Goed spel der Hollandse I. C. bij prachtig weer Eerste Alpen-etappe voor Bobet WOENSDAG 14 JULI 1945 DE LEIDSE COURANT PAGINA i ONTSLAG VAN RECHTSVERVOL GING VAN DRIE AANNEMERS. Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag deed uitspraak in de zaken te gen L. Doedes, directeur van de Hollandse Betonmij N.V., en de ge broeders De Vilder, directeuren van de N.V. Amsterdamse Ballastmij. De drie verdachten werden van alle rechtsvervolging ontslagen. De procureur-fiscaal had tegen de gebr. De V. die beiden 19 maanden in hechtenis geweest zijn, zes maan den gevangenisstraf geëist met af trek van het voorarrest, alsmede verbod om enigerlei leidende functie in de bouwbedrijven te bekleden, gedurende een jaar. Tegen verdachte Doedes eiste de procureur-fiscaal zes maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede 25.000 boete en het verbod om enigerlei functie in de bouwbedrij ven te bekleden voor een jaar. Weliswaar verklaarde het Hof het ten laste gelegde bewezen n.l. dat de verdachten startbanen had den aangelegd en de vliegvelden Gilze-Rijen, Schiphol en Valkenburg hadden verbeterd voor de Duitsers doch naar de mening van het Hof hadden zij zich schuldig gemaakt aan een verschoonbare dwaling. Zij hadden zich gehouden aan het ad vies van het college van secretaris sen-generaal, dat in Juni 1940 ge geven was, in overleg met een ver tegenwoordiger van generaal Win kelman en de Federatie van werk gevers in het bouwbedrijf. In dit advies werd opgemerkt, dat het niet in strijd was met het Landoorlogs reglement wanneer Nederlanders medewerkten om de bezettende macht onderdak te verschaffen. Bij dit onderdak kon men ook rekenen hangars, startbanen, enz. Volgens het advies ging van vliegvelden geen direct offensieve kracht uit. Men kon ze vergelijken met empla cementen, spoorwegstations; enz. Het Hof was van mening, dat dit standpunt, als zou de bezetter recht hebben het werken aan vliegvelden te vorderen, niet juist en in strijd met het Landoorlogsreglem'ent is. Naar het oordeel van het Hof heeft het Landoorlogsreglement niet tot doel de bezetter rechten te ge ven. doch haar rechten aan grenzen te binden. Een dergelijk advies geeft een vrijbrief voor de meest ernstige collaboratie en de regeringsinstan ties hier te lande hadden beter moe ten weten. De handelingen van de verdach ten echter, die zich gehouden had den aan het door hen gevraagde ad vies. kunnen niet strafbaar genoemd worden. TENNIS TE NOORDWIJK I^E NOORDWIJKSE TENNISWEEK draagt dit jaar een geheel ander U karakter dan vorige jaren. De internationale kampioenschappen zijn" n.l. vervangen door het tournooi van ploegen van Internationale Clubs uit Nederland, België, Frankrijk, Engeland en Amerika. Het begrip landenploegen moet men zich hierbij niet voor ogen stellen, want de Australiër Bromwich b.v., die finalist was op Wimbledon, speelt als ere lid van de Nederlandse I. C. Voor Engeland speelden in het dubbelspel de Zuid Afrikaan Storges en de Australiër Harper. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I (301 M.): 7.00 Nieuws; Ochtgymn.; 7.30 Fau- ré, Roussel; 8.00 Nieuws; Gr.pl.; 9.05 Rich. Strauss; 9.45 Mijnpr.; 10.00 Dvo rak; 10.15 Morgendienst ds. J. P. van Roon, N.-H. pred. Kortenhoef; 10.45 Flor Peters op orgel van Oude Kerk, A'dam; *11.00 Ziekenbezoek; 11.45 Fontana di Roma; Respighi; 12.03 Klaas van Beeck; 12.30 Weeroverz.; 12.55 Rembrandt geboren; 13.00 Nieuws; 13.20 Chopin; 14.00 Kamer orkest met pianosoli; 14.40 Voor de Vrouw; 15.00 Acappellakoor: Schu bert, Kodaly; 15.30 Piano: Bach, Mo zart, Debussy; 16.00 Bijbellezing ds. M. Ros, Geref. pred. Sleeuwijk; 16.50 Jeugdjournaal; 17.15 Nat. Schoolzang- wedstrijd: A'dam en R'dam; 18.15 Probleem jonge boeren; 18.30 Strijd krachten; 19.00 Nieuws; Leger des Heils; 19.45 R.V.D.; 20.00 Nieuws; Progr. Prol.; Gr. pl.; 21.00 N.C.R.V.- koor: Zwei Biblische Szenen v. Schütz 21.30 Sangh en Spel; 22.15 Vaart der Volken; 22.45 Avondoverdenking; HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; Gr.pl.; 7.50 Dagope ning dr. A. Trouw; 8.00 Nieuws; Gr. pl. 8.45 Engelse orkestwerken; 9.15 Morgenwijding, prof. A. R. Hulst, Utrecht; 9.30 Waterstanden; Gr.pl. 10.35 Chopin, Albeniz, Brahms; 10.50 Kleuterprogr.; 11.00 Ochtendconcert; 11.45 Dr. P. H. Ritter pr.; 12.30 Weer- praatje; 12.38 Reportage viering 20ste Lustrum Delfst Studentencorps; 13.00 Nieuws; Vaudeville Orkest; 14.00 Report. Den Helder; 14.15 Solisten concert; 15.00 Ziekenprogr.; 16.00 Gév. progr.; 17.00 Kaleidoscoop: Zo- mertelegrammen; 17.20 Dr. Portielje; 17.20 Rich. Tauber; 17.40 Reportage v. d. Casino-tennisbanen te Noord- wijk aan Zee; 17.50 Jeugduitz.; 18.00 Nieuws; 18.30 Volksmuziekschool; 19.40 Kindersymph. voor kinderin strumenten, Haydn; 20.00 Nieuws; act.; Omroeporkest: Song of mourning B. Wagenaar; De Falla; 21.15 Hoor spel; 22.15 Cabaret; 23.00 Nieuws; 3-0 tegen België Hoe dit evenement ook zij, de toe> schouwers zullen deze week onge twijfeld van interessante partijen kunnen genieten. Het leek er aanvankelijk niet op, dat gisteren nog gespeeld zou wor den. Te kwart over een viel de re gen nog bij stromen neer, maar de lucht brak endrie -kwartier later waren de banen droog en konden de wedstrijden aanvangen. En de hele middag scheen de zon ki al haar pracht en wij vroegen ons af, of de zomer gewacht had op het tournooi te Noordwijk. Begonnen werd met het eerste en kelspel van de wedstrijd Nederland België tussen de Australiër Brom wich en de jeugdige Belgische no één Washer. Het is een goede wed strijd geworden met vele verrassen de momenten, maar toch met minder vaart en minder brillante ogenblik ken dan we verwacht hadden. Beide spelers hebben ongeveer hetzelfde speltype: weinig harde slagen, veel vuldig toepassen van dropshot en stop-volley. Geheel iets apards was echter de wijze, waarop de Austra liër zijn racket hanteerde. Brom wich slaat zijn backhand bijna altijd met twee handen tegelijk, hetgeen ietwat onbeholpen aandoet. maar, zooals nu bleek, een zeer harde en lastig terug te spelen bal oplevert. Snel scoorde de Wimbledon-finalist zijn punten en kwam hij op 30. Washer liep daarna nog even in tot 32, maar toen vond Bromwich het genoeg en nam binnen een kwartier de set 62. De Australiër had het zwakke punt van de Belg gevonden en bijna elke bal van zijn racket schoot op de forehand van Washer af. Washer, die zich geen enkele maal inspande, trachtte door sprei ding en werkelijk goed serveren het juiste antwoord te geven, maar zijn tegenstander gaf alles netjes terug en zo kwam zonder enige spanning het einde aan deze set 61. Het tweede enkelspel, dat tussen van Meegeren (Nederl.) en van den Eijnde, België, had hoewel in door snee minder sterk, een heel wat le vendiger karakter dan het voor gaande. Er zat nu vaart in het spel en met zijn prachtig beheerste back hand kon de Nederlander zijn tegen stander herhaalde malen passeren. Van den Eynde was trouwens een gewillig slachtoffer van deze dode lijke passing-shots, want -het oplopen van de Belg was wel opvallend zwak, zo goed als dit passeren van Van Meegeren echter was, zo slecht was zijn afwerken. Zijn smashes waren niet goed geplaatst en de lobs niet diep genoeg. Dit was een kolfje naar de hand van de vast-spelende Belg en zodoende wogen de partijen in den beginne dan ook aardig tegen elkaar op. Na 44 won de Belg zijn service-game en na enkele zwakke slagen van Van Meegeren, die in het net belandden, de eerste set 46. In de tweede set leek Van Meege ren beter te zijn ingespeeld, zijn back hand was nog gevaarlijker dan in de eerste set, terwijl Van den Eynde bleef volharden in zijn foutieve op lopen. Spoedig had de Nederlander een 52 voorsprong. Een Setpoint liet hij ongebruikt voorbij gaan, inaar op 53 en twee set points nam hij zijn kans 63. In de beslissende set was Van den Eynde nergens meer. Hoewel duidelijk vermoeid, vocht de Belg voor wat hij waard was, maar hij kon tegen het zuivere harde plaatsen van de steeds beter spelen de Van Meegeren niet op. Regelma tig voerde de Leimonias-man de stand op en won tenslotte de set met 6—0. Het dubbelspel. De aantrekkelijkste partij van de middag werd gespeeld door de dub- bel-teams van Nederland en België, Van Swol en Rinkel tegen Washer en Van den Eynde. Reeds dadelijk bleek, dat hier twee uitstekend op elkaar ingestelde dubbele tegenover elkaar stonden. Het werd een partij waarin de net-duels hoogtij vierden. Uitstekend afmaken van Rinkel, goed serveren en harde dodelijk ge plaatste smashes van Van Swol vorm den een combinatie, waartegen de Belgen met taai verdedigen en goed plaatsen aardig stand hielden. Door de weinige rallies werd er snel ge scoord en binnen korte tijd hadden de Nederlanders een 52 voorsprong, maar dan bleek, dat ook Van den Eynde weet wat tennis is en mede door zijn activiteit was het weldra 54. Vtn Sv/als service was de Bel gen echter te machtig en zo ging dë set naar Nederland 64. Ook in de tweede set ontbrak het niet aan spanning. Rinkels crossley werd steeds scherper, hiertegenover Brit1 en met 10 voor staan. echter kwam Washer nu goed op dreef en zo ging ook in deze set de score gelijk op. De Belgen konden zelfs op 45 komen. Rinkels ser vice-game bracht de stand weer ge lijk, waarna ook de service van Was her werd doorbroken 65. Ongeluk kig voor het Belgische paar was het thans Van Swols beurt om te serve ren, een gelegenheid waarvan dc Nederlander op de bekende wijze medogenloos gebruik maakt 75. Intussen v/erd op een andei'e baan een dubbelspel gespeeld voor de wedstrijd NederlandEngeland. „Het „Engelse" paar Sturgess, Zuid-Afrika en Harper, Australië was te sterk voor de Nederlandse combinatie, be staande uit Van Meegeren en Brom wich. Van Meegeren viel in dit ge zelschap wel wat uit de toon en hoe Bromwich zich ook inspande, hoe prachtig zijn reacties en hoe onhoud baar zijn smashes soms ook waren, tegen het werkelijk schitterende spel van Sturgess en Harper was niet veel in te brengen en op overtuigen de wijze, met 62 61, kwam de overwinning aan Engeland. Zo is de stand in de ontmoetoing Nederland—België na de eerste dag en met nng een dubbelspel te spelen 30 voor Nederland, terwijl in de wedstrijd EngelandNederland de TOUR DE FRANCE Drie renners uit de strijd genomen Van San Remo tot de grens wer den de renners op velerlei wijze aan gemoedigd. Op het asphalt en de muren kon men lezen: „Leve Bar- tali, Vottur, Ronconi, leve Italië enz. maar niets hio'p, want gisteren zagen de Italianen geen kans van de ver zwakking van Bobet te profiteren. Deze ging in tegendeel tot het uiter ste in de aanval om zich zelf als het ware te overtuigen dat de moeilijk heden, die hij ten gevolge van zijn steenpuisten ondervindt, niet on dragelijk zijn. Trouwens vele renners hadden een inzinking vooral de in ternationale ploeg was er slecht aan toe en de kracht van Brambilla en Sciardis was sterk afgenomen. Zelfs hun leider Lambrecht en Bobet, de mannen waarop men het meest ver trouwde, vertoonden tekenen van vermoeidheid. Brambilla kwam al dadelijk bij de bestijging van de Castillon na het plaatsje Menton achter te liggen, terwijl Sciardis bij wijze van spreken haast niet vooruit kwam. Dit was een grote te leurstelling voor de leider van deze ploeg, die er toch minstens op gere kend had, dat deze' twee mannen Lambrecht in de strijd tot aan Pa rijs zouden kunnen 'helpen. Gisteren kostte het bergtraject echter ook eo' van zijn krachten. Het schijnt iedere dag weer, dat Bartali iedere hoop om de Tour te winnen heeft opgegeven. Na Tou louse had deze Italiaan zich voor genomen in de Alpen aan te vallen maar de eerste Alpen etappe San Remo-Cannes verliep ook al niet be paald gunstig voor hem en hij zag geen mogelijkheid zich tegen de aan vallen van de Fransen en Lambrecht verzetten. Tot overmaat van ramp kreeg hij nog een lekke band. Bartali is ouder geworden, dat is de mening van velen maar ook van A/fredo Binda, die bij de aankomst van de renners duidelijk liet blijken dat ook hij geen hoop meer had op een overwinning van deze Italiaan. De leider van de Italiaanse B-ploeg is een tegenvaller voor allen. Ron coni rijdt maar zo'n beetje op zijn gemak en men krijgt de indruk, dat hij zich. sparen wil, hoewel men zich daarbij ook onmiddellijk afvraagt hoelang hij dit nog za,1 volhouden. Nog geen enkele maal leverde hij een krachtprestatie en reageerde op geen enkele aanval. Hij stelt er zich tevreden mee om rustig mee te rijden maar verliest zodoende iedere dag aan kostbare tijd. Deze avond bleef hij zelfs 20 min 32 sec. bij Bobet achter. Misschien zal hij na de rust dag in de volgende etappe van zich doen spreken. Volgens Ockers gaat Impanis de tour winnen. Hij schreeuwt dit tegen iedereen, die het maar horen wil. In de Alpen zal hij aanvallen en op de straatstenen van het Noorden zal geen renner hem bij kunnen houden. En dan zijn wij, Schotte, Mathieu, van Dijck en ik er ook nog beweert hij. Hij spreekt niet de namen van zijn andere ploeggenoten uit, want hij schat ze niet bepaald hoog. Gis teren moest Ramon, een van hun beste rijders, vlak voor de Italiaanse grens opgeven. Physiek was hij niet goed meer in orde en moreel was hij zeer geschokt door zijn achterstand, zodat hem de moed ontbrak verder te strijden. Teleurgesteld in zijn trai ning trok hij zich uit de Tour terug. Toch was hij bet^ dan Mertens, die gisteren evenals Brambilla de toege stane 15 overschreed en die nu de kans lopen geen toestemming te krijgen om in Cannes te starten. Daarentegen vecht Schotte, die niet bepaald een klimmer is, moedig ver der. Hij helpt Impanis zo veel hij kan en heeft nog steeds de hoop de laatste etappe te zxillen winnen. Bij de „Aiglons" is Mathijs iedere dag weer de beste. Hij eindigde te Can nes op een goede plaats (10 in het algemeen klassement) Met Dupont, Renders en Engels houdt 'hij de eer van deze ploeg hoog. Zij zijn allen goede klimmers, terwijl Jomaux ook beslist hele goede kwaliteiten heeft. Van de Nederlands-Luxemburgse ploeg is Kirch en de beste rijder. De ze Luxemburger leverde zeer goed werk bij de bestijging van de Turini en slaagde er zelfs in bij de afdaling de kopgroep met Bobet, Moliner, Lambrecht en Lazaridas in te halen. Zijn gehele tocht verliep zonder enig incident. „Ik wist, dat ik in de sprint geslagen zou worden," vertelde hij, want "ik had geen hulp van ploeg genoten, terwijl de anderen in de kopgroep hun krachten konden ver enigen. Toch ben ik tevreden met het resultaat.-' Janssen, die aan het begin van de tocht moeilijk op gang kon komen heeft nu veel beter en regelmatiger gereden. En wanneer hij in de Al pen niet te veel tijd verliest kan hij nog tot en behoorlijk eindresultaat komen. De Hoog bezet nu de 47ste plaats in het algemeen klassement met een tijd van 81 uur 38 min 46 sec Drie renners uit de strijd genomen Na een vergadering hebben de or ganisatoren van de Ronde van Frankrijk besloten Mertens (België A), Brambilla (Internationale Ploeg) en Gousset (Parijse Ploeg) niet te laten starten voor de 13de etappe, daar zij de toegestane 16 tijds verschil overschreden hebben. Het klassement der etappe San Re moCannes (170 km) werd: 1. Bo bet (Fr.) 5 uur 22 min 26 sec; 2. Moli- neris (Z.O.), 3. Lambrecht (Intern.) 4. Kirchen (Ned.-Lux.), 5. Lazarides (Fr.) allen in dezelfde tijd als Bobet; 6. Geminiani (Z.W.), 7. Robic (Fr). 8. Brule (Parijs), 9. Impanis (België a) lO.Thietard (Parijs.) 11. Tacca (In tern.) 12. Neri, allen in 5.23.53; 13. Ramoulux (Z.W.) 5.29.39; 14. Dupont (België B.), 5.30.35; 15 Piot (Parijs) 16. Ockers (België A) 17. Mathieu (België A) 18. Vietto (Fr.) 19 Cha- patte (Parijs) z.t.; 20 ex aequo, in de zelfde tijd als Dupont, een peloton met BartaM, Camellini, Ronconi en de Nederlanders Wim de Ruiter en Sjef Jansen; 34. Henk de Hoog 5.37.26 Het algemeen klassement luidt thans: Bobet 80 uur 04 min. 36 sec.; 2. Lambrecht 80.07.05; 3. Impanis 80.18. 4. Teisseire 80.23.38; 5. Thietard 1.24.37; 6. Ronconi 80.25.08; 7. Bar tali 80.26.04. 8. Camellini 80.30.10 9. Lapèbie 80.29.31; 10 Mathijs 80.30.10; 17 Kirchen 80.37.47; 27 Jansen 81.0. 28; 39 De Ruiter 81.21.52. Het ploegklassement luidt: 1. Frankrijk 2. Internationale Ploeg, 3 Centrum- Zuid-West ploeg 4. Bel gië A. 5. België B. 6 Parijse ploeg, 7. Italië A, 8. Holland-Luxemburg 9. Italië B. 10. Zuid-Oost ploeg 11. Noord-West ploeg. De West ploeg bevat thans niet meer dan twee renners. Zodat deze niet meer voor plaatsing in het ploe- genklassement in aanmerking komt. ATHLETIEK INTERREGIONALE ATHLETIEK WEDSTRIJDEN VAN DE BATAVEN. Zondag a.s. zullen De Bataven op de Sintelbaan in de Leidse Hout In terregionale athletiekwedstrijden or ganiseren. Bleven deze wedstrijden in voorgaande jaren beperkt tot al leen ploegen uit Noord- en Zuid-Hol land, than$ zullen ook een aantal ploegen uit Brabant aefn de strijd deelnemen. Om 12 uur komen eerst de dames wedstrijden om de Louis van Hete- ren-wisselbeker. Deze beker is reeds tweemaal door De Bataven gewon nen en dus zullen zij hem, wanneer zij de beker thans opnieuw uit de strijd weten te slepen, definitief mo gen behouden. Zij zullen het echter dit jaar niet gemakelijk krijgen. Taxandria uit Tilburg en Thor uit Roosendaal komen met sterke ploe gen. De beker kon dus wel eens naar Brabant gaan. Uiteraard zijn wij na tuurlijk heel nieuwsgierig naar de verrichtingen van de nieuwe Kath. dames athl.ver. uit Wassenaar die nu voor het eerst haar debuut op wed strijden zal maken. Bij de heren heeft Wassenaar altijd behoorlijke krachten op athletiekgebied voort gebracht, zal deze traditie bij de da mes worden voortgezet? Om 2 uur vangen de heren wedstrij den aan, welke gaan om de Evert Castelein Wisselbeker. Ook deze be ker is in het bezit van De Bataven en zal wanneer zij hem nu weer win nen ook hun eigendom worden. Voor hen is vooral D.E.M. uit Beverwijk het grote gevaar, terwijl ook Holland uit Haarlem, Kunst en Kracht uit Tilburg en K.D.O. uit Amsterdam met zeer sterke ploegen komen. Op de diverse nummers zal een interessante strijd te zien zijn. Op het vèrspringen zal de nieuwe Ne derlandse kampioen op Hinkstap- sprong v. Egmond van D.E.M. de strijd aanbinden met de Leidse kam pioen W. v. Dorp. Zal thans de 7 me ter-grens worden bereikt? Ook het polsstokhoogspringen be loofd iets bijzonders te worden. Op de Leidse kampioenschapoen verras te de gebroeders Hans en Frans Bres- ser de Leidse recordhouder A. Gies- ke door hem er royaal uit te sprin gen. Gieske heeft thans plannen voor een overtuigende revanche waarbij het Leidse record wel eens zou kun nen sneuvelen. KERKNIEUWS PATEIR VALENTINUS v. d. STOK O. F. M. t De zeereerw. pater Valentinus v. d. Stok O.F.M. is in het Minderbroe dersklooster te Weert op 76-jarige leeftijd overleden. De overledene was 56 jaar in de Orde der Minder broeders en 50 jaar priester. De generale overste der zusters Franciscanessen van Heijthuijsen is gisteren met haar assistente, na een verblijf van enkele maanden in de kloosters der Congregatie op Midden- Java, met de „Willem Ruys" in het vaderland teruggekeerd. Tot rector aan het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn is benoemd father L. Poe1, en tot leraren de fathers N. Konings en P. de Wit. H. WIJDINGEN. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op 13 Juli in de Kapel van het Philosophicum te Warmond de Tonsuur toegediend aan de volgende eerwaarde heren: J. Baas, Th. C. J. Beemer, F. M. 'Bekkers, C. de Blok, J. W. van der Burg, J. G. Fransen, E. E. F. Gul jé, P. de Haan, H. P. M. Ha- bets, H. G. Kreike, C. Th. M. Kuy- laars, G. J. Laan, P. T. M. Langedijk, G. Q. A. Meershoek, W. B. Miedema, A. Th. Mous, F. J. M. Pinxter R. A. Renckens, J. M. Roodbol, G. M. J. Rosenberg, P. G. B. Ruiter, M. Rutte, G. A. J. Sam, F. C. J. M. Schoone- beek, R. J. van der Steen, B. J. L. Truyens, P. J. A. van Velzen, E. Ver- eecken, J. J. Verlaan, S. C. Th. de Vette, F. J. van der Vlugt, C. van der Wel, F. J. Wüst. Allen studenten van het Philoso phicum te Warmond. L. Een mooi nummer zal ook worden de 5004 M., waarop de Bataven v .d. Steen en v. d. Klugt het zullen op nemen tegen de bekende Brabantse loper Broeken. Zcu ook nu weer de 38-jarige v. d. Klugt zegevierend uit de strijd komen of zal v. d. Steen tonen, dat hij zijn oude vorm weer terug gevonden heeft? Nog veel meer andere interessante nummers zullen er verwerkt worden te veel om hier allen te vermelden maar een gang naar de Sintelbaan zeker waard. GOEDE TIJD VAN MOINA. De Roemeense sprinter Ion Maina, heeft een honderd meter gelopen in 10.4 sec., een van de beste tijden die dit seizoen in Europa gemaakt zijn op die afstand. UIT DE OLYMPISCHE HOEK DE OLYMPISCHE FAKKELLOOP. De Olympische fakkel zal op Za terdag 17 Juli ontstoken worden, twee dagen later dan eerst bepaald was, zulks in verband met de ver korting van het circuit van Olympia naar Korinthe. De fakkel wordt nu door estafette-lopers naar Pyrgos en Catacolon gedragen. Een Griekse torpedojager zorgt voor het transport naar Lefkini op Korfoe, waarna lo pers het vuur naar de stad Korfoe brengen. In verband met het zich terug trekken van Polen, Palestina en Birma, en het bericht, dat Hongarije voornemens is hetzelfde te doen, heeft de secretaris van de F. A. de heer Stanley Rous verklaard, dat .bin nen een week beslist zal worden of er al dan niet een nieuwe loting plaats zal vinden voor het Olympisch voetbaltournooi. Tegen het einde van de week zullen de deelnemende landen, die daaromtrent zijn inge licht, besluiten of een nieuwe loting nodig wordt geacht. De Britse bladen geven Zweden de beste kans om het Olympisch voetbaltournooi te winnen. Het Britse Olympische voetbalelftal zal Zondag over een week als laatste voorbereiding voor dit tournooi te Nantes tegen een Frans elftal spelen. Officieel wordt meegedeeld, dat Mac Donald Bailey, de sprinter uit Trinidad, bij de Olyrnpische Spelen voor Groot Brittannië zal uitkomen op de 100 meter. De manager van de Britse ploeg Crump verklaarde nóg, dat aan Bailey zelf de keus was gelaten voor welk land hy wilde uitkomen en dat de z. g. „kleur-lijn" met deze hele aangelegenheid niets te maken had. Mac Donald Bailey loopt alleen de 100 meter bij de spelen. Hij komt niet uit op de 200 meter en ook niet in de estafette 4 x 100 meter. Gisteren zijn de eerste vracht auto's met de toplaag voor de Olym pische athletiek baan het Wembly Stadion binnengereden. De baan voor de hondenrennen aldaar is vrij wel verdwenen. Er zal ongeveer 800 ton toplaag ingebracht worden. Er wordt momenteel dag en nacht ge werkt om de Wembley-pool van ijs baan in een zweminrichting om te bouwen. Het water zal op een tem peratuur van 73 graden gebracht worden. Hoewel de Olympische Spelen bin nen drie weken beginnen, heeft het organiserend comité nog altijd de beschikking over honderdduizenden toegangskaarten van drie tot tien shilling, als gevolg van het feit, dat er zoveel kaarten uit het buitenland teruggezonden zijn. Dit wil natuur lijk niet zeggen, dat de Olympische Spelen een mislukking zullen wor den. Integendeel, er zijn genoeg kaar ten verkocht om een slagen moge lijk te maken, maar men had gehoopt uitverkocht te zijn, hetgeen nog lang niet het geval blijkt. Zelfs voor de zwemwedstrijden en bokswed strijden zijn duizenden kaarten ver krijgbaar, terwijl men reeds had me degedeeld, dat deze uitverkocht wa ren. Tot dusverre is voor een bedrag van 400.000 pond aan kaarten ver kocht. I K TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING (01 „Dan wordt je nu de gelegenheid geboden ze le verwerven. Het aan vangssalaris bedraagt vijf en twintig kronen in de week, daarbij heb je gratis inwoning en de gebruikelijke reductie voor het personeel in het rstaurant." „Top!" verklaarde August. De raad in een klein geparfumeerd brief je schoot hem te binnen. Hij lachte zachtjes. „Op één voorwaarde!" „En die is?'' „Ik wil een kamer met bad heb ben." „Anders niet? Dat kan. Je begrijpt zeker wel, dat de functie van hotel detective meebrengt vier en twintig uur van de dag in onze dienst te zijn Natuurlijk moet je het niet letterlijk opvatten. Je krijgt behoorlijk tijd om te rusten, te eten en je te ontspan nen, maar het is een wet van Meden ?n Perzen, dat je aldoor bij de hand oent als wij je nodig hebben." „Uitstekend." „Onze hotel-detective heeft ver gunning een revolver te dragen." Elm'blad ontsloot een lade van zijn lessenaar en overhandigde August een schietwapen. „Ik behoef je niet te zeggen, dat je er alleen in geval van uiterste nood gebruik van mag maken. Voorlopig spreken we zó af: je begint je dienst om elf uur 's avonds en surveilleert onafgebroken tot vier uur in de mor gen. Dan kan je gaan rusten. Maar ik herhaal: wij moeten ieder ogen blik van de dag over je kunnen be schikken." Het baantje stond August wel aan. Wie weet kon hij zich nu de kennis omtrent misdadigers en hun prac- tijken door het lezen van enige hon derden detectiveromans opgedaan te nutte maken. Dat hij practisch dag en nacht aan het „Sint Olaf" was ge bonden, hinderde niet. De bioscoop had nooit bijzondere aantrekkings kracht op hem uitgeoefend, hij ging er alleen bü hondenweer heen uit nood. Hoe minder hij uitgaf des te dikker werd zijn spaarpotje. August wandelde naar de hal ert nam in een qlubfauteuil plaats. Zijn gedachten hielden zich bezig met de blondine, die zijn kapitaaltje onver wachts met honderd kronen had doen aangroeien. Graag zou hij willen we ten hoe zij heette en waar zij woon de Dan schreef hij 'haar, dat hij van nu af aan inderdaad over een kamer met een bad beschikte. Geen ogenblik veronderstelde hij dat het haar zou interesseren; zij had het natuurlijk als grap bedoeld en hij deed niet anders dan op de grap in gaan. In de hal heerste grotere drukte dan op andere avonden. De tijding dat de brandkast was geplunderd had de nodige consternatie gewekt en heel wat gasten schenen er behoefte aan te gevoelen elkaar deelgenoot te maken van het geleden verlies. Het liep tegen het aanvangsuur van de publieke vermakelijkheden; dan was het altoos een komen en gaan. Voor al door de vrouwelijke sexe werd de sensationele gebeurtenis van de nacht nog eens extra opgehaald; dat me nigeen daarbij aardig opsneed, lag voor de hand. Sieraden niet meer dan een verdienstelijke imitatie, stegen in de fantasie tot stukken van fabel achtige waarde. Een oude dame be klaagde zich tegenover de klerk Lars Folmer bitter over haar verlies dat niet te vergoeden was, daar de juwelen reeds langer dan 'n eeuw onafgebroken in het bezit van haar familie waren geweest. Stine Tid- vall, de telefoniste, las in haar hokje een boek, de ellebogen onder het hoofd. Vertegenwoordigers van ver zekeringsmaatschappij e confereer den met hun cliënten. August zag hoe Folmer de oude dame op hem wees; natuurlijk vertelde hij haar, dat de gewezen nachtklerk plotse ling tot hotel-detective was gebom bardeerd en hij zou het daarbij niet aan een serie hatelijkheden doen ont breken. August haaide de schouders op; de dag zou wel komen, waarop hij Folmer een hatf zette. Uit de correspondentiezaal kwam Otto Elmblad te voorschijn met ten dame die opgewonden gebearde en hem blijkbaar heftige verwijten deed Vergee'fs trachtte de gérant de woor denstroom te stuiten. Daar zij bleef doorratelen, hief hij tenslotte in ver twijfeling de armen omhoog en liet haar in de steek. De dame begaf zich naar de lift; zij liep als een beschon- kene. Juist toen zij August passeer de zou zy zijn gevallen, indien deze niet snel uit zijn clubfauteuil was overeind gesprongen en haar had op gevangen. Te laat snelde Lars Fol mer toe. „Het is barones de Béringuard," fluisterde de klerk vol ontzag." Koeltjes antwoordde August: „Doet me genoegen. Ga jij maar gerust naar je lessenaar terug. Ik kan het best alleen af." Hij ondersteunde de dame bij haar gang naar de lift en deed haar op het bankje plaats nemen. De titel maakte niet de minste indruk op hem nooit had hij' zich door adeJ laten im poneren. De barones was een lange broodmagere vrouw met een rood gezicht en piekerig blond haar; zij droeg een dónker mantelcostuum en kleine bijpassende hoed. Haar echt genoot naderde met haastige dribbel pasjes op het zelfde moment, dat August de lift in beweging wilde brengen. In tegenstelling met zijn vrouw, was hij kort en dik. De vele purperkleurige adertjes op de pap perige wangen deden vermoeden dat hij de alcohol niet versmaadde. Klaarblijkelijk achtte hij zich aan zijn stand verplicht 'n monocle te dragen, die met 'n gouden kettinkje in een knoopsgat van zijn vest was gehaakt. „Wees voorzichtig met haar!" waarschuwde hij op bezorgde toon. Heel voorzichtig, jongeman! Wij be wonen suite 67 op de tweede etage." August droeg de dame de slaapka mer binnen en legde zijn last op bed Het verbaasde hem niet zozeer, dal zij bijzonder grote voeten had; be hoorde volgens traditie een barones niet op grote voet te leven? Maar hij had toch stellig verwacht, dat een adelijke dame bij de keuze van haar schoeisel meer smaak aan de dag zou leggen. Dit waren geen schoenen doch trappers. „Ik zal direct een dokter opbel len." beloofde August. De barones opende de ogen. ,.Ik heb geen dokter nodig," bitste zij. Wie ben je?'' „De hotel-detective, mevrouw." „Jongeman," zei de baron gepi- qeerd, „je hebt met barones de Bé ringuard te doen. Noem haar dus niet mevrouw, maar geef haar de titel waar zij recht op heeft." „Ik hoop er aan te denken, meneer „Ik ben evenmin meneer als myn vrouw mevrouw. Spreek mij aan met baron.'* „Jawel baron." „De barones is overstuur, heel be grijpelijk Zij betreurt het verlies van een kostbaar halssnoer. Wat zeg ik? Van wellicht het kostbaarste hals snoer dat ter weraM bestaat. Eh je bent hotel-detective, nietwaar?" „Om u te dien." Op een toon, alsof hij een gewel dige ontdekking had gedaan zei de baron tot zijn echtgenote: „Heb je het gehoord, beste? Hij is een detec tive!" „Ik heb het gehoord," antwoord de zij gemelijk. „Jongeman, ik kreeg een flauwte toen mij werd medege deeld, dat mijn niet te vervangen sierraad de afgelopen nacht uit jul lie brandkast is gestolen." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2