S)e £eidóe(2oma/nt Gratis reis naar de Rivièra! K.L.M. krijgt aanbieding om mee te helpen De strijd in Palestina moet uit zijn Een keurige pensiongast met »lange vingers« Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 14 JULI 194S 39ste JAARGANG No. 11440 Neen hoorl Ons kamp kost al zo duur. Steunt U ons ook? DON B0SC0-HUIS, Giro 477359. Bur. Papengracht 32. Telef. Redactie 20015. Adm. en Advert. 20S26. Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w.. 1.30 p. mnd., 3.90 p. kwart. Franco p. p. 4.65 Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Dr. Beel wederom formateur De minister-president dr. L. J. M. Beel heeft gisteravond van de Prin ses-Regentes opdracht ontvangen voor de vorming van een parlemen tair kabinet, dat een zo groot moge lijk vertrouwen van de Tweede Ka- t mer geniet. De minister heeft de op dracht in beraad gehouden. Het is wel duidelijk, dat het nu in de bedoeling ligt een parlementair kabinet te vormen op een zo breed mogelijke basis. Het is thans voor de tweede maal, dat aan dr. Beel de formatie van een kabinet wordt opgedragen. De eerste keer was op 27 Mei 1946, toen de op dracht luidde een kabinet samen te stellen „dat geacht mag worden het vertrouwen van de Tweede .Kamer te bezitten". Op 2 Juli van dat jaar kon dr. Beel de Koningin medede len, dat zijn pogingen geslaagd wa ren. Een dag later trad het nieuwe kabinet op. V Levenskunst ALS de omstandigheden het leven moeilijk maken, dan juist is het van zulk een grote waarde, de le venskunst te bezitten. Een van de oorzaken van de onte vredenheid veler mensen, waardoor hun leven dof en donker wordt, ligt in het feit, dat zij de gaven, hun door God geschonken, om het leven te verfraaien en te verblijden, niet gebruiken. Het leven is voor velen moeielijk om de financiëele zorgen. Maar zoeken zij dan levensvreugde en le venskracht in de natuurlijke gaven, die God hun heeft geschonken, mis schien zelfs overvloedig. Lees 'ns enkele passages uit een rede, die Z. H. de Paus dezer dagen hield tot de Italiaanse arbeiders: „Ongetwijfeld zijn er behoeften, die onmiddellijk moeten worden "bevredigd: voedsel, Ikleding, wo ning, de opvoeding van de kinde ren, de gezonde ontspanning naar ziel en lichaam. Doch Wij wensen te wijzen op andere eisen, die aan tonen, hoe door het moderne anti christelijk streven de buitenspo rige begeerte naar vermaak en de grote zorgeloosheid ook de arbei derswereld tracht binnen te drin gen." aldus de Paus. „Van belang is voorzeker het bedrag van de lonen en ver goedingen, die de huisvader, en ook de reeds grotere kinderen, elke maand of elke Y/eek naar huis brengen; maar van meer belang is de gemeenschappelijke zorg, dit op verstandige wijze te verdelen over de verschillende behoeften van het gezin. Van het allerhoogst belang tenslotte is het, dat de huis vrouw haar huishouden goed weet te besturen." „De lonen en vergoedingen ma ken niet de enige rijkdom uit van het gezin. De kennis, opgedaan in de scholen en die van het eigen beroep, van het vak of van de kunst, de gezondheid naar het lichaam, het welzijn van de moe der en van de kinderen, een pro pere en gezonde woning, dragen er toe bij het leven te verfraaien en te verblijden in de grote wel daad van eenheid en wederzijdse genegenheid onder de leden van het gezin." De Paus, die wij mogen wel zeg gen: bij voortduring de wereld voorhoudt het recht van de arbei ders op een alleszins menswaardig, een behoorlijk, een goed bestaan, Hij meent er op te moeten wijzen, dat ook een goed loon en goede arbeids voorwaarden geen levensgeluk zul len brengen, als de arbeiders het geld niet goed gebruiken en het geld beschouwen als ,.de enige rijkdom" naar het slechte voorbeeld, gege ven uit andere standen. „ZUIDERKRUIS" EN „SIBAJAK". Het m.s.. „Sibajak" met ruim 700 repatriërenden aan boord wordt van nacht te Rotterdam verwacht. De de- barkatie zal Donderdagmorgen te ne gen uur aanvangen. Het troepenschip „Zuiderkruis" wordt hedenmiddag omstreeks vier uur te Rotterdam verwacht. De blokkade van de stad Berlijn r\E BRITSE EN AMERIKAANSE regeringen hebben volgens een Lon- ^dense correspondent van het „Alg. Dagblad" de K.L.M. 45 pond per uur aangeboden voor iedere Dakota, die zij wil afstaan en 125 pond per uur voor iedere vier-motorige Skymaster. Dit aanbod vormt een onderdeel van de nieuwe maatregelen der beide regeringen om tot iedere prijs de voedselvoorziening van Berlijn door de lucht te handhaven. Ook de par ticuliere luchtvaartmaatschappijen in Engeland zullen misschien een ge deelte van hun luchtvloot moeten afstaan voor deze grootscheepse opera tie, omdat men vreest, dat de R.A.F. het niet alleen af kan. RUSSISCHE CONTROLE VERSCHERPT. De Sowjet-Russische autoriteiten hebben Dinsdagavond verordend, dat alle Berlijners, die naar het Westen willen gaan, slechst bij de Sowjet- Russische Kommandatura interzona le passen kunnen aanvragen. Tot nu toe werden interzonale passen afge geven door de commandant van elk der sectorefi. Duitsers uit de Westelijke zones, die Berlijn willen binnenkomen, zul len daartoe vergunning moeten aan vragen bij de Sowjet-autoriteiten in Berljjn, ook al zijn zij in het be zit van een interzonale pas, welke door de Westelijke geallieerden is uitgegeven. Volgens Duitse politieke kringen, die in nauw contact staan met de Sowjet-Russische autoriteiten, is de terugkeer van maarschalk Solo- kofsky naar Berlijn „verscheidene dagen" uitgesteld, omdat de tekst van het Sowjet-Russische antwoord op de nota's van de drie Westelijke mogendheden over de Berlijnse kwestie nog niet gereed is.' Sokolofsky werd oorspronkelijk Dinsdag in Berlijn terugverwacht. De mogelijkheid zou bestaan, dat de Sow jet-Unie in het geheel niet antwoordt op de protesten van de Westelijke mogendheden. Maarschalk Sokolofsky, de Sow- jet-bevelhebber in Duitsland, heeft dr. Kurt Fischer, de communistische minister van Binnenlandse Zaken van Saksen, tot president van het Duitse binnenlandse bestuur in de Oostelijke zóne benoemd, aldus meldt het Duitse Nieuwsbureau D.P.D. (Britse zóne). Het terrorisme op Malakka NU BEGINT HET IN SIAM OOK. Op Malakka zijn gisteren totaal 29 opstandelingen bij schermutselingen gedood. Uit alle delen van het schier eiland worden moorden en brand stichtingen gemeld. Ook in Siam dreigen opstandelin gen de rust te verstoren. Er zijn bij de regering berichten binnengeko men, dat communisten en andere on- rustverwekkende elementen samen spannen om in het gehele land on lusten te verwekken. Het Bataviase „Dagblad" van he den bevat een groot opgemaakt be richt op de eerste pagina, meldend, dat een groot aantal militairen een kampong Menteng-Soekaboemi te Batavia hebben omsingeld en vele arrestaties hebben verricht. Hierbij werd geen schot gelost. Volgens het blad had de militaire inlichtingen dienst reeds enige tijd het vermoeden dat de Repub. overste Soemantri, die in het Krawangse opereert, ook cel len van zijn organisatie te Batavia had. De verkregen aanwijzingen leid den naar de kampong Menteng Soe- kaboemi en de resultaten van de he dennacht ondernomen actie hebben uitgewezen, dat de vermoedens juist waren. Er werden vele documenten van geheime organisaties. De docu menten bevatten tevens aanwijzin gen omtrent de organisatie. De ge hele actie van vannacht stond onder leiding van de basiscommandant ko lonel K. Drost en het hoofd van de militaire inlichtingendienst, overste H. Agerbeek. ,Het Dagblad" drukt voorts een fotocopie af van een document waar in de minister van defensie te Djokja aan de eerste luitenant van de T.N.I. Andawidjaja, opdracht geeft zich naar Batavia te begeven met veer tig pasukans" (eenheden). Als re den wordt op het document opgege ven: „Diensten ten behoeve van het leger". „Het Dagblad" meldt hier bij, dat Andawidjaja heeft bekend, dat hij naar Batavia kwam om sa botage te plegen. „Het Dagblad" chrijft: „Wij hebben hier dus een onomstotelijk bewijs dat er, in strijd met de republikeinse beweringen, wel degelijk verbindingen bestaan van de T.N.I. met benden, die in de Nederlandse gebieden opereren." STAKING OP FRANSE VLIEG VELDEN OPGEHEVEN. Op de twee voornaamste Parijse vliegvelden, Orly en Le Bourget, is het werk hervat en alles functio neert normaal in de radiocontrole- en meteorologische diensten. De Belgische koningskwestie EEN VOORSTEL IN DE SENAAT. De Belgische Senaat heeft gisteren besloten een wetsontwerp in over weging te nemen, dat een voorstel inhoudt om een einde te maken aan het huidige regentschap en de in ballingschap vertoevende koning Leopold III weer®op de troon te brengen. De Roonïs-Katholieken en de com munisten stemden voor de bestude ring van het wetsontwerp, de socia listen verklaarden zich tegenstan ders en de liberalen onthielden zich van stemming. De onafhankelijk Rooms-Katholieke senator Dorlodot heeft dit wetsontwerp ingediend, waarin staat dat de wet van Juli 1945 moet worden ingetrokken. De ze wet bepaalde, dat het koning Leopold onmogelijk was geworden zijn constitutionele rechten uit te oefenen en dat slechts beide Kamers hieraan een einde zouden kunnen maken. Het ontwerp gaat nu naar een se naatscommissie. Men verwacht bij de daaropvolgende behandeling in de Senaat hevige debatten. Hout uit Duitsland In de Franse bezettingszone van Duitsland zijn ongeveer 320 Neder landers werkzaam in verband met een houtconcessie, die door de Fran se autoriteiten aan de Nederlandse autoroteiten is verleend. Deze con cessie omvat 70.000 M.3 hout, dat voor eind October in Nederland moet zijn. Het transport van dit hout, dat zat ■worden verwerkt tot heipalen, zaag hout, steigerhout en papier, geschiedt in vlotten en met vrachtwagens. Al le benzine er wordt per week 30 tot 40.00 liter verbruikt en le vensmiddelen moeten uit Nederland worden meegenomen. WETGEVING GRONDGEBRUIK. Ir. A. Vondeling, lid van de Twee de Kamer en landbouwdeskundige, heeft voor de Friese maatschappij van landbouw te Bolsward een rede gehouden over de komende wetge ving m.b.t. het grondgebruik, in het bijzonder over het pas ingediende wetsontwerp. De rechten van de pachters, zo zeide ir. Vondeling, zul len hierbij worden verbeterd, de ves tigingseisen échter verzwaard, zowel wat practische als theoretische ken nis betreft. De ruilverkaveling dient te worden geintensiveerd, ook op de zwaardere kleigronden. In sommi ge gevallen zal men zelfs pacht- dwang moeten toepassen. Bij even tuele verkoop dient de pachter voor rang te hebben, waarbij de crediet- voorziening, volgens spreker, het zwakke punt in dit wetsontwerp vormt. DE VARKENSSTAPEL Volgens de voorlopige uitkomsten van de inventarisatie van Land- en Tuinbouw 1948 bedroeg de varkens stapel in Mei j.l. 866.945 stuks, ver geleken met 856.873 in Mei 1947, 1.040.321 in Mei 1946 en 1.553.413 stuks in Mei 1939. Amerikaans voorstel om vrede op te leggen r\E VERENIGDE STATEN 'hebben gisteravond in de Veiligheidsraad een scherpe resolutie ingediend, waarin Joden en Arabieren wordt gelast om binnen drie dagen het vuren te staken. Mocht één der strij dende partijen daaraan geen gevolg geven, dan zou zij automatisch het voorwerp worden van alle strafmaatregelen (verbreking der diploma tieke betrekkingen, economische sancties, militaire actie), waarin het Handvest der Verenigde Naties voorziet. Eerder op de dag had Graaf Bernadotte, de bemiddelaar, in zijn verslag aan de Raad een dergelijk krachtig ingrijpen aanbevolen. Een belangrijke factor is het standpunt van Engeland, dat zich tot dus ver tegen een straf optreden, als door Amerika voorgesteld, gekant heeft. Uit verschillende bronnen wordt echter gemeld, dat Engeland thans bereid is orrr in dit opzicht één lijn te trekken. Overigens meent men, dat de Amerikaanse resolutie een goede kans maakt, om de ver eiste meerderheid van zeven stemmen te halen. dert 15 Mei van 't Amerikaanse con sulaire personeel twee leden zijn ge dood en drie gewond. Het consulaat van Groot-Brittan- nië werd rechtstreeks onder vuur ge nomen. Bij het aanbreken van de dag is het in de stad kalmer geworden. HET ADVIES VAN BERNADOTTE. Overeenkomstig het advies van graaf Bernadotte wordt derhalve diegene voor bedreiging van de vre de aansprakelijk gesteld, die geen gehoor zal geven aan het nieuwe uit te vaardigen wapenstilstandsbevel. De Amerikaanse resolutie eist voorts voor Jeruzalem een onvoor waardelijke wapenstilstand binnen 24 uur ep draagt graaf Bernadotte op, pogingen te ondernemen de stad te demilitariseren. De wapenen in Palestina zouden thans voor onbe paalde tijd moeten zwijgen, d.w.z. totdat een vreedzame regeling voor de toekomst van Palestina bereikt is. Dit voorstel volgt het rapport van graaf Bernadotte op de voet. Deze achtte afdwinging van een langere periode van vrede noodzakelijk, op dat effectieve bemiddelingspogingen gedaan kunnen worden. Indien mo gelijk zou een volksstemming ge houden kunnen worden. DE JODEN HEBBEN DE LEIDING. De Israëlitische strijdkrachten hebben intussen op de belangrijkste fronten in Palestina duidelijk het initiatief. Dertig kilometer ten N.- westen van Jeruzalerrr veroverden zij het pompstation Ras El Ein, dat de Heilige Stad van water voorziet. Deze actie maakt deel uit van de wig-operatie in de richting van Je ruzalem, die gisteren na de verove ring van Lydda en Ramleh verschei dene andere successen opleverde. De Joden hebben gisteravond de belangrijke plaats Sjafa Amr (18 k. m. ten Oosten van Haifa), de voor- uitgeschcften stelling der Arabieren voor een aanval op Acre, veroverd, aldus een Israëlitisch communiqué. De Joden veroverden eveneens het Arabische dorp Maloel, acht k.m. ten Westen van Jeruzalem, aldus het communiqué. Jeruzalem heeft beleefd wat door inwoners genoemd wordt „de meest dramatische en vreselijkste nacht sedert 15 Mei." e Haganah concentreerde haar vuur op de oude stad. De Arabische artillerie en de infanterie beant woordden dit vuur in de richting van de nieuwe stad, waar zij het hotel van Koning David als voornaamste mikpunt namen. Op het Franse consulaat-generaal, dat reeds irt de loop van de dag werd geraakt, zijn opnieuw granaten inge slagen. Op het Amerikaanse consu laat is een persoon gewond, zodat se- De Commissie van Goede Diensten President Truman heeft H. Merl Cochran benoemd tot opvolger van Dubois als vertegenwoordiger van Amerika in de Commissie van Goe de Diensten. De heer Cochran is sedert 1914 in de buitenlandse dienst van de Ver enigde Staten en heeft sedert No vember 1947 de rang van gezant. Binnenkort zullen weer vele stop pelgewassen worden gezaaid. De commissie voor voeder- en weide- bouw van de stichting voor de land bouw vestigt er daarom de aanracht op, dat dit zaaien tijdig moet geschie den. Het is weliswaar niet elk jaar zo als in 1947, toen twee dagen later zaaien soms betekende, dat het ge was mislukte, maar het gewas groeit in de zomer beter dan in de herfst REGERING MOET OVER DE TOTALISATOR WAT MEER VERTELLEN. Blijkens het voorlopig verslag over het ontwerp Totalisatorwet hebben leden principiële bezwaren geop perd tegen het scheppen van de mo gelijkheid om geld te verdienn zon der daarvoor werk te verrichten. De regering is daarop in haar memorie van antwoord slechts terloops inge gaan. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer ver klaart nu in haar verslag, dat zij nog gaarne een nadere uiteenzet ting van het oordeel der regering over dit bewaar tegemoet zou zien. Tot directeur van de nieuwe ka tholieke Middelbare Handelsdag school te Maastricht is bevorderd de heer Fons Tuinstra, thans leraar M.O. Nederlands te Maastricht. Het centraal stembureau voor de verkiezingen der leden van de Twee de Kamer heeft in het Haagse stad huis vergaderd ter vaststelling van de officiële uitslag der plaats gehad hebbende verkiezing. De zetelverdeling bleek dezelfde als wij reeds hebben gemeld. Bovendien werden door lotingen aangewezen om zitting te nemen de heren F. J. Goedhart te Amsterdam voor de Partij van de Arbeid, G. van Praag te 's-Gravenhage voor de CPN en G. Ritmeester, Den Helder voor de V.V.D„ De heer Zegering Hadders (V.V. D.), die zowel voor de Eerste als voor de Tweede Kamer was gekozen, zal in de Tweede Kamer gaan zetelen. In zijn plaats komt in de Eerste Ka mer de heer S. Bierema, Usquert. Rusthuis van de K. A. B. voor moeders De K. A. B. heeft haar vele nuttige instellingen weer met één vermeer derd: een rust- en herstellingsoord voor vrouwen aan de Woudenbergse weg te Zeist. Het is het landgoed „Sonnehaert" met ongeveer 12 H.A. bos- en heidegronden, aangekocht door „Concordia", eveneens een in stelling van de K. A. B. Maandagmiddag is dit rusthuis of ficieel geopend. Voor uitzending naar „Sonnehaert' komen in aanmerking vrouwen van leden der K. A. B„ die een verkla ring van de huisarts overleggen, waaruit blijkt dat haar verblijf in een rustoord gewenst is. Zij mogen echter niet bedlegerig zijn of aan een ziekte lijden. Minimumprijze n bloemen Op een te Utrecht gehouden verga dering van besturen van bloemen veilingen is besloten met ingang van 1 Juni 1.1. van de geveilde producten 1 pet. te heffen voor het fonds mini mum-prijzen. Verder zal de regering worden verzocht een bijdrage te ver strekken op de uitkeringen aan de kwekers voor z.g. doorgedraaide pro ducten. Bereidverklaringen voor textiel niet langer vereist Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bereidverklarin gen, welke tot dusverre door dit kan toor werden verlangd voor het ver krijgen van vergunningen voor wo ninginrichting-artikelen e.d., in den vervolge niet meer vereist zijn. Zij, wier aanvrage om deze artike len reeds werd toegestaan, doch aan wi enog geen vergunningen werden verstrekt, daar zij nog niet over de vereiste bereidverklaringen beschik ten, zullen nog door de plaatselijke distributiedienst worden opgeroepen tot het in ontvangst nemen van de vergunningen. Zij, die zowel over een vergunning als over een bereidverklaring be schikken, doen uiteraard verstandig, als zij hun inkopen doen bij de zaak, welke hun de bereidverkalring heeft verstrekt. TUSSENTIJDS ONTSLAG VAN GEDEPUTEERDEN EN WET HOUDERS. Verscheidene wetsontwerpen heeft de Eerste Kamer gisteren zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dat betreffende het tussentijds ontslag van Gedeputeerde en Wet houders, die het vertrouwen van Prov. Staten of Gemeenteraad niet meer hebben, vond echter bestrijding. Met 20 tegen 14 stemmen ging het ontwerp er door. Bij de oppositie van de communisten, anti-revolutionnai- ren, christelijk-historischen en de fractie van de V.V.D. voegde zich nog de katholiek mr. dr. Schneider, die zijn van zijn geestverwanten afwij kend standpunt niet motiveerde. Het „Ambtenaren-verbod" Minister Witteman heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het zogenaamde ambtenarenverbod binnenkort weer zal worden toege past Ter toelichting van deze medede ling, die niet voor ieder duidelijk zal zijn, herinneren wij eraan, dat reeds voor de laatste oorlog in het ambtenarenreglement een bepaling voorkwam, dat een ambtenaar we gens revolutionaire gezindheid kan worden ontslagen nadat een commis sie (de zogenaamde „commissie van hoogstaande mannen") hierover ge hoord was. In de bezettingstijd is deze commis sie door de Duitsers opgeheven, waardoor de mogelijkheid voor een zodanig ontslag de pas is afgesneden Het ligt in de bedoeling van de re gering, thans weer een zodanige comissie in te stellen. PROF. AALBERSÉ HERDACHT In de Eerste Kamer heeft gisteren de heer Anema. die de heer Kranen burg als voorzitter verving, waarde rende woorden gewijd aan de nage dachtenis van prof. mr Aalberse. Hij herinnerde aan zün onvermoeide ar beid. Velen staan nog voor de geest zijn hoffelijkheid in de politieke strijd en zijn warme trouw aan door hem beleden beginselen. Spr. verze kerde, dat zijn nagedachtenis in ho ge ere zal blijven. De minister van justitie, de heer van Maarseveen sloot zich namens de regering bij deze woorden aan. Hij verklaarde, dat de figuu van de ze nobele staatsman ook bij de re gering in eerbiedig aandenken zal blijven. GEEN ANIMO OP DE ÖEURS Na de lichte opleving, die de ef- fectenmarkt Maandag vertoonde, was gisteren in practisch alle afdelingen de apathische stemming weergekeerd, die de laatste tijd schering en inslag is. De omzet in aandelen is Maandag met bijna 1.4 millioen gulden hoger geweest dan normaal, merendeels als gevolg van de belangstelling voor 162.000 gulden werd verhandeld. Nieuwe aspecten in de politieke of economische situatie hebben zich niet voorgedaan en de markt had dan ook e enrustig, gelijkmatig verhoop. De enige afdeling, die enigermate de aandacht trok, was die van Aku, ge stimuleerd door het fraaie verslag der Hollandse Kunstzijde Industrie en door de verwachting van even goede jaarcijfers, die het rayon concern te Arnhem binnenkort zal publiceren Op de staatsfondsenmarkt ging wederom de meeste aandacht uit naar naar de conversielening 1947 die een kleinigheid in reactie was. De Haagse politie heeft Zondag te Beverwijk gearresteerd de 37-jarige J. R. H„ die in Februari van dit jaar ontsnapt is uit het psychopathenasyl te Avereest en zich sindsdien aan al lerlei diefstallen en oplichterijen heeft schuldig gemaakt. Vóór hij te Avereest werd onderge bracht, had deze man zich uitgegeven voor militair tandarts. Zijn operatie- terrein was toen Assen en omgeving, waar hij oplichtingen heeft gepleegd en zich schuldig heeft gemaakt aan diefstallen in pensions. Dit spelletje heeft hij dit jaar el ders voortgezet, o.a. te Amsterdam, waar hij in een pensioen diefstallen pleegde. Er verdwenen o.a. een gou den horloge en een bontmantel. Te 's-Gravenhage nam hij begin Maart zijn intrek in een keurig pen sion aan het Prinsevinkenpark. Kort na zijn aankomst werd hire een dief stal van 15 levensmiddelenkaarten gepleegd. De kaarten van alle pen siongasten bleken verdwenen te zijn, behalve die van „dokter" H„ die pas uit Frankrijk was gekomen. Op deze diefstal werd een der leden van het personeel aangezien, die wel eens met de politie in aanraking was gekomen, doch uit niets bleek, dat de betrok kene met het verdwijnen van de kaarten iets te maken had gehad. Een poosje late rwerd uit het geld kistje van de pensionhouder een bankbiljet van 25 gestolen. De dief liet een prachtige vingerafdruk ach ter. Alle bewoners van het pand heb ben op verzoek van de politie vin gerafdrukken laten maken, met uit zondering van twee gasten, namelijk een meester in de rechten, die juri dische bezwaren had en „dokter" H. De eerste stapte echter spoedig over zijn bezwaren heen. De „dokter" ech ter verscheen niet. Bij een nader on derzoek bleek, dat zijn kamer op slot was, terwijl hij achter was met de betaling van de huur. De kasten op zijn kamer waren eveneens op slot. Toen ze geopend waren door de politie kon men slechts constateren, dat ze leeg waren. De „dokter" had zich uitgegeven als tandarts, doch op het bevolkings register bleek geen tandarts van die naam te zijn ingeschreven en ook de „Volksgezondheid" kende gen tand arts H. De man bleek te beschikken over een girorekening. Via deze had hij o.a. een rijwiel betaald en de leve rancier schetste de koper als een keu rig man. Een nader onderzoek deed vermoeden, dat H. de man was^ die uit Avereest was ontsnapt. Ihmidels dook hij weer op in Be verwijk, waar hij zich uitgaf voor scheikundig ingenieur. In het pen sion, waar hij zijn intrek had geno men vond men hem ook weer een keurig man. De Haagse politie heeft hem hier gearresteerd. Zijn kamer bleek vol gestolen goed te zitten. De man heeft zich ook schuldig ge maakt aan een aantal kleine inbra ken. In Beverwijk had hij een be trekking als laborant. Hij is nu op gesloten in het Haagse politiebureau. Het merkwaardige is, dat de man zo gemakkelijk aan betrekkingen kon komen. Verscheidene grote instellin gen schijnen zijn verhalen te heb ben aanvaard zonder onderzoek te hebben ingesteld. Een HaJiAeltjA... Waar geen zelfverloochening is, daar is ook geen ware grootheid.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1