De aanleg van een ringweg te Lisse DINSDAG 13 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 STADSNIEUWS Kanon gevonden!? Leidse studenten leverden wapens in Enige Leidse studenten hebben vandaag voor de sensatie van de dag gezorgd en de commissaris van poli tie, en met hem het gehele politie corps, versteld doen staan over de onmiddellijke opvolging van zijn eerst j.l. Zaterdag afgekondigde ver ordening tot inlevering van verbo den wapenbezit. Wat toch was het geval? Een „te lefoontje", ontvangen op het politie- burau, rapporteerde, dat enkele stu denten in de omgeving van het Ra penburg druk in de weer waren met het transport vaneen kanon, dat indertijd dienst heeft gedaan bij de Veld. Een paar agenten, die op het horen van „dit sensationele nieuws", direct op onderzoek uittogen, troffen daar inderdaad onze jeugdige „stukrij ders" aan. In zegevierende tocht ging het naar de Zonneveldstraat, waar men onder grote vrolijkheid verklaarde het kanonte hebben gevonden. Men was reeds op weg om het kanon als „gevonden" of „verbo den voorwerp" aan te geven. Hoe het ook zij „gevonden voor werp" of verboden wapenbezit de studenten hebben in ieder geval aan de voorschriften voldaan, terwijl de commissaris het genoegen mag smaken, dat ook de studenten zijn openbare bekendmaking wel zeer spoedig opvolgenen dat op zulk een originele wijze! EINDEXAMEN MEISJES H.B.S. Aan de Gem. H. B. S. zijn geslaagd voor het eind-examen afd. B.: C. van Bork, Wassenaar; W. van Dunné, Oegstgeest; M. P. M. Erlee en M. H. Feldmann, Voorburg; J. E. Fuhri Snethlage, Leiden; L,. Glasbergen, Oegstgeest; H. A. H. de Haas, Leiden; H. F. Hageman, S. Jelgersma, M. O. L. Klein en G. van Konijnenburg, allen Oegstgeest; M. H. C. Mizée, W. A. M. Pley en F. T. Scheer, allen Oegstgeest; M. C. Smit, Oegstgeest; A. R. Spijker en C. M. de Wit beiden Leiden; E. M. D. Bekkers, Leiden; J. N. Boekee, Voorschoten; E. C. van Gastel en A. Hageman, Leiden; D. W. G. Hamer, Oegstgeest; M. J. Kley- burg, Voorburg; S. M. Olivier en*C. van der Rotte Leiden; E. Snoek, Voor burg; J. B. E. Stokhuyzen, 'Leiden; J. W. Terpstra, Oegstgeest. Afgewe zen 2. Pater C. v. d. Berg. Onder de thuisvarenden met het M.S. Indra- •poera, vermeldden wij verleden week o.a. C. J. v. d. Borg, Lombok- straat 26; dit moet zijn: v. d. Berg, n.l. de kapitein Aalmoezenier pater C. J. v. d. Berg, o.f.m. van het 8ste batt. Reg. Stoottroepen. Daar pater v. d. Berg aanvankelijk voor de Mis sie in Indonesië bestemd was, luidde de opdracht van zijn geestelijke Over heid, dat bij repatriëring van ge noemde batt. hij zijn gewone mis- siearbeid op Java zou beginnen. Door bijzondere omstandigheden, mede op aandrang van de manschappen van het batt., dat de aalmoezenier met wie zij ruim 2% jaar geleden het vaderland verlieten, hen ook op de thuisreis zou begeleiden, heeft zijn geestelijke overheid goedger/onden. aan Pater v. d. Berg een verlof van pl.m. 6 weken in het vaderland toe te staan. VOETBAL Nic. Boys. De eerste klassers hebben in een futloze wedstrijd tegen Nieuwkoop een gevoelige nederlaag moeten incasseren. In de eerste helft was het een spannende nn mooie wed strijd, waarin de groenzwarten ver schillende goede aanvallen onderna men. Een kwartier voor het einde der eerste helft wordt een goede voorzet van Jan van Trigt even goed door Piet Lenting ingekopt, doch een toesnel lende Nieuwkoop-speler weet het leer nog juist uit te slaan, waarvoor de scheidsrechter een penalty toekent, welke door Jan van Trigt wordt be nut (10). De Nieuwkoop-midvoor slaagt er voor de rust nog in de stand gelijk te maken (11). De tweede helft werd naar mate de tijd verliep steeds slechter. De boys kunnen het verband niet meer vinden en de gas ten voeren het tempo steeds meer op. Met een prachtige onhoudbare cen ter wordt de Boys-keeper kansloos gepasseerd (21). Even later wordt de bal buiten het speelveld achter de doellijn vandaan door de Nieuw koop linksbuiten voor het doel ge plaatst, waarop de boys-verdediging niet reageerde. Het hieruit ontstane doelpunt werd toegekend, geannu leerd en *weer toegekend (31). Dit ontmoedigt de boys. Het spel gaat als een nachtkaars uit en nog tweemaal scoren de gasten (51). De wedstrijd werd overigens in de beste verstand houding gespeeld. Nic. Boys asp. A verloren van N.S.V.-adsp. met 20. Nic. Boys-adsp. B. verloren van Al- tior B met 21. Al met al moest de groenzwarten vlag over alle linies half stok. Tweede maal A en B. De tweede oefenwedstrijd tussen het A- en B- elftal zal worden gespeeld op a.s. j Donderdagavond om 7 uur op het Nic. Boys-terrein. De opstellingen luiden ditmaal als volgt: A-elftal: doel: Joh. de Jong (KDO); achter: Jan den Haan (Altior), D. de I Jong; (Nieuwkoop); midden: S. van Straalen (Altior), L. Lebesque (Nic. Boys), Jac. Bader (Altior); voor: W. Lenting (Nic. Boys). M. Segaar ''Nieuwkoop), Th. den Haan (Altior), P Uyttewaal (Nic. Boys). B.-elftal: voor: A. J. van Trigt (Nic. Boys), G. de Rooy (Nieuwkoop), P. T enting (Nic. Boys), C. Hoogevorst I (Nic. Boys), P. Vrolijk (KDO). mid- rien: G. Bader (Nic. Boys), P. de j Rooy (Nieuwkoop), Immerzeel 1 (Nieuwkoop); achter: C. Pieterse (Al tior), Jaap Vork (Nieuwkoop); doel: UIT DE OMGEVING ALKEMADE Gemeenteraad Donderdag 15 Juli des avonds half acht komt de Raad van Alkemade in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. be ëdiging raadslid de heer C. J. de Jong en het voorstel tot onderhandse gun ning van 12 woningwetwoningen aan S. Tromp, aannemer te Alphen aan den Rijn. LEIDSCHENDAM HALTE „DAMSIGT" HEROPEND. Alle conducteurs kregen twee rijksdaalders! De bewoners van de buurtschap „Damsigt" hebben Zondagmorgen op prettige wijze blijk gegeven van hun ingenomenheid over het weder in ge bruik stellen van de tramhalte „Dam sigt". Een comité had namens de buurtbewoners, van wie er velen de vlag hadden uitgestoken, het halte- terrein een feestelijke aanblik gege ven en over de beide trambanen een lint gespannen. Toen te ongeveer 8 uur de eerste tram uit Leiden en te gelijk de eerste uit Den Haag aan de halte arriveerden, werd voor het ge spannen lint gestopt. Met de tram waren gearriveerd de heren Simons en Schwarz, die de directie van de „Blauwe" vertegenwoordigden. Over en weer werden woorden gesproken over de voldoening, dat de halte weer in gebruik kon worden genomen. Na mens het buurtcomité voerden het woord de heren Ouwehand en van Dijkhuizen. Vervolgens werd koffie met gebak aangeboden en een pakje sigaretten en om het voor het tram personeel een onvergetelijke halte te maken, ontvingen zij ieder twee mooi opgepoetste zilveren rijksdaalders. Dezelfde tractatie en hetzelfde dou ceurtje werd ook aangeboden aan het personeel van de volgende tram, die op dien dag voor het eerst de halte passeerden. Toen de officiële gebeur lijkheden waren geëindigd, werd het lint doorgeknipt door mevrouw van Geel, waarna aan de motorwagen van beide trams bloemen werden be vestigd. NOORD WIJKERHOUT Zilveren voetbaltournooi. Het door de R.K. Voetbalvereniging V.V. S.B. georganiseerde zilveren voet baltournooi is een volledig succes geworden? Onder grote belangstel ling vond dit tournooi plaats en de diverse wedstrijden brachten de no dige spanning, doordat zowel in uit slag als in veldspel men niet voor elkaar onderdeed. Allereerst trad V.V.S.B. in het veld tegen de ex- Se klasser „Ripperda" uit Haarlem. Beide partijen wogen aardig tegen elkaar op. Wel was het plaatsen bij de Haarlemmers beter verzorgd. Een bij de rust reeds verkregen 20 voorsprong konden zij na de rust be houden ondanks een legio gevaar lijke V.V.S.B. aanvallen. De over winning van „Ripperda" was volko men verdiend, daar er somtijds te veel getreuzeld werd bij V.V.S.B. Een niet minder spannende wed strijd was S.J.C.Teylingen. Alvo rens deze wedstrijd een aanvang nam werd de S.J.C.-speler Jan Groenewoud, die vorige week r/t Indië is teruggekeerd door de VVSB voorzitter verwelkomd nam'ens W SB en werden hem bloemen aange boden. Nadat de Noordwijkers een 30 voorsprong hadden verkregen, wist Teijlingen tweemaal tegen te scoren 32. Flink gaven de Teijlin- gen-mannen partij, doch de gelijk maker vermochten zij niet meer te fabriceren. De verliezers-ronde tussen WSB A. Cohijn (Nieuwkoop). Res.: C. Ba der (Nic. B.), H. de Groot (Nic. Boys) Koeleman Altior). S. de Rooy (Nieuwkoop). POSTDUIVEN De Luchtklievers. Wedvlucht vanaf Pont St. Maxense, afstand 355 K.M. Gelost om 11 uur 40 minuten, de eerste vogel werd geconstateerd om 16 uur 11 minuten. De uitslag luidde: A. v. d. Poel 1, 4, 5, 27; J. Duindam 2, 8, 9; N. de Kuyper 3. J. v. Diest 6; P. v. d. Zwet 7, 10, 14, 20, 24, 30; J. Beelen 11, 18, 19, 26; T. As- schenberg 12; Tac. van Es 13, 28, 29. C. Paardekooper 15, 17^ A. de Wit 16; P. Wijnhout 21. H. v. Diest' 22, 23; Jac. v. d. Poel 25. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht Chateauroux. Afstand van de eerste prijswinnaar is 623.56 km. De duiven werden om 11 u. 25 min. gelost met Zuid-Westen wind. De prijzen werd enbehaald als volgt: A. de Graaf 1, 11; J. P. v. d. Assem 2, 14; J. Caspers 3, 5, 1. G. Teske 4; G. Zwaan 6. A. v, Rooyen 8, 10; H. H. J. v. Klaveren 9; C. Zwaan 12; H. Schoo 13. De eerste duif werd geconstateerd op Zondagavond 19 u. 50 min. en 45 sec. De laatste prijswinnaar werd ge constateerd op Maandagmorgen 10 u. 2 min. en 21 <sec. „De Blauwband" (Sassenheim). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Tilburg, 85 K.M. In conc. 136 dui ven. Deze werden gelost te 15 u. 21 min. Aankomst eerste duif 5 uur 4 min. 30 sec., snelheid 813,18 M. per minuut, laatste punten vogel 5 uur 33 min. 5 sec. snelheid 656.29 M. per min. A. Kroeze 1, 22, 23, 33; B. Röodenburg 2, 9, 24, 25, 28, 34; J. v. Rijssel 3; C. Algera 4, 15; C. Drost 5; H. J. Krom- 6, 16, 17, 30, 31; J. A. Meeuwissen 7, 29; L. J. Drost 8, 10, 20, 26; M. v. Gent 11, 19; J. van Nieuwkoop 12; H. v. Niekerk 14; G. P. v. d. Krogt 13, 32; J. Moolenaar 18; P. C. Baartman 21; J. Haver 27. „De Blauwband" (Alphen aan den Rijn). De Postduivenvereniging „De Blauwband" te Alphen aan den Rijn hield Zondag een wedvlucht vanaf Pnt. St. Macxense. In con cours waren er 24 duiven, welke om 11.14 uur met N.W. wind werden gelost. De eerste duif werd gecon stateerd om 4.03.30 en behaalde een snelheid van 1236 meter per minuut De gedetailleerde uitslag is: P. G. Borgers 1, 3, 4, 6: G. v. d. Ham 2, 5. en Teijlingen was wederqm 'n fraai en spannend duel. Het gelijke spel 11 was dan ook de juiste verhou ding. Strafschoppen moesten hier de beslissing brengen. Driemaal schoot VWSB in, doch ook Teijlin gen deed dit. De volgende ronde deed Teijlingen als winnaar te voor schijn komen. De finale tussen S.J.C. en Ripper da was er een met een sensationeel slot. Tot enkele minuten vóór het einde leidde Ripperda met 10. De lange en constante druk, welke de Ripperda-defensie te verduren had, werd toen ineens gebroken. Groene woud nivelleerde de achterstand en 1 minuut voor het einde werd het 21, zodat S.J.C. winnaar werd van de Zilveren Voetbal. WASSENAAR R.K. Vrouwenbond gaat uit Donderdag a.s. heeft de R.K. Vrou wenbond in Wassenaar een uit gaansdagge vanuit de Kerkstraat bij het R.K. verenigingsgebouw. Het eerste reisdoel is de K.R.O.-studio, waar koffie zal worden gedronken. Daarna wordt de rit via Bussum en Weesp voorgezet naar het vliegveld Schiphol. Hier zal thee worden ge dronken. Dat de dames van de Vrou wenbond hun vroegere geestelijke adviseur nog niet vergeten hebben blijkt uit het voorgenomen bezoek, dat het gezelschap zal brengen aan het plaatsje de Lijnden in de Haar lemmermeer, waar de zeereerw. heer J. Schoots thans pastoor is. Van de Lijnden gaat het verder naar Am sterdam, waar een boottocht zal wor den gemaakt. 25 Jaar R.K. Huishoudschool Woensdag en Donderdag zal op plechtige en feestelijke wijze het feit worden herdacht, dat de R.K. Huishoudschool in de Kerkstraat 25 jaar geleden haar poorten opende voor de eerste leerlingen. Woensdag morgen Is er in de St. Willibrordus- kerk een plechtige H. Mis met assi stentie die door de leerlingen zal worden gezongen. Daarna is er in de school een feestelijk ontbijt. 's-Mid- dags van half drie tot half vier is er voor iedere belangstellende gelegen heid het bestuur en de leraressen te. feliciteren. Donderdagmorgen 9 uur is er we derom de H. Mis, die door de leer lingen zal worden gezongen. Ditmaal tot intentie van zuster Presentata, die 25 jaar lang lerares aan de school is. Na de H. Mis zal deze jubilerende zuster door de leerlingen der dag school worden gehuldigd. 's-Middags 2 uur is er voor de leerlingen feest, en zal een revue worden opgevoerd s-Avonds half acht is er tenslotte een feestelijke réunie van oud-leerlingen OUDE-WETERING Personalia Bij het te 's-Graven- hage gehouden examen voor de Bond van Leraren bij het Modevakonder- wijs, s^agde voor Coupeuse mej. Annie v. d. Meer en voor Costumière mej Tony Hogeboom en mej Do Wesselman allen uit Roelofarends- veen en leerlingen van mej. P. M. G. de Jeu uit Oude-Wetering. VOORSCHOTEN C. L. M. Bancken t DOOR ONGELUK OM HET LEVEN GEKOMEN Een tragisch treinongeluk heeft zich gistermorgen, om circa half elf, op het baanvak Leiden-Den Haag, nabij het kasteel Duivenvoorde, on der Voorschoten voorgedaan, 'dat aan de 49-jarige voorwerker C. L. M. Bancken het leven heeft gekost. Vier arbeiders verrichtten werkzaamhe den aan de spoorbaan, toen uit de richting Den Haag een trein nader de, die waarschijnlijk te laat werd opgemerkt. Drie werklieden kon den zich tijdig in veiligheid stellen, doch de heer Bancken werd door de trein gegrepen en op slag gedood. Drs C. Kuypers was spoedig op de plaats van het ongeval, doch kon slechts de dood constateren. Kape laan J. Duivenvoorde diende het slachtoffer het H. Oliesel toe. Het stoffelijk overschot werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overge bracht. De heer Bancken was gehuwd en laat een vrouw en vier kinderen achter. Met de heer Bancken is een goed man heengegaan en vooral de katho lieke arbeiders verliezen in hem een vriend, een raadsman en een verte genwoordiger op alle plaatsen, waar hij de belangen van de arbeidende stand kon behartigen. In de dertiger jaren uit Maastricht gekomen,, waar hij zich in het ver enigingsleven al zeer verdienstelijk had gemaakt, vond hij in Voorschoten spoedig zijn plaats in vele vereni gingen en organisaties. Zo is hij ja renlang een der leiders van de Kruisvaart geweest en kreeg hij een bestuursplaats in de R.K. Volksbond thans K.A.B., waarin hij sedert de bevrijding de functie van penning meester vervulde. In 1939 is de heer Bancken tot lid van de gemeenteraad gekozen en maakte tot op heden deel uit van de R.K. fractie. In deze hoedanig heid is hij steeds de strijder voor de be'angen der katholieke arbeiders geweest, hoewel hij breed genoeg van visie was om voor het algemeen belang de groepsbelangen ter zijde te stellen. Voorts was de overledene bestuurslid van de R.K. Bond van Spoorwegpersoneel „St. Rafaël", afd. Leiden, en bestuurslid van de K.A.B. kring Leiden. Daarnaast vond hij ook nog tijd om zich verdienstelijk te ma ken in andere organisaties, zoals het H.A.R.K.-comité, terwijl hij ook lid was van de plaatselijke prijzencom missie. De uitvaart is bepaald op Vrijdag morgen, half tien, in de parochiekerk van St. Laurentius. Raadsvacature. Bij het overlij den van het kath. gemeenteraadslid, de heer C. L. M. Bancken, komt, vol gens het kiesreglement, de heer L. A. Mooy het eerst in aanmerking zit ting te nemen in de gemeenteraad. Het is nog niet bekend of de heer Mooy zijn benoeming zal aanvaarden. Personalia. Te Amsterdam slaag de voor het examen lerares nijver- heidsacte N.A. mej. J. F. Gussekloo, alhier. Geboren: Ella, d. van J. J. P. Tol en A, J. van der Steen. Ondertrouwd. A. J. Jongeneel 23 j. te Wassenaar en S. Verboon 23 j. LEIMUIDEN Tolnieuws. De verordening op de heffing van tolgelden is weer door de Kroon voor 2 jaren goedgekeurd. Geboren: Jan, z. van R. ten Brink en C. Kool; Christiaan Johan, z. van H. Liebeton en T. Maat. Marianna, d. van Th. Bartels en J. du Pau. Jan, z van J. Sivier en H. Hagen; Elisa beth Agatha, d. van G. J. Verburg en T. Koole; Jacobus Johannes, z. van J. v. Veen en J. S. Uyttewaal; Johan nes Albertus, z. van P. W. v. Tol en A. C. Finkenflügel; Trijntje, d. van J. Huys en K. de Vries.'. Overleden: Adriana J. Kuipers, echtgen. van J. Burgmeijer 76 j.. Bar bara Catharina Verhaar wed. van J. Haaster 75 j. ROELOFARENDSVEEN Welkom thuis Naar wij eerst thans vernemen zal deze week en wel waarschijnlijk Donderdag 15 Juli a.s. met het s.s. „Zuiderkruis" na een bijna 12-jarig verblijf uit Indië huiswaarts keren, onze plaatsgenoot Cor Bosman. ZOETERMEER Geboren: Gerardus, z. van P. Stout- jesdijk en E. Hollemans; Cornelia Pe- tronella Maria, d. van A. P. Romijn en A. M. W. Arkesteijn; Adriana Re- gina Maria. d. van M. Veltman en M. C. Duivesteijn; Annigje Maria, d. van A. de Jongh en M. Hagers; Jan, z van G. van Puffelen en L. M. van der Lely. Gerrit, z. van J. J. Hoge- brug en C. S. Rozenboom; Maria, d. van A. de Vlaming en E. van der Eist. Ondertrouwd: P. va nder Waals 33 j. te Zoetermeer en J. G. Geleijnse 19 j. te Leidschendam. Overleden: J. H. Codée 8 mnd., z. van J. H. Codée en C". Tijn. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Concert. Donderdagavond 8 u. in de muziektent door „Crescendo". Voetbal. Voor decompetitie van de L.V.B. is Maandagavond op het A.S.C.-terrein ondanks het bar slechte weer de wedstrijd gespeeld tussen de Veteranen van Alphen en van A.S.C. De wedstrijd had een spannend verloop wat in het doel- puntenverloop tot uitdrukking kwam. Tenslotte wist Alphen, dank zij enkele prachtige doelpunten de ze ontmoeting te winnen met 32. BOSKOOP Ontvluchtte S.S.er gegrepen, Het is de politie gelukt een reeds driemaal ontsnapte S.S.-er M., afkomstig uit Den Haag, te arresteren. Behalve als S.S.-er werd hij door de Haagse en Delftse politie gezocht voor oplichting en diefstal. Het was de Boskoopse po litie bekend dat M. meerdere malen WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Wisselend bewolkt met plaat selijke buien. Matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. in Boskoop kwam, doch door zijn be kendheid met de plaatselijke politie was het hem nog steeds gelukt tijdig te verdwijnen. Eenmaal ging hij zelfs zover door aan de woning van een der agenten aan te bellen, om een adres te vragen! Het vermoeden be stond dat hij gisteren weer eens naar Boskoop zou komen, waarop twee agenten in burger hem bij de bushalte opwachtten. Dit keer werd de gladde vogel geknipt, en, voor dat hij wist wat er gebeurde, werd hij gesom meerd de handen omhoog te steken, omdat men vermoedde dat hij wa pens bij zich droeg. Na een kort ver hoor is hij weer naar zijn kamp in Naarden teruggebracht. KOUDEKERK Overleden: Anna C. van Eijk, echtgen. van W. van Diggele, 48 j.; Grietje Tensen 83 j. Inenting. Wederom is er Don derdagmiddag aan de dokterswoning gelegenheid tot kosteloze inenting. De trouwboekjes moeten worden meegebracht. LAATSTE BERICHTEN DE STRIJD IN PALESTINA. Volgens berichten uit Joodse bron stond het watervoorzieningscentrum Ras el Ain, dat door Joodse strijd krachten is aangevallen, gisteravond in brand. De Arabieren zouden de brand hebben gesticht alvrrens Ras el Ain te ontruimen. De-Joodse bevol king maakt zich ongerust, daar het pompstation van de pijplijn, die Je ruzalem van water voorziet, door de ze brand vernield dreigt te worden. Na de verovering van Lydda en Ramleh hebben Joodse troepen Maan dag Migdal, op 10 km. ten Oosten van Petah Tik va en op 5 km. ten Zuiden van Ras el Ain bezet. Ras el Ain is als spoorwegknooppunt en als begin punt van de waterpijpleiding naar Je ruzalem strategisch van groot belang. Van Migdal uit heeft de Arabische artillerie onlangs nog de wijken van Petah Tikva onder vuur genomen. Uit Joodse bron wordt gemeld, dat belangrijke Arabische versterkingen in de driehoek NablousToellkarm Djenin zijn anagekomen, waar de Ara bieren een Joods offensief verwach ten. De bevolking heeft veiligheids halve de wijk genomen. De radio van de „Phalanx" (Li banese ondergrondse beweging) zou heden hebben gemeld, dat Joodee strijdkrachten het Libanese grondge bied nabij Tyr zijn binnengedrongen, alwaar zij zeven dorpen zouden be zet hebben. Tenslotte verneemt men uit goed ingelichte Joodse bx*on, dat de Joden naar Djenin oprukken. SCHEEPSBERICHTEN AARDIJK, 9 Juli van Galveston te New Orleans. NOORDWIJK, 10 Juli van Georgetown naar Parama ribo. STREEFKERK, 11 Juli te Co lombo. TABINTA, 13 Juli 6 u. v.m. te Hoek van Holland. AAGTEKERK, pass. 12 Juli Gi braltar; AMSTELDIJK, 12 Juli op 350 mijl Z.Z.W. van Cape Race; CLA- VELLA, 12 Juli van Curasao n. Ca sablanca; DELFLAND, 12 Juli te Las Palmas. GAASTERKERK. 12 Juli v. Teneriffe; GAROET, 12 Juli v. Sema- ra'ng n. Probolinggo; GROOTEBEER, 12 Juli v. A'dam te Batavia; INDRA- POERA, 12 Juli in Rode Zee ter hoog te v. Portsoedan; LEID BRUINZEEL, pas. 12 Juli (12 u.) Algiers. LEO- POLDSKERK, pass. 13 Juli Kaap Guardafui; MARKEN, pass. 12 Juli Casquets. MURENA (Tj, 12 Juli v. Sydney p. Miri; ORANJE, 14 Juli v. A'dam te Batavia verw.; PERNA (T.), 12 Juli v. Buenos Aires n. Cu rasao; POELAULAUT, 13 Juli te Pe- nang. REMPANG, pass. 12 Juli Fi- nisterre; RIOUW, 12 Juli te Penang, vertr. 13 Juli n. Singapore; RIJN- KERK, 13 Juli te Portsoedan ver»/.; SIBAJAK. pass. 12 Juli (15 u.) Fi- nisterre; SOMMELSDIJK. 12 Juli v. Halifax te Boston. TABINTA, 13 Juli v. Quebec te R'dam; TAWALI, 13 Juli v. Makassar te Singapore. WATER MAN, pass. 12 Juli (1 u.) Suez' WEL TEVREDEN. pass. 12 Juli Sokotra; ZUIDERKRUIS, pass. 12 Juli (14 u.) Finisterre, 13 Juli (14 u.) Hoek van Holland verw. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE KABINETSFORAMATIE. H.K.H. de Regentes heeft gisteren in het Huis ten Bosch de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de C. H. U„ de heer H. W. Tjlanus, de lijst aanvoerder van de V.V.D., mr. P. J. Oud, de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de C.P.N, en van de Staatkundig Geref. Partij, onder scheidenlijk de-heren G. Wagenaar en ds. P. Zandt, alsmede de heer Ch. J. I. M. Weiter, ter conferentie ontvan gen. VIER AMSTERDAMSE RECHERCHEURS IN ARREST GESTELD. De Officier van Justitie te Amster dam heeft vier rechercheurs, M., de B., R. en den O., van het bureau economische zaken van het hoofdbu reau van politie in de hoofdstad, in voorlopige hechtenis doen nemen. Hun arrestatie houdt verband met, en is een uitvloeisel van de in 1946 ont dekte fraude op het toen nog te Hat- tem gevestigde bijkantoor van het centraal distributiekantoor. Nadat de vier verdachten door de rechter-com- missaris, mr. R. P. Cleveringa, waren gehoord en hun hechtenis was ver lengd, hebben drie hunner, M., R. en den O., tegen hun gevangenneming appèl aangetekend GEMEENTERAAD VAN LISSE Na ampele bespreking verenigde' de Raad van Lisse zich met het voor stel van B en W tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling in zake de behandeling van gemeente lij ka personeelsaangegelegenheden. Aan de orde werd gesteld het voor stel van B en W tot verhoging van het crediet voor de aanleg van de Oranjelaan. De heer Romijn wees op de gehouden aanbesteding, waarvan de raad niets afwist. Deze handel wijze van B en W vond spr. niet sym pathiek. Volgens spr 'hadden B en W deze aangelegenheid eerst in de raad moeten behandelen. De overschrij ding acht spr. ook hoog. De voorz. verklaart, dat de ge meente door deze aanbesteding nog niet gebonden is, doch dat B en W een aanbesteding hebben gehouden om een nauwkeurige raming te heb ben. De gunning heeft nog niet plaats gehad. Uit de aanbesteding is juist gebleken, dat de raming hoog was n.l. f 11.000. De heej Rèndsdorp verklaarde, dat dergelijke aanbesteding meer voor komen en gebruikelijk zijn. Eerst als de Raad dit crediet goedkeurd, kun nen B en W tot de gunning overgaan. De heer van Leeuwen zegt, dat vele posten van de begroting tegenvallers met zich brengen. Z.i. gaan de begro tingen kennelijk mank aan een te ho ge raming. Bovendien vreest hij dat met het bedrag van 31.250 nog niet alle kosten hierin zijn verwerkt, om dat hij nog geen raming heeft gezien voor verlichting, beplanting enz. Kunnen er geen tegenvallers komen wegens verzakingen door de veen laag welke onder de weg zit? Is hierop gerekend? Vervolgens vraagt spr. zich af of de aanlegbreedte vol doende is. Wethouder Lefeber wijst, in ver band met de -veenlaag, op de Bea- trixstraat en Nassaustraat. Voor ver zakkingen is spr. niet bang. Een aan legbreedte van 8 m. acht spr. ruim voldoende, Terwijl er steeds voldoen de grens is om later een grotere breedte te verkrijgen. Naar spr.'s mening is het gevraagde crediet thans voldoende. De heer Scholten informeert naar het bedrag der kosten van de Oran jelaan, wat uiteindelijk en laste der gemeente zal blijven. De voorzitter verklaart hierom trent geen raming te kunnen maken. De heer Kortekaas laat een waar schuwende stem horen en vraagt B en W om in de vervolge met een juistere raming te komen. Wij kun nen niet blijven lenen, omdat anders ons nageslacht voor te hoge lasten komt te zitten. Bij de uitvoering van de werken moet men zich zoveel mo gelijk houden aan de raming en daar niet meer boven uitgaan. Indien dit niet mogelijk is moet het werk maar wachten. - De voorz. verklaart, dat B en W de uiterste zuinigheid betrachtten, doch dat de ramingen van dit werk object reeds zijn geschied in 1946 en dat de tegenvallers toen niet waren te voor zien. Bovendien zijn de werkzaamhe den uitgebreid. De heer de Koning informeert of er redelijke perspectieven zijn, dat het rijk ib dit werkobject bijdraagt. De voorz. antwoordt dat wat ge vraagd is door B en W verwacht mag worden. Hij hoopt van ganse harte, dat het rijk hiervoor een renteloos voorschot zal verstrekken, waarmede de gemeente gebaat is. De heer Mesman stelde de vraag n.J. als blijkt, dat de gemeente zo arm is geworden, dat het 2e gedeel te van deze wegomlegging (le Poel laan-Kanaalstraat) niet uitgevoerd zal kunnen worden, of men dan niet te veel uitgeeft aan dit weggeteelte (Hereweg-Kanaalstraat) De Voorzitter zegt reeds bij de bespreking met de regering over de begrotingstekorten voor de jaren 19481950, hierover gediscussieerd te hebben en een zekere toezegging te hebben verkregen, dat hiermede rekening zal worden gehouden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen en een verhoogd crediet van 31.250 is toegestaan. School-zaken. Vervolgens besluit de raad na ampele bespreking overeenkomstig art. 72 e.v. der lager onderwijswet 1920: a. aan het Bestuur der Ned. Herv. School een bedrag van 3300,be schikbaar te stellen voor het aan brengen van een verharding met betontegels op het speelterrein van die school; b. aan hetzelfde schoolbestuur een bedrag van 703,50 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van nieuwe leer middel en; c. aan het R.K. Schoolbestuur par. H.H. Engelbewaarders een bedrag van 72.000.beschikbaar te stel len voor de uitbreiding van de R.K. lagere scholen in het buurtschap „de Engel", en d. aan het R.K. Schoolbestuur par. St. Agatha een bedrag van 612,50 beschikbaar te stellen voor leermid delen in de vakken Duits en Frans voor de R.K. U.L.O.-school. De voorstellen van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van de vermakelijkheidsbe lasting en inzake verzoek van het Wit Gele Kruis afd. Beekbrug Lisse om subsidie, in verband nvet aan sluiting bij Kraamcentrum, ten be drage van 200,per jaar, werden zonder bespreking aanvaard. De lichtloze Roversbroek. Bij de rondvraag, welke hierop volgde, besprak de heer Romijn het electriciteitsvraagstuk van de Ro versbroekpolder. Is het waar, dat de gemeente Lisse geweigerd heeft con cessies te verlenen aan de P.E.N. der provincie Noord-Holland om deze mensen van stroom te voorzien. De Voorz. is hiervan niets bekend, doch zal een en ander onderzoeken en zijn licht eens opsteken bij het electriciteitsbedrijf H.L.S., dat uit eindelijk deze concessie moet ver lenen. De heer de Koning, lid van de Raad van Toezicht van genoemd be drijf, zegt hiervan evenmin gehoord te hebben. De heer Scholte geeft parkeerver bod aan een zijde van de straten ir overweging. De voorz. zal dit nader overwegen. De heer Steenwinkel inforrqeert naar de woningstichting. Geduld zegt de Voorzitter. Op een vraag van de heer Mesman naar de verbetering van de Stations weg zegt de voorz., dat B. en W. hieromtrent plannen in voorberei ding hebben De heer van Leeuwen informeert naar de inkomsten van de demobili satiecommissie. Dit onderwerp is bij B en W in overweginging aldus de voorzitter. Nadat _de heer van Kesteren enige informaties had ingewonnen omtrent het tram- en busvraagstuk sloot de voorzitter de vergadering. H.B.G. De coöperatieve Veiling vereniging H.B.G. hield in haar ge bouw een ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer D. van Egmond. In zijn openingswoord gaf de voor zitter een korte opsomming van het afgelopen jaar, waarna de notulen werden vastgesteld. De heer Doeksen bracht hierop ver slag uit van de financiële resultaten en gaf een toelichting op de voor lopige balans. Dit winstsaldo be droeg 7.550.58. Het veilingspercentage vóór het jaar 19471948 werd definitief be paald op 5 pet. De voorzitter deelde mede, dat de leden der vereniging van dit percentage 1 pet. reductie verkregen, hetwelk ook geldt voor het in- en verkoopbureau, doch al leen voor de verkopen over dat bu reau. De heer Dannijs zag gaarne, dat de leden in de een of andere vorm en vooral de oprichters ook profijt van de coöperatieve vereniging zou den hebben, omdat deze personen thans vrijwel geen bollen meer heb ben te veilen, aangezien zij hun zaak hebben opgeruimd. De voorzitter zegt, dat dit niet mo gelijk is. De heer Borst had gaarne een nog grotere reductie gezien. Medegedeeld werd dat het in- en verkoopbureau onder leiding van de directeur van Leeuwen staat; de fi nanciële aangelegenheden der veiling onder directie van de heer Korte kaas, terwijl de teer van Egmond het veilinggebied ^Jider zich heeft. Het voorlopig veilingspercentagc voor het jaar 19481949 werd be paald op 5 pet.. Na een huishoude lijke rondvraag werd de vergadering gesloten.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3