Waarde der schilderijen op twee en half millioen geschat Sciardis wint de 11e etappe 3U*te jaarlijkse onderlinge wedstrijden Beieciiwe DINSDAG 13 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DE SCHILDERIJEN-ZWENDEL Directeur Mauritshuis te goeder trouw? i*a de eerste publicatie over de ar restatie van de directeur van het „Mauritshuis" te 's Gravenhage, dr. A. B. de Vries, en van de millionnair B. Katz uit Dieren .een der oudste telgen van een antiquairs-familie, die tot de bekendste kunsthandelaars van Nederland behoort, zijn de tor.gen los gekomen. Uit berichten ,die het A.N.P. in de loop van Maandag van verschillende zijden ter ore zijn gekomen, blijkt in de eerste plaats, dat Katz 8 schilde rijen, die hij na de bevrijding bijna kosteloos van de stichting terug ont ving, tijdens de bezetting reglemen tair aan de kunsthandel voorheen J. Goudstikker te Amsterdam had ver kocht. o.a. 2 Rembrandts. 2 werken van Gerard Dou, 1 Jar. Steen, 2 schil derijen van Van Heemskerck en 1 Pieter de Hoogh. In totaal retourneer de de stichting 31 schilderijen aan Katz. zodat er inderdaad van een „millioenen-affaire" mag worden ge sproken. al blijft een waardering van dit kunstbezit een delicate aangele genheid. Deskundigen schatten de waarde van de 31 werken gisteren op 2\< millioen gulden. De overige 23 doeken heeft Katz rechtstreeks, althans zonder tussen komst van Goudstikker, aan de Duit sers1 verkocht. Overigens was de ver koop van schilderijen aan de kunst handel voorheen J. Goudstikker op zich zelf niet Veel beter, aangezien niemand anders dan de beruchte Duitser Alais Miedl de eigenaar van deze firma was geworden. Kort na de bevrijding had Miedl zich met hulp van Goering meester weten te ma ken van de schilderijencollectie en het bedrijf van kunsthandel J. Goud stikker N.V. Miedl zelf vluchtte ten tijde der Duitse capitulatie en houdt thans verblijf in Argentinië. In de tweede plaats mag worden aangenomen, dat dit waardevolle be zit, dank zij het ingrijpen der justitie voor de staat behouden zal blijven. Katz had tot dusverre geen der hem op onrechtmatige wijze geretourneer. de werken verkocht. Aangezien de Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. Ocht.ygmn. 7.30 Gr.pl. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. Gew. Muz.. 8.30 Gr.pl. 9.00 Zieken bezoek. 9.30 Symph. Chausson; 10.30 Morgendienst dr. J. G. Bahnmüller, Ev. Luth. pred. Hilv. 11.00 Alt m. piano. Brahms, Wolf, Fauré en Du- parc. 11.30 Gr.pl. 12.15 Metr. Ork. 13.00 Nieuws. Orgelconc., Bach, Nie- land, Boëllmann. 14.00 Sinfonietta, Janacek. 14.30 Bloemenpr. 15.00 Pia no, Schubert, Sonatine, Ravel. 15.30 Respighi. 15.45 Handel, Telemann; 16.15 Jeugdpr. 17.30 Soc. werk. 17.35 Schutte en De Raaff; 18.00 Dames koor; 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws, Weeroverz., Ned. Kamerkoor: Swee- linck. Badings. 19.55 Bach-koraal. 20.00 Nieuws. Progr. Prol.; Res.'Ork., piano-soliste: Janine da Costa: Varia tions Symphonique. Franck. 20.45 Nieuwe aanwinsten discotheek. 21.30 Bapt. Jeugd. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws; Vrij en Blij. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. Gr. pl. 9.00 Don Juan, Salomé's Dans: Rich. Strauss; 9.30 Waterstanden; koorzang. 10.00 Mor gendienst, ds. H. A. Enklaar, voorg. N.P.B., Laren. 10.20 Kookpr. 10.30 Vrouwenhalfuur. 11.00 Non-Stop. 12.00 Vincentino. 12.30 Weerpraatje. 13.00 Nieuws. 13.20 Schrammeln. 14.00. „Guy Molet", gespr. portret. 11.15 Kamerorkest, bassolist Otto Couperus, Rameau. 15.00 Jane Eyre, hoorspel n. boek v. Charlotte Bron- te, IV. 15.30 Regenboog. 16.00 Kin derkoor. 16.15 Jeugdpr. 17.15 Ram blers. 17.45 Ind. Volkskunst. 18.00 Nieuws. 18.20 Orkest. 19.00 Museum v. d. Arbeid. 19.30 Jeugdprogr. 19.45 Lezen in den Bijbel. 20.00 Nieuws; Act.; Staf muz. corps A'damse Pol. 20.50 Hoorspel „Schoppenvrouw" van A. Poesjkin. 21.55 Tango-Rumba. 22.25 Vrouwenkoor „Vox Jubilans", o.l.v. Frits Uyttenboogaard. 22.45 Be spreking „Vaderland in de verte", v. dra. A. RomeinVerschoor. 23.00 Nieuws; gr.pl. verblijfplaatsen van alle 31 schilde rden uiteraard bekend zijn en deze zich alle in ons land bevinden, zal het de justitie niet moeilijk vallen ze op te sporen en in beslag te nemen. Ook juridisch bezien zullen zich hier geen moeilijkheden voor doen. Jhr. D. C. Roëll. directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam, alsmede voorzitter van de raad van beheer der Stichting Nederlands Kunstbezit, deelde in een onderhoud n.l. mede, dat dr. De Vries, „die blijkbaar bij de transacties met Katz enige aarzeling omtrent de juistheid daarvan heeft gevoeld", op de formulieren, die de retourzending dekten, steeds een clau sule heeft doen plaatsen, inhoudende dat Katz te allen tijde verplicht was de werken opnieuw ter beschikking van de stichting te stellen, indien bij nader onderzoek mocht blijken, dat ook anderen daarop eigendomsrech ten lieten gelden. En ten derde zijn naar thmis be- kend is geworden in de administra tie van de stichting claims gevonden voor de 8 door Katz aan Miedl Goudstikker geleverde schilderijen Deze formulieren waren niet door Katz, doch door de stichting zelf uit geschreven en wel op naam van Miedl. De voor de hand liggende conclusie uit deze vondst in de administratie is, dat de stichting geweten moet heb ben, dat niet Katz doch Miedl de fei telijke eigenaar van de schilderijen was. Daar men Miedl uiteraard de schilderijen nimmer zou teruggeven, behoorden deze dus de staat toe. Naar het schijnt ontbreekt echter ondanks die voor de directeur der stichting, dr. De Vries, bezwarende materiaal ieder bewijs, dat hij de staat met opzet zou hebben opgelicht toen hij de schilderijen gratis aan Katz liet retourneren. Integendeel, uit het feit, dat deze papieren niet vernietigd zijn, zou men kunnen con cluderen, dat zij het geweten van dr. De Vries niet hebben belast. Het wordt n.l. niet voor onmogelijk ge houden, dat de betreffende claims in de administratieve rompslomp der stichting aan de aandacht van de di recteur zijn ontsnapt toen de schilde rijen maanden later uit Duitsland waren teruggebracht. In dat geval zou men dr. De Vries dus.' slechts gro ve nalatigheid kunnen verwijten. Bij de beoordeling daarvan moet men in het oog houden, dat dr. De Vries een groot vriend was van de familie Katz. Zowel van de 8 aan Miedl v ;rkoch- te werken als de overige 23 zijn er enkele teruggevonden in Goerïng's particuliere collectie. Bovendien is uit diens correspondentie gebleken, dat Katz ook voor deze schilderijen op normale wijze is betaald. Zelfs zijn in deze mappen brieven van Katz aangetroffen, waarin hij de rijksmaar schalk dankend de ontvangst der koopsom bevestigt. Dr. De Vries was volgens jhr. Roëll, die naar hierboven reeds ge meld ook voorzitter van de Raad van Beheer der Stichting is-, niet de eni ge verantwoordelijke figuur voor de retournering der 31 werken aan Katz. Hij regelde de zaak weliswaar alleen, doch heeft vervolgens zoals voor geschreven advies uitgebracht aan de Raad van Beheer en a^i de direc tie van het Nederlands Beheersinsti tuut. Deze hebben het noodzakelijke fiat verleend. „Uiteraard zijn wij", aldus jhr. Roëll ,„te goeder trouw geweest en naar mijn vaste overtuiging was ook dr. De Vries dat". Gisteren zijn beide arrestanten door ambtenaren van de CVO naar den Haag overgebracht en verhoord door de officier van justitie. Daarna zijn zij opgesloten in het huis van be waring aldaar. De rechtercommissa ris heeft het bevel tot voorlopige in- hechtenishouding getekend. DE De „Willem Ruys", die gisteren te Rotterdam arriveerde, vervoerde bijna 900 passagiers, onder wie 207 kinderen. Van de passagiers zijn er 550 passagiers met evacuatierechten en 120 Engelsen uit Singapore en Colombo, die reeds te Southampton aan land zijn gegaan. SCHOLING MILITAIREN. Hogere vergoeding voor werkgevers. Het bedrijfsleven zal in grotere ma te dan tot voorheen tegemoet wor den gekomen bij de scholing van uit Indië teruggekeerde militairen, aldus de „Volskkrant". Momenteel betaalt de overheid aan de werkgevers voor elke gedemobiliseerde, die in zijn be drijf voor scholing in aanmerking komt een bedrag dat overeen komt met het verschil in loon tussen een ongeschoolde en een geoefende kracht. In de practijk betekent dit slechts een vrij klein bedrag, waar van de stimulerende invloed niet groot is. Binnenkort zal een Konink lijk Besluit worden getekend, waar door per arbeidskracht een vergoe ding wordt gegeven, die varieert van 300 tot 500. Deze vergoeding wordt echter slechts dan verleend, indien de gedemobiliseerde volledige vak scholing ontvangt en alleen in geval len waarin anders niet tot scholing zou zijn overgegaan. Het toezicht op de scholing berust bij de landelijke opleidingsorganen. GEEN GRATIFICATIE 1948 IN HET BOUWBEDRIJF. De organisaties van werknemers en werkgevers in het bouwbedrijf zijn overeenstemming gekomen en hebben besloten dat over 1948 het de ondernemers in het bouwbedrijf niet zal zijn toegestaan gebruik te maken van de gelegenheid een gratificatie ter grootte van twee procent van het loon uit te keren. Werkgevers wordt geadivseerd aan de arbeiders over het jaar 1 Juli 1948 1 Juli 1949 vacantiebonnen te ver strekken van een waarde, vereenko- mende met die over het afgelopen jaar. Dit betekent voor de arbeiders bij vacantie in 1949 één week extra loon. DE HARING BEDANKT NOG VOOR EEN DUBBELTJE. Ook na 15 Juli zal hij, die een haring door zijn keelgat wil laten glij den, meer dan tien cent moeten be talen. De vangsten blijven namelijk nog ver beneden de verwachtingen. Zij, die beslist niet meer dan een dubbeltje voor het genieten van een haring willen betalen, zullen nu tot uiterlijk 2 Aug. daarmee moeten wachten. Dan zal werkelijk de al vastgestelde prijs van kracht worden. Mocht voor die tijd meer vis in de netten blijken te zitten, dan zal de Prijsbeheersing eén vroeger tijdstip noemen, waarop de handelaar niet meer dan een dubbeltje zal mogen vragen. DEN HAAG GAAT WONINGEN VERBETEREN EN SPLITSEN. De Haagse gemeenteraad heeft op voorstel van B. en W. besloten, mede werking te verlenen aan de premie regeling voor verbetering en split sing van woningen. Men is uitge gaan van een aantal van 250 wonin gen, die verbetering behoeven. Daar mee is 360.000 gulden gemoeid, waar van 90.000 gulden ten laste van de gemeent ekomt. Circa honderd wonnigen zou men kunnen winnen door woningsplitsing, waarmee een bedrag van 240.000 gul den gemoeid is. Het gemeentelijk aandeel daarin bedraagd 60.000 gul den. DE BEURS IS IETS OPGEWEKTER De handel op de eerste beursdag van de nieuwe week was wtderom van bescheiden afmetingen. Vrijdag j.l werd op de aandelenmarkt nog geen 1 millioen gulden omgezet. Dit duidt er wel op hoe zeer de belang stelling beperkt is. Tijdens het week end hebben zioh geen nieuwe fac toren voorgedaan, die ingrijpend de beurs konden beïnvloeden. Niettemin viel aanstonds bij de opening op te merken, dat de ondertoon van de markt iets beter was, en dat in hoofd zaak voor de toon aangevende in ternationale fondsen, voornamelijk Kon. Olie, Unilever en Philips, een zodanige vraag te bespeuren viel, dat de koersen van deze aandelen wel dra een opgaande richting insloegen en een koerswinst van gemiddeld 5 behaalden. De markt had dienten gevolge door het iets levendiger as pect in deze drie hoeken, een iets op gewekter verloop. Kon Olie liep geleidelijk op van 342 tot 346 en verliet de markt op het hoogste punt van de dag. Philips werd 4% hoger gewaardeerd en Uni- lever kwam wederom boven de 300 Daarentegen waren certificaten hoogovens als ook Aku nauwelijks prijshoudend. Wat cultuurfondsen betreft, Amsterdam Rubber opende 5% lager op 161, en herstelde tot 163%. Eenzelfde ontwikkeling ver toonde H.V.A. Na een opening op TOUR DE FRANCE T IET LEEK ER VEEL OP, dat elke sportlievende Italiaan gisteren **werk en gezin in de steek had gelaten om naar San Remo te trekken teneinde zijn grote favoriet Gino Bartali als eerste over de eindstreep te zien gaan. Het was wel een Gino, die deze etappe van Marseille naar San Remo won, maar niet de Gino waarvoor men gekomen was. Het was Gi no Sciardis, de verrassing van de internationale ploeg, die als eenzaam overwinnaar over de eindstreep ging. Hoewel het publiek zijn teleurstel ling hierover niet verheelde, werden de eerste aankomenden te San Remo toch van harte toegejuicht. Er was weinig strijd Intussen blijft de rode trui van Sciardis een onveilig sein voor alle „groten" van de tour. Zolang deze in hun buurt is, blijft het oppassen. Zelfs wordt Sciardis een bedreiging voor de solide Lambrecht, de leider van de internationale ploeg. Sciardis heeft zich in het algemeen klasse ment thans op de derde plaats ach ter Lambrecht geplaatst. Hij stak zijn vreugde over zijn etappe-overwin ning niet onder stoelen of banken en reeds enkele ogenblikken nadat hij, schijnbaar uitgeput en met een van vermoeidheid en krachtsinspanning verwrongen gelaat, was afgestapt, straalde hij aan alle kanten, toen hem de traditionele bloemenhulde werd gebracht en hij de even tradi tionele kus in ontvangst mocht ne men. Behalve de vooruitgang van Sciar dis zijn er in het algemeen klasse ment geen wijzigingen van betekenis te constateren na de weinig emotio nele etappe. De renners hebben bij na geen activiteit ontplooid en ook door de ploegen werden weinig gro te dingen gedaan. Hoewel de grote homogeniteit van de internationale ploeg wederom opviel. Wat zullen deze mannen: Brambilla, Camellini, Lambrecht, Sciardis en Tacca in de Alpen presteren? In de Belgische B-ploeg was te Marseille nogal flink gekibbeld. De Waal Jonaux wilde niet starten, maar na door zijn ploeggenoten te zen bepraat vertrok hij toch. Deskun digen beschouwen hem als een der beste renners uit deze jonge Belgi sche ploeg, waarin Dupont zich ge durende de etappe van gisteren kos telijk amuseerde met een strohoed, die hij onderweg te pakken had ge kregen om zijn nek tegen de sterke zonnestralen te beschermen. De beste man uit deze ploeg was wel Rossel, die op fraaie wijze een vijfde plaats wist te veroveren. Na de krachttoeren, verricht in de beide voorgaan de etappes, stelde Im- panis zich gisteren tevreden met rus tig het peloton te volgen. Hij zal straks in de Alpen moeten tonen wat hij als klimmer vermag en of hij 219 werd 222 'bereikt. In tabakken was de markt betrekkelijk stil. Deli maatschappij was goed prijshoudend op circa 158 J^. Op de staatsfondsen- markt viel iets 'betere stemming op voor de concessielening 1947, doch de binnenlandse dollarlening rea geerde tot 101 5/8. Overigens Weven de koersafwijkingen in Nederlandse staatsfondsenmarkt binnen zeer be perkte grenzen. De markt vertoonde in het verdere verlóóp geen belang rijke fluctuaties meer en de handel concentreerde zich tegen slot in hoofdzaak in de reeds genoemde drie toonaangevende fondsen. Prolongatie 2% zijn vorm van verleden jaar nu kwijt is of niet. Physiek is Impanis tot alles in staat, want wat lichamelijke condi tie betreft is hij met Bartali en Teis- s de beste man in de Tour. Ook Schotte en Ockers van de Belgisrhe A-ploeg rijden uitstekend. Declercq, Mertens en Mathieu hebben het erg moeilijk, maar reeds van Parijs af to nen zij zi<*h moedige renners en dit betekent in een Ronde van Frankrijk al heel wat. Over het algemeen was er in deze etappe van strijd geen sprake. De bovenmatige hitte was daar natuur lijk niet vreemd aan, maar Bartali scheen hiervan weinig last te heb ben en tqonde te San Remo zijn gro te klasse door een geweldige sprint. Zo werkte hij zich los uit een groot peloton en won hierdoor tevens een weinig aan tijd. Hiermee maakte hij grote tactische fout van de Ita liaanse ploeg echter maar gedeelte lijk goed, want toen Sciardis er op een gegeven moment tussenuit trok, lieten Bartali en zijn ploeggenoten Bevilacqua, Corrieri, Cottur en Fe- ruglio hem rustig gaan, geen mo ment beseffend, dat de internationaal het ernstig meende met deze ontsnap ping. In de Nederlands-Luxemburgse ploeg vlot het de laatste dagen aar dig. Het was jammer, dat Kemp gis termorgen besloot niet te starten (de juiste reden hiervan is nog onbe' kend), maar de vier overgebleven renners hebben zo uitstekend gere den en er be:stond zo'n prettige een heid in dit kleine ploegje, dat wij rus tig kunnen aannemen, dat deze vier knapen de tour geheel zullen uitrij den, indieh zich natuurlijk niet on verhoopt iets voordoet. De uitslag van de 11e etappe is als volgt: 1. Sciardis (internat.) 7.23.53. 2. Caffi (Noord Oost), lie de France) 7.25.05. 3. Seghessi (Italië B) zelfde tijd. 4. Cogan (Frankrijk West) zelf de tijd. 5. Rosseel (België B) 7.25.37. 6. Geminiani (Centraal Zuid-West) 7.26.17- 7* Mathys (België B) zelfde tijd. 8. Bartali (Italië A) zelfde tijd. 9. Bevilacqua (Italië) zelfde tijd). 10. Mertens (België) zelfde tijd. 11. Oc kers (België A). 12. Een grote groep ex aequo, waaronder de leden van de Nederlands-Luxemburgse ploeg De Hoog, De Ruyter, Janssen en Kirchen. Het algemeén klassement luidt na deze etappe: 1. Bobet (Frankrijk) 74 uur 43 min. 40 sec. 2. Lambrecht (in ternat.) 74.44.09. 3. Scoardis (inter nat) 74.50.25. 4. Lapebie (Centraal Zuid-West) 74.52.55. 5. Teisseire (Frankrijk) 74.53.03. 6. Ronconi (Ita lië) 74.54.33. 7. Impanis (België A) 74.54.49. 8. Brambilla (internat) 74.55.04. 9. Bartali (Italië A) 74.55.29. 10. Camellini (internat) 74.55.42. 23. Kirchen 75.14.51. 35. Janssen 75.29.53, 47. De Ruyter 75.51.24. 56. De Hoog 76.01.20. Het ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Internationale ploeg (Lambrecht, Sciardis en Brambilla) 224.39.38. 2. Frankrijk (Bobet, Teisseire en Viet- to) 224.41.04. 3. België A (Impanis, Schotte en van Dijck) 225.10.43. 4. Cenrtaal Zuid-West Frankrijk) 225.17.18. 5. BelgiN B. 6. Parijs. 7. Italië A. 8. Zuid-Oost. 9. Italië B. 10. iNederl.-Luxemburg (Kichen, Jans sen tn De Ruyter) 226.36.08. 11. Noord-Oost lie de France. 12. West 1 Frankrijk. R.K. Dames- en Meisjesgymnastiekveren. „Sportief' ^/RIJDAGAVOMD, 9 JULI, heerste vanaf half zes een sportieve span- ning in de gymnastiekzaal van de R.K. H.B S. aan de Mariënpoel- straat, waar achtereenvolgens twee groepen meisjes en twee groepen dames een sportieve strijd streden om het bezit van een „Sportief"-me daille, diploma of een andere prijs. En toen om half tien voor de vierde maal die avond de uitslag van de onderlinge wedstrijden bekend werd gemaakt, kon „Sportief" op een zeer geslaagde avond terug zien. Als opvolger van prof. dr. G. van Herson Jr. is benoemd tot hoogleraar in de technische botanie aan de Technische Hogeschool Delft dr. P. A. Roelofsen, directeur van de organisatie van zuiver we tenschappelijk onderzoek te 's-Gra- venhage. De Westindische delegatie, be staande uit R. A. Ferrier, A. W. Brak ke, A. J. May, W. G. H. J. C. Smit, mr. P .G. F. H. van der Brugh en H. A. M. Specken, is gisteren in ons land aangekomen om economische en fi nanciële besprekingen te voeren met de regering. Een nieuw gedeelte van de auto snelweg RotterdamNijmegen wordt 15 Juli opengesteld; het betreft hier het gedeelte SchelluinenGorkum. De rijksweg zal dan van Rotterdam tot Waardenburg in gebruik komen, hetgeen een verbetering betekent van de verbinding RotterdamDen Bosch, daar hierdoor de gevaarlijke Merwededijk, de nauwe ra verse door Gorkum en de smalle Arkelsedijk vermeden kunnen worden. De algemenen indruk was, dat het peil van alle clubs dit jaar vooruit was gegaan; er werd rustig en zeker geturnd, de organisatie verliep vlot. Het aardige- van zo'n onderlinge wedstrijd is, dat men een beeld krijgt van de gehele vereniging: alle leden doen mee en laten zich van haar beste zijde zien. En dat de winna ressen niet zo anaar, zonder moeite en inspanning, de prijzen veroverd hebben, blijkt wel uit de uitslagen, die soms maar een half of kwart punt verschillen. Over het algemeen zaten de vrije oefenong, de ringenoefening en de sprong er het beste in, de brug-oefe- ning kon hier en daar nog beter af gewerkt worden. Tooh ontlokten en kele brugoefeningen een applausje aan het aanwezige pulbliek en de leden, zoals die van Louki Fassotte, Rietje Slienngs, Rien Zandvliet. Verschillende ouders hebben van hun belangstelling blijk gegeven en eens nader kennis gemaakt met de club „Sportief", die nun kinderen elke week een uur van sport en ont spanning geeft. Zij gingen naar huis met het voldane gevoel een prettige sportavond te hebben bijgewoond en met de zekerheid, dat hun kinderen aan een gymnastiek-vereniging zijn, die hem lichamelijk èn geestelijk sportief vormt. Terecht dankte aan het einde van de avond de moderator, de Eerw. Pa ter G. Hogenelst, de heer A. Duin dam voor zijn werk ais leider en fe liciteerde hij hem met de succesvolle avond; voorts de juryleden, de he ren v. Oerle, Goddijn, Meershoek erf Kallenberg voor bun IbereidwiUigh heid 'hun tijd voor het vrij eentonige werk van jureren gegeven te heb ben; de ouders en verdere aanwe zigen voor hun belangstelling en het bestuur voor de organisatie. Volgen thans de uitslagen van de vier groepen, die zijn uitgekomen: Eerste groep meisjes: le graad: ie prijs Loeki Fassotte 34 punten; 2de prijs Hannie Zand vliet 31 punten; 3de prijs Corrie van Leeuwen 30% punt; 4e prijs Netty van Vliet 29 punten; 5. Greetje Beu- gelsdijk 28 punt. 2de graad: 1ste prijs Cilia Sassen 31 punt; 1ste prijs Carla Duynstee 31 punt; 2de prijs Rietje Kerkvliet punt; 3de Rietje de Heijde 27 punt; 4e prijs Rietje Otte 27 punten. 3de graad: 1ste prijs: Corrie Bugel 28 punten; 2de prijs Loesje Brunt 27 en Nettie de Miranda 27 punt; 3es prijs Cobie de Haas 27 punten; 4e prijs Ormgard Theelen 26)4 en 4e prijs Mies van Dinten 26 punt. Tweede groep meisjes: lste graad: 1ste prijs Rietje Slie- rings 30 punt; 2e prijs Truus Jose- mans 2914 punt; 3de prijs Rietje v. d. Spek 28% punt; 4e prijs Leni Schrijer, Corrie Koppers en Gon van Vonderen elk 27 punt. 2de graad: lste prijs Dini Kanbier 30 punten; 2de prijs Tini Bergers 28 punten; 3de prijs Bertha Schrijer 27% punt; 4 Annie Veithuijzen 27% punt. 3de graad: lste prijs Tiny Cornelis- sen 31 punten; 2de prijs Greet Kok 28% punt; 3de prijs Willy Hoppezak 28% punt; 4. Truus Möller 27 punten. Eerste groep Dames: le graad: lste prijs Annie Wisse 32% punt; 2de prijs Riet de Groot 31% punt; 3de prijs Joke Vrouwenvelaer 30punt; 4 Annie Stik voort 30 punten. 2de graad: lste prijs Corrie Hel- versteijn 31% punt; 2de prijs Jopie v. d. Poel 30% punt; 3de prijs Adri Hartwijk 29% punt; 4. Corrie Beurze 29 punten. 3de graad: lste prijs Ina Castelein 29% punt; 2de prijs Bep Peeters 28% punt; 3 Dini Barneveld 25% punt.- Tweede groep Dames: lste graad: lste prijs Rien Zand vliet 32 punten; 2de prijs Jopie Post 31% punt; Sde prijs Jeanne Zwet sloot 28% punt; 4. Bep Wijdeveld en Thea van Kuijk elk 28% punt. 2de graad: lste prijs Ploon Jansen 28% punt; 2de Ria Goddijn 28 pun ten; 3de prijs Grada Nederlof 25% punt; 4. Gon Epskamp 25 punten. Vrijdag 16 Juli worden de prijzen uitgereikt en kunnen verschillende leden in een hogere graad ingedeeld worden. Maandag 19 Juli zijn er onderlin ge wedstrijden voor de 2 Maandag avondclubs en Woensdag 21 Juli voor de twee Woensdagclubs. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 9) Het gerucht ging, dat zij zelf niet wist, hoe rijk ze was. Haar ingebo ren vrekkigheid kende geen gren zen. Wie haar zag zou menen, dat zij in kommervolle omstandigheden leefde en aan ondervoeding leed. Zij betreurde het geld, dat zij voor eten en drinken uit moest geven. Altijd droeg zij zwarte japonnen, door 't ve le gebruik vaal geworden en waar van de snit meer dan een dozijn jaar uit de mode was, evenals de vorm van hjar hoeden. Eileen Callager, klein van stuk met scherpe gelaats trekken en een grote dunne neus als een haak, was zonder overdrijving een van Stockholms bezienswaardig heden. Nu bevond Eileen zich in confe rentie met de gérant in diens kan toor op de tweede verdieping. Otto Elmblad had haar uitgenodigd tot een bespreking »an de gebeurtenissen, die de afgelopen nacht waren voor gevallen, en te overleggen welke ge volgen zijn voor het „Sint Olaf" kon den hebben. Zodra de gérant rapport had uitgebracht, was haar eerste vraag: „Hoeveel moet het me kosten?" „Betrekkelijk maar een kleinig heid, mevrouw CaPager," verzeker de Elmblad haastig. „Zoals u weet, beperkten wij onze aansprakelijkheid voor waardevolle deposito's tot vijf honderd kronen en door de assuran tie zijn we gedekt. Wij verliezen ruim twaalfhonderd kronen aan con tanten en de reparatie van de brand kast zal niet veel meer dan de helft bedragen." „Wat?" riep Eileen ontsteld uit „Tennaastenbij tweeduizend kronen? Dat noemt hij een kleinigheid! Zeg denk je soms, dat het geld me op de rug groeit?" „Wanneer de hotel-detective niet op uw last was ontslagen, had hij naar de vierde verdieping kunnen gaan en zou de nachtklerk op zijn post zijn gebleven. In dat geval be twijfel ik sterk, of de bandieten de gelegenheid hadden gekregen, om onze brandkast te plunderen." „Het hotel ruïneert me! Ik kan on mogelijk zo'n kapitaal aan salaris sen uitgeven! Natuurlijk verlaten de meeste gasten niet alleen „Sint Olaf", maar ze zullen in het verlies van hun deposito's een welkome aanleiding vinden om huu rekening niet te vol- doen.'' „Zij hebben een verlies van hoogs tens vijfhonderd kronen aan te ge ven, anders niet, en dat vergoedt on ze verzekeringsmaatschappij. Wat zij boven dat bedrag verliezen moeten zij uit eigen assuranie vergoed zien te krijgen. Misschien verlaat een en- Ie gast het hotel om het gebeurde, maar zo'n vaart als u vreest zal het heus niet lopen. De tarieven in het „Sint Olaf" zijn aan de lage kant en wat wij voorzetten is prima." „Hoeveel bedraagt het salaris van de 'hoteldetective?" „Minimum honderd kronen per week." Eileen steunde. ,„Wat een geld, wat een geld! Ik kan het niet betalen! Jullie halen me het vel over de oren! Je zei, dat je de nachtklerk hebt ont slagen. Hoeveel verdiende hij?" „Twintig kronen." „Dat is een schappelijker loon. Ik wil niet onbillijk wezen. In de gege ven omstandigheden moest de nacht- klérk wel aan het verzoek van die mevrouw Hangö voldoen." De gérant knikte. „Ik liet me van nacht een ogenblik gaan. In bijzijn van politie kon ik moeilijk erkenen, dat we erg krap in ons personeel zit ten. Söderman is een geschikte knaap en daarbij potig." Mevrouw Callager lachte. Wie haar 1 hoorde lachen kreeg de gewaarwoor- aing alsof hij bij het zagen op een weerbarstigen knoest was terecht gekomen. „Ik weet het goed gemaakt Geef hem vijf en twintig kronen per week en stel hem als hotel-detec tive aan." „Söderman is te jong om voor de tective de nodige ervaring te heb ben." „Wat betekent dat, als we zestig kronen in de week uitsparen. Je be taalt de nieuwe nachtklerk vijftien kronen. Er zijn honderden jonge werklozen, die de hemel op hun tfo- te kieëen zullen danken voor zo'n weekloon. Ze moeten matig beginnen anders steken jien de broodkruimels te gauw." „Ik zal het Söderman voorstellen. Waarschijnlijk heeft hij er wel oren naar." „Natuurlijk. In plaats van te wor den ontslagen, maakt hij promotie." „En we herwinnen het vertrouwen van onze gasten. Zonder hotel-detec tive gaat het nu eenmaal niet.'' „Ha1 aas neen. Zoek voor de repa ratie van de brandkast het goedkoop ste adres. Wat ik zeggen wil die Matts Holm, de lift jongen valt toch wel onder de ziekteverzekering?" „Zeker, mevrouw Callager." „Gelukkig. Dan behoef ik me ten- 1 minste geen zorgen te maken voor doktersrekening en ziekenverple ging. Je wordt tegenwoordig van alle kanten geplukt. Goedenmiddag Elm blad.'' Toen de deur zich achter Eileen Callager had gesloten schold de gé rant haar tussen de tanden: „Ouwe schraapster!" Otto Elmiblad was een veelgeplaagd man, die een grote ver antwoordelijkheid droeg en een be scheiden salaris genoot.Hij snakte naar de dag, waarop hij een behoor lijke baan zou vinden en Eileen Cal lager eens onder de neus kon wrij ven, hoe hij precies over haar dacht. August stond om zes uur in de na middag op. Hij merkte, dat twee brieven onder zijn kamerdeur waren doorgeschoven. De eerste bleek een uitnodiging van de gérant te zijn, zich bjj hem op kantoor te vervoegen de tweede wag in Stockholm gepost. Verwonderd vroeg hij zich af, wie hem zou schrijven in een stad, waar hij zo goed als niemand kende. Het handschrift zei hem niets, het was op de machine getikt. Met begrijpelijke nieuwsgierigheid opende hij de en veloppe en haalde een epistel te voor schijn. Een eigenaardige parfum geurde hem tegemoet, een parfum dat hij al eens eerder meende te heb ben geroken. Terwijl hij de brief openvouwde viel een biljet van hon derd kronen op de grond. Zijn ogen puilden uit. Haastig las hij de wei nige woorden: „Naar ik hoop kunt u dit gebruiken. Maar u moet heus zorgen, dat u in het vervolg over een kamer met bad beschikt." Meer niet. Even als het adres was 't briefje niet met de hand geschreven en een ondertekening onbrak, doch dit deerde August niet. Hij wist toch wel, wie de afzender was Een ogen blik gevoelde hij zich ontroerd. Hoe kwam de blondine er toe, de kleine dienst, die hij haar had bewezen zó royaal te bennen? Zonder twijfel moest zij rijk zijn om zo maar van honderd kronen afstand te kunnen doen! Rijk en edelmoedig. Natuurlijk was het de reinste dwaasheid te ver onderstellen, dat zij in staat zou zijn iemand op zo geraffineerde wijze van het leven te willen beroven, zelfs al had Gunnar Lundqvist het er dui zend maal naar gemaakt! Met een licht hart begaf hij zich naar het kantoor van de gérant. Tot zijn niet geringe verbazing was Otto Elmblad hoogst voorkomend; hij ver ontschuldigde zich zowaar voor zijn onheus optreden van de afgelopen nacht en kwam toen met het voor stel op de proppen, dat Eileen Cal lager hem aan de hand had gedaan. „Maar ik bezit niet de minste be kwaamheid voor detective!" wierp August tegen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2