S)eCcidóeSoma/nt De Britten versterken hun troepen De Joden melden successen Er wordt weer gestaakt in Frankrijk Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 13 JULI 194S 39ste JAARGANG No. 11439 Stijgende onrust in Berlijn Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. f4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Binnen de organi satie der K. V. P. IN de verkiezingstijd is duidelijk ge- bleken de opvatting, die wij hebben van een katholiek dagblad. Een katholiek dagblad moet zijn een vrije spreekbuis voor alle katho lieken. Wij hebben daarom in de ver kiezingstijd geen enkele aanhanger en propagandist van de lijst-Welter in onze courant het woord geweigerd. Als wij ons niet vergissen, is in geen enkel katholiek dagblad zo veel pro Weiter geschreven als in het onze! Het katholiek dagblad kan echter niet, katholieken, die met de redac tie van mening verschillen, aan het woord laten zonder meer; het moet leiding geven, natuurlijk naar zijn eigen inzicht, naar zijn eigen overtuiging'. En dat hebben wij in de verkiezingstijd dan óók trachten te doen, naar best vermogen. En nu? Nu moeten de meningsverschillen, die in de verkiezingstijd naar voren traden, niet worden teruggedrongen in de stilzwijgendheid volstrekt niet. Zij moeten worden besproken, behandeld, bediscussieerd. En: waar? In de pers? Uitstekend. Maar niet alléén in de pers. Al die kwesties moeten worden gebracht binnen het raam van de or ganisatie der K.V.P. De tijdelijke verbreking onzer een heid aan de stembus mag niet blij vend worden; de opengehakte klove mag niet worden verbreed,, maar moet worden gedempt of, als dat niet mogelijk is, worden overbrugd. In de verkiezingstijd heeft de voorzitter van de K.V.P. in een radio debat volgehouden, tegenover een an dere mening, dat er in de partij vol doende gelegenheid is voor minder heden om hun opvatting uiteen te zetten, te verdedigen, te propageren. Maar, zo voegde hij er aan toe, hél is gebleken, dat die gelegenheid niet wordt benut en er zullen dus andere wegen moeten worden gezocht om het beoogde doel te bereiken! Juist. Er mieten andere wegen worden gezocht engevonden, om in de partij, binnen het kader der éne politieke organisatie, met el kaar te praten. Dit is een eis, die aan het bestuur der K.V.P. nu wordt gesteld. En met welker vervulling redelijke spoed moet worden betracht. Doel dei* Kath. organisaties QNLANGS heeft Z. H. de Paus, Ta- als bericht, 30.000 leden der Ita liaanse Katholieke Vakbeweging ont vangen en hen toegesproken. In deze rede wees de Paus er o.m. op, dat men zich niet al te geestdriftig moest ma ken over het aantal ingeschreven le den der organisatie. Betekent, zo zei- de Z. H., iedere naam werkelijk een nieuwe soldaat van Christus in de ar beiderswereld? „Dit alleen heeft wer kelijke waarde; dit alleen geeft u het volste recht, 'om te zeggen: Wij zijn gegroeid". En de Paus vervolgde: „Op welk punt staat thans de voor uitgang in de heiliging van uw leven, door middel van een ware christelijke opvatting van de arbeid? Hoe wordt door u het vurige apostolaat van het voorbeeld uitgeoefend, temidden van zo vele jongeren, die zich elke dag als het ware gedwongen, zonder vreugde, zonder hogere motieven, aan het werk begeven? Hoe is het gesteld met uw apostolaat, dat toch zo kost baar is, wat betreft het voorbeeld, dat gij geeft van een christelijk gebruik van de vrije tijd, van de Zondagsheili ging, in het hele gezinsleven?" Geen massa-beweging-. Maar indivi duele vorming. En daardoor vorming tot apostolaat. Dit moet zijn het doel en het stre ven der katholieke organisaties en haar zegenrijk effect. De koude oorlog om Berlijn ^^AN GEZAGHEBBENDE ZIJDE is vernomen, dat Engeland de laatste weken bezig is zijn troepen in de Britse bezettingszone van Duitsland te versterken. Het Britse ministerie van Oorlog, dat troepenbewegingen geheim pleegt te houden, weigerde het bericht te bevestigen of te ont kennen. Tevens werd bevestigd, dat een deel der versterkingen van West- Duitsland per vliegtuig naar Berlijn zal worden overgebracht, waar de Britten thans over slechts twee bataljons.' beschikken. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft in Washington verklaard, dat men niet overweegt versterkingen voor de Amerikaanse troepen in Duitsland te zenden. De luchtbrug De Britse minister van Buitenland se Zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren aan het Britse kabinet verslag uit gebracht over de Berlijnse crisis. Be- vin had te voren een onderhoud ge had met generaal Sir Brian Robert son, die Zondagavond in Londen is aangekomen. Robertson is ook door koning George ontvangen. In de loop van de afgelopen 24 uur zijn 240 Amerikaanse vliegtuigen op Tempelhof en 204 Britse machines op het vliegveld van Gatow neergestre ken. De Amerikaanse luchtmacht heeft haar record gebroken door 1249 ton levensmiddelen (twee zeer grote goederentreinen vol Red.) aan te voeren, niettegenstaande de stortre gens en het lage wolkendek. Tot gis teren heeft de Amerikaanse lucht macht 11.96 ton in 2721 vluchten naar Berlijn gebracht. De R.A.F. heeft dienaangaande geen cijfers bekend gemaakt. De Sovjet-autoriteiten in Berlijn hebben Maandag alle vergunningen voor Duitse motorvoertuigen om uit Berlijn de eigenlijke Sovjet-zone bin nen te komen, ingetrokken. Daarmee is alle rij verkeer tussen Berlijn en omstreken stopgezet. De Beierse grenspolitie heeft gisteren meege deeld, dat de Russen nieuwe beper kingen hebben ingesteld voor het verkeer tussen de Amerikaanse en de Russische zone. Duitse boeren, die in de Amerikaanse zone wonen, maar hun land in de Sovjetzone hebben, mogen de grens niet meer over schrijden. „TERUG NAAR POTSDAM". De door de Russen gecontroleerde Duitse pers in Berlijn heeft voor de eerste keer openlijk toegegeven, dat de blokkade van Berlijn een politiek karakter draagt. Gisteravond schreef het blad „Vorwarts", dat wordt uitge geven door de onder Russisch toezicht staande socialistische eenheidspartij, de SED, dat de blokkade niets heeft te maken met herstelwerkzaamheden aan spoorwegen, wegen, bruggen of kanaalverbindingen. De aanvoerwe- Pater D. Ruys O.F.M. in China overleden Uit Peking ontving het provin- cialaat der Minderbroeders te Weert telegrafisch bericht, dat pater Dosi- theus Ruys O.F.M., superior regula- ris van de missie der paters Fran ciscanen in de prefectuur. Kiangsjau, tengevolge van ziekte is overleden. Pater Ruys, die tot voor kort met bgr. Quintinus Pessers O.F.M. gevan gen werd gehouden door de commu nisten te Kiangsjau, maar na vrijla ting het communistische gebied nog niet kon verlaten, had volgens de laatste berichten veel geleden in zijn gevangenschap. Onder welke om standigheden pater Ruys is overle den, is nog niet bekend. Pater Ruys werd geboren 18 Ja nuari 1898 te Woerden. 7 September 1918 trad hy in de Minderbroedersor de. Hjj werd 22 Maart 1925 te Weert priester gewijd. Na enkele maanden te Rome een cursus voor missionaris- "■n gevolgd te hebben, vertrok hij Tr.nuari 1926 van Weert naar de van China. RAUTER IN CASSATIE. Naar wij vernemen is de Kamer van de raad, die de zaak Rauter 20 October a.s. in cassatie zal behande len, als volgt samengesteld: President: mr. H. Haga, raadsheren: prof. mr. dr. S. van Brakel, prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, prof. mr. dr. S. van Brakel, prof .mr. W. P. J. Pompe, militair raadsheer: luit.-gen. P. W. Best, bijzitter: vice-admiraal F. J. Heeris en griffier mr. H. van Oordt. Het is nog niet bekend of mr-. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken dan wel prof. mr. G. E. Langemeyer de functie van procureur-genei aal zal vervullen. In de nacht van Zondag op Maan dag geraakte de heer Westenbrink, wonende te Rogat bij Meppel, op de overweg bij Koekange onder de laatste trein in de richting Gronin gen. Het slachtoffer werd zwaar ge wond langs de weg gevonden en overleed enkele uren later. gen voor de Westelijke mogendheden zullen onmiddellijk worden heropend, aldus het blad, „zodra de drie andere bezettingsmogendheden de terugweg naar de overeenkomst van Potsdam hebben gevonden". In Londen wordt met belangstelling aangetekend, dat Russische bladen en in de eerste plaats bladen, die in Moskou verschijnen, en die in Enge land worden geïmporteerd, nog steeds weinig schrijven over de pogingen van de Westelijke mogendheden om Berlijn via de luchtweg te bevoor- raden. De Moskouse man-in-de-straat weet er, zonder andere nieuwsbron nen dan zijn krant, derhalve weinig of niets van, dat er in Berlijn een cri sis heerst. Bij de Status Quo-lijn in de buurt van Medan is de verhouding tussen de Nederlandse en Republikeinse mi litairen van dien aard, dat de Repu blikeinse wachtcommandant uit zijn wachthuisje aan de overkant van de 'brug komt om een praatje te maken met zijn Nederlandse collega. Hij heeft echter bezwaren tegen het ma ken van foto's in de buurt van „de Lijn'*. Ko Verhoven uit Bergen op Zoom, Lt. Hemelaar van „Leger- contact" en Piet de Moor uit Wouw (N.B.) tijdens het babbetje HET PALESTIJNSE PROBLEEM \7AN VERSCHEIDENE Palestijnse fronten worden nieuwe Joodsesucces- sen gemeld. De stad Ramleh, een van de belangrijkste strategische punten van het land, heeft zich gisteravond aan de Haganah overgegeven. De val van Ramleh maakt het de Joden mogelijk, uit twee richtingen op te rukken naar Latroen, dat door het Arabische legioen wordt verdedigd. Deze stad is de laatste hindernis op de weg van de kuri^naar Jeruzalem. Nieuwe aanvallen op Jeruzalem Een belangrijk Arabisch bruggenl hoofd aan de Syrische grens is in Joodse handen gevallen. Artillerie van het Joodse leger heeft opnieuw Jeruzalem bestookt en een Arabische batterij tot zwijgen gebracht. In Hai fa was gisteren weer het gedreun vau de kanonnen te horen. Joodse troepen gingen in de omstreken van de stad tot de aanval over op de Arabische troepen, die zich langs de wegen heb ben genesteld om het de Joden onmo- gleijk te maken, zich tussen Haifa en Tel-Aviv te bewegen. Koning Ibn Saoed van Saoedi-Ara- bië, die voorziet dat de Veiligheids raad sancties gaat nemen tegen de Arabische land^p, heeft aangekondigd, dat hij alle petroleumconcessies on middellijk zal annuleren, wanneer de Raad het de Arabieren lastig gaat ma ken. De Britse regering, die nog steeds hoopt, dat zij de Arabieren kan over halen om in verlenging van de wa penstilstand toe te stemmen, heeft be kend gemaakt, dat zij de betaling van 500.000 pond aan het Transjordaanse Legioen heeft opgeschort. Het bedrag vormt een deel van de twee millioen pond, welke Engeland per jaar aan het Legioen uitbetaald. Graaf Bernadotte is aangekomen op het hoofdkwartier van de Uno, waar zo spoedig mogelijk een zitting van de Veiligheidsraad zal worden gehouden om de bemiddelaar gele genheid te geven, zijn" rapport in te dienen. De vraag is nu of de delegaties, na Bernadotte te hebben gehoord, onmid dellijk aanleiding vinden om de ver klaren dat de toestand in Palestina een bedreiging van de vrede vormt. De meerderheid van de Raad is van oordeel, dat de tijd is aangebroken om krachtiger'maatregelen te treffen. Er zal echter veel van Bernadottes rapport afhangen. Aanval op kolenmijnen van Malakka Tussen de zeventig en honderd communistische guerrillastrijders zijn het enige kolenmijnencentrum van Malakka, Batoe Arang, binnenge drongen. Zij hebben deze plaats, ge wapend met mitrailleurs, anderhalf uur bezet. Een tweede groep gewapende ver zetslieden heeft een aanval gedaan op een rubberplantage. De Indische directeur ontkwam en liet de planta ge achter in handen van de parti- sanen. Bovendien zijn 5/2 treinpassagiers een uur lang door de opstandelingen in ibed^vang gehouden. Voor hun vrijlating werden de reizigers be roofd. De communisten hebben een groot aantal machines van de mijnen ver nield. FRANS VOORSTEL ZES- MOGENDHEDENCONFERENTIE PARIJS? Volgens een correspondent van het Parijse blad „Franc Tireur", aldus meldt het Sow jet-Russische nieuws bureau Tass uit Parijs, zullen Frank rijk, Engeland, de V.S., België, Neder land en Luxemburg op initiatief van het Franse ministerie van buitenland se zaken eind Juli of begin Augustus wederom een Zesmogendhedenconfe- rentie te Parijs 'beleggen om tot een uiteindelijke overeenkomst te komen over de uitvoering van de Londense aanbevelingen en over een spoedige organisatie van een Westduitse staat. 8 Juli, aldus de correspondent, heeft het Franse ministerie zich in dit ver band met een strict vertrouwelijke nota tot bovengenoemde landen richt. De officiële antwoorden zouden nog niet ontvangen zijn, maar één der liedende Engelse functionaris sen zou verklaard hebben, dat dit voorstel ongetwijfeld zou aanvaard worden. De zes landen zullen niet door het ministers van buitenlandse zaken, doch door middel van hun di plomatieke betrekkingen vertegen woordigd zijn, aldus de n >rrespondent. Het Franse voorstel voorziet, zo ver- volgt de correspondent, in de oprich ting van twee commissies: 1. Ter bespreking van de herziening der grenzen van de Westduitse staat. 2. Ter bestudering van het Ruhr- vraag&tuk en de speciaal voor het Ruhrgebied in te stellen regering. Parijse bandieten stelen 18 millioen Een speciale verslaggever van het „Alg. Dagblad" meldt uit Parijs: Over Frankrijk gakt op het ogen blik, behalve een nieuwe stakingsgolf een golf van bandietisme. Na de meer dan brutale goudroof op het vliegveld Orly, waar de rovers er in slaagden voor enkele tientallen rail- lioenen aan goud uit een douane loods te halen, hebben gisteren ban dieten een aanslag gepleegd op een wagen, die het geld van de stations van de Metro naar het hoofdkantoor bracht. Achttien millioen francs, de grootste buit welke ooit bij een der gelijke overval is binnengehaald, is hun in handen gevallen en opnieuw staat de Franse politie voor een raad sel waarmee zij geen weg weet. Slechts één ding kan men zeggen: het plan zat knap in elkaar. De ban dieten profiteerden van de gewone zorgeloosheid van de Fransen. Met een gesloten wagen, een Renault, Volgden zij het geldtransport, hoe lang weet men overigens niet. Op de verlaten Place St. Michel moesten beide wagens voor een verkeerslicht stoppen en van deze gelegenheid maakte een van de bandieten, ge kleed in de uniform van een beambte van de metro gebruik om over te stappen in de wagen die het geld vervoerde. Toen de wagens weer ver der mochten rijden haalde hij een revolver te voorschijn en dwong de chauffeur, die vergezeld was van twee bewakers, de Renault, die in middels gepasseerd was, te volgen. Na ongeveer één km., in de buurt van de Tuillerieën, in het hartje van Parijs, dwongen zij de chauffeur te stoppen, vlak achter de Renault. De twee inzittenden daarvan sprongen eruit, laadden het geld over en met zijn drieën sprongen de bandieten in de wagen terug en gingen er van door. In een woeste achtervolging over de Rue Rivoli en de Avenue 'Opéra probeerde de wagen van de Métro, die inmiddels een politieagent had opgepikt, nog de bandieten te pakken te krijgen. Tevergeefs. En nu probeert de Franse politie de Renault te vinden. Zelfs door de belastingontvanger ^^ANDAAG zullen 'de Franse vakbonden zich uitspreken over de plan nen van de regering om de ambtenaren in nieuwe loongroepen in te delen. In afwachting daarvan staken in Frankrijk alle diensten, die iets te maken hebben met het ministerie van financiën. Dertig milliard francs heeft de Nationale vergadering uitgetrokken om de salarissen van de la gere ambtenaren te verbeteren, maar de Force Ouvrière, het vakverbond, dat de staking heeft geproclameerd, vindt dat bedrag te laag. Het laboratorium voor Technische Physica te Delft, heeft thans de be schikking gekregen over een expe rimentele electronenmicroscoop voor 400.000 vo'H, waarmede onderzoekin gen op biologisch en ander terrein verricht klmnen worden. Rondom het toestel v.l.n.r. de he ren prof. dr M. B. G. Casimir, Ir J. B. Ie Poole, Koopman, dr W. J. Oos terkamp, Verhoof, Ir H. Ailing, prof dr H. B. DorgeJo, Ir. A. J. van Dorsten De gevolgen van de staking van de ambtenaren en beambten van het mi nisterie van financiën 60.000 man zijn erbij betrokken zijn bijzonder lastig voor het Franse volk en voor duizenden vreemdelingen: 1. Er is een tekort aan sigaretten. 2. De fabricage van wijn is in ge vaar 3. Pensioenen worden niet meer uit betaald. 4. Het departement, dat het herstel van de oorlogsschade behandelt, Werkt nauwelijks meer. 5. Bij de douane stapelt zich de ba gage van de reizigers op. Een goede kant heeft de staking: er is niemand, die belasting behoeft te betalen, want geen enkele ambte naar neemt nog de moeite om geld in ontvangst te nemen. Ook het personeel op de vliegvel den is in staking gegaan. De K.L.M. heeft haar diensten op Parijs ge staakt. De dienst SchipholRome, welke via Marseille werd gevlogen, loopt nu over Bazel. De route Schip holGenèveRomeTunis wordt niet verder dan Rome meer gevlo.- gen. Vlag en wimpel Teneinde eenheid in het gebruik van de Nederlandse vlag te bevorde ren heeft de Raad van Ministers de volgende ricshtlijnen voor het ge bruik van de oranjewimpel bij de Nederlandse vlag vastgesteld. Ie. Op verjaardagen van alle le den van het Koninklijk Huis wordt door alle officiële instanties gevlagd met oranjewimpel. 2e. Op feestelijke gelegenheden, waarbij de twee-eenheid Nederland en Oranje tot uitdrukkin kwordt ge bracht, wordt eveneens door alle of ficiële instanties gevlagd met oranje wimpel. 3e.| In alle andere gevallen, dus b.v. op de nationale herdenking op 5 Mei, wordt gevlagd zonder oranje wimpel. 4e. Het bovenstaande geldt voor alle gebouwen en terreinen, onaf hankelijk van het feit of voor of op het gebouw zelf wordt gevlagd. 5e. Het bovenstaande geldt niet voor H.M. schepen van oorlog en voor marine-inrichtingen aan de wal, voor kazernes en analoge inrichtin gen van de Kon. Landmacht, voor vaartuigen in andere publieke dienst, voor de koopvaardijvloot en voor de vissersvloot, die steeds de Nederland se lag zonder wimpel voeren. 6e. Indien ten teken van rouw halfstok wordt gevlagd, dan moet de vlag eerst vol worden geheven, al vorens de vlag halfstok te doen waaien. Bij het binnenhalen van de vlag moet de vlag van halfstok eerst vol worden gehesen, alvorens de vlag in te halen. Bij halfstok vlaggen wordt nimmer gebruik gemaakt van dc wimpel. BEZOEK PRINS BERNIIARD AAN WAGENINGEN. Gistermiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Wageningen, waar Z.K.H. allereerst de opening van de dertiende landbouwweek bij woonde. Na de opening der vergadering be gaf de Prins zich naar het instituut van landbouwwerktuigen en vee teelt. Hier woonde de Prins een de monstratie bij van het door prof. Visser ontworpen toestel om trek kracht en vermogen van paarden te bepalen. De bedoeling van dit toestel is gegevens voor de paardenfokkerij te verzamelen. Bij deze gelegenheid werden twee Zeeuwse paarden be proefd bij oplopende trekkracht en een warmbloed paard op aanzet- kracht. De Prins toonde zich zeer ge ïnteresseerd in deze trekkrachtproe- ven. Na het bezoek aan het instituut voor landbouwwerktuigen bracht de prins een bezoek aan het laborato rium* voor micro-biologie van prof. Smit. Op het laboratorium voor tuinbouwproductenteelt werd de prins rondgeleid door prof. Wellen- siek. Hier werden hem proefnemin gen met tuinbouwgewassen getoond. Het laatste bezoek gold het instituut voor landbouwgewassen. Prof. Dorst leidde de prins rond over de proef velden. VROUWEN-CENTRUM BIJEEN. Het afgelopen weekend waren In het retraitenhuis te Uden de top en de leden van de landelijke leiding van de K. A. voor de Vrouw en de landelijke leiding van de Katholieke Vrouwenbeweging en leden uit ver schillende diocesanen bijeen, teza men ongeveer 60 vrouwen, om, even als dat verleden jaar is gebeurd, hét jaarprogram van de K.A. te bespre ken. De leiding was in handen van de presidente van het Vrouwencentrum, mevr. M. van Nispen tot Sevenaer Ruys de Beerenbrouck. Het onder werp van beschouwing gedurende deze kaderdagen was het afnemende Godsvertrouwen. Rector A. Scheer- makers, geestelijk adviseur van het Vrouwencentrum, hield hierover twee inleidingen, over welke door de deelneemsters in den brede werd ge discussieerd. Mevr. J. de KortLuykx, leidster van de Landelijke K.A. voor de Vrouw, gaf een samenvatting van het besprokene, waarbij naar voren kwam, dat het Godsvertrouwen voor al in het gezinsleven versterkt moet worden, wat gebeuren zal door in tensiever geloofsbeleving. Wat een nijpende huidige moeilijk heid betreft, de woningnood, werd als de taak van de vrouwenorganisa tie genoemd, te wijzen op ieders so ciale plicht te helpen waar moge lijk is. Mej. dr. Marga Klompé, die kort geleden als gedelegeerde van de U. N.O. een reis naar Amerika maakte, hield als afwisseling een belangwek kende voordracht over haar bevindin gen aldaar. VRIJDAG A.S. ééN EI. Naar wij vernemen zal in de bon- nenlijst, die Donderdag a.s. zal wor den gepubliceerd, naast de reeds ver melde koffie en thee ook een bon voor een ei voorkomen. £eti (Lo-hAe.itje... Om goed te kunnen werken, moet men zijn werk liefhebben.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1