MAANDAG 12 JULI 1948 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 BOSKOOP Welkomstavond gerepatrieerden. Vanwege het welkom-comité werd Vrijdag j.l. de teruggekeerde militai ren een welkomstavond aangeboden. Deze avond werd geopend met het zingen van 2 coupletten van het Wil helmus waartussen één minuut stilte in acht werd genomen ter nagedach tenis aan hen die vielen. De eerste spreker dr. E. P. Verkerk, heette de teruggekeerde militairen namens de gehele burgerij van harte welkom in ons Boskoop. Het verheugde hem dat de Boskoopse .groep zo'n kranig fi guur heeft geslagen, speciaal in de omgeving van Tangerang, waar dui zenden Chinezen werden beviijd. Hij had eens geïnformeerd bij ouders en bekenden en de algemene opinie was: „wij hebben aan ze gewonnen", en spr. is verheugd dit in het openbaar te kunnen zeggen. Hij verheelde niet, dat het vinden van een passende be trekking moeilijkheden zal opleveren, doch, besloot spr., jullie kunnen altijd op mijn medewerking rekenen. Na het zingen van het „Wien Neerlands Bloed" spraken nog kapelaan San ders, die de vreugde schetste van het weerzien en de door hen door hun dienst in Indië opgedane levenserva ring, en ds. v. d. Pol, die hen wees op het veranderlijke op aarde en hen daarom voorhield de onveranderlijke God en hen aanspoorde in Hem hun kracht te zoeken. Met het zingen van „Wilt heden nu treden" werd het eerste gedeelte van deze avond be sloten. Na de pauze, waarin koffie met gebak werd gepresenteerd, werd nog het woord gevoerd door de voor zitter van Pro Stege namens deze ver. en namens de Niwin, Band Ned. In dië en Katholiek Thuisfront en door de heer Taat als oud kameraad uit de B.S. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door een mandolineculbje, het welk volgens de woordvoerder niet eens een naam heeft, doch slechts de pretentie voor eigen genoegen te mu siceren. De declamatie was niet ge schikt de uit Indië teruggekeerden te boeien, waardoor de aandacht danig verslapte. Na een dankwoord door lt. de Ruijter werd de avond met het zingen van het „Wilhelmus1 beslo ten. Beboren: Aart Cornelis. zoon van G. v. Klaveren en E. v. d. Velden; Johannes Cornelis. zoon van M. J. Brand en C. A. Bode; Jan, zoon van H. van Leeuwen en A. de L:os; Chris tina Maria, dochter van G. J. v. Leeu wen en M .Toor; Geraldina, dochter van K. Wens veen en W. van Beek. Getrouwd: Hugo Turkenburg 41 j. en Aartje Hoogendoorn 43 j. Overleden: Anthonia Catharina* Verlaan, 3 jaar. UIT DE OMGEVING HILLEQOM GROTE KATH. JEUGDDAG. Alhier werd Zondag een grote Kath. Jeugddag gehouden. Begonnen werd met een H. Mis in beide parochiekerken met alg. H. Communie. Te 2 uur werd de stoet opgesteld 'op het plein der St. Jo seph jongensschool, waarna men mar cheerde naar het Hobaho-gebouw aan de Van Tetsstraat, met de mu ziek van Crescendo voorop. Behalve do spreker, rector H. Drost, waren als belangstelenden aanwezig de geestelijkheid der beide parochies, wethouder Fijma, de commisie van toezicht op het jeugdwerk en zeer vele ouders, naar schatting rond 800 personen. Het middagfeest begon met het hij sen van 12 verschillende vlaggen, waarna het Wilhelmus werd gezon gen. Vervolgens opende de voorz. Henk Warmerdam met een kort, pittig welkomstwoord, waarna rector Drost sprak. Deze beklemtoonde eerst, dat de Kath. Jeugdraad geen nieuwe vereniging is, doch slechts een over- kóepelingsorgaan. Velen staan helaas nog buiten de Kath. organisaties der jeugd. Spr. schetste vervolgens de betekenis der jeugdbeweging in de ze tijd van verwording. Zonder God zijn er geen idealen meer. We moe ten de jeugd bezielen met de ware geest, de christelijke geest en dus: de beleving van het Evangelie. Dat moet de Kerk doen, maar velen zijn van de Kerk weggetrokken en daar om roept de Kerk overal de leden der K. A. op om haar taak aan te vullen. De grootste gevaren voor de jeugd zijn niet socialisme en com munisme, doch de heidense geest. Hierna volgden demonstraties der Gidsen, Sport, J.V.G., K.A.J. en Ver kenners. De heer' Warmerdam sprak een hartelijk dankwoord, waarna een plechtig danklof te 5 uur in de St. Josephkerk. De Jeugddag is in alle opzichten schitterend geslaagd. Weer een klok. De toren der Ned. Herv. Kerk is na jaren thans weer in het bezit van een goede klok, die de tijd juist aanwijst. Waar de electrische klok bij het oude Raadhuis niet betrouwbaar is, is dit in 't bizonder voor de tramreizigers 'n uitkomst. Kraamverzorgsters. Bij het Wit- Gele Kruis alhier zijn voor het exa men Kraamverzoi'ging na 'n oplei ding van 15 maanden geslaagd de dames S. Dankelman, W. Zwetsloot, C. Loogman en J. van der Klauw. Het Kraamcentrum Hillegom be schikt thans over 16 gediplomeerde kraamverzorgsters. De bedoeling is, in de naaste toekomst alle omliggen de gemeenten van kraamhulp te voorzien. KATWIJK AAN DEN RIJN Rode Kruisfilm. Dinsdag komt een Rode Kruis-filmauto, met de bedoeling door voorstellingen steun- te verlenen aan de Rode Kruis-orga- nisatie. De auto neemt standplaats in op de Turfmarkt. Voor de schoolkin deren speciale voorstellingen. In beeld wordt gebracht het Rode Kruiswerk in Indië. LANGERAAR AltiorK.D.O. KDO trapt af en al spoedig moeten aan beide kanten de keepers in actie komen, zonder dat er van gevaarlijke situaties gespro- ekn kan worden. Na 20 minuten ech ter krijgt KDO een doelpunt van twij felachtig gehalte toegewezen (0—1 Altior heeft veel overwicht maar de voorhoede kan geen 'doelpunten ma ken. Rust breekt aan met deze stand. Na de rust is het KDO die nog drie maal weet te doelpunten. Altior heeft bepaald pech, niets wil lukken. Na 20 minuten spelen moet de Altior-kce- per vervangen worden, die door het onsympathiek aanvallen zodanig ge blesseerd geraakte, dat verder spelen niet mogelijk was. Van ernstig voet ballen was hierna weinig sprake meer. Het einde kwam met een KDO- overwinning met 04. Al geven de ze cijfers de verhouding niet juist weer, toch heeft KDO verdiend ge wonnen. LISSE Jubileum- en Kroningsfeesten. De Lisser bevolking zal niet achter blijven bij de viering van het gou den jubileum van Koningin Wilhel- mina en de kroning tot koningin van Prinses Juliana. De plannen zijn reeds herhaaldelijk besproken en be ginnen vorm te krijgen. .In verband met het bloembollen- seizoen men is midden in de ver zendtijd zullen de feestelijkheden plaats hebben naar alle waarschijn lijkheid op 4 en 6 September a.s. Zaterdag 4 September zal het open luchfcspel worden opgevoerd. In ver band met de grote kosten is samen werking gezocht met ondere gemeen ten. De gemeenten Aalsmeer, Hoofd dorp, Wassenaar, Santpoort, Halfweg, Sassenheim en Lisse zullen aïlen „Het Gulden Uur", een spel van J. Heij- dendaal, in een grootse bezetting op voeren, ieder in zijn eigen gemeente, doch de kosten zullen voor de deel nemende gemeenten kleiner worden. In de gemeente Lisse wordt het spel opgevo,erd in het Sportpark. De hoofdrollen worden verzorgd door de beroepsspelers Bert Dijkstra, Maar ten Kapteijn, Huib Orizant en mevr. PeronneHosang, terwijl de 80 me dewerkende amateurs worden ge charterd uit de gemeente Aalsmeer. UIT DE RIJNSTREEK Historische tentoonstelling geopend te Alphen aan de Rijn De begin van dit jaar opgerichte Histori&che Vereniging heeft reeds nu kans gezien de belangstelling van vele ingezetenen dermate te stimule ren, dat het weinige, dat de vereni ging zelf bezat in belangrijke mate kon worden uitgebreid met bijdragen en schenkingen van plaatsgenoten. Een tentoonstelling, gedurende deze week, toont een kerncollectie verza melingen, hoofdzakelijk samengesteld uit foto?, gravures, schilderijen en ge schriften. Ze vormen een tentoon stelling, die het aanzien ten volle, waard is. Doch zonder de medewer king van enkele rijks- en gemeente archieven, waarvan we speciaal Den Haag en Leiden willen noemen, zou ze in omvang en aantrekkelijkheid wel niet zijn kunnen komen op het peil, waarop ze nu staat. Inzendingen zijn er welke betrekking hebben, be halve op de gemeente Alphen aan den Rijn, op Aarlanderveen, Ouds hoorn, Zwammerdam, Rijnsaterwou- de, Nieuwkoop, Ter-Aar, Boskoop, Woerden, Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude e.a. Een bewijs van activiteit noemde het de voorzitter der vereniging, de heer A. J. Dekker, dat deze tentoon stelling reeds thans ter bezichtiging kon worden samengesteld. Spr. bracht in zijn kórt inleidend woord dank aan vele medewerkers, inzonderheid aan de heren J. W. van Zwieten, ge meente-archivaris, Van Eyk en mr. v. d. Linden, die als commissie van de Historische vereniging, de organisatie hebben verricht. Voorts memoreerde spr. met dankbaarheid de onmisbare medewerking van het gemeente-ar chief te Leiden, dat mej. Versprille bij de opening vertegenwoordigde. Voorts werd dank gebracht aan de Prov. archivaris, de heer B. van 't Hoff te Den Haag, de heren Burg graaf, Basie, v. d. Linden, Pellikaan, Dekker, Boogaard, v. d. Veer, v. Elk, Fieret, de Kort, Offringa, Tolk en de burgemeester van Woubrugge, wer den ook in de dank van de voorzitter betrokken. De burgemeester verricht de opening. In de hanebalken van het gemeen tehuis verrichtte burgemeester mr. F. M. A. Schokking Zaterdagmiddag de officiële opening. Deze ruimte, welke oorspronkelijk niet als tentoon stellingszaal was bedoeld, zei spr., voldoet toch wel heel bijzonder voor dit doel. Een kostbare collectie uit de oude geschiedenis aldus spr. kan helaas niet worden geboden. Wat er reeds is, is toch wel voldoencke om de aandacht der ingezetenen te vragen voor de geschiedenis van de streek. De vereniging kan dit echter niet alleen, zei spr., en hij deed een beroep op de ingezetenen om voor werpen van enige historische beteke nis af te staan aan de vereniging, ten einde alzo uit te bouwen wat hier in bescheiden vorm is begonnen. Spr. wekte op tot actieve deelname aan deze historische vereniging en beval daartoe het lidmaatschap warm aan. Mr. Schokking ere-voorzitter. Nadat de burgemeester zijn toe spraak had beëindigd, bood de heer Dekker aan mr. Schokking het ere voorzitterschap der vereniging aan en memoreerde hoe deze var> stonde af aan het als een leemte voelde, dat er zo weinig van het verleden is be waard gebleven en 'blijk had gegeven de geschiedenis zijner gemeente een warm hart toe te dragen. Onmiddellijk hierna maakte de ge nodigden een wandeling langs de lan ge expositietafels, waar zoveel is ten toongesteld, dat men wel vele uren er zoek kan brengen, om van al het geëxposeerde iets in zich op te ne men. Tot en met Zaterdag a.s. is de tentoonstelling geopend, van des avonds 19.30 tot 22 uur en bovendien op de dagen Zaterdag. Maandag en Woensdag van 15 tot 17 uur. De ten toonstelling kunnen we in ieders war me belangstelling aanbevelen. Burgemeester ere-voorzitter van de Laura Zaterdag j.l. werd burgemeester mr. F. M. A. Schokking in de ver gadering van 't comité der Alphen- se, Vierdaagse, tot ere-voorzitter ge- installeerd. De voorzitter, de heer Bern. Knaapen, wees er op dat deze zeer bijzondere dag reeds een mijl paal betekende in het nog maar korte bestaan van de Laura. Immers de gehele zaak krijgt meer cachet nu de burgemeester bereid is gevon den om het ere-voorzitterschap op LEIDEN. Bij het te 's Gravenhage gehou den examen, door „de bond van lera ressen bij het modevakonderwijs", slaagden voor het dipl. „coupeuse" de dames H. v. Kesteren, Ine Devilee, Gr .v. d. Westen, Jannie den Hertog. Voor het dipl. „costumière de dames' Lit Regli, Tini Seriier, Annie van Emmerik, en Toni v. d. Born, allen leerlingen van mej. H. M. Goddijn, Korevaarstraat 47A. De Burgemeester en de Wethou der van Fabricage, de heer A. J. Jon- geleen. zijn verhinderd op Woensdag 14 Juli en Woensdag 21 Juli spreek uur te houden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina Cornelia, d. van J. van den Berg en S. van der Vliet; Tineke, d. van H. Huisman en T. Koster; Petrus Johannes Francis- cus, z. van P. J. F. van Kralingen en C. A. den Hollander; Leendert, zoon an A. J. van Duijn en H. Bij. zich te nemen. Zich richtende tot de burgemeester persoonlij^ vervolgde hij: „We zijn er zeer erkentelijk voor dat U het ere-voorzitterschap wilt aanvaarden. Reeds geruime tijd bestond bij ons het voornemen U dit verzoek te doen. Wij hebben ons echter restrictie opgelegd en ge wacht tot ons werk tastbaar resul taat had. Door medewekring van alle Comité-leden is de LAURA als een goed georganiseerd afgerond geheel te voorschijn gekomen en heeft succes geboekt. Ik verricht thans derhalve gaarne mijn vereren de taak en installeer U als ere voorzitter, in het vertrouwen goede adviezen van U te mogen ontvangen en in de hoop op een prettige sa menwerking tot heil van de Alphen- se Vierdaagse, en door haar, tot dat van de bevolking van Alphen a.d. Rijn. Het zal ons zeer veel genoe gen doen als U dikwijls onzé verga deringen komt bijwonen." De burgemeester zegde de voorz. dank voor de aanbieding van het ere-voorzitterschap en voor de woor den tot hem' gericht. Hij vervolgde: Ik heb de overtuiging dat de Laura wel ingeslagen is want overal waar ik kom zeggen mijn vrienden en kennissen: „vertel ons toch eens iets van de Laura. Wat is dat toch?" Ik wil hiermede niet zeggen dat de vooraf gemaakte propaganda onvol doende is geweest, doch de beste re clame is ongetwijfeld wel deze dat de Vierdaagse geslaagd is. Er zit zeer zeker wat in voor de toekomst. De fiets is een zeer populair ver voermiddel voor het maken van tochtjes en als de voortekenen niet bedriegen, zal het aantal deelnemers aan de Laura-rit zeker toenemen. Ik prijs mij gelukkig, dat het initia tief hiervoor juist te Alphen is ge nomen en het doet weldadig aan, dat de naam van Alphen nu overal in het land genoemd wordt. Eveneens is het een gelukkige omstandigheid te noemen dat er een Comité is ge vonden, bereid om het financiële ri sico te aanvaarden. Het nadelig saldo zal in het komende jaar best te overbruggen zijn. Ook al was al les nu niet zó goed verlopen, dan zou ik toch gaarne het ere-voorzit terschap aanvaard hebben, omdat ik vertrouwen heb in het werk van het comité. Ik wens dit comité suc ces tot in lengte van jaren." Tennisbanen geopend. „Hoewel er bij de beoordeling van de tennis sport niqt gesproken kan worden van een algemeen gemeentelijk be lang, -zou het toch van weinig be- i grip getuigen voor anderer vreugde en voor elkanders waardering, als men hieraan zonder meer elke me dewerking zou onthouden," aldus sprak ir. J. D. J. Waardenburg, die Zaterdagmiddag, namens het ge meentebestuur, de nieuwe tennis banen in gebruik stelde. In samenwerking van groepen uit onderscheidene richtingen is in kort tijdsbestek de stichting tot stand gekomen van een zeer modern en uitstekend voldoend tennispark m'et dubbele banen, iets wat in ee» ge meente als Alphen a.d. Rijn zeker niet ontbreken mag, zei spr. Het stemt daarom, zowel het gemeente bestuur, ^ls de belanghebbenden tot vreugde en de promotors tot eer, dat deze, zij het geringe groep van sportliefhebbers, in het bezit hier van kan worden gesteld. Het is ze ker niet van wereldschokkende be tekenis dit feit, dat we thans mo gen beleven, maar als resultaat van gemeentelijke samenwerking is het toch van niet te onderschatten waarde. Alvorens de heer Waardenburg zijn openingstoespraak aanving, hield de heer A. de Ouden, voorz. van de Stichting Tennisparken, een korte inleiding en dankte alle in stanties, die hiertoe hun medewer king hadden verleend. Met name dankte spr. de firma's Wernink, Ponsioen, Slingerland, Van Hel mond en de heer Ekelschot. Ook de heer L. van Roozendaal sprak een kort woord, waarin even eens royaal met dankwoorden werd omgesprongen. Na het hijsen van de vlag, ving de propagandawedstrijd aan, waar van de vele aanwezigen dankbare tóeschouwers bleken. ZOETERWOUDE FEEST VAN KERKWIJDING Enige tijd gebeden mochten wij, op uitnodiging van Deken Bont, in de sacristie de rijke schat van paramen ten van de parochie v. St. Johannes Onthoofding bezichtigen, waarbij de deken ons mededeelde, alle parochia nen in de gelegenheid te zullen stel len in de loop der jaren de rijkdom men en schoonheden van het huis des Heren te leren kennen enbemin nen. Het was een goede gedachte van deken Bont om deze schone voorne mens te verbinden aan het herstel van de viering van het feest van kerkwijding. Dit kleine begin houdt een schone belofte in voor de toe komst. Voor de reformatie was aan feest van kerkwijding de kerkmis een buitenkerkelijk feest verbon den en grote jaarmarkt tegelijk in de volksmond: de kermis. Dan stelden de kramers de mooiste voortbrengselen van het edele am bacht ten toon en ten verkoop, dan werd er ook feest gevierd en voerden rederijkerskamers voor de kerk hun spelen op. In de lering-zaal naast de kerk wa ren nu ook edele voortbrengselen ten toongesteld: een gedeelte van de kerksieraden van de aloude parochie kerk De Parochianen konden alles zien en bewonderen. Deken Bont leidde zijn parochianen rond en liet vooral zien hoe door de vele giften en geschenken de schatten van de parochie OTor het voorges1 acht in grote offervaardigheid bijeen ge bracht, de laatste jaren de noodzake lijke restauratie ondergaan hadden, waardoor de oude .pracht en praal weer terug is gekomen. De tentoon stelling was met zorg en goede smaak gearrangeerd en uit alles bleek de goede zorg van de koster, de heer C. Onderwater. Bij het binentreden van de zaal was, als een sympathieke hulde en nagedachtenis de schilderij van Mol- kenboer, voorstellende deken F. C. H. Mosmans z.g. opgesteld de stich- er van de kerk, welke de trots is van Zoeterwoude Daar stond als een stille getui ge uit de kervervolging een nood- aJtaar, of eigenlijk het weinige wat daarvan is overgebleven, enige ge timmerte een altaartafel en een draaiend tabernakel, waarbij het mo gelijk was na de expositie „Óns Heer" weg te sluiten en een kruisbeeld naar voren te draaien. Ach wat arm wa ren onze voorouders van die tijd. Dit altaar moet gebruikt zijn in de boerderij thans bewoond door W. M. van der Salm doch is later in handen van de familie van Teylingen mee genomen naar Gelderwoude..De rij ke engelenbeeldjes en meer andere onderdelen zijn door „liefhebbers'* meegenomen. Het zou ons te ver voeren een goed overzicht van de tentoonselling te geven. Het was. aan de vele be- zoekérs goed te horen, dat men niet wist, dat de parochie zoveel en zulke prachtige sieraden bezit en toch daar was nog lang niet alles bijeenge bracht. De grote monstrans b.v. is nog niet vertoond en zal in een volgend jaar als de Deken daartoe door giften in staat gesteld wordt te zien zijn. Veel meer dan 100 edelstenen zullen dan gezet «worden tot een stralen bundel om „Ons Heer", een zeer kost baar werk, dat aPeen door kunste naars kan gedaan worden. Wij be wonderden de kleine monstrams, een pracht ontwerp en fijn uitgevoerd, geschenk van Cornelis Onderwater in het jaar 1&55. De beroemde kelk van de wijd- beroemde heer „Joannes van Ban ning (1800), een zeer grote en hoge kelk van massief, vol karaats goudi gemaakt, wordt nu weer gebruikt op hoge feestdagen. Dan stonden er de mooie kelken van de dekens Mos- mansen Jonckbloedt, schone kazui fels en dalmatieken als geschenken van oude Zoeter-woudse families. Veel zilversmeedkunst als bladen met ampullen. Ook is er nog een kelk waarvan het onderste en bovenste gedeelte vei'schillend van stijl is, waarschijnlijk een gered gedeelte uit S)e beeldenstorm. De Credenstafel, mooi stuk, werk uit onze tijd, vervaardigd naar een ontwerp van kap. van Dael door de Sint Joseph-Gezellen in 1933, maakt een goed figuur tussen de kunst stukken uit het grijze verleden. Maar het meest trof ons hoe alles in ere is hersteld enook weer in gebruik is genomen, na tientallen jaren van verval. Kunstnaaldwerk, schilderwerk, beeldhouwwerk en drijfwerk, alles gesteld in de eredienst krijgt wper belangstelling en bewondering. Zo was een prachtig ivoren kruisbeeld gevonden in*£en donkere .berghoek, een zeer kunstzinnig middeleeuws corpus van dikke verflaag ontdaan nu in Tiet blank eikenhout. Nog lang niet uitgekeken moesten we weg van al die schoonheden Het luxden van de nieuwe klokken en het orgeldreunen van het prach tige orgel riepen ons tot bijwoning van de Vespers en daarna kwam een simpele buitenkerkelijke viering, een klein begin: concert van de Sint Jansfanfare in de tuin van de pas- torie. Jammer, dat het weer zo bar en koud was, maar de Kerkmis komt er en wordt ieder jaar mooier. „Het Gulden Uur" is een spel van een spel. De toeschouwer ziet en hoort een repetitie van een 40-jarig jubileumspel van 1938, dat verstomd wox-dt door de mobilisatie en de in val der Duitsers. Vervolgens komen in het tweede deel enige taferelen uit de bezettingstijd voor, terwijl het derde deel bestaat uit een repetitie van de viering van het 50-jarige ju bileum, besloten met het Wilhelmus. Maandag 6 September a.s. zullen herauten te paax-d het feest inluiden, terwijl tegelijkertijd koraalmuziek zal worden gegeven van een der to- x-ens. De zangverenigingen „Looft den Heer", ..Sint Gregorius" en „Excel sior", zullen gezamenlijk een concert geven onder leiding van de oudste dirigent, de heer Westerdool. Des morgens zullen de schoolkin deren hun feest krijgen in schoolver band met een tractatie, terwijl in de middag de volksspelen zullen plaats hebben. Straatversiering, gevelvex'siering en mooie etalages zullen met elkaar kampen om prijzen. Aanleg Oranjelaan. De aanlbg van de Oranjelaan is thans zover ge vorderd, dat B. en W. in staat zijn de raad een meer afgerond over zicht van de te verwachten kosten te geven, evenwel met uitzondering van die betreffende de doorbraak bij het pand van de heer Rhijnsburger. Deze kosten vallen tegen, aange zien de uitvoering in de practijk bij zonder moeilijk was en er verschil lende verbeteringen in de oorspron kelijke plannen zijn aangebracht. In een uitvoerig prae-advies verklaren B en W. de verschillende cijfers na der. Voor de verdere afwerking van de Oranjelaan is in het dienstjaar 1948 nog beschikbaar een bedrag van 108.739.93, terwijl nog benodigd is een bedrag van 139.989.93, zodat B. en W. eën crediet van ƒ31.250 vra gen om een en ander volledig te kun nen afwerken. Uit de becijferingen blijkt, dat de totaalkosten van de Oranjelaan heb ben bedragen in 1947 123.028.14 en in 1948 139.989.93, totaal 263.018.07. Hierbij moet worden opgemerkt, dat voor de woningbouw aan of,bij de Oranjelaan ingevolge de Exploitatie verordening gedeeltelijk moet wor den gedragen in de kosten van het bouwrijp maken. Deze bijdragen zul len geleidelijk binnen komen, het eerst die van de woningbouwvereni ging „Volksbelang" en daarna ook van alle andere verdere bouw. Personalia. De dames A. Groen, W. Jullema, M. van Rooijen, I. Eisin- ga en K. van Tuxmhout slaagden voor de cursus verkoopkunde gege ven door de heer F. Bibo. „Sparta". Plannen zijn beraamd en in een vergevorderd stadium ge komen om over te gaan tot de her oprichting van de gymnastiekvereni ging „Sparta", veen vereniging die in de jaren voor cle oorolg bloeide. SASSENHEIM Personalia Voor het Mulo examen slaagden H. Boter, C. Geer- ling en A. v. Goeverden. Voor het examen Boifwkunde slaagden aan de M.T.S. te 's-Gravenhage de heer P. van Breda M.J, zn. Het diploma ty piste werd behaald door mej M. Gij zen alhier. VOORHOUT Derde Buslichting Met ingang van Maandag 12 Juli zal er een derde buslichting zijn, en wel 's-avonds 18.30 uur, in aansluiting op de nacht posttreinen. VOORSCHOTEN Zwarte koe Door ambtenax'en van de C.C.D. zijn in samenwerking met de Rijkspolitie te Voorschoten tex'zake van clandestiene slachting aangehouden J. de V. en L. v. W. beiden te Voorschoten. Het mocht ge lukken een hele koe op te sporen en in bes^g te nemen. Ook de auto, waarmee het vervoer gedeeltelijk plaats vond, is in beslag genomen. WASSENAAR HET HUIS BRANDDE EN DE BEWONERS ZATEN RUSTIG IN DE TUIN. Zaterdagmiddag is via een bran dende centrale verwarming de vlam geslagen in het rieten dak van een huis op het landgoed Clingendaal. De bewoners zaten rustig in de tuin, toen een krantenbezorger hen kwam waarschuwen, dat hun huis achter hun rug in brand stond. De brand weren van Den Haag en Wassenaar werden onmiddellijk gewaarschuwd. Inmiddels had men het meubilair uit het huis gehaald. Dank zij snel ingrij pen is het gelukt, de woning en een gx-oot deel van het dak te sparen. Een merkwaardigheid is, dat dit gedeelte van Clingendaal op Wasse naars grondgebied, doch nog geheel omsloten door Haags gebied ligt. Brandweer en politie van beide ge meenten hebben hier echter geen competentie-questie van gemaakt, doch eendrachtig het vuur bestreden, en het publiek op een afstand gehou den. Uit veiligheidsoverwegingen heeft men een gedeelte van het dak ge sloopt, gezien de ervaring dat rieten daken heel vaak door blijven smeu len. Aankoop nieuwe vrachtauto. Reeds verleden jaar, toen de vuilnis auto van de dienst der gemeentewer ken door een onherstelbaar defect buiten gebruik genomen moest wor den werd besloten een nieuwe truck met driezijdige hydraulische kipper aan te kopen. De kosten werden toen geraamd op 7900. De aankoopver gunning liet echter op zich wachten en werd pas op 11 Juni j.l. verleend. Intussen is de aankoopprijs gestegen tot 9086.40. De buitengerbuik ge stelde vuilnisauto zal worden ver kocht voor 2850. B. en W. stellen voor tot de aankoop van de nieuwe truck te besluiten JAM EN VRUCHTENINMAAK Het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft ons: Wanneer de vruchtenfljd is aan gebroken, genieten we zoveel moge lijk van al het fruit/dat de zomer zon rijp stooft. Een goede huisvrouw denkt daarbij a! eens aan de winter, de tijd, dat deze vruchtenovervloed weer tot het verleden zal behoren, en ze probeert voor een wintervoor- raadje te zorgen, door te gaan in maken en bovendien is er het extx-a- suikerrantsoen om enkele potjes jam wat flessen vruchten op sap of wat limonade zelf* te kunnen maken. Zelf vervaardigd smaken deze pro ducten altijd nog het beste, daarom laten wij hier enige recepten voor de inmaak van vruchten volgen. Jam van aardbeien en kersen (2 a 3 potjes). 500 g. aarbeien, 500 g kersen, yk kg suiker. De vruchten schoonmaken, fijndrukken en verwarmen tot ze zacht zijn. De vruchtenmassa inko ken tot 2/3 van de volume, de sui ker toevoegen en de jam laten ko ken, totdat een paar druppels, die men snel op een bord laat afkoe^n, niet meer uitvloeien. De jam heet in de goed schoongemaakte potjes doen, welke tevoren in een teil met warm water zijn geplaatst. De potjes af sluiten met een stukje vochtig cello- phaon of perKumentpapier, dat met een elastiekje of touwtie over het pol je wordt gespannen of indien men het heeft de jam met een laagje ge smolten kaarsvet of paraffine bedek ken alvorens de potjes af te sluiten. Bessensap inmaken De bessen met een kleine hoeveel heid water opzetten. Bijna aan de kook brengen en warm houden, tot dat er voldoende sap uitgetreden is. De massa op een vergiet of in een doek laten uitlekken en het sap in een pan opvangen. Onder de hand de flessen en kurken schoonmaken, door ze in (soda) water te wassen, uit e koken of uit te zwavelen en met gekookt water om te spoelen. Voor het uitzwavelen een brandend stukje zwavellint in de gewassen flessen brengen en dit met de kurk erin vastklemmen. Wanneer de fles sen vol met zwaveldamp zijn het bx*andende lint er uit halen en 'het doven door het in een kommetje wa ter te dompelen. De flessen met de kux^k sluiten en 10 minuten omge keerd laten staan om ook de kurk te desinfecteren, de zwaveldamp uit de flessen laten ontsnappen. Het vruchtensap even doorkoken, de flessen er mee vullen en de kurken er indrukken. Deze besnijden en de flessen tot en met de bovenste rand in gesmolten lak, kaarsvet, of als men het nog heeft in gesmolten pa raffine dompelen. Bij gebruik van de inmaak de lak, het kaarsvet of paraffine er voor zichtig afhalen en voor de volgende inmaak bewaren. Limonade van zwarte bessen 1 1. zwarte bessensap,, VA kg sui ker, 30 a 40 gr. citroenzuur. De sui- er oplossen in het kokende vruch tensap, het sap evenlaten doorko ken. De oplossing afschuimen, vol ledig koud laten worden en vermen gen met het citroenzuur, dat men eerst heeft opgelost in een weinig water. De limonadesiroop ovei'doen in schone flessen en deze afsluiten met een kurk. Om het sap te verkrijgen kan men of de vruchten wassen en uitpersen in een vruchtenmolen of vruchten pers (dit sap is troebel). Men kan het troebele sap na verwarming op een doek laten uitlekken zonder te persen, doch hierbij gaat nogal wat sap verloren. Of de vruchtert met een weinig water opzetten, bijna aan de kook brengen en warm hóuden, tot er voldoende sap is uitgetreden, Dan de massa op een doek of vergiet la ten uitlekken, als men h^der sap wil hebben, andci-s kan men het in een doek uitdrukken. Van 1 kg vruchten krijgt men on geveer y% liter sap. SCHEEPSBERICHTEN ARENDSKERK, 10 Juli van Gi braltar naar Genua; ARNEDIJK, 11 Juli van Antwerpen te New York; AXELDIJK, 12 Juli te Alexandrië; BLIJDENDIJK, 11 Juli te Londen; BREDA, 11 Juli v. Pisco naar Hua- cho; BRITSUM, 10 Juli van Carde nas naar Nuevitas; CISTULA, 11 Juli van .Shanghai naar Pladjoe; COTTICA, 12 Juli van Curasao te Port of Spain; GAASTERKERK, 12 Juli te Las Palmas; GAROET, 11 Juli van Cheribon naar Semarang; HELDER, 11 Juli van Madeira; IN- DRAPOERA. pass. 11 Juli (1 uur) Perim: JAARSTROOM, 12 Juli te Konakry. JAPARA 11 Juli van Manilla naar Los Angelos. JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELDT 11 Juli van A'dam te Batavia. KERTOSONO 12 Juli van Batavia te Singapore. KLIPFONTEIN pass. 11 Juli kaap St. Vincent. LEID BRUYNZEEL 9 Ju'i 22 uur te Gi braltar. LEOPOLDSKERK, pass. 12 Juli Perim. MAASKERK 11 Juli van Port Bouet naar Takoradi. MAAS LAND A'dam 12 Juli te Bahia'. MAETSUYCKER 12 Juli van Freo- mantje te Singapore. Marken 11 Juli B 15 van Rotterdam via Marseille en Genua naar Batavia MEERKERK 10 Juli van Suez MELISKERK 11 Juli van Loanda naar Lobito NIGER- STROOM 11 Juli van Dakar naar A'dam. OALA 10 Juli van Suez te Abadan. ORANJE 12 Juli te Singa pore. ORANJEFONTEIN 10 Juli van Teneriffe. PRINS ALEXANDER 11 Juli 475 mijl Oost BeUe Isle. REMPANG pass. 11/7 Kaap St. Vincent. RIOUW 11/7 te Belawan. RIJNKERK 11/7 van Suez. SIBAJAK 10/7 23 u. Gibraltar en 11/7 12 u. Sagres gepass., wordt 15/7 om 4 uur te Rotterdam vér wacht (pasagiers). STENTOR 12/7 van Piraeus te Phi lippe Villa. STRAAT MALAKKA. 12/7 van Penang te Lorenzo Mar ques. TABINTA pass. 11/7 Lizard THEMISTO 11/7 van Casablanca naar A'dam. VAN OSTADE 11/7 van Georgetown te Paramaribo. WATEP- MAN 11/7 (12 u.) van Port SaH.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3