DE TENNISARM C De eerste snelheidswedstrijd voor race-auto's in ons land »(itosa Autocars« RECHTZAKEN Aetherklanken Detects ve ZATERDAG 10 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De „Prijs van Zandvoort" op 7 Augustus '"POEN DE KN.A.C. in 1939 een snelheidswedstrijd voor toerwagens op een circuit te Zandvoort organiseerde was daarmede de grondslag gelegd voor een geheel nieuw soort snelheidswedstrijden in ons land, Voor die tijd waren wel z.g. kilometerwedstrijden gehouden, maar een race op een afgesloten wegcircuit luidde een nieuw tijdperk in voor de automobielsport. De wedstrijd werd gehouden op een circuit gevormd door enige straten van het nieuwe bouwplan van Zandvoort, in de vorm van een acht ter lengte van 1.427 k-m. Ook in 1940 had de K.N.A.C. reeds de organisatie van een nieuwe race opgezet, maar deze kon wegens de oorlog niet doorgaan. Het succes van de eerste, overigens nog eenvoudige race, waaraan alleen Nederlandse rijders konden deelne men, was van die aard, dat burge meester Van Alphen zich met ernsti ge plannen bezig hield om de be schikking te krijgen over een echt en blijvend circuit, dat geschikt zou zijn voor het houden van snelheids wedstrijden van internationale bete kenis, omdat hij daarin een grote trekpleister zag voor zijn gemeente. Hij combineerde deze plannen met een wandelpark en toerweg en kreeg daarvoor de beschikking over een duincomplex, dat grensde aan dat deel van de gemeente, waarin het oude circuit was gelegen. Daarop zou dan een weg worden aangelegd, die tevens geschikt zou Éjn voor het houden van internationale wedstrij den voor race-automobielen. Aangezien de burgemeester zich daarover met de K.N.A.C. had ver slaan, is van den beginne af 'n nauw contact onderhouden over vorm en lengte van het circuit en breedte van de weg, de ophoging der bochten, de plaatsen der tribunes en pits ,de toegangswegen enz. De K.N.A.C. heeft op haar beurt buitenlandse experts te 'hulp geroepen, van wier adviezen bij het ontwerpen van het circuit dankbaar gebruik is gemaakt En aangezien het ook de bedoeling is, dat ermotoraces worden gehou den, heeft ook de K.N.M.V. in deze de nodige adviezen en aanwijzingen verstrekt. Een der voornaamste punten was de lengte van de baan. De bij ande re races in het buitenland opgedane ervaringen leidden er toe, dat men vóór alles moest voorkomen, de to tale lengte te groot te maken, om dat dit tijdens de wedstrijden de be langstelling van het publiek niet ten goede deed komen. Daarentegen was zelfs bij de wedstrijd voor toerwa gens op het oude circuit in 1939 reeds gebleken, dat men de lengte ook weer niet te klein diende te nemen. Mede op advies van enige Engelse experts, die bij de bespreking der plannen en bij de uitvoering daarvan van hun grote belangstelling blijk gaven, kwam men ten slotte tot een lengte van 4.250 k.m. Met het oog op de nog steeds toenemnde snelheden der race-auto's werd de breedte op 9 meter vastgesteld, met dien verstan de dat bij de pits, d.w.z. bij de start plaats deze breedte tot 13.5 meter werd uitgebreid. Ofschoon ook door ophoging van de bochten tot de grootst mogelijke veiligheid is bij gedragen, is toch niet de baan-idee gevolgd, zulks om vooral de rijders- capaciteiten tot uiting te doen bren gen. Dat deze weg kon worden aange legd is te danken aan de catastrofa le afbraak door de Duitsers, waar door de gemeente over een zeer gro te hoevelheid puin beschikte. Het is dit puin, dat tenslotte toch nog zijn nut had, omdat het kon worden ge bruikt voor de onderlaag van de weg, welke ongeveer een halve meter diep is en op sommige plaatsen zelfs 1 me ter bedraagt. Op deze gewalste laag is een laag hoogovenslakken ge walst, welke gepenetfeerd is met bi tumen. En daarover is tenslotte een deklaag van Belgische teerslakken aangebracht, welke een zeer snel en toch stroef wegdek garanderen. Al met al is het een spectaculair cir cuit geworden, dat naar het oordeel van de Engelse experts zal behoren tot de mooiste en snelste circuits in West-Europa. Op de vraag waarom op 7 Augus tus a.s. geen Nederlandse rijders van de partij zullen zijn, zij er op ge wezen, dat de Sportcommissie der K.N.A.C. aan het bestuur van deze club heeft geadviseerd voor ditmaal een aantal Engelse coureurs uit te nodigen, zulks ook in verband met het feit, dat zij zich min of meer mo reel gebonden achtte door de mede werking der Engelse experts aan de totstandkoming van het circuit. Daarbij komt nog, dat de Nederland se rijders niet over ren wagens be schikken doch over sportwagens. Van overheidswege wordt echter geen toestemming gegeven voor een race met sport- en toerwagens. Dit houdt verband met het feit, dat deze auto's worden gerekend vo<?r bedrijfs- en zakendoeleinden te worden gebruikt, hetgeen hun deelneming aan wed strijden uitsluit. Nu de Sportcommissie der K.N.A. C. voor de races op 7 Augustus de beschikking heeft over de allerbeste Engelse internatinale coureurs van naam, die met prachtig race-mate riaal te Zandvoort Zullen uitkomen, kan men spannende en spectaculaire wedstrijden tegemoetzien. DE RONDE VAN FRANKRIJK. De rustdag te Toulouse. De Italianen hebben van de twee de rustdag in de Tour de France een goed gebruik gemaakt. Zij zijn ge zamenlijk gaan eten in een Italiaans restaurant en het sprak vanzelf, dat de eetzaal binnen korte tijd geheel gevuld was met belangstellenden, want wie zou Bartali niet willen zien? Tegen iedereen wie het maar wil horen zegt hij, dat hij de gele trui in de Alpen zal veroveren, maar dat hij na de Alpenctappes een ge zamenlijke aanval vreest van de concurrenten, in het bijzonder van de Fransen en de Belgen. Bij de Belgen is de stemming een beetje down. Ockers is namelijk ziek. Geen wonder, hij heeft in de tweede etap pe over de bergen te veel gedronken en dat wreekt zich altijd. De maag raakt van streek en de renner voelt zich dan ontzettend slap. Impanis is niet meer de grote favoriet bij de Belgen. En dat wetend heeft hij in de laatste etappe zijn kader aan Cal- lens geleend, omdat de laatste moei lijkheden met zijn fiets had gekregen in de eerste Pyreneeënetappe. Moeskops vond het buitengewoon jammer voor de Nederlands-Luxem burgse ploeg, dat Pauwels juist voor de borgen werd geëlimineerd, want hij zou ongetwijfeld de beste klim mer en daler van de ploeg zijn ge weest. Moeskops zelf was niet tevre den over de voorbereiding. Voor een dergelijke zware rit moeten de ren ners geruime tijd van te voren wor den gekozen. Het is niet doenlijk om hen in enkele dagen voor te berei den. En wat de Luxemburgers betrof, Kirchen is ongetwijfeld veruit de beste en men moet respect hebben voor zijn kwaliteiten. Opvallend is de ploegeenheid bij de „internationalen". Maar dat komt waarschijnlijk door do leiding van do renner Martlnetti, die veel voor zijn renners over heeft en op een buitengewoon prettige wijze met hen omspringt. Swift-combinatie. Morgen rijden in Rotterdam de renners R. Rietho ven, H. Wolvers, Jac. de Jong, H. Knopperts, B. Kruit, J. Vos, J. v. Hoven, Joop Riethoven, W. Vrees wijk, K. Zoetemelk en G. Bunnik in een Federatiewedstrijd. Voor de Junioren rijden A. Ver meulen Wallet, O. Nieuwenburg, O, Heemskerk. De wedstrijden beginnen om 10 uur, .Varkenoord, Rotterdam. Jac. de Groot rijdt vandaag en mor gen 2 x 120 K.M.-wedstrijd te Am sterdam. J. Vermeulen neemt deel aan een Nieuwelingen wedstrijd te Wormer- veer over de K.M. Bij de avondwedstrijden klopte Rijsbergen deze week de Groot in de sprint, 3e werd Jac. de Jong, B-klasse: 1. Vermeulen, 2. B. Kruit. Jun.: 1. A. Vermeulen, 2. O. Nieu wenburg. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift VOETBAL. LEIDSE VOETBALBOND. Algemene vergadering. De algemene vergadering zal wor den gehouden op Woensdag 4 Aug. a.s., des avonds te 7.30 uur in de bovenzaal van café-rest. „De Har monie", Breestraat 16 te Leiden. Aan de orde zullen o.a. komen: - a. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren G. A. Brokaar/C. Burg graaf en Chr, W. Nieuwenhuizen. b. Benoeming van de Commissie van Beroep: Aftredend zijn de he ren mr. K. E. Eriks, Prof. C. Kau- ling en Th. J. v. d. Meer. Alle aftre dende leden, genoemd onder a en b. stellen zich herkiesfoaai c. Benoeming van de Financiële Commissie: Aftredend zijn de heren H, Hoogervorst, C. Mol en W. v. Velden, alsmede de plaatsvervan gende leden H. Laman en J. Pluim graaf. De heren H. Hogervorst en W. v. d. Velden stellen zich niet her kiesbaar. Het bestflur stelt voor de plaatsvervangende leden, de heren H. Laman en J. Pluimgraaf te be noemen tot lid van deze commissie; tot plaatsvervangende leden de he ren H. Boom, Roodenburg en L. A. Mooy, WLV. Het afstaan van terreinen aan niét bij de K. N. V. B. aangesloten ver enigingen. Ondanks herhaalde waarschuwin gen komt het zo nu en dan toch nog voor dat verenigingen hun terrein afstaan voor het spelen van wed strijden tussen en/of tegen niet bij de K. N. V. B. aangesloten vereni gingen. Verenigingsbesturen dienen zioh, alvorens hun terrein af te staan, te overtuigen of de betreffende vereni gingen beide bij de K. N. V. B. zijn aangeslo&n. Hieraan dient strikt de hand te worden gehouden; tegen overtreders zullen strenge maatregelen worden genomen. S. J. Z. Voor Zondag staan er drie wedstrijden op het programma. De opbrengst komt gedeeltelijk ten goede aan het Kath. Thuisfront. Te vens wordt er op het terrein gecol lecteerd voor hetzelfde doel, Aller eerst om 12 uur S,J.Z. IllSt, Bern. IH; om 1.15 S.J.Z. Il^St. Bern. II; tenslotte S.J.Z. ISt. Bern. I. De eerste ontmoeting tegen St. Bernar- dus bracht voor S.J.Z. 5 punten, hoe veel komen er.nu bij? Altior. Programma voor Zondag Jeugdwedstrijden N.S.V.A.Altior b jun. 1 uur; Vertrek om 11.30 uur bü> L. van Tol. Altior IK.D.O. I 3 uur. Hier mag een spannende wedstrijd verawaoht worden daar beide clubs clubs een overwinning begeren. OLYMPISCHE SPELEN DE OLYMPISCHE FAKKEL EN HAAR REIS DOOR EUROPA. Binnen enkele dagen zal de olympi sche fakkel in het Zuid-Griekse dorp Olympia worden aangestoken en zal zij haar reis naar het Wembley-sta- dion te Londen, dwars door Europa, beginnen. 1700 Estafette-lofvers zullen het vuur op deze tocht om beurten van elkaar overnemen. De fakkel zal 15 Juli a.s. om ongeveer 12 uur 's mid dags haar reis beginnen en gedragen worden door Griekenland naar België en Zuid-Engeland naar het Wembley stadion, waar op 29 Juli 's middags om 15.45 uur de laatste loper zal aan komen om het Olympisch vuur, dat gedurende de spelen in het stadion zal branden, te ontsteken. Ook de Britse marine zal een aan deel hebben in deze estafette van Olympia naar Londen. Daar de route door de Balkan niet veilig is, zal de loper, die in Korfoe aankomt, het vuur overgeven aan het Britse fregat H.M. „Whitesand", die met een spe ciale gasbrander uitgerust het vuur over de Adriatische Zee naar het Ita liaanse plaatsje Bari zal brengen. Ook de tocht over het Kanaal zal middels een Britse oorlogsbodem geschieden. Elke estafette-loper, die het vuur 'draagt zal zijn fakkel als souvenir in zijn bezit mogen houden en tevens zullen in ieder land, waar het vuur door zal trekken, als geste van het organisatie-comité der spelen twee fakkels worden overhandigd aan de secretaris van het landelijk olympisch comité, een voor hem en een voor de voorzitter van dit comité. In het bek ken van de fakkels staat de volgende inscriptie: Veertiende Olympiade, 1948: Olympia-Londen. Met dank aan de drager Verschillende plechtigheden zullen tijdens' de fakkelloop plaats hebben. O.a. te Olympia. Athene, aan het graf Iederemedaille heeft haarlceerzijde en aan iede re vorm van sport, hoe goed en nuttig die overi gens ook is. zijn zeer be paalde nadelen en gevaren verbonden. Zo heeft men langzamerhand een groot aantal sportziekten leren kennen van de meest uit eenlopende aard. De wedstrijdroeier kent de bewusteloosheid, het collaberen na het passe ren van de finish, weike op een plotseling dalen van de bloeddruk berust. Bij on derzoek daarna vindt men geen enkele organische af wijking en er bestaat dus geen reden het deelnemen aan een wedstrijd, welke drie a vier dagen later piaats vindt, te verbieden. De voetbalspeler kent de voetbalknie. Het zwemmen brengt ooi: zijn eigenaardige com plicaties met zich mee in de vorm van de „zwem- bedconjunctivitis", de be smetting van het bindvlies van het oog, welke op het eerste gezicht aan trachoom doet denken, van zeer on schuldige aard is en bij een behoorlijke behandeling binnen enkele weken weer geneest. De tennis-speler heeft weer een geheel andere aandoening, de „tennis arm" of beter gezegd de tennis-ellëboog, welke hem veel last en ellende kan veroorzaken. Dit is niet zozeer een ontsteking van Sportziekten van uiteenlopende aard Medische brief door dr. P. H. v. d. HOOG het gewricht zelf, dan wel van de spieren, die zich aan de buitenste knobbel (de z.g. epicondylus latera lis) van het opperarmbeen vastzitten en van het bind weefsel, waarin deze spie ren heen en weer glijden. De spieren zelf zijn zeer pijnlijk, bij druk en bij het naar buiten en naar binnen draaien van de onderarm. Ook het beenvlies doet aan deze ontsteking mee en men is tot het inzicht ge komen. dat deze beenvlies prikkeling als de voor- nramste factor in het ge hele ziekteproces Be schouwd moet worden. Zo ontstaat door over matige inspanning van de strekspieren van de hand, welke aan de bovengenoem ue buitenste knobbel van het opperarmbeen (en der halve aan het beenvlies, waarmede dit bedekt is) vastzitten. Op de Röntgen- photo is dat in sommige chronische ontstekingsge- vallen dan ook duidelijk te De behandeling. Hoe zal deze pijnlijke aandoening behandeld moe ten worden? Bij acute ge vallen zal men natuurlijk beginnen niet rust voor te schrijven. De arm wordt in een hoek van ongeveer 100 araden gebogen en in een mitella gedragen, waarbij het hangevvncht gestrekt, ja, zelfs een weinig over strekt wordt. Vooral dit rust geven aan de hand, hetgeen dus door middel van een kleine spalk kan geschieden, is van groot belang. Onder een dergelijke behandeling gaat de pijnlijkheid zeer snel terug. En men kan dit proces nog bespoedigen door de pijnlijke knobbel met diatnermie of in een heetwaterbad te behande len. Het is merkwaardig te constateren (en men moet dit dus weten!) dat massage hierbij meestal geen goed doet. Worden in den beginne deze voorzorgen niet vol doende in acnt genomen, aan ontstaat een chroni sche beenvliesontsteking, welke voor de betrokken persoon buitengewoon pijn lijk en hinderlijk en bo vendien zeer lastig te be- invloeden is. Maar nu heeft men gevonden dat het mo gelijk is. dergelijke patiën ten door een zeer kleine en orgevaarlijke operatie van - al hun klachten te bevrij den. Deze laatste ontstaan omdat door één bepaalde spier voortdurend aan het zieke beenvlies wordt ge trokken. En dit moet ver hinderd worden. Daarom wordt onder plaatselijke gevoelloosheid de bo vengenoemde knobbel van hot opperarmbeen blootge legd en worden de spier vezels die er aan vastzitten, lo.; gesneden. In deze spier, die de voornaamste strak ker aan de hand is. treedt dan een gedeeltelijke ver legging en ontspanning op, waardoor het ^ieke stukje beenvlies bevrijdt wordt van het voortdurend getrek dat de spier er op uitoefen de. tot rust komt en ge neest. Merkwaardig is ook t« constateren dat Qersonen, die tijden aan deze pijnen geleden hebben, als op slag er van genezen. Men be hoeft bovendien niet bang to zijn, dat de hand hier door aan kracht zal inboe ten. aangezien lang niet alle spiervezels van hun aan hechtingsplaats worden lo* ge sneden, maar slechts een deel ervanl Een echte Hollandse VACANT I E D A G „DE REEUWIJKSE PLASSEN" •o ropdvnort par Luxe J-luto-IBoot Volop gelegenheid tot Zeilen! Roeien, Zwemmen, tnz. aan Hwla* Elfhoeven VOUW. 12.65 KINDERSN 11.70 Gecomb. biljetten en dienstregeling biji SIGARENMAGAZIJN WOLTERS Ag-ntichap „CEBUTO" Dou.a.traa» U - Tel. 29917 van baron de Coubertin te Lausanne en te Brussel aan bet graf van de Onbekende Soldaat, terwijl ook de stad Dover het vuur op plechtige wijze zal inhalen. Het olympisch vuur is symbolisch voor de geest der spelen en de eer om het laatste stuk tot in het Wem- bleystadion af te leggen zal ten deel vallen aan een nog onbekend athleet, die op grond van zijn physieke ver schijning en sportieve prestaties als vertegenwoordiger van de geest der jeugd zal worden gekozen. LAWNTENNIS OM DE DAVIS CUP. ZwedenGroot Brittannië 20. Na de eerste dag van de demi finale van de Europese zone van het Davis-cup-tournool leidt Zweden in dë wedstrijd tegen Groot-Brittannië met 20. Bergelin (Zweden) slaat Mottram (Gr. Britt.) 6^3, 6—2, 6—3 en Jo hansson (Zweden) slaat Paish (Gr. Britt.) 6—2, 2—6, 8—6, 6—1. CanadaMexico 12. Na de tweede dag van de wedstrijd voor de Amerikaanse zone van het Davis- cup-tournooi leidt Mexico met 21. Het Mexicaanse dubbel Guerrero en Palofox won met 62, TJ3, 64 van de Canadese broers Brendand en Jimmy Macken. ItaliëTsjecbo Slowakije 01. In de wedstrijd voor de Daviscup tussen Italië en Tsjecho Slowakije versloeg Drobny de Italiaan Cucelli met 6—3, 3—6, 6—2, 6—3. ZWEMMEN M. VAN DAATSELAAR KAMPIOEN 1500 M. Gisteravond werd te den Haag de zwemwedstrijd gehouden om het kampioenschap van Nederland op de 1500 meter. Deze wedstrijd werd door Rinus van Daatselaar (AZ 70) gewonnen in de tijd van 21 min, 38 sec. De verdere uitslagen waren: 2. Bollen (Zian) 22 min. 20 sec., 3. Wit- teman (Zian) 22 min. 22 sec., 4. van Rijk (DJK) 22 min. 29.1 sec., 5. vah Rooy (Aegir) 22 min. 30.3 sec., 6. Schotman (IJ) 23 min. 12.4 sec., 7. Bouwmeester (ZAR) 23 min. 30 sec. BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft de oud-politieman te Velsen, Noorman, wegens mede werking met de vijand, arrestatie van Joden en illegale werkers, o.a. vier jonge Joodse kinderen, die hij aan de Duitsers overleverde, ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf en ontzetting uit alle rech ten. De auto-handelaar Ros uit Laren, die nauw met de S.D. heeft samen gewerkt en talrijke mensen in han den van de Duitsers heeft gespeeld, werd eveneens tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. HAAGS GERECHTSHOF. Het werd goedkoper. De koop man P. J. v. d. B. te Noordwljker- hout was door de Politierechter ver oordeeld tot 500,boete of twee maanden hechtenis wegens een over treding der distributiewetten. Van het vonnis kwam verdachte in hoger beroep bij het Haagse Gerechtshof. Dit heeft thans verdachte veroor deeld tot 300,of 1 maand hech tenis. HAAGSE POLITIERECHTER. Het clandestiene schaap. P. A. S. te Leiden had graag wat vlees extra, en, toen een schaap „zwart" kon worden gekocht, had hij gekre gen, hetgeen hij wenste! Alleen hy was het echter weer spoedig kwijt, want het vlees werd in beslag ge nomen. Thans werd door de Officier verbeurd verklaring geëist; hoewel het vlees wel door anderen opge geten zal zijn. Bovendien 50 boete of 10 dagen hechtenis en Voorwaar delijk twee maanden gevangenis straf, welke straf de rechter oplegde. Ontslag-kwestie. A. J. C. te Leiden had bij zijn werkgever ont slag genomen, hetgeen echter niet officieel was goedgekeurd. Daarom stond C. terecht. Hij had bezwaren tegen nieuw personeel dat door de baas was aangenomen, zo vertelde hij, en daarom was hij verdwenen. De Officier vond echter, dat ver dachte in elk geval de voorschriften in acht had moeten nemen en eiste daarom 20,boete of 10 dagen hechtenis, waartoe de rechter ver oordeelde. ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuws, 8.15 Klassiek concert, 8.30 Hoogmis vanuit de parochiekerk H. Kruisverheffing in Raalte; 9.30 Nieuws; 9.45 Ncd. Kamerkoor; 12.15 Apologie; 12.35 Lunchconcert door Orkest Zonder Naam; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws; 13.30 Vervolg Lunchconcert; 13.40 Spineuza; 14.20 Na de strijd, door dr. Albering, par- tijsecr. K.V.P.; 14.30 Concert; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.50 In het boeckhujjs; 20.00 Relais met Ra dio Omroep te Brussel; 20.40 Grote Verwachtingen, hoorspel; 21.30 Om roeporkest; 23.00 Avondgebed; 23.15 Avondconcert. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws; 8.30 Hengelaarspraat je; 8.40 Intermezzo; 9.07 Olympisch Nieuws; 9.15 Men vraagt. wij draaien; 11.00 Omroeporkest; 12.00 Metropolo Orkest; 12.40 Mlnnestre- lon; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchmuz.; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Kameror kest; 15.45 Filmpraatje; 16.00 Sky- masters; 16.30 Avro's reportagedienst; 17.00 Dameskoor Arti; 17.15 Muziek- vcr. Eensgezindheid; 17.30 Kwar tet Jan Corduwener; 17.45 Sport; 18.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Avro's reportagedienst; 20.15 Radio Philh. Orkest met een Weens pro gramma; 21.30 Doorlopende voorstel ling, hoorspel; 22.15 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Bekende melo dieën. MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymn.; 7.30 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 9.00 Pianowcrken van Schumann; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 11.15 Oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Zangrecital, Henri Welbooren; 12.Q0 N.B.C. Symph. Or kest; 12.33 NCRV-koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.35 Pianorecital; 15.00 Holanda Sextet; 15.30 Oude Ned. Muziek; 17.00 Kleuterklokje; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 20.00 Nieuws; 20.15 Zomeravondconcert; 21.05 Sweelinck Kwartet; 21.40 Populaire orgelbespe ling; 22.10 Met band en plaat vooor U paraat; 23.00 Nieuws; 23.15 Klas sieke muziek. HILVERSUM (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws: 8.18 Lichte mor genklanken; 9.35 Strijkkwartet van ■Schubert; 10.20 Operettemuziek; 10.45 De regenboog; 11.25 Liederen van Mozart; U.35 Verkoopkunde; 11.55 Fakkeldans; 12.00 Stradiva Sextet; 12.33 Voor het platteland; 13.00 Nieuws: 13.20 Vaudeville orkest; 14.40 Residentie orkest; 16.15 Frans operaprogramma; 17.30 Orgelspel Jo- han Jong; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara Varia; 18.20 Radic Orkest van Bero- muenster; 19.30 Meester trio; 20.00 Nieuws; 20.20 Residentie orkest; 21.20 Er zijn er maar weinig; 21.40 Kantte keningen in cabaretstijl: 22.25 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole; 23.00 Nieuws; 23.15 Ernstige avondklanken. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 7) Het „Sint Olaf'' had opgehouden een rustig hotel te zijn, waarin geen ongerechtigheden voorvielen. Was het vroeger nimmer in de kolommen der dagbladen vermeld thans scheen het er alles op te zetten, deze ach terstand dubbel en dwars, in te ha len. III. Na de politie te hebben ingelicht hield August zich weer met Matts Holm bezig. De pols sloeg, maar de lift jongen herkreeg het bewustzijn niet, terwijl hij naar een diepe leren fauteuil werd gedragen. August wist niet wat hij voor de bewustloze kon doen. Toen sloeg hij zich tegen het voorhoofd,natuurlijk had zijn eerste werk behoren te zijn, een ziekenhuis te waarschuwen Hij herstelde het verzuim. Belde vervolgens de kamer van gérant. Het bleek een hele tour te zijn om Otto Elmblad wakker te krijgen, maar eindelijk lukte het. Gemelijk informeerde hij waarom hij in zijn nachtrust werd gestoord. August bracht hem op de hoogte. „Ik ben direct beneden," beloofde de gérant. „Blijf op je post." August vond het een belachelijk bevel; welke reden zou hij hebben zijn post te verlaten? Hij wierp nog een Wik op de gehavende safe en ging aan zijn lessenaar zitten. Ter wijl hij de gebeurtenissen van de bewogen nacht overpeinsde begreep hij ineens, hoe de boel in elkaar moest zijn gezet en hij schold zich een suffurd, dat hij zoveel tyd no dig had gehad om er achter te ko men. Het was de opzet van de dame, die zich mevrouw Hangö noemde, hem met het sprookje van een man in haar kamer naar de vierde ver dieping te lokken en net zolang aan de praat te houden tot de rovers hun werk zouden hebben verricht. Vak lui speelden het in twintig minuten met gemak klaar. De safe was feite lijk niet veel meer dan een oude ijzeren kast, voor de leek misschien iets indrukwekkends, maar een zwa re jongen, die wist hoe hij een kraak moest zetten, werd geen ogenblik door het pompeuze voor komen van de wijs gebracht. Het enige wat hij kon wensen was, dat ze hem een kwartiertje rustig zijn gang lieten gaan. August gevoe7de er alles voor me vrouw Hangö eens flink onder han den te nemen, doch de gérant had hem gWast op zijn post te blijven. Terwijl hij overwoog of hij niet ver keerd deed met zich aan de order te storen, traden een inspecteur en drie rechercheurs binnen. De inspec teur, een onbekende grootheid voor August haalde een opschrijfboekje en potlood voor de dag. „Wie ben je?" informeerde hij scherp. „De nachtklerk. August Söderman Als ik u een raad mag geven, in specteur, zet er dan de nodige spoed achter! Ik werd naar de vierde ver dieping ontboden door een mevrouw Hangö, die voorgaf dat een inbreker in haar kamer zou zijn. Zij hield me ruim twintig minuten aan het lijn tje en in die tijd sloegen de ban dieten hun slag. He kan niet anders of zij speelde met hen onder één hoedje." De inspecteur keek rond. „Wie be dient de lift?" August wees naar de fauteuil „Matts Holm. Hij werd door de in brekers neerges'agen." „Stap in Berg, maak een reis naar de vierde verdieping en breng de bewuste dame hier.i gelastte de in specteur een van zijn mannen. „Het spijt me, chef. maar ik kan niet met een lift overweg." ,Als u er geen bezwaar tegen hebt'' bood August aan, wil ik de recher- creur wel naar boven brengen." „Doe dat." De inspecteur wendde zich tot zijn ondergeschikten. „Sleur haar desnoods mee, als zij captins maakt." Een paar minuten later klopte August aan de deur van kamer 216 Antwoord bleef uit. Terwijl hij haar op zijn loper wilde openen herinner de hij zich, dat mevrouw Hangö en de grendel voor had geschoven; niet temin gaf tot zijn verbazing het slot onmiddellijk mee. Er brandde licht, maar het vertrek was leeg. Hij keek in de kast, vervolgensen in de badka mer. Zoals hij wel verwacht had geen levend wezen te bekennen, 't Valies bij de wastafel bleek te zijn verdwenen. Geen spoor was door de bewoonster achtergelaten. „Het ziet er naar uit, dat de vogel is gevlogen." zei rechercheur Berg lakoniek. „Maar hoe kan dat?" protesteer de de verblufte August, ,,Zij is niet door de hal gekomen ik weet het po sitief? En een andere uitgang heeft het hotel niet." „Is er dan geen voor het perso neel? Geen brandtrap?" „De uitgang voor het personeel wordt om elf uur 's avonds afgeslo ten, ik vind bij het in dienst treden de sleutel in mijn lessenaar en ik ontsluit de deur vóór ik ga slapen. Om op het dak te kunnen komen, moet de sleutel bij de gérant worden gehaald. Blijft dus de brandtrap over. Daar kan zij in geen geval ge bruik van hebben gemaakt; mevrouw Hangö is zwaar gebouwd en op ja ren. Vergeet niet, dat zij een valies bij zich had.' Rechercheur Berg haalde de schou ders op, nam de ontvanger van de huistelefoon en vroeg zijn chef nax dere instructies. Die luiden dat twee man boven moesten blijven om 'de brandtrap te bewaken. Otto F^mblad, de gérant was in de hal toen August met rechercheur Berg terugkeerde. De inspecteur die Elmblad had ondervraagd en aante keningen had gemaakt klapte zijn boekje toe. Hij wendde zich tot August „Er vandoor hc?" hoorde hij. „Na tuurlijk kneep zij er tussen uit zo dra jij haar welterusten had gezegd! Hoe kreeg je het in je hoofd je post te verlaten? Waarom waarschuwde ,je de hoteldetective niet?" I „Ehum!" Otto Elmblad schraapte zijn keel. De gérant was een lange bleke man met een lorgnet op de neus en zandkleurig haar. „Het is een ongelukkige samenloop van om standigheden, dat de hote'-dectective juist gisteren zijn betrekking opzegde Zo gauw konden we geen geschikte plaatsvervanger vinden. Maar Söder man behoort in een geval, als nu zich heeft voorgedaan, de nachtwa ker te waarschuwen en het aan hem over te laten, hoe te handelen." „Nog al logisch,'" meende de in specteur. Hij blafte August toe: ..Waarom stuurde je de nachtwaker niet naar de vierde verdieping?" Giftig antwoordde August: „Vol gens voorschrift deed hij op dat. ogen- blik zijn ronde, kon ik ruiken waar hij uithing?" „Dan had je de liftjongen naar bo ven dienen te sturen met do opdracht de nachtwaker te zoeken. Jouw plicht was het op je post te bleven," zei de gerant uit de hoogte August keek hem strak aan en Elmblad's fletse ogen knipperden. „U zelf instrueerde me bij het in dienst treden, dat de gasten, die een beroep op het hotel-personeel doen, met de grootste voorkomendheid be handeld moeten worden. Ik hield mij er aan en durft u mij daar 'n verwijt van te maken? De vrouw gilde als een mager varken. Het kon wel een kwartier hebben geduurd eer ik de nachtwaker te pakken kreeg." d)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7