Moskouse berichtgeving Wat leerlingen in Leiden bereikten Strafexcursie in de Hogeschooltuin VRIJDAG 9 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De uitwijzing van Duitsers Zij is niet langer zaak van de politie alleen. „Onze nu demissionnaire regering heeft enige tijd geleden besloten, dat niet langer uitsluitend politieautori- .- teiten over de uitwijzing van Duit sers zullen beslissen. Zij heeft een jurist, mr. J. D van den Berg, naast het hoofd van de Rijksvreemdelin- gendienst gesteld. Deze nieuwe func tionaris moet alle daarvoor in aan merking komende dossiers aan het Recht toetsen. Dit is een beslissing, voor welke men slechts waardering kan hebben," 'aldus de „Nieuwe Courant". En het blad voegt hier o.m. aan toe: „Wie vreemdelingen wil uitwij zen, moet met vele omstandigheden rekening houden. Het heeft stellig geen zin goede Duitsers ons land uit te jagen, alleen omdat zij Duitsers zijn- Rechtsgronden, menselijke en zakelijke gronden moeten de beslis sing bepalen. We moeten niet uit sluitend Nederlands denken, maar ook West-Europees. Krachtig moe ten we zijn en tevens rechtschapen." Een zeer juiste opvatting. Een enkele opmerking onzerzijds hierbij. Wij m'oeten veronderstellen, dat ook zonder de aanstelling van bo vengenoemde jurist, de dossiers werden getoetst „aan het Recht"! Maar nu zal het toch scherper ge schieden. Dat is klaarblijkelijk de bedoeling. En ten slotte schijnt dan toch de minister de klachten van de radio spreker H. de Greeve niet zo heel ongegrond te vinden, als hij eerst heeft doen voorkomen! Ambachtsschool en V.G.L.O. De Nederlandse Onderwijzersver. heeft op een bijeenkomst te Utrecht twe.e moties aangenomen. In de eerste motie wordt afkeu ring uitgesproken o^pr het feit, dat krachtens ministeriële beschikking op ambachtsscholen leerlingen wor den toegelaten, die het 6de leerjaar hebben doorlopen. .Aan het V.G.L.O. aldus de voorz. worden de levens sappen niet gegund. Hij noemde dit „een onbegrijpelijke daad van wille keur". In de tweede motie werd „ernstige ontstemming" uitgesproken over het nog steeds niet uitkeren van 2 pro cent vacantietoeslag over 1947 Men meent daarop, evenals de ambte naren, recht te hebben. „POLITIE IN ROTTERDAM OPENDE VUUR OP COMMUNISTEN In zijn voor binnenlands gebruik bestemde Russische uitzending van gisteravond 9 uur, gaf radio-Moskou volgens de „Volkskrant",'het volgen de beeld van de verkiezingen in Ne derland: „Deze verkiezingen zijn gehouden met gebruikmaking van alle demo- cratisch-kapitalistische terreurme thoden. De communisten waren niet vrij bij het uitbrengen van hun stem. Zij werden gehinderd en ge molesteerd door speciaal door de an dere politieke partijen afgerichte ter- reur-ploegen. Het was de communis ten niet mogelijk aan de verkiezings propaganda mee te doen, daar hun plakkaten systematisch werden afge scheurd. In Rotterdam bereikte deze terreur een hoogtepunt. De leider der communisten werd gearresteerd door de politie. Vijf duizend verontwaar digde communisten organiseerden hierna een demonstratie voor het po litiebureau, waar zij de invrijheid stelling van hun leider eisten. De politie greep in en opende het vuur op de betogers". Radio-Moskou bepaalde zich tot dit stemmingsstukje. Geen enkele verkiezingsuitslag werd gegeven, geen enkele naam werd genoemd. Noch van de „gearresteerde, leider" in Rotterdam, noch van de kameraad- sëcretaris-generaal, die zijn twee ver loren zetels in Moskou zal moeten verantwoorden DE K.L.M. VAN LA jGUARDIA NAAR IDLEWILD. New York, met een dichte bevol- van 10.000.000 zielen in een klein ge bied en met grote internationale in dustriële-, handels- ^n financiële be langen, beschikt over drie belangrij ke en enige minder belangrijke lucht havens. De drie belangrijkste zijn: La Guardia Field, waarop tot op he den het belangrijkste vervoer, zo wel internationaal als nationaal is geconcentreerd; Newark, dat voor namelijk het nationale luchtverkeer verwerkt en Idlewild of New York International Airport, het grootste vliegterrein ter wereld, dat begin Ju li in gebruik zal worden genomen. De exploitatie van de grote, hier boven genoemde, luchthavens is in handen gesteld van de Port Authori ty of New York, welke de havens, bruggen, tunnels en wegen in de New York area exploiteert. Sinds het midden van het vorige jaar heeft de ze zeer belangrijke organisatie ook de exploitatie van de luchthavens op zich genpmen, met het plan om daar in uiteindelijk een kapitaal van 278 millioen dollar te investeren. In de huidige New .York Intel-national Air- port zijn reeds meer dan 70 mil lioen dollar geinvesteerd. Het is me de met het oog daarop, dat de Port Authority of New York de ingebruik neming van deze luchthaven wil be spoedigen. New York International Airport heeft de grootste en mooiste startba nen ter wereld. De gebouwen dragen weliswaar voorlopig pog een tijdelijk karakter, maar het ligt in de bedoe ling om op het luchthaveneiland met tertijd een groot gebouwencomplex te laten verrijzen. Tegen het jaar I960 verwacht de Port Autority of New York voor het luchtvrekeer in de New York area een passagiersstroom van 25 millioen reizigers per jaar. Ten einde deze overgang mogelijk te maken, heeft de Port Authority of New York de vreemde luchtvaarton dernemingen, de z.g. „foreign flag- carriers", gelast het vliegveld La Guardia Field te verlaten en haar exploitatie van 14 Juli 1948 af op New York International Airport aan te vangen. STEDELIJK GYMNASIUM TE LEIDEN. Bevorderd naar de 2de klasse: Th. Barnard, E. D. A. Dantuma, J. v. Eb- benh. Tengbergen, P. Idenburg, K. Kaiser, Ohr. G. Kok, J. Lahr, D. Laurentius. J. U. Lefertstra, J. Mos- tert. J. Mulder. W. J. Rovers, G. R. L. Schokking (voorwaardelijk), W. H. de Sitter, Chr. R. Wichers. W. L. de Witt, J. Brinkman, W. J. van Dorp, M. G. Duyvendak, J. C. van Egmond, T. T. van der Graaf, B. M. Goslings, C. G. de Jager, Chr Kam- ma, H. M. Knottnerus, W. Kuyper (voorwaardelijk), T. Lekkerkerker, J. Matze, J. D. Noest, G. Oele, J. E. Tuyn, M. E. de Tombe. N. van der Vlist, G. M. H. Wennekers, J. W. Beyer, M. F. Boersema, K. Y. Bou- ma, J. Busch. E. D. A. David, J. P, Engels, H. Huisken, P. M. Jansen, H. F. P. Knaap, E. J. Kriek, C. J. Lindeman, M. J. van Nes, H. P. Nóoteboom, A. E. van Ormondt, A. E. Schade v. Westrum, J. A. M. Smit, Chr. van der Veen; niet bevorderd 13 Bevorderd naar de 3de klasse: C. Arend, C. Benschop, H. Broekstra, E. A. Dil, M. v. Ebbenh. Tengbergen. L. M. M. v. Haasteren, M. Hooger- werf, E. A. Kallenborn, G. L. F. van Kinschot, P. van der Kwaak, M. J. Meiners, A. H. Oort, A. K. E. Poort man, E. Pull ter Gunne, J. Rozen- boom, Th. R. Sprey, J.Tinbergen, E. de Wilde. G. Blankërt, M. Blind, H. C. J. Colla, W. Dankbaar, F. Ei kerbout, D. Eringa, F. Kalsbeek, J. J. Kruyt, M. P. Klihler, A. A. van Nes, R. Noordhoek Hegt, J. de Raad, L. Schouten, P. F. M. Sormani, J. Stapensea, J van Veen, J. H. Was zink, M. A. Woldringh v. d. Hoop, J. Bai-nhoorn, Tlx. Berg, G. den Hee- ten(de Sitterlaan), K. Hermsen, F. van Resteren, P. Kuivenhoven. P. A. Pronk, M. W. Ragut, A. Riedel, J. W. Schneider, M. Schotel, T. van Straten, J. van Til, J. Veenstra, D. van- der Vlei-k, R. de Vos, C. Zand vliet; niet bevoi-derd 19; herexa mens 2. Bevorderd naar de 4de klasse: B. de Die, P. van Egmond, H. FeltkamD, G. Fokkema, J. Y. Groeneveld, R. Israël, M. Jansen, W. Jansen, H. de Jong, J. van der Klaauw, P. C. Meyer, H. Muyzert,' L. Reys, M. H. Siemens, M. van Steenis, J. Steketee, H. Weiland, G. van Delft, M. J. van Heel, N. J. M. Janssen, Th. de Jong, Jivde BINNENLAND. Mr. J. C. Brons, die 4jaar gouverneurf van Suriname is* ge weest, en zoals gemeld, benoemd is tot gezant b;j de Cubaanse regering is gisteren uit Paramaribo voor een vacantie van enkele weken naar Ne derland vertrokken. De directeur van de Wereldbank Eugène G. .Black, maakt thans een rondreis door Indonesië. Van de in 1948'49 te verwach ten glasinvoer van 600.000 M2„ zal 450.000 M2. via het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen ter be schikking van de,tuindei-s worden gesteld. Uitbreiding van de glascul tures. welke sedert 1939 met 300 ha. verminderden, zal dan weer mogelijk zijn. In 1945'46 .stonden de tuin ders zoa's bekend 2 pet van hun glas (tezamen 450.000 M2., waarvan 360.000 M2. uit het Westland) voor de noodgebieden af. Doodstraf geëist. De procureur fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden heeft tegen de 40- jarige X B. te Zwolle, die betrok ken zou zijn geweest bij de arresta ties van Joden, illegale werkers en onderduikers, de doodstraf geeist. Het lijk van de 18-jarige H. B. uit Schoorl. die 30 Juni bij het baden te Kamperduin verdronk, spoelde gisteren bij de Noordpier te IJmui- den aan en is naar net politiepost huis te Wijk aan Zee overgebracht. Het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 Juli jl. 1.043.927 tegen 1.027.506 op 1 Juni. Op 1 Juni waren er 495.779 aangesloten op het rijksradiodistri- butiedienst tegen 495.431 op 1 Mei. Tot hoogleraar in de Staathuis houdkunde aan de Nederlandse eco nomische hogeschool te Rotterdam is benoemd doctor H. J. Witteveen te Rotterdam. - De Amerikaanse maatschappijen blijven nog minstens 18 maanden op La Guardia. De foreign flag-carriers nebben bezwaren gehad tegen de hun opgelegde maatregelen, omdat deze niet geleidelijk de nationale en bui tenlandse maatschappijen troffen. De kosten voor het gebruik maken van deze nieuwe luchthaven zullen hoger zijn dan op La Guardia, terwijl bo vendien het gemis werd gevoeld der aansluitingen op de binnenlandse lij nen in de P.S.-A. Deze ongelijke be handeling is aan een tijdslimiet van 18 maanden gebonden. Dit was de reden, dat de buiten landse luchtvaartmaatschappijen be zwaren maakten tegen de opgelegde verhuizing en de betrokken regerin gen zich met deze aangelegenheid hebben bemoeid. Thans is overeen stemming bereikt en zal de K.L.M. met andere buitenlandse maatschap pijen op 14 Juli haar diensten naar New York International Airport ver leggen. Een gelukkige omstandigheid is, dat ondanks het tijdelijk karakter van de gebouwen op Idlewild, aan de reizigers meer faciliteiten gebo den zullen worden dan op het over belaste vliegterrein La Guardia, waar de gebouwen onvoldoende zijn om de passagiers het nodige^gerief te bieden. Ook de faciliteiten* voor de aan- en afvoer van goederen zullen op New York International Airport belangrijk groter zijn dan op La Guardia. P. D. Jbngerius, Ch. L. Kessler, ®D. Koek, J. H. Kramers, A. van Loo, J. Overbeek, M. W. J. P. Pompe, S. Rozemond, E. van de Sande Bak- huyzen, J. van Sudhtelen, J. Voor winden; niet bevorderd 22; herexa mens 2. Bevorderd naar de 5e klasse: H. J. Braakman, F. W. van Dam, R. David, H. R. Goudsmit, W. Holleman, M. C. C. de Jager, M. C. S. de Jager, P. Kuyper, J. W. Meyer, E. Reyers, W. A. VeLtkamp, N. van Weeren, C. van Wijngaarden, W. J. van Benten, J. Boter, J. Th. P. de Bruyn, P. W. de Bruyne, G. J. B. Corts, P. C. Groeneveld, M. van Hagen, J. R. H. Hoogervorst, J. van Hoorn, C. U. van der Klaauw, L. H. van Leeu- wesn, A. D. Mulder, D. Noort, E. Oele,- L de Priester, R. E. Spijker, ,A. de Vos, J. M. W. van Weerlee, M. Wijier. Niet bevorderd 11; herexa men 1. Bevorderd naar de 6e klasse: P. de Buck, P. de Clercq, H. Cleveringa, Th. M. Th. Droogh, E. van Eecke, I. Le Grand, W. D. U. ter Haar, R. Hazelhof, W. W. A. van Heel, P. Jansen, J. A. Janssen. M. J. Kloeke, H, N. de Mooy, M, Noordhoek Hegt, H. Rijksen, K. H. Alting, J. A. de boer, G. Burgersdijk, Ph. Eskes, A. van Haasteren, A. Hiigersom, H. Koe len, D. A. Kruyt, K. Lems, P. R. Locher, A. de Neef, W. Noordgraaf. H.; B. Rozemond, L. Viets. Niet -be vorderd 7; herexamens 2'. OVERGANGSEXAMENS GEM. HBS. Bevorderd naar de 2e klasse: P. Adam, D. van Assen, H. Ph. Bleijs, G. Bruyn, G. "Busch, Margo Corts, H. Fuchs, Bea Ginsel, J. de Graaf, J. Höllebeek, R. B. Hoogwerff Kroon, H. A. van der Linden, -R. L. de Meijer. W. Th..Nieboer, .B Renes J. Roos, F. Thijssefc, J. Vos, J. van der Walle, R. J. Bloot, H. van Brera. Willy de la Bije, F. Derksen, N. van Dorp, F. A. Ginsel, A. van Houwe- lingen, A. Janssen F. J. de Jong, R. Kop, A. van der Kwaak, Annie Lu cas, F. Neuteboom, J. van der Noor- daa, A. D. Schnitzler. J. G. Splinter, A. Verhoog, J. G. Voorsluys, Anke Warring, H. Brouwer, I. Corts, D. Haarsma, Tootje Harteveld, H. Hauet, C._ X Joseph, Diny Lammens, N. Maarssen, K. Meijer, J. Ober, Nettie Raar, J. Ravensbergen, Suus Rob bers, G. J. Schoonwater. R. Sissings, H. P. van Venetiën, B. Vermij, A. G. Voorhoeve. Afgewezen: 17. 9 Bevorderd naar de 3e klasse: J. Briër, A. J. Corpel, R. H. Dekker, H. Heemskerk, W. de Hen, C. Hendrik- sen, A. Hoekstra, W. J. Kleyn, J. C. Kluppel, D. J. van Kooten. Phil La- baar, J. Lammens, R. J. Ousterhuté, J. F. de Ren, Hetty la .Rivière. J. Swint, A. R. J. Terpstra, Adri Was senaar, R. P. Welter, D. S. J. Bart- strja. Lies van Bommel, J. Bruyn, J. Favier, A. van Haarlem, M. J. W. van der Horst, G. J. Jansen. H. J. de Jongh, P. G. J. N. Kon, L. Nieuwen- huis, H. A. J. Otto, C. J. Ratering, Hendrien de Ren, J. Roele, S. van de Ruit, P. J. Schophuizen, J. J. Wie- mer, C. van Noorden, D. J. Boom gaard, H. C. Dudok van Heel, H. Ga- lavazi, iC. Kaay. Babs Kamma, H. A. B. Knorringa, D. Libot, G. J. Lol ling. H. Ch. L. Meyerine. W. F. de Moed, H. P. Olivier, Hanneke Prins, J. Redel, K. F. van Venetiën, M. de Wafer. Herexamen: 3. Afgewezen: 16. Bevorderd naar de 4e klasse: B. G- Asselljergs, R. Blote, L. A. van Brero, M. Derksema. H. C. van Duyn. R. Jon- gedi.jk, R. Pino, H. A. Schelke, Else Schiphorst, L. H. Sijpesteyn, Ans van den Toom. «A. P. Visser. L. J. H. Vlekke. A. Vreeken. J. Wisse, Gé Ba- kema, J. J. J. van Beek, H. de Boer, C. M. Cannoo, C. Crêvecoeur, C. J. de Croon, W. F. Dreef, J. Lasschuit,1 K. Marije, Adri Noordzij, J. Sap, C. M. Troost, F. de Wit, A. C. Bakker, J. P. van den Bent, K. van den Berg, Loekie Christiaanse, J. van Dijk, J. Entrop. W. J. Hendriksen, J. van der Heyden, Eefje van Kleeff. F. C. van Leeuwen, H. Meyer, A. van Os. R. de Ruyter, B. A. Struch, A. R. Te gelaar, P. van Veen. J. Vermeulen, Edith Volker, G. M. Zijlstra. Afgewe zen: 18. Bevorderd naar A5: R. Bakker, Marg van de Boer, M. Dubbeldeman, J. N. Gelök, L. de Haan, Rita Haze- noot, Corry Hoogeveen, H. Jongedijk, G. van Kesteren, A. van der Kloes, B, H. Knorringa, G. Móree, Nelly Neuteboom. Rina Raar. Hennv Roelse. P. Segeth, B, C. van d^r Valk-, G. de Vogel. Herexamen: 1. Bevorderd naar B5: F. Brinkman, J. Bult, P. J. van Duyn, D. Jore, H. I. C. Jumelet, li. Kindt, H. Klaassen, J. G. Kriek, J. Kukler, Jet van Leeuwen, W. Schotel, G. C. Stolk, L. Timmers, M. W. Verver, J. Vochteloo, A. Vroegop, Hanny Wassenaar, J. Won- dergem, D. H. van Wijhe, I. den Boer, M. J. Daniëls, Ans Fichhorn, E. H. T. de Groot, Bertie Hertz, A. R. Hoitink, M. Kiel, L. Kok, C. Kooreman, Ineke Kriek, Ria van Leeuwen, J. van Rij- kom, J, Schalks, P. Selier, R. Slikker veer, Willy Stoute, W. van Turennout, C. van de Wal. Afgewezen: 10. JAARVERGADERING VAN „MATHESIS". Het Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Geniti'ix" hield gister avond in de foyer, van de stadsge hoorzaal zijn 163e jaarlijkse alge mene vergadering, welke geopend werd door de voorzitter, ir. M. C. de Jong, die §peciaal burgemeester F. H. van Kinschot en de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik verwelkomde. Nadat door de secretaris, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt de notulen gelezen waren en aan de penningmeester décharge ver leend was, ging de vergadering over tot de bestuursverkiezing, waarbij de heren H. van Slooten, dr. ir. P. C. Lindenbergh en dr. J. v. d. Handel herkozen werden, terwiji dr. S. Holst Weber reglementair niet herkiesbaar was en ir. D. Boogerd in zijn plaats herkozen werd. Hierna hield de voorzilter zijn traditionele jaarrede, een lijvig over zicht van het wel en wee van het genootschap, waaraan wij het vol- gendef ontlenen: Het genootschap telt momenteel '7 leden van verdien ste, 2 buitengewone leden en 338 gewone leden. Uiterlijk is dit cursus jaar een rustig jaar, doch insiders weten beter en denken dan aan April 1947, toen nogmaals pogingen ge daan werden om Mathesis vanaf de 4e klasse tot U. N. L. O. onderwijs te bevorderen, waaraan minister dr. Jos Gielen in Jan. 1948 zijn sanctie gaf. De finantiële positie van de leraren verbeterde hierdoor aanmer kelijk. Met ingang van 1 Jan. 1.1. is een aanvang gemaakt met een facul tatieve cursus in Nederlands en tech nisch Engels. Een nieuwe school geldregeling is ojx komst en zal, na goedkeuring yan 'de ministers, op 1 Sept. a.s. van kracht worden. Dank tenslotte aan de leraren, die hun tijd en krachten gegevèn hebben om de jongeren in de gelegenheid te stel len zich verder te ontwikkelen. Nadat de voorzitter de gelukkigen gelukgewenst had, werden de diplo ma's aan de geslaagden uitgereikt en voegde de directeur, de heer A. v. d. Hoogt ook zijn gelukwensen er aan toe, waarna met de rondvraag en sluiting het einde kwam van deze goed bezochte vergadering. NAMEN VAN GESLAAGDEN: Electrotechniek: W. TEcluse; F. H. Friesema, T. H. de Geest Harderwijk; J. de Lange, J. P. Leemans, R. Nauta, Haarlem; Th. Nieboer; A. van Noort, Benthuizen; J. G. Pelle, Halsteren; B. Posthuma, Den Haag; W. R. Sen- nema, Heerenveen; C. Wassenaar; F. de Water; G. Wolf, Rotterdam; J. P. Zandvliet H. van Zanten, Oegst- geest met lof. Bouwkunde: C. J. Mollevanger met lof; Th. W. M. Sluys, Noordwij'k; H. M. Smits. Stomp wijk. Voor de 5e klasse A: J. Algra, Dantumerdeel; J. van Asten, Noord- wijk aan Zee; G. J. Bakker; A.. P. Baljet, Haarlem; Chr. Boer; L. Bree- develd; H. Buter, Amsterdam met lof; J. Colijn, Sassenheim; J. A. Die- leman, Hontenisse bij Hulst; L. N. Driehuis, Oostvoorne; J. C. van Evert E. Geevers, Delft met' lof; P. J. M. van Groos, Bilthoven; C. Heil; M. L. Herreur; D. de Jong, Gouda; N. W. de Jong; G. Klinkenberg; P, Knot, Heerenveen met lof; C. C. Koopmans, Heerenveen; W. J. Koree; P. Koore man met lof; S. Labordus; H. Ligt- voet, Voorschoten; H. van Maanen; G. J. Mentink; L. J. Moret, Wate ringen; A. T. Neuteboom; P. L. van Nood; E. M. C. Nozeman; P. Neute boom; P. 'J. Oostwouder, Leidschen- dam; A. M. van Royen; G. Selier; H. de Soete, Amsterdam; H. J. Ste- merding. Harderwijk; J. A. Stigter; J. B. Stikvoort; K. van Stralen; N. Webbers; G. van Woudenberg, Oegstgeest; W. Wassenaar; F. M. v. Zaaien, Den Haag. Voor de 5e klasse B.: W. Blok; A. van Breda, Sassenheim; J. J. Doe- dens; J. Q. de Graaf; Th. Hoogen- boom; S. Hoogstraten, Oegstgeest; A. M. Juffermans met lof; W. F. La- man; J. Zuilhof, Sassenheim; J. W. S. van Zijp: D. T. van Manen; P. Th. Mizee; A. Owel; M. Poot; N. J. van Sohie, Katwijk aan den Rijn; J. Smit; A. v. d. Werf. Electrotechniek E IE II: J. J. van Beuge, Rotterdam'; J. C. Blitters- wijk, Maassluis; J. Ei'edeveld; G. H. Broers. Haarlem; S. A. Ciere; P. van Dam, Rotterdam A. S. J. Florisson; J. Gertenaar; A. Kiel; J. G. L. Koe nen, Wassenaar; J. la Lau; Th. W. van Niekerk, Hazerswoude met lof; K. Nierop, Purmerenid, P. J. van Oerst, Brille; A. J. Severijnen, Den Haag; H. M. Silvester; J. A. Th. van Schooten. Electrotechniek EHEHI: E. J. Bakker; D. H. Bey; W. J. D. I. King- ma; H. A. J. G. Pijnenburg, Alk maar; J. Rijkenberg, Worm er veer; Th. J. Rijnierse, Amsterdam; C. Spaanderman; J. P. #P. Webbers; A. Wouterloot; P. A. Yperlaan. Bouwkunde BIB H: F. Galjaard; P. C. M. v. d. Geer; G. de Jong, Oegst geest; J. v. d. Oever, Katwijk aan Zee; C. P. J. Paardekooper, Zoeter- woude; H. A. Stuifzand; W. Witte- man; M. J. Zaalberg: J. J, van Vliet, Bodegraven. Werktuigbouwkunde WIWII: G. Carton; I. Heymans; C. Hooge veen, Koudekerk; J. M. Jung, Am sterdam; M. H. Koreman; P. La- grand; A. W. Pi'ins met lof; F. Reu ter, Rotterdam; G. Trap; 9. de Vink; J. W. de Vries, Den Haag en P. de Vries. Waar geen plaatsnaam vermeld is, is deze Leiden. Repatriërenden met de „Indrapoera" Met het troepentransportschip „In drapoera", dat op 22 Juli te Rotter dam wordt verwacht, keren huis waarts: Leiden: C. J. v. d. Borg, Lombok- straat 26; J. Jongbloed, Atjehstraat 11; P. N. F. Jongenelen, Heren gracht 45a; W. J. van der Mey, Groenesteeg 49b; F. B. van der Nat, Anjerstraat 7; W. B. Vos, Decima- straat 8a; W. Eikerbout, Marendor- perdwarsstraat 2; H. Redel, Middel stegracht 159; L. H. A. van Vuuren, Waardgra'cht 66; A. J. Zwartelé, Fran- chimontlaan 10; A. Hettema, Spie- ghelstraat 8; W. P. M. Berbee, Kai- serstraat 20; J. W. Diks, De Genestet- straat 31; M. J. de Joode, Kortenaer- straat 56< A. Noort, Kanaalstraat i, Hillegom: sergt. P. Bergema, v. d. Endelaan 38; L. C. Th. van Dijk, Wpe- resteynstr. 9; C. H. Elderbroek, Ha ven 96; G. J. van der Laan, Bethle- hemstraat; P. W. B. Lommerse, Wee- resteynstraat 25: D. Luik, Oostexn- delaan 42; Th. W. van der Mev. Em- mastraat 8; J. A. Sistermans, Hoofd straat 104: P. v. da Steen, Zandlaan 26; C. L. Woerlee, Molenstraat 37; J. G. M. v. d. Bosch, v. d. Endelaan 63. Voorschoten: H. Balfoort, Papolaan 186; N. van der Krogt, Papelaan 192; T. Rijnsburger, Donklaan 9; A. Snip- pe, Leidseweg 75; L. Waltman, Pa pelaan 33. Leidschendam: W. Alenburg, Smits laan 29; T. Kelfkens, Pr. Hendrik laan 60. Leiderdorp: J. J. de Haas, Hoofd straat 188. Alphen a. d. Rijn: G. W. Snel, Hor tensiastraat 48; G. van Harten, Vin- kebuurt 116. Stomp wijk: G. P. van Leeuwen, dr. Van Noortstraat 43.3 Ter Aar: P. J. Kempers, G. 71. Zoeterwoude: A. van Rijt, Mie- ning 8; H. M. de Konin,g, Vrouwen- weg 21. Wassenaar: R. J. H. Stok, Wete- x-inglaan 6; A. P. Parlevliet, Tuinpad 89; W. Ambrosius, Wittenburger- weg 76. Oude Wetering: M. A. A. van Aart, Kerkstraat 115. Rijpwetering: C. J. Baak, Pastoor v. d. Plaat-straat 95. Oegstgeest: C. Dijkemé, Haarlem mertrekvaart 26: A. J. de Later, Ju- lianalaan 2; G. Biesbroek, Hoge Mors weg 77. Katwijk: T. Ouwehand, Kortenaer- kade 17. Lisse: L. Hollander, Looster weg 9; J. Koning, Wagenstraat 30; C. M. Kroon, Beatrixstraat 8; A. van Ros- sum, Wagenstraat 2. Roelof arendsveen: J. A. Huigsloot, Noordeinde 197; J. W. Koek, West einde 4; G. C. Kuipex's en J. Kui pers, Spoorstraat 54; H. J. Turk, Noordeinde 160. Nieuwe Wetering: J. P. Kinkel, Sluis 5. Noordwijkerhout: C. L. Koppen, Havendwarsstx-aat 11; A. C. PhiLippi, Zikerduinweg 126; L. W. J. Veroeek, Kerkstraat 38; P. J. v. d. Werf; Kerk straat 4. Warmond: H. H. J. Haverkort, Warmundastraat C. 25; J. J. van der Hulst, Warmundastx-aat G. 22; H. M. Sikking, Verl. Dorpsstraat 201; H. W. J. v. d. Willigen, Warmundastraat C. 130. LEIDSE UNIVERSITEIT. 'Geslaagd candidaatsexamen Ge neeskunde de dames N. Derlagen te Heemstede; E. S. Groen te Hilver sum; M. Th. V de Haan te Alphen; M. J. Hoogstra te Zierikzee; N. Star ke te Den Haag; M. Th. L. Stegman te Schiedam; D. de Vlieger te Den Haag en G. M. v. d. Wal te Den Haag en de heren L. van Dam te Voorburg, P. Gans te Leiden; V. R. v. Hemex-t te Den Haag; G. Hille Ris Lambers te Bilthoven; «W. P. H. Hoogenboom te Rotterdam; B. W. Miete te Den Haag; T. Niessing te Rotterdam; H. A. Sonneveldt te Den Haag en O. Brocades Zaalberg te Oegstgeest. Doctoraal examen Nederlands Recht: mej. G. Poolman te Rijsw'ijk en de heren H. Gerlach te Scheve- ningen, K. J. Cath te Leeuwarden; C. P. v. Eeghen te Amsterdam; L. H. C. Hulsman te Welten-Heerlen en E. O. van Suchtelen te Bussixm'. Candidaatsexamen Nederlapds Recht de- dames G. F. Houtwipper te Haar lem en A. J. M. Loef te Boskoop en de heren A. L. V. v. Ingen te Den Haag; G. J. W'alboom te Klaaswaal; H. G. SoheriTiers te Velsen; M. A. Levison te Amsterdam; G. M. Her- berichs te Brunssum: C. A. Streef kerk te Den Haag; M. A. Vink te Wassenaar; J. H. H. v. West te Den Haag; Mx\ H- D. Buurman te Oegst geest; H. Évelein te Oegstgeest; G. H. Heino te Leiden; E. Cohen Stuart te Den Haag; P. F. L. M. Schuurs te Rotterdam; J. A. Boumeester te Lei den; R. R. Rochat te Den Haag; W. C. J. v. Leeuwen te Den Haag; O. Bottinga te Scheveningen; R. K. Sik- kema te Rotterdam; J. Eysacher te Leiden. Candidaatsexamen Godgeleerdheid: de hex-en J. G. Jacobs te Rotterdam en A. D. Klaassen te Rotterdam. Doctox-aal examen Godgeleex-dheid: Mevr. Flesseman te Amsterdam; doctoraal examen Muziekweten schap de heer J. v. d. Veen (cun? laude) te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte, op proef- sqhrift getiteld „Peri Tuches" (De ontwikkeling van het begrip tyche tot aan de Romeinse tijd, hoofdzake lijk in de philosophie) mej. A. A. Bu- riks, geboren te Den Haag en wonen de te Leiden. Tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld „Beschouwingen over tuchtrecht", de heer J. F. Taat, geboren te Aar- landerveen en wonende te Boskoop. Tot doctor in de Geneeskunde, op proefschrift,getiteld „Transfusiex-e- acties". de heer J. J. Blécourt, gebe ren te Wijk bij Duux-stede en wonen de te Groningen. „WAT IS DIT EN WAT IS DAT" Eerste rechtspleging op natuur-historisch gebied Onlangs kondigde de burgemees ter van Wageningen een bijzondere straf aan voor vernielers van natuur schoon, zoals men zich zal herinneren In plaats van een dagvaarding van de kantonrechter zouden zij een op- ï-oep ontvangen, om in het arboretum te komen, waar zij onder deskundige leiding naddt zouden worden ge bracht tot de schoonheid van de na tuur. Gistermiddag moesten negentien jeugdige pex-sonen in de hogeschool- tuin verschijnen, om zich te verant woorden voor hun euveldaden en te worden geconfronteerd met de natuur Het was de eerste rechtspleging op natuur-histox-isch gebied. De burge meester, optredende a)s deurwaar- der, moest bij het raadplegen van de rol vaststellen, dat drie delinquenten verstek hadden laten gaan. Van de overige, zestien werden er vier met een reprimande naar huis gestuurd met Ixet oog op hun ontoerekenings vatbaarheid wegens te jeugdige leef tijd. Twaalf jongens en meisjes van acht tot veertien jaar werden onder poli tietoezicht aan het wieden gezet. De ze „dwangarbeid" duurde ruim an derhalf uur en geen der kinderen had toen nog schone handen. Maar d etuinbaas stond hen toe, zich on der de pomp te gaan reinigen en toen wax-en zij gereed voor het ondergaan van hun eigenlijke straf. Het werd een zeer ongewone strafexpeditie. Prof. Venema en tuinbaas Kreuze leidden de zondaren rond. De profes sor legde bijzonderheden uit van het vele moois, dat in deze tuin te zien is en de tuinbaas leverde populaire commentaren a7s „en zo iets prach tigs dat *gaan jullie vernielen". Eerst waren de kinderen schuw en verle gen, maar gaandeweg werd bij de incesten de belangstelling wakker. „Wat té dit, wat is dat? klonk het al spoedig en dan toonde de professor hen de wonderbaarlijke teerheid van de pruikenboom, liet hen de spon zige stam betasten van de Califor- nische reuzenboom of gaf hen solu- tionachtige blaadje? van de rubber boom. Het was tenslotte* allerminst een strafkolonie, maar veeleer een opgewekt schoolklasje, dat zelfs als toegift in de kas mocht kijken hoe de bananen, de pindanootjes en de koffiebonen groeien. En waren 'n paar delinquenten bij die tot het einde toe onverschillig bleven en kennelijk blij waren, dat de straf erop zat. WEDUWE VERSTREKT „ILLEGALE" VRIEND BIJNA EEN TON! De thans 64-jarige weduwe E. W. M. J. uit Haarlem, maakte in de oor log kennis met een 40-jarige man, de Haaidemnxer N. H., die zij alras "t een harer beste vrienden reken en door wie zij zich volkomen inpalmen. (eren stond dit tweetal voor Amsterdams Bijzonder Gerechts hof: de man als verdachte, de we duwe als enige getuige. Zenuwach tig vertelde zij^ hoe zij in 1944 tot de teleurstellende ontdekking was ge komen, dat haar vroegere vriend een schromelijk misbruik van haar goed gelovig vertrouwen had gemaakt. Hij had haar gedurende de jaren 1942, '43 en '44 steeds grote verhalen ge daan over zijn menslievende vader landse axbeid- regelmatig zeide hij er in te slagen, illega'e werkers, die gevangen waren genomen, op han dige wijze te hebben vrijgekregen door middel van omkoperij van een aantal Duitsers. Hij liet het niet bij ééjx leugen. De ene maal had hij geld nodig om een gevangene vrij te ko pen, de andere keer voor het ver krijgen van authentieke Duitse stem pels voor „ausweise" e. d. Hij boe zemde de vrouw met deze bluf-ver- halen niet alleen groot ontzag, maar ook enthousiasme voor de goede zaak in. Het resultaat was, dat de wedu we, die er warmpjes bij zat, haar vriend in de loop der drie jaar meer dan 90.000 ter hand stelde. Aange zien mevr. M. slechts aan hand van briefjes en ontvangstbewijzen kon aantonen, dat zij hem 50.000.had verstrekt, was verdachte ten laste gelegd, dat hij 2ijn vriendin onder valse voorwendsels tot afgifte van dit bedrag had bewogen. De procureur-fiscaal, mr. J. Be sier, eiste tegen de verdachte voor diens schandalig gedrag 2% jaar ge vangenisstraf. Verdachte zelf nam een boetvaardige houding aan en zeide in zijn laatste woord: „ik heb de straf vei'diend". De rijke weduwe besloot op de gang met de verzuch ting: „ik ben blij dat het voorbij is," UitsFfraak wordt gedaan op 22 Juli a.s. ONSPORTIEF VOETBALLER KRIJGT TWEE MAANDEN. De K.N.V.B. heeft A. H. v. O., de rechtsback van „Zutphania", voor het leven geschorst. Het gerechtshof te Arnhem veroordeelde, aldus de „Volkskrant", de voetballende bruut bovendien tot twee maanden gevan genisstraf. De man is al hei-haalde malen wegens zijn onsportief gedrag gewaarschuwd en tijdelijk geschorst, doch hij maakte het wel al te bont tijdens een wedstrijd tegen de con currerende club AZC te Zutfen. Na dat hij in woede was geraakt wegens een 20 achterstand gaf hij een spe ler van AZC zonder noodzaak een kopstoot. De man heeft hierdoor enige weken in het ziekenhuis gele gen. De Zutfense rechtbank achtte de opzet niet geheel bewezen, maar het Hof vond voldoende termen aanwe zig om v. O. met twee maanden ge vangenisstraf te vonnissen. Zwemmen Is een mooie sport, doch nuttig als het „reddend" wordt! Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2