Gemeenteraad van Ter-Aar bijeen HEROPENING IQNDERDAG 8 JULI 194S DE LEIÜSE COURANT PAGINA MINDER GRAAN. MEER AARDAPPELEN VERBOUWD. Uit de voorlopige uitkomsten van een steekproefinventarisatie blijkt, i dat het graanareaal in vergelijking met de cijfers van de Mei-inventari satie van 1947, een achteruitgang vertoont van 23.000 H.A. waar tegen over een uitbreiding is waar te nemen in het areaal van aardappelen van 20.000 H.A. (12.000 H.A. consumptie aardappelen en 8.000 H.A. fabrieks aardappelen). Ondanks een verhoging in de richtprijs liep de verbouw van erwten terug met 3.000 H.A. of wel ongeveer 12 pet. Hoewel, de richtprijs van de suiker bieten werd verlaagd, is de met sui kerbieten beteelde oppervlakte be vredigend te noemen, n.l. 46.000 H.A. tegenover 51.00C H.A. in 1947. Wat de te verwachten oogstresul- taten betreft, kar. worden opgemerkt, dat hjet koolzaad goede verwachtingen doet koesteren, dit in verband met de sterke uitbreiding van het areaal. Daarentegen luiden de verwachtingen ten aanzien van erwten niet gunstig. De berichten uit de provincies Zee land en Noord-Brabant zijn bepaald slecht, terwijl uit Zuid-Holland en de N.O.-polder een matige stand wordt gemeld. Over het algemeen worden de erwten als het slechtste gewas gekwalificeerd. De granen, aardappelen en bieten vertonen over het algemeen een goede stand. Tenslotte valt de sterke uitbreiding van het vlasareaal op n.l. 17.697 H.A. tegenover 13.271 H.A. in 1947. DE STAND DER GEWASSEN. Het onderstaand bericht betreffen de de stand der gewassen op 15 Juni 1948 is, met medewerking van de rijkslandbouwconsulenten, samenge steld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van de landbouw en door het Koninklijk Nederlands meteorologisch instituut. De ontwikkeling van de meeste ge wassen heeft een bevredigend ver loop gehad. De stand van de winter granen is zeer gunstig, die van de zo mergranen slechts iets minder. De peulvruchten stellen algemeen teleur; de suikerbieten moesten op vele plaatsen worden overgezaaid, maar ontwikkelen zich thans bevredigend. De aardappels vertonen een normaal gewas. Op grond van bovenstaande gege vens kan de gemiddelde stand der verschillende gewassen over het ge hele land als volgt worden weergege ven. De tussen haakjes geplaatste cij fers geven aan, hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in Juli was; Wintertarwe 78 (62); blauwmaanzaad 66 (60); rogge 73 (64); karwijzaad 52 wintergerst 74 (62); mosterzaad 73 (65); zomer- tarwe 68 (67); cons.-aarappelen 64 (65); zomergest 72 (66); fabrieksaard appelen 66 (67); haver 67 (66); sui kerbieten 64 (64); veldbonen 66 (65); cichorei 68 (63); erwten 59 (66); rode klaver 63 (62); stambonen (61); witte klaver 64 (63); vlas 72 (61); lu cerne 68 (64); kanariezaad 70 weiland 68 (62); koolzaad 88 (59); hooiland 70 (60). SLEPENDE BEtJRS. Van de kleine opleving die Dinsdag op de effectenbeurs te Amsterdam te bespeuren viel, was Woensdag niets meer overgebleven. De handel droeg een slepend karakter en in de mees te rubrieken ging maar bitter weinig om. Het waren slechts enkele specia liteiten, die nu en dan in open hoe ken werden verhandeld, zonder dat daarom deze papieren grote omzet ten plaats vonden De stemming was goed prijshoudend. Wel liepen de koersen van de aandelen waar in za ken werd gedaan, kort na de opening iets terug, maar later op de middag kon weer een herstel worden waar genomen tot ongeveer het peil van de openingsprijzen; of zelfs iets daar boven. Oude en nieuwe Koninklijke werden de gehele middag in een open hoek verhandeld. De affaire op de beleggingsmarkt was van kalme aard. Alleen werd nogal iets gedaan in de conversiele ning 1947, die genoteerd werden tegen 98 a 98 1/16. De 3 1/4 procent nieuwe lening was prijshoudend. De. overige Nederlandse staatspapieren waren aan de gedrukte kant en merendeels een fractie lager. De 3 procents In dische, leningen echter waren onver anderd. De belangstelling voor pand brieven alsmede gemeentelijke en provinciale obligatiën was gering en de koersen aren nauwelijks of niet veranderd. Prol. 2 1/4 procent. SCHEEPSBERICHTEN AARDLJK, 4 Juli te Houston; AB- BEDIJK, 7 Juli te New Orleans; AL- BLASSERDIJK, 8 Juli te Rotterdam verwacht; ALPHACCA pass. 7 Juli Finisterre; AMSTELKERK, 8 Juli te Plymouth verwacht; ARKELDIJK, 6 Juli van Tampa naar Houston; BOSCHFONTEIN, 8 Juli nam te Antwerpen verwacht: COTTICA, 7 Juli te Laguaira; DORDRECHT (T.) te Purfleet; DUIVENDIJK, 5 Juli te Los Angelos; HEELSUM, 7 Juli te Las Palmas; ITTERSUM, pass. 7 Juli Tarifa; PARKHAVEN 7 Juli te Villa Constituciou; SALLANDO, pass. 7 Juli Dover; STAD ARNHEM 6 Juli van Huelva naar Pernis; VEENDAM 6 Juli te New York; WIELDRECHT, 7 Juli van Adelaide naar Abadan. AAGTEKERK, 7 Juli van Port Said. ARENSKERK, pass. 7 Juli Cas- quets; BANTAM, 7 Juli van Colombo; CHAMA (T.), pass. 7 Juli Gibraltar. DELFLAND, pass. 7 Juli Ouessant; GAASTERKERK, 7 Juli Van Antwer pen; JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, 8 Juli te Belawan. KEDOE, 7 Juli van Port Said; KERTOSONO. 7 Juli van Makassar te Cheribon; KO- TA INTEN, 7 Juli 14 uur te South ampton, 16 uur vandaar; LEKKER- KERK, 4 Juli van Dakar. MACUBA (T.), 7 Juli in Golf van Oman; SAL- LAND, pass. 7 Juli Finisterre; SIBA- JAK, pass. 7 Juli Malta. SARANGAN, 7 Juli van Pacific kust te Ras Tanu- ra; WINTERSWIJK, 7 Juli van Al giers naar Vlaardingen; WILLEM RUYS, pass. 7 Juli 7 uur Kaap Bon. ZUIDERKRUIS, 14 Juli om 18 uur aan de Hoek van Holland verw. De gemeenteraad van Ter Aar kwam in openbare zitting bijeen. On der de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten waarin het te verhogen presentiegeld voor de raadsleden niet werd aan vaard. De voorzitter zal zich persoon lijk over deze zaak in verbinding stellen met de Prov. Giiffie. Benoeming van een gemeente-ontvang er. Een schrijven van de Minister van Binnenlandse Zaken werd in behan deling genomen, waarin werd mede gedeeld dat er geen bezwaren meer bestaan tegen het benoemen in vaste dienst van een plaatselijke gemeente ontvanger. B. en W. stellen voor hier mede onmiddellijk zaken te doen. De voorz. licht de zaak opnieuw toe en wijst op de sinds jaren gegroeide si tuatie, waardoor de heer Robertz in het ontvangerschap is gegroeid, zo dat practisch geen ander kan wor den benoemd. Daarom stellen B. en W. voor de heer Robertz in deze functie te benoemen. De heer Heijns wijst er opnieuw op, dat er zodoende opnieuw een cumulatie ontstaat, waartegen hij ernstige bezwaren heeft. Spr. wil een ontvanger benoe men in vaste dienst, desnoods met een toelage uit de gemeentekas, waar door de cumulatie wordt omzeild. De voorz. antwoordt, dat het sa laris voor de ontvanger veel te laag ligt, om iemand die financieel niet onafhankelijk is, in deze functie te benoemen; daarom is cumulatie niet te vermijden. De heer Heijns behoudt echter zijn bezwaren en "verzet zich hiertegen, terwijl hij er op wijst dat zo van Overheidswege de cumulatie in de hand wordt gewerkt, wat een ver keerd systeem is. De heer Bogerd verklaart ook wel iets te voelen voor dit standpunt, maar wanneer het onmogelijk is, kan spr. zich er mee verenigen. Nadat de voorzitter opnieuw heeft gesproken wordt de zaak in stemming gebracht, waarna de heer N. Robertz in vaste dienst wordt benoemd tot Ontvanger der gemeente. De voor zitter spreekt de nieuw benoemde functionaris toe en prijst hem om zijn activiteit, waarop de heer Robertz een dankwoord uitspreekt. Bij de vaststelling van de richtlij nen voor de woonruimtewet wordt de grootst mogelijke soepelheid in acht genomen, waarna de voorgestel de regeling door de raad wordt aan- .vaard. Benoeming gemeente architect. Het 3e agendapunt vraagt een kor te geheime vergadering, waarna de heer G. Vos te Heino met algemene stemmen wordt bênoemd tot ge meente-architect. De heer Vos is werkzaam als as sistent gemeente-architect te Heino. Uit de opgevraagde inlichtingen blijkt, dat het een zeer bekwaam en practisch man is die reeds veel erva ring heeft. De heer Vos behoort tot de Geref. Kerk en is polit:ek georiën teerd op de A.-R. Partij. Aan de heer B. Jonker wordt een woonhuis verhuurd voor de som van 280.—per jaar en aan de heer Haa ring het woonhuis te Langeraar voor de prijs van ƒ4.45 per week. De tegenstand, die B.'en W. heb ben ondervonden bij het bouwplan BODEGRAVEN Personalia. Aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen slaagde voor het baccalaureaatsexamen in de theologie pater W. J. Virnooj S.C.J. en voor het licentiaatsexamen in de theologie pater C. S. M. van der Meer C.P. HILLEGOM Pauselijke onderscheiding. Bij gelegenheid van het zilveren jubi leum van (Je heer J. Raanrsveld als bestuurslid van de K.A.B. heeft het Z.H. de Paus behaagd, de jubilaris te begiftigen met 't ereteken „Bene Merenti". Personalia. Te Utrecht slaagde de heer A. L. J. M. Heirman voor het doctoraal examen Diergenees kunde, 1ste gedeelte. Moedercursus Wit-Gele-Kruis. Deze moedercursus werd feestelijk gesloten. Door pastoor Kosters, g.a., werd in de kapel van huize St. Jo seph een plechtig danklof gecele breerd, waarin hij een toespraak hield en wees op de verhevenheid van het moederschap en op het voorrecht, dat het W.G.K. tot het volgen van een cursus daartoe ge legenheid had geboden. In het stu dielokaal aan de Weeresteinstraat opende voorz. R. J. J. Heirman de feestelijke bijeenkomst en 'dankte hij zuster van Tilburg uit Den Haag voor de leiding. Door 42 dames werd de cursus gevolgd. Motorrijder geslipt. Bij de Noorderlaan slipte de motorrijder G. uit Haarlem; oorzaak onbekend. De man kreeg de motor over het lichaam en bleef, ernstig aan Wet hoofd verwond, bewusteloos liggen. Het slachtoffer werd naar een dei- Haarlemse ziekenhuizen vervoerd. KATWIJK De uitslag. Als we de uitslag der verkiezing van 7 Juli overzien komen enkele wel in het oog lopen de cijfers naar voren. B.v. de KVP kwam van 455 op 543 stemmen. Bij aandachtige beschouwing blijkt hiervoor een bijzondere reden. B.v. in de 2 stembureaux in Katwijk a. d. Rijn ging de K.V.P. 9 stemmen achteruit, terwijl in de 12 bureaux te Katwijk a. Zee er een vooruit gang was te constateren van 97 st., n.L van 70 op 167 stemmen. De P. v. d. A- liep 19 st. terug tot 1040, niettegenstaande het kiezerskorps met bijna 1000 st. is vooruitgegaan sinds 1946 (voor een deel door bad gasten). Er stonden 10713 kiezers in geschreven. Er bleven er 1100 weg. Totaal opgekomenen 9480. ong. 131, geldig 9611. De A.R. boekten een voor Langeraar, is- niet gering ge weest, omdat men niet wilde toe staan dat woningen werden ge bouwd bij de Grote Brug aldaar. Dit is echter beslist noodzakelijk, en om dat men is gevallen over de prijs van de aan te kopen grond wordt nu met alg. st. besloten het genomen raads besluit te wijzigen., zodat nu zal wor den aangekocht 600 M2. voor de prijs van 0.75 en 2400 M2. voor f 1.85, waardoor men hoopt te bereiken dat nu^met de aanbesteding spoedig zal kunnen begonnen worden. De raad neemt nu het besluit tot opheffing van de Openbare lagere school met alg. stemmen. Bij de rondvraag klaagt de heer Egberts over de verkeersborden bij het Kerkpad, waar de politie werk van zal maken, aldus de voorzitter. De heer Bogerd informeert j ar de stand van zaken bij de verhuur van de nieuw gebouwde woningen aan de Aardam, waarop de voorzitter ten antwoord geeft, dat, wanneer er 4 klaargemaakt zijn, men tot verhuur zal overgaan, om zo spoedig moge lijk huisvesting te verschaffen. De heer Sassen spreekt over het be rijden van 't Kerkpad met een auto door de heer Hoogervorst en vraagt of het niet mogelijk is dat de heggen worden weggenomen voor verbreding van het pad. De voorzitter zal dit in onderzoek nemen. De heer Heijns vraagt naar de ver goeding voor de kleuterscholen, waarover dit lid vragen heeft gesteld bij de behandeling der gemeentebe groting, waarop de voorzitter ant woordt, dat bij de behandeling dei- nieuwe begroting hier uitkomst zal worden geboden. Op voorstel van de heer Heijns wordt de vergoeding per kind voor de te vieren feestelijkheden bij het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M. de Korfingin van gemeentewege ge bracht op /l.per kind, om het Oranjecomité in de gelegenheid te stellen er een waardig feest voor de kinderen van te maken. Hierna slui ting. Vrijdag 9 Juli n.m. 2 uur heropenen wij onze zaak. Wij hebben een grote sortering huis houdelijke artikelen, zoals cjnaille- en steenwerk, keukenuitrustingen, Luxe artikelen, emmers, teilen, wringers, wasmachines en landbouw- artikelen. 5618 Vraagt U eens prijs van onze tuin- bouwkr ui wagens op luchtbanden. Concurrerende prijzen. Het Landbouwhuis H. A. v. d. ANKER, Katwijk aan den Rijn Tel; 2561. kleine winst, terwijl de C.H. in ver houding tot de toename van het korps, gelijk bleef. Ete communisten gingen met 60 pet terug. De lijst Weiter kreeg er 50. De V.V.D. ging iets vooruit, van 171 op 234. De nieuwe tijd. Dat de heer H. A. v. d. Anker met zijn tijd'blijkt mee te kunnen, kan de lezer con stateren bij het lezen van een ad vertentie over de heropening van deze geheel nieuw ingerichte win kel, Rijnstraat 66. 't Is haast niet te geloven, wat de heer v. d. Anker blijkt U weer te kunnen aanbieden. Daarom, gaat dat zien, doch leest eerst goed deze annonce. LEIDSCHENDAM De uitslag. Zoals uit de door ons in ons ochtendblad gegeven cij fers blijkt is de K.V.P. constant ge bleven, doch daar de lijst Weiter met 117 stemmen ook als katholiek beschouwd kan worden zijn de ka tholieken vergeleken bij 1946 met 104 stemmen vooruitgegaan. De P. v. d. A. welke hier de laat ste tijd zich voordeed als de groeien de partij is sterk achteruit gegaan. In 1946 behaalde zij 612 stemmen en nu 496. Als deze stemming be trekking had opb de gemeenteraad dan zou deze partij haar tweede ze tel verloren hebben. De P. v. d. A. meende aanspraak te kunnen ma ken op een wethouderszetel. Van deze aanspraken zal voor het ver volg niets terecht komen. TER AAR Geboren: Hendrik z. v. C. W. Roest en M. A. de Jong, Jacobus N. z. v. N. C. Groen in 't Woud en C. J. Vis; Theresia M. E. C. d. v. A. W. v. a. Hoorn en P. D. Korse; Petronella H. d. v. C. v. Lammeren en J. C. v. KHnk. Ondertrouwd; O. Kerkhoven 25 j. en E. D. Benckhuijsen 24 j. Getrouwd; M. Klijnstr 33 j. en H. W. Roest 27 j. VOORSCHOTEN Kleuterscholen. Reeds enige tijd bestaan er plannen om in Voorscho ten te komen tot stichting van een neutrale kleuterschool. De plannen beginnen thans vaste vorm aan te nemen. Er heeft zich een voorlopig bestuur gevormd, dat de voorberei dende werkzaamheden verricht, en dat reeds van vele zijden medewer king mocht ontvangen. Het wordt gevormd door de heren J. H. Kroos hof (voorz.), A. Vreeman (secr.- penn.) en de dames H. A. S. Ro- mijn-Oostveen, G. A. J. Sirks-Lef- fers en T. v. d. Werf-v. d. Poel. De Zwaluw (Voorschoten). Wedvlucht Chateauroux. Afstand van de eerste prijswinnaar is 623,56 k.m. De duiven' werden om 11 uur' 25 min. gelost met Zuidwesten wind. De prijzen werden als volgt behaald A. de Graaf 1, 11; J. P. v. d. Assem 2, 14; J. Caspers 3, 5, 7; G. Teske 4; G. Zwaan 6; A. van Rooijen 8, 10; H. H. J. v. Klaveren 9; C. Zwaan 12; H. Schoo 13. De eerste duif werd geconstateerd Zondagavond 19 uur 50 min. 45 sec. de laatste prijswinnaar werd gecon stateerd Maandagmorgen 10 uur 2 min. en 21 sec. WARMOND Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis,? Dinsdagavond vergaderde bovenge noemde vereniging o.l.v. haar voor zitter, de heer J. H. Haverkort in de „Stad Rome" Na ampel^ besprekingen werd de volgende contributie-regeling aange nomen, ingaande 1 Juli j.l. Leden, hoofden van gezinnen betalen f 0.50 per maand, inwonende gezinsleden van 18 tot 21 jaar f 0,25 per maand. Oudere inwonenden kunnen op ba sis van vrijwilligheid lid blijven voor f 0.25 per maand Kraamhulp; alleen bij bevalling f 5.; volledige kraamhulp 15. Voor leden, die niet voor de eerste maal als lid toetreden, wordt een entreegeld geheven van f 2.50 plus de achterstallige contri butie van het lopende jaar. De aftr. bestuursleden, mej. P. C. Heemskerk en de heer F. F. J. Slager, werden herkozen. Nog werd een voorstel tot aanvulling van het huishoudelijk re glement aangenomen n.l. dat dames, geen gezinshoofden, die tot een be stuursfunctie worden gekozen, ambts halve lid zijn. In principe werd be sloten tot oprichting van een kleu terbureau. Het bestuur zou nadere plannen uitwerken en t.z.t. een ver gadering beleggen om e.e.a. zijn de finitief beslag te geven. STADSNIEUWS LEIDEN EN DE VERKIEZINGEN. De stemmen op de R.K. lijst. Leiden is gisteren ter stembus ge weest met 46232 kiezers, terwijl het totaal aantal stemgerechtigden 50964 bedroeg. Door pl.m. 4700 personen is dus niet gestemd of ?ij hadden ver gunning om elders te stemmen. Het aantal kiezers dat elders zijn stem uitbracht was bijna dubbel zo groot als personen van elders, die hier kwamen stemmen, n.l. respectievelijk 1430 en 861. Voorts waien e/ I6-1. volmachten uitgereikt om te stem men \oor militairen. Op de lijst der R.K. Volkspartij werden de stemmen in Leiden ais volgt uitgebracht: Groen, 9507, Steinmetz 19, Hooy 2, v. Maarsseveen 7, Kortenhorst 8, Nolten 3, v. d. Weijden 19, v. Lan- schot 0, v. d. Ploeg 2, v. Leeuwen 3, Angenent 2, Clyink 1, Hooyschuur 1, Dijsselbloem 7, Meissen 1, Grof fen 34. Totaal 9620. De Propagandisten Gisteravond zijn de propagandisten van „Dr. Schaepman" bijeengeko men in de dansschool van de heer Evert Castelein, Hoogl. Kerkgracht. Een dubbel en dwars verdiend ge zellig samenzijn na zo veel uren van toegewijde propaganda gevoerd met zuivere onbaatzuchtigheid en no bele toewijding; gevoerd op een waardige wijze. Dubbel en dwars verdiend was ook het hartelijk dankwoord van de voorzitter van de afd. Leiden der K. V. P., de heer S. Menken. De heer Menken dankte alle propagan disten, maar wilde toch speciaal zijn dank brengen aan de oudste nog steeds jeugdige propagandist de heer H. Lombert en aan de secr. van „Dr. Schaepman" de heer P. Oostdam en diens echtgenote. Alle belangstellende aanwezigen onderstreepten door hun applaus de ze dank. En wij willen in de courant die verdiende hulde verder versprei den, daarbij de wens uitend, dat „Dr. Schaepman" vele actieve leden moge blijven trekken. Leiden heeft „dr. Schaepman" absoluut nodig! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (E): de heer J. Ha mer te Leiden; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (B): de heren P. S. Seeligman te Rijswijk en C. J. van Houten te Den Haag; candidaats examen Wis- en Natuurkunde (I): de heren M. A. Vos te Leiden en J. W. Brinck te Den Haag; candidaatsexa men Wis- en Natuurkunde (A): de heren P. W. Kasteleyn te Leiden en T. C. Braakman te Den Haag. docto raal examen pharmacie: mej. A. Ro mer te Oegstgeest en de heer O. A. Singelenberg te Wassenaar, candi daatsexamen Indologie: de heren M. Z. Mazoetion te Leiden; J. B. P. Ma- ramis te Oegstgeest. B. S. Ompi te Oegstgeest; H. H. Frese te Heemstede; en Ph. A. Emanuel te Leiden; candi daatsexamen Godgeleerdheid: de he ren J. Hoftijzer (cum laude) te Dordrecht; J. H. Brinkerink te Oost- voorne en J. N. Jimming te IJmui- den; Propadeutisch examen Godge leerdheid: mej.. A. Winterdik te Lei den en de heren P. Pols te Voorburg en W. Dijkerman te Leiden; candi daatsexamen Nederlands Recht: de heer J. J. A. A. Frantzen te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa men Godgeleerdheid: de heer W. A. Verhey te Leiden; voor het candi daatsexamen Wis- .en Natuurkunde (A.): de heer A. M. R. van Iersel te Heemstede; voor het doctoraal exa men geologie; de heer D. P. Erd- brink te Leiden; voor het doctoraal examen Wiskunde; de heer D. J. Smeenk te Amsterdam: voor het doc toraal examen Romaanse taal- en letterkunde: mej. J. E. Willemse te Brussel. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proef schrift getiteld „Onderzoekingen over Adiabatische demagnetisatie" de heer D. de Klerk, geboren te 's-Gra- venhage en wonende te Leiden. tot doctor in de Wis- en Natuur kunde, op proefschrift, getiteld: „Transportverschijnselen in vloei baar Helium II", de heer J. H. Mei link, geboren te Haarlem en wonen de te Leiden; tot doctor in de Wis- en Natuur kunde, op proefschrift getiteld „Het Geleidingsmechanisme in de Oxyde- kathode", de heer H. J. Vink, gebo ren te Delft en wonende te Eindho ven; tot doctor in de Letteren en Wijs begeerte op proefschrift getiteld: „Plato's beschouwing van Kunst en Schoonheid", de heer H. J. M. Broos, geboren te Loosduinen en wonende te Donrecht; tot doctor in de Letteren en Wijs begeerte op proefschrift getiteld; „De woordkeuze in Themistius' rede voeringen". de heer J. A. Brons, ge boren te Rotterdam en wonende te Rijswijk. OVERGANGSEXAMEN CHR. H.B.S. Bevorderd tot de tweede klasse: J. M. Arps, C. Barnjioorn, A. S. de Bode, P. M. Boekling, A. J. v. Dam me, Ph. v. d. Does, G. Groeneveld, E. A. Gijsman. M. P. den Haan, J. G. Heuseveldt, S. P. d. Hollander, A. C. Jöbsis, H. J. v. Klaveren, J. de Klerk Wolters, L. Kluyver, Th. P. de Ko- nink, II. J. Kouwenhoven, G. Kuipers, W. Kukler, A. Lievense, D. M. Pas- schier, Chr. Wijling, W. D H. Zwart, E. den Boon, C. J. Buurman, F. H. Koerten, A. T. Makaliwy, J. de Mey, H. J. Nagtegaal, C. Piers S Rensink, J. Roelofs, W. de Ruiter, B. Smit, K. v. d. Spijk, W. H. J. Tieleman, W. F. H. Timan. H. W. Verrips. C. J. Verver. A. Vis, H. Voorthuis, L. S. van Wijk, N.Zonneveld, H. Maas kant, R. Moolenaar. Afgewezen 17. Bevorderd tot de derde klasse: P. Arnoldus, D. A. Bekooy, P. M. J. Berkhout, R. O. v. d. Bijl, J. Bleich- rodt, H. L. Boter, A. Broekhuyzen, L. Dekker, A. van Dijk, F. v. Egmond, J. M. Feringa, J. H. de Graaff, R. J. P. de Groot, P. B. v. d. Horst, A. Le- get, II. Meyer, E. W. Parlevliet, A. J. Varkevisser, T. Wyrdeman, J. Jöbsis, A. v. d. Berg, P. Bergman, P. v. Dijk, J. v. d. Maaden, A. W. Moolenaar, W. W. Mulder, C. Parlevliet, L. v. d. Plas, A. Ravestein, G. v. Rijn, J. J. v. Santbrink, H. C. Sepers, J P. Smit, B. v. Stam, J. Steenwinkel, A. J. We vers, J. v. Wingerden, H. J. Wolve- kamp, W. de Bruyne, N. Bos, J. I. Goudsmit. Afgewezen 17. Bevorderd tot de vierde klasse: N. Bakker, C. Barnhoorn, G. A. Brant, J. H. Broere, J. v. d. Burgh. A. G. ten Cate, L. G. van Dorp, B. C. Dunn, M. C. R. la Fleur, M. J. Goudriaan, A. t. de Graaf, F. B. v. Hamme, C. Jan sen, L. Karens, P. Kiel, C. v. Klave ren, M. de Mey. H. Meertens, D. P. den Os, C. Ravestein, G. J. Roelands, C. van Rooyen, B. W. Rotteveel, G. Schouten, J. v. d. Schrier, S. J. Veld horst, M. J. Vermet, C. M. Limvers, F. L. Allaart, J. Arps, P. L. Blangé, P. J. Bruné,.H. v. d. Burgt, E. Chau- dron, G. v. Ekeris/H. Flinterman, W. F. de Haan, J. A. Harloff, P. W. Hoo gervorst, J. J. de Kort, Tj. Kuipers, H. W. Rensink, A. Roorda, M. O. de Ruyter de Wildt, A. v. d. Schee, D. Schoonenberg, W. A. v. d. Tang, H. W. Tieleman, J. Timmers, A. Veld- huisen, H. S. Veldman, W. P. de Vries, A. A. Wehrmann. Afgewezen 2. Bevorderd tot de vijfde klasse A. (Lit.-Econ. afd.); P. Corsel, E. Dexel, F. A. van Essen, C. Haasnoot, R. v. d. Heijden, N. A. Jungerius, A. M. de Kan, O. Kunst, J. de Later, J. van Leeuwen, N. van Loef, J. Luyendijk, W. Oudshoorn, L. J. M. v. Weeren, C. Zuilhof, J. van Teylingen. Afgewe zen geen. Bevorderd tot de vijfde klasse B. (Math.-Phys. afd.): A. J. E. Beekes, D. A. v. d. Eijkel, S. K. Fokkema, J. W. de Geus, J. C. Greive, G. v .d. Hei den, L. de H^og, J. Kaayk, J. Lit, W. Rensink, J. Schouls, J. Smallenbroek, S. M. de Boer, J. van Dam, H. W. Demmink, N. Flinterman, H. v. Has selt, C. Hengeveld, M. de Hollander,' J. H. Knibbe, C. J. S. Kok, J. de Ko ning, H. Kraa„, C. Langhout, O. W. J. Leget, M. J. v. d. Loo, J. v. Mame ren, C. Meyer, E. M. Mokkenstorm, W. de Mooy, L. v. Nieuwkoop, J. B. den Ouden, C. van Rijn, D. J. Stöver, P. W. Valkenburg, M. C. Verhagen, W. T. W. Vis, K. J. Westra, C. de Wolff, D. v. Zuilen, W. J. A. Maas kant, S. H. Toebes. Afgewezen 2. I. M. LEMAN f De directeur van de N.V. Drukke rij v.h. Batteljee en Terpstra, de heer I. M. Leman, is tijdens §en vacantie- reis in Tirol plotseling overleden, men vermoedt tengevolge van een hartverlamming. De heer Is. Leman begon eind 1925 met de uitgave van de Leidse Post en werd 31 Mei 1929 tot directeur benoemd van de N.V. Drukkerij v.h. Batteljee Terpstra. Nadat de heer Leman als Israëliet gedurende de oorlog uit handen van de Duitsers had weten te blijven, heeft hij na de bevrijding zich met veel energie aan de wederopbouw van de Israëlitische gemeente hier in Leiden gewijd, waarbij hij mocht beleven dat de Synagoge het vorig jaar weei* in gebruik genomen kon worden. Een hartkwaal, die de ver moedelijke oorzaak van zijn plotse linge dood is, dwong hem in 1947 zijn functie als voorzitter van de Is raëlitische gemeente neer te leggen. De overledene bereikte de leeftijd van 56 jaar. DE A.S. JUBILEUMFEESTEN. Morgenavond te 7.15 uur zal de heer P. Herfkens via de derde lijn van het Gem. Radiodirtributienet, het een en ander vertellen over het op 31 Aug. in de Stadsgehoorzaal te organi seren Kinderfeest, in aansluiting waarop de penningmeester van hec Jubileum-Comtié, de heer F. Verste- gen enkele mededelingen zal doen over de Spaarzegelactie. Berichten reeds geplaatst in ttv gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. BRITTEN ONTVOERD DOOR IRGOEN? Volgens verklaring van een woord voerder van het Britse departement van buitenlandse zaken zou de Ir- goen Zwai Leoemi vijf Britse onder danen te Jeruzalem ontvoerd hebben uit een gebouw waarop de vlag van de bestandscommissie der V.N. was gehesen. „Wij nemen dit geval zeer ernstig op" aldus zeide de woordvoer der, „en verwachten dat de vijf per sonen in kwestie onmiddellijk zul len worden losgelaten." WEERSVERWACHTING AANHOUDEND KOEL. Wisselend bewolkt met enke le buien. Aan de kust krachtige, in het binnenland vannacht ma tige en morgen overdag vrij krachtige wind uit Noord-Wes telijke richtingen. Koel. Soestdijk blijft woonplaats van prinselijk gezin Aangezien gebleken is, dat velen zich afvragen, welke de toekomsti ge woonplaats van het prinselijk ge zin, na de troonsbestijging van de prinses-regentes op 6 September zal zijn, deelt het secretariaat van H. K. H. prinses-regentes Juliana het A.N.P. mede; dat het niet in de be doeling van het prinselijk paar ligt van woonplaats te veranderen. Het paleis Soestdijk zal dus de vaste woonplaats van het prinselijk gezin blijven. BUITENLAND. DE TOESTAND TE BERLIJN Dc mogelijkheid dat de aan Mos kou aangeboden nota's de inleiding kunnen vormen tot een nieuw beraad der viermogendheden over het ge hele Duitse probleem overheerst in de nog schaarse Berlijnse reacties op de Nota's De Russen hebben hun te gen de Westelijke bezetting van Ber lijn genomen maatregelen steeds ge motiveerd als een gevolg van de se parate staatsvorming in West-Duits- land. Het in uitzicht stellen van een nieuwe discussie op het hoogste ni veau, zo overweegt men, zal de Sow- jet-autoriteiten een motief kunnen geven voor het opheffen van de op korte termijn toch niet doeltreffen de blokkade. Het met het Sowjet- bestuur in nauw contact staande blad „Berliner Zeitung" schrijft he den, dat het beraad der mogendheden moet worden hervat en dat de on langs te Warschau opgestelde reso lutie een kans biedt voor het oplos sen der tegenwoordige geschillen onder de geallieerden. T)e kansen op een dergelijke uitweg uit de huidige impasse worden door de West-Ber- lijnse politici evenwel volkomen af hankelijk gesteld van de bereid willigheid, der Russen om hun ge hele houding in de Duitse politiek te herzien. Deze herziening zal volgens her. moeten uitgaan van een erken ning van het mislukken der pogingen het Duitse volk communistisch te ma ken en van een matiging der Rus sische schadevergoedingseiscn. Aan gezien zij aanneemt, dat de Russen de steeds met de grootste hardnek kigheid nagestreefde doe'einden niet zu'len prijsgeven, doch slechts de on voordelige positie der geallieerden in Berlijn zullen gebruiken om de voor genomen ontwikkeling in West-Duits- land te remmen, waarschuwt de so- ciaal-dem. partij de Westelijke mogendheden ervoor geen verdere concessies tegenover de Russische po litiek te doen. MARKTBERICHTEN GOUDA, 7 Juli. Kaas. Aanvoer 232 partijen. Prijzen: le kwaliteit met rijksmerk 1.70—1.74. 2e kwa liteit met rijksmerk 1.66—1.69, ex tra kwaliteit 1.78 per kg. Handel matig. TER AAR,. 7 Juli. Groente. Snij bonen 1.00—1.55, idem stek 45—85 cent, stambonen 1.301.45 per kg.; Peulen 1.80—7.80, Doppers 2.50— 4.60, capdoppers 3.50—5.80, schok kers 4.70. tuinbonen 1.20—1.34 per kg.; bloemkool 443 cent per stuk, bospeen 1117 cent, selderie 12 cent per bos; sla 23.10 per 100 stuks, komkommers 15 cent per stuk, aardappelen 710 cent, kro ten 615 cent, waspeen 1516 cent, tomaten 3874 cent, rodekool 8 cent. spitskool 1213 cent, spinazie 1826 cent, rabarber 6 cent, postelein 18 20 cent, andijvie 46 cent per wg., prei 2 cent, kroten 26 cent, uien 311 cent per bos. aardbeien 2.90 3.30 per slof. aardbeien 4668 cent per doosje, rodebessen 25 cent per •pond, zwarte bessen 5066 cent per pond, Augurken grof li cent per kg. VEUR, 7 Juli. Groente. Tomaten per kg. 6674 cent, komkommers la 2125 cent, komkommers I 2125 cent, komkommers H 1316 cent, komkommers III 69 cent, andijvie 4.005.30, postelein 1214 cent, sla 2.003.40, bloemkool Ia 3035 ct.. bloemkool I 2025 cent. bloemkool II 1520 cent, blöemkodl III 1015 cent, peen 1618 cent, tuinbonen 17 19 cent, stambonen 1.301.35, meloenen 8096 cent, rodebessen per kg. 5072 cent. ROELOFARENDSVEEN, 7 Juli. Groente. Aardbeien 2856 cent per half pond; kropsla 1.703.90, andij vie 46.20, bloemkool 1250, kroten f 1113. boskroten 68, bospeen 1113.20, breekpeen 9 15, aardappelen 911, zilveruien 20—25 per 100; peulen 2.90—6.70. doperwten 3.805.00, capucijners 4.705.80, tuinbonen 1.251.35, dubb. stambonen 1415.50, snijbo nen 9.5016, idem stek 5.508.50 per 10 kg., Aug. grof 3.804.60, idem Bom 4.40—4.60, idem stippel 2.80—3.10 per 25 kg. Bloemen. Dahlia 1165 cent. Lathyrus 617 cent, Alstrumeria 8 24 cent, Gladiolen 15—^>8 cent, Col- villie 10—24 cent, Scabiosa 1326 cent, Anjers 715 cent, Violieren 6 17 cent. Leeuwbekken 614 cent. Goudsbloemen 613 cent, Liatris 31 69 cent, Anglaia 1024 cent. Spirea 1425 cent, Rayonanten 4647 cent, Begonia 3043 cent. WOERDEN, 7 Juli. Kaas. Aanvoer 283 partijen kaas: Prijzen le kwal. 1.681.72, 2e kwal. 1.64—1.74 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3