RECHTZAKEN WOËNSDAG 7 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Kasteel van Horn uitgebrand Het historische kasteel van de gra ven van Horne, gelegen in de ge meente Horn bij Roermond, is sinds Dinsdagavond door brand zwaar geteisterd en grotendeels verloren gegaan. Als geweldige fakkels fcrandlden de daken, die gedeeltelijk met een noodbedekking waren afgedekt, als .gevolg van in de oorlog opgelopen schade. De brand leverde een fan tastisch giezicht. Hoog boven de bo men van het omringende park sloe gen de vlammen en zetten de lucht in gloed. Een storm van vlammen en rook vloog op, toen de daken het ■begaven en door de plafonds heen sloegen naar de lager gelegen ver diepingen. In enkele uren brandden de Noord- en Oostvleugel volkomen uit. Juist in deze vleugels lagen de woonvertrekken van de familie, die thans het kasteel bewoont, de fami lie Magnée. De torens aan de West en Zuid-kant en de loggia bleven ge spaard. De schade aan kostbaar meu bilair en antiquiteiten is zeer groot en het monumentale gebouw is gro tendeel verloren. Even over 10 uur gisterenavond loeiden de sirenes en arriveerden spoedig de brandweren van Roer mond, Venlo en Weert op de plaats van de brand. Aanvankelijk had men te kampen met de wateraanvoer want het water uit de kasteelvijvers v/as zeer modderig, zodat de toe voer telkens stokte. Dit verbeterde echter na enige tijd. Ondertussen had het vuur zo sterk om zich heen gegrepen, dat alle daken van de Noord- en Oostvleugel in lichter laaie stonden. Toen de ramen spron gen en de wind vat kreeg op het vuur, was er geen redden meer aan. De ene verdieping na de andere vatte vlam. Van het meubilair der benedenverdieping hebben de be volking van Horn, het personeel van het kasteel en de brandweer nog een en ander kunnen redden. Van de bovenverdieping, waar vele kostbare antiquiteiten stonden en een waar devolle verzameling porselein, is niet veel meer uit de brand geko men. Het vuur gijeep zo snel om zich heen, dat men niets kon red den. Een massa mensen uit de naas te omgeving van Horn was naar Horn gekomen, om het fantastische schouwspel te zien. Over de oorzaak' van de brand valt niets met zeker heid te zeggen. Wel staat vast, dat loodgieters met branders hebben ge werkt aan watertanks. Het interieur van het kasteel had juist een grote beurtgehad. De schade loopt in de honderd duizenden. Met deze verwoesting is' tevens een kostbaar stuk zeer oude geschiedenis verloren gegaan, die terug gaat tot de dertiende eeuw. Van-die tijd dateert de prachtige log gia en een der torens. Het bouwwerk zelf is uit de veertiende eeuw. Het kasteel is gebouwd in een onregel matige zeshoekige vorm en bestaat uit een hoofdvleugel welke deels uit witte steen, deels uit mergel is op getrokken. In het hoofdgebouw be vindt zich o.a. een ridderzaal. De Oostvleugel bestaat uit witte steen met een poortdoprgang. De bouw- muür aan de Noord- en Westzijde was door een paar torens doorbro ken. Aan het kasteel Horn is verbonden de historische figuur, bekend uit de vaderlandse geschiedenis van Phi lips de Montmorency, graaf van Horne, die tezamen met de graaf van Egmond op 5 Juni 1668 op be vel van Alva te Brussel werd ont hoofd. Hij was de laatste graaf van Horne en stond bekend als een te genstander van Granvelle. Het kasteel van Horn was vroeger de bestuurszetel van het kleine graaf schap Horn, dat zich uitstrekte over het dorp van die naam en meer plaatsen in de omtrek, die thans ge deeltelijk op Belgisch grondgebied liggen. Met de dood van Philips Montmorency is het graafschap toe gevallen aan de bisschop van Luik, die er tot aan de Franse revolutie over regeerde. BINNENLAND. Z.H. de Paus heeft de pastoor deken J. J. F. Ingendael van Maas tricht benoemd tot geheim kamerheer De benoemde was sedert 1943 lid van het kathedraal kapittel van Roer mond. Met toestemming van geqeraal Sitzen te Breda zullen de katholieke militairen van Brabant en Limburg gezamelijk de Maastrichtse heilig domsvaart kunnen bezoeken. Deze militairen-bedevaart is bepaald op Prof. dr. J. A. Veraart,*hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft is door* de Provincale Sta ten van Noord-Holland benoemd tot lid van de raad van toezicht op de provinciale bedrijven. Te Spckholzerheide heeft de N.V Schoen- en Lederfabriek Bata een nieuw fabrieksgebouw geopend. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is „met lof" tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepromo veerd pater Th. L. Verhoeven SVD, geboren te Uden, op een proefschrift over de H. Drievuldigheid bij Tertul- lianus. Tot gemeentesecretaris van Arn hem is benoemd mr. J. F. Jansen te Rotterdam. Het stadje Cuyck viert van 15 22 Augustus zijn 200-jarig bestaan. Aan bederf onderhevige goede ren, die naar de soldaten in Indonesië worden gestuurd, moeten zoveel mo gelijk in blik worden verpakt. Te Mierlo is bij een vechtpartij de 54-jarige P. J. R. met messteken j ?dood. De dader heeft zich bij de j "ditie gemeld. DOK VAN 32.000 TON GEARRIVEERD. Gesleept door de „Zwarte Zee" en de „Ganges" van L. Smit en Co.'s in ternationale sleepdienst arriveerde gistermiddag omstreeks drie uur een dok van 32.000 ton lichtvermogen, na een reis van tien dagen, tussen de pieren van Hoek van Holland uit Greenock (Engeland). Het is bestemd voor de Rotterdamse Droogdok Maat schappij, die £et enige tijd geleden van de Britse admiraliteit aankocht. Het heeft een lengte van 680 en een breedte van 154 Engelse voet en biedt mogelijkheid voor het opne men van schepen van 36 vdkt diep gang. Zolang het beschadigde Wil ton-dok van 46.000 ton nog niet her steld is, is het thans aangekomene het grootste van Nederland. De „Nieuw-Amsterdam' en de „Willem Ruys" zullen echter wegens hun grootte voorlopig in Nederland nog geen dokruimte kunnen vinden. De reis is zeer voorspoedig ver lopen, aldus vernam het A.N.P. van L. Smit en Co. De gemiddelde voort gang bedroeg ongeveer 80 mijl per oag. Het dok zelf was bemand met 12 runners, onder wie een kapitein en twee machinisten. De laatsten hielden de ketels voortdurend onder stoom om in geval van nood on middellijk te kunnen pompen en bij het meren de winches te kunnen ge bruiken. Zonodig kon het dok altijd ankeren. Bij de ingang van de Nieuwe Wa terweg werden de rossen gekort en maakten ook de kleinere sleepboten „Borneo", „Maas" en „Argus' vast cm de sleep te sturen. Zo gemakke lijk als gold het een pleiziervaar tuig gleed het grote grijze dok de monding van de Nieuwe Waterweg binnen, dank zij de matige bries en de kalme zee. Daar het afgaand wa ter was, maakte de sterke tegen stroom tijdens de vaart door de Wa terweg nog de assistentie van drie sleepbotendkvan de R.D.M. noodzake lijk. Het gevaarte werd dus tenslot te door acht sleepboten in bedwang gehouden. ARNOLD LUNN IN NEDERLAND. De bekende Engelse schrijver, be keerling en apologeet Arnold Lunn, die als afgevaardigde op het Inter nationale Skicongres te Den Haag vertoefde, heeft van deze gelegen heid gebruik gemaakt, om op ver schillende plaatsen in ons land te spreken over de vooruitzichten van het Katholicisme in de huidige we reld. Vrijdag 2 Juli sprak hij te Amers foort en Zaterdag 3 Juli in Heem stede over „Catholic prospects in modern world". Zondag gaf hij een lezing op het Philosophicum te Warmond over „Flight from reasen". Gisteravond sprak hij voor een kring van professoren ep academici te Nijmegen over „Catholic prospects in U.S.A.", terwijl hij hedenavond te Amsterdam (Herengracht 548) zal spreken over „World situation from Catholic angle". Arnold Lunn is een hartstochtelijk alpinist. De maagdelijke toppen van de Alpen (of bij gebreke daarvan het bergland van Wales, waar hij eens op tragische wijze ten val kwam en voor zijn leven verminkt werd) en de adembenemende opwinding van het skiën hebben steeds een krachtige aantrekkingskracht op hem gehad. Opgevoed volgens de liberale tradi ties heeft Lunn toch steeds de waar heid gezocht met datzelfde onbe vreesde enthousiasme, waarmede hij zijn blikken gerichf hield op de top pen der Zwitserse bergen. De vooroor delen, die hij als zovele zijner tijd genoten bezat tegenover de Katho lieke Kerk hebben hem echter nim mer -tot onoprechtheid gevoerd. „New I see" (1933) is een berede neerde, koel verstandelijke apologie van het katholicisme. Dit boek zijner bekering vond hoge insteming tot in Rome toe. HAAGSE RECHTBANK. Fabrieksdiefstal. De los-werk- man K. M. V. te Leiden heeft ?ich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens fabrieksdiefstal van zakken, voor welk feit de officier te gen hem tien maanden gevangenis straf met aftrek van preventief eiste. De rechtbank heeft verdachte con form die eis veroordeeld. HAAGSE POLITIERECHTER. Ecnnenhandel. De los arbeider I. T. van W. te Leiden dreef een han del in bonnen en had naar de mening van de officier dat op zulk een ruime schaal gedaan, dat zes maanden ge vangenisstraf verdient was. De poli tierechter deelde die mening en ver oordeelde conform de eis. Ruzie. De buffetbediende A. R. B. uit Oegstgeest was slaags geraakt met een kennis, nadat eerst een ste vige ruzie had plaats gevonden. De Officier wilde rekening houden met de verhitte gemoederen en volstaan wegens de gepleegde mishandeling, mef 50 boete of 25 dagen hechtenis. De rechter deed er op verzoek van verdachte wat af, en legde 40 boete of 20 dagen hechtenis op. Bonnen verkocht. De koopman S. K. te Leiden verkocht distributie bonnen, hetgeen niet bij een enkele maal was gebleven. De omvang was dapvoor naar de mening van de Of ficier te groot. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf tegen de verdachte. De rechter veroordeelde conform die eis. 20 JAAR GEëlST TEGEN EX-BURGEMEESTER VAN DENEKAMP A. Eikhof voormalig burgemeester van Denekamp stond Dinsdag in Den Bosch voor de derde maal terecht. De procureur-fiscaal mr Deelen schilderde beklaagde als een burge meester die niets dan ellen,de over zijn gemeente gebracht had en acht te het door het Bijz. Gerechtshof te Arnhem gevelde vonnis juist. Hij eis- te20 jaar gevangenisstraf met aftrek UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN „DE BLAUWBAND". De postduivenvereniging „De Blauwband" te Alphen aan den Rijn hield Zondag een wedvlucht vanaf Chateauroux, over een afstand van 629 km. De duiven werden gelost bij Zuiden wind, bewolkte lucht, later regen, om 11.15 uur. De eerste duif werd geconstateerd om 19.54.04 en behaalde 'n snelheid van 1210.62 M. per minuut. De gedetailleerde uitslag luidt: C. van Of wegen 125; Joh. v. Of wegen 2518; G. Dool 3—13; A. Waldervèen 4—8—23—29; B. C- Rombouts 6; P. G. Borgers 7 15—28; H. v. Vegten 9—25—27; K. Kuipers 10—14—17—22—24; H. Mens. 11; H. W. Martens 12—21; J. Tuinenburg 16; M. Groeneveld 19 30—41; T. Blouw 20; J. Vernes 32; D. Groeneveld 33; J. Haak 34. Militair elftal verliest van „Al phen". Opnieuw hébben de spe lers van het Bat. Gen. Troepen uit Utrecht de meerderen moeten erken nen in de Alphenspelers. Dinsdag avond speelden zij opnieuw op het Alphenterrein tegen elkander. In een aantrekkelijk partijtje heeft „Alphen", dat met een viertal in vallers de strijd moest aanbinden kans gezien een 30 overwinning te behalen. De doelpunten werden gescoord door IJkema het eerste, waarna gerust werd, daarna scoor den G. van Leeuwen met een fraaie kopbal en Oudenes met een ver schot. De wedstrijd werd goed ge leid door scheidsrechter Verruijt. -7- Geboren: Teunis, z. van G. O. Vroege en T. N. Hagen; Zegert, z. van Z. Goedhart en W. H. van Wil gen, David, z. van J. Griffioen en C. van der Vis, Georgius Willibror- dus Jacobus Joseph, z. van H. J. v. d. Heuvel en J. J. Winkel, Johannes Arnoldus, z. van Ph. J. van der Voorn en J. Goderie, Frits Jos, z. v. J. Verkerk en A. M. Klóhs, Aria, d. van I. van 't Wout en C. van der Welle; Marie Adriana, d. van N. H. Hulscher en J. W. Vermeij; Jan Willem, z. van A. van Dolder en van J. E. Bestebroer; Cornelis, zoon v. J. Habermehl en G. M. Raaphorst, Izaak Jan, z. van C. P. den Dekker en G. Boxma; Apolonia Petronella Adriana, d. van S. Kakes en M. P. Rademaker; Ingetje, d. v. A. ^ree dijk en A. Koole; Johan Hendrik, z. van J. W. van Zwieten en L. v. d. Zwart. Huwelijksaangiften: Anton A. Bouwman, 31 j. en Ingetje de Lange 23 j.; Jan Verduyn, 29 j. en Pieter- nella A. ter Wal, 23 j.; Theodorus Kwakkenbos, 28 j. en Cornelia Kwaak, 24 j.; Cornelis Kloosterman, 36 j. en Maria Th. de Heij, 29 j.; Bartus A. Wille, 23 j. en Geertje M. de Jeu, 24 jaar. Huwelijken: Teunis Mosterd, 29 j. en Johanna A.,G. Minten, 23 j.Ber- nardus Bloemberg, 25 j. en Barbara van Velzen, 25 j.; Jacob van der Linden, 29 j. en Johanna M. Ver kade, 22 j.; Cornelis Hijkoop, 43 j. en Niesje de Nijs, 41 j.; Arend Ver- duijn, 27 j. en Pietertje F. Bardel- meijer, 26 3.; Cornelis Verluijn, 26 j. en Belia M. Bardelmeijer, 24 j.; Hendrik Koole, 26 j. en Maria A. v. Rijswijk, 21 jaar. Overleden: Jacobus W. van Abs- woude, 70 j., wdnr van W. M. Zon neveld; Geertje van Houselt, 76 j. wed. van J. M. den Hertog. BOSKOOP Weer repatriërenden. Met de Zuiderkruis welke 13 Juli te Rotter dam uit Tandjong Priok wordt ver wacht, zullen onderstaande Bosko pers repatriëren. Korporaal M. Oosterwijk, Barend- straat 18; Marinier: P. Scheer, Zijde 426; Kok: K. J. v. Ooi, Beijerskoop 166; Korporaal A. C. v. d. Wflie, Puttekade 73 en het lid van de vaste staf, de veldprediker kapt. L. Kleis- sen, Nieuwstraat 81. G.D.S. De uitnodigingswedstrijd tegen RVC I eindigde in een ver diende 4—2 nederlaag voor G.D.S. Het tempo van GDS was te lang zaam om tegen het vlot spelende RVC succes te hebben. Door 'n fout van de stopperspil was het al spoe dig 1welk feit zich even later herhaalde, waardoor RVC de stand op 20 bracht. Uit een „pingel" scoorde GDS het eerste tegenpunt. Even meenden wij na de rust een opleving bij GDS te bespeuren, doch toen RVC er 31 van maakte, zakte GDS weer af. Uit een corner wist de rechtsbuiten met een schitterende kopbal 32 te maken. De linksbui ten van RVC maakte er na 'n prach tige ren 42 van met welke stand het einde kwam van deze door GDS slecht gespeelde wedstrijd. De ten bate van Herwonnen Levenskracht gespeelde voetbalwed strijd Donk IDHL I eindigde in een gelijk spel 33. Het was jam mer, dat Boskoop I een bekerwed strijd moest spelen, waardoor de be langstelling zeer miniem was. Het batig saldo zal eveneens wel miniem geweest zijn. HAZERSWOUDE (Dorp) Verwelkoming. Dinsdagavond werden in het Gymnastieklokaal, al hier, drie onzer dorpsgenoten, die als oorlogs-vrijwilligers, j.l. Zaterdag middag uit Indië terug zijn gekeerd, door het huldigings-comité verwel komd. Na het zingen van het wel komstlied en het gemeenschappelijk zingen van Dankt, Dankt nu allen God, opende de voorzitter, de heer H. van Velde, deze avond met gebed, las daarna psalm 28, heette vervolgens de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de drie jongens met hun familie, verder de burgemeester en de predikanten van de Ned. Herv. ge meente en Geref. gemeente,* de bestu ren van de Band „Nederland-Indië", „Pro-Rege" en „R.K. Thuisfront". Daarna overhandigde hij met een toe passelijk woord aan eenieder een wandbord, waarop voorkwamen een paar Indische hutten en de woorden „Ter herdenking aan uw verblijf in de tropen". Daarna kreeg de burge meester het woord, die hen van har- *te welkom heette en zei met raad en daad hen ten allen tijde bij te zullen staan. Daarna sprak ds. Oussoren een woord van welkom. Ook de heer M. de Boer als oud-commandant van de Ned. Strijdkrachten. Verder werd cpgevqerd een vredes-tableau. Voorts de spraakwaterval, en solozang van mej. D. Matze-Cok. Ds. Van der Lee- den, sloot deze avond met dankgebed. De feestelijkheid werd opgeluisterd door muziek van de Hazerswoudse „Harmonie". Geboren: Lena. d. van A. Gruis en G. Heeren; Jan, z. van J. Harkes en H. Verbeek; Marinus, z. van L. Dorst en J. J. Goedegebuure; Gerarda, d. van L. B. Luiten en J. Rodenburg; Leendert, z. van B. van der Meij en M. M. van Gorkum. Getrouwd: J. P. Janson en E. -C. Berendts; J. Harkes en A. Ver^ree; F. A. Demoed en J. Vos. Overleden: Maria W. van Wierin- gen, gehuwd met J. van Meurs 63 j.. Cornelis Windhorst 92 j.; Geertruida A. te Lie, weduwe van C. van Dam J' .LEIMUIDEN Ouden van Dagen. Een uitstap je voor de Ouden van Dagen kun nen we nu wel als een jaarlijkse traditie beschouwen. Zo zijn thans enkele dames en heren aan de voor bereidingen begonnen om de oude generatie een prettige middag te be zorgen. De bedoeling is om samen met Rijnzaterwoude op Vrijdag 30 Juli per autobussen een reisje te maken naar de omgeving Wasse naar. Vermoedelijk zal het Dieren park bezocht worden. Om de baten voor dit doel te verzamelen zal weer een voetbalwedstrijd gespeeld worden tussen het bedrijfselftal van Maarse Kroon en de R.K. Gymn. Ver. O.D.I., om de wisselbeker die vorig jaar is geschonken. Gouden huwelijksfeest. G^teren was het 50 jaar geleden, dat het hu welijk werd gesloten tussen het echtpaar J. Lek en E. Verlaan, wo nende aan de Nieuweweg. Hoewel dit echtpaar zich over het algemeen over een goede gezondheid heeft mogen verheugen, heeft het een zor gelijk leven achter de rug in ver band met ziekten van hun kinderen. Het gouden bruidspaar was van plan deze bijzondere gebeurtenis onopge merkt te laten voorbij gaan. De buurtbewoners dachten er echter anders over en hadden de voorbe reidingen gemaakt om het bruids paar zowel kerkelijk als in de fami liekring een onvergetelijke dag te bezorgen. Helaas is de bruid thans ongesteld, zodat het feest enige tijd uitgesteld moest worden. Aanbesteding. Op het gemeen tehuis had deze week de aanbeste ding plaats van het teren der wegen in de gemeente. Van de 9 inschrij vingen was de hoogste 19680. Het werk is opgedragen aan de laagste ipschrijfster de Fa. F. Versluys en Hol te Oude water voor 11090. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Demobilisatie-Comité-Hillegom. Dit comité is als volgt samengesteld: Voorz. Weth. P. H. Fijma; secretaris W. A. Out; leden: J. Valkenburg na mens Prot. Thuisfront; J. N. Veen- man namens Kath. Thuisfront; Th. H. Keyzer namens de Stichting 1940 1945 en W. G. A. Verleur. Kath. Middenstand. Onder grote belangstelling hield de Hillegomse Middenstand een ledenvergadering. O.m. werd besproken een centraal bu reau voor reclame, administratie etc. Indien de deelname bevredigend is zal daartoe worden overgegaan. In zake het houden van bazars e.d. werd besloten, dat dit voortaan centraal zal geschieden. Als propagandist voor het Santosfonds werd benoemd, de heer A. de Goede. KATWIJK Geboren: Johannes, z. van J. Freke en J. Barnhoorn; Pieter, z. van C. P. Noort en T. C. Guyt; Cornelis, G., z. van M. T. van Duyn en J. Plug. Arie z. van S. de Jong en C. Wassenaar; Petronella d. van A. van Duyven- voorde en K. van Duyn; Johanna d. van P. L. Kuyt en L. Haasnoot; Arxe W., z. van A. M. Kruger en C. van Zuylen; Willy, d. van P. Guyt en J. E. Wassenaar; Simon P. z. van J. Bur gerhout en M. P. Timmer; Huig., z. van P. van der Plas en M. Ouwehand; Geertje M. d. van K. M. van Beelen en G. M. Kuyt en G. de Mol; Paulina M. P. d. van P. A. van Paridon en P. M. Oosterlaan; Johanna J. d. van T. P. Kuyt en T. J. Klinkenberg; Elisa beth d. van C. van Duyn en G. Barn hoorn. Ondertrouwd D. C. A. Bout en E. Hou waart; J.*P. dè Leeuwe en M. van Duyn; C. van der Plas en J. A. C. Paulus; A. van Veen en S. J. Noor- dijk. Getrouwd: C. D. J. Moggré en C. M. Vis; L. Guyt en J. Guyt; N. Boe- zaard en S. L. Romeijn. LEIDSCHENDAM Distributie De uitreiking van de nieuwe bonkaarten zal hier plaats hebben op Maandag 12, Woens dag 14 en Donderdag 15 dezer, tel kens tussen 9.30-15.00 uur. Uitge reikt worden kaarten K.L.O. of P 8.10, waarvoor overgelegd moeten worden stamkaarten en losse inle veringsbonnen 808; toeslagkaarten M.D. 810811 voor a.s. jonge moe ders, waarvoor overgelegd moeten worden stamkaart en contrólekaart C.M. 703 of CA 802 of CB 808. LISSE Aanbesteding. Door de directeur van Openbare Werken is namens B. en W. dezer gemeente in het open baar aanbesteed het maken van de Oranjelaan *(Hereweg—Kanaalstraat) met, inbegrip van de riolering. Inge schreven is door: Gebr. Beukering, Leiden 88.900.de Geer en Stuif zand, te Leiden, 57.400.—; J. Griek- spoor, Heemstede, 71.100.—; Heems kerk, Leiden ƒ67.749.—; Fa. G. Hul- schebos, Bloemendaal, 58.890.J. Mens, Lisse, 44.350.—. A. van de »Moll, 's-Gravenhage, ƒ49.110.Gebr. Schouls. Leiderdorp, ƒ62.700.L. Vi^scher, Sassenheim, ƒ56.199.P. Jx en H. Visser, Wassenaar 101.300; J. Twist, Castricum 67.870.De be groting was ƒ55.350.Gunning,is aangehouden. NOORDWIJKERHOUT EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Op 16 Juli a.s. hoopt de eerw. heer J. M. van Hensbergen van de Paters van de H. Geest te Gemert. uit de handen van Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, internuntius aan het Neder landse Hof, de H. Priesterwijding te ontvangen. Op Zondag 25 Juli des morgens om 10 uur zal hij zijn eerste plechtige H. Mij opdragen in de St. Jozefkerk te Noordwijkerhout. OEGSTGEEST Ondertrouwd: L. Bouwmeester 41 j. en M. van Klaveren 35 j. Gehuwd: J. W. Langeler en M. C. C. Brooshooft. Overleden: Gijsbertus de Groot 4 dgn.; Hendrika A. Taconis, wed. van W. H. Dekker 77 j.; A. M. van der Nagel wed. van Cornelis van Bol 91 j. VOORHOUT Verwelkoming. Met de Kota-Ba- roe zijn Zaterdag gerepatrieerd de oorlogsvrijwilligers Jan Marijt en Chris v. d. Tang. Maandagavond wer den zij officieel op het gemeentehuis ontvangen, in tegenwoordigheid van het gehele college van B. en W. en de leden van de plaatselijke demobilisa- tieraad. Ook de familie-leden waren aanwezig. De burgemeester sprak bei de mannen toe en wenste hen geluk met hun behouden thuiskomst. Zich wendende tot Jan Marijt, besprak de burgemeester de grote woningnood naar aanleiding van een schrijven van de echtgenote van Marijt aan Prins Bernhard, welk schrijven aan de burgemeester was doorgezonden. Hem werd de belofte gedaan, dat van de 34 te bouwen woningen, welke over enige maanden klaar zijn, hij er een krijgt toegewezen. Hierna bood de burgemeester aan de beide mannen een fraaie oorkon de aan. Nadat een kopje koffie was geserveerd vertelden deze mannen interessante verhalen over hun be levenissen in Indonesië. VOORSCHOTEN Verkiezingsuitslagen. Heden avond wordt door de K.V.P. op de speelplaats van de R.K. JongenssAool aan de Leidseweg een publicatie bord van de verkiezingsuitslagen bij gehouden. De in de loop van de avond via de radio binnenkomende uitsla gen worden hierop onmiddellijk ver meld. Personalia. De heer H. Rol, on derwijzer aan de Hervormde School, alhier, is benoemd tot hoofd der Christelijke School te Tholen. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. van J. W. van de Vijver en C. Ouds- horn. Herman Hubrecht, z. van H. van Klaveren en C. Houwer. Dirk Ja cobus, z. van J. J. de Zwarte en G. van 't Hazeveld; Gerarda Johanna Maria, d. van L. J. Meijer en M. G. Faneman. Ondertrouwd: R. K. van Breda 69 j en M. A. Glasbergen 53 j. te Rijns burg. J. Nonkea 25 j. en H. van der Kraan 25 j. te Leiden. LAATSTE BERICHTEN BURGEMEESTER VAN KERKRADE BENOEMD. Naar wij vernemen is benoemd met ingang van 16 Juli tot burgemeester van Kerkrade mr. A. P. J. M. Lem pers, sinds 1946 burgemeester van Brussum. Voordien was hij burge meester van Schaesberg. COMMUNISTISCH TWEEJAREN PLAN VOOR BERLIJN. De correspondent van het A.N.P. meldt telefonisch: De socialistische Eenheidspartij der Sowjet-zöne heeft zich thans in de strijd om Berlijn geworpen met een tweejarenplan, dat beoogt de Berlijn- se industrie en de economie der Sow- jetzöne in gelijke banen te brengen. Het plan komt op een moment, waar op in Berlijn een zekere stilstand in de ontwikkeling is ingetreden in af wachting van de stappen der Weste lijke mogendheden te Moskou. De uit latingen, die de communistische lei ders Pieck en Grotewohl bij deze ge legenheid hebben gebezigd, wijzen op de vrees, die in de Oostduitse Een heidspartij bestaat dat de zelfstandige koers van de Joegoslavische commu nisten het élan van de volgelingen in de Sowjetzöne aanzienlijk zal kunnen verzwakken. De politiek van de Eenheidsparty die de Sow jet-Russische schadever- goedingseisen in wel zeer opvallende mate laten prevaleren, heeft grote massa's van haar vervreemd. Politieke dwangmiddelen hebben er toe geleid, dat een groot aantal per sonen is opgenomen die onwillig staan tegenover de leiders. Deze ele menten roeren zich zo, dat de partij reeds enige tijd bezig is met pogin gen hen uit te schakelen. De pogingen om de burgerlijke partijen aan de communistische lijn te krijgen, schij nen telkens opnieuw te falen. Ondc-r de indruk der laatste gebeurtenissen op het Duitse en Internationale toneel hebben deze burgerlijke partijen voortdurend weer kracht gevonden zich te handhaven. Reacties in de Sowjetsector van Berlijn, waar vlugschriften zijn ver spreid, die er toe aansporen de com munistische leiders tot „vijanden der mensheid" te verklaren, doen ver moeden dat de luchtactie van de Wes telijke mogendheden ten behoeve van Berlijn ook op de bevolking der Sow jetzöne een diepe indruk maakt. In Berlijn zelf valt een sterk toegeno men belangstelling voor de door de Westelijke geallieerden ingericht, leeszalen en informatiediensten waa te nemen. STEENKOOL VOOR BERLIJN. Heden verwachtte men op het Amerikaanse vliegveld Tempelhof WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige tegen of matige wind, hoofdzakelijk uit richtin gen tussen -Zuid en West en Noord-West. Geen verandering in temperatuur. vijf-en-twintig Skymasters met elk zeven ton steenkool voor West-Ber- lijn. Voorlopig zullen geen Britse machines aan het steenkoolvervoer deelnemen. De hoge kosten van de Berlijnse voedselvoorziening via de lucht maakt de Britse openbare mening ongerust. Mac Neil sprak Dinsdag in het Lagerhuis over een bedrag van 6000 pond sterling per dag, wat, volgens de Britse minister van lucht vaart, slechts betrekking had op'de operaties der eerste dagen, die ver leden Woetrsdag zijn begonnen. Vol gens deze opgave kost het vervoer ongieveer 40 pond sterling per ton en Berlijn heeft dagelijks ongeveer 2000 ton voedingsmiddelen nodig, waarvan de Amerikaanse toestellen ongeveer 1300 V111 vervoeren. Zo de operatie voortduurt zal het aandeel van de Britse belastingbetalérs niet minder dan 30.000 pond ^per dag gaan bedragen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DOODVONNIS VOLTROKKEN.* Hedenochtend is het doodvonnis voltrokken aan D. Eijkelboom, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. Bij Konninklijk Besluit was afwijzend beschikt op een door hem ingediend verzoekschrift om gratie, terwijl de bijzondere raad van cas satie een door hem ingediende aan vrage om herziening van de tegen hem gewezen sententie niet ontvan kelijk had verklaard. POS. NED. SUHEPEN. ALBIREO, 5 Juli te Rio de Janeiro. ALCHIBA, 5 Juli te Rio Granda. AM- STELKERK, pass. 6 Juli Finisterre. BEVERWIJK, 5 Juli van Coxgrove naar Nederland. COLYTTO, 5 Juli v. Ceuta te Huelva. GOUWE, 6 Juli van Exelosund te IJmuiden verwacht. LISSEKERK, 4 Juli van Bandar- sharpur naar Bandar Abbas. NOORD- WIJK, 5 Juli van Fuikbay naar Geor getown. PRINS ALEXANDER, pass. 6 Juli Vlissingen. REMPANG, 6 Juli van Port Said. SALLANDO, 6 Juli van Immingham naar Civita Vec- chia. STAD MAASSLUIS, pass. 6 Juli Gibraltar. TABIAN, 3 Juli van Batavia te Sydney. TIBERIUS, 3 Ju li van Portau Prince te Kingston. STAD LEIDEN, 5 Juli van Houston naar Nederland. WOENSDRECHT, pass. 6 Juli Land's End. AMSTELDIJK 6 Juli 16 uur van Rotterdam naar Philadelphia; KOTA INTEN, 6 Juli 17 uur van Rotterdam naar Quebeé; NEE UW AMSTER DAM 9 Juli om 4 uur te Southamp ton verwacht. WATERMAN pass. 6 Juli om 3 uur Gibraltar; ZUIDER KRUIS 6 Juli te 10 uur van Port Said. ALCINOUS, pass. 6 Juli Gibraltar; ALDABI. 6 Juli 200 mijl Zd. Oues- sant; AMSTELDIEP 7 Juli van Rot terdam naar Hampton Roads; AXEL- DIJK, pass. 6 Juli Gibraltar; DELF LAND, pass. 6 Juli Dover; DELFT, 6 Juli van Antwerpen; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 6 Juli te Sa- bang; KATWIJK, 6 Juli van Afrau naar Rotterdam; KLIPFONTEIN 6 Juli van Genua; LEKHAVEN, pass. 6 Juli St. Vincent kv.; LEMSTER- KERK, 6 Juli van Kuwait te Ban dar Sharpur; LEOPOLDSKERK 5 Ju li te Port Said; LINDEKERK 5 Juli te Port Said; LINDEKERK 5 Juli te Suez; LINGE 6 Juli van IJmuiden naar Mantyluoto; MAAS, 6 Juli van Antwerpen naar Paramaribo; MAAS- KERK, 6 Juli van Dakar; MAAS LAND 8 Juli te Rio de Janeiro ver wacht; MELISKERK, 6 Juli van Ma- ti.di naar Loanda; NIGERSTROOM, 6 Jpli van Tacöradi naar iMonrovia; RIDDERKERK 5 Juli van Penang; RIJNKERK, C Juli v«n Genua; TA- WALI 6 Juli op rede van Panaroe- kan; TOSARI 4 Juli van Basra te Bombay; WlNSUM, 6 Juli van Ant werpen; CERAM, 5 Juli te Penang. ALBIREO, 6 Juli van Rio de Janeiro; ALCYONE, pass. 7 Juli Madeira; AL DABI, 8 Juli te Antwerpen verw.; ARENDSKERK 7 Juli van Antwer pen; BOSCHFONTEIN, 7 Juli te Sou thampton verw.; CHAMA pass. 6 Juli Algiers; HELDER,#pass. 6 Juli Cas- quets; INDRAPOERA, pass. 6 Juli Socotra; LARENBERG, 6 Juli van Rotterdam te Bagnoli; LOPPERSUM 6 Juli van Colombo; MARIEKERK, 6 Juli te Singapore; PRINS JOHAN WILLEM FRISO, 5 Juli te Port Al fred; PJUNS WILLEM 4, 7 Juli te Antwerpen; ALGENIB, 6 Juli van Rio Grande; ALPHERAT, 6 Juli van Las Palmas; PRINS ALEXANDER, pasS. 7 Juli Land's End; PRINS WIL LEM VAN ORANJE pass. 6 Juli Bell Isle. MARKTBERICHTEN TER AAR, 6 Juli '48, Groente. Snijbonen 0.601.05 per kg; stam- bonen 1.05—1.30 per kg; Peulen 1.70 3.40 per 10 kg; Doppers 3.60 per 10 kg; Tuinbonen 1.201^0 per 10 kg; BI. Schokkers 5.10 per 10 kg; Capdoppers 3.404.per 10 kg.; Waspeen 0.15 per kg; Aardappelen 0.06 per kg; Sla 2.00 per 100 stuks; Aardbeien 0.70 per doosje; Augurken Grof 0.10 per kg. VEUR 6 Juli '48 Groentenveiling Tomaten 56-62 ct per kr.; Komkom mers Ia 21-24 ct, idem I 20-23 ct, idem II 16-18 ct, idem III 9-14 ct., Andijvie 4-4.70 gld. Postelijn 7-9 gld. Sla 2-3 gld. Bloemkool Ia 40-46 ct. idem I 30-35 ct. idem II 20-25 idem in 15-17 ct. Peen 16-18 ct Tuinbo nen 13-17 ct. Stambonen 1.30-1.50."

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3