De brief van Leopold III aan premier Spaak Defective WOENSDAG 7 JULI 1948 DE LEID SE COURANT PAGINA z Zal stem van de christelijk-socialisten uitkomst brengen? In zijn schrijven van 22 Juni j.l. aan premier Spaak verklaart Leo pold III nogmaals, dat „de handha ving van de huidige toestand de ge wichtigste belangen van het land op het spel zet." Hij herinnert er aan, dat hij te zamen met Spaak tot deze conclu sie kwam. De premier moest toen toegeven, dat de regering zich niet in staat zag, een gepaste oplossing aan het parlement voor te stellen, aldus de koning. Vervolgens preciseert Leopold, dat zijn brief het antwoord vormt op een suggestie van Spaak, die hem vroeg, te willen aangeven welke zijn grondwettelijke positie was. De koning stelt vast dat het grond wettelijke probleem, hetwelk zich aan het land opdringt, gelegen is in de wet van 19 Juli 1945, die het hem onmogelijk maakt om te regeren. Men weet dat deze wet, welke tot stand kwam met de stemmen van de communisten, de socialisten en de li beralen, verklaart, dat de koning de uitoefening van zijn functie niet kan hervatten dan na een gemeen schappelijk overleg van de beide Kamers. In zijn brief weigert Leo pold de grondwettigheid van deze wet in het geding te brengen een wet, die, zoals hij zegt, „gestemd is door de Kamers en ondertekend werd door de Prins-Regent". Anderzijds bevestigt de koning, dat hij „gebon den zijnde door zijn eed op de grond wet, geen afstand kan doen van de troon". Hij verklaart, dat hij „zich ge rechtigd zou zien om van dit begin sel afstand te doen, indien hjj de ze kerheid had, dat het Belgische volk geen vertrouwen meer in hem stelt". „Deze zekerheid heb ik echter niet", aldus Leopold. De koning is voorts van mening, Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. Ochtendgymn. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws. Gr.platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Symph. 6 Tsjai- kofsky. 9,45 A'damse haven. 10.00 Mendelsohn. Weber. 10.15 Morgen dienst, ds. F E. Hoekstra, Geref. pred. Sassenheim. 10.45 Geestelijke liederen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Kozakkenkoor. 12 03 KI. van Beeck. 12.30 Weerpraatje. 12.35 Zonnewijzer 13.00 Nieuws. 13.20 Janastjek. 14.00 N. C. R. V.-koor. 14.40 Causerie over de tentoonstelling „De Ned. Vrouw 1898^—1948". 15.00 Omroeporkest. 16.00 Bijbellezing, ds. Jac. Poort, Ned. Herv. pred. 's-Gravenhage. 16.45 Chabrier. 16,50 Jeugdjournaal. 17.15 Nat. Schoolzangwedstrijd, Am sterdam, Rotterdam en en Maastricht zingen. 18.15 Bodemegalisatiefonds. 18 30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. Weeroverzicht. Gr.pl. 19.25 Waar gaat de soldaat naar toe? 19.45 Reg. Voorl. Dienst. 20.00 %Nieuws. Progr. Proloog. Gr.pl. 21.00 mr. dr. Zeegers. 21.20 Sonate voor fagot en cello, Mozart. 21.20 Busch-strijkorkest. 22.16 De vaart der volken. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Alpensymphonie, R. Strauss. HILVERSUM H, 415 M. 7.00 Nieuws. Gr.pl. 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws. Gr.pl. 8.45 Bach, Han del. 9.15 Morgenwijding, ds. J. v. d. Blink. Ned. Herv. pred. Hilversum. 9.30 Waterstanden. Gr.pl. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Albert Sand ler. 10.50 Kleuterpr. 11.00 Orgelcon cert door Joh. Spelde m. m. v. Bep Ogterop, alt. 11.45 Uit oude Radiobo des. 12.00 Avroleans. 12.30 Weer praatje. In 't spionnetje. 13.00 Nieuws. Metropole-orkest. 14.15 So listenconcert 15.00 Ziekenpr. 16.00 Gemengd progr. 17.00 Kaleidoscoop: „Zomertelegrammen". 17.30 Johnny Meyer. 17.50 Indisch progr. 18.00 Nieuws. 18.30 Kinderzang. 19.15 Ori gineel Ned. Beiaardcomposities, te spelen door Toon van Balkom in de St. Jan te Den Bosch: Diepenbrock, Pijper. Bonset. 19.00 Muziekcorps. 20.00 Nieuws. 20.15 Philh. orkest o. 1. v. Fr. Weissmann met viool- en Pianosolist, vioolconc. Bach, piano- conc. 5 Beethoven, 22.10 Kon. Man nenkoor Apollo", 22.30 Lys Cauty. 23.00 Nieuws. Gr.pl. dat „verkiezingen, noodzakelijker wijze gehouden in het kader van het partijstelsel en wel met het oog op politieke vraagstukken niet ge- eigend zijn om de wil van de natie uit te drukken inzake een probleem, dat de koninklijke rechten raakt. Daarom ben ik het eens met het beginsel van een wettelijk georga niseerde raadpleging van alle bur gers. Indien hieruit geen niet te be twijfelen meerderheid ten gunste van mijn herstel zou blijken, zou ik afstand doen van de troon". De koning herinnert er vervolgens aan, dat op 7 September a.s. de dan 18-jarige Prins Boudewijn in staat zal zijn te regeren. Indien inmiddels geen oplossing zou zijn gevonden, zou de kroonprins zijn politieke en mili taire verplichtingen vervullen „wan neer de tijd daarvoor gekomen zal zijn". Er bestaat dan ook geen groot bezwaar tegen de uitgestelde toela ting van de troonopvolger tot de Se naat en de Militaire Academie. Het schijnt dat de door de koning gevraagde, bij de wet georganiseer de raadpleging van het gehele volk, gezien de huidige samenstelling van de Kamers, op een onmogelijkheid stuit. De communisten en de socialisten bestrijden immers de grondwettig heid van zulk een volksstemming en de christelijk-socialen zouden haar niet kunnen doordrijven tenzij met hulp van de liberalen. Alhoewel zien onlangs ten aanzien van de konings kwestie verschillende meningen in de Liberale Partij hebben geopen baard, is men van mening, dat deze partij zal weigeren om openlijk stel ling te nemen tengunste van zulk een volksstemming. Anderzijds is men in christelijk- sociale kringen over het algemeen weinig geneigd, om een verbond met de Liberale Partij onder ogen te zien. Dit zou de samenstelling van een nieuwe regering zonder Socialis ten tengevolge hebben. En de Chris- telijk-Sociale Partij zou bij wijze van compensatie aan de Liberalen concessies moeten doen voor wat be treft de z.g. „structurele" hervor mingen" van het Belgisehe bestuurs apparaat. Practisch is de enige hoop op op lossing van de koningskwestie dus gelegen in een absolute meerderheid van de Christelijk-Sociale Partij. Of schoon deze partij bereid is, alles in het werk te stellen om een positief resultaat te verkrijgen bij de verkie zingen in 1950, is zij niet van plan, om onder de huidige omstandighe den de datum van dez^> verkiezingen te vervroegen, door uit de regering te treden. Dit zou tengevolge heb ben: dat de kamers werden ontbon den, omdat de samenstelling van el ke andere regering dan de huidige onmogelijk zou zijn gebleken. Daar mede zou een stap in het ongewisse worden gedaan, hetgeen op alle ma nieren moet worden vermeden bij deze kwestie, die zo al penibel ge noeg is. FRANS WAARNEMER OM HET_ LEVEN GEKOMEN. Het hoofdkwartier der V.N. heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, uit Haifa bericht ontvangen te hebben, dat majoor René Labarrière, Frans waarnemer der V.N. in Palestina, aan zijn verwondingen, opgelopen tijdens een onderzoek naar een beweerde be standsschending in het gebied van Afoeleh, 32 km. ten Zuid-Oosten van Haifa, bezweken is. Ook kolonel Bonde, stafchef van graaf Bernadotte, zou Dinsdag bescho ten zijn, toen hij trachtte een einde te maken aan gevechten in de buurt van het Arabische dorp Jeba, 19 "km.. ten Zuiden van Haifa aan de weg naar Tel Aviv. Volgens in Tel Aviv ontvangen berichten zouden Arabi sche troepen uit Jeba Joodse voertui gen beschoten en een tankauto in brand gestoken hebben. Joodse mili tairen stapten uit een bus om de aan vallers te verdrijven en vroegen later om versterkingen. Kolonel Bon- de zou uit een benarde positie bevrijd zijn door een passerende jeep, die de vlag der V.N. voerde, terwijl een ver kenningsvliegtuig van de V.N. boven de plaats cirkelde. Joodse versterkingen, waaronder enige pantservoertuigen, zijn naar Je ba gezonden. WERVELSTORM OVER SJANGHAI. Voor de tweede maal in vier da gen woedt over Sjanghai een wervel storm, met een snelheid van 50 km. per uur, gepaard gaande met gewel dige regens. Verscheidene huizen zijn ingestort, waarbij een twintigtal per sonen werd gewond. In de haven zijn vier schepen ge zonken. Tien personen zijn verdron ken. Het gehele zeevaart- en lucht verkeer is onderbroken. ZOMERSNEEUW IN FRANKRIJK! Hier en daar in West-Frankrijk heeft het gisteren zo danig ge sneeuwd dat het vee uit de weide ge haald moest worden, ok in het Zuid- Oosten, van Franrijk is sneeuw ge vallen. In de Vogezen zijn door he vige regens kleine overstromingen veroorzaakt. DE ONVEILIGHEID OP JAVA. Maandagavond vermoordde een bende van ongeveer 20 man een In donesisch employé van de onderne ming Klapa Noenggal, 60 km ten Zuid-Oosten van Batavia. De vrouw van het slachtoffer kwam er af met een schot door de arm. DE ALBANEES-JOEGOSLAVISCHE SPANNING Een woordvoerder van een groep van 94 Joegoslavische spoorwegar beiders, die na de veroordeling van de Joegoslavische communisten door de Kominform uit Albanië zijn gezet heeft verteld, dat de Albanese auto riteiten de levering van voedsel aan deze arbeiders hadden stopgezet en hen door gewapende manschappen naar de grens hadden doen brengen. De bevolking in Albanië had even wel van sympathie met de Joego- Slaven blijk gegeven en pogingen gedaan hun voedsel te verstrekken. Een vrouw, die met een aantal kinderen uit Tirana in Belgrado aan kwam, vertelde dat vele van de Joegoslavische kinderen drie dagen lang niets te eten hadden gekregen dan wat meel en water, doordat de Albanese autoriteiten de voedselle- vering aan de Joego-Slavische kin dertehuizen hadden stopgezet. Woelen en Wentelen van Rheuma- tische pijn. Heel de lange nacht.... omdat die pijnen U het slapen on mogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte ge voel omdat ge steeds nachtrust te kort komt Neean toch Kruschen Salts! Daar mee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel re gelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwe lijks maar voelen doet ge de wel dadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruschen's aansporende werking op lever, nde- ren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloedte zuiveren van de schadelijke zuren,» die de Verwek kers zijn van-Uw pijn, Uw stram heid en ongemak. Een heerlijk mid del, een uitkomst reeds voor mil- lioenen lijders aan Rheumatische pijnen: Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. 5565 (Inigez. Med.) SOWJETBASIS ,OP PORKKALA? Volgens berichten uit de omge ving van Porkkala zouden de Sow- jets doende zijn een grote vloot- basis aan te leggen op dit schier eiland, dat volgens het vredesverdrag met Finland aan hen verpacht is. Het schiereiland steekt ten Westen van Helsinki uit in de Finse Golf. Van dit eiland en mede van de basis van Tallinn uit kunnen de Sowjets de toegang tot de golf beheersen als mede de route naar de vlootbasis van Kronstadt bij Leningrad. Het door de Sowjets bezette ge bied is hermetisch af gespten van de aangrenzende Finse gebieden. Op het gedeelte van de spoorlijn tussen Helsinki en Turku aan de Botnische Goli, dat over het door de Sowjets bezet gedeelte van Porkkala leidt, moeten de deuren van de treinwa gons afgesloten zijn en de ramen met ijzeren schermen bedekt. Voortdurend raken in de wateren bij Porkkala schepen vermist. De bemanningen van de onderschepte schepen worden op Porkkala ver hoord en dikwijls na wekenlang te zijn vastgehouden, zonder uitleg vrij gelaten. Drie kinderen gedood door ontploffende granaat Gisteravond heeft te Sittard een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Kinderen waren in het veld onder Sandenhout met een splintergranaat aan het spelen. Een van de kinde ren heeft het projectiel weggegooid met het noodlottige gevolg dat deze ontplofte bij deze in groepjes spe lende kinderen. Het 4-jarig kindje J. Meussen en de 11-jarige J. Steen bakkers werden onmiddellijk gedood. De 14-jarige Feenstra is aan zijn verwondingen in het ziekenhuis te Sittard overleden. Tien andere kin deren zijn in het ziekenhuis opgeno men en hiervan zijn er vijf zeer ernstig gewond. DE STAND VAN ZAKEN IN DE NOORDOOSTPOLDER. Vrijdag heeft de commissie Noord- Oost-Polder van de Stichting voor de Landbouw vergaderd met de directie van de Wieringermeer (Noord-Oost- polderwerken). In deze vergadering is de stand van zaken in de N.O.-pol- der besproken en zijn ook de moei lijkheden, welke zich voordoen met name op het gebied van de uitgifte der bedrijven, onder oge* gezien. Door het gebrek aan bouwvakar beiders vordert de bouw van wonin gen en bedrijfsgebouwen slechts langzaam, zodat een groot aantal pachters nog niet in een eigen wo ning onderdak kunnen vinden. Een ander zeer ernstig verschijnsel is de hoogte van de bouwkosten. Men vraagt zich af speciaal t.a.v. de klei nere bedrijven, hoe de zware lasten, die door het stichten van de gebou wen op de grond komen te drukken, kunnen worden opgebracht. Voor dit probleem zal in de naaste toekomst naar een oplossing moeten worden gestreefd. Voorts kwam de arbeiders voorziening ter sprake. Nadat in dit opzicht enige tijd geleden moeilijk heden waren gerezen, is besloten dat het bureau oogstvoorziening in de N.O.P., evenals dit elders geschiedt, zal bijspringen wanneer de werk zaamheden tijdelijk oplopen. Vereiste is echter, dat op de bedrijven vol doende vaste kernen van landarbei ders aanwezig zijn. Dit is op het ogen blik wel het geval. BIJ HET VISITEREN DOOD GEBLEVEN. De 52-jarige Rotterdammer Kam pen, die gisteren met zijn kinderen een reisje per autobus naar België meemaakte, heeft tijdens de visitatie in Baarle-Nassau, een beroerte gekre gen. Hij overleed ter plaatste. De man had een overhemd en wat vitrage bij zich, doch buspassagiers verklaren, dat het gebeurde niet te wijten is aan het optreden van de douane-beamb ten. De heer K. voelde zich de hele dag al onwel. FRANSE .LANDBOUWKUNDIGEN BEZOEKEN NEDERLAND Deze week bezoekt een aantal vooraanstaande Franse hoofden van landbouwdiensten en landbouwlera- ren ons land. Zij zullen de middel bare en de landbouwinterschool te Dordrecht bezichtigen, aardappel- selectiebedrijven op de Zuid-Holland se eilanden, het Westland (veiling en tuinbouwibedrijf) veredalingsbe- drijf C.B. te Hoofddorp, de directie van de landbouw (overzicht land bouw onderwijs en .landbouwvoor lichting, film) Aalsmeer (bloemen veiling tuinbouwbedrijf), fokbedrij- ven in de Wieringermeerpolder en Friesland, Wageningen en de CHV te Veghel. Op 9 Juli zijn zij te Wape ningen de gasten van het instituut r veredeling van landbouwgewas sen, het laboratorium van prof. Quanjer en de plantenziektenkundige dienst. BEURS BOEKT VERBETERINGEN Zonder dat zich gisteren nieuwe gezichtspunten in politiek of econo misch opzicht in binnen- en buiten land vertoonden, opende de aande len markt in een vaste stemming. Waaraan deze moest worden toege schréven, viel niet terstond te con stateren, doch wel bleek een der gro te banken op vrij grote schaal tot het aankopen van aandelen Kon. O»1 ie alsook van Philips over te gaan, waardoor de gehele markt werd mee getrokken. De omzetten bleven even wel practisch op het peil van Maan dag, toen wederom slechts voor iets meer dan 1 millioen gulden aande len werd verhandeld. Niettemin kon gefconstateerd worden, dat de onder toon van de markt niet ongunstig was, zodat over de gehele linie koersverbeteringen konden worden geboekt. De radioredevoering van H.M. de Koningin, waarin zij mededeling deed van haar voornemen om af stand te doen van de troon, is thans met instemming van H.M. de Konin gin, benevens met die van de minis ter-president en de ministers van Binnenlandse Zaken en van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen in druk verschenen. De Staatsdrukke rij én -uitgeverij heeft het boekje typografisch verzorgd en tegen kost prijs vervaardigd. De Nederlandse boekhandel zal haar medewerking voor een vlotte verkoop verlenen en van elke korting afzien. De op brengst van de verkoop komt name lijk, overeenkomstig de wens van H.M. de Kpningin ten goede aan de Stichting 1940-,45. De prijs is zo laag gesteld (25 cent per exemplaar), dat het boekje in ieders bereik kan komen. Medewer king is ingeroepen van de gemeente besturen van inrichtingen voor on derwijs, verenigingen, enz. zodat een ruime verspreiding en een goede op brengst mag worden verwacht. Bin- neh enkele dagen zullen exemplaren van deze historische toespraak van H.M. de Koningin bij de boekhandel verkrijgbaar zijn. Ook na toezending van de benodigde bedragen op post rekening 425300 (Staatsuitgeverij, Fluwelen Burgwal 18, 's-Graven- hage), zijn .exemplaren verkrijgbaar. CIJFERS OVER BLOEMBOLLEN. Teelt in Noordholland sterk ver minderd, in Zuidliolland stationnair. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek geeft belangrijke cijfers over bloembollenteelt. In Mei 1939 waren in Nederland 7239 h.a. beteeld met bloembollen. In Mei 1946 waren het 6402 h.a. en in Mei 1947 6335 h.a. Voor Noordholland waren de cijfers 1939. 3947 h.a., 1946 3144 h.a. en 1947: 3176 h.a. Voor Zuidholland: 1939: 3057, 1946:3188 en 1947: 3060 h.a. Deze cijfers demonstreren duidelijk dat de bloembollenteelt zich dus vrij wel uitsluitend beperkt tot Noord- en Zuidholland. In de overige 9 provin cies werden in 1947 slechts 199 h.a. met bloembollen beplant. Interressant is het verschil te zien in de bloembollensoorten die in 1939 en in 1947 het meest geteeld werden. 1939 1947 Hyacinten 508 h.a. 354 h.a. Vroege tulpen 1329 759 Late tulpen 2181 1900 Narcissen 938 1081 Gladiojen 1117 1209 Crocussen 347 352 Irissen 363 284 Dahiia's 456 396 In verhouding zijn dus de hyacin ten en de vroege tulpen het sterkst verminderd. Narcissen, Gladiolen en Crocussen namen zelfs nog toe. Uit deze cijfers zou men geneigd zijn af te leiden, dat de waardering voor de hyacinten aan het afnemen is. Er is alleen één lichtpunt voor de hyacinten. In 1946 waren slechts 318 h.a. met hyacinthen beplant, maar in 1947 was dit weer gestegen tot 354 ha. Opvallend is ook het feit dat hoe wel de oppervlakte met bloembollen beteeld van 1939 tot 1947 terugliep van 7239 tot 6335 h.a., de provifxeie Zuidholland in die jaren nog een stij ging te zien geeft van 3057 tot 3060 h.a., terwijl er in Noordholland een vermindering is van 3947 tot 3176 h.a. SOCIALE COMMISSIE VOOR HET MAATKLEDING BEDRIJF Op grond van de beschikking van het college van rijksbemiddelaars d.d. 19 April 1948 inhoudende de mogelijkheid van het geven van een •xtra uitkering in 1948, besloot de sociale commissie voor het maatkle- dingbedrijf in haar vergadering van 6 Juli 1948 het volgende bericht te publiceren: Alhoewel volgens de werkgevers leden van de sociale commissie voor het maatkledingbedrijf de bedrijfs omstandigheden het in bepaalde ge vallen moeilijk maken een extra uitkering ter gelegenheid van de va- cantie en/of Kerstmis te geven zijn zij bereid hun organisatie te advise ren tot het doen van een uitkering: a. van 2% van het loon verdiend in de eerste zes maanden van 1948 bij het ingaan van de vacantie en van 2% van het loon, verdiend in de laatste zes maanden van 1948 ter ge- "egenheid van Kerstmis, of b: 2% van het jaarloon ter gelegenheid van de vacantie vsor die werkgevers de daaraan de voorkeur geven boven een uitkering in twee gedeelten wat betreft de uitkering met kerstmis, be houdt de bond van kleermakerspa troons in Nederland zich het recht voor hierover op een later tijdstip een nadere beslissing te nemen. NIEUWE, VRIJWILLIGE VERBINTENIS VOOR GEDEMOBILISEERDEN. Aan 'alle militairen, die uit Indië terugkeren, zal, aldus de ;,Volskr.", worden verzocht zich ter beschikking te houden van de militaire autoritei ten. De regering acht het raadzaam voorbereid te zijn op kritieke situa ties, welke zich in het binnenland zouden kunnen voordoen. Zij stelt er prijs op in deze ogenblikken te be schikken over geoefende en door de practijk gevormde eenheden, die on der eigen commandanten zullen kun nen optreden. In verband daarmee wordt aan iedere demobiliserende mi litair verzocht een speciale verband- acte te tekenen, waarbij deze zich vrijwillig verbindt op order der mi litaire autoriteiten opnieuw in mili tair verband op te komen. In de ver- band-acte, die hem in het demobili satie-centrum Huis ter Heide ter te kening wordt voorgelegd, blijft dit bijzondere dienstverband uitdrukke lijk beperkt tot het binnenland. De jfractijk, zoals men die reeds met een aantal gedemobiliseerde ba taljons heeft ervaren, bewijst, dat on der de militairen voor deze verbinte nis grote belangstelling bestaat. Voor al onder de dreiging van gebeurtenis sen in het buitenland, is de aanmel ding zeer groot en in de periode van de crisis in Tsjechoslowakije meldde zich van een bataljon, dat 630 mili-, tairen telde, 567 man. De militairen, die op bedoelde wijze optreden .ontvangen de aan hun rang verbonden normale soldij plus een vergoeding van f 10 voor elke dag, dat zij ingevolge deze bijzondere ver bintenis in dienst zijn. 'NEDERLAND KOOPT 25 OEFEN- VLIEGTUIGEN. Nederland heeft 25 Harvard-oefen- vliegtuigen van twee Canadese maat schappijen gekocht, aldus heeft een woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Ottawa meegedeeld. Elk toestel kost 12.000 a 15.000 dollar. Engelse onderscheidingen Sir Philip Nicholls, de Britse am bassadeur, zal Donderdag 8 Juli a.s. op het Binnenhof te 's Gravenhage onderscheidingen uitreiken aan ruim 200 Nederlanders voor door hen tij dens de oorlog verleende diensten, voornamelijk met betrekking tot het verzetswerk. Onderscheidingen zullen o.a. wor den uitgereikt aan: Kapitein G. A. van Borssum Buis man, de heerB.Speekenbrink en mevr. B. J. Ficke Gemmeke uit Wassenaar; ir. F. K. T. Beukema toe Water en B. de Groot uit Leiden. J. Kentgens uit Zoetermeer; luit. P. van Nahuys uit Voorscho ten; baron P. L. d'Aulnis de Bourouill uit ^ïoogmade. ETALAGE- EN RECLAME VERLICHTING. Beperkende bepalingen blijven gehandhaafd. De bestaande bepalingen ten aan zien van de étalage- en reclamever lichting blijven voorlopig onvermin derd van kracht. Een voorlopig in gesteld onde'rzoek heeft uitgewezen, dat, nog afgezien van de consequen ties voor de kolenpositie, de capaci teit der electriciteitscentralen een ernstig beletsel vormt voor conces sies op dit terrein. De van sommige zijden gedane suggestie, het electriciteitsverbruik binnen de grenzen van de bestaande rantsoenen geheel vrij te laten en de verbruikers dus in de gelegenheid te stellen hun meerverbruik te com penseren, is niet aanvaardbaar, al dus de persdienst van het ministerie van Economische Zaken. Indien daaraan gevolg werd gegeven, zou het verbruik zich automatisch nog meer dan thans op de spitsuren con centreren. De Belgische douane is èen zeer omvangrijke veesmokkel op het spoor gekomen, waarvan de draden in Weert bijeen komen. Volgens de voorlooige indrukken bij het eerste onderzoek zouden ook douanebe ambten in het geval betrokken zijn. Er wordt gesproken van een totaal aantal van 150 uit Nederland naar België gesmokkelde koeien. De zaak is voor onderzoek in handen van de controledienst der Belgische douane. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 4^Het blonde haar met de gouden glans de innemendheid van de glim lach. de muzikale stem, het fijne profiel en bovenal de prachtige blaivw-grijze ogen waaruit trahen hadden gedrupt. In het vertrek..hing een exquize geur haar parfum. Als in een droom ontkleedde Sö derman zich en stapte in bed. Maar de slaap kon hij niet vinden. Voor de eerste maal had een vrouw zijn hart in onrust gezet. H Het personeel van het „Sint Olaf' had de beschikking over een ruimte die met de nodige ophef „recreatie zaal" werd geheten, doch er behoor de heel wat fantasie toe enige over eenkomst met een dusdanige gele genheid te ontdekken. De ventila tie was abominabel, de buffetjuf frouw slonzig, de consumptie er barmelijk. August Söderman liet zich niet uit het hoofd praten, dat de gérant op de inkoopsprijzen, waarvan 'het personeel mocht profiteren, nog meer dan voldoende verdiende. Am- gezien hij evenwel nergens anders goedkoper terecht kon nam hij het gebodene voor lief. Het vulde de maag, hij ondervond er geen na delige gevolgen van en kon iedere week iets van zijn salafis overleg gen. Omstreeks half vijf stapte August de lege recreatiezaal in bestelde brood met twee zacht gekookte eieren en koffie. «Juist toen hij de eerste hap naar binenwerkte, maakte in specteur UppstrÖm zijn onv/achting. Uppström was een stevig uit de kluiten gewassen heerschap met bre de schouders, grote handen en dito voeten. Naar zijn mening zou het Stockholm1* po'itiecorps geen knip voor de neus waard zijn zo het niet over zijn intelligentie beschikte. Upp ström liep altoos in burger, omdat hij deel uitmaakte van de recherche. Zijn stelregel luidde, dat politie in uniform een onding was, daar mis dadigers haar direct in de gaten hadden. Toch was er in Stockholm niet één zware jongen, of hij kon in specteur Uppström uittekenen. Söderman had sinds hij de betrek king van nachtklerk in het „Sint Olaf'' waarnam tweemaal de politie man ontmoet en hij mocht de eigen wijze kwibus in het geheel niet. Uppström scheen het niet met zijn waardigheid in overeenstemming te achten beleefd te zijn; zelfs iemand bij Wie hij inlichtingen kwam in winnen behandelde hij als een ver dachte. Söderman vroeg zich af wat de inspecteur in de recreatiezaal van het „Sint Olaf" had te zoeken. Nog groter werd zijn verwondering toen deze een stoel bijtrok en aan zijn tafel plaats nam. Een poosje kauw de Uppström zwijgend op 't peukje sigaar, dat hij in de linker mondhoek had geschoven. Daarna duwde hij naar rechts en zei met zijn groc- stem: „Vannacht in dienst geweest, niet?" „Ja!" „Ik kijk uit naar een vrouwsper soon. Zij zat met een snuiter in een taxi en vergiftigde hem." August wreef de schaal van zijn eerste ei tussen de vingers fijn. „Is het soms bedoeld als een mop waar ik om lachen moet? Je kunt het ge daan krijgen." „Voor de drommel, knaap!" viel de inspecteur uit. „Denk je, dat wij be taald worden om voor burgers mop pen te tappen? Het is beledigen van een politie-ambtenaar in functie!'' De blafpartij had op Söderman niet de minste uitwerking. „Alleen een sukkel laat zich in een taxi vergif tigen. Hoe lapte de vrouw het? Stop te zij hem een bonbon, die met strichine in plaats van met rum was gevuld in de mond en proefde hij het niet eens?" „Als het was gegaan, zoals jij ver onderstelt, had de kerel er toch niets van gemerkt, want hij was te be schonken om pap te zeggen. Neen, zij deed het met een injectienaald. De man is naar een ziekenhuis overge bracht en het zal een dubbeltje op zijn kant zijn of hij er bovenop komt In het gunstigste geval duurt het wel een dag of wat eer hij verhoord kan worden." „Wat was het motief?" „Mogelijk waren er verschillende motieven Roof is er één van ge weest." „Hoe weet je dat een vrouw het deed?" „Zij zat met hem in de taxi zei ik je toch? In de buurt van de Vastra Tradgoradsgaten moest de chauf feur stoppen wegens een lekke band. Van die gelegenheid maakte de vrouw gebruik om uit de wagen te glippen. Waarschijnlijk is zij in het een of andere obscure hotel neerge streken. Zo'n gribus als het „Sint Olaf" bijvoorbeeld." Söderman zette zwijgend zijn laat ontbijt voort. Het liet hem koud, hoe Uppström over het „Sint Olaf" dacht. „Volgens de verklaring van de chauffeur piepte de helft van zijn vrachtje hem om kwafct voor drie. Is "net dametje hier geweest?" „Neen." „Hoe kun je dat zo pertinent be weren? Ik heb je haar nog in het geheel niet beschreven! De chauffeur zegt, dat ze jong was, blond en een lange zwarte mantel droeg. Van flu weel of iets dergelijks.'' „Na middernacht is geen enkele gast ingeschreven. August vond, dat zijn stem niet al te vast klonk maar Uppström scheen er geen acht op te slaan. Hij was bezig de brand in zijn peukje sigaar te steken. „Wie was bij je?" „Matts Holm, de liftjongen." „Waar is hij op het ogenblik?" „Vermoedelijk thuis. Maar ik kan je niet zeggen waar hij woont. Ik weet alleen, dat zijn vader melkbe zorger is." ,Dat vis ik wel uit." „Hoe heet de kerel, die werd ver giftigd?" „Gunner Lundqvist. De snuiter moet bulken van het geld. Vast staat dat hij met de vrouw de Orient Club heeft bezocht. Tussen twee haakjes, het is je gewoonte toch niet in dienst tijd te maffen?" „Dat laat ik aan politielui over," gaf August giftig terug. „Hou je brutale opmerkingen voor je knaap! Wanneer mocht blijken, dat je me om de tuin hebt geleid, zul je er van lusten! De inspecteur kwam overeind en beende de recrea tiezaal uit. Söderman besefte, dat zijn galan terie wel eens lelijke gevolgen voor hem kon hebben. Wanneer hij zijn verklaringen tegenover Uppström terug nam en bekende dat hij een jonge vrouw, die in verschillende op zichten aan het signalement beant woordde, nachtverblijf had vefleend, dan moest hij tevens bekennen, dat hij haar toeliet zonder bagage zon der inschrijving en haar zijn eigen kamer afstond. Het betekende on verbiddelijk zijn onts^g. Door te ontkennen dat zij in het „Sint Olaf" was geweest, maakte hij zich tot haar medeplichtige naar alle waar schijnlijkheid een medeplichtige van een moordenares. Het één was erg het ander erger. Toch had hij het de natuurlijkste zaak van de wereld gevonden, inspecteur Uppström voor te liegen. Omdat het er bij hem niet in wilde, dat de vrouw, die door de politie voor een ernstige misdaad werd gezocht dezelfde kon wezen als de aantrekkelijke blondine, ook al droegen beiden toevallig een lan ge zwart fluwelen mantel. (Wordt vervn

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2