3)e CoidóeSoii^ant Spanning in Palestina stijgt KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ DINSDAG 6 JULI 1948 39ste JAARGANG Weet ieder nu goed hoe hij, 't moet doen Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD Hoofdredacteur: TH. WILMEB KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" De EERSTE lijst De EERSTE naam Het EERSTE vakje .GROEN" Bur* Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Xdm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., f 3.90 p. kwart. Franco p. p. f 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 V De Oud-Leidenaar Aalberse f f N Aalberse eren wij de man, die, zoals wij gisteren schreven, de gro te stuwer en bouwer van de sociale wetgeving in ons land is geweest. In Leiden heeft hij die leveristaak aangevangen. Hier heeft hij opgericht zijn Ka tholiek Sociaal Weekblad en zijn Ka tholiek Sociaal Bureau. Van dat Bu reau was hij de eerste directeur, la ter opgevolgd door mr. Tepe, die te voren zijn medewerker was geweest een Bureau, dat, helaas, ontijdig zijn werkzaamheden heeft moeten staken. Vanuit Leiden heeft hij met mgr. Aengenent, toen hoogleeraar in War mond, mr. Tepe, Engels voorbereid en georganiseesrd de Sociale Studie weken, welke zoveel initiatief hebben losgeslagen. Tn Leiden is Aalberse geweest 19 jaren Raadslid, waarvan 2 jaar wet houder. Toen in 1918 prof. Aalberse werd benoemd tot minister heeft katholiek Leiden een afscheidsavond georga niseerd, op 15 October in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Voorzitter van het huldigingscomi té was dr. Taverne, terwijl in het ere-comité zitting hadden genomen deken Dessens, de pastoors Crom- bag en Hafkenscheid, het Kamerlid Engels en mr. Tepe. Verscheiden sprekers dankten prof. Aalberse voor wat hij in en voor Leiden had gedaan. De eerste spreker bracht de schei dende minister dank voor de oprich ting van De Leidsche Courant, waartoe hij het initiatief had geno men. Dan spraken de voorzitters van de Kath. Raadsfractie, van het plaatselijk comité der K.S.A., van de R.K. Studenten ver., van de R.K. Kiesv., van het R.K. Armbestuur. De muziek van het 4e reg. inf., de zangeres mej. M. Driessen en de pianiste mej. R. Batenburg omlijst ten het gesprokene op deze mooie, hartelijk-gemeende avond, waarvan de prettige herinnering ons nu nog vers ii\het geheugen ligt. Een der sprekers zeide aan het eind van zijn korte rede: „Ik maak mij tot tolk van alle aanwezigen en ik ver zeker u. Excellentie, dat wij allen en ieder in het bijzonder Gods zegen zullen afbidden over uw nieuwe zwaar-gewichtige en ontzaglijk-ver antwoordelijke taak als minister van onze geëerbiedigde Koningin", Wij hopen ons nü ook tot tolk te maken speciaal van vele oude beken den en vrienden van wijlen prof. Aalberse in stad en gewest, als wij openlijk neerschrijven, dat veler ge bed zal worden gestort voor de ziele- rust van deze harde werker, deze sympathieke mens. Wat erg opvalt Wat in de verkiezingsactie erg op valt, dat is, dat de Partij v. d. Ar beid in haar propaganda-geschrif- ten en -redevoeringen tracht neer te halen de Kath. Volkspartij. Zij heeft blijkbaar haar actie er vooral op ge richt, om de K.V.P. te verzwakken, stemmen van de K.V.P. af te trek ken. Tot de ouden van dagen b.v. zegt zij, dat alléén de P. v. d. A. voor hun belangen opkomt, niet de ka tholieke partij.'Alsof het ouderdoms pensioen niet is tot stand gekomen mede dank zij de medewerking van de K.V.P.! En in een ander P. v. d. A.-ge- schrift leien we de misselijke be wering dat Drees, „onze Drees" (voor wie ook wij veel waardering hebben!) moest ingrijpen met zijn sociale maatregelen, daar zijn coBega de K.V.P.-minister, „die het had moeten doen"' (die de economie beter had moeten leiden!) werkloos was gebleven. Het is niet te veel gezegd, als wij zulke propaganda even on waar als onwaardig noemen en als mièselijk betitelen! Duidelijk is het: De K.V.P. moet omlaag, opdat de P. v. d. A. de grootste partij worde. En als een Ka tholiek b.v. aan een propagandist van de P. v. d. A. zou vragen: wat vindt gij beter: te stemmen op de K.V.P. of op de lijst-Welter, dan zou hij tot antwoord krijgen: natuurlijk moet u op de lijst-Welter stemmen! Want zó wordt de K.V.P. verzwakt. De les, die de Katholieken uit dit alles moeten trekken, is o.i. zonne klaar Zij moeten morgen demonstreren een hechte organisatorische politieke eenheid. „VOORKOMT .BREUK TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIë". „Katholiekéh van Nederland be spaart ons land de schade en schan de om de band tussen Nederland en Indonesië voorgoed te breken door alleIndonesiërs van federalistisch tot unitarisch gezinden op een hoop te jagen met te stemmen op een groep, welke de op handen zijnde grondwetsherziening verwerpt". Al dus verklaarde prof. Romme in zijn laatste verkiezingsrede, die hij gis teravond voor een enthousiaste schare Hagenaars op het Houtrust- terrein uitsprak. VANAVOND VAN 7.30 TOT 7.45 'PREEKT OVER HILVEfeSUM I •if. mr. ROMME OVER „NEDER- \ND EN INDONESIë". Waarom nu verkiezingen Slechts 37% der kiezers weet het. De Nederlandse stichting voor sta tistiek te 's-Gravenhage heeft een opinie-onderzoek over het onderwerp „Waarom nu verkiezingen?" ingesteld. „Eigenlijk hadden er pas in 1950 weer Kamerverkiezingen moeten ko men. Kunt u ook zeggen, waarom ér nu een tussentijdse Kamerverkiezing nodig is geworden?" U denkt misschien: bijna iedereen zal toch weten dat we ter stembus gaan, omdat de grondwetswijziging ten aanzien van de overzeese gebieds- delen moet worden goedgekeurd door een nieuw gekozen Kamer? Welnu, dan ziet u het al te roos kleurig, want eind Juni was slechts één op elke drie kiezers daarmee op de hoogte! Men zie onderstaande uitslag een nauwgezet onderzoek dat door de Nederlandse stichting voor statistiek onder een groot aantal kiezers van alle partijen is gehouden. De antwoorden op bovenstaande vraag waren als volgt verdeeld: 4% wist niet eens dat» er verkiezin gen kwamen; 51% wist de reden der verkiezingen niet; 8% gaf een fout antwoord; 37% gaf een goed antwoord. Dit betekent dus dat van de 5H mil- lioen kiezers, die Woensdag ter stem bus geroepen worden, maar ruim 2 millioen weten, waarom dat geschiedt. Ter toelichting diene, dat als goede antwoorden bijv. ook werden be schouwd „in verband met Indië", „grondwetswijziging" e.d. Foutive antwoorden waren bijv. „inhalen van de verkiezingen die in de oorlog niet gehouden werden", „in 1946 waren het noodverkiezingen", „om de communisten er uit te druk ken", „omdat deze ministers weg moe ten en er nieuwe moeten komen", e.d. STEMGERECHTIGDE MILITAIREN EN DE VERKIEZINGEN Stemgerechtigde militairen, die, nog buiten Nederland vertoevend, niet in staat zijn geweest een vol macht tot stemmen af te geven, daar zij vóór de uitreiking dezer vol machten zijn gerepatrieerd, kunnen toch aan de verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 7 Juli a.s. deelnemen, indien zij op 31 December 1947 in enig bevol kingsregister in Nederland waren op genomen. In de meeste gevallen is dit zo, aangezien militairen die hun dienst buiten Nederland vervullen, ingeschreven blijven in het bevol kingsregister van de plaats hunner inwoning. Voor zover deze militairen nog geen persoonlijke oproeping voor de steming in Nederland hebben ont vangen, dienen zij zich alsnog ten spoedigste te wenden tot de secreta rie der gemeente in welker bevol kingsregister zij op 31 December 1947 waren opgenomen, ter verkrijging van bovenbedoelde oproeping. Zal de strijd Vrijdag hervat worden REUTER'S correspondent meldt uit Amman, dat de spanning in Palesti na stijgt, nu naar verluidt Arabieren en Joder\ de voorstéllen van Bernadotte hebben verworpen en beide partijen zich gereed maken de strijd na 9 Juli te hervatten. Men heeft nog slechts een geringe hoop op verlenging van het bestand. Waarnemers hebben ae algemene indruk, dat men 'zich verder in gewapende strijd wil meten, nu het bestand bei de zijden de gelegenheid heeft gegeven zich te versterken. Nu heb ik formeel voorgesteld, dat, mocht de oorlog opnieuw uitbreken, blijft, Graaf Bernadotte heeft gisteren be kend gemaakt, dat hij de Arabieren en Joden heeft verzocht om verlen ging van de wapenstilstand. Deze loopt Vrijdag af, maar indien beide partijen instemmen met 'de verlen ging, kan worden uitgemaakt, hoe veel langer de wapenen zullen rusten. Tevens heeft de bemiddelaar voprge- steld om Jeruzalem, en-de haven en raffinaderijen van Haifa te demilita riseren. Graaf Bernadotte herinnerde er aan, dat hij een overeenkomst be reikt had over de demilitarisering van de berg Scopus en het terrein van het Duitse ziekenhuis in Jeruzalem. De vliegramp bij Londen. Gedeel te van de vleugel van het R.A.F. York-transportvliegtuiig, dat door, een boom werd doorboord, toen het, na de botsing in Shrubbs Cornetf, on geveer drie mijl van het Northolt vliegveld neerstortte. Jeruzalem gedemiliïariseerd zei de bemiddelaar* In Jeruzalem en het havengebied van Haifa zou politie van de Uno dienst moeten doen. Haifa is het'eind punt van een zeer belangrijke olie leiding en stopzetting van de levering zou een ramp betekenen voor het Midden-Oosten en voor een deel van Europa. SCHENDING BESTAND DOOR EGYPTENAREN? In een IsraOlisch communiqué van gisteravond wordt beweerd, dat de Egyptische troepen in Zuid-Palestina het bestand gedurende de laatste da- gén hebben geschonden. In het communiqué wordt gezegd, dat de geïsoleerde Joodse nederzet ting Kfar Darom Vrijdagavond werd beschoten. Deze beschieting bleef de volgende dagen voortduren, aldus het communiqué. BERNADOTTE WACHT TOT WOENSDAG Graaf Bernadotte heeft naar offi cieel te Tel- Aviv is medegedeeld, de Arabieren en Joden tot Woensdag de tijd gegeven om te antwoorden op zijn voorstel tot verlenging van het bestand in Palestina. Ingeval een der partijen, of allebei niet met dit voorstel accoord gaan, kan men ver wachten dat de Veiligheidsraad bij een geroepen wordt om over nader optreden te beraadslagen aldus heeft Bernadotte in een boodschap 'aan Mosje Sjertok de Israëlische minister van buitenlandse zaken medegedeeld Naar verluidt zal waarschijnlijk binnen de komende vier en twintig uur een gezamelijk protest van de regerirfgen van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk wor den uitgebracht tegen de blokkade van Sowjet-Russische zijde van het rail- weg- en waterverkeer naar Ber lijn. Men verwacht dat in de nota onmiddellijk opheffing van de blok kade geëist zal worden. De katholieke minister-president dr. L. 1M. Beel, wiens kabinet, wegens de verkiezingen, morgen demission- nair, wordt. EEN COMMUNISTISCH COMPLOT? Om de Westelijk geallieerden uit Berlijn te drijven DE LIJST VAN^DE XXXXXx XXXXXx: MORGEN. Morgen gaan allen, die steïnrecht hebben, hun stemplicht vervullen. Het is een morele en een wettelij ke plicht. Niemand onzer mag zich er aan onttrekken. Om veilig te zijn tegen onvoor- .iene belemmeringen, ga men zo rroeg mogelijk stemmen. De stembureaux zijn geopend van 8 tot 5 uur. Men krijgt op het stembureau een stembiljet in ruil voor zijn oproe- pingskaart. Met dit stembiljet ga men naar een der daarvoor bestemde lessenaars, om het daar in te vullen. Dan vouwt men het weer dicht, en men werpt het in de stembus. Als men zich heeft vergist, kan men één keer een ander stembiljet krijgen. Men doe alles rustig! Een stembiljet ^s van onwaarde, als men meer of minder heeft ge daan, dan één wit stipje vóór één der namen rood maken. Wie geen oproepingskaart heeft ontvangen en meent stemgerechtigd te ?ijn, kan zich wenden tot de ge meente-secretarie of het stembureau, waaronder hij ressorteert. Lichamelijk hulpbehoevenden kun nen zich bij het invullen van hun stembiljet, met goedvinden van het stembureau, laten bijstaan. Morgenavond zal Nederland vra gen: hoe hebben de katholieken ge stemd; hoeveel zetels hebben de ka tholieken; is de kracht der politieke eenheid van de katholieken gebro ken? Katholieke kiezers, gij hebt het in uw hand, dat antwoord te bepalen. LUST 1 No. 1 (GROEN). Een woordvoerder van de Britse ambassade heeft verklaard inzage gehad te hebben van een correspon dentie aan het Parijse blad „Le Fi garo" over een Russisch plan om de Westelijke geallieerden uit Berlijn te verdrijven. De zegsman verklaarde dit rapport als „door en door echt" te beschouwen. Het rapport bevatte gegevens over een geheim^ order aan de communis tische cellen in Berlijrf'om op een ge geven tijdstip betogingen tegen de Westelijke bezettingstroepen te hou den. De Berlijnse politie zou opgeroe pen worden om de geallieerde militai ren tegen de menigte beschermen. Zij zou verklaren niet bij machte te zijn dit goed te doen. Hierna zou zij de hulp van de Russische troepen inroe pen. Deze zouden de geallieerde mi litairen in speciale kampementen bij eenbrengen en ze naar de Westelijke zone afvoeren. Volgens het rapport moesten de communistische cellen de bevelen na lezing verbranden. Het complot zou door een lid van een communistische cel in Berlijn verra den zijn. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft de inhoud van de brief aan „Le Figaro" aan de hand van zijn gegevens bestudeerd. De Quay d' Orsay is tot de conclusie ge komen, dat het rapport in grote trek ken overeenstemt met de gegevens waarover het Franse ministerie Van buitenlandse zaken beschikking had. DE LUCHTBRUG. Woordvoerders der Westelijke ge allieerden hebben te Berlijn ver klaard, dat, zodra de voedselvoorraad te Berlijn groot genoeg is, verbruiks- goederen per vliegtuig aangevoerd zullen worden. Op 15 Juli zal er min stens voor een maand voedsel in de stad zijn en de transportvliegtuigen kunnen dan gebruikt worden om ver- bruiksgoederen te brengen en goede ren, die in de Westelijke sectoren worden gemaakt, weg te voeren. Deze maatregel heeft ten doel de Deutsche Mark in -de Westelijke sec toren te consolideren. Dti plan werd op een persconferen tie medegedeeld door Freeman, Ame rikaans plaatsvervangend financieel adviseur, en Cook de Britse directeur van de afdeling interne financiën. Zij kenschetsten de Deutsche Mark, die in de toekomst gebruikt zal worden om Slechts 25 procent van het loon ip de Westelijke sectoren te betalen, als „in feite een bonus in solide va luta boven het normale loon". OM HET PRESIDENTSCHAP DER V.S. Wie wordt candidaat der democraten Generaal Eisenhower zou ervan verzekerd kunnen zijn, dat hij tot candidaat voor het presidentschau zou worden gekozen door de Democrati sche partij, wanneer hij maar de moeite nam om zich candidaat te stel len, schrijft Reuters correspondent in Washington. Maandag begint de con ventie van de Democratische partij en wanneer Eisenhou-wer erin toestemt om zich candidaat te stellen, zal hij een grote kans maken om Truman te verslaan. Deze schijnt tegen enige, van zijn vrienden reeds te hebben gezegd, dat hij zijn candidatuur zal intrekken, wanneer Eisenhower bekend maakt, dat hij zich candidaat stelt. ONTPLOFFING ^TE LIVORNO. Tien personen zijn om het leven ge komen bij een ontploffing, welke zich heeft voorgedaan in een huis in de haven Capraia, nabij Livorno. Drie personen werden gewond en drie an dere huizen zijn door de luchtver plaatsing met de grond gelijk ge maakt. Men vreest, dat nog andere lijken onder het puin liggen. De oor zaak van de ontploffing is onbekend. £en kaAA&Üje... Vrije tijd' zonder studie is de doo3, is een levend graf. (Seneca).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1