ONZE WEEK-PUZZLE {JUteQpVl Lapebie wint 3e étappe Gele trui voor Bobet Het einde van Wimbledon nadert Nederlanders bij de Engelse Athletiekkampioenschappen Een „General der Flieger" eindelijk voor zijn rechters! ZATERDAG 3 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 TOUR DE FRANCE Ook de derde dag van de Tour is rijk aan verrassingen geweest. Wa ren het de beide eerste dagen de Italianen, die een uitstekend figuur maakten door de beiden eerste etappes te winnen, gisteren zijn zij erg afgezakt en zijn het thans de Belgen, die toonaangevend zijn. De 3e etappe DinardNantes (2 51 km) is gewonnen door Lapebie van de ploeg Centrum-Zuid-^esten, in 6 uur, 48 min 31 sec. Hij won in de sprint van een groep van 11 renners. Tweede werd Impanis (België A) en'derde Mathieu (België). wijl Bar tali zelfs een heel eind ach ter lag. Men had verwacht dat Im panis niet voor het bergtraject tot eersten zou behoren, maar hij heeft vandaag van een goede gelegenheid gebruik weten te maken. Van de Ita lianen vraagt men zich af, waarom noch Bevilacqua, de Santis, Volpi, Rossello of Pasquini geholpen heb ben om een achtervolging in te zet ten, toen enige renners halverwege de etappe al bijna 15 minuten voor lagen. Hun lefder Binda probeerde hen nog aan te zetten, maar alles zonder resultaat. Ook de Belgen en de Fran sen hadden er geen zin in zich verder uit te sloven, want zij hadden immers toch goede ploeggenoten in de kop groep zitten. Deze maal is Bartali dus eêns niet de leider van het klassement en zijn achterstand is dit keer wel heel groot. Vóór hem zijn nu twee uitstekende klimmers, Lembrecht en Impanis, ter wijl Bobet het in de bergen ook wel goed zal doen. Deze derde dag was met recht een toertocht voor de ren ners uit het grote peleton. Bij de Belgen verloor Engels zijn Italianen zakken af Het dodelijk ongeval van de cou reur Varzi en motorrijder Tenni bij de training voor de grote automobiel prijs van Zwitserland, heeft grote op schudding teweeg gebracht onder de renners van de ronde van Frankrijk, vooral bij de Italiaanse ploeg. Binda, de leider van de Italianen, heeft zijn kameraden verzocht dit voorval zo lang mogelijk te verzwijgen, want vooral Bartali was zeer bevriend met beide renners. Deze derde etappe, kenmerkte zich door een vroege ontsnappingspoging van en een grote verandering in het algemeen klassement. De grootste sla gen zijn vandaag ongetwijfeld bij de Italianen gevallen, die geen enkel man in de kopgroep hadden en zich niet bekommerden om ontvluchtings pogingen. De Fransman Bobet ver kreeg de gele trui, terwijl Lembrecht, Mathieu en Impanis een veel betere plaats ingenomen hebben. De leider van de Belgen was niet ontevreden over deze resultaten. Impanis kwam maar 7 minuten na Bobet binnen ter- Falkenburg de 22 jaar oude speler 1 uit Califorriië won gisteren het he ren enkelspel door de Australiër Bromwich te verslaan. Deze wed strijd duurde meer dan 2 uur en stond niet op het peil wat van twee finalisten in een dergelijk tournooi verwacht mag worden. Beiden vie len slecht aan en het was duidelijk dat zij aan „Wimbledon nerves" le den. Vooral in, de eerste drie sets speelden beiden ver beneden hun kunnen. Bromwich en de Amerikaanse mej. Brough -zullen vandaag in de finale van het gemengde dubbelspel hun titel verdedigen tegen Sedgman (Australië) en mej. Hart (Amerika), terwijl Bromwich en Sedgman in de finalp van het herendubbejspel uit komen tegen Brown en' Mulloy (Amerika). Vier Amerikaanse dames ontmoet ten elkaar vandaag in de finale van het dames dubbelspel. Mej. Hart en mevr. Todd komen uit tegen mej. Brough en mevr. Dupont. In de eerste halVe finale van het dames dubbelspel wonnen Louise Brough en mevr. Dupont (V. S.) met 75, 60 van mevr. Rihbany en mej. Scofield. In de andere halve eindstrijd versloegen de kampioenen van verleden jaar, Doris Hart en mevr. Todd, met 6—4, 86 met En gelse paar Jean Bostockmevr. New Blair. In de halve finale van het gemengd dubbelspel versloegen Sedgman (Australië) en mej. Hart (V. S.) Brown en mevr. Dupont (V. S.) met 6—4, 3—6, 6—3. Bromwich (Australië) en mej. Brough (V. S.) versloegen Drobny (Tsj. SI.) en mevr. Todd (V. S.) met 5—7, 6—1, 8—6. In de halve finale van het heren- dubbelspel versloegen de Amerika nen Brown en Mulloy het dubbel Bergelin (Zweden) en Harper (Aus.) met 1—6, 6—3, 4—6, 6—4, 8—6. De Amerikaan Falkenburg won de finale herenenkelspel door de Australiër Bromwich met 75, 06, 62, 36, 75 te verslaan. gele trui, maar desalniettemin is hij niet ontevreden. Deze Belgische B- ploeg doet het overigens zeer behoor lijk en er zijn hierin nog geen uitval lers te bekennen. Wat de Nederlands Luxemburgse ploeg betreft, deze is nu beter dan de eerste dagen. De grote achterstand van Kemp was het gevolg van een lekke band. Franken rijdt het regel- matigst en Piet Moeskops heeft in hem en Janssen het meeste vertrou wen. Ook Bakker en de Hoog zijn zeer gelijkmatig. Het klassement van de derde etap pe, DinardNantes (251 km), luidt: 1. Lapebie (Centrum-Zuid-Oost ploeg) 6 uur 48 min 31 sec.; "2. Impa nis (België A); 3. Mathieu (België A); 4. Ramoulux (Centrum-Zuid-Oost ploeg); 5. Diot (Parijse ploeg); 6. Gi- guet (Frankrijk); 7. Bobet (Frank rijk); 8. Lambrecht (Internationale ploeg); 9. Callens (België A); 10. Thietard (Parijse ploeg. Allen zelfde tijd als, winnaar. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Bobet 21.09.03; 2. Lambrecht 21.10.27; 3. Mathieu 21.12.37; 4. Thie tard 21.14.21; 5. Lapebie 21-16.16; 6. Impanis 21.16.46; 7. Giguet 21.17.16; 8. Ronconi (Italië) zelfde tijd; 9. Ramoulux, zelfde tijd; 10. Engels (België B) 21.22.53). In het algemeen klassement plaat sten de Hoog en Janssens (Ned.) en Kirchen (Lux) van de Nederlands Luxemburgse ploeg, zich met andere renners ex aequo 42/56, in de tij,d van 21 uur 29 min 33 sec. Bakker (Ned.) 73/74 met 21.50.17; (Ned.) 22 uur 8 min; 99. Ackerman (Lux) 22.10.01; 102 Kemp (Lux) 22.14.28; 103. Biever (Lux) 22.19.26; 105/106 Pauwels (Ned.) en Franken (Ncd.) 22.21.11. Het ploegenklassement na de derde etappe luidt: 1. Frankrijk, (Bobet-Gi- guet-Teisseire) 65-50-06; 2. België (Mathieu-Impanis-Schotte) 63.53.21; 3. Centrum en Zuid Oosten (Lape- b:>Ramoulux-Geviniani) 63-58-02; 4. Internationale Ploeg (Lambrecht- Camellini-Sciardis) 63.59.29; 5. Parijse ploeg (Thietard-Lauk-Lauk) 16.10.45; 6. België B (Engels-Dupont-Meers- man) 64.11.31; 7. Zuid West ploeg (Gauthier-Martin-Rolland) 64.16.37; 8. Italië (Bartali-Bevilacqua-Pasqui- ni) 64.24.14; 9. Noord West ploeg (Marcellak-Caffi-De Muer) 64.25.35; 10. Italië B (Ronconi-Drei-Magni) 64.31.16; 11. Holland-Luxemburg (De Hoog-Kirchen-Pauwels) 64.34.29; 12. Oost Ploeg (Marie, Guegan-Carpen- tier) 64.49.43. Swlft-Combinatie. Jac. de Groot bezette te St. Jansteen te Zeeland een 7e' plaats in een wedstrijd over 125 km., met ongeveer 90 deelne mers. Morgen rykt hij te Tilburg we derom een wedstrijd over 120 k.m. R. Riethoven bezette in Amster dam in het kamjioenschap v. Ned. voor profs de 18e plaats. Van de 60 vertrekkers door de N.W.U. waren deze 60 renners aangewezen. Voor de club starten de renners over de 80 k.m. de A, 60 de B, en 30 C-klasse. Samenkomst 9 uur, de Ruiter Witte Huis, Hoge Rijndijk.. ^MELK NEDERLANDS HART zal niet bijna stil gestaan hebben van schrik, toen de Limburger Lataster gisteren, tijdens de Engelse at letiekwedstrijden, bij het ingaan van de 21e ronde van de 3 mijl-race, plotseling uit de baan stapte? Dat kleine groepje Nederlanders zullen on willekeurig teruggedacht hebben aan Wim Slijkhuis, die onlangs eenzelf de staaltje uithaalde. En dat enkele weken voor de Olympische Spelen! Fiasco van Lataster Lataster klaagde over pijn in de zij, die hem het ademhalen bemoeilijkte. Dit is misschien te verklaren door het gemis aan goede wedstrijden. Zo iemand als Lataster kan bijna op elke wedstrijd zelf het tempo bepalen, ter wijl dit hem nu opgelegd werd. En fin, de K.N.A.U. weet wat zij deze eerste weken nog te doen heeft! Ook Cor Lamorre stelde teleur, door bij het polsstokhoogspringen niet eens de 3.50 meter te halen, een hoogte die hij doorgaans gemakkelijk bereikt. Frits de Ruyter moest de eer van de Nederlandse deelnemers hoog houden en hij deed dit op de sintel- baan, door de mijl in 4 min. en 22 s. te lopen en als eerste van zijn serie te eindigen Zondag zal ook Jan Klein van de partij zijn; hij start op de 100 yards. Wim Slijkhuis zal eveneens lopen en kan morgen zijn fiasco tegen Zato- pek weer goedmaken. Wegens een blessure zal Walstra morgen niet aan le start verschijnen. Christiansen, „Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden" Proces voor het Arnhemse Bijzonder Gerechtshof begint 21 Juli a.s. (Van een onzer verslaggevers). Een versleten, lange, leren jas, een skipet op het hoofd, stoffige laar zen aan de voeten: neen, géén van goud flonkerende generaalsuniform, geen decoraties, geen ere-compagnie en stram in de houding het geweer presenterende schildwachten. „Vergane glorie", mompelde in het voorjaar van 1946 menige Arn hemmer, die toevalig de voormalige „Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, „General der Flieger", Friedrich Christian Christiansen de poort van de gevangenis in de Gel-^ derse hofdstad zag passeren op weg naar het gebouw, waarin de Krijgs raad te Velde hem verhoorde. Nog geen jaar na de totale bevrij ding van ons land was de zaak- Christiansen er een, die geheel ons volk bazig hield en niet zonder vol doening^ nam men kennis van de be richten, dat zijn geruischloze ver dwijning naar Duitsland gevolgd was door zijn uitlevering aan Neder land, teneinde ons volk in de gele genheid te stellen hem de rekening te presenteren voor de door hem of in zijn naam! begane misdrij ven. Enkele weken geleden heeft voor het Bijzonder Gerechtshof in Arnhem dat op 21 Juli de zaak tegen Chris tiansen zal behandelen, terechtge staan de Duitse officier Fullriede, die in Putten belast was met de uitvoe ring van de vergeldingsmaatregelen voor de aanslag op een auto met Duitse militairen, maatregelen, die het deporteren van de gehele wear- bare, mannelijke bevolking van dit Veluwse dorpje inhielden en die ver der voorzagen in het dóór brand ver woesten van een groot aantal huizen. Fullriede is er met een betrekke lijk lichte straf afgekomen: uit het geen Christiansen ten laste gelegd wordt, mag men concluderen, dat thans de man terechtstaat, die „aan de S.S. zou hebben doen overwegen deze vergeldingsmaatregelen te tref fen". Daarom zal Nederland dit proces met intense aandacht volgen, in de hoop, uiteindelijk de verantwoorde lijke man voor één der zwartste blad zijden uit het Duitse terreurboek te zien berechten. Zo sympathiek. Twee jaar geleden werd de „Ge neral der Flieger", geschetst als een en dat hij, eens met veel tam-tam aangekondigd als de „militaire be velhebber die zoveel sympathie voor Nederland had" uiteindelijk reken schap zou moeten afleggen voor zijn daden in deze functie gepleged. Het was op 29 Mei 1940. dat de Ne derlanders in bezet gebied van het bericht van Christiansen's benoeming hoorden en lazen: de Nazi's vonden dit een schone gelegenheid tq wijzen op de afstamming van deze „telg" uit een oud-Fries geslacht, wiens voor- sterk verouderde, beleefde gevange ne, die met de skipet in de hand de hem tijdens zijn verhoren gestelde vragen beantwoordde, op zijn chef van de staf de verantwoordelijkheid afschuivend of zich beroepende op de bevelen van hoger hand. Toen reeds was hij er zich terdege van be wust dat het „spel definitief uit was" vaderen zich posities in ons land veroverden en van wie er zelfs een lid van de Amsterdamse vroedschap was geworden. Breed werden zijn diverse bezoe ken aan ons land tussen de eerste en de tweede wereldoorlog uitgeme ten, werden wij nog eens herinnerd aan het bezoek met de grote Duitse DO-X, onder zijn commando aan Schellingwoude. Wél hebben wij ons behagelijk ge voeld met de wetenschap dat deze „General der Flieger" ons land zo goed gezind was. „Bekanntmachung" na „Bekanntmachung", onder welke zijn naam prijkte en de ene on- gint. fend. Een geknecht volk kruiste de de gens met de „Wehrmachtsbefehlsha ber in den Niederlanden". En het antwoord? Terreur, terreur en nog een» terreur,; niet minder dan onge veer 500 Nederlanders verloren het leven tengevolge van dit antwoord, dat het Nederlandse volk moest ge ven. De staking werd gebroken, de sta kers gingen tegen de muur Wél had Nederland reden gelood te hechten aan de „sympathie" van Christiansen voor een onder de Duitse laars verpletterd klein land, tegen alle regels van het Volken recht in overvallen. Blijkens de tenlastelegging zal Christiansen zich niet behoeven te verantwoorden voor deze en andere „Bekanntmachungen'. Putten, het fusilleren van vijf gijzelaars in Rot terdam, als vergelding voor een aan slag op een militaire trein in deze plaats en het fusileren van toen gij zelaars uit Haarlem, als vergelding voor het doodschieten van een Duit se militair in de Spaamestad: dat is de rekening, die Christiansen gepre senteerd wordt. Christiansen, die van 29 Mei 1940 tot "vlak voor de bevrij ding de hoogste Duitse militaire autoriteit in ons land was. Ondanks het feit, dat de tenlaste legging zich heeft moeten bepalen tot deze drie elk voor zich bar baarse misdrijven tegen het oor logsrecht, zal het de thans 68-jarige ex-Wehrmachts'oefehlshaber terecht staand in het land, waarin hij zich jarenlang 'in weelde baadde, rond reed in een glanzende stafauto en zo wel in Wassenaar enHilversum kwartieren, in overeenstemming met zijn rang had betrokken, vreemd tc moede zijn wanneer zijn proces be- WERELDRECORD OP DE 400 M. Tijdens de Amerikaanse nationale kampioenschappen van de Amateur Athletic Union liep Herbert Mcken. ley (Yamaica) de 400 meter in 45,9 sec., waarmede hij het wereldrecord, dat sinds 1939 op naam staat van Rudolf Harbig (Duitsland) met 46 sec., en welk recórd in 1941 door Klemmer (V.S.) werd geëgaliseerd, met 0.1 sec., verbeterde BESTE PRESTATIE VAN DIT SEIZOEN OP DE 1500 METER. Tijdens nationale wedstrijden liep Goesta Bergkvist (Zweden) de 1500 meter in 3 min 48 sec., waarmede hij de beste wereldprestatié leverde op deze afstand van dit seizoen. Hij sloeg in deze wedstrijd de wereldrecord houder Lennart Strand (3min. 43 sec.) die 1.8 sec. na Bergkvist over de fi nish ging. SCHERMEN INTERNATIONALE SCHERM- WEDSTRIJDEN TE FALSTERBO. Het Internationaal Schermtoumooi te Falsterbo, georganiseerd door de Zweedse schermbond, werd gisteren geopend met de wedstrijden op flo ret. De Deen Camera plaatste zich eerste met vijf overwinningen. Om ze landgenoot Kuypers werd tweede eveneens met vijf overwinningen, de Nederlander Zoet werd echter niet geplaatst. SCHAKEN HET INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI. Foltys (Tjs. SI.) verzekerde zich van de eerste plaats in het interna tionaal schaaktoumooi, door zijn partij uit de laatste ronde tegen de Nederlander Prins te winnen. Alleen de Australiër Steiner kan nog een gelijk aantal punten (13) behalen, wanneer hij zijn afgebroken partij wint. BOKSEN JAN NICOLAAS TEGEN IVOR GERMAIN. Jan Nicolaas, lichtgewichtkam pioen van Nederland zal op 16 Juli a.s. in Manchester een wedstrijd boksen tegen de Engelse rechtsvoor- staande kleurling Ivor Germain. De wedstrijd is afgesloten over 10 ron den van 3 minuten aan een gewichts- grens van 61.7 kg. JAN DE BRUIN EN JOB ROOS NAAR AMERIKA? Dezer dagen ontving de boksma nager Theo Huizenaar een verzoek van de Amerikaanse manager Lew Burston of hij bereid zou zijn met Jan de Bruin en Job Roos naar Ame rika te komen. Zo de voorwaarden aanvaardbaar zijn, zullen de beide boksers in Amerika hun geluk gaan beproeven. Horizontaal: 1. zeer kleine druk letter, 6. spijker, 10. bloem, 15. strijd perk (meerv.), 16. toestel om de be weging van iets te doen vertragen of op te houden, 17. hekeldicht, 18. bereids, 19. takel, 21. stad in Enge land in het graafschap York, 22. hoek- of wandpijler, 23. pluim van een vogel (meerv.), 25. trots, hoog moedig, 26. comparatief van veel, 28. lichaamsdeel, waaraan hoofd en le dematen zijn verbonden, 31. roofvo gel, 32. latwerk, 34. grondbalk van een schip, 37. schande, 39. soort, 41. snee, 43. holle ijzeren kogel met springlading, 44. verdriet, 45. een maal, 46. ontkenning (spreektaal), 47. muze van het minnedicht (My thologie), 49. in de meetkunde een lichaam metplat cirkelvormig grondvlak, uitlopend in een punt, 51. giftslangetje, 53. tegenstelling van recht, 55. keurig, 56.'tijding, 58. de 12 machtige goden der Germanen, 60. lichtende kring om zon of maan, 62. klap, doffe'slag, 64. -kruisnet, 67. een der profeten, 70. alle dingen, 72. vierkante, platte gebakken steen, 73. deel v. d. dag, 74. een reis doen, 75. achting, 76. iemand, die niet kan zien, 77. zich toeëigenen, 78. een der vier jaargetijden, 79. met de eg be werken. Verticaal: 1. Turkse munt, 2. roof vogel, 3. nauwe opening, 4. volks ziekte» 5. tussenzetsel, 7. bekende stad aan de Maros, 8. liggende, 9. titel van Turkse landvoogden, 10. slangvormige vis, 11. uitgestrekte, waterarme grasvlakte in Rusland en W.-Azië (meerv.), 12. welige groei, 13. schoensmeer, 14. overschot, 19. voorzetsel, 20. achting, 23, afgelegen, 24. de opperste rand van een dak, 27. zonder eer, 29. R.K. liturgisch boek, 'i heilspellende maatregel na de ande re aankondigend gaven ons vol op reden aan deze „sympathie" geloof te hechten. Nederland is de 29ste April 1943 nog niet vergeten. Toen achtte deze „General der Flieger" het oirbaar per „Bekanntmachung" de officieren en manschappen van het Nederlandse leger, op 10 Mei 1940 in werkelijke dienst, weer op te roepen voor hernieuwde krijgsge vangenschap. Ons volk greep toen naar het enige wapen dat het han teren kon teneinde duidelijk aan zijn weerzin tegen een dergelijke maat regel lucht te geven: een stakings golf sloeg over de lage landen, spon taan maar niet minder doeltrel- Amhem, 21 Juli 1948: ons land, ons volk presenteert de rekening aan een man die kans zag op wel zeer bijzondere wijze uiting te geven aan zijn symapthie voor een volk, dat reeds eerder de degens met hem durfde te kruisen, zelfs ondanks de wetenschap dat bloedig geweld het antwoord zou zijn. Zoals in de Septemberdagen van 1944 alle Nederlanders, die in het be zette Nederlandse gebied de vertwij felde strijd van de Vrijheid brengen de geallieerde troepen volgden, zul len zich de blikken van ons gehele volk richten naar Gelre's hoofdstad, waar eindelijk hét proces-Christian- sen een aanvang zal nemen. waar de gebeden der Mis in staan, 30. edel, 31. rust, kalmte, 32. oor zaak, 33. gil, 35. benedendeel v. d. rug, 36. vervoeging van het werk woord leren, 38. gevangenis, 39, dwaas, 40. biersoort, 42. rivier in En geland, 48. gymnastiektoestel, zweef- rek, 50. gunstig gezind, 52. treurig, 54. voorzetsel, 56. zot, 57. wandel laan, 59. ontkenning (Eng.), 60. plaats der eeuwige straf, 61. boom, 62. boterton, 63. voorheen (Lat.), 65. hoofd (Fr.). 66. ashoop,. 68. inwen dig lichaamsdeel, 69. stad in Arabië a.d. ingang v. d. Rode Zee, 71. munt in Japan, 73. biersoort. Oplossingen worden tot en met Donderdag 8 Juli op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Onder de goede inzen ders zullen worden verloot: een ver zilverde rozenkrans, een foto-etui en een vulpotlood. OPLOSSING VORIGE WEEK 12. nasmaak, 23. klepper, 31. renbaan, 45. sinopel, 6—5. plateel, 64. passars. Lag het aan het regenachtige weer dat er deze keer zo'n massaal aantal oplossingen binnenkwam? Doordat de puzzle vrij eenvoudig was, is het aantal goede oplossingen al bijna even groot. Het lot besliste onder deze goede inzenders als volgt: le prijs, een verzilverde rozen krans: J. A- Breedeveld, Ten Kate- straat 2 b. Leiden: 2e prijs, een si garenaansteker: B. J. van Capel, Gardelweg 211a, Rotterdam (N), 3e prijs, een foto-etui: M. A. M. van Tongeren. Molenweg la. Wassenaar. De prijzen zullen worden toege- zonden. „TANTE BERTHA" KRIJGT ZES JAAR. De als „tante Bertha" bekend staan de 51-jarige mevrouw B. M. van der Hof-Koóyman tijdens de bezetting een bekende figuur in de Rotterdam se illegaliteit, is door het Bijzonder Gerechtshof veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van twaalf jaar. De eis luidde tien jaar. Zij werd er van beschuldigd zich 17.000 te hebben toegeëigend, die de Israëliet Jac. Smalhout voor de oorlog in de zaak van verdachte's man had gestoken en wel nadat zij Smalhout in 1942 in handen van de Duitsers had gespeeld. Ook een par tij textielgoederen, behorend even eens aan de in Duitse gevangenschap omgekomen Israëliet Ben Naarden, zou zij te eigen bate hebben aange wend. Tenslotte was haar tenlaste gelegd in Augustus 1942 de echtpa ren Smalhout en Krammer, die naar Zwitserland wilden uitwijken in con tact te hebben gebracht met een ze kere „De Vries" (de groep 10 man Snoek), hetgeen tot de gevangenna- me en uiteindelijk tot de dood van de vier personen had geleid. Het Hof achtte het ten laste gelegde bewezen, echter niet het punt betref, fende de toeëigening van het bedrag van 17.000. Veroordeelde zal van dit vonnis in cassatie gaan. DRONKEN AUTOMOBILISTEN ZWAAR GESTRAFT Kort geleden zeide de ambtenaar van het O.M. in het arrondisement Breda in een requisitoir, dat auto's van dronken autobestuurders in be slag zouden worden genomen of vernietigd. Dat is nu gebeurd met twee Til- burgers. De ene kreeg*3 weken hech tenis tien maanden ontzegging der rijbevoegdheid. De auto zal moeten worden vernietigd. De tweede werd veroordeeld tot drie maanden hech tenis, een jaar ontzegging der rij bevoegdheid en verbeurdverklaring van de auto. Dubbel en dwars verdiend! De opvolgster van Opoe Herfst als oudste inwoner van Nederland is de 104 jaar oude tante Mieke (mej* Jansen) te Bameveld. die op 2 Oc tober a.s. 105 jaar hoopt te wordep. Zij is niet zo fit als haar voorgangster en Zij is nimmer gehuwd geweest. Een zwaluwenpaar, dat geheel wit is, heeft samen een nestje ge bouwd op een boerderij in Haaren. Een witte zwaluw is al een zeldzaam verschijnsel, nog zeldzamer een Albi.- no-zwaluwenpaar, dat een nest bouwt. Het landgoed „De Ginkel'*, 244 ha. groot, is door de gemeenteraad van Ede aangekocht. Op de spoorlijn Utrecht-Baam zullen met ingang van 15 Juli a.s. electrische treinen gaan rijden. De passagierslijsten van de „Willem Ruys" en de „Sibajak", wel ke schepen resp. 12 Juli en 14 Juli te Rotterdam worden verwacht, liggen op ons bureau ter inzage. De senaat van de R.K. universi teit te Nijmeggen zal 9 Juli a.s. een speciale academische zitting wijden aan de herdenking van het eerste eeuwfeest van de vrijheid van het onderwijs in Nederland. Naast de radioberichtgevingen ten behoeve van land- en tuinbouw, welke op werkdagen te 12.30 uur te beluisteren zijn, zullen ook des Zon dags mededelingen voor land- en tuinbouw worden gedaan. Deze mede delingen zullen niet op de gebruike lijke tijd worden uitgezonden, maar yolgen onmiddellijk op de nieuwsuit zendingen van 13.00 uur. „De goudlijn" Antwerpen-Dor drecht"' zo nóemde de Officier van Justitie, mr. Heukels, de spoorlijn, die dagelijks tal van mensen van Dordt naar Antwerpen brengt. De Officier haalde deze „Goud- lijn" aan in zijn fel requisitoir te gen de Hagenaar Van H., die in Roo sendaal betrapt was op het smokke- 'en van voilestoffen, sierhangers en gouden horloges. Deze Van H. was een geregelde klant van de. „goud- lijn". De douane had hem al een tijd lang in de gaten, doch eerst een paar dagen geleden kreeg men vat op hem, omdat hij een stukje voilestof bij zich had. Het treinrijtuig waarin hij zich bevond, werd van de trein afgekoppeld. Na een scherp onder zoek kwamen uit de rugleuningen en andere „bergplaatsen" ca. 1000 m. voilestof, horloges en sierhangers te voorschijn. Hjj werd nu veroor deeld tot acht manden gevangenis straf plus verbeurdverklaring van het inbes^ggenomene. De officier had tien maanden geëist. BINNENLAND. H.M. de Koningin heeft Het Loo verlaten voor een verbhjf van enige weken op „De Ruigenhoek" bij Den Haag. Na afloop van de „Csardas- vorstin" door de Residentie-operet te in de Koninklijke Schouwburg ge geven, werd de koffer van de hoofd rol-vertolkster mevr Van Melzen- Zonewa, uit de gesloten auto, die op het Tournooiveld geparkeerd stond gestolen. In deze koffer bevonder zich o.a. de avondcape en avond ja ponen, een diadeem, een volledif schminkdoos, alle toebehorende aa dd Csardasvorstin. De kluis werd geforceerd bij de Redersvereniging te Umuiden en een ONWILLIGE DOCHTERS OP DE „WATERMAN". Slechts voor een. derde deel ge vuld vertrok gistermiddag de „Wa terman", met ruim 500 militairen aan boord, onder wie 250 mariniers en 150 K. N. I. L. mannen van Rot terdam naar Batavia en -Soerabaja, „uitgeblazen" door de stafmuziek van het regiment stoottroepen. Het schip vertrok anderhalf utir later dan was vastgesteld, daar het „sper- ry-kompas" ofschoon juist enige da gen tevoren door een deskundige van de fabriek in Engeland gecontro leerd, niet in orde bleek te zijn. Het moederkompas draaide uitstekend, maar de dochterkompassen wensten hieraan niet mede te doen. „Met die meisjes Lz het ook altijd wat", zei kapitein Bubberman. Een Nederland se deskundige bracht de zaak echter spoedig in orde, zodat het schip om half drie kon vertrekken. SCHEEPSBERICHTEN. ALPHERAT, pass. 2 Juli Ouessaht; JNGOSTROOM, 2 Juli van Ant- erpen. LOPTERSUM, 2 Juli van adras. MAASLAND, 1 Juli te Rio rande; MARIEKERK, 1 Juli van ongkong te Manilla; MOLENKERK, Juli te Poeloe Bukon; NOORDAM, .vordt 5 Juli 7 uur van New York ooaan de Hoek van Holland verwacht: groot bedrag aan geld wordt vermist SOMMELSDIJK, pass. 2 Juli 10 uur Men vermoedt, dat dit tegen de Gibraltar; TAMO, 1 Juli van Mc 100.000 guldien loopt. 1 tevideo te Buenos Aires.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8