Kinderbijslag voor zelfstandigen Strijd om de machf in de Zijn bevindingen in Indonesië ZATERDAG 3 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In het „Katholiek Staatkundig Tijdschrift" memoreert het Tweede Kamerlid Hooy, hoe de fractie der K.V.P. het initiatief heeft genomen tot invoering van Kinderbijslag voor zelfstandigen En hij vervolgt dan: „Het initiatief onzer fractie had tweeërlei gevolg. Ten eerste van de kant der Re gering werd een commissie inge steld onder leiding van de Secretaris- Generaal van het departement van Sociale Zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, een z.g. „gemengde" commissie bestaande uit vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven (via de Stichting van de Arbeid) en uit ambtenaren, met een versterkte bezetting uit boe ren- en middenstqndskringen. En ten tweede, meende ook de par tij niet te moeten stil zitten en ver zocht het Centrum voor Staatkundige Vorming het vraagstuk ook wat een noodregeling betreft met be kwame spoed in studie te nemen en te rapporteren in de vorm van een „proeve" van een Ontwerp van Wet Kinderbijslag-regeling voor Zelfstan digen. Van de commissie van Rhijn is nog niets te melden als alleen dit, dat met voortvarendheid wordt gewerkt en dat het is mij uit inside informa tions békend men hoopt nog voor de verkiezingen het rapport aan de Minister uit te brengen. Van de Centrum-commissie is meer te zeggen. Dank zij de voortvarendheid van haar voorzitter, de heer A. B. Michiel- sen, werd reeds enige tijd geleden het rapport aan het Centrumbestuur uit gebracht in de vorm van een compleet wetsvoorstel met memorie van toe lichting. In het vooruitzicht, dat dit rapport een dezer dagen zal worden gepubli ceerd, durf ik enige essentialia van deze studie te bespreken. Het rapport gaat er van uit, dat de nood van vele zelfstandigen zodanig is, dat niet gewacht kan worden tot dat een wettelijke regeling, waarin de algehele herziening der sociale ver zekering wordt belichaamd, is tot stand gekomen. Bovendien is men van mening „dat een regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen prio riteit dient te hebben boven het aan brengen van verbeteringen in de be staande kinderbijslagregeling". Het doet daarom een poging oni zoveel mogelijk in analogie aan de bestaande wettelijke regeling voor loontrekkenden, een kinderbijslagwet voor zelfstandigen te ontwerpen. Alleen spoedshalve heeft men deze vorm gekozen. Niet dus, omdat men geen leemten zou kunnen aantonen in de bestaande wet. Integendeel, de Commissie meende wèl tekortkomin gen te kunnen aanwijzen, maar zij heeft deze verzameld in een afzon derlijk rapport, los dus van het voor gestelde Ontwerp van Wet. Uitgegaan is van Öe gedachte een zo groot mogelijk groep van zelfstan digen, die uit arbeid een inkomen verwerven, onder de regeling te bren gen. Als verzekerde wordt aange merkt: „degene, die binnen Nederland zijn woonplaats hebbende, hier te lande anders dan krachtens arbeids overeenkomst, een ambt, beroep of bedrijf uitoefent". Vervolgens wordt, èn om practische uitvoerings-redenen èn om de meer genoemde analogie met de regeling voor loontrekkenden, èn om 'een bre der draagvlak voor de premie-inning te verkrijgen, geen inkomensgrens naar boven voorgesteld. Ook een grens naar beneden wordt niet aan gelegd, vooral om de minst draag krachtige groep te laten profitéren; terwijl een mogelijkheid wordt ge- openc. voor dispensatie in de premie betaling. Hoewel het rapport geen principiële beschouwingen geeft over het vraag stuk of de kinderbijslagregeling in de eigenlijke zin een verzekering is, wordt wel opgemerkt in de M. v. T. dat alhoewel de regeling in de verzekeringsvorm is gegoten, de kin derbijslagregeling een geheel ander karakter draagt dan de overige vor men van sociale verzekering. Terwijl immers de overige vormen van so ciale verzekering tot voorwerp «heb ben degenen, die aan de verzekering onderworpen zijn, te verzekeren te- gen een toekomstige onzekere gebeur tenis, heeft de kinderbijslagverzeke ring niet een dergelijk voorwerp. De kinderbijslagverzekering heeft veel meer het karakter van een regeling van herverdeling van het nationale inkomen ten behoeve van diegenen der bevolking, die, terwijl zij door hun arbeid aan de vorming van het nationale inkomen hebben medege werkt, gezinnen met kinderen tellen, en tengevolge daarvan voor grotere lasten geplaatst zijn dan degenen, die ongehuwd zijn of geen kinderen ter verzorging hebben. Op deze=nvijze wordt niet in de re geling tot uitdrukking gebracht een risico van toekomstige en onzekere aard, doch het erkennen van het be hoefte-element in de inkomingsvor- ming in verband met het kindertal". Min of rreer op doelmatigheids- gronden kiest het rapport de metho de van de verzekering. Hierdoor rijst echter direct de vraag: Wie betaald de premie? Het rapport geeft de volgende op lossing, en redeneert als volgt: „In de kinderbijslagwet voor loontrek kenden wordt dc premie geheel be taald door de werkgever, die ingevol ge artikel ,3f lid 4 der Kinderbijslag wet deze premie, noch geheel, noch gedeeltelijk op de arbeider mag ver halen. Evenwel is de premie voor de Kin derbijslagwet een wezenlijk onder deel van het loon van iedere arbeider, hetwelk hem niet wordt uitbetaald. Door het niet uitbetalen van dit on derdeel van het loon vindt er in feite reeds premieverhaal plaats, zodat het bepaalde in artikel 27 lid 4 der Kin derbijslagwet cumulatief premiever haal verhindert. Zoals de arbeiders, zullen ook de zelfstandigen in principe zelf hun pre mie moeten betalen; het is echter de vraag op welke wijze de premie ge heven moet worden. Gaat men uit van de gedachte dat deze premie tot het inkomen van de zelfstandige dient te behoren, dan zal indien men op overeenkomstige wijze als voor de loonarbeiders wil handelen dit moeten leiden tot een verhoging van de verkoopprijs van de door hen af te leveren producten of diensten." De moeilijkheden die hieruit zou den voortspruiten meent de Com missie het beste te kunnen omzeilen door de benodigde gelden noch uit sluitend te heffen van de verzeker den, noch uitsluitend bij de consu ment, doch een systeem voor te stel len waarbij de helft wordt opgebracht uit premiën, en de andere helft uit een bestemmingsheffing. Deze be stemmingsheffing zou moeten zijn een aantal opcenten op de omzet- (weede) belasting, omdat deze be lasting de beste relatie heeft met de prijs van de goederen en diensten. Men heeft becijferd, dat er onge veer een gelijk aantal kinderen 1.000.000 zullen vallen onder de nieuwe regeling als onder de bestaan de regeling voor werknemers. En om dat wordt voorgesteld de uitkerings bedragen analoog te doen zijn aan de bestaande regeling, zullen de kosten dus ongeveer gelijl- zijn. Deze kos ten worden geschat op ongeveer 136.000.000.per jaar. Wanneer dit bedrag opgebracht zou moeten worden op de manier die voorgesteld is, moet dus 68.000.000.- uit opcenten op de omzet- (weelde belasting komen. Dit laatste zou neerkomen op ongeveer 10 opcenten. De premiën moeten worden opge bracht door de zelfstandigen (met en zonder kinderen) zoals zij in de wet zijn omschreven, maar ingedeeld verschillende inkomensgroepen, waarbij voor iedere groep een vast premiebedrag zal gelden, met een premiegrens naar boven voor inko mens boven de 3000.per jaar. Voorgesteld wordt,*dat de uitvoe ring door de bestaande organen zal plaats hebben. Aan het einde van de proeve komt dan nog een belangrijk artikel waar in een noodregeling wordt mogelijk gemaakt". DE BEZITS-SPREIDING •.Welvaart is als mest" Dezer dagen heeft de Minister van Sociale Zaken in de vergaderzaal van zijn departement de commissie ge ïnstalleerd, welke tot taak heeft op een aantal principiële punten advigs uit te brengen inzake „het vraagstuk in hoeverre door wettelijke maat regelen de spreiding van het bezit over de grote massa des volks en een redelijke verdeling van hét inkomen over de verschillende groepen der be volking dient te worden bevorderd". Deze commissie, kortweg commissie bezitsspreiding geheten, staa. onder leiding van dr. M. J. H. Cobbenhagen, pr., hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Minister Drees, die er by de instal latie aan herinnerde, dat prof. Rom me indertijd bij algemene beschou wingen over de staatsbegroting vroeg om de instelling ener commissie, in zake winstdeling, mede ter bevorde ring van het verkrijgen van duur zaam bezit, wees er op, dat dit een van de belangrijkste onderdelen zal zijn van het probleem, dat aan de commissie is voorgelegd. De minister ontveinsde zich niet, dat het probleem van bezitsspreiding en van een betere inkomensverdeling naast uitermate belangrijk, ook uiter mate ingewikkeld is. Daarom ver heugde het hem, dat hij de commis sie breed had kunnen 'samenstellen met personen, die grote deskundig heid aan grote belangstelling paren. Wellicht zal de commissie aanlei ding vinden allereerst het vraagstuk der winstdeling ter hand te nemen en daarover afzonderlijk en zo con creet mogelijk te rapporteren. Twee redeneringen hoort men vaak, die elk op zichzelf redelijk zijn, maar die in onderling verband een tegenstrijdig heid oproepen, namelijk: hoge wins ten rechtvaardige hoge lonen en: bij gelijksoortige arbeid hoort een ge lijksoortig loon. De commissie zal kunnen overwegen of winstdeling hier tot een oplossing kan bijdragen. Ook daarbij zijn de moeilijkheden niet gering. Vroeger dacht men zich winstdeling meestal toegepast voor afzonderlijke ondernemingen. Daarna is opgekomen de gedachte aan winstdeling per be drijfstak. Er is echter grote ongelijk heid ook tussen de bedrijfstakken, terwijl ook de overheid als werkge ver en instellingen zonder winstdoel in dit systeem geen plaats kunnen vinden. De commissie zal stellig de vraag hoe hiervoor een oplossing te vinden in haar onderzoek willen be trekken. Overigens bestrijkt de opdracht der commissie een breder terrein, waar bij intussen meer principiële adviezen dan in alle onderdelen uitgewerkte voorstellen worden verwerkt. Prof. Cobbenhagen legde er in zijn antwoord de nadruk op, dat de com missie bezitsspreiding een studiecom missie is, waarvan het eindresultaat, dat voorshands een groot vraagteken is, critisch zal worden ontvangen, be zien en bestudeerd. Wij zouden onze tijd echter niet begrijpen als wij dit vraagstuk niet aan een onderzoek durfden te onderwerpen, aldus prof. Cobbenhagen, die zijn rede begonnen was met een uitspraak van de Engel se philosoof Francis Bacon: Welvaart is als mest, zij is niet goed als zij niet gespreid is. Amnestie bij regeringsjubileum In verband met een beridht in een dercouranten, als zouden alle politieke delinquenten, die tot eén gevangenisstraf van vijf jaar of min der zijn veroordeeld, bij het komen de regeringsjubileum gratie verkrij gen, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit bericht van alle grond ontbloot is. Overigens staat nog geenszins vast, of, en in welke omvang gratie zal worden verleend ter gelegenheid van het aanstaande regeringsjubileum. Omtrent deze aan gelegenheid wordt overeenkomstig het grondwettelijke voorschrift het advies van de rechterlijke macht in gewonnen. Militairen voor de oogst De minister van oorlog heeft op dringend verzoek van de georgani seerde landbouw, in overleg met de departementen van Landbouw en Sociale Zaken, ruim 900 militairen voor het rooien van pöotaardappelen aangewezen. Gisteren zijn zij met het werk begonnen in Zeeuws- Vlaanderen en in W.-Brabant, en in de komende dagen zullen zij in de Wieringermeer en omgeving werk verrichten. Wanneer de weersomstandigheden in de komendedagen het werken niet te veel zullen belemmeren, ir/ag worden verwacht, dat door deze hulp van de militairen, welke door de landbouw op hoge prijs wordt ge steld, de oogst in deze gebieden ge red wordt. Mocht het werken door de weersomstandigheden worden bemoeilijkt op de wijze als in de laatste dagen het geval was, dan zal opnieuw een beroep moeten worden gedaan op hulp, omdat zonder bij zondere hulp grote schade aan de gewassen zou worden toegebracht. Door de aanhoudende regenval van de laatste tijd, gepaard gaande met felle windvlagen, is de omvang van de oogstwerkzaamheden in de land bouw plotseling sterk vergroot. Het vlas, dat er over het algemeen zeer goed voor stond, kan in de meeste gevallen niet machinaal geplukt worden, omdat het geheel door el kaar geslagen is en veelal geheel plat op de aarde ligt. De vlasteelt is sedert het vorige jaar bovendien met 40 pet uitgebreid, zodat de vlas- pluk ook om die reden belangrijk meer arbeid vraagt. Tegelijkertijd moeten de aardap pelen, bestemd voor pootgoed (een uiterst belangrijk export-product) gerooid worden en het koolzaad dient geoogst. Vooral de pootgoed- oogst vraagt in deze weken enorm' veel werk. In de laatste jaren wordt wel in toenemende mate het trek ken van het loof toegepast, doch Koude en regen belemmeren export Het slechte weer van de laatste dagen bevordert de groei van de to maten niet. Dit heeft voor de tuin ders veelal een nadelige kant, want wij waren gewend de tomaten ta melijk groen te plukken voor de ex port. Deze vruchten rijpten tijdens het transport en kwamen gaaf en vol in Engeland aan. Thans rijpen de tomaten onderweg niet, zodat de controleurs van het uitvoer controle bureau d£ opdracht hebben gekre gen al te groene pluk niet te laten doorgaan. Beginnende kleurvorming is daarom thans meer gewenst. Al is de aanvoer van tomaten dus mo menteel niet groot en al worden vele partijen voor export afgekeurd, Maandag j.l. zijn toch in totaal nog 20.000 bakken tomaten van 11 kg per bak naar Engeland gegaan, al leen al uit Maassluis. Wat de druiven betreft, daarvoor heeft Engeland een maximumprijs gesteld. Zij mogen in de Engelse winkels niet duurder worden ver kocht dan tegen f 1.09 per pond. Engeland komt daardoor dus prac- tisch niet aan bod. Voor binnenland se consumptie zijn er daarentegen naar ^verhouding zoveel stookdrui- ven (voor de koude druiven is het nog te vroeg), dat de prijs ook niet hoger is dan 1,80 tot 1,90 per kg. De bloemkool is thans geruimd. De kleine partijen, die hier en daar nog worden aangevoerd, konven thans boven de gestelde minimum prijs uit. Normaal noteren zij meer dan een halve gulden. Er wordt voor export hier en daar nog ge kocht. Bloemkooltransporten naar Duitsland behoren tot het verleden. deze werkwijze is nog niet alge meen. Zou de weersgesteldheid voorlopig nog zo blijven als in de laatste da gen, dan ziet het er naar uit, dat het z.g. looftrekken over de gehele linie moet worden toegepast. In ieder geval is nu reeds vast gesteld, dat de beschikbare arbeiders niet toereikend in aantal zijn om het vlas, de aardappelen en het koolzaad tijdig te oogsten. De ge westelijke arbeidsbureaux hebben alle arbeiders, waarover zij beschik ten, geplaatst. De reserves uit dï grote steden zijn door het bureau oogstvoorziening reeds volledig geschakeld, terwijl verder alle be schikbare krachten uit de catego rieën gevangenen en dergelijke eveneens zijn of worden tewerkge steld. Behalve de pootaardappelen is ook het vlas een belangrijk exportartikel en de waarde van het koolzaad x onze vetpositie is zeker algemeen bekend. Naast de hulp van de mili tairen is het dan ook noodzakelijk, dat allen, die in, de komende weken in de oogst kunnen werken, aan dit werk hun beste krachten zullen geven. BELONING VOOR VERDELGERS VAN COLORADOKEVERS. Onder de 281 scholen, waarvan kinderen in totaal waren het er 30.000 meegeholpen hebben bij het verdelgen van de zwermen colo radokevers, die enige weken geleden cp het Noordzeestrand aanspoelden, zijn 10 retourvluchten Amsterdam— Twenthe per K.L.M. verloot. De scholen, die door het lot werden aan gewezen zijn, het lyceum te Terneu- zen, de Prins Willemschool te Vlis- singen, de o. 1. s. te Wissekerke, de Christelijke school te Zouteléfhde, de Gereformeerde school te 's-Grave zande, de R.K. Meisjesschool te Mon ster, de ambachtsschool aan de La Reyweg te 's-Gravenhage, de R.K. Meisjesschool te Noord wijkerhout, de Hervormde school no. 4 te Kat wijk en de Schout bij Nacht Door- manschool (<Jfc>eribare u.l.o.) te Was senaar. Door een tweede -loting zal worden uitgemaakt welke leerling van iedere school de vlucht zal mee maken. tooiden het met behulp van eveneens uit Duitsland ge- requireerde technici. Maar Amerika beleefde dezer toen nog hadden zij geen dagen een sensatie, toen de behoorlijke motor voor dit eerste foto's gepubliceerd vliegtuig. Men kan zich de werden van het Russische vreugde van de Russen straalvliegtuig, dat ook voorstellen toen zij het vo- sneller dan het geluid ge- rig jaar krachtens het met vlogen zou hebben. De Rus- Engeland gesloten handels- sen moeten hierover zeer reeksen supersonische vluchten gemaakt. De Ame rikaanse luchtmacht heeft thans reeds vijf specialisten voor wie een vlucht van twaalf tot dertienhonderd kilometer per uur al even gewoon is als het over- steekje Amsterdam Londen voor de K. L. M.-piloot. Amerika bestelt voor 5 mil liard dollar aan vliegtuigen sloten werden en naar men aannam; voor altijd zijn thans heropend. In uit gestrekte landbouwstreken stromen de boeren en de vrouwen van hun farms weer naar de fabrfieken, waar zij in de oorlog de Vliegende Forten, de Thun derbolts en de Lightnings aan de lopende band maak ten. Enkele cijfers, die het indrukwekkende bouwpro gramma illustreren: Lock heed moet 600 Shooting Stars maken en een kleine 100 maritieme verkenners. Republic 500 Thunderjets (straaljagers). Boeing een Kleine 200 Superfortresses (de machtigste bommen werpers). Curtiss een 100- tai twee motorige jagers en verkenners en zo gaat de lijst door. Enkele bedragen die hiermede gemoeid zijn: Boeing krijgt 1 Y\ millioen gulden. North American 1 milliard voor de 800 jagers, trainers en bommenwer pers. die dit bedrijf maken moet. Stuart Symington, de ..Air Secretary" heeft in - --J- totaal zijn handtekening ge waaraan de Duitsers al een Amerika is geenszins ver- vervaardigd, doch zij ont- steld onder orders voor het jaar voor de capitulatie ontrust over deze nieuwe ving een bouworder van de kapitale bedrag van meer werkten, liet model was aanwinst van de Russische regering voor ongeveer 300 dan 5 milliard gulden. genummer DFS 346. Zij luchtmacht, aangezien het stuks. Het zijn juist deze zagen evenwel geen kans thans al zover gevorderd orders die in enkele weken het toestel te voltooien, is met de bestudering van het gehele aspect van de voordat de Russen het land snelheden, die de geluids- Amerikaanse vliegtuig-in- binnenvielen np ïaaf^tpn cnoivioi/i rtTror4roffnr» r.*v.ru.» ontstemd zijn. want staan hier tegenover een geraffineerd spionnagespel. Bij de proefnemingen met dit toestel immers werden buitenlanders geweerd. De Amerikanen hebben meteen maar verteld, hoe zij aan hun gegevens ge- komen zyn Zij hebben verdrag o0 voortreffelijke kans gezien tijdens de ma- Rol.ls Royce Nene straal motoren ontvingen, die dan ook terstond gebruikt wer den om het eerste Russi sche super-sonische vlieg tuig te vervolmaken, noeuvres, die de Russen met het toestel maakten, met een telescopische lens foto's te maken. Hoe het filmpje door het ijzeren gordijn gesmokkeld werd D xwüjuv vuur oupci-suxu- y°rdt. met verte!d- L?J" Je whe snelheden is ontwor- Merkwaardig is wel, dat bij de zo juist aangekon digde indrukwekkende mi litaire orders aan de vlieg tuigindustrie een groot aan taj straaljagers begrepen NVvlip/t w- Ln n is van 'n lyPe- dat oorspron- Nu vliegt het, een JDuits kelijk voor super-soni- Amerikaanse experts zijn motor. De Russen zelf zul- onmiddellijk aan het werk dit type mi yverig na- fetogen en zij kwamen met bouwen, ex volgende rapport over de trots van de lucht-- Niet verontrust, macht". Het is een toestel pen Wij bedoelen de for midabele jager van North American Aviation Inc., de F 86. Deze fabriek heeft tot dusverre nog maar een dozijn van deze toestellen De laatsten snelheid overtreffen, dat dustrie gewijzigd "hebben, legden terstond beslag op 'daarover niet nieuws meer Vrijwel alle fabrieken, die dit fraaie werkstuk en vol- is te verwachten. Er zijn al terstond bij de vrede ge- waarvoor hij bijna 3500 vliegtuigen koopt. Daar mee hogpt hij de vrede in handen te houden, ondanks de Rode Luchtmacht, on danks de nieuwste Russi srtie straaljagers. Prof. Romme te Deventer: Professor Romme heeft Donder dagavond, in een drukbezochte ver gadering van de Katholieke Volks partij te Deventer, tot opening van zijn verkiezingstournee door ons land, o.m. gesproken over zijn bevin dingen bij zijn pas geëindigde reis naar Indonesië, die hij mede onder nam om de houding te kunnen be palen van de K.V.P. bij de komende regeringsvorming. Spr. stelde vast, dat de Kamer meerderheid de grondgedachte hul digt, dat de nieuwe rechtsorde de gebiedsdelen van ons land in en buiten Europa als gelijkberechtig- den wij beschouwen. De tegenstan ders achten dit onaanvaardbaar. Zij willen het in 1942 vanuit Londen door H. M. de Koningin gegeven woord dóen breken. Spr. wilde met klem vaststellen ,dat daardoor In donesië voor Nederland onherroe pelijk verloren zal gaan. Allen in Indonesië, die als Indonesiërs den ken, willen vrijheid als staat, een zelfde vrijheid als in Nederland wordt genoten. Het vrijheidsideaal beheerst het staatkundig denken van alle Indonesiërs. Daarmede is in de Indonesische zaal- niet alles in kannen en kruiken, doch wié het zou wagen, vol te houden, dat Ne derland 'in de te verkrijgen Unie een overwicht zou moeten behou den, stuurt aan op het doorsnijden van de band van Nederland met In. donesië, zelfs al zou men dat over wicht willen doordrijven op de punt der bajonetten. Er. is, aldus prof. Romme, een op lossing mogelijk, dank zij ook de tot dusver gevoerde regeringspolitiek, Onze regering dient vast te houden aan het beginsel van Linggadjati: een federatie, op te bouwen met de Indonesische deelstaten, verenigd ender het koninklijk gezag. Spr.'s ervaring in Bandoeng leidt er toe, te menen, dat men de in In donesië heersende vertrouwen-crisis moet wegwerken, die men daar over al om zich heen voelt waren. Men vraagt zich daar af, of men hier in Nederland een blyvende of slechts een tijdelijke band met Indonesië wil. Deze twijfel moet verdwijnen. De In donesiërs moeten weten, dat Neder land een blijvende band wil. Dat laat ste dient te gebeuren, als het moet ook zonder de republiek. Nederland en Indonesië zijn op el kander aangewezen in een groeiende wereldhuishouding. Daarover moet en kan worden gesproken met Indo nesiërs, die dit willen begrijpen. In ander verband verklaarde prof. Romme, dat de nieuwe rechtsorde moet steunen op voldoende Neder landse krachten, die zich voor Indo nesië beschikbaar blijven stellen en die, in onderling verkeer met de In donesiërs, het vertrouwen van dezen kunnen winnen. Welvaartsvergroting moet daarbij het doel zijn. Het moet komen tot een duurzaam verband met Indonesië, dat aan de wereld ten voorbeeld gesteld kan worden. Met betrekking tot hem gestelde vragen uit de vergadering, verklaar de prof. Romme, dataf gestudeerden van de middelbare school voor tropi sche cultures zeer wel in Indonesië een positie zullen kunnen blijven vin den, mits zij bezield zijn met pio niersgeest en daar geen „gespreid bedje" verwachten. Omstandigheden zouden er toe kun nen en moeten leiden, te eniger tijd opnieuw over te gaan tot een politio nele actie, die evenwel dan zou lei den tot èen opnieuw van ons ver vreemden van niet-revolutionaire In donesiërs. Prof. Romme meende tenslotte, dat het communisme in het algemeen geenszins vat heeft op dé Indonesiërs, doch het communisme is in Oost-Azrë teginnen te stoken en het is de taak der Nederlands-Indische regering, daartegen op te treden. Bouw van vijf en twintig „Sea-Furies" In opdracht van Kon. Marine De Ned. Verenigde Vliegtuigfa brieken „Fokker" hebben van de Kon. Ned. Marine een opdracht ge kregen voor de bouw van 25 Hawker Sea Furies, machines, die op de straaljagers na tot de snelste ter wereld behoren. De „Fokker"-fabrieken hebben de licentie voor de bouw van deze En gelse toestellen verkregen. Alhoewel de Ned. vliegtuig indus trie in het verleden met zoveel suc ces eigen Nederlandse machines van verschillende types voor leger en marine heeft gebouwd, is zij thans tot licentiebouw overgegaan, omdat zij erkent de noodzakelijkheid om te komen tot eenheid in bewapening en uitrusting voor de strijdkrachten in West-Europa. Het uitbrengen van aparte Nederlandse types zou deze eenheid slechts verstoren. Waar het echter toch een erkend militair en qponomisch landsbelang is, dat de gevechtsvliegtuigen voor onze lucht strijdkrachten hier te lande worden vervaardigd, is men tot licentiebouw gekomen, te meer waar dit ook voor onze deviezenpositie beter is. Te verwachten is, dat op deze eer ste opdracht voor de bouw van En gelse vliegtuigen meer orders zullen volgen. De „Fokker"-fabrieken zullen waarschijnlijk ook „Gloster Meteor"- toestellen voor de militaire lucht vaart in licentie gaan bouwen. Bij besluit van Ged. Staten is het vqlgende bepaald: met ingang van f' Juli 1948 worden op Zondagen en daarmede gelijk gestelde dagen de Mallegatsluis en de Rabatbrug te Gouda en de provinciale bruggen over de Gouwe benevens de Kwa- kelbrug over de Rijn niet geopend Met ingang van 1 Juli 1948 wordt op Zondagen en daarmede gelijk ge stelde dagen de Alphense brug over de Rijn niet geopend van 0.00 tot 6.00 uiy, van 10.00 tot 16.00 uur en van 22.00 tot 24.00 uur. In het tijdvak van 1 Juli tot 1 Oc tober 1948 worden op Zondagen en daarmede gelijk gestelde dagen de navolgende sluis in- en bruggen ever het Rijn-Schiekanaal niet ge opend. op de daarachter gestelde tij den: De Rotterdammerpoortbrug van 10.00 tot 20.00 uur en van 22.30 tot 24.00 uur;; de Oostpoortbrug van 10.00 uur tot 20.00 uur en van 22.30 tot 24.00 uur; de Oude Tolbrug van 10.00 tot 19.00 uur en van 21.30 tot 24.00 ur de Sluis te Leidschendam van 11.00 tot 18.00 uur en van 20.30 tot 24.00 uur; de Lammebrug van 12.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 24.00 uur. NEDERLAND HELPT DE UNAC. De UNAC (United Nations Appeal for Children) heeft tot dusverre uit Nederland 400.000 guMen ontvangen aan vrijwillige bijdragen. Voorts hebben 40.000 Nederlandse families zich bereid verklaard tijde lijk ondervoede kinderen uit het buitenland in hun huizen op te ne men. In vijf-en-veertig landen zijn tot dusverre UNAC-comité's opge richt, die te zamen vijftien millioen dollar hebben opgebracht. Het Engelse pleizierjajcht „Lady Audrey" met aan boord de eigenaar de heer Reedgrave en twee vrienden, dat op weg was van Ramsgate naar Bergen in Noorwegen water maakte, werd in de afgelopen nacht door de kotter „IJmuiden 23" op de Noord zee opgepikt en in de haven van IJmuiden binnengebracht. De drie onfortuinlijke zeilers zijn in een ho tel ondergebracht. COMM. VERKIEZINGSFILM VERBODEN „Tastbare leugens" om sentimenten te prikkelen De Centrale Filmkeuringscommis sie en de Herkeuringscommissie heb ben zo blijkt uit een publicatie in „De Waarheid" de verkiezingsfilm van de C.P.N., getiteld „Welvaart voor een nieuw Nederland" niet goedgekeurd voor vertoning. Uit het trale Keuringscommissie citeren wij: „Het is toelaatbaar politieke begin selen, inzichten en beoordelingen openbaar te maken zelfs de meest subjectieve, doch het is ontoelaat baar opzettelijk en onmiskenbaar zulk een betoog te baseren op aperte onwajarheden of uit zijn verband ge rukte en daardoor van een onjuiste of vals inhoud voorziene citaten van regeringspersonen of tegenstanders of halve waarheden, die door haar plaatsing in een zeker verband tast bare leugens worden of.een opzet telijk onvolledige weergave van an- derer motieven met het oogmerk daarvan een met de werkelijkheid strijdende interpretatie ingang te doen vinden' door 't prikke'en van sentimenten in de massa met de kennelijke opzet de aandacht niet te binden aan, doch los te maken van de feiten, waarop die sentimenten betrekking hebben". TOURISTEN DOOR DE LUCHT NAAR TIROL. Dc Ned. Reisvereniging heeft, in samenwerking met de luchtvaart maatschappij Aero-Holland ten be hoeve van haar leden een aantal vluchten naar Innsbruck georgani seerd. Op 4 Juli, 18 Juli, 1 Augus tus en 15 Augustus zullen 2 Dakota's en 2 Cessna's opstijgen van resp. Schiphol en Ypenburg en in totaal 50 touristen naar hun plaats van be stemming brengen. Op de thuisvluch- ten zullen reeds daar verblijvende groepen terug gebracht worden. BEURS VERWACHT GEEN DEVALUATIE. Na de verbeterde stemming van Donderdag viel het verloop van de effectenmarkt gisteren m'in of meer tegen. De beurs leed onder een vol slagen gebrek aan nieuwe perspec tieven en «Iroeg daar alle kenmer ken van. In afwachting van de ver dere ontwikkeling der gespannen verhoudingen in Berlijn, alsmede gezien het naderend weekenf, waar door altijd een bepaalde onzeker heid omtrent mogelijke gebeurtenis- sen het publiek van nieuwe verbin- tenissen afhoudt, waren vraag en aanbod vrijwel met elkaar in even wicht en boden de koersen weinig of geen variatie. Er heerste dan ook van de aanvang af een zeer onge animeerde stemming en er kwamen slechts weinig noteringen tot stand. Bij de behandeling van het wets ontwerp der Europese economische samenwerking heeft minister Lief- tinck in de Kamer nog eens nadruk kelijk de suggestie van een hieraan verbonden devaluatiedwang tegen gesproken. Mede hierdoor was de aanleiding voor de gisteren ontstane vaste tendens verdwenen. De koer sen weken maar heel weinig van die van gisteren af en fluctuaties waren zeldzaam. Toch viel het op, dat het koerspeil in het verdere ver loop goed gehandhaafd bleef, het geen wel sterk op een goede onder toon van de markt duidt. Een uitzondering vormden aan delen Aku, die de gehele middag in een open hoek verhandeld werden en tot 165 opliepen. De overige leidende internationale fondsen be wogen zich op het vorig slotpeil. Kon. Olie bleef voor de oude aan delen op 348 cn voor de nieuwe op 340

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7