De middenstand in de knel Het verlofcentrum te Prapat Amateur toneelspel Eerste Hulp Bij Ongelukken Defective ZATERDAG 3 JULI 1948 DE LEIDSE COURAN 1 WIVW» BLAD PAGINA 2 Aan de Opmars ontlenen we het volgende artikel, dat we graag bren gen ook onder de aandacht van onze lezers, die de Opmars -niet mochten lezen. Er is ontevredenheid bij vele groe pen van ons volk. Als je een vergadering meemaakt cn als na de ineliding van de spre ker de gedachtenwisseling komt, dan is de critiek niet van de lucht. Meer of minder gefundeerd. In ge kuiste en piet gekuiste taal. Wen sen worden geuit die op lichtvaar digheid berusten, en er zijn harte- kreten bij van werkelijk in noodver- kerenden. Bij aPe verscheidenheid is men het echter hier over eens (o! contradictie), dat men zélf in de hoek zit waar de hardste klappen vallen. Dit laatste geldt vooral ook voor de midden standers die men spreekt in of buiten vergaderingen. En 't is zo begrijpelijk! Wanneer ifien alleen kijkt naar eigen onderneming of eigen bedrijfs tak en wat is menselijke^ dan is men geneigd de maatregelen op het gebied van de belastingen, de prijspolitiek, de rantsoenering en de daarmee verband houdende bureau cratie, die allen een drastische be perking van winst- en ermoging- vorming inhouden, niet alleen onbe grijpelijk te vinden maar aan te zien als plagerijen van de Overheid, er ger als een „aanval" vooral op het klein en middenbedrijf. Is dat nu geheel redelijk? Moet men ook bij de beoordeling van deze maatregelen (waarop, ik geef dat grif toe, incidenteel gefun deerde critiek is te leveren) de ach tergrond van onze zeer moeilijke na oorlogse nationaal-sociaal-econo- mische situatie niet in zijn gezichts veld betrekken? De vraag stellen is haar beant woorden. Bij de bevrijding waren de voor raden bij Handel en Industrie met 96 t.o.v. 1$40 teruggelopen (lees: door de bezetters voor de oorlog voering aangewend) Onze industrië le apparatuur was voor een groot gedeelte weggevoerd terwijl het overgeblevene verouderd was. Daar door en door psychologische oorza ken en het teruglopen van'de vak- awbkeamheid was de arbeidsproduc tiviteit catastrophaa1 verminderd. Anderzijds schreewde ons volk om sedert lange jaren uitgestelde behoef ten van gebruiks- en verbruiksgoe- deren. Ieder zal het er over eens zijn, dat in deze moeilijke periode de Over heid moest ingrijpen om uit deze ontredderde situatie te komen. Had zij dit niet gedaan, dan waren wij in alle vrijheid regelrecht af gestevend naar een economische ont reddering, een chaos, een ontwaar ding van het ruilmiddel, waarvan Frankrijk en Italië ons een voor beeld geven. Stakingen, afglijden naar het com munisme, practische ontwaarding van vele vermogens. Zijn er nu bij het zoeken naar op lossingen van deze grote na-oorlogse vraagstukken geen fouten gemaakt? Zeker, ik geef dat grif toe! Als gij de critiek hebt gevoegd, die door de organisaties, ook door de Katholieke, en vooral ook in de Volksvertegenwoordiging is geleverd dan zult gij 'begrijpen dat de genees middelen die de noodgedwongen harde heelmeester voorschreef om het zieke lichaam der maatschappij te genezen, niet altijd instemming vonden en tengevolge van de critiek dikwijls zijn verzacht geworden. Moet die staatsbemoeiing, met al de daaraan verbonden lasten, nu maar steeds zo blijven voortduren zult ge .vragen? Neen, deze toestand is abnormaal en moet zo spdedig mogelijk plaats maken voor de normale, waarin het bedrijfsleven weer een zo groot mo gelijke vrijheid geniet. Het is daarom noodzakelijk: dat, naarmate de oorzaken van het ziekteproces minder worend, de Staat zich moet terug trekken en wel in e enzodaniig snel tempo, dat de do sis geneesmiddelen het gezond wor- d enniet in de weg staan, d.w.z., dat mogelijk zijn bemoeiingen beëindigt de „ondeskundige" Staat zo spoedig HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw- en Makelaarsbedrijf v. cl. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 en overgeeft aan het bedrijfsleven zelf (in dit verband zij gewezen op de urgentie van de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie); dat de knellende banden van een re- geringspolitiek, wanneer de grond stoffen positie en productiemogelijk heden dit maar enigszins toelaten, gevierd of zo spoedig mogeijk gehea1 losgelaten moeten worden; dat dit nog meer klemt, omdat hier door de ambtenarij weer tot zijn normale proporties kan worden te ruggebracht, tot voordeel van de schatkist en van de wederinschake- ling van deze krachten in het pro ductie-proces, maar vooral ter ont lasting van de martelende bureau cratie, waaronder het bedrijfsleven zucht. dat de fiscale politiek van de Over heid, én wat de hoe-grootheid van de heffingen, èn wat de termijnen van invordering betreft, rekening houdt met de beperkte draagkracht van het bedrijfsleven, vooral van het klein- en middenbedrijf;, dat de Overheid door een verant woorde subsidie-politiek nieuwe wegen helpt banen voor de midden stand, om zich door commercië'e bundeling en interne rationalisatie te consolideren, en zo mogelijk te vergroten en te verbreden: dat, tenslotte, de Overheid de voor waarden schept om de vrije organi satie van de Middenstand, zowel in vak- als sthndsverband, zich laten ontwikkelen, opdat zij eep stevige onderbouw gaan werden voor de ko mende publiekrechtelijke boven bouw. Daarom staat in ons verkiezings manifest onder punt 12: „Het beschermen van het particu liere bedrijfsleven en het doelmatig versterken van de gezondheid van de middenstandsbedrijven door bij zondere zorg in de organisatie-politiek in de voorlichtingspolitiek in de prijspolitiek in de belasting-politiek". HOOIJ Over een weg op Sumatra rijdt een theek met een keur van boeken. In drie-tonner vol enthousiaste verlof gangers, die een viertal dagen het juk der verzuchtingen zoals het solda tenleven wel schertsend genoemd wordt mogen afwerpen om zich onder te dompelen in veriofsgenietfn- gen en en passant in het zonovergo ten Tobameer. Lawaai genoeg uit zp'n verzameling verlofgangers, maar bij een bocht in de weg wordt het geluid wat minder uitdagend, want de er varen chauffeur, die iedere dag dit traject Station SiantarPrapat rijdt als hij de „klussies" verlofgangers gaat ophalen of wegbrengen, grinnikt, schakelt feilloos terug met een „snork" tussengas en loodst de wa gen, die muurvast op de weg ligt, om de hoek. „Royem, ik doch dat we in het ma- jem kieperde" brult een Amsterdam mer. „He soepier, beetje plan-plan,' ja?... De chauffeur, die heué wel de ver antwoordelijkheid kent met een twin tig dure levens, in zijn wagen, heeft de schoonste schik, want na een „moord-bocht" davert hij op een stei le rotswand aan en juist, als de jon gens denken dat zij met een reuze vaart tegen de granieten bastion zul len optornen, blijkt daarin een gat te zijn en brult de wagen al door de tunnel die iedere verlofganger en be zoeker van Prapat kent.. Twintig kop pen bukken zich automatisch. Even de schaduw en koelte van het inwen dige van de bergwand, een flits van venijnige pijpen druipsteen, die als krissenmaar dan is daar weer het zonlicht en kande Mokummer verademend zijn hart luchten: „Nou jonges dat was< kiele-kiele. Ik doch dat ie ons effetjes in de puree zou schuive Maar dan vraagt de omgeving weer de aandacht en de jongens, die toch wel wat gewend zijn, kijken hun ogen uit op het panorama dat zich ais een bonte kaleidoscoop voor hun uit rolt. Daar beneden is de baai, omge ven door prachtig groen, waartussen de verlofshuisjes als rode inktspatten fel opkleuren. „Prapat, joch", brult er een boven het lawaai van de motor uit en wijst naar de; verspreide inktspatten. Een Rotterdammer vindt zijn Kralinger plas groter en wil niet erkennen, dat hij diep onder de indruk is. Dan zyn allen stil en staren naar het oord waar zij, na maanden van dienstdoen, een handvol dagen mo gen doorbrengen. En iedere bocht' wordt het Tobameer groter en ont dekken de reizigers nieuwe bijzonder heden Ook de Mokummer wordt stiller en zegt dan: „Het Tobameer, eh. Lijkt wel wat op die, Dingeszee, weet je wel? Voor het voormalige Prapt-hotel stopt de wagen. Einde van de reis en het begin van het verblijf in een su bliem verlofcentrum. De reizigers vermoeid van de lange tocht (soms duurt de reis naar Prapat voor de mannen, die ver de binnenlanden in- liggen, bijna een hele dag),, springen van de wagen en stappen meteen de ruime cantinezaal in, waar gemakke lijke stoelen tot rusten noden. „Niets is goed genoeg voor de ver lofganger", is hier het devies-. Banjak tafeltjes met fleurige kleedjes en als zij tenminste niet te laat op de dag zijn aangekomen fleurige bloe men. Direct al zijn de nieuwaangekome- nen opgenomen, in de gezellige can- tine-sfeer want soldaten maken gauw vrienden en vinden overal vrienden. De leestafel is ruim voorzien van allerhande tijdschriften en voor re genachtige dagen is er een biblio- een hoek staat de piano en bij elke groep verlofgangers is wel een knaap, die een nummer hierop ten beste kan geven. Wanneer de piano op non- actief staat of moet „afkoelen" is- daar de radio, een fonkelnieuwe van het thuisfront, waardoor wij laatst de HollandBelgië-wedstrijd steengoed konden volgen. Gekke gewaarwor ding anders. In Prapat, bijna ontoe gankelijk door de gordel van bergrug gen en messcherpe doloks hoorden we op hetzelfde ogenblik een duizend koppige menigte in Rotterdam brul len en wij, wel, wij brulden even hard mee. Jhmmer van dat gelijke spel, maar dat is een ander verhaal Voor liefhebbers is er verder nog een ping-pong-tafel, een Russisch bil jart en dan nog last but least, de barVoor een beetje centen wordt een behoorlijke consumptie verstrekt en met weemoed denk ik aan de kof fie die er des morgens op vertoon van de etenskaart gratis werd ver strekt en de gebakken spiegeleieren des avonds. „Paling baik", zeide de jongens. Voor een halve gulden een snee brood met een spiegelei. Wie deed je wat? U kunt me geloven als ik zeg dat er zo'n 200 eitjes per avond v/orden weggebakken en dat Cor Haaksma, de cantine-beheerder, eer der Stoottroeper, soms om negen uur al „neen" moest verkopen .als er nog meer animo was voor „satoe portie adam en eva op een vlot". „Joveltjes", vond Herman Lely- veld, eerder hospik van de 35ste Hupva, thans culinair-artist, die met zijn glunderend vollemaansgezicht, beginnend baardje en echte snor de eitjes stond te bakken: „Vijfduizend eitjes in de maand, dat is toch geen kattedrek, wat? Dat wou ik maar ef fen tj es zeggen". Terwijl de nieuwaangekomenen uit puffen in de cantine, en hun pijpie bier genieten, gaat de commandant van het troepje net als in een echt hotel naar de counter om de komst te melden bij de directie. Geflankeerd door twee glazen vitrines, waarin specimen zijn uitgestald van voor werpen, die de men zich hier kan aanschaffen, zoals, toiletartikelen, zonnebrandolie, schrijfpapier, dran ken, enz. ziten twee $ames als comi té de réception achtfer een bureau. Mevrouw de Boer, rustig en altijd vriendelijk glimlachend door haar brilleglazen, kent de kneepjes van het hotelleven, was elders reeds in ver lofcentra werkzaam en heeft op het gebied van entertainment internatio nale ervaringen. Met mej. Wenthold, ook geen onbekende op het gebied van de welzijnsverzorging wie kent haar niet als bezoekster van de hos pitalen klein en beweeglijk is dit sympathieke span, dat weerstand kan bieden aan iedere batterij vragen. Hier is -de administratie, de biblio theek, de uitgifte van sportartikelen en gezelschapsspelen en het inlich tingenloket. Doodernstig komen er soms naar de tijd vragen en prompt wordt op de minuut af, de tijd op gegeven. Hier worden dus de gasten 'inge schreven, terwijl de verdere admi nistratie in een apart kantoor wordt gevoerd door Sgt. Maatjes (3-3-R.I.). Nu ik toch met namen noemen ben begonnen, moet ik u ook de rest van de vaste staf voorstellen. De algehele leiding van het verlofcentrum berust bij de Sgt.-Maj. W. de Lange, een man, die per dag een heel stuk werk weet te verzetten en deze „fabriek" van de grond af heeft opgebouwd. Zijn streven is er uitsluitend op gericht, om het de jongens naar de zin te maken en hen enkele dagen uit de militaire sfeer te kunnèn ha len. Zijn wens, dat de jongens' hier enkele dagen geheel „burger" kunnen zijn, zal wel nimmer in vervulling gaan, want militaire discipline, orde en regelmaat moeten er zijn, ook al is de man met verlofGedurende de' afwezigheid van Maj. de Lange, was Sgt. Toonen (4-2 R.I.) een uit muntend leider. Rustig wist deze sympathieke kerel alle moeilijkheden te boven te komen en, ik beloof het u, het wordt de leiding van een ver lofcentrum niet altijd even gemakke lijk gemaakt. Ik herinner me nog de avond van mijn aankomst toen een bepaald onderdeel een veel te grote groep verlofgangers naar Prapat stuurde en alles allang volgeboekt was. Uit zijn grote tabakspijp, een soort saxaphoon, stoomden grote rookwolken enhij kwam met een idee„Jongens terugsturen, dat n o o i t", zei deze sergeant. De jon gens bleven, maar dat een half uur het zwaard van Damocles boven hun hoofden had gezweefd, hebben zij nimmer geweten. Nu is hij, meen ik, ergens Welfare-officier. Sgt. Wijnho ven (Stoottroeper) een oud-gediende bij Wimpie Welfare, zorgt voor de verfraaiing van het centrum en is iedere dag met zijn werkers op stap. Er is heel wat te doen om dit grote complex in orde te houden en soms vergeet hij zijn eten erbij. Overigens komt hij niets te kort en als het werk gedaan is gaat hij voor zichzelf zor gen. Dick Thomas (M.L.) voelt zich in de keuken meer thuis dan in een verkenningstoestel en weet, tezamen met Herman Lelyveld. den verlofgan ger iedere dag een vette hap voor te zetten waar je „U" tegen zegt Lou Nooy (HupVa) is een volijverige fou- ragemeester en facteur en rijdt iedere dag het moeilijk traject Prapat Siantar visa versa om het verlofcen trum van het nodige te voorzien er tezamen vormen zij een staf die zich van vroeg tot laat inspant voor de verlofgangers. Zijn de formaliteiten aan de coun ter verricht, dan zoeken de jongens Kath. Werkverband opgericht In verband met het pas gehouden congres van de Ned. Amateur-to neelunie hebben wij de stichting van het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel aangekondigd. Tijdens een onderhoud, dat onze redactie dezer dagen had met de organisatoren, ontvingen wij de mededeling, dat na de bemoeiingen van de heer E. van Eyndhoven te Tilburg alle onder Brabantia nostra staande gezel schappen collectief zullen aanslui ten en dat met name de heer Holle wijn te Maastricht eenzelfde algeme ne overgang heeft voorbereid. Wat het bisdom Haarlem betreft: de heer Th. Loerakker te Haarlem spant zich voor deze zaak bijzonder in. Men mene niet, dat het katholieke Verband met de Natu in onmin zou moeten leven. Daarvoor zijn de ka tholieken in deze neutrale organi satie te zeer gerespecteerd. Trou wens, men zal, althans in de top en in technische aangelegenheden, sa menwerken. Doch men zal het bil lijken. dat een eigen organisatie voor het amateurtoneel tot zo hoog mogelijke ontwikkeling moet ko men, wil men het toneel, d.at voort komt uit de katholieke beginselen, zo goed mogelijk dienen. Dat was een uitdrukkelijke wens van het hoogwaardig Episcopaat, die men algemeen zal erkennen. Er zijn zeker drieduizend katho lieke toneelgroepen in ons land, die alle op de hoogte zijn gebracht van de werkwijze van het nieuwe Werk verband en die zo juist een folder hebben ontvangen, waarop het hou den van een toneel-festival op 17 en 18 Juli te Utrecht is aangekondigd. Belangrijke sprekers, bijv. Anton v. Duinkerken, zullen er het woord hun eigen bungalow op om hun ba- rang op te bergen en eens te neuzen waar ze terecht gekomen zijn. Ieder onderdeel heeft zijn eigen bungalow en zo zijn er bungalows voor officie ren, onder-officieren, voor dames (verpleegsters) en voor de „loslopen de" onderdelen zijn er de 14 hotelka mers. De verblijfkosten zijn niet hoog gesteld. Korporaals en manschappen betalen 0.50 per dag. onder-officie- ren (niet bij de troep gelegerd ƒ0.75 en officieren 1.50 per dag. Op 1 Mei 1947 werd dit verlof-cen trum officieel erkend en van 11 Maart 1948 af hebben ongeveer 10.000 ver lofgangers hiervan al gebruik ge maakt. Wanneer de jongens hun tampat hebben bekeken en goed bevonden, trekken zij meteen hun zwembroek aan of amuseren zich op andere ma nier, b.v. tennissen, badminton, vol leyen, wandelen of roeien, want zij zijn al ingeburgerd. Een soldaat voelt zich gauw thuis en zeker in Prapa. Snel, al te snel vliegen de dagen hier om en dan is daar weer die drie tonner, die de man met zijn barang meeneemt naar het station Siantar. Wederom vraagt dedienst de aan dacht, maar Prapat wordt niet ver geten. Het waren onvergetelijke dagen Er zijn veel jongelui tus sen 10 en 80 jaar, die dol zijn op avonturenverhalen over oerwouden, onbereis de streken, en met warme oren lezen ze over de ge varen van de jungle. Ze vergeten,, dat de jungle in het algemeen een zeer rustige en veilige plek is, vergeleken met de moder ne, beschaafde maatschap pij. De weg door het oer woud is veiliger dan de mod°rne straat, een veld slag tussen bosjesmannen is weinig gevaarlijker dan een hedendaagse werk plaats. Hoe dit verbeterd kan worden is een vraag stuk op zich, waar we het nu niet over hebben. Van jaar tot jaar stijgen de bedrijfsongevallen, en de verkeersongevallen nemen hand over hand toe. In 1947 bedroeg het aangege ven aantal bedrijfsongeval- gevallen deden hun duit in het zakje met 39285 slacht offers; men kan gerust aannemen, dat tussen 400.000 en 500.000 mensen in Nederland per jaar een slachtoffer worden van on ze zo veilige moderne sa menleving. En nu is het waar, dat niet al die on gevallen ernstig zijn, dat gelukkig maar een klein percentage een dodelijke afloop heeft (van de ver keersongevallen ongeveer 2 1/4 maar dat neemt niet weg, dat al deze ge vallen eerste hulp nodig hebben, al is die nog zo eenvoudig- of gering. Ze kan variëren van een pleis tertje op een sneed je in dë vinger, tot het bergen van een geval van schedel breuk toe. Maar hoe een voudig of hoe ingewikkeld die E.H.B.O. ook zijn moge, ze moet voldoen aan twee eisen. Ze moet deskundig gelijk worden verleend. Deskundige hulp vraagt vorming, opleiding, en die opleiding kan alleen wor den verkregen door het volgen van een regelmati ge cursus voor E.H.B.O., die worden gegeven door den de uitstekende cursus sen gevolgd. En dat is zo jammer, omdat meest sportieve vorm van naastenliefde is. Dat er speciale R.K. ver enigingen op dit gebied zijn, aangesloten bij de Na- de goede zorgen der plaat- tionale Federatie het Wit selijke verenigingen voor Gele Kruis, is geen secre- E.H.B.O. len 341163, de verkeerson- zijn, en ze moet zo snel mo Snelle hulp betekent, dat, bij een of ander ongeval, een deskundige helper niet ver uit de buurt is; met an dere woorden; dat er veel, heel veel mensen zijn, die inderdaad, op grond van hun opleiding in staat zijn eerste hulp aan te bieden. De propaganda voor de E.H.B.O., ook in katholieke kringen, heeft nog niet die resultaten opgeleverd, die men zou moeten wensen. Nog te weinig mensen zijn lid, en enthousiast lid van de R.K. E.H.B.O.-vereni- gingen. Nog te weinig wor- tarisme. Juist in de ernstige onge vallen zal de E.H.B.O.-er van katholieken huize nog andere hulp moeten verle nen, dan die uit zijn ver- bandtromirH komt. En de ze hulp te verzorgen, hel per te zijn van de priester vraagt een opleiding in Katholieken geest. Heel wat jongelui, jongens en meisjes, zullen van het E.H.B.O. werk waarlijk ge nieten, want het is boeiend, onderhoudend werk, maar bovenal: een practische en prachtige vorm van naas tenliefde. voeren en enkele goede toneelwer ken van grote auteurs komen op de planken. Doch het voorlopig dagelijks be stuur, waarvan Karei ten Hoope uit Amsterdam voorzitter is, Albert Welling te Utrecht secretaris en Jan Muller te Loosdrecht penning meester, heeft ook verdere plannen. Er komt nog deze maand een regie cursus, met Anton Sweers, Kees Spierings en Henk Schaar als docen ten, tijdens de regeringsfeesten in allerlei steden actie door middel van het wagenspel „De dood speelt mee" verder in October een tiental regie- en spelersweekends, de uitgave op korte termijn van het toneelblad „De nieuwe Spoel", onder dezelfde naam een bibliotheek en adviesbureau en straks een serie cursussen voor be stuurders van cluhs. Er bestaat bovendien een streven naar wisselwerking tussen amateurs- en beroepstoneel, naar inschakeling van de Jeugd-standsorganisaties en naar samenwerking met de Vla mingen. Wij stellen ons voor, dat dit nieuwe Verband door de katholieke clubs en door lekenspelers gretig zal worden aangegrepenv. O. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. H.Y., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuws; 8.15 Werken voor strijkorkest; 9.00 Nieuws; 9.45 Klas sieke muziek; 9.55 Inleiding Hoogmis; 10.00 Hoogmis vanuit de parochiekerk van de H. Willibrord te Amsterdam; 11.30 KRO-trio; 12.03 NBC Sympho- nieorkest; 12.15 Apologie; 12.35 Lunchconcert door Het Orkest Zonder Naam; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Vervolg Orkest Zon der Naam; 14.00 Het Omroepka- merorkest;. 15.10 Harmonie „Wils kracht"; J5.30 Rector J. Th. Kraak man over de waardige zomerviering; 15.40 Muzikale tombola; 16.10 Repor tage Ned. Baankampioenschappen; 16.25 Vespers; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 10.45 Gram.muziek; 19.50 In het boeckhuijs; 20.05 De ge wone man; 20.30 Grote verwachtin gen, hoorspel naar de gelijknamige roman van Charles Dickens; 21.20 Klein Orkest; 22.05 R.K. Hilversums Gemengdkoor; 22.37" Actualiteiten; 23.15 Radio Phil. Orkest. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws; 8.18 Ballet muziek; 8.30 Voor het platteland; 9.15 Men vraagt.... wij draaien; 12.05 Waltz- time in Holland; 12.40 Dameskoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Les gars de Pa ris; 14.00 Omroep-orkest o.I.-v. Hugo de Groot; 14.30 Boekenhalfuur; Ver volg omroeporkest; 15.30 Filmpraatje door L. J. Jordaan; 15.45 Pierre Palla; 16.00 The Romancers; 16.45 Sport flitsen: 17.30 Muziekver. De Pionier; 17.45 Wielrenkampioenschappen; 18.00 Nieuws; 18.30 Metropole orkest; 19.30 Stradiva Sextet; 20.00 Nieuws; 20.15 Feestconcert, verzorgd door Concert gebouworkest; 23.00 Nieuws; 23.15 The Skymasters; 23.45 Overpeinzin gen bij het slapen gaan. MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymn.; 7.30 Reveille; 8.00 Nieuws; 9.15 Och tend bezoek bij jonge zieken; 10.00 Werken van Bach; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 12.00 Zigeuneror kest; 12.33 Populaire orgelbespeling; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinatd; 14.35 Middagconc.; 15.05 Cello reci tal; 15.30 Oude Nederl. muziek; 16.45 Concertgebouw Koperkwintet: 17.00 Kleuterklokje; 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 20.00 Nieuws; 20.15 Collegium Musicum Amstelodamense; 21.20 De Varianten; 22.15 Met band en plaat23.00 Nieuws; 23.15 Avondklanken23.40 Liverpool Philh. orkest. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Band of H. M. Goldstream Guards; 8.00 Nieuws; 8.15 Vreugdevolle klanken; 8.45 Frag menten uit „Een Midzomernachts droom"; 9.35 Arbeidsvitaminen; 12.38 Gerard van Krevelen; 12.33 In het spionnetje; 13.00 Nieuws; 13.15 Vau deville Strijorkest; 14.20 Solistencon cert; 15.00 Kleinkunstbonbons; 20.00 Nieuws; 20.15 Utrechts Sted. Orkest; 22.10 Olymp. spelen; 23.00 Nieuws; 23.15 Skymasters. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 1) Toen 't bankiershuis Nielsen en Co te Hernosand zijn betaling had ge staakt en de beide firmanten wegens bedrieglijke bankbreuk achter slot en grendel waren gezet, prees August Söderman zich g^ukkig, dat hij slechts een matig bezoldigde baan, nie de gulden vrijheid kwijt was. Met het optimisme, een kerngezonde jongeman van vier-en-twintig eigen, beschouwde hij het als een uitge maakte zaak, dat hij wel weer gauw aan de slag zou gaan. Zijn kijk op -t leven was zó zonnig, dat hij zelfs 't besluit nam, van zijn gaven nooit meer een bankiershuis te doen pro fiteren, wijl de bodem, waarop som mige van deze pompeuze gebouwen plagen te worden opgetrokken, hem allesbehalve solide leek. De ge'egen- heid deed zich tevens voor, iets meer van de wereld te bekijken, al beperk te deze wereld zich in August Sö- derman's ogen tot Zweden. Herno sand, waar hij was geboren en geto gen, bood iemand te ongunstige kan sen om vooruit te komen. De sleutel tot aanzien en rijkdom lag in Stock holm. Daar waren rederijen en han delskantoren, die v wat graag een plaats zouden inruimen aan een am bitieus jongmens, dat in de moderne talen even vlot correspondeerde a^s hij ze sprak. Zonder twijfel zou August Söder- mait's optimisme heel wat minder groot zijn geweest, zo hij kranten had gelezen. Het kon toch wel niet anders, of ook „Hernosands Tidnin- gen" moest nu en dan een somber relaas hebben opgehangen van de werkloosheid die in Zweden angst wekkende afmetingen aannam en waarvan vooral de hoofdstad Stock holm haar deel kreeg. Söderman be steedde zijn vrije tijd echter aan studeren, sportbeoefening en het ver slinden van detectiveromans. Al blok kend, boksend en gnuivend over hef onfortuin van de sluwste misdadi gers ging de werkelijkheid aan hem voorbij. Die leerde August eerst in Stockholm, dat hij zich als 'n eldorado had voorgesteld, kennen. Niet één patroon bleek men een nieuwe kracht verlegen te zitten, integendeel. Ove ral waar hij aanklopte, kreeg hij het zelfde bescheid: men hield zich wel bezig met ontslag van personeel, niet met aanstelling. Zodra de econo mische omstandigheden gunstiger waren geworden, moest hij maar weer eens aankomen. Toen hem dit een half dozijn keer was meegedeeld, besloot hij in het vervolg steeds be langstellend te informeren, wanneer men dacht, dat dit heugelijke tijdstip zou aanbreken. De antwoorden va rieerden tussen „over tien jaar" en „nooit". Zelfs een matige jongeman, die weinig rookte en niet dronk, kwam met honderdtweeëntwintig kronen geen ti en jaar oe, en dit was nog wel de korst aangenomen termijn Hij had op de trein naar Hernosand kunnen stappen en daar zyn geluk kunnen beproeven, allicht met gabter kans op succes, omdat hij er bekend was en er, als het hem in de beginne tegenliep, toch voedsel en een dak boven zijn hoofd zou hebben. Maar August wilde van geen smada^ke terugtocht weten. Bij het afscheid van vader, moeder, broers en zusters had hij fier verklaard, dat hij naar Stockholm ging om er een positie te vinden, die zijn bekwaamheden recht zou doen wedervaren; hij ver tikte het, met hangende pootjes in Hernosand terug te keren, tenzij het uiterste was beproefd en hij zich ge wonnen moest geven. De hoop, op een handels of rederij kantoor te zul len slagen, had August reeds lang laten varen; zijn aspiraties waren van heel wat bescheidener aard ge worden en hij was bereid elke baan te aanvaarden, die hem 't hoognodige zou verschaffen om lijf en ziel bij een te houden. Zelfs deze minimum eisen schenen niet voor inwilliging vatbaar te zijn. Toen hij nog precies veertien kronen zijn rechmatig eigen dom kon noemen 't bedrag voor een enkele reis derde naar Hernosand hield hij zorgvuldig apart las hij in de dagbladen, die hij geregeld in een openbare leeszaal raadpleegde, «en advertentie, waarin sollicitanten werden opgeroepen voor de betrek king van naehtklerk in hotel „Sint Olaf"; grondige kennis van de mo derne ta^n strekte tot aanbeveling. August Söderman, die vergeefs had gedongen naar functies van gids bij een reisbureau bioscoop-portier en kellner in een volkszaak, was onder de vele tegenslagen dusdanig in de put geraakt, dat hij een positie als nachtklerk in een hotel een onbereik baar ideaal achtte. Het draaide toch op niets uit, naar 't „Sint Olaf" te gaan en zich aan te bieden. Hij re kende uit hoeveel maal hij voor veertien kronen in een gaarkeuken de maag kon vulen en in een volks logement onderdak voor de nacht vinden. Dan restte hem rJechts de zware reis naar Hernosand. Niet als de verloren zoon zou hij worden ontvangen, neen, als de opschepper, die de kous op de kop had gekregen. Zijn broers en zusters zouden hem uitlachen en indien het lang duurde, eer hij een betrekking vond, hem ver wijten, dat hij een oude vader, die zelf hard moest ploeteren om zijn kostje op te halen, tot overlast was. Het bloed stroomde August naar het hoofd. Weer las hij de advertentie in „Stockholms Aftonbladet', weer schuddp hij mismoedig 't hoofd: niet voor hem weggelegd. Boven zijn neerslachtigheid rees echter de ge dachte uit mag ik het uiterste onbe proefd latèn, voor ik genoodzaakt ben de Canossagang naar Hernosand te ondernemen? Hij nam zijn besluit: met dichte ogen wees hij een regel uit 't hoofdartikel van de krant aan,, om daarvan de letters te ellen. Was het aantal even, dan zou hij-een po ging wagen, anders niet. De telling gaf tot resultaat zesenveertig letiers. Söderman verliet de leeszaal en wan delde naar 't „Sint Olaf". Het won der gebeurde na een vluchtig examen werd hij aangenomen. Hij was er nu zes weken. Zijn dienst begon cm middernacht, maar de instructies luidden, dat hij om kwart voor twaalf aanwezig behoor de te zijn ten einde het werk over te nemen van de collega, die van vier uur des middags in functie was geweest, en op de hoogte worden gesteld van de lopende zaken. Tegen die collega, Lars Folraer, had hij reeds van de eerste dag af een he vige antipahtie opgevat en hij kon niet anders zeggen, of de vijandige gezindheid was wederzijds. De tele foniste, Stine Tidvall, ging eveneens om middernacht naar huis en Söder- man's werkzaamheden bepaalden zich tot het inschrijven van late gasten en het bedien van de t^efoon. Zyn enig gezelschap gedurende de lange nachtwake was de zeventienjarige Matts Holm, die de gasten met de lift naar hun verdieping bracht; een ge zelschap waaraan Söderman weinig had, want Matts moest in de morgen uren zyn vader behulpzaam zijn bij het rondbrengen van melk en placht daarvoor gedurende de nachtdienst de benodigde krachten op te doen. Söderman's salaris bedroeg twin tig kronen in de week. Volgens de gérant van 't „Sint Olaf', Otto Elm- blad kwam het in werkelijkheid op aanmerkelijk méér neer, want de nachtklerk had beschikking over een op de bovenste verdieping ge'egen kamer en alles wat hij in het hotel gebruikte, verkreeg hij tegen in koopsprijs. ("Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6