Ontslag bij arbeidsovereen komsten Het Palestijnse probleem Problemen van loons-verhoging of prijsverlaging Wie er uit Indië naar huis komen ZATERDAG 3 JULI 1948 DE LEIDSK IJUUKAW 1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 Verlenging van termijn Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten". Het wetsontwerp bevat in de eer ste plaats bepalingen omtrent de volgende onderwerpen: verlenging van de opzeggingster mijn bij langdurig dienstverband, ontslagen, welke kennelijk onrede lijk zijn, herplaatsing, ontslag bij eiekte en bij militaire dienst cn het concurrentiebeding. Voorts is van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om nog enkele an dere, technische verbeteringen in de bepalingen nopens de beëindiging der dienstbetrekking aan te brengen. 'Ten slotte zijn uiteraard onder ogen gezien de gevolgen die de voor noemde wijzigingen voor andere de len der wetgeving moesten mede brengen en worden uit dezen hoofde een aantal wijzigingen voorgesteld. De minister heeft gemeend nog niet te moeten overgaan tot het voorstellen van wijzigingen omtrent de rechtspraak in arbeidszaken, waaromtrent de „Stichting van den Arbeid" een aantal wensen heeft ge uit. Dit is namelijk een omvangrijk en moeilijk vraagstuk. De minister achtte het niet gewenst om de eer der bedoelde wijzigingen te doen wachten, totdat de wijziging van de bepalingen betreffende de recht spraak ook in een ontwerp zouden zijn neergelegd. Hij blijft ter zake echter diligent. Verlenging van de opzeggings termijn. Voor de oorlog werd het vraagstuk van verlenging van de opzeggings termijn aan de orde gesteld in het bijzonder met betrekking tot „hoofd arbeiders". De minister is van me ning dat te dezen aanzien geen on derscheid tussen hoofd- en handar beiders moet worden gemaakt. Dat een arbeider na jarenlange dienst betrekking op korte termijn kan worden ontslagen, wordt algemeen als onbillijk gevoeld. ..De ratio ligt in de omstandigheid, dat een arbeidsovereenkomst meer inhoudt dan de enkele verplichting tot erkenning van de arbeider en tot betaling van loon door de werk- BERNADOTTE HEEFT NOG GEEN ANTWOORD. Bernadotte heeft medegedeeld, dat hij van geen der beide partijen in Pa lestina een officieel antwoord op zijn vrédesvoorstellen had ontvangen. Vandaag vertrekt de graaf naar Cairo om de voorstellen te bespreken met de Arabische vertegenwoordigers, "**<lie hij hiertoe bereid gevonden heeft. Naar te Cairo verluidt, heeft de Arabische Liga haar definitief ant woord uitgesteld in verband met de steeds slechter wordende internatio nale toestand. De leiders zouden in afwachting zijn van de houding die de Sowjet-Unie zal aannemen in het Palestijnse probleem, nu de geschil len met de Westelijke mogendheden steeds scherper vormen aannemen. Trygve Lie, de secretaris der Ver. Naties, heeft verklaard te hopen op een verlenging van het bestand, dat op 9 Juli a.s. afloopt. Hij liet het aan de bemiddelaar in Palestina over, de ze verlenging in de Veiligheidsraad te berde te brengen. Bernadotte zei- de van zijn kant, dat hij een derge lijk verzoek nog niet had ingediend- Lie deelde mede, dat hij beschikte over de volledige tekst van Bernadot- te's voorstellen, maar deze had hem strikte geheimhouding opgelegd tot de datum, waarop hijzelf de vre- desaanbiedingen zou vrijgeven. DENEMARKEN VERLEENT GEEN INTERVENTIE. De Deense regering heeft besloten r.iet in te gaan op het verzoek van het Berlijnse gemeentebestuur. de kwestie van de crisis in de Duitse hoofdstad voor de Verenigde Naties te brengen. FRANSE ZEELIEDENSTAKING. Men vreest, dat de zeeliedensta king te Marseille ten gevolge zal hebben, dat de verbindingen met Noord-Afrika en Corsica volledig verbroken zullen worden. Geen en kel schip heeft gisteren de haven ver laten. De stakers hielden een pro testvergadering en eisten 20 procent loonsverhoging. Zeelieden te St. Nazaire legden het werk neer in solidariteit met de sta kers, evenals te Sete. HET TERRORISME OP MALAKKA. Gewapende Chinese verzetslieden hebben het dorp Koelai (Malakka) aangevallen, waarbij drie personen gedood werden. Zij lieten in het dorp, posten met de leuze „weg met het Britse imperialisme". Het was, zo meldt Reuter, de grootste tot dusver door verzetslieden op Malakka uit gevoerde aanval en hij verried „nauwkeurige organisatie". De politie heeft de aanvallers te ruggedreven, toen zij het politiebu reau aanvielen. Naderhand zijn zes personen gearresteerd, die er van verdacht worden de „geheime dienst" der verzetslieden te heben bijgestaan. Te Berok, zo werd verder ge meld, is een Chinese rentmeester door vijf personen neergeschoten. Er wordt verder melding ge maakt van het vinden van commu- litteratuur emblemen door de ~«°itie. gever. Hoe langer de dienstbetrek king duurt des te nauwer worden arbeider en patroon aan elkaar vef- bonden. Dit geldt evengoed bij hand als bij hoofdarbeid. Het ontwerp maakt hier dan ook geen onder- scheld. Naar huidig inzicht behoort ook bij het ontslag gelet te worden op het principiële verschil tussen de prestaties van de arbeider en van de werkgever en op hun verschillende maatschappelijke positie, Wanneer men nu het standpunt inneemt, dat de opzeggingstermijn in geval van langdurig dienstverband verlengd behoort te worden, zulks omdat met de duur der dienstbetrekking de (morele) verplichtingen van par tijen gestadig groeien, dan moet men in het oog houden dat, hoewel die toeneming van verplichtingen we derzijds is, zij daarom nog niet tot gelijke gevolgen aanleiding behoeft te geven. De Stichting van den Arbeid heeft voorgesteld om de termijn van op zegging, zowel voor de werkgever als voor de arbeider te doen stijgen met een week voor ieder jaar, dat de dienstbetrekking na de meerder jarigheid van de arbeider heeft ge duurd, met dien verstande, dat het maximum voor de werkgever 26 we ken, doch voor de arbeider 13 we ken zal bedragen. Wanneer men ech ter op het standpunt staat dat de ze delijke verplichting van de arbeider om niet op korte tijd zijn dienst op te zeggen ten hoogste mag leiden tot het voorschrijven van een opzeg gingstermijn van 13 weken, terwijl diezelfde verplichting voor de werk gever behoort te worden uitgedrukt door een termijn van ten hoogste 26 weken, dan wil bet de minister voorkomen, dat niet alleen de maxi ma tot elkaar behoren te staan in verhouding van 1:2, maar ^at die zelfde verhouding ook behoort te be staan in de tijd voordat het maximum is bereikt. Het ontwerp stelt dus voor, de ter mijn voor de arbeider te» doen op lopen met 1 week voor iedere twee jaar, dat de dienstbetrekking heeft geduurd. Overigens is het advies van de Stichting van den Arbeid ge volgd. Geen onredelijk ontslag Ontslagen, welke kennelijk on redelijk zijn en oplegging van verplichting tot herplaatsing. Ofschoon de bepalingen omtrent verlenging van de opzeggingstermijn tot uitdrukking brengen, dat langdu rige dienstbetrekkingen niet te ge makkelijk moeten kunnen worden verbroken, komt het de minister met de Stichting van de Arbeid voor, dat het inachtnemen van een langere termijn niet het enige midel behoort termijn niet het enige middel behoort voorkomen. De wet ging er tot nu toe van uit, dat een ontslag, mits met inachtneming van de voorgeschreven termijn of met betaling van de voorgeschreven schadeloosstelling ge paard gaande steeds mocht worden gegeven, resp. genomen: die aldus handelde, handelde rechtmatig. De werkgever, die zijn arbeider zonder goede reden ontslaat, en de arbeider, die wegens een gril de dienst opzegt, handelen naar huidi ge opvatting niet behoorlijk, ook al nemen zij de opzegginghtermiinen 'in acht. Het ontwerp streeft er naar om deze gedachte te verwezenlijken, en wel op twee wijzen. In de eerste plaats worden bepa lingen voorgesteld met betrekking tot de redelijkheid van het ontslag Overeenkomstig het advies de Stich ting van den Arbeid is in de rege ling niet voor de geldigheid van ieder ontslag de positieve eis gesteld, dat een redelijke grond daartoe aanwe zig zij, doch is slechts de mogelijk heid geopend om tegen kennelijk on redelijke ontslagen op te komen. Bij de beordeling van dit laatste zal met alle omstandigheden van het geval rekening moeten worden gehouden. Daarbij is in het oog te vatten, dat ook hier de positie van de werkge ver en die van de arbeiders geens zins gelijk zijn, en dat ook de verhou dingen in de onderscheiden delen van het bedrijfsleven uiteenloDen. Het stellen van een nadere abstrac te definitie van „kennelijk onrede lijk" in de wet is uiterst bezwaar lijk en bovendien zeer gevaarlijk. Aan de rechtsprekende instanties zal hier een grote mate van vrijheid van beoordeling moeten worden overge laten. Op het voetspoor van de be staande bepalingen omtrent 'de drin gende reden voor ontslag bepaalt het onderwerp zich derhalve tot het ge ven van enige voorbeelden, welke als kennelijk onredelijk kunnen wor den beschouwd. In de tweede plaats wil het ont werp accentueren, dat verbreking van de band, die de dienstbetrek king heeft geschapen, niet behoort te staan ter uitsluitende beoordeling van een der partijen. In geval van kennelijk onredelijk ontslag kan de rechter niet alleen een schadevergoe ding toekennen, doch ook de ver plichting opleggen om de dienstbe trekking te herstellen. Dit laatste kan hij ook in de gevallen van tus sentijdse verbreking, welke van ouds tot schadeplichtigheid aanleiding geven. In vele gevallen kan met eni ge goede wil de dienstbetrekking zeer wel hersteld worden. Intussen dient men realistisch te blijven. Soms zal een dergelijk her stel voor de partij, die wenst op te zeggen ook al heeft zij daar voor objectief geen goede reden of die de dienstbetrekking verbroken heeft onder inachtneming van de voorgeschreven termijnen, moeilijk te aanvaarden zijn; wanneer de band tussen werkgever en arbeider dus danig knellend is geworden, zal men omtrent het geforceerd in stand hou den dier dienstbetreking geen gunsti ge verwachtingen mogen koesteren. Vandaar dat het ontwerp bepaalt, dat de verplichting tot herplaatsing zich steeds zal kunnen oplossen in een tot betaling van een afkoopsom. Ziekte en .militaire .dienst In het rapport van de stichting van de arbeid wordt de wens uitge sproken, ontslag tijdens ziekte of militaire dienst uij te sluiten. Het ontwerp geeft in hoofdzaak aan deze wens gevolg, doch is bij de uitwerking in enkele opzichten van het rapport afgeweken. In de eerste plaats is niet overge nomen de gedachte om ook de ar beider het recht te ontnemen geduren de ziekte of militaire dienst op regel matige wijze op te zeggen. De grond om het ontsagl in geval van ziekte of militaire dienst te verbieden is immers gelegen in bescherming van de arbeider en er schijnt niet vol doende reden aanwezig om dit ver bod wederkerig te maken. Voorts is niet overgenomen de op vatting van de meerderheid in de commissie, die het ontslagverbod bij ziekte in tijdsduur onbeperkt wenste te zien, doch is gevoed de mening van de minderheid, die daaraan een limiet van een jaar wenste te zien gesteld. Wijders is er aanzien van het ont slagverbod bij militaire dienst afge weken van het advies van de stich ting van de arbeid, hetwelk ten aan zien van minderjarige arbeiders de regeling van het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen 1945 wil volgen d.vrta. ontslag is toegelaten, doch na de militaire dienst heeft de arbeider een aanspraak op herplaat sing. Onder de regeling van genoemd Koninklijk Besluit staat het aan de directeur van het gewestelijk ar beidsbureau ter beoordeling, of die aanspraak al of niet gevolg zal heb ben. De minister stond voor de keuze: of het stellen van een ontslagverbod ook voor minderjarige arbeiders, of voor minderjarige arbeiders toelaten (het laatste werd aanbevolen door de minderheid der commissie van de stichting voor den arbeid). De minis ter heeft gemeend het eerste alter natief te moeten kiezen. Ten slotte wordt het ontslagverbod behalve voor arbeiders in militaire dienst, ook ingevoerd voor arbei ders die lid zijn van de reservepoli- tie, de nationale reserve of soortge lijke overheidsinstituten, voor het geval zij door die dienst verhinderd zijn hun arbeid te verrichten. Concurrentiebeding De stichting van den arbeid heeft in haar rapport mede voorgesteld een regeling te treffen, waardoor het mogelijk wordt om aan een arbeider, die onvrijwilig en anders dan we gens een dringende reden ^.wordt ontslagen en voo'r wie een concur rentiebeding geldt een schadevergoe ding toe te kennen. Een concurrentie beding, zal dikwijls njee brengen, dat de arbeider nadeel ondervindt bij het vinden van een nieuwe werkkring De 6tichting meent, dat het biUijk is, dat de werkgever, die het con currentiebeding voor zichzelf heeft gemaakt, ook de keerzijde daarvan ervaart, wanneer hij, anders dan om een dringende reden de arbeider ontslaat. De minister kan zich met deze ge dachte verenigen. Weliswaar biedt reeds de huidige wet de mogelijkheid om een concurrentiebeding geheel of gedeeltelijk te niet doen, wanneer zo danig beding, in verhouding tot het onbillijk benadeelt, doch het kan belang des werkgevers, de arbeider voorkomen, dat er |rote en redelijke belangen van de werkgever zijn om het beding gehandhaafd te zien, doch aan de andere kant de arbeider door de handhaving van het beding ern stig nadeel ondervindt. Het ontwerp bevat een regeling die daarin voor ziet. Kring Alphen van de K. V. P. Kamerlid Van der Weijden spreekt over actuele moeilijkheden NIET MET LEGE HANDEN In de geheel gevulde St. Jo&ephzaal te Alphen aan den Rijn sprak gister avond het Tweede Kamerlid, de heer M, P. v. d. Weijden, burgemeester van Zevenhoven in de Kring-Propa- gandaby eenkomst van de Kamercen trale te Leiden. Na een opsomming te hebben gege ven van de onderscheidene partijen, welke met een lijst deelnemen in de komende verkiezingsstrijd en welke alle zeggen het beste met de kiezers voor te hebben, stelde spr. de vraag, hebben ze nu allemaal ook werkelijk gelijk. En als antwoord hierop be lichtte spr. verschillende uiteenlopen de standpunten van enkele partijen en besloot met de conclusie: het gaat erom van welke levensbeschouwing men uitgaat en dan stelde spr. tegen over hét vorenomsohrevene het kath. principiële standpunt, gefundeerd op de kath. levensbeschouwing. Hiervan uitgaande stelde spr. vast, dat een kath. politieke partij wel degelijk een Nederlands belang is. Niet met lege handen. De Katholieken staan op politiek, d.w.z. staatkundig terrein niet met lege handen. Hier schetste spr. een korte historie op sociaal, economisch, cultureel en maatschappelijk gebied waarmede het politiek streven der ka tholieken in een duidelijk daglicht werd gesteld en de bereikte resulta ten de juiste waardering verwiervan. Nadat spr. had weerlegd de mening als zou er een huwelijk zijn tussen P. v..d. A. en de K.V.P. en had ver klaard, dat het samengaan van beide partijen slechts geleid heeft tot een progressieve politiek, waarin arbeids- vrede werd bewaard een belangrij ke factor voor de spoedige heropbouw van ons vaderland liet spr. het licht schijnen op de beleefde dictatuur van Duitsland en de dreigende nieu we dictatuur van Rusland, welke door de communisten wordt aangediend met de vreedzame naam van nieuwe democratie ofwel volksdemocratie. Opbouw gaat niet zo snel als afbraak Spr. verklaarde de maatregelen te. gen de communisten in bestuursfunc tie. Wij wensen geen terreur, zei spr. Geen zaak zal in het bedrijf een be drijfsleider dulden, die erop uit is, de opbouw van het bedrijf te stag neren. Nederland zal weer snel moe ten worden opgebouwd. Als het Marshall-plan geheel zal zyn uitge voerd, moeten wy klaar zyn. Dege. nen die meenden, dat na de oorlog al les vlug weer op de been zal zijn, zijn min of meer bedrogen uitgeko men. Een oorlog is nu eenmaal geen winstgevend baantje, zei spr., en de opbouw gaat nimmer zo snel als de afbraak. Betreffende de Idonesische kwestie zei spr., dat deze wel zo ingewikkeld is, dat ze niet met een praatje is op te lossen. Het komt spr. voor, dat de heer Welter, die toch wel een ruime kijk op het politieke leven heeft, on. juist handelt als hij.nu doet. Voorts laakte spr. de houding van de perso nen, die plaats hebben genomen op zijn lijst. Spr. betreurt voorts, dat de heer Weiter de hem geboden kans zijn grieven te bespreken in de Par tijraad, heeft voorbij laten gaan. De moeilijkheden van dc „zelfstandigen". Hierna besprak de heer v. d. Weij den verschlltfcnde vraagstukken, wel ke aan de orde zijn, o.w. marine en oorlog, de Marva's (deze laatsten in het licht van de huishoudens, sanato ria, ziekenhuizen etc., plaatsen waar het meisje bij uitstek, op grond van haar natuurlijke roeping het beste thuis hoort), de sociale voorzieningen, zoals ziekte- en ongevallenverzeke ringen, welke, hoezeer ze ook vol doen, toch wel enige leemten inhou den. Deze sluiten hele groepen zelf standigen uit, hetgeen spr. onverant woord acht. Echter, die groep is wel zozeer gevarieerd, fiat een voorzie ning te haren behoeve, wel uiters-t moeilijk is. Spr. verklaarde met ge noegen, dat-er van katholieke zijde sterk wordt aangedrongen op een spoedige toepassing van de kinderbij slagwet op deze groep. Als het moeilijkste probleem van deze naoorlogse tijd noemde spr. het verkrijgen van een goede en recht vaardige houding tussen lonen en prijzen. Dit probleem is helaas nog aan alle zijden kwetsbaar bovendien. Drastische geldmaatregelen hebben niet de gqjvenste oplossing volledig kunnen brengen. Er volgde drastische belastingheffine, die aan de andere zijde op onverantwoorde wijze te on evenredig drukt op de zelfstandigen. Op de trap en op de lift. Sprekende over het rechtvaardig loon, zeide spr., dat als de lonen te laag blijken, de oplossing niet gezocht moet worden in loonsverhoging, want als het loon met trapjes omhoog gas snelt de prijs per'lift naar boven. De heer v. d. Weijden, achte het landsbelang het meest gebaat bij een zo groot mogelijke kring van mensen, die aan de productie deelneemt. Onze export moet zo hoog mogelijk wor. den opgevoerd. Prijsverlagen is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Spr. vergeleek de mogelijkheden bij 1 een te lage op brengst in de land- en tuinboyw en in de industrie en concludeerde, dat hoe belangrijk de agrarische op-, brengst voor het land ook moge zijn, hier toch wel bij een të lage beloning enige tijd kan worden voortgewerkt. Echter niet wanneer de industrie niet lonend zou zijn, want ook daar komt een belangrijk deel van 's lands de viezen vandaan. Ons land is lee^ roofd, alle vooroorlogse reserves zijn opgeteerd, woningen. gebouwen, bruggen, wegen enz. vernield en allemaal dringt ons tot een nauw gezette arbeid, teneinde de verloren welvaart te herwinnen. Hoe lang vol te houden? Consumentencrediet, verhoging kinderbijslag, toeslag op land- en tuinbouwproducten, teneinde deze on der de kostprijs beschikbaar te kun nen stellen, dit zijn allemaal maatre gelen welke tijdelijk bepaalde groe pen der bevolking helpen, maar hoe lang dit is vol te houden, blijft voor spr. een open vraag. Wij moeten der. halve, zo zei spr., de voet dwars zet ten tegen allen en alle$, wat de na tionale heropbouw van ons vaderland dwarsboomt. Spr. wijdde volle aandacht ook aan de grieven van de landarbeiders en de boeren en noemde als een grote verdienste van de Stichting voor de Landbouw, dat deze groepen in saam horigheid. elkanders belangen sa men kunnen bespreken. Spr. verheelde voorts niet, dat de bouwnijverheid momenteel nog met grote moeilijkheden te kampen heeft, doch zal steeds de aandacht willen vestigen, ook op de bouw van wonin gen, volkswoningen en grote gezins woningen. De bureaucratie, hoe oud ook in de geschiedenis, moet sterk bestreden worden. De nieuwe P.B.O. zal ten deze hier en daar wel gunstig werken, en oplossing brengen in gebonden vrij heid. Wijzend op de toestanden in diverse landen, welke het internationale beeld angstig beroeren, vermaande de heer v. d. Weijden zich niet poli- tiek-afzijdig te houden doch doelbe wust die partij te kiezen, welke voor ons, Katholieken, alle waarborgen biedt. De heer Honout uit Leiden, voor zitter van de propaganda-commissie van de Kamer-Centrale, leidde de bij eenkomst. De heer J. P. Smit, voor zitter van de plaatselijke afdeling hield een korte inleiding tot deze kring-propagandabijeenkomst der Rijnstreek, en vermaande allen de staatkundige eenheid der Katholieken doelbewust te bewaren en critiek te oefenen binnen het kader der partij Het dames-zangkoor o. 1. v. de heer Chr. A. v. d. Mark verleende muzi kale medewerking; mej. N. Scheerder declameerde enkele stukken. De heer Honout sloot met de wens, dat het spontaan applaus moge wor den omgezet in aller propaganda voor de K.V.P., als- dankwoord aan de heer v. d. Weijdén. Tot slot heerste er een levendige gedachtenwisseling naar aanleiding van een groot aantal vragen, die uit de vergadering werden gesteld. Openluchtconcert. Na het eer ste openluchtconcert, door de plaat selijke muziekvereniging „Artide vorige week bij de ingebruikname van de nieuwe muziektent van de vereniging „Alphens Belang", bij de ingang van het bospark, gegeven, komt Dinsdag 6 Juli het voor Al phen aan den Rijn niet onbekende korps van de geneeskundige troepen (militairen) uit Utrecht, met een openluchtconcert de aandacht van muziek-minnend publiek, vragen. Tevoren wordt er een voetbalwed strijd op het „Alphen"-veld gespeeld (7 uur) en daarna te ongeveer 8-15 8.30 uur vangt het concert aan. Aangezien de kapelmeester, de heer J. Cammenga, een oud plaatsgenoot, spontaan heeft aangeboden dit con cert geheel belangeloos te geven, zal het weinig aansporing behoeven om in zo groot mogelijk getal waarde ring hiervoor te tonen. BOSKOOP Toneel. „Zwarte Willem", dat was de titel van het toneelspel van W. v. d. Berg, waarmede de R.K. To neelver. „St. Willibrordus1" in haar kermisuitvoering voor het voetlicht trad. Er met succes. De vereniging beschikt over meerdere goede krach ten, waardoor het mogelijk was. dit zware stuk op te vqeren. Jammer dat enkelen niet geheel „rolvast" waren. Bronk, de communistische propagan dist, was niet „sterk" genoeg, terwijl „Rien" zijn „rol" blijkbaar niet had. Uitblinker was wel Zwarte Willem, die zijn zware rol voortreffelijk ver tolkte. Vermelden wij nog dat de re gie van Theo Kleyn en de grime var de fa. v. d. Pijl en Benning te Lei den in goede handen waren. Een ge zellig kermisbal, onder leiding van de heer W. P. de Jong, was het slot van deze succesvolle avond. HAZERSWOUDE In memorium mej B. J. Neuhaus Woes^agmiddag 23 Juni overleed te Arn' in het St. Elisabethgasthuis mej M. J. Neuhaus in de leefijd van 37 jaar. Vanaf 1 Mei 1939 tot 1 Mei 1946 is zij onderwijzeres geweest al hier. Mej Neuhaus dood zal door velen betrèurd' worden. In de Meidagen van 1940 bij het bombardement op Koudekerk heeft zij velen geholpen en bijgestaan. Met de bevrijding heeft mej Neuhaus aan vele slachtoffers haar zorgen gewijd vooral aan de vluchtelingen uit het concentratie kamp Rees hebben vee1, aan haar te danken Zaterdagmorgen 26 Juni is zij in haar woonplaats Megohelen (Geld.) begravenv HAZERSWOUDE (H. R.) K.V.P. - Op 7 Juli zullen eer drietal auto's rijden, om zieken, ge- brekikigen en ouden van dagen mo gelijk te maken hun stemplicht te vervullen. Zij die hiervoor in aan merking komen, moeten zich tijdig opgegeven bij de volgendeadressen: Dorp bij M. G. L. de Boer; Groe nendijk bij H. Borst; Rijndijk hjj J. L. v. Bennekom. OUDE-WETERING Unie van Watertouristen. Door de Unie van watertouristen, kring Haarlem, is dit jaar het besluit geno men om haar jaarlijkse convooitocht te. houden naar de Braassemer- Kagerplassen. Het vertrek vanuit Haarlem vanaf de Melkbrug is be paald op 4 uur en zal heden Zaterdag 3 Juli plaatsvinden en Zondag 4 Juli zal men deze tocht voort zetten. Een groot aantal motorboten en bootj zal hierdoor een bezoek brengen aan Oude-Wetering, en dit centrum van watersport zal hierdoor in het teken van belangstelling komen te staan. In verband hiermede zal aan het pavil joen „De Brasem" een groot tuinfeest met diverse attracties gehouden wor den. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Neder lands-Indisch Recht: mevr. J. Mon-. sterBraam te Den Haag en mej. M. C. v. Rasselt te Scheveningen en de heren H. J. B. Broekenia te Rot terdam; Ch. M. G. ten Raa te Bak- kum; C. H- M. van Rooy te Haar lem; P. E. Stolp te Utrecht;» G- Del fos te Den Haag. Geslaagd taalkun dig candidaatsexamei) Indologie: de heren E. Utrecht te Leiden; M. v. Till te Den Helder; A. C. v. d. Lee- den te Leiden; W. v. Naussen te Lei den en J. W. Eisses te Amsterdam. Geslaagd doctoraal examen Neder lands Recht: de heren A., B. Raven te Den Haag; A. Bons te Voorburg; J. P. J. v. d. Wilde te Rotterdam; H. J. W. Swane te Vught en W. G. K, Arendsen de Wolff te Den Haag. Geslaagd Propadeutisch examen God geleerdheid de heren J. C- M- v. d. Sluis te Leiden; J. P. H. G. Kien te Leiden; F. R. J. Knetsch te Leiden C. van Duin te Leiden en J. Kuy- pers te Leiden. Geslaagd doctoraal examen Geneeskunde: de heren W. J. O. M- v. Dijk te Wassenaar; A, A. Hartman te Wassenaar en'C. F. Ot- Militairen aan boord van de Indrapoera. Met de „Indrapoera", het troepen- transportschip, dat op 21 Juni uit Tandjong Priok vertrok en dat ver moedelijk op 22 Juli in Rotterdam zal arriveren komen dc volgende militai ren uit Leiden en omgeving naar hui§. Leiden: Kon. Landmacht: kapt. C. J. v. d. Borg, Lombokstr. 26, korp. J. Jongbloed, Atjehstr. 11; sergt. P. N. F. Jongenelen, Herengracht 45 A; sold. W. J. v. d. Mey, Groenesteeg 49B; sergt. F. B. v. d. Nat, Anjerstr. 7; sold. W. B. Vos, Decimastr. 8 A; sergt. W. Eikerbout, Marendorpsedwarsstr. 2, sergt. H. Redel, Middelstegracht 159, sold. L. H. A. v. Vuuren, Waard- gracht 66; sergt.-maj. A. J. Zwartele, Franchimontlaan 10, S.M.I. A. Hette- ma, Spiegelstraat. Mariniers: sergt. W. P. M. Berbee, Kaiserstraat 20, korp. J. W. Diks, de Genestetstraat 31, korp. M. J. de Joo- de, Kortenaerser. 56, korp. A: Noort, Kanaalstraat 1, sergt. J. J. van Raamt, Hoge Rijndijk 109a. Alphen aan de Rijn: Kon. Land macht: sergt. G. W. Snel, Hortensia straat 48. Mariniers korp. G. van Harten, Vin- kenbuurt 116. Haarlemmermeer: Kon. Landm.: van Bekker Marks, IJweg 117; sold. J. Klootwijk, Aalsmeerderdijk 364; sold. F. K. Mesman. Spieringweg 564, sold. J. N. P. T. Wiel, Hillegom- merdijk 542, sold. H. Slootweg, Turf- spoor 35; sold. J. Maliepaard, IJweg 1301. Hazerswoudo: Kon. Landmacht, J. van Ommering, Rijndijk A 292a. Hillegom: Kon. Landmacht, sold. P. v. d. Steen, Zandlaan 26; sold. J. C. M. v. d. Bosch, v. d. Endelaan 63; G. J. v. d. Laan, Bethleh^mstraat; sold. P. W. M. Lommerse, Weere- steinstraat 26; sold. D. Luik, Oost- endelaan 42; sold. Th. W. v. d. Mey, Emmastraat 8; sold. J. A. Sistermans, Hoofdstraat 104; korp. C. L. Woer- lee, Molenstraat 37; serg. P. Bergs- ma, v. d. Endelaan 38. Leiderdorp: Kon. Landmacht sold. J. J. de Haas, Hoofdstraat 188. Lisse: Kon. Landmacht: serg.- maj. L. Hollander, Loosterweg 9; korp. J. Koning, Wagenstraat 30; serg.-maj. C.' M. Kr<*>n, Beatrixstr. 8; serg. A. v. Rossen, Wagenstraat 2. Katwijk aan Zee: Kon. Landm.: korp. T. Ouwehand, Kortenaer- kade 17. Kon. Marine: W. de Mol, Remise straat 39. Noordwijk aan Zee: maj.-\reld- pred. W. Th. v. d. Wind, Prins Hen drikstraat 2. Noordwijkerhout: Kon. Landm.: sold. A. C. Philippi, Zilkerduinweg 126, s.m. L. W. J. Verbeek, Kerkstr. 38; sold. P. J. v. d. Werf, Kerkstr. 4. Oegstgeest: Mariniers, korp. C. Biesbroek, Hoge Morsweg 77; sold. C. Dijkema, Haarl.mertrekvaart 26. Oude Wetering: Kon. Landmacht: adj.-o.o. M. A. v. Aart, Kerkstr. 109. Roelofarendsveen: Kon. Landm.: sold. G. C. Kuipers, Spoorstraat 54; korp. J. Kuipers, Spoorstraat 54. Rijpwetering: Kon. Landmacht: korp. C. P. Baak, Past. v. d. Plaat straat 95. Rijnsaterwoude: korp. J. H. C. v. Zwieten, Herenweg 100. Voorschoten: Kon. Landmacht: sold. N. v. d. Krogt, Papelaan 192; serg. T. Rijnsburger, Donklaan 9; sóld. A. Snippe, Leidseweg 75; sold. L. Waltman, Papelaan 33; sold. H. Balfoort, Papelaan 186. Kon. Marine ads. adelborst Cra- mer Borneman. Warmond: Kon. Landmacht: sold. H. H. J. Haverkort, Warmundastraat C 25; sold. J. J. v. d. Hulst, Warmun dastraat G 22; serg. H. M. Sikking, Verl. Dorpsstraat 201; serg. H. W. J. v. d.„ Willigen, Warmundastraat C 130. Zoeterwoude: Kon. Landmacht: korp. A. v. Rijt, Miening 8; sold. H. M. de Koning, Vrouwenweg 21. Militairen en gezinsleden per m.s. „Sibajak". Met het m.s. „Sibajak", dat op 17 Juni uit de haven van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 14 Juli in de haven van Rotterdam zal arriveren, komen de volgende militairen en gezinsleden van mili tairen uit Leiden en omgeving naar huis. Leiden: Kon. Landmacht: korp. M. Dubbeldeman, Lage Rijndijk 75a; 2de luit. J. G. Eikerbout, Doezastr. 10; mevr. J. C. Elkerbout-Heim, Doezastraat 10. Kon. Marine: hfd Marva S. J- Cra mer, Hooigracht 88a. Katwijk: Gezinnen Kon. Landm.: mevr. A. M. Lummel-v. d. Perk, Valkenburgseweg 30. Lisse: Mariniers en gezinnen: C. G. de Jong en mevr. C. S. de Jong- Zeevaart, Derde Poellaan 15. Op de „Willem Ruys". Met de „Willem Ruys" repatriëren: Leiden: N. C. Beudeker, Nieuwsteeg 2„F. A. Briel Lapré, Bag. Rasad, Jo- han de Wittstraat 46, R. Y. Johan, Druivenstraat 35, F. B. C. Kagie-Gub- bels, Oude Vest 107; Voorschoten: E. F. Grooss, Beatrixstraat 3, A. P. van de Ham, Vernèdepark 18; Sassen- heim: A. Kok, Hoofdstraat 262A; Wassenaar: J. Verkerk, Hyacinthen- straat 27; Oegstgeest: F. L. Zwaan, De Kempenaerstraat 2. Met de „Sibajak" keren terug: Lisse: C. S. de Jong Zeevaart 3e Poellaan, Leiden: S. A. Manus, Leid- sestraatweg 11; Katwijk: I. Veerman, Siuisweg 61; Koudekerk: L. de Wit, Hogewaard 198. teevanger te Den# Haag. Geslaagd Artsexamen le gedeelte: de heren A. Druyff te Den Haag en J. Rutte- man te Hengelo. Gceslaagd artsexa men 2e gedeelte: de heren J. Fer- nandes te Den Haag: A. Gerretsen te Den Haag; A. M. van Herk te Scheveningen en W A. Roessingh te Leiden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2