knapt het op Hubertus Rossello wint de 2e étappe De Belg Engels draagt de gele trui Fraaie overwinning van Zian op Australië VRIJDAG 2 J T,I 1948 DE LEIDSE COURAN i TWEEDE BLAD - PAGINA 2 TOUR DE FRANCE IJET NATIONALISME viert hoogtij in deze Tour, want verschillende feiten wezen er gisteren op dat het de renners op de eerste plaats om een overwinning van hun ploeg te doen is, boven een persoonlijke prestatie. Dat bleek al toen de drager van de gele trui, de Italiaan Bar- tali zijn ploegmaat Rossello aanspoorde te ontsnappen, wat de laatste dan ook deed, met het gevolg dat hij als eerste eindigde. Het bleek ook uit de houding van de Belgische ploeg, die beslist hun landgenoot uit de B- ploeg, Engels de gele trui wilde laten dragen en daardoor zelf wat kal mer aan deden. Deze opzet is gelukt en de jonge Belg draagt vandaag inderdaad de gele trui- Nog geen heldendaden van Nederl. ploeg De tweede etappe begon met een klein drama dat zijn stempel -gezet heeft op het verloop van de koers en de uitslag heeft beïnvloed. Er had namelijk een valpartij plaats waar ongeveer vijftig renners bij betrok ken waren, met het gevolg dat velen hunner min of meer geblesseerd wer den en later het tempo niet meer konden volhouden. De Belg Rogiers bijvoorbeeld raakte over 30 kilome ter meer dan 40 minuten achter, en de Italiaan Conté, die lelijk terecht was gekomen, moest tenslotte op geven, nadat hij zich tot het uiter ste ingespannen had om het peleton ;n te halen. Hij had zoveel last van zijn wonden dat hij totaal uitgeput de strijd staakte. Ook Magni, Bie- ver, Kemp, Coppini en Aeschlimann werden ernstig gehandicapt Wat verder de strijd van gisteren betreft is het een goede, dag geweest voor de Italiaanse A-ploeg. Gino Bartali heeft weliswaar de gele trui moeten afstaan, maar hij was er in Ihet geheel niet op gesteld haar te be houden in deze faZe van de koers, wetende dat de drager van de gele trui altijd het mikpunt is. van alle offensieven. Zijn ploegmaat Rosello won de etappe, en het was juist Bar tali die hem niet ver van de finish adviseerde een ontsnappingspoging te wagen. Rosello was eergisteren als laatste te Trouville gearriveerd, en Bartali achtte het gewenst dat hü zijn plaats in het algemeen klasse ment zou verbeteren. Volgens het reglement zal namelijk van de derde dag af de laagst geplaatste in het al gemeen klassement uit de koers worden genomen. Rossello heeft van daag dus een dubbel succes geboekt: hij won de etappe en hijverliet de gevaarlijke zóne. Bij de Belgen was gisteren een van de jongeren de grote uitblinker, en wel Jean Engels, die vandaag de gele trui mag dragen. Het is nu al wel duidelijk dat de beide Belgische ploegen één doel nastreven: een Bel gische zegif. Zo ion men tegen het einde van de etappe zien dat Karei van Wijnendaele de renner van Dijck uit de A-ploeg aanmaande om het wat kalmer aan te doen, omdat En gels uit de B-ploeg op dat moment aan de kop lag. Het zijn renners van verschillende ploegen, maar het zijn vóór alles Belgen, en op deze over weging is de tactiek van beide Bel gische ploegen gebaseerd. Engels is wat men noemt een compleet ren ner; hij heeft fraaie successen be haald op de vlakke weg maar hij is ook een goed klimmer, naar hij ver leden jaar in de Ronde van Zwit serland getoond heeft. Overigens zijn de Belgische jonge adelaars (zoals de B-ploeg officieel heet) tot dusver vooral niet de minderen van hun gereputeerde landslui in de A-ploeg. De geest onder deze jongeren is uit stekend en het enige wat hun ont breekt is eigenlijk voldoende erva ring. De Nederlandse ploeg. Door de leden van de Nederlands- Luxemburgse ploeg zijn gisteren geen heldendaden verricht, Kemps heeft pech gehad, en de besten van het team schijnen Bakker, de Hoog en Janssen te zijn. De Hoog rijdt lang niet kwaad, hij heeft mogelijk heden die zich vroeger of later zul len verwezenlijken. Maar voor hem, evenals voor tal van anderen, is het de vraag wat hij in de bergen zal presteren. De Nederlanders en de Luxem burgers plaatsten zich in het klas sement der tweede etappe als volgt: Kirchen "(Lux.), de Hoog en Bakker werclen met een grote groep renners exaequo 29e/66e geplaatst in 7 uur 34 min. 58 sec. Verder werd Janssen 68e in 7.35.01, de Ruyter 87e in 7.55.12, Kemp (Lux.) 91e in 8.04.11, Franken 92e in 8.04.17, Pauwels 93e in 8.04.17, Biever (Lux.) en Acker- mann (Lux.) ex aequo 96/107e in 8.04.25. In het alg. klassement staan Kir chen en de Hoog met 20 andere ren ners ex aequo 35e/54e in 14 uur 28 min. 45 sec, Janssen is 55e met 14.29.23, Bakker 73e/74e met 14.47.45, de Ruyter 85e met 14.58.16, Kemp 86e met 14.58.33, Ackermann 101/ 102e met 15.07.29, Biever 105e met 15.16.54, Franken en Pauwels 107/ 108e met 15.17.39. Het klassement van de tweede etappe Trouville—Dinard (259 km) luidt: 1. Rossello. (Italië) 7 uur 29 min. 55 sec.; 2. Bobet (Frankrijk) zelfde tijd; 3. Engels (België B) zelf de tijd; 4. Teisseire (Frankrijk) 7 u. 30 min. 5l sec.; 5. Mathys (België B) zelfde tijd; 6. Desbats (Centrum- Zuid-Oost-ploeg) zelfde tijd; 7. Brule (Parijse ploeg) zelfde tijd; 8. Pras (Centrum Zuid-Oost-ploeg) zelfde tyd; 9. Sciardis (Internationale pl.) zelfde tijd; 10. Ramon (België A) zelfde tijd. Het algemeen klassement is thans: i. Engels <België B) 14 uur '20 min. 19; 2. Bobet (Frankrijk) 14 uur 20 min. 31; 3. Schotte (België A) 14 u. 20 min, 45; 4- Teiseire (Frankrijk) 14 uur 21 min. 15; 5. Gauthier (Zuid Oost-ploeg) 14 uur 21 min. 52; 6 t/m 13 ex aequo Sciardis (Intern, ploeg), Camellini (intern, ploeg), Lambrecht (Intern, ploeg), Ramon (België A), Dupont (België B), Meersman (Bel gië B), Geminiani (Centrum en Zuidwesten) en George Martin (Z.- Oosten), allen in 14 uur 21 min. 57. Drie renners hebben tijdens deze etappe opgegeven, t.w.: Rogiers (België A), Cönte (Italië B) en Ca put (Frankrijk). Het ploegen-klassement ziet er na de tweede etappe als volgt uit: 1. België A (Jonge Adelaars) 43 uur 4 min. 15 sec.; 2. Internationale ploeg 43.05.54; 3. Franse Nationale ploeg 43.07.17; 4. België A 43.07.30; 5. Cen trum en Zuid-Westen (Fr.) 43.12.24; 6. Zuid-Oosten (Fr.) 43.12.52; 7. Ita lië A 43.16.38; 8. Noord-Oosten (Fr.) 43.16.39; 9. Parijs 43.17.10, 10. Neder lands-Luxemburgse ploeg 43.26.53, 11. Italië B 43.37.04, 12. Westen (Fr.) 43.42.07. De wedstrijdcommissarissen heb ben besloten dat Pernac (Zuid-Oos ten), Paul Neri (Intern, ploeg), Ca put (Franse Nationale ploeg) en Sfo- racchi (Italië B), die gisteren na de sluiting der controle binnen kwa men, vandaag mogen starten. Voor de derde etappe DinardNan tes (251 km) verschenen hedenmor gen 114 renners aan de start. VOETBAL KONINKLIJKE; NEDERLANDSE VOETBALBOND. Waarschuwing. Competitie Buurtverenigingen. De Federatie van Buurtverenigingen heeft een voetbalcompetitie uitge schreven. waaraan door de aangeslo ten buurtverenigingen wordt deel genomen. Voor deze wedstrijden ie noch de K.N.V.B., noch door de af deling Leiden van de K.N.V.B. toe stemming verleend, meldt men ons van de zijde der L.V.B. In verband hiermede deelt men alle belanghebbenden mede dat het aan alle leden van de K.N.V.B. (dat zijn dus de leden van alle verenigingen, scheidsrechters etc.) verboden is op enigerlei manier medewerking aan deze wedstrijden te verlenen. Ieder K.N.V.B.-lid, dat ondanks <jeze waar schuwing toch aan deze wedstrijden deelneemt, wordt voor geruime tijd geschorst. Zaterdagmiddagbeker. De eind strijd voor de Zaterdagmiddagbeker wordt gespeeld op Zaterdag 3 Juli a.s., des avonds te 7 uur, op het terrein van de vereniging Quick-Boys te Katwi,ik aan Zee. Finalisten: LDWS I en LFC I. Scheidsrechter is de heer W. Koolloos. grensrechters de heren J. van Leeuwen en J. Stouten. Junioren kampioenschap. De eindstrijd om het Junioren kampioen schap wordt gespeeld op Zaterdag 3 Juli a.s.. des avonds te 7 uur, op het le terrein achter Pomona. De finalis. ten zijn Roodenburg (A) en VVSB (A.). Scheidsrechter: J. M. Verkuy- len: grensrechters A. van Kan en J. de Jong. De Veteranencompetitie. De ver eniging DOCOS heeft zich uit de ve teranencompetitie moeten terugtrek ken. Inplaats daarvan is IJVS alsnog ingedeeld. Het programma diende derhalve dienovereenkomstig gewij zigd te worden. De wedstrijdd ÜVSLFC wordt thans gespeeld op Maandag 2 Augus tus a.s., scheidsrechter E. Hillebrand. G.D.S. Op uitnodiging van R.V. C. speelt het eerste elftal Zaterdag avond om 7 uur tegen RVC 1. Ver trek 6.30 uur per rijwiel vanaf Tuin straat. LAWNTENNIS Halve finales van Wimbledon De Wimbledonkampioene 1947 is gistermiddag door Doris Hart ont troond. Deze halve eindstrijd bracht de finalisten van het vorige jaar te genover elkaar, waarvan mej. Hart al dadelijk de indruk gaf het gemak kelijkst te spelen. 'Het was geen grootse wedstrijd, maar toch met zulk goed spel van Doris Hart, dat de tweede finaliste van het jaar, mej. Brough, die later op de dag mevr. Todd uitschakelde, de handen vol aan haar zal hebben. Een eind strijd, met zo gelijkwaardige tegen standsters, dat met geen mogelijk heid 4een voorspelling gemaakt kan worden. De halve eindstrijd herendubbel spel was vooral van belang om te zien wat de finalisten van het en kelspel vandaag zouden presteren tegen elkaar. Veel inlichtingen heeft de strijd echter niet gegeven, want eerst faaldeFalkenburg, daarpa Bromwich, terwijl beiden in de vijf de set van deze geweldige strijd zich weer volkomen herstelden. Bromwich had echter een langere inzinking en maakte tijdens zijn slechte periode meer vitale fouten dan de Amerikaan, maar bleek toch op de duur over groter ervaring te WATERPOLO Nadat de Australische zwemmers gistermiddag door het gemeentebe stuur op het Stadhuis ontvangen waren en toegesproken werden door burgemeester van Kinschot, vonden onder de meest ongunstige weersom*. standigheden, 's avonds in de zwem inrichting de Zijl enkele polowed strijden plaats, met als hoofdschotel de ontmoeting AustraliëZIAN. Evenals in vorige wedstrijden bleek ook deze avond de Australi sche ploeg niet in topvorm en werd de wedstrijd in de 2de helft finaal stukgefloten en was alleen het ra zendsnelle* spel van Zian te roemen. Reeds dadelijk na het begin on dernam ZIAN een perfecte aanval en kwam de bal juist op de lat, ter wijl even later beide doelen om beur ten in gevaar verkeerden. Slechts door een solide verdediging van de Australische ploeg werden doelpun ten voorkomen. Nadat twee spelers het water moesten verlaten, forceer de Zian een corner en kon Tissen fraai inschieten 01. Vlak tegen het einde van de eerste helft wist Smol nog een prachtig tweede doelpunt te maken 0—2. Zoals reeds gezegd was de tweede helft veel minder en nadat ZIAN een kleine verdedigingsfout zag afge straft 12 beheersten de kampioenen van Nederland het spel volkomen. Slechts door prima doelverdedigen van de Australische keeper bleven lang doelpunten uit, werd door ZIAN nog een strafworp gemist en kon de linksvoor de stand eindelijk op 13 worden gebracht. Vermelden wij nog dat de wed strijd werd geopend door de heer B. J. Moolenaar, de volksliederen wer den gespeeld en vele autoriteiten blijk gaven van hun belangstelling. Vooraf werd de avond nog aange vuld met de wedstrijd De Zijl IL.Z.C. I 6—2. Reeds eerder schreven wij over een merkbare vooruitgang bij de Zijl en ook in deze wedstrijd werd dit afdoende bewezen. Voor rust ging de strijd nog tamelijk gelijk op, maak te J. Blansjaar na keurig op zwem men een goed doelpunt 10 en wist J. v. d. Reyden eveneens door op- zwemmen vlug gelijk te malden 11. Direct na het uitzwemen was het echter door Prevo 21. In de tweede helft deed de Zijl het veel beter dan L.Z.C. en voorna melijk Prevo was hier de man van dè doelpunten. Met drie goede doel punten en een doelpunt van J. Blansjaar werd de stand 61, waar na J. v. d. Reyden slechts tegen het einde 62 kon maken. Een volkomen verdiende overwin ning voor de Zijl! Als aangename verrassing dedén de dames van de Leirïse Watervrien den ook nu weer zien hoe fraai fi- guurzwemmen moet worden gede monstreerd en met diverse prachtige oefeningen ontlokten zij de toe' schouwers een hartelijk applaus. beschikken, waardoor beider kansen voor het enkelspel zo gelijk gewor den zijn, dat het wellicht beter is ook voor deze eindstrijd met voor spellen te wachten. Bromwich en Sedgman (Australië) versloegen het Amerikaanse dubbel Falkenburg en Parket met 6—2, 6—8, 4—6, 6-^, 6—1. WEDSTRIJDEN OP HET BRA AS SEMERMEER. Zaterdag 10 en Zondag 11 Juli a.s. zullen op het Braassemermeer inter nationale en nationale zeilwedstrij den gehouden worden. Hieraan zal worden deelgenomen door de 45 M2 klasse, Draken, Valken, Regenbogen, Olympiajollen, Firefly's, Pampus, 12 en 16 M2 klasse en de 12 voetsjollen. De inschrijving sluit Zaterdag 3 Juli, en het is nu reeds te verwachten, dat de deelname die van alle voorgaande jaren zal overtreffen. De prijzen zul len bestaan uit Delfts Blauw en me dailles. Voorts zullen bij de Regen boogklasse, deze wedstrijden meetel len voor de prestatiewedstrijden, waaraan reeds eerder bekendheid is gegeven. Aan deze wedstrijden is te vens het gebruikelijke Braassemer- meer-zeilersdiner verbonden, hetwelk gehouden wordt op Zaterdagavond 10 Juli in het paviljoen „De Brasem". GOLF HET BRITSE x OPEN KAMPIOENSCHAP. Van de 97 spelers, die gisteren in de tweede ronde uitkwamen, gaan er slechts 36 met een totaal van 148 of beter over naar de beide laatste ron den welke vandaag plaats hebben. Aan het hoofd staat thans Henry Cotton, met een totaal van 137 voor twee ronden, gevolgd door Ward en King, met ieder 141 en van Donck en Lees met elk 142. De Hagenaar- G. P. de Witt maakte een eerste ron de van 78 en een tweede van 83, totaal 161, zodat hii zich niet voor de heide eindronden plaatste: 148 was "de grens, SCHAKEN Kampioenschap van Lisse. De uitslagen van de 4de ronde zijn: 1ste klasse: G. ScholtensP. Koetsheid HVi\ 2de klasee: G. van BeekA. Verdoes 01; J FloorP. Langeveld 0—1. 3de klasse: W. HandgraafK. Staring 10. G. TimmermanC. v. d. Tang 10. Verliezersronde: W. Gpedemans H. v. Wamel 10; P. Schoenmaker J. G. Snel 01; J. GrimbergenJac. Boogerd 01; M. VermeerB. v. Meygaarden 0:1; G. VermeyC. Staring 1—0. H. Daan jeH. Kleiver- da afgebr.; J. Th. v. KoppenB. Smit 10; C. v. RuitenH. Brouwer 10 Ant. ZwetslootJ. Geerling 01; Jac. GeerlingH. Goulooze 10. Uitslagen afgebroken partijen: H. v. DiemenG. Schol eens 01. A, VerdoesM. v. Ruiten 01. BILJARTEN Driebandenkampioenschap Lisser Biljart Kring. In het clublokaal van de Biljartvereniging „Flora" te Noordwijk werd de beslissende wed strijd gespeeld om het Driebanden kampioenschap van de Lisser Biljart Kring tussen H. v. d. Voort Flora en G. C. Degger LUTO Lisse. Het was een spannende partij. waarin. H. v. d. Voort door beter spel wist te zegevieren en hiermede de titel veroverde. De eindstand van dit tournooi luidt: gesp. pnt. gem H. v. d.. Voort 8 16 0.671 G. C. Degger 8 12 0.553 C. van Dam 8 11 0.480 J. Diedericks 8 10 0.419' J. v. d. List 8 9 0.423 W. Slootbeek 8 8 0.424 J. Koelewijn 8 4 0.420 G. Haver 8 2 C. Slootbeek 8 0 0.258 SOLDATENMOEDER WAS GAUW IN HAAR WIEK GESCHOTEN. Ik was erg zenuwachtig^n die tijd, zei mevrouw Hiddink, de solda tenmoeder, die gisteren voor het bij zondere gerechtshof in Den Haag te recht stond. In 1944 heeft zij aan een lid van de politiekë afdeling van de politie, die met de S.D. samenwerk te, gezegd, dat C. Hoegen, hoofdver pleger aan het rijkshospitaal in Den Haag anti-Duits was en goederen van Joden in bewaring nam. Kort hierop is Hoegen, die intussen is overleden, gearresteerd en enkele maanden in het kamp Vught opge sloten. Ook had ze verteld, dat ver scheidene officieren en hun vrouwen anti-Duits waren. De hele ellende begon, toen iemand in de bus zich beledigend over haar had uitgela ten. Zij belde toen de majoor van politie, Breugen op, die nationaal- socialistisch gezind was. De thans gedetineerde wachtmeester Beumer, die thans als eerste getuige werd^ ge hoord, werd daarop, enkele dagen later naar haar toegestuurd en in plaats van een klacht over de bele diging, kreeg hij te horen hoe anti- Duits Hoégen wel was. Zij vroeg zeker aan u of u goed was? vroeg de president. Ja zeker. Een vrij domme vraag, vond de president, want als men aan Mussert had gevraagd of hij goed was, dan had hij dit beaamd. Mevrouw Hiddink bekende op alle punten. In het psychiatrische rap- pdrt staat, dat de soldatenmoeder een driftige vrouw is en dat haar verstandelijke ontwikkeling overeeen komt met die.van een kind van twaalf jaar. De procureur-fiscaal hield rekening met deze feiten en met het vele goede werk, dat zij voor de militairen heeft gedaan. Hij eiste een gevangenisstraf voor de tijd in voorarrest doorgebracht (elf maan den), ontzetting uit de rechten voor het leven en verbod om bij de ge wapende macht te dienen. HAAGSE POLITIERECHTER. De verleiding. Volgens de kan toorbediende N. v. W. te Alphen a. d. Rijn had hij de verleiding niet kunnen weerstaan, toen hij op zijn werk een portefeuille en portemon- naie met geld had gezien. Hij had zo geleidelijk ongeveer 1000gesto- len.- Waar het geld gebleven was, wist hij zo precies niet meer; boeken had hij gekocht, van de rest ge snoept, gerookt. Een raar geval vond de rechter het, en de Officier zag termen in dit geval, een psychiatersrapport te vra gen. De rechter besloot hiertoe en hield de verdere behandeling der zaak aan. De stelende chauffeur. De chauf feur J. C. T. te Wassenaar, was aan het stelen gegaan, waarvan de ge meente de dupe was geworden; hij had n.l. gas betrokken buiten de me ter om. En het kwade was, dat hij reeds eerder is veroordeeld. Daarin zag de Officier termen nu zes we ken gevangenisstraf te eisen. De rechter veroordeelde daartoe. Als hij terug komt. De landar beider W. P.%S. te Bodegraven zit in Duitsland, maar als hij terug komt, dan zwaait er wat. Want de Officier was slecht over hem te spreken van wege de diefstallen die hij had ge pleegd in zijn woonplaats, en waar voor twee maanden gevangenisstraf werd geëist. De rechter hield reke ning met het blanco strafblad, en legde een maand gevangenisstraf op. de fyeev-aaAcle'i, 1. De grote tovenaar Bimmelbam zit in een stoel en sluit zijn ogen'; hij heeft een vermoeiende dag achter de rug en daardoor mischien komt het dat hij langzaam in slaap sukkelt. Zijn ademhaling wordt steeds zwaar der en op het laatst snurkt hij zó hard dat de kopjes in de kast gaan rinkelen, de ramen trillen mee, de stoelen, de lamp, de muren, de trap. Tenslotte trilt het hele huis van Bimmelbam, ook de zolder waarvan de deyr is dichtgespijkerd omdat daar toch nooit iemand komt. En dat is de oorzaak van heel wat narigheid, want op die zolder staat ook een grote kist en die kist is niet zo maar een doodgewone kist zoals zoveel andere kisten. Nee, het is een kist met een geheim! GEEN VERKOUDEN AMERIKANEN MEER. Hygeia, het blad voor leken van de Amerikaanse Medische Vereniging doet een heel eenvoudig middel aan de hand, om niet meer verkouden te worden door besmetting. Men spuit eenvoudig wat thiaethyleenglycol in het' vertrek, waar veel mensen aan het werk zijn. Deze stof doodt onher roepelijk de verwekkers van de ge wone verkoudheid. Een bank te New York heeft er de proef mede geno men. Het aantal verkouden bankbe dienden, dat in een jaar 965 bedroeg, daalde tot 496. Een gram triaethyleen glycol is voldoende om 500 kubieke meter lucht te desinfecteren. Er zijn op het ogenblik in een 50-tal kan toren, ziekenhuizen, barakken enz. proeven genomen, alle met een gun stig resultaat. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 04) Soms stappen we een boerenher berg binnen en nemen ons deel van de lijmerige conversatiebrei, vro lijk en met goede appetijt; wij doen zulks niet om de boeren uit tehoren of ons over hen vrolijk te maken, neen, alleen om bij mensen te zyn. De boeren worden altijd een beetje verlegen, als wij bij hen plaats ne men, en een heeft er eens in een vlaag van ridderlijkheid zijn stin kende tabakspijp laten uitgaan. Waarop Erica hem een brandende lucifer reikte. Toen zei de boer: „U bent een patente vrouw!" Deze lof heeft mij zeer verheugd. Balthassar zien wij zelden. Hij is met zijn Maaltje getrouwd en zal wel heel tevreden met haar zijn; maar ik gelóóf niet, dat hij zich veel tijd voor minnekozen gunt; hij werkt aan de inrichting vin zijn nieuw bedrijf. Dezer dagen arriveert zijn broer. Dan nemen we het landgoed over. Wij hebben ons voorgenomen, ons ■:sl aan het landgbed en de ge meente te geven en elkaar beloofd, het landgoed weer te verkopen, als we zouden inzien, dat we niet de eigenaars zijn, die het landgoed en het dorp ten zegen strekken. Wij wil len niet zo gewetenloos zijn, ons op zo'n gewichtige plaats te handhaven als wij bemerken, dat we er niet voor deugen. Balthassar zweert bij hoog en laag, dat Erica de schitterendste landvrou- we van heel de provincie zal worden Wat mij betreft, zo zei hij peinzend, moest eerst het verdere verloop wor den afgewacht. Veel fiducie had hij niet! Iemand kon heel goed Huber tus heten en toch in liet geheel niet in het woud thuis horen. Dat is te zeggen: in het woud paste ik wel, dat was bewezen, maar voor land heer, gelooft hy, ontbreekt me de flair en het instinct; daarin moest ik me dus maar op mijn vrouw, zijn broeder en hem verlaten, a's ik hem verder mijn vertrouwen waardig bleef keuren. Sedertdien bestudeer ik des avonds boeken over landbouw. Balthassar heeft daar lucht van gekregen en het buitengewoon gevaarlijk ge noemd. „Kijk," zegt hij, „als je eerst zoiets uitgeknobbeld hebt wil je het ook proberen en als je het probeert loopt het op niks uit!" „Maar alle goden, Balthassar, wat moet ik dan op mijn landgoed uit richten? Hij krabde zich achter het oor. „Niets helemaal niets! Dat is te zeggen: u is natuurlijk de voornaam ste persoon, de eigenaar. Stelt u zich een goede koning voor in een staat, mijnheer Hubertus! Wat doet hij? Vóór alles houdt hij zijn mond. Hij zegt tegen zich zelf: de deskundigen in mijn rijk begrijpen/het zaakje be ter dan ik; ik laat ze dus maar be gaan en bemoei me er niet mee. Ziet u, mijnheer Hubertus, zo doet een goede koning. Een ij dele koning wil alles zelf doem en dat loopt fali- kant uit.'* „U bedoelt dus dat ik op het land goed zoveel als een nul moet zyn?" „Een nul niet. Dat is overdreven! Tja, hoe noemen ze dat in de krant: een persoonlijkheid!" „Maar wat voor een persoonlijk heid?" „Een representatieve persoonlijk heid! Juist U bent op uw landgoed de representatieve persoonlijkheid en uw vrouw en mijn broeder zijn de ministers, die de zaak leiden, en ik, de oude Balthassar, ik ben... nu, wat dunkt u, ik ben uw vazal of uw ambassadeur in de gemeente, die op al1 es let. Dan zal alles goed gaan gedij en.*' Als het niét juist Balthassar was geweest, die mij deze voorstellen, deed, zou ik ze kwalijk hebben ge nomen. Maar dezen mens, die er zo door en door eerlijk mee voor de dag komt, kan men niets kwalijk nemen. Ik studeer verder. Voor het overi ge zal ik Balthassar's raad opvolgen. De eerste jaren zal ik op het land goed alleen maar een representatieve persoon1 ijkheid zijn! Goed, dat ik tenminste nog een fraai etiket draagt! De oude Krügel is g^torven. Hij heeft geen boom meer van het woud kunnen vellen, maar wilde toch nog van vroeg tot laat bezig zijn. Met het gevolg, dat hij verslibte greppels uitbaggerde: zijn dierbaar woud de aderen zuiverde. Krügels werkwoede was nooit te temmen. Hij wetd er het slachtoffer van. Een zware verkoudheid opge lopen, in een moerassige sloot, een longontsteking.en uit was het! Vroeger heb ik jne eens voorge steld, hoe Krügel in zijn kist zou liggen. Het was precies zo. Met 'n stop pelbaard, *n gemelijk gezicht. Maar de handen! Zo eenvoudig in 'hun verwrongen vorm, zo gehavend in een leven van zware arbeid, en nu zo stü en vroom op de borst ge vouwen. Eens moet ieder in de kist zijn handen laten zien! Dan komt het op verzorging, ringen, of schone vorm niet meer aan.. Alleen hierop, of God wanneer Hij in een der drie doods nachten voorbijgaat en naar de da den ziet, tot de dode zegt: „Gij hebt de eeuwige rust verdiend!" Tegen Krügel zal Hij zeker dit zeggen. Ik weet niet of er lieden zijn, die bij een doodskist kunnen staan zon der in hun hart een gebed uit te spreken of althans iets ten afscheid te geven dat als een gebed is al was het slechts een ernstige gedach te. Ik heb bij Krügel's doodskist, ge dacht: „Lieve God, ik weet niet, hoe uw paradijs eruit ziet maar als u daar zoiets hebt als een woud, laat de oude Krügel daar dan wonen!" Gedurende de stille, lange winter avonden dromen Erica en ik vaak van de naderende lente. Dan gaat er een nieuw leven beginnen. Zonder deze bloeiende jonge vrouw zou ik de eenzaamheid van de win ter niet hebben verdragen. Maar nu was ik altyd tevreden, ook als ik over mijn boeken gebogen zat. Het is mij voldoende te weten, dat Erica er is, en ik voel mij helemaal niet eenzaam. Eens echter iei ze: „Ik heb één grote< wens. Verkoop of verpacht dit huis!" „"Waarom? Het is volgens mijn smaak gebouwd en het is veel com fortabeler en aangenamer dan het zogenaamde kasteel boven." „Verhuur de woonruimte van het kasteel dan." „Waarom? Om dat beetje bijver dienste?" „Neen, om de huurder." „En wie moet dat dan zijn?" A „Iemand uit de stad, iemand met geest, liefst een van rfe vroegere vrienden." „Ah... dan heb ik gezelschap, be doel je? Je wilt, dat ik niet vereen zaam. Wil jij dan niet altijd mijn gezelschap zijn?" „Neen! Niet altijd! Je moet ook dikwijls in ander gezelschap zijn, en ook vaak alleen gaan reizen. Dan zul je telkens weer opnieuw weten, waar je thuis is." „Ja", zei ik en gaf haar de hand. Hubertus! Als men de naam hoort, denkt men aan het woud. Als Huber tus wil ook ik altijd in het woud wo nen, in zijn duizendvoudig leven, in zijn heerlijke groene tent Thans na een jaar, weet ik/ dat het woud niet dat eenvoudige, stille bladerénhujs is^ dat het de meesten toelijkt; het woud heeft zijn ellende en zijn vrede, zijn smartkreten en zijn gezang. Wat in het eigen hart opklinkt, wekt in het woud een echo! EINDE

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6