VRIJDAG 2 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 TWEEDE KAMER Parijse verdrag goedgekeurd Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 16 April te Parijs onderte kende verdrag voor de Europese eco nomische samenwerking aangeno men. Voor de communisten werd de aantekening gemaakt dat zij geacht worden te hebben tegen gestemd. Bij de behandeling van het wets ontwerp over de overeenkomst be treffende de van Duitsland te ont vangen herstelbetalingen, zei minis ter Lieftinck, dat hij, juist voordat nij naar de vergadering ging, bericht van de commissie voor het terugge vonden goud had gekregen, dat Ne •derland kan rekenen op een nieu we teruggave van negentig millioen na de honderd millioen van verle den jaar. De betalingen voor de groenteleve ringen zijn zeer onbevredigend, ver klaarde hij, maar men moet die kwestie niet koppelen aan de kwestie van de herstelbetalingen. Devaluatie behoeft men van het ondertekende verdrag niet te vrezen. Aan het eind van de vergadering heeft de voorzitter, mr. J. H. R. van Schaik enige slotwoorden gespro ken, omdat het waarschijnlijk de laatste is van de Kamer in haar te genwoordige samenstelling. HET SLOTWOORD VAN DE KAMERPRESIDENT. De voorzitter der Tweede Kamer, mr. J. H. R. van Schaik, heeft heden aan het einde der vergadering een toespraak gehouden, als altijd, keu rig verzorgd, een voorbeeld van par lementaire welsprekendheid. „In deze vergadering, die vermoe delijk de laatste zal zijn van de Ka mer in hare tegenwoordige samenstel ling. wens ik enige slotwoorden te spreken. Vooraf mag ik wel met erkentelijk heid gewag maken van de onderschei dene treffende blijken van medeleven, welke ik tijdens mijne ongesteldheid uwerzijds mocht ondervinden. Nauwelijks' 2 jaar zijn verstreken sinds deze in 1946 gekozen Kamer hare werkzaamheden aanvaardde. Kabinet en Kamer hebben een in spannende en moeilijke tijd achter de rug. Midden in de behandeling van zoveel betekenisvol staatkundig werk staan nu de verkiezingen al weder voor de deur. Verkiezingen vormen steeds een ernstig storende factor in de wegge vende en andere parlementaire ar beid. Reeds weken te voren beïnvloe den zij die arbeid in ongunstige zin En daarna verstrijken in de regel vele weken en zelfs maanden vooral eer het nieuwe soms wel eens ietwat groene kabinet en de vaak van er varen en deskundige leden beroofde Kamer elkander volledig gevonden hebben, zowel in de stof als in de kunst der constitutionele samenwer king. De aanstaande premautre verkie zingen berusten echter op de grond wet en wij hebben er ons bij neer te leggen. Ik ben daarbij overigens niet blind voor hunne sanerende werking. Vooral in dit tijdsgewricht nu zulke eminente staatkundige vraagstukken het volk beroeren, is het van grote waarde, dat het zijne vertegenwoor diging zo dicht mogelijk bij zich weet. Met dat al zal echter aan deze nog betrekkelijk zo jonge Kamer, die ook in haar oorspronkelijke samenstel ling reeds meer dan een wijziging on derging, naar mijne schatting weder meer dan 1/5 gedeelte harer leden ontvallen. Menigeen zal het scheiden hard vallen. Vooral hun, die krachtens het hun door de kiezers geschonken en bij herhaling hernieuwd vertrouwen reeds langer deel hebben uitgemaakt van dit college. De overtuiging, op vruchtbare wijze te hebben kunnen bijdragen tot de behartiging van de belangen van land en volk, zal hun het heengaan echter vergemakkelij ken. Ik vertrouw, dat de Kamer mij zal kunnen volgen, wanneer ik een 5-tal abituriënten met name noem. Het zijn de heren Smeenk. de Wil de, Bierema, Teulings en Kupers, Over hunne kundigheden en ver diensten wil ik niet uitweiden; zij zouden dat zelf niet willen. Maar wel mag ik er aan herinneren dat zij al- len, de heer de Wilde ook aan de overzijde van de groene tafel, een groot en gewichtig aandeel hebben gehad in de voorbereiding en de tot standkoming van zeer vele der in de laatste 20 a 30 jaren aangenomen en voor ons volksleven zo uiterst be langrijk gebleken maatregelen van wetgeving. Voor hun jarenlange op bouwende en onvermoeide parlemen taire arbeid moge ik van deze plaats hun openlijk dank brengen. De Kamer ziet nog in het bijzonder de heer Smeenk, die gedurende 30 ja ren onafgebroken al zijn tijd en vlyt aan het parlement heeft gegeven en die als een harer ondervoorzitters tot op het laatste ogenblik tot ieders vol doening op zijn post is geweest, node heengaan. De volgende week zullen wij we ten, wie onzer wèl en wie niet zul len terugkeren. Afgezien daarvan houd ik mij ech ter verzekerd, dat zoals wij thans nog tezamen zijn, wij allen, hoe ver ook onze politieke inzichten uiteenlopen, kunnen getuigen veel van elkander te hebben geleerd en ook veel in elkan der te hebben gewaardeerd. Al gaan wij straks voorgoed uiteen, de weten schap dat wij gezamenlijk hebben ge tracht in deze vergaderzaal ons volk naar best vermogen te dienen, zal ook in de toekomst de stille eenheid vor men die ons geestelijk voor goed zal samenbinden. Onze béste wensen vergezellen el kander. Zij vergezellen ook de heren ministers, wier leven als zodanig me de aan een draad hangt, en van wie ik op dit ogenblik gaarne wil getui- -en. dat zij zich naar mijn oordeel op 1-"kwame en voortvarende wijze aan 's lands zaak hebben gegeven". VERVOLGING VAN MINISTERS GEVRAAGD. De commissie voor de verzoek schriften heeft verslag uitgebracht over een aantal adressen. Daaronder bevond zich er een van prof. mr. P S. Gerbrandy te 's-Gravenhage en acht anderen, waarin zij de Kamer verzoeken de procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, over eenkomstig de artikelen 4-19 van de wet, houdende regeling van de ver antwoordelijkheid van de hoofden der ministeriële departementen, opdracht te geven een vervolging in te stellen, wijl uit door adressanten aangevoer de feiten ernstige vermoedens- zou den voortvloeien, dat de leden der re- deel hebben uitgemaakt vai\ het Ka binet, en voor deszelfs daden, over eenkomstig het bepaalde in artikel 2 van de wet op de ministeriële verant woordelijkheid van 22 April 1855, Staatsblad no. 33, verantwoordelijk zijn, zich schuldig zouden hebben ge maakt aan het niet zorgen voor de uitvoering der grondwet en der wet op de Indische staatsinrichting en het besluit d 66, voor zover die van de Kroon afhangt, zomede aan het mis drijf van artikel 355, sub 3, van het Wetboek van Strafrecht, n.l. het ge ven van beschikkingen of bevelen, wetende, dat daardoor de grondwet of andere wetten van de Staat of zijn koloniën of bezittingen in andere we relddelen worden geschonden. De commissie, overwegende dat kennisneming door de leden van de inhoud van dit adres voor de arbeid van de Kamer van belang zou kun nen zijn, stelde aan de Kamer voor bedoeld adres neder te leggen ter griffie, ter inzage van de leden. Dienovereenkomstig heeft de Twee de Kamer gisternamiddag besloten. Wat lezers schrijven Leiden, 1 Juli 1948. Geachte redactie. Gaarne zou ik naar aanleiding van het artikel van de heer Rebers d.d. 28 Juni in uw blad het volgende onder de aandacht van uw lezers willen brengen: De heer Rebers stelt het zo voor alsof onze slechte finantiële positie van thans uitsluitend te wijten is aan het regeringsbeleid ten aanzien van Indonesië en bedenkt daarbij niet, dat elk land. dat zo zeer onder de oorlog geleden heeft, wel sterk verarmd moet zijn, en dat Nederland in verge lijking met andere landen nog een •vrij redelijk welvaartspeil heeft. Schrijver wil Indonesië laten op draaien voor onze verarming, getui ge zijn opmerking, dat wij niet kun. nen leven van onze eigen productie, maar dat wij deviezen moeten halen uit Indonesië. Wat zou de heer R. er b.v, van vin den, als het Indonesische volk ons land ten bate van zijn deviezenpot zou exploiteren!! Schrijver let dus niet op he-t belang van de millioenen-bevolking van In donesië, maar slechts op eigen finan- tieel voordeel. Deze houding is wel zeer weinig principieel. De heer Rebers herinnert zich zeker nog de batige saldo's van het koloniale beheer uit de vorige eeuw en wil nu de gevolgen van dit beheer niet dragen, maar schuift de verantwoordelijkheid hiervoor af op de P. v. d. A. en de K.V.F. Tekenend voor de koloniale hou ding van de schrijver is wel de be wering, dat wij „deviezen nodig heb ben, die wij ons door Indië kunnen verwerven". Met dank voor de afgestane plaats ruimte, W. v. H. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN Ouden van Dagen Wekenlang was er al actie gevoerd om de oud jes van Bodegraven en Zwammerdam een prettige middag te bezorgen in de vorm van een autotócht. Het co mité en speciaal Piet Stoppelenburg hadden geijverd en gesjouwd om het dreigende afstel te verhinderen. En zie, toen gisteren om ca. 12.30 uur de uittocht begon was het een file van bijna 90 auto's, die door vele inge zetenen uitgeleide werd gedaan. We merkten in de stoet op 3 dokters, h^t Rode Kruis, reserve-auto's, wagens voor de proviandering en de we genwacht. 'n Tiental motoren be waakte de lange rij <yi had de zorg voor afzetting der wegen. Ve'e win keliers en bedrijven hadden de hel pende hand geboden "bij al hetgeen nodig was: We noemen brood, fruit, versnaperingen en zeker ook de eau- ae cologne van de firma Andrélon. Vanaf Bodegraven werd gereden via de nieuwe Rijksweg naar de Domstad Vandaar links af naar de Loosdrecht- plassen. Hier werd 1J4 uur ge pauzeerd voor de thee! In Hilversum werd het befaamde raadhuis bezich: tigd. Dan langs het paleis Soestdijk en in de richting Amersfoort. Over de Leusderhei langs de Pyramide van Austerlitz naar Zeist. In hotel café „Boslust"' werden de hongerigen ge spijzigd door middel van enige hon derden belegde broodjes. De terugweg ging in richting Utrecht, langs de Singels over de Meern, Harme'en, Woerden huistoe. De gehele rit was 160 km lang De ge middelde snelheid bedroeg 40 km. Bij de aankomst in Bodegraven hingen vele vlaggen uit 'n aardige geste! Met muziek ging het naar de nieuwe markt en het Beursge bouw. Daar werden de oude van da gen onthaald op koffie met gebak. Diverse sprekers voerden het woord o.a. mr Croles, burgemeester van Bo degraven, de heer Blok uit Zwam merdam, de heer Karssen. de boe- renlekendichter P. Roosenboom en ten slotte, namens de ouden van dagen de heer P. v. Ingen. 't Was al tien uur, toen men langzaam uit en bij het Beursgebouw vandaan ging. Ernstig ongeluk Gistermorgen had onder Zwammerdam ter hoogte ongeveer van de vetfabriek een zeer ernstige ongeval plaats waarvan het slachtoffer werd de 4-jarige Eekmans, die .langs de weg staande plots de rijweg opvloog en gegrepen werd door de bumpers van een uit de rich ting Bodegraven komende personen auto. Het knaapje werd naar Gou da vervoerd met een zware hersen schudding, gebroken been, en ge broken sleutelbeen. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Esto-tournooi Daar Esto op 1 Juli 12 lA jaar bestaat, zal ter voor lopige viering hiervan a.s. Zondag een tournooi worden gehouden waaraan deel genomen wordt door een viertal verenigingen. Het pro gram is: 1 uur Alphense Boys IIEsto I; 2.15 u. Alphia IBodegraven I 3.30 u Winnnaarsronde 4.30 uur Verliezers- ronde Enige mooie prijzen zijn be schikbaar gesteld. BOSKOOP Op de kleine steentjes lopen. Het blijkt, dat de Boskopers niet al lemaal „op de kleine steentjes" lo pen. Ambtenaren van de C.C.D. ont dekten een frauduleus geslacht var ken en namen de daders en het var ken mee. De eersten, d.w.z. de da ders, werden in arrest gesteld en voorgeleid voor de officier van justi tie te 's-Gravenhage. Het staartje zal voor hen wel wat langer en duurder zijn dan van het varken. Ook werd proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner wegens het kopen en uitge ven van een coupure van 1000 textiel punten. De leverancier uit Alphen aan den Ryn was eveneens „hét bokje". Ten slotte vielen er weer enige slachtoffers aan de brug. Om dat zij zich niet stoorden aan stop licht en dalende afsluitbomen ont vingen zij een proces-verbaal. Geboren: Wilhelmina Aaltje Ma rie d. v. J. van Heren en C. v. d. Laan; Gerrit Johannes z. v. W. Brauns en M. Schouwstra; Godefrida Maria d. v. P. H. M. Gerts en M. G. Romijn; Petronella Maria d. v. B. Mastop en M. P. Nederhof: Anna Cornelia Maria d. v. J. Benschop en M. K. Binken; Jan z. v. P. van Veen en B. van Veen. Ondertrouwd: J. C. van Hartings- veldt en H. Benckhuijsen; R. Oudijk en E. C. Ie Feber; P. Koetsier en I. M. Stolk. Getrouwd: T. Geers 28 j. en N. de Kwaadsteniet 21 j. KOUDEKERK Personalia De heer Jan v. Bins- bergen slaagde aan het Kennemer- lyceum te Haarlem voor het eind examen, diploma A. LEIMUIDEN Personalia. De heer C. J. v. Graas slaagde deze week voor het vakexamen in het cafébedrijf. Aanbesteding. Voor het maken van een hekwerk langs de Generaal van Merlenweg was de laagste in- schriiver W. de Graaf te Leimuiden ƒ3142. NIEUWVEEN Geboren: Janny d. van D. N. Habermehl en E. van der Meulen; Martha Anna Maria d. van A. C. Droog en Chr. J. Meijer; Marry d. v. T. van der Leden en M. van der Voorst; Adrianus Hendrikus Maria z. vafl A. G. Zaal en Th. W. de Frank rijker. Ondertrouwd: J. L. A. Uyttewaal 26 j. te Leimuiden en L. C. Vermeu len 23 j. Overleden: W. F. Coenders 77 j. wednr. van A. P. Liefveld; J. Hen- rich 72 j. wednr. van S. de Kruyff; G Stubbe 82 j. wednr. van J. Boslooper. T. van Leeuwen 72 j. gehuwd met M Steenstra. TER AAR Geboren: Hendrika W., d. van A. C. St. Hoogendijk en B. Vonk; Jaco bus C„ z. van G. Pieterse en A. Cl. Castelijn. Ondertrouwd: Th. Pijper 24 j. en Tr. Boogaard 21 j. WOUBRUGGE Geboren: Gerrit z. van J. Wit en A. Lagerweij; Willem z. van J. P. Kinkel en J. C. van der Lip. Overleden: Cornelis Ket 84 j. echtgen. van L. Ket. ZOETERMEER Personalia. Bevorderd is tot doc tor in de geneeskunde, op proefschrift „Diphterie in Amsterdam", de heer A. L. Noordam, geboren te Zegwaard. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM „Blijft een" De KVP heeft gis teravond een propagandavergadering gehouden waarvoor de belangstelling zeer groot was. Als eerste spreker trad op de heer M. P. v. d. Weyden, de specialist voor de boeren, die in een goed gedocumenteerd betoog de sociaal-economische problemen van het ogenblik aan een nadere be schouwing onderwierp. Hoewel nog het een en ander te wensen blijft heeft de KVP, rekening houdend met de buitengewoon moeilijke omstan digheden, gedaan wat mogelijk is. Na de pauze was het woord aan kapelaan A. C. Raadsschelders, die op de hem eigen wijze ook een har tig woordje in het midden bracht. Naar aanleiding van de vraag „Niet 1 anger een?" gaf spreker kort en krachtig aan dat de politieke een heid van de katholieken nog steeds, maar toch vooral nu, een vanzelf sprekende noodzakelijkheid is. De toneelclub „De gezellen" heeft deze K.V.P.-avond opgeluisterd en enige nummers o.a. „Volmacht'' „Bij de stembus" en „Gebed voor het ge menebest" ten tonele gebracht. Voor zitter mr J. P. Dietz dankte de spre kers en ook alle aanwezigen voor hun belangstelling voor de K.V.P.. Personalia De heer A. G. Meij er is geslaagd voor het examen ge meente-administratie.' LISSE Vol tot in de hoeken was de zaal van het parochiehuis in de Engel, toen de heer Oosterveer, voorzitter van de afd. der K.V.P. in de Engel te Lisse, Donderdagavond het woord tot de aanwezigen richtte. De aanleiding tot die grootse de monstratie voor de eenheid in de K.V.P. was het feit, dat enige ka tholieken propaganda zijn gaan ma ken voor de scheurmakerij van de heer Weiter. Een tegendemonstratie werd tenslotte noodzakelijk. Deze demonstratie was werkelijk groots; alle rangen en standen van de parochie der H. Engelbewaarders waren er vertegenwoordigd. En de spreker van deze avond, mr. F. J. H. Bachg, kon trots zijn op zoveel toe hoorders. Het geheim van de eensgezindheid der katholieken schuilt, zo stelde hij vast in de sociale organisaties, die hier te lande zo vruchtbaar werken. Na de eerste wereldoorlog, toen dat alles niet zo erg vlotte, was er wel enige reden en aanleiding voor on tevredenheid met de gang van za ken in de toenmalige Staatspartij. Nu bestaat er echter zo'n aanleiding niet. Redelijke ontevredenheid vindt men nu niet, nu zijn er alleen de dissidenten en Welter. We moeten de reclamestunts die deze dissidenten bedenken maar niet op de persoon lijke rekening van de heer Weiter schuiven, wel echter neemt mr. Bachg hem kwalijk zijn uitspraak, dat zijn sociale politiek alleen be grensd zal worden door de finan ciën. Alsof sociale politiek alleen een kwestie van dubbeltjes is! Hij schijnt te vergeten dat er rechten en plich ten, en billijke eisen zijn in de so ciale politiek, onafhankelijk van de financiën. Wat het beleid in Indië betreft, zette de spreker in den brede uiteen dat de grote lijn hoe langer hoe meer blijkt ook de juiste Jijn te zijn. De tijd werkt voor ons. En Amerika zal achter ons staan in de politiek die wij ten opzichte van Indië voeren, ook wanneer weer no dig zal blijken dat er met een straffe hand egn en ander zal moeten ge beuren. De samenwerking met de P. v. d. A- steunt niet op de beginselen der socialisten, maar op de beproefde katholieke sociale princiepen. Er is geen sprake van afschaffing van pri vaat bezit, er is echter wel sprake van bezitspreiding, niet van sociali satie, wel van publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, de oude gilden in moderne vorm, de verlangens van Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Dan sprak hij nog over de Mid denstand en de kleine zelfstandigen, die verontachtzaamd zouden zijn door de K.V.P. Als er inderdaad wat te weinig gedaan is voor de midden stand, dan is dat het gevolg van de onmacht der middenstandsorganisa tie, die het niet eens konden wor den. Pas sinds kort is een oplossing in zicht van de tegenstellingen en zal men eindelijk, vooral door toe doen der katholieken, aan een vrucht bare samenwerking kunnen begin nen. In de pauze speelde de harmonie Canite Tuba. Er werden daarna vele vragen gesteld en beantwoord. OEGSTGEEST R.K. middeüstandsvereniging. Het gaat goed in de Oegstgeester mid denstand. Woensdag vond weer een zeer goed bezette ledenvergadering plaats, waarbij zich weer twee mid denstanders als lid opgaven. Het ledenaantal stjjgt steeds en de stem ming is er uitstekend. Het bestuurs lid, de heer J. v. Beek, gaf een uit voerig overzicht van de werkzaam heden van hoofdbestuur en afde ling en gaf met vele voorbeelden uit leg over de wijze waarop de contri butie werd besteed. Besloten werd een excursie te ma ken op 20 Juli a.s. naar Den Bosch en Berlicum met bezoek aan de ten toonstelling „De Zilveren Schelp" De heer J. Nouwens gaf een demon stratie met de wirerecorder, waarop de stem van pastoor Looyaard was vastgelegd in het z.g. geestelijk kwartiertje. De rondvraag werd ook door middel van dit apparaat op de draad vastgelegd. Onder de rond vraag kwam als bijzondere opmer king naar voren het vervoeren van goederen per A.T.O. Besloten werd de goederen zoveel mogelijk met par ticuliere diensten te vervoeren. De heer F. de Hosson, voorzitter van de Leidse afdeling, woonde de gehele vergadering bij en feliciteerde de voorzitter met deze feiten: dat de Oegstgeester afdeling de primeui heeft met de demonstratie van de wirerecorder, dat hij zulke goede functionarissen heeft en dat zij een adviseur bezit in pastoor Looyaard, die niet alleen een redenaarstalent bezit, maar ook een deskundig in- zich heeft. Hij wenste de voorzitter met dit alles nog heel veel succes toe. SASSENHEIM Geboren: Geertruida Maria M., d. van B. v. d. Lans en M. Hoogkamer: Johannes Albertus G. M., z. van C. J. Jeurissen en G. J. Vin eken; Neeltie Lydia, d. van K. Overvliet en L. Both; Aloysius Julius M., z. van B. L. Jonkman en M. M. v. Vliet. Jaco bus Carolus A. M., z. van W. J. M. Langemeyer en Th. J. v. d. Griendt; Marianne Lidwina, d. van A. P. Eist en N. Overvliet. Getrouwd: P. Dreef 45 j en A. Bos man 32 j.; P. Lindaard 31 j. en C. G. Zeestraten 26 j. VOORHOUT R.K. Jeugdwerk. De afd. commis sie van het R.K. Jeugdwerk hield een zeer belangrijke vergadering. De ere-voorzitter. de burgemeester, gaf, om misverstand te voorkomen, een volledige uiteenzetting, wat de taak der commissie is, omdat de me ning heerst, dat hij de commissie een taak wil geven die haar niet toekomt. Spr. zag gaarne, dat de commissie een uitgebreider taak kreeg, om te voor komen, dat het een overheidstaak wordt. Wij moeten het jeugdwerk niet zien als alleen een besteding van de vrije tijd, want het Jeugdwerk houdt zeer nauw verband met recht en ge zag. Alleen reeds hierom zijn opge richt de Jeugdparlementen. Uitvoerig zet spreker uiteen wat deze behelzen en wat het doel is. Deze omvatten de gehele jeugd zonder onderscheid van religie. Vervolgens wordt aangetoond wat op katholiek terrein is tot stand gekomen, o.a. de oprichting van het Dr. Hoogveld-instituut te Nijmegen. Spreker zag gaarne, dat -de Jeugd raad een tweede taak zal willen aan vaarden, buiten alleen de financiële en stelt als slot van zijn betoog deze vraag: Voelt de Jeugdraad iets voor deze taak? Dit voorstel werd fel aangevallen door aalmoezenier Netten en hopman Eggen, omdat zij alleen zeggenschap hebben over de jeugd. Dit werd door de burgemeester ontkend. Lange dis cussies volgden, maar men werd het niet eens-. Kapelaan Netten vond de ze uitbreiding niet nodig, omdat éit alleen tot de taak behoort van leiders en aalmoezeniers. De voorz. trad bemiddelend op, en zag gaarne een commissie benoemd, om in overleg deze problemen nader te bezien. Een commissie werd benoemd, be staande uit de heren: C. v. d. Vlugt, G. M. Prins en W. Ottenheim. Deze zullen het contact opnemen, met de burgemeester enerzijds en de jeugd- leiding anderzijds. De materiaal-commissie werd ge machtigd aankopen te doen voor 5 tenten a ƒ125.p. stuk en. een vol ledige kampuitrusting te samen voor een bedrag van 1100.Nu maar kamperen! Na sluiting der vergade ring werd gebeden voor de echtgenote van het lid Floor, die tijdens deze vergadering was overleden. De C.C.D. in actie. Bij een huis zoeking van de C.C.D. bij de heer J. K. werden in huis 6 ongestempelde kazen gevonden. Omdat de heer K. hardnekkig blijft zwijgen omtrent de herkomst, is hij in arrest gesteld. VOORSCHOTEN Distributie. De uitreiking van nieuwe bonkaarten zal plaats hebben op Maandag 5 dezer tussen 9.3014.30 uur in café „De Vink" en op Dins dag 6, Woensdag 7, Donderdag 8 de zer tussen 9.3015.00 uur in het dorp. Uitgereikt worden a) kaarten K.L.O. of P 810 waarvoor overgelegd moeten worden stamkaart en lossen inleve ringsbon 808 b) toeslagkaarten M.D. 810811 voor a.s. en jonge moeders, waarvoor overgelegd moeten worden de stamkaart en contrólekaart C.M. 703 of C.A. 802 of C.B. 808. STADSNIEUWS LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Ge neeskunde: de dames G. Bakker te Surrey (Eng.); H. J. C. den Hollan der te Wassenaar. C. Korenhof te Leiden en G. van Maasdam te Haar lem; en de heren L. E. B. ten Berge te Den Haag; J. A. Burgerhout te Den Haag: C. H. van Driem te Den Haag; J. Groen te Scheveningen. W. A. Herrmann te Rotterdam. A. J. Noordsij te Oegstgeest; J. S. F. Oud te Heerlen; E. L. del Prado te Den Haag; J. A. M. Schellekens te Rijs wijk; H. C. M. v. d. Schoot te Hille- gcin. A. F. Stens €e Eindhoven; Ph. R. R. Steinmetz te Wassenaar; A. Struij- venberg te Wassenaar; M. H. Tokkie te Voorburg. B. J. v. Vianen te- Den Haag. J. J. A. Wessel te Dordrecht; M. de Witte te Voorburg; J. Wind- horst te Bodegraven; H. A. Wijnekus te Den Haag. Geslaagd Propaedeu- tisch examen Godgeleerdheid: mej. A. Land te Leiden en de heren W. L. Dekker te Leiden; C. J. v. Embden te Leiden en P. C. Schoonenboom te Leiden. Geslaagd candidaatsexamen Leiden; candidaatsexamen Nederlands Recht: de heer H. A. Uni te Breda; doctoraal examen Nederlands-Indisch Recht: mej. E. Harklots te Den H en de heren A. Ruissaard te Den Haag en M. Schox te Rotterdam. INTERREGIONALE WEDSTRIJDEN VAN „DE BATAVEN Op Zondag 18 Juli a.s. za! de Leid se R.K. athletiekvereniging „De Ba taven'' met toestemming van de K.N.A.U., interregionale atletiek wedstrijden organiseren, uitsluitend voor kath. verenigingen, op de sin- telbaan in de Leidse Hout. De wed strijden vangen om 12 uur aan. Op ieder nummer zal per 6 deel nemers een medaille beschikbaar ge steld worden. Bovendien is er voor de dames als verenigingsprijs, de Louis van Heteren-wisselbeker, en voor de heren de Evert Castelein- wisselbeker. De K.N.A.U. heeft bo vendien toegestaan, dat behalve er kende atletiekverenigingen, ook de R.K. Dames-gymnastiek- en hand balverenigingen mogen deelnemen. Volksdansgroep „De grote Ronde". Aan het volksdansfestijn, georga niseerd door „De Sassenheimse Volks dansers", bij gelgenheid van het één-jarig bestaan, neemt ook de volksdansgroep „De grote Ronde" uit Leiden deel. Het festijn wordt echter niet gehouden in Sassenheim, maar in Voorhout op het Foreholte- terrein. De leden van „De Grote Ronde" worden morgenavond allen verwacht in de gymnastiek-zaal aan de v. d. Werffstraat. Nadere mede delingen zullen dan volgen. ONTHULLING GEDENKPLAAT VOOR GEVALLEN SPOORWEG PERSONEEL Van de persdienst der Ned. Spoor wegen ontvingen wij bericht, dat op verschillende stations in Zuid-Hol land gedenkplaten zullen worden aangebracht ter nagedachtenis van het in de oorlog omgekomen spoor wegpersoneel. Ook in Leiden wordt een dergelijke gedenkplaat op het station aange bracht. De onthulling hiervan zal plaats hebben op 20 Juli a.s. 's mor gens te elf uur. DE STUDENTEN EN HET REGERINGSJUBILEUM Morgenavond te kwart over zeven uur zullen via de d^rde lijn van het gemeentelijke radio-distributienet de presidente van de V.V.S.L., jkvr. Sickinghe en de praeses colegi van het L.S.C., de heer J. Drijber, spre ken over het aandeel, dat de Leidse studentengemeenschap zal hebben in de viering van het 50-jarig rege ringsjubileum van H.M. de Koningin WEERSVERWACHTING MINDER WIND. Meest zwaar bewolkt met slechts enkele verspreide buitjes. Afne mende, maar langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog vrij krachtige wind, overwegend tus sen Noord-West en West. Aan houdend koel weer. LAATSTE BERICHTEN Naar aanleiding van de gepubli ceerde proclamatie van het bestuur der Communistische Partij Neder land, als zouden leidende kringen te Batavia en in Nederland hebben 'Be sloten tot een nieuwe militaire actie in Indonesië, deelt de minister-pre sident ons mede, dat hij in deze pu blicatie, welke in flagrante strijd is met de werkelijkheid, niets anders ziet dan een bedenkelijke verkie zingsmanoeuvre. DE ONRUST IN MALAKKA. Het aantal door geweld omgeko men personen in Malakka is tot 45 gestegen, doordat nog vier Chinezen in de staat Johore zijn vermoord. De politie heeft bij een razzie in de pro vincie Besoet een rode vlag met gele ster en sikkel en hamerembleem ge vonden. Acht Chinezen werden gear resteerd. In de provincie Moear vond de politie een duplicator en commu nistische pamfletten. SCHEEPSBERICHTEN -ABBEDIJK, 30 Juni van Rotterdam te Havanna; ALBLASSERDIJK, pass. 2 Juli Lizard; ALCOR, 2 Juli te Rot terdam; ALGENIB, 1 Juli van Rio de Janeiro naar Santos; ALPHACCA, 2 Juli van Genua; ALUDRA 1 Juli van Genua; ARNEDIJK, vertrek 2 Juli 17 uur van Rotterdam naar Antwer pen en New York; AVERDIJK, 1 Juli van Nëew Orleans naar Londen; KATWIJK, 30 Juni van Casablanca te Afrau; LEERDAM. 1 Juli van Nor folk te Baltimore; LOPPERSUM, 1 Juli te Madras; LUTTERKERK, 30' Juni van Karachi naar Mermuago;. NOORDAM. verwacht 5 Juli van New York te Rotterdam 11 uur; RIJN- KERK, 2 Juli te Genua. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. BOTER EN KAAS NIET VAN DE BON. Ofschoon in de officiël aankondi ging van de voorlopige opzeg ging der melkdistributie sprake is van consumptiemelk en consumptie melkproducten, schijnt enig misver stand te zijn gerezen over de vraag, welke producten nu zonder bon mo gen worden verkocht of betrokken. - Ten overvloede zij er daarom op gewezen, dat alleen die producten vrij zijn, die tot nu toe op melkbon konden worden betrokken. Boter en kaas blijven dus op de bon, evenals eieren, die door enkele detaillisten, zoals gebleken is, tot de melkproduc ten zijn gerekend. AANVRAGEN VERGOEDINGEN IVHLITAIRE VORDERINGEN. Uit een publicatie in de Staatscou rant van heden blijkt, dat degenen, die menen voor een vergoeding in aanmerking te komen op grond van vorderingen, inkwartieringen en aan schaffingen, welke in de provincies N.-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Drente, Gro ningen en Friesland zijn verricht door geallieerde strijdkrachten dan wel door het Militaire Gezag, de Prin- ses-Irenebrigade of andere militaire formaties in de gelegenheid wor den gesteld de aanvragen ter ver krijging van bedoelde vergoeding vóór 1 September 1948 in te dienen bij het C.B. v. M. V., Duinweg 20 te 's-Gravenhage. Indien belanghebende de vergoe ding reeds heeft gevraagd en dit kan aantonen door overlegging van een door het hoofd van het C. B. v. M. V. afgegeven bewijs van registratie of door overlegging van corresponden tie, waaruit blijkt, dat het C. B. v. M. V. het geval reeds in behandeling heeft genomen, kan een hernieuwde indiening achterwege blijven. Bovenbedoelde indiening van aan vragen geldt niet voor vorderingen, enz., verricht door Nederlandse in stanties, indien deze vorderingen enz. zijn gedaan na 3 Maart 1946. De aanvrager ontvangt na aangifte per brief van het C. B. v. M. V. een bewijs van registratie. Belanghebben den, die dit registratiebewijs vóór 1 November 1948 hebben ontvangen, zullen hiervan vóór 1 December 1948 per aangetekende brief kennis moe ten geven aan het C. B. v. M. V. Doen zij dit niet, dan zal het uitke ren van een vergoeding op grond van het besluit .vergoeding militaire vor deringen en aanschaffingen 1945 niet meer door het C. B. v. M. V. in over weging kunnen worden genomen. Een jaar lang werden op het hoofdkantoor der PTT te Leeuwarden brieven vermist met bonnenzendin gen. Zelfs uit de postbijssen ver dwenen zulke zendingen. De re cherche stond voor een zware taak. daar er geraffineerd te werk werd gegaan. De arrestatie van een zwarthande laar uit Aalsmeer, die als heler van de bonnen optrad, gaf echter de po litie een draad-in handen met het ge volg, dat de Leeuwarder postbe ambten C. U. en W. v. d. Z. en de echtgenote van laatstgenoemde wer den aangehouden. De beide beambten waren reeds gedurende tien jaar in dienst bij de P.T.T. De vrouw is la ter weer op vrije voeten gesteld. De beide mannen hebben bekend, dat zij uit de bestelling en de boxen ga stolen hebben en zijn daarna ing- sloten.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2