Hubertus Het gouden jubileum der Zusters Ursulinen van Bergen Bemalings-gebouwtje is een steen des aanstoots Begroting sportvelden met de helft overschreden DONDERDAG 1 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINi HAZERSWOUDE (Gr.) DE Congregatie van de Zusters Ur- sulinnen in het Bisdom Haarlem viert op 8 Juli a.s. het gouden feest van de stichting. In onze parochie van Sint Bernar- dus werken sedert ruim veertig jaar de Zusters Ursulinen. Pastoor Bos nians O.C.D. z.g. heeft ze destijds naar Groenendijk gehaald, om een eigen parochie-school te kunnen beginnen. De Zusters zouden met weinig tevre den moeten zijn, want de parochie moest zelf voor het onderwijs zorgen. Gemeente- èn Rijks vergoeding werd toen nog niet aan Bijzondere Scho len gegeven. Een bescheiden huisves ting en salaris kon de parochie wel bieden. Maar dat was juist het ideaal ge weest van de Stichter en eerste Waar de Vader van de Congregatie, Pastoor Smeeman van Monnikendam. Hij wil de door een eigen stichting van een Congregatie van Zusters, nadat hij overal tevergeefs gevraagd had om leerkrachten voor zijn school, tege moet komen aan de opvoeding van ode kinderen van zijn eigen parochie in Monnikendam. Door die stichting zou Pastoor Smeeman de man worden van de Voorzienigheid. Zo konden nog meer kleine plattelandsparochies een eigen bijzondere school openen naarmate het getal leden der «nieuwe Congregatie aangroeide. Het zaadje ontkiemde. Naast de reèds bestaande onder was-congregaties zou de nieuwe stichting een goede plaats innemen en medewerken aan de uitbreiding van het Bijzonder Onderwijs in onze ka tholieke scholen. Zoals het altijd gaat, het werk groeit onder de hand. Ook de nieuwe Congregatie, wier zaadje ontkiemd en gegroeid was te Monnikendam, kon geleidelijk aan jonge planten over brengen naar andere plaatsen in het bisdom Haarlem. In 1904 werd Bergen N.H. gerticht en zou zelfs het Moederhuis gaan worden, waar de nieuwe roepingen werden gevormd voor hun taak. Spoedig volgde reeds Groenendijk in 1906 en Oudorp in hetzelfde jaar, Maassluis in 1907 en Boskoop in 1908. Nieuw-Vennep, dat in 1910 werd ge sticht zou de laatste nederzetting zijn Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn.. 7.45 Orgel; 8.00 Nieuws; 8.30 Gr.pl,- concert; 9.30 Opgewekt progr. 10.15 Concert, Bach; 10.30 Morgendienst, ds. H. Bakker, Bapt. pred. te Em- men-Erfscheiden veen. 11.00 Haiwa- tha; 11.50 Parijs Symph. Orkest 12.30 Weeroverzicht. 12.34 Metropo- le orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 An American in Parijs, Gersh win. 14.20 Oude en nieuwe schrij vers; 15.10 Operafïagmenten; 16.00 Voordracht. 16.20 Kinderkoor. 17.20 Omroeporkest. 18.00 Int. Tennis kampioenschappen, Wimbledon. 18.15 Het Evangelie in Esperanto. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws en weer overzicht. 19.15 Flitsen van de her denking van de emancipatie der sla ven van Suriname in 1863. 19.45 Chr. Middenst. Bond. 20.00 Nieuws; 20.15 Kon. Mil. Kapel; 21.00 Cello en pia no. 21.30 J. Schouten spreekt over „Nieuwe ordening voor Indië". 22.00 Vragen aan voorbijgangers. 22.30 Negro Spirituals. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws. 8.18 Operette- progr. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Lichte gr.pl. 9.30 Waterstanden. 9.35 Haydn. 10.00 Morgenwijding, ds. P. Brakman, Ned. Herv. pred. Naarden. 11.00 Schubert en Brahms. 11.20 Voordracht; 12.00 Rancho-progr. 12.30 Weerpraatje. 12.38 Pierre Palla. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudevilleorkest; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kamerorkest. 15.00 Ons Volk in zijn dichters, Albert Re- reker. „Nocturne". 15.20 Kameror kest. 16.00 Orgel. 16.30 Zomer Va- cantietijd. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.40 Jan Corduwener. 19.15 Koopvaardij. 19.22 Ex-pol. ge vangenen. 19.30 Cursus Vrijheid en Vroomheid (n). 20.00 Nieuws. 21.00 Men vraagt.... wij draaien. 21.50 Op vleug'len van muziek. 22.15 Gr. pl.progr. 22.40 „Vandaag". 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws 22.15 Symph.concert. van Pastoor Smeeman, die in 1912 is gestorven. De vrome Stichter van de Congre gatie der Ursulinen had wel niet ver wacht, dat het in Monnikendam uit gestrooid zaadje zo weelderig zou op schieten en rijke vruchten voortbren gen. Maar daaraan herkennen wij het werk van Gods Voorzienigheid en denken aan het mosterdzaadje uit het Evangelie. Ook in zijn eenvoud en groot vertrouwen was hij een goede zaaier, op wiens werk God met wel gevallen neerzag en de wasdom heeft gegeven. De loot wordt overgeplant. Gedurende het bestuur van zijn opvolgers, de Z.E. Heer Casteleyn en de Z.E. Heer Züm, kreeg de jon ge boom de tijd, om sterker te wor den. In 1923 volgde eerst* de volgen de stichting in Hem-Venhuizen. In 1925 werd onder het bestuur van de Z.E. Heer van de Burg, die de Waarde Vader Zijm in 1924 op volgde, een lootje van de jonge boom overgeplant in de Missie van Afrika, Oeganda, het zoveel belo vende missieveld van de H. Kerk. De Fathers van Mill Hill verheug den zich met recht er over bij de Ursulinen van Bergen nieuwe krachten te hebben gevonden, om ook in de missie de vorming en de opvoeding van de Oeganda-negers aan de edelmoedige offerliefde der Zusters te kunnen toevertrouwen. Wij mogen hier met het grote aan deel vergeten van de Groenendijkse Zuster, de E- M. Mechtildis (de Jong), die met de eerste pioniersters in Afrika landde en in Oeganda en later in Kenya, naast haar werk voor onderwijs en opvoeding, ook het verantwoordelijke bestuur en leiding heeft sedert vele jaren van de Congregatie der Ursulinen in de Missie van Afrika. Ook in de Missie werd de ene stichting na de andere geopend. Na Nyondo in Oeganda, volgde Kaka- mega in Kenya, waar nu het missie- rrroederhuis is gevestigd. In Mum- mias, Eregi, Sipi, Magale, Nangina, Budadiri zijn de Zusters van Ber gen de steun vdn de Mill Hill Fa thers, terwijl reeds tientallen in landse Zusters hieraan medewerken. Nieuwe vertakkingen In het bisdom Haarlem werd de uitbreiding weer voortgezet. In 1926 volgde W^rmenhuizen en Kwade- damme in Zeeland. De stichting van een huishoudschool te Bergen in 1926 getuigt weer van een ruim inzicht in de noodwendigheden van de tijd. Spanbroek koos ook de Zuster Ur sulinen. Ook de Wijkverpleging in 1927 begonnen vroeg weer nieuwe krachten, terwijl het zo vruchtbare werk in het Retraitehuis eveneens te Bergen overgenomen in hetzelfde jaar een voldoening moet zijn ge weest voor de Congregatie, om daar aan haar krachten te mogen geven. Uitgeest begroette de zusters Ursu linen in 1928, terwijl weer in dat jaar de edelmoedigsten werden gekozen, om zich te wijden in Huize Angela in Den Haag aan de verzorging en opvoeding van zwakzinnige kinder tjes. Pension Eykenburg in de Resi dentiestad vroeg in 1929 de liefde volle verzorging van herstellende zieken en oude van dagen. Toch bleef het eerste ideaal leven, zodat in 1930 een nieuw huis frerd geopend in Hoogkarspel, terwijl zo tussen door het St. Vincentius-kinderhuis in Den Haag voor verwaarloosde kinderen aan de Congregatie wel de imeest moedige en sterkste krachten zou vragen. Tens^tte volgden nog de stichtingen van 't Veld en Nieuw- veen respectievelijk in 1932 en 1934 Nieuwveen zou weer gewijd zijn aan de moederlijke verzorgingen van zwakzinnige kinderen. Wanneer wij de groei van dé Con gregatie in deze halve eeuw over zien dan mogen wij in de stichting van de eenvoudige dorpspastoor van Monnikendam, de Z.E. heer Smee man, het-werk prijzen van Gods Voorzienigheid, die aan de weelde rige boom van het religieuze leven in de H. Kerk deze rank deed uitbot ten en groeien tot zegen van velen in ons vaderland en de missie. Moge onder het vaderlijke bestuur van de tegenwoordige directeur, de Z.E. heer J. Slijkerman, geboortig van Mon nikendam, de wieg der Congregatie, deze haar zegenrijk werk voortzetten en uitbouwen. Geve God, dat in on ze parochie van Sint Bernardus nog vele edelmoedige meisjes in het re ligieuze leven een levensideaal vin den. De roepingen tot het geestelijk leven zijn toch ook altijd nog mooie en ry'pe vruchten van onze christe lijke gezinne#. De parochie Sint Bernardus van- Groen endijk-Hazerswoude wil niet achterblijven in dank aan God en de Congregatie bij de vele andere parochies, waar de Zusters Ursu linen bidden en werken tot zegen van de katholieke gezinnen door de opvoeding der kinderen en de liefdewerken haar toevertrouwd. Daarom zullen wij op 4 Juli a.s. een plechtige Hoogmis tot dank zegging opdragen en daarbij Gods overvloedige Zegen afsmeken over de jubilerende Congregatie opdat het devies: Uw naam worde ge heiligd in de Zusters Ursulinen van Bergen en alle werken van opvoeding èn liefde moge "uit stralen. Als blijk van medeleven en dankbaarheid zal de Carmel en de parochie Sint Bernardus te Groe nendijk aan de Congregatie een verrassing aanbieden, welke, bij de feestviering op 4 Juli in de kerk ter verering zal worden uit gesteld. P. H. GEMEENTERAAD VAN LEIDSCHENDAM Gisteravond 5s de gemeenteraad van Leidschendam bijeen geweest. De inmaiingsinstallatie. Het Verzoek van het Hoogheem raadschap Delfland om verlenging van de vergunning voor het plaat sen van een tijdelijke inimalingsin- stallatie aan de Sluiskant heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De heren mr. Dietz en van Beek verklaarden zich ronduit tegenstan ders, omdat het bemalingsgebouw- tje niet alleen het verkeer voor de R. K. kerk in hoge mate belemmert, doch meer nog omdat het gebouwtje uit aesthetisch oogpunt zo spoedig mo gelijk moet verdwijnen. Een oplos sing is echter zeer moeilijk te ver krijgen en de raad heeft meer dan een uur gedelibereerd over dit vraag stuk. Volgens de Voorzitter staat Delfland voor de noodzakelijkheid, om, behalve zoutvrij y/ater in te pompen, ook alle sloten van de zout laag te zuiveren. Dat Delfland voor een moeilijk probleem staat bewijst wel het feit, dat de kosten worden begroot op ongeveer 1 millioen gul den. Ten slotte stelde de heer Waaijer voor, om maar over het verzoek te stemmen, want het staat wel vast, dat de raad tegen het voorstel is. Desondanks zal de installatie toch wel blijven staan. Juist om dit laat ste was de voorz. tegen stemming, want daardoor komt de waardigheid van de raad in het gedrang. Een raadsbesluit moet nagekomen wor den en als de redelijke zekerheid be staat dat dit niet het geval kan zijn, dan moet er geen besluit genomen worden. Dus werd weer naar een andere oplossing fezocht en na lang vijven en zessen verkregen in het besluit, dat Delfland voor 6 maanden toestemming krijgt om het gebouwtje te laten zoals het is, echter met dien verstande dat maatregelen genomen worden, dat de installatie na die 6 maanden van het Sluisplein verdwijnt R.K. U.L.O. School. Het kerkbestuur kreeg daarna toe stemming dat de raad medewerking zal verlenen voor de tot standko- ming van een katholieke U.L.O.- school. Waar die school gehuisvest zal worden, schijnt voor de raad nog een geheim te zijn. De voorzitter gaf alleen te kennen dat omtrent dit punt nog onderhandelingen gevoerd worden tussen het kerkbestuur en de gemeente. In ieder geval zal de school begin September a.s. geopend worden. Geen kostenvergoeding aan Delftsche scholen. Door de besturen van het Chr. Lyceum te Delft en de stichting Kath. Middelbaar onderwijs te Delft is verzocht, om aan leerlingen uit Leidschendam die in Delft, dat ön- derwijs zouden volgen vergoeding van kosten te geven. B. en W. heb ben hierover advies uitgebracht en dienovereenkomstig besloot de raad niet op die verzoeken in te gaan. Echter zal omtrent eenzelfde ver zoek van de R. K. Middelbare School te Voorschoten alsnog een afzonder lijk prae-advies worden uitgebracht, zodat de raad in een volgende ver gadering op deze zaak zal terugko men. 3000voor Feesten. Bij het voorstel tot wijziging van de begroting 1948 in verband met een uitgave van 3000.voor de feestviering ter gelegenheid van het regeringsjubileum, zegt de voorzit ter, dat Leidschendam bij die gele genheid op passende en waardige wijze voor de dag moet komen. Ge zien de uitgaven welke andere ge meenten hebben gevoteerd is Leid schendam met 3000.geenszins te hoog. Daarbij komt nog dat volgens mededeling van de burgemeester de opbrengst van de belastingen der mate bevredigend is, dat dit bedrag er wel af kan en op grond van deze hoopvolle mededeling was de oppo sitie tegen deze post verdwenen en werd de bijdrage goedgekeurd. Tot slot werd nog besloten dat in de trouwzaal van het gemeentehuis tijdens de feestelijkheden een ten toonstelling zal gehouden worden van alles wat op oud-Leidschendam betrekking heeft. Deze tentoonstel ling zal, naar de burgemeester ver zekerde, zeer interessant worden. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM met stapelwerk en plakzoden op te trekken 1742. 2. het leggen van gewapend be- tonplanken waar de draineerbuizen de gedempte sloot kruisen 160. 3. zuivering, vervoer en verwer king van compost f 1539. 4. 500 betonpalen ter afrastering 400. 5. besteking met stroo en her-ega lisatie als gevolg van verstuivingen 3228.—. 6. Diversen ƒ4021.Totaal ƒ11.090.— Over deze zaak waren de raadsle den niet best te spreken en de heer Schrama opende de rij der sprekers, zeggende dat als er een reden is om klaagliederen aan te heffen, dan wel thans. De begroting wordt maar over schreden met slechts ƒ11.090.Bij de behandeling hebben we ons ge vleid met de hoop dat alles in orde was. De laatste post „Diversen" ƒ4021.verbaast hem zeer. In de regel zijn dit steeds enkele kleine bé dragen. Waaraan is dit besteed? De verschiflende posten hadden de deskundigen van te voren moeten we ten. Hij vraagt: waren de deskundi gen wel op de hoogte? De voorz. geeft toe, dat het inder daad grote bedragen zijn. De heer van Breda vraagt, waaraan ii' of wordt die 4000.besteed? De heer Bergman merkt op, dat op het gedeelte, dat gereed is, reeds ƒ11.000 te kort is, terwijl in totaal ƒ20.000 geraamd was. Meerdere pos ten overschrijden de raming met 100%. Ook hij is van oordeel, dat de begroting zeer ondeskundig is opge maakt. De heer Beije zegt, dat de be groting z.i. niet deskundig is opge maakt. Er is wel om de afscheiding gedacht, maar niet over de afschei ding der speelvelden onderling. Weth. Vogelaar licht een en ander toe. De uitvoering op deze wijze is voor de. gemeente veel voordeliger dan op een andere. De post diversen bevat huur van materiaal, lonen enz. Het is niet zo heel erg ais de heren denken. De heer Schrama zegt, dat het een afwijking is van de oorspronkelijke begroting. De Grontmij. kent alle hoeken van ons land en moest weten, wat hier voor een bodem was. Weth. Vogelaar: Het geid is ri weg. De werklozen hebben er v diend. Het weer heeft zeer tegeng. - werkt en dat is mede-oorzaak van de aanvullings-begroting. De heer van der Geest: We staan nu voor het feit, hetgeen ik in het voorjaar heb voorzien. Toen zei de ene wethouder, dat ik me daar niet mee moest bemoeien en de andere: „dat is de zaak van de Grontmij. die heeft het uit te voeren. De her-egalisatie kost z.i. geen 3228. Laat de Grontmij. ook eens een be groting maken. De heer Bergman: Mijn bezwaar is niet, dat alles wat gedaan is, niet no dig was, maar dat op een begroting van 20.000.een aanvulling van 11.000.nodig is. De heer van Breda zegt, dat er hier een „natuurramp" naar voren ge bracht wordt. Hij wil aan deze ramp niets afdoen. De begroting is niet op gezet zoals het behoort, dat is zijn bezwaar. Een biljartlaken met bobbels. De heer v. d. Nouland zegt, dat hij" er meerdere malen geweest is en bij de aanleg werd reeds geconstateerd, dat het terrein niet gelijk was. De uitvoerder zei toen, dat het niet zo gelijk was als een biljartlaken en dat hoefde z.i. niet. Het is evenwel in or de gemaakt en dat kostte veel geld. Ook de sloot is een .tegenvaller ge weest; men heeft dit niet kunnen voorzien. Het terrein moet in orde zijn, want anders kost het later veel meer. v De heer Schrama zegt, dat inplaats van de voorz. de heer v. d. Nouland hem beantwoord heeft. Dat het ter rein niet zo gelijk als een biljartlaken behoeft te zijn, toont dat de man in zake sportvelden totaal onkundig is. De heer van Breda merkt nog op, dat als het terrein klaar is en het blijkt voor de oplevering, dat er nog kuilen in zitten, dan moet dit niet voor re kening van de gemeente in orde ge maakt worden. Na nog enkele besprekingen wordt de gevraagde verhoging toegestaan. De comptabiliteitsbesluiten worden goedgekeurd, waarbij de heer Schra ma opmerkt, dat de straatlantaarns zo vroeg ontstoken worden Tenslotte wordt op de begroting nog een post gebracht voor het bui tenschilderwerk van het raadhuis. Dit zal, daar er uit Sassenheim geen I gegadigden zijn, door een Leidse fir ma worden uitgevoerd. Hierna slui ting. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 60) „Uitgesloten!" zei hij met enigs zins gesluierde stem. „De houtzagerij moet u zelf kopen, mijnheer Huber tus. Als u mijn broer hierheen laat komen, zal hij ogenblikkelijk be grijpen, dat u de landerijen bij de moerashut nodig heeft ter afronding van uw bezittingen. Ik heb zelf ja ren lang namens het Dominium te gen de houtzager geprocedeerd zonder succes. Nu valt 't het Domi nium haast vanzelf in de schoot*'. „Nu goed! Laten we het bezit van de houtzagerij dan samen kopen en delen. Het Dominium neemt het land rond de moerashut, de rest met de houtzagerij neemt u zelf." Balthassar keerde zich pogmaals naar de muur en bekeek de schilde rijen. Toen zei hij: „Dat gaat ook niet. Ziet u, het gaat om de waterrechten, die de houtzage rij niet kan missen. Daarom heeft de me Bönisch zich er ook tegen ver- om de hut bjj het moeras af te De man dat moet ik nu na zijn dood wel toegeven heeft al tijd gelijk gehad. Zonder de hut bij het moeras is de houtzagerij geen snars waard. Dus koopt ualles. An ders zou ik als houtzager tegen het Dominium moeten gaan procederen." Ik moest lachen om deze verander de Balthassar. „Ja, ziet u, beste Balthassar, bij ons mensen staat het „ik" steeds op de eerste plaats en komt, precies als bij de vervoeging, altijd vóór het „jij" en „hü". Balthassar dacht na. „Vuil egoisme, bedoelt u, niet mijnheer Hubertus? Ja, het is schan delijk, maar wat zul je er aan doen?" „Ja wat znil je er aan doen* Bal thassar? Ik kan je tot troost zeggen dat zonder deze, alle mensen inge schapen eigenliefde, die drang tot zelfbehoud is, de wereld niet zou kunnen bestaan. Behalve de zelf moordenaar bestaat er geen levend wezen op aarde, 5at zichzelf ^niet bemint en beschermt." „Interessant,!" zei Balthassar, zon der dat ik mjj erdoor gevleid gevoel de. En hij vervolgde: „Ja ziet u, die houtzagerij! Die laat m'n gedachten niet met rust. Als ik de „Druiventros" bezit en daarnaast nog al het aangrenzende land van Gürtler en eveneens nog het aan grenzende bezit van de houtzagerij, ja, dan zou ik zelf zo"n klein land goed bezitten. Dan was er van geen herbergier vervloekt, herbergiers zijn hoogst achtenswaardige lieden; maar 't vak ligt me nu eenmaal niet dan was er van geen herbergier sprake. Dan had ik eei% arbeidsveld, dat me Jigt, dan zou ik het zo in 't groot kunnen beheren. Maar de mid delen ontbreken me.'' „De middelen, Balthassar, zal- ik u verschaffen." Voor de derde maal keerde Bal thassar zich naar de muur. Toen hij zich weer omdraaide zei hij zacht: „Ik schaam mij voor u, mijnheer Hubertus. Maar ik waarschuw u ook Wie op het land édelmoedig is wórdt opgevreten.'* „Dank je, "maar ik blijf mij mijn voornemen. EPILOOG De meeste romans eindigen met een huwelijk. Twee handen sluiten zich voor het leven ineen, en de ge schiedenis is ten einde. Dat is het zeer geliefde, maar ook veel bespot te „happy end", dat artistiek zeker evenzeer verantwoord is als dat an dere slot, dat steeds zelfmoord, waan zin of dood is. De ene catggorie ro mans eindigt op een kruispunt', de andere loopt dood of in een afgrond. Ook mijn Hubertus-roman is met een huwelijk geëindigd. Afwezig de heren Verschoor, Ver degaal en Wesseling. Het bestuur van de Stichting R.K. Opleidingsschool vraagt een voorschot op de gemeente lijke vergoeding voor het jaar 1948. B. en W. stellen voor een voorschot te verlenen van 125 x 16.— is 2000. De heer van Breda heeft nog niet vernomen, dat Ged. Staten de goed keuring tot oprichting heeft gegeven. Het zal wel niet gebeuren, maar de kans bestaat, dat er geen goedkeuring komt. We lopen dus de zaak wel vooruit. De voorz. acht dit geen bezwaar. Weth. Vogelaar merkt op, dat de school reeds 3 maanden bestaat en er dus uitgaven zijn. Het voorschot wordt verleend. B. en W. stellen voor de politie verordening te wijzigen en het on beheerd en onafgesloten plaatsen van rijwielen op de openbare weg straf baar te stellen. De heer van Breda wijst op tegen strijdigheden in de verordening. De heer Kortekaas acht het aantal dief stallen in deze gemeente niet zo groot, dat er een verordening moet komen. De heer v. d. Geest merkt op, dat het op slot moeten zetten, veel onge mak veroorzaakt, vooral als men zich maar even verwijdert. De heer Schra ma, zegt. dat aanschaffing van rij- wielsloten voor velen een offer is Binnenkort komt er een verordening, waarin voorgeschreven wordt, dat voor- en achterdeur alsmede het hek van de tuin gesloten moeten zijn. De heer v. d. Nouland: als de ver ordening aangenomen wordt, wenst hij voorlopig een soepele toepassing, daar rijwielsloten nog niet onbeperkt verkrijgbaar zijn. Na nog enkele be sprekingen wordt het voorstel door B. en W. voorlopig teruggenomen, om het later weer in te dienen. De instructies personeel Vleeskeu- dingsdienst worden gewijzigd. Het sa laris van de keuringsveearts wordt gebracht op 7224.Voorts wordt in aanpassing aan de rijksbezoldigings- regeling verboden een nevenbetrek king te bekleden. Volgens het Verplaatsingskosten- besluit kan aan burgerlijke en mili taire landsdienaren een tegemoetko ming worden toegekend in verhuis-, reis- en eventueel pensionkosten. De raad ging hiermede accoord. De aanleg van sportterreinen. Voor de aanleg van een sportterrein werd een crediet van 31.350 beschik baar gesteld, waarbij een bedrag van 10.350 als subsidie werd geraamd. De N.V. Grontmij. heeft thans een aanvullende begroting ingediend van 11.090, waarbij een subsidie van f7200.mag worden verwacht. De kosten worden veroorzaakt door: 1. de nieuw te graven sloot geheel Erica Isenloh is mijn vrouw ge worden. Maar ik weet dat de geschiedenis hiermede niet ten einde is. Voor ons begint ze nu eigenlijk paé. Eerst nu komt het nieuwe leven de proef op de som, eerst nu begint de lange weg het eigenlijke schouwspel. Deson danks geloof ik niet, dat ik deze bladzijden voortzet. Ik zal mijn lief de leven, maar niet beschrijven. Er bestaan journalisten der liefde, re porters der eigen ervaringen; ik be hoor niet tot hen, ik gevoel geen sympathie voor hen en ik heb ook geen grote achting voor hun kun#. Zo eenvoudig als mijn aanzoek was is ook ons huwelijksfeest geweest. Balthassar heeft het echter deson danks klaargespeeld, er een mooi volksfeest voor de hele gemeente van te maken. Langs de bergweg naar de kerk boven stond een lange haag van mensen en de schoolkinde ren zongen voor hun „juffrouw" een huwelijkscantate, schoon als enge-, len. Er had slechts één ergerlijk in cident plaats: Timm, die eveneens op het huwelijksfeest was uitgenodigd, kreeg verschrikkehjke ruzie met vrouw Sturz omdat hij gezegd had, dat ze zich zo idioot had toegetakeld en dat bedierf de hele plechtigheid. Vrouw Sturz zag er werkelijk dan ook fantastisch uit. Zij droeg een rose jurk en een hemelsblauwe SCHREIEDERS CHAUFFEUR. Acht jaar met aftrek geëist „U mag van geluk spreken, dat de illegaliteit u niet direct na de bevrij ding in handen heeft gekregen. Dan was u tegen de muur gezet.... en daar hadden ze gelijk in." Déze gepe perde opmerking kreeg Schreieders chauffeur, de Hollander E. L. Bre- gonje te horen van de president van het Bijzonder Gerechtshof, waarvoor hij zich had te verantwoorden. Van '40 tot '44 had hij als chauffeur bij' de S.D. gewerkt. Als zodanig had hij met Schreieder wiens vertrou wensman hij was eeri vijftiental „Aktions" in het raam van het Eng- land-Spiel meegemaakt Ook voor Van der Waals had hij wel eens gere den. Dat B. zijn werk goed deed, moge blijken uit de 1000.- R.M. die hij van Schreieder ontving, toen de eerste verjaardag van het Spiel in Casino te Scheveningen in Mei '43 feestelijk werd gevierd! Als verzachtende omstandigheid wist B.. die een willoze indruk maakt, slechts aan te voeren, dat hij door het Gewestelijk Arbeidsbureau aan het baantje was geholpen, zonder dat men hem er had bij verteld, dat de S.D. zijn werkgever zou worden. Verder zou hij vergeefs pogingen heb ben gedaan contacten te leggen met de illegaliteit en Londen. ,;Een afschuwelijke rol is het, die verdachte heeft gespeeld", zei de pro cureur-fiscaal en hij eiste 8 jaar met aftrek, ontzetting uit de kiesrechten en het recht bij de gewapende macht te dienen voor het leven. Uitspraak 13 Juli a.s. LANDWACHTER SCHOOT ARRESTANT NEER. De 35-jarige Land wachter F. L. Klip die in Februari 1945 te Span broek de arrestant Eitjes neerschoot, en die in Januari te Hoorn deel uit maakte van een straatafzetting om een Duits executiepeloton gelegen heid te geven vijf Nederlanders te fusilleren, werd door de Rotterdamse kamer van het Bijzonder Haags Ge rechtshof tot achttien jaar veroor deeld. De eis was doodstraf. hoed. Wondermooi zag mijn goede Mathilde er uit in haar zwartzijden kleed. Erica had van haar bruids- myrte een groen kransje gemaakt en er zilveren bloesems doorheenge- vlochten. Met deze krans zat de goe de, trouwe ziel, de vriendin van mijn moeder, gedurende het bruiloftsmaal aan mijn linkerzijde. Er is bij mijn huwelijk geen wissel getrokken, die niet voldaan kan wor den. Het is een verstandshuwelijk. Andere huwelijke zouden niet geslo- mogen worden. Geld speelde geen rol, aangezien ik voldoende en Eri ca niets bezat; maar het waren toch overwegingen van het verstand, die mij tot deze huwelijksverbintenis leidden. Erica is een vrouw van bloeiende gezondheid en van een lieftalligheid, die naar alle waar schijnlijkheid lang zal duren; zij is opgewekt en levendig, maar niet zo een spring in-het-veld die ik voor niets ter wereld aldoor om mé heen zou kunhen hebben; zij bezit een flinke dosis ontwikkeling, zodat ze me niet zal vervelen, maar ook zal ze me niet( wat nog erger zal zijn dan verveling) met een dilettantische eruditie doodmartelen. God zij dank is ze geen artiste, ze dicht niet, schil dert niet, heeft geen eerzucht die uitgaat boven haar huishouden en haar werkkring, maar ze heeft een aardige stem en ze -speelt goed pia- LEVENSLANG GEcIST TEGEN BEWAKER VAN KAMP TE VUGHT. „Hoewel het hier een politiek de linquent betreft, heeft deze zaak niets met politiek te maken. Verdachte heeft tijdens de bezetting slechts kans gezien zijn wreed karakter uit te le ven, onder het welwillend oog van de vijand. Hij mishandelde en moordde naar hartelust en werd daarvoor, be loond met drank en sigaretten." Deze woorden uit de mond van de procu reur-fiscaal mr. Nube van bet Bijzon dere Gerechtshof te Leeuwarden sloe gen op de 25-jarige landbouwarbeider Douwe Bleeke'r uit Bolsward, die be waker was in het beruchte kamp te Vugth. Mr. Nube achtte het geboden de gemeenschap te beschermen tegen een zo gewetenloze boef. Hij eiste le venslange gevangenisstraf. In de zomer van 1943 was be waker van een arbeids-commando in het bos, waar hout verzameld moest worden. Toen een 30-jarige half-Jood niet meer verder kon, schoot verdach te hem door het been, de buik en het hoofd. Uit het getuigenverhoor bleek voorts, dat dit niet de -enige moorden waren, waaraan B. zich heeft schuldig gemaakt. DOELMAN KEIZER IN HOGER BEROEP VEROORDEELD. Het Amsterdamse Gerechtshof deed uitspraak tegen de doelman Gerrit P. Keizer, die op t^5 Juni j.l. in hoger beroep terechtstond wegens overtredingen van het deviezenbe- sluit. De procureur-generaal eiste toen bevestiging van zes maanden gevan genisstraf en verlaging van de in eerste instantie opgelegde boete (met 10.000) tot 20.000. Een boete van 1500.voor enige lichtere overtredingen blijft gehand haafd. De uitspraak luidt: bevesti ging van de gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden, voorts een boete van 1000.of 30 dagen, een boete van 5000 of zestig dagen en een boete van 500.of dertig dagen. Een en ander met aftrek van het gehele voorarrest en verbeurd verklaring van de in beslag geno men Engelse ponden. no. Zii houdt van kinderen en inte resseert zich voor huishoudelijke aangelegenheden; toch ben ik niet j bang, dat zij een van die brave, maar ontzettend melige huisvrouwen zal worden wier horizon niet wijder is dan de rand van haar pannen. Ik weet, dat Erica mij nimmer zal be liegen of bedriegen. Dus ben ik zeer gelukkig. Het is geen roes, geen jubel,- geen storm door bloed en~riel, het is een rus tig, zeker gevoel van weibehagen. Daaraan geef ik de voorkeur. Het mag dan een weinig burgerlijk schij nen ik heb er reeds lang de leef tijd voor maar ten slotte: in vele dingen hebben de burgers gelijk. Wij zijn reeds diep in de winter. 's-Morgens om negen uur begint bij ons in het dal de dag en 's-middags om drie uur is hij afgelopen. De zes lichte uren zijn wij meestal buiten, J op onze ski's, op de slee, of gewoon als wandelaar. Dikwijls blijven wij j voor een zilveren winterlandschap lange tijd zwijgend stilstaan. Erica stoort mij dan niet met geëxalteerde uitbarstingen van vreugde of bana le opmerkingen; hoogstens wijst ze soms met de hand stil naar een of andere bijzondere schoonheid. Onze zielen zijn echter geheel een. (Slot volgt).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6