Lfeidse feestweek bij viering Regeringsjubileum DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD HILLEGOM Jubileumfeesten Het voorlopig programma is als volgt samengesteld: 31 Augustus: 7 uur v.m. muzikale rondgang der beide muziekvereni gingen; 7.50 u. luiden der kerkklok ken; 8 u Kerkdienst in alle kerken; 10 u kinderoptocht van alle scholen; 10.45 u. aubade op het Hof, 11.15 u aftocht naar de scholen voor trac- tatie. 3 n.m. voetbalwedstrijd tus sen Hillegomse verenigingen, gym- nastiekdemonstraties; 8.30 Gecostu- meerde fakkeloptocht; 9.30 u. militai re taptoe der muziekverenigingen; 10.30 Openluchtfilmvoorstelling op terrein Openbare Werken. Maandag 6 Sept. 7 u v.m. Reveille van beide muziekcorpsen; 8-8.15 u. luiden der klokken; 8.30-9 u. Koraal- muziek van de toren der Ned Herv. Kerk; 10.30 défilé met vlaggen en banieren; van alle Hillegomse ver enigingen; 11.30 aubade op het Hof en voorlezing der troonbestijgings proclamatie door de burgemeester. 2 u. kinderspelen; 4 u openluchtspel door Hillegomse toneelverenigingen; 8 u. massazang van alle Hill, koren met de muziek verenigingen; 10.30 u. groot vuurwerk. Bliksem ingeslagen In het dak van een woning aan de Beuklaan is de bliksem ingeslagen. Het dak be kwam ernstige schade; er ontstond geen brand. KATWIJK AAN DEN RIJN „Ouden van dagen". Er heeft zich een comité gevormd met de be doeling de mogelijkheid te openen voor de ouden van dagen een dagje uit te gaan. In dit comité hebben zitting de heren H. A. v. d. Anker, Joh. Verhart, Jac. Zuyderduyn, Mag. Schqneveld, C. Verhoeven, dr. H. Hueting. Bedoeling: als uitgaansdag 15 Juli a.s. vast te stellen. Ter be strijding der grootste kosten zal op 6 Juli a.s. een huis-aan-huis collecte gehouden worden. LEIDSCHENDAM Geboren: Helena Johanna Maria, d. van P. H. Verhagen en J. G. v. d. Post. Barbara Johanna Maria, d. van J. M. de Groot en A. H. van der Eist; Hendrika Joahnna Maria, d. van J. L. Remmerswaal en H.' G. de Heij; Adriana Helena Maria, d. van A. van der Meer en A. C. van de Sande. Ondertrouwd: A. P. Winkels en Ma ria G. C. van Rijn; M. A. Heijne en H. C. H. Hoakeri. Getrouwd: P. de Winter en C. M. A. Roodenrijs. Overleden: W. Heij dra 84 j., we duwnaar van W. Borst. LISSE Geboren: Martha Joanna doch ter van H. P. van der Reep en W. P. van Zonneveld; Gerrit Govert Cor nells zoon van K. F. Tromp en F. C. van Oord; Leornarda Adriana Maria dochter van J. van Dijk en P. de Bruin; Cornells zoon van P. van der Leede en G. C. van Hooidonk; Mat- theus Jacobus Leornardus Maria zoon van H. M. Beelen en A. G. M. Goe- mans; Pauline Petronella Maria d. v. H. van der Slot en M. E. van Nie- kerk; Louise Eveline1 dochter van P. Eijk en T. J. Spaan; Johanna Maria Adriana dochter van B. P. van dei- Aart en J. M. de Groot; Adrianus Jo hannes Henrich zoon van A. W. J. Pollé en J. G. Ledüc. Overleden: Arie Raaphorst 72 j., echtg. van H. van der Slot. NOORDWIJKERHOUT Bouw 7 mifïdenstandswoningen. Een dezer dagen is aan de firma de Lange en Breuring uit Oegstgeest gegund het bouwen van 7 midden-, standswoningen; aan de Julianastraat en Koninginneweg voor de somma van 102.953.' Boerenleenbank. De voorz. deel de mede, dat de Bank voortaan 1 x per week in de Zilk zitting zal hou den; dit is reeds enkele maanden ge leden begonnen. Het ledental is ge stegen tot 316 leden en het aantal spaarders tot ongeveer 1600. De ren te van spaargelden bedroeg in '47: 2tot ƒ3000.—, V/2% 'van ƒ3000 tot 5000 en 1% van 5000 en hoger. Van vaste voorschotten 4%, van cre- dieten 4% en van het credietbedrag 2%. De bank kon na deze rentebere kening een winst boeken van ƒ3993.50, welk in het reservefonds is gestort. Na rijpelijk overleg is beslo ten om over 1948 voorlopig vast te stellen een rente voor de spaargel den 1Vz% tot ƒ300, 2% van ƒ3000 tot ƒ5000 en V/2% van ƒ5000 tot ƒ10.000 en 1% van ƒ10.000 en hoger; voor vaste hypotheken 3lA%, voor ver leende crediten 4% en van het cre- ditbedrag 2% tto 10.000 en 1 A/o van 10.000 en hoger. Tot lid van de Raad van toezicht werd herkozen de heer J. Remmerswaal (Zilk) en tot lid van het bestuur de heer C. J. Ruigrok (Zilk). Ten slotte werd nog mede- deeld dat de bank voortaan geopend zal zijn van 912J^»uur. OEGSTGEEST VIJFTIG JAAR GETROUWD Op 15 Juli a.s. hopen de heer en mevr. T. v. Egmond-v. Leeuwen hun 50-jarige echtvereniging te herden ken. De bruidegom wordt op die dag tevens 76 jaar, terwijl de bruid haar 76 ste verjaardag vierde op 15 Juni. De heer v. Egmond was jaren lang lid van de raad, vervolgens wethou der en tijdens de bezetting vervulde hij de moeilijke taak van loco-bur gemeester. Daar de heer v. Egmond op het ogenblik herstellende is van een ernstige ziekte, zal dit feest in betrekkelijke stilte worden gepas seerd. VOORHOUT Middenstand. Men schijnt het vergaderingsleven moe te zijn, gezien deze slechte opkomst, aldus de 2e voorzitter, de heer H. Lindeboom, in zijn openingswoord. Gezien deze klei ne maar belangrijke agenda, was toch een groter opkomst verwacht. In verband met de ziekte van de voorzitter waren de notulen zeer uit gebreid, omdat de voorzitter gaarne op de hoogte blijft en deze notulen hem dan ter inzage werden gegeven. Het lid L. A. Langéveld heeft als zo danig bedankt. Door de heer H. War- menhoven werd een zeer uitvoerig verslag uitgebracht van de gehouden Centrale Raadsvergadering. De voor zitter was zeer ontstemd, dat er op de vergadering van de K.V.P., waar het Kamerlid Hooy als spreker op trad, slechts 4 middenstanders aan wezig waren. Door de heer J. P. Schulte werd gezegd, dat vele' leden der K.V.P. geen convocatie hadden ontvangen. Hierna hield de G. A. zijn geestelijk kwartiertje over „het chris telijk levensoptimisme". Hierna werd een schrijven van de Oranjeverengiing in behandeling ge nomen. De reactie hierop had tot ge volg, dat zich een grote discussie ont spon tussen de heer J. P. Schul'* als voorzitter der O.V. en het bestuur. Vele grieven had hij, verwijten over en weer. Fouten zijn er gemaakt, moeilijkheden zijn er, maar die zullen worden opgelost. Men werd het toch eens, en zal trachten in goede samen werking, een waardig feest te vieren. De voorzitter zal het verzoek tot de O.V. richten, om toch alle inkopen zo veel mogelijk te doen bij de Voor- houtse middenstand. Verdere plan nen, o.a. deelname aan de optocht en etalage-wedstrijd, zullen worden uit gewerkt en op de volgende vergade ring worden besproken. In samen werking met L.T.B. zal een verzoek gericht worden tot de P.T.T. om een 3e buslichting te verkrijgen. WASSENAAR Toch nog aangehouden. V. d. V. uit Woubrugge werd in Februari j.l. door de Warmonder waterpolitie op heterdaad betrapt bij het clandestien slachten van twee paarden. Hij wist echter te ontkomen. Gisteren werd hij echter door de Wassenaarse po litie aangehouden en ter beschikking gesteld van de Rijkspolitie te War mond. Officiële ontvangst militairen. De datum van de officiële ontvangst van de Wassenaarse gerepatrieerde militairen, die Vrijdagavond in het Raadhuis zou plaats vinden is in ver band met de vertraging van de Kota Baroe uitgesteld tot a.s. Maandag avond 8 uur, wederom in het Raad huis. Huisvlijttentoonstelling. Het is weer enige tijd geleden, dat de Was senaarse vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer ter gelegenheid van haar 12^-jarig ju bileum een huisvlijt wedstrijd uit schreef voor de Wassenaarse jeugd. In Augustus moeten de werkstukken worden ingeleverd en wordt in Hui ze Nieuw Rijksdorp een tentoonstel ling gehouden. Er bestaat veel be langstelling voor deze wedstrijd en er worden allerwege hard aan de werkstukken gewerkt. Maar "het is nog mogelijk verplichte deelnemers kaarten te verkrijgen bij de Wasse naarse Boekhandelaren, bij de siga renmagazijnen van Adrien Lee, bij de firma PeeFeboom, Gravestraat 2, bij het H.T.M.-wachthuisje aan de Kerkdam en in Huize Nieuw Rijks dorp, Berkheistraat 40. WARMOND „Ouden van Dagen". De tocht van de ouden van dagen is 'n groot succes geworden. Zelfs Pluvius was de oudjes welgevallig, want ondanks de minder mooie weervoorspellingen, is het weer buitengewoon meegeval len. Om 9 uur vertrokken een 25-tal auto's benevens een autobus, geës corteerd door drie ordonnancen per motor naar Schiphol. In dit wereld bekende vliegcentrum hebben wij kunnen genieten van de aankomen de en vertrekkende vliegtuigen en voor velen was dit een gebeurtenis in hun leven. In het zo rustig en mooi gelegen Astoria Chalet te Baarn werd de lunch gebruikt, waarna in het Jagerhuis te Zeist thee werd gedronken. Toen zij om onge veer half acht te Warmond arriveer den, werden zij opgewacht door de beide muziekkorpsen, en, begeleid door éen groot gedeelte van War- monds ingezetenen, werd een muzi kale rondgang gemaakt door het dorp. LEIDEN Een nieuwe katholieke organisatie. Dezer dagen is gehouden de op richtingsvergadering van de afd. Lei den en Omstr. van de Nederl. R.K. Werkgeversver. van Woninginr. en Meubileringbedrijven „St. Reinol dus". Met een tamelijk grote op komst, vooral uit de buitengemeen ten, opende de heer W. Th. van der Holst als bestuurslid van de plaatse lijke Middenstandsver. de vergade ring. Spr. heette alle hartelijk wel kom ,in het bijzonder de heren Vonk, Bondsvoorz. uit Gouda, v. d. Beek, Bondssecr. uit Amsterdam, en de spreker van deze avond, A. Botte uit Den Haag. De Leidse Middenstande- afd. staat in het teken van de vak bond-actie en spr. is ervan overtuigd, gezien de belangstelling, dat de afd. Leiden van „St. Reinoldus" zeker zou worden opgericht. Nog lang niet ge noeg middenstanders zien het nut in van de vak- en standsorganisatie. Wij hebben een geweldige achterstand in te halen op het gebied van onze orga.' nisatie. Kijk naar onze Kath. Arbei dersbeweging. Op hun Zondag gehou den Kaderdag waren vijf ministers aanwezig. Iets wat vermoedelijk in de geschiedenis1 niet is voorgekomen. Vervolgeps wees spr. op de juridische afd. van de N.R.K. Middenstandsbond, welke op veel gebied ontzaglijk veel presteerd. Als u, middenstanders, moeilijkheden heeft, meldt het uw plaatselijke of landelijke Bond. Hier na gaf spr. het woord aan de heer Botte, die een-terugblik wierp op de geschiedenis v. d. vakgroep. Voor nie mand behoeft het een beletsel te zijn lid te worden van „St. Reinoldus". want onder onze leden tellen wij vele kleine en grote meubelfabrikanten met detailzaken. Verder wees spr. op het buitengewoon verzorgd Bonds blad met zijn vele technische artike len, en wijdde veel aandacht aan de organisatorische en vakproblemen van de Bond. De gehele dag, aldus spr., ben ik met de heer v .d. Beel in Leiden en Omstreken geweest om leden te winnen voor „St. Reinoldus", ondanks dat wij ook een druk bedrijf VAN 25 TOT EN MET 31 AUGUSTUS Het Jubileumcomité 1948, daarbij geassisteerd door tal van subcommis sies, is nu reeds enkele maanden druk in de weer aan de voorbereiding en uitwerking der feestplannen, welke straks ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin en ter herdenking van onze 300-jarige onafhankelijkheid in' Leiden zullen worden georganiseerd. Uiteraard merkte de Leidse burge rij of het zou al moeten zijn door de spaarzegelactie van al deze ac tiviteit maar zeer weinig, maar zij, die geregeld de wekelijkse samen komsten van dit comité bijwonen, worden getroffen door het enthou siasme, waarmede men zich voorbe reidt om Leiden in de week van Woensdag, 25 Augustus tot en met Dinsdag, 31 Augustus, een waardig en tegelijk ook attractievol feest te geven. Het schema der feestelijkheden is thans vastgesteld. Vooraf zij er nog op gewezen, dat het hoogtepunt van de Leidse feest viering valt op Vrijdag en Zaterdag, 27 en 28 Augustus, op welke dagen ook het gemeenteeprsoneel vrij-af zal hebben en het merendeel der fabrie ken en bedrijven gesloten zal zijn. Maandag en Dinsdag( 23 en 24 Augustus: tuintjes wedstrijd. Woensdag, 25 Augustus, bloemen- collecte voor de patiënten in de Leidse ziekenhuizen; opening van de bloemententoonstelling en winkel week, 3 en 8 uur muzikale rondgang, 8 uur herdenkingssamenkomst in de Zuiderkerk. Donderdag, 26 Augustus: lunapark en bloemententoonstelling, 8 uur kerkconcert in de Hooglandse kerk en muzikale rondgang. Vrijdag, 27 Augustus: 8.30 uur wandeltocht, 9.30 uur fietstocht, 10 uur openluchtvoorstelling, 2 uur rui tersport op het Schuttersveld, 4.30 u. oplaten van postduiven en ballonop stijging vanaf de speelweide van „De Professorenwijk", 8 uur Schouwburg avond en muzikale rondgang. Bloe mententoonstelling en lunapark. Zaterdag, 28 Augustus: pl.m. 9.30 uur windhondenrennen op het sport terrein aan de Zoeterwoudse Singel, 2 uur bloemencorso, 8 uur gondel vaart en Schouwburgvoorstelling Lunapark en bloemententoonstel ling. Maandag, 30 Augustus: feestavond in de Stadsgehoorzaal. Dinsdag, 31 Augustus: 8 uur lui den van de klokken. 8.30 uur aubade schoolkinderen. 9 uur kinderfeest in de Stadsgehoorzaal en muzikale rondgang. 10 uur kerkelijke herden kingen. 6.30 uur muzikale stertocht. 7.30 uur volkszang op het Stadhuis plein. 8 5ur feestavond Stadsgehoor zaal en openluchtconcerten, buurt- avondfeesten. In deze feestweek is nog opgeno hebben. Hakt u nu vanavond de knoop door! Hierna volgde een inte ressante gedachtenwisseling, waarna velen zich als lid opgaven. De heer T. C. de Hosson lichte nog de plaat selijke middenstandsacties toe en sprak propagandistische woorden voor de vak- en standsorganisatie. Spr. dankte vooral diegene die steeds mee werkten aan het oprichten van de nieuwe organisaties. Hierna werd een voorlopig bestuur gpkozen mei als voorlopig secretaris de heer B. v d. ÏClugt, Haarlemmerstr. 258. De heer v. d. Hoist dankte in het bijzonder de heer v. d. Beek, die zoveel werk heeft verzet voor het oprichten van de afd. Leiden. Bekerwedstrijd van Hengelaars- veren. „De Poel". Zondag j.l. werd een bekerwed strijd, welke beker beschikbaar was gesteld door de firma Karei alhier, gehouden voor de hier bij de Henge- laarsbond voor Leiden en Omstreken aangesloten verenigingen. Als orga niserende «vereniging was de H.V. „Forel" met de uitvoering en de lei ding van deze wedstrijd belast. 10 Verenigingen, lid van bovenge noemde bond, namen, ieder met een korps van 5 personen, hieraan deel. Voorts had genoemde firma nog een plaquette beschikbaar gesteld voor de Buurt- en Bedrijfs-Verenigingen, zomede een hengel voor het hoogste aantal gevangen vissen. Hiervoor hadden zich 5 verenigin gen aangemeld. In verband met het zeer slechte weer, werd VA uur gevist. Als strijd toneel was gekozen de Ringvaart. (3e Poellaan). De uitslag was: „Door Vriendschap Verenigd": 485 gr. (be ker), Euurt-Vereniging „Tuinstad- wijk": 505 gr. (plaquette) en de heer W. Hamerling met 5 vissen de hengel. Abonnementsvoorstellingen in de Schouwburg. Het bestuur van de Leidse Schouwburgvereniging stelt zich voor in het seizoen 19481949 v/ederom acht voorstellingen te orga niseren. Reeds worden onderhande lingen gevoerd met de „Haagsche Co- medie" onder directie van Cees La- seur, „Het Vrije Toneel", onder di rectie van Cor Ruys, Het Amsterdams Toneelgezelschap onder leiding van Albert Van Dalsum, het Rotterdams Toneelgezelschap onder leiding van Ko Arnoldi en met „De Komedian ten", het gezelschap, dat in het afge lopen seizoen met zoveel succes het Nederlandse s-tuk „Schipper naast God" van Jan de Hartog gespeeld heeft met Cor van der Lugt Melsert in de hoofdrol. Het ligt in de bedoe ling dit stuk ook voor de voorstellin gen te doen geven. Met de „Haagsche Comedie" wordt onderhandeld over „De lieve Christa- bel", het stuk, waarin Fie Carelsen haar jubileum heeft gevierd. men een vrouwenmiddag in de Stadsgehoorzaal, verzorgd door de V.V.S.L., een kinderfeest op de So ciëteit Minerva, aangeboden door het L.S.C. en een tentoonstelling in „De Lakenhal", waar een overzicht gegeven zal worden van de konink lijke bezoeken, welke aan Leiden werden gebracht. Vermoedelijk zal ook nog een versierde paardentram door Leidens straten trekken, terwijl verschillende, gevelversieringen zul len worden aangebracht. Natuurlijk wordt in deze week ook de sport niet vergeten. Het hoogte punt van de sportieve gebeurtenissen is wel de komst van de sportploeg uit Oxford. De Leidse zwemmers, athleten en tennissers zullen hun krachten meten met de Engelse gas ten. De Britten arriveren 26 Augus tus en vertrekken 1 September. Al met al een afwisselend programma, dat zeker de belangstelling van feestvierend Leiden en omgeving zal hebben. LEIDSCHE CHR. ORANJE-VERENIGING. 't Was feestelijk in de goedbezette Gehoorzaal. Veel mensen blakend van geestdrift voor 't Vorstenhuis, vrolijk bijeen. „Ex Animo" verzorgde 't programma voor de pauze en de diri gent van dit koor, Herman de Wolff, was de ziel van de avond. Mr. dr. Geelkerken, de voorzitter van de Chr. Oranjevereniging, sprak een opge wekt openingswoord, waarna twee strophen van 't Wilhelmus werden gezongen. 't Muzikale gedeelte, dat wij met genoegen hoorden, begon met het zeer bekende maar toepasselijke lied a cappela gezongen „Domine Salvum fac Reginam Nostram" van Giesen, met veel enthousiasme, ferm en wel luidend gezongen door het gemengd koor, waarna „Mijn Nederland" van Herman de Wolff, dat 't hart van alle goede Nederlanders in lichte laaie zette. Stormachtig applaus kreeg Rosen aus dem Siiden" van Strauss, dat met soepelheid en verve werd uit- gevoerd, 't Jeugdkoor trad ter afwis seling op. De jongedames zetten hun beste beentje voor en zongen afwisse lend 'zonder en met'begeleiding ver schillende liederen, uiterst toegewijd en met goed verzorgde uitspraak en klank. Ook werd er een samenzang van Vaderlandse liederen onder lei ding van de dirigent aangeheven door de ganse zaal. De Wolff heeft goed slag ervan de zaal op zijn hand te krijgen en de mensen uit volle borst te laten zingen. Een extra pluimpje verdient 't Jeugdkoor, dat zo uitste kend de mooie liederen en liedjes van de „Potpourri" uitvoerde. Mejuf frouw Suze Beurze heeft werkelijk charmant haar twee soli gezongen, met mooie, lichte sopraanstem. Mr, Geelkerken dankte in een geestige speech de Wolff en zijn diverse ko ren. Het enthousiasme steeg ten top, toen hij mejuffrouw Beurze in de bloemetjes zette. Het programma ver meldde voor „na de pauze" de film „De strijd om de Matterhorn", waar van ongetwijfeld ook ruimschoots' ge noten zal zijn, waarna de sluiting van de mooie avond. J^j£öiUï>ann. De onvermoeide propagandist de heer H. Lombert, Zaterdagavond op stap met De Opmars, op de Botermarkt te Leiden. De nieuwe hoogleraar prof. mt. J. V. Rijpperda Wierdsma, onlangs benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, als opvolger van prof. mr. R. Kranenburg LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (dierkunde): de heren P. H. Greutzberg te Voorburg en E. van der Hammen te Schiedam. Geslaagd candidaatsexamen Godge leerdheid: dc heren F. van Nieuw- poort te Leiden; R. K. de Jong te Hei- lo en J. v. d. Wiel te Leiden. Dr. G. de Jong tot lector benoemd. Tot lector in de economische geo grafie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd dr. G. de Jong, wetenschappelijk assistent aan de Universiteitsbibliotheek te Leiden. Geslaagd zijn te Rotterdam voor het gezellen-examen herenkappersvak de heren: A. de Haas, Noordwijk; A. v. Leeuwen, Alphen; L. de Roode, Leiden; C. v. d. Waals, Leiden. Het examen werd afgenomen door de stichting Kappersvakexamen. CIRCUS STRASSBURGER KOMT. Het circus Strasburger zal zijn tenten op Vrijdag 2 Juli op het Schuttersveld opslaan. Het materiaal van het circus komt per extra trein uit Bussum en zal reeds Vrijdag vroeg te Leiden aankomen. Het voor transport komt echter nég vroeger over de weg en vervoert de grote masten, die dadelijk na aankomst onder leiding van Karei Strassburger zelf zullen worden opgezet. Intussen zijn ook de staltenten opgebouwd en komen de dieren van het station. De artisten komen opdagen en op het schuttersveld is dan een internatio nale sfeer gekomen. Men hoort al lerlei talen door elkaar en er wordt door de artisten hard gewerkt, om hun toestellen in elkaar te zetten, waarvoor ze zelf verantwoordelijk zijn, met het oog op het risico. Het is dan bijna tijd, dat de mueiek zijn plaats inneemt en om half aoht gaan dan de poorten open en kunnen de bewoners van Leiden en omgeving genieten van Strasburger's klassiek circusprogramma. Onder het trium viraat Karei, Regina en Elly Strass burger beleeft men een avond van hippische cireensische kunst, een avond van charme en van smaakvol verzorgde circusnummers. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Frederikus Dingeman, z. van C. P. Schijven en G. Minke: Ja cob, zn. van J. van der Niet en J. G. van de Ven; Philippus, zn. van W. van Hooven en J. van der Kaaij; Hendrik zn. van W. van Hooven en J. van der Kaaij; Elisabeth dr. varf H. van den Broek en M. J. van Diggelen; David Hendrik, zn. van D. Kreft en M. van Amsterdam; Antje, dr. van A. G. Bouwens en A. van Duijn; Arie, zn. van A. Kleinhout en E. Kapteijn; Ma- rinus Johannes Nicolaas, zn. van M. J. Sanders en P. K. van den Oever; Maria Adriana Margaretha, dr. van F. A. Koemans en C. de Winter; Ma- rianna Helena, dr. van L. Noorduin en M. A. van den Bosch. TARIEVEN LUCHTPOST. VERZENDING. De tarieven luchtpostverzending Maart 1948 zijn als volgt vastgesteld: A, Luchtpostpakketten, max. afme ting 50x50x100 cm, Ned.-Indië: 1 kg. ƒ15; Aruba, Bonaire, Curasao, St. Eustatinus, Saba en St. Maarten: 1 kg. 13.75, 2 en 3 kg. 14.10, 4 en 5 kg. 14.40, t/m. 10 kg. 15.70. Surina me: 1 kg 16.30, 2 en 3 kg. 16.60, 4 en 5 kg. 16.90, 6 t/m. 10 kg. 17.85. B. Luchtpost Ned.-Indië: briefkaar ten 20 ct., brieven 30 ct. per 10 gr., monsters zonder waarde 75 ct. per 50 gr.; expresse-bestellingen niet toe. gelaten. Suriname: gewone porten volgens landmailtarief, luchtrecht boven ge wone porten 30 ct. per 5 gram. Ge drukte stukken, acten en monsters t/m. 20 gr. 30 ct., 20 t/m. 50 gr. 75 ct., boven 50 gr. 75 ct. per 50 gram. Aruba, Bonaire, etc.: tarief als Ned.-Indië luchtrecht per 5 gram van 25 ct. Gedrukte stukken, acten en monsters t/m. 20 gr. 25 ct., 20 t/m. 50 gr. 65 ct., boven 50 gr. 65 ct. per 50 gram. Melk-distributie voorlopig opgeheven De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft, naar officieel wordt medegedeeld, beslo ten in afwachting van een defi nitieve beslissing, welke eerst in hel najaar kan worden genomen, wan neer meer gegevens bekend zijn ovei de vooruitzichten voor de krachtvoe dervoorziening en de uitkomsten va- de teelt van ruwvoedergewassen - met ingang van Donderdag 1 Juli cf distributie van consumptiemelk e consumptiemelkproducten voorlopi op te heffen. Voor de aflevering van melk, be stemd voor verwerking b.v. tot con sumptieijs, chocolademelk e.d. blijft het stelsel van toewijsingen tot na der order gehandhaafd. Bestaande melkverwerkingsverboden, zoals b.v. het verbod tot het verwerken van melk in 'brood blijven eveneens ge handhaafd. De verwachting bestaat, dat ook Tedurende de aanstaande herfst en inter de opheffing van de melkdis- ibutie gehandHaafd kan blijven, r kunnen zich echter omstandighe- n voordoen, zoals b.v. een tegen- Uende melkproductie of een be- ngrijke toename van het verbruik, elke mede met het oog op de belan- en van onze export van zuivelpro ducten de wederinvoering van de melkdistributie noodzakelijk zouden kunnen maken. De zuivelbedrijven en melkinrich tingen zullen van het bedrijfschap voor zuivel nader administratieve voorschriften ontvangen. WEERSVifK WAC.H I INó VRIJ KRACHTIGE WIND. Aanvankelijk zwaar bewolk; met voornamelijk in het Zuid oosten van het land nog enige re gen. Morgen veel overdrijvende bewolking maar overwegend droog weer. Matige, in de kust streken tijdelijk krachtige Noor delijke wind. Koel. BIOSCOPEN. Casino: „Opoe doet aan politiek", 14 jaar. Lido: „Acrobaat in angst", 14 jaar Luxor: „Gipsy Wildcat", 14 jaar. Rex: „Zorro's zwarte ztyeep", 14 jaar. Trianon: „Mademoiselle amuseert zich", volwassenen. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Zegeling van stamkaarten, die niet voorzien zijn van een controle-zegel (groen T. D. 2 zegel) morgen, Vrij dag, te Oegstgecst alle .letters van 9.30 tot 12.30; (Gebouw Geversstraat); voor de bewoners van de Mors van 2 tot 3 uur (Gebouw van Chr. Be langen); voor de bewoners van de Rijsjes van 2 tot 4 uur (Distributie kantoor Rijnsburg). Ilazerswoudc-Dorp: letters S tot en met V van 8.30 tot 12.30 uur; W. tot en met Z van 2 tot 5 uur'(Raad huis). Valkenburg: letters A tot en met M van 9 tot 12 uur; N tot en met Z van 2 tot 5 uur (Raadhuis). Rijnsburg: alle letters van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 4,30 uur. (Dis tributiekantoor) Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. AMERIKAANS TRANSPORT VLIEGTUIG VERONGELUKT. De Amerikaanse luchtmachtautori teiten te Wiesbaden hebben medege deeld, dat hedenmorgen een Ameri kaans C.45-transportvliegtuig te Oberpaffenhofcn in Beieren is veron gelukt, waarbij twee officieren en twee passagiers om het leven kwa men. LAATSTE BERICHTEN ARABIEREN VERWERPEN VOOR STELLEN VAN BERNADOTTE. De Transjordaanse minister-presi dent heeft hedenmorgen verklaard, dat de Arabieren de vredesvoorstellen van graaf Bcrnadotte van de hand ge wezen hebben. WELTER KltUGT GEEN ZENDTIJD-VERGOEDING. Het A.N.P. verneemt, dat de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen afwijzend heeft beschikt op het verzoek van de heer Weiter om opnieuw een kwartier zendtijd te zijner beschikking te stellen omdat hij op 19 Juni j.l. wegens tijdgebrek zijn radio-verkiezingsrede niet geheel heèft kunnen uitspreken. De beslis sing van de minister is gegrond op de overweging, dat de heer Weiter te laat in de studio arriveerde, waardoor het z.g. proefspreken vervallen moest. Ware dit niet het geval geweest, dan zou een bestaande technische storing onmiddellijk ontdekt en verholpen zijn. WONINGBOUW DOOR PARTICULIEREN. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een nieuwe financieringsregeling bekend gemaakt ten behoeve van de particuliere wo ningbouw. Deze regeling is in de plaats van de „Financieringsregeling Woningbouw 1947" gekomen. Het hierin gevolgde systeem als zodanig wordt niet veranderd. Wel worden nauwkeuriger regelen gegeven, spe ciaal in verband met de herbereke- ning van de bijdragen bij wijziging van de exploitatie-moge] ijkheden. Hierbij wordt rekening gehouden met verandering van huurprijzen en kos ten van levensonderhoud. Verder wordt duidelijk vastgestold, dat de uiteindelijke afrekening van de on- rendable topkosten na 10 jaren zal plaats hebben. In vergelijking met* de bestaande financieringsregeling brengt de nieuwe een beperking van de maximale inhoud der te bouwen woningen, met dien verstande, dat de eveptuele bedrijfsruimte moet worden ondergebracht in de maxi male inhoud van 500 M3. Vervolgens is naast de mogelijkheid, dat het Rijk voorschotten geeft om de gemeenten in staat te stellen leningen onder ver band van tweede hypotheek te ver strekken, thans een bepaling opgeno men, krachtens welke aan de ge meenten garanties kunnen worden verstrekt, indien deze de voor de hy potheek-verlening nodige middelen op andere wijze dan door rijksvoor schotten verkrijgen. De bepalingen van de herziening van de bijdragen zullen ook van toepassing zijn op de woningen, die op grond,van de finan cieringsregeling woningbouw 1947 zijn tot stand gekomen. De nieuwe regeling biedt voor het hypothecair crediet een grotere zekerheid, terwijl ook de exploitatiemogelijkheid enigs zins verbreed is. aldus deelt 't mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting ons mede. Binnenkort kan een uitvoeriger publicatie omtrent de fmancieringsregeling Woningbouw 1948 worden tegemoet gezien. POSITIE NED. SCHEPEN. AARDIJK, 29 Juni van Coatzacoal- cos te Tampico. ARKELDIJK, 30 Ju ni van New-York naar Tampa. AL- BIREO, pass. 30 Juni Fernando No- ronha. ALGORAB, 29 Juni te Ran goon. ALPHERAT, 30 Juni van Ant werpen naar Rio de Janeiro. DUI- VENDIJK, 29 Juni te San Francisco. LIEVEVROUWENKERK, 30 Juni van Zanzibar naar Dar es Salaam. STAD ALKMAAR, 30 Juni van Rot terdam te Norfolk. STAD MAAS SLUIS, 30 Juni van Vlaardingen te Bona. STAD MAASTRICHT, 30 Ju ni. van Lagoulette naar IJmuiden. STREEFKERK, 30 Juni te Bombay.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3