Centrale yerwarming op scholen DONDERDAG 1 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT Platina- en atoombom erts in Suriname PLATINA EN ATOOMBOMERTS IN SURINAME. „De West" meldt dat op een goud concessie in het district Marowijne, toebehorend aan de heer F. H. Chin A -Sen, platina is gevonden. De eerste vondst wérd gedaan in 1942 en door de heer Chin A Sen, die goudsmid is, persoonlijk onderzocht. Hij gaf geen ruchtbaarheid aan de zaak, maar werkte intussen door. Ip Februari van dit jaar ging hij weder npar de con cessie en keerde met nieuwe monsters terug, die hij liet onderzoeken door de Gouvernements-mijningen. Scholz. Het deskundig onderzoek wees uit, dat men inderdaad te doen had met „platina". Op dezelfde concessie werd ook uraanpikerts (belangrijk voor het maken van atoombommen) gevonden. Er is eveneens een onbekend zwart mineraal met s.g. van 5'A ontdekt, dat door de heer Chin A Sen naar Para maribo werd gebraeht en dat zoer be langrijk moet zijn. Sigaren en sigaretten De sigarettenindustrie is op ruim 100 pet van haar vooroorlogse capa citeit gekomen, doch de kerftabak industrie slechts op 60 pet eq de .si garenindustrie op 36 pet. De sigarenindustrie is voor haar grondstoffen voor 1948 bijna geheel voorzien. Slechts het om- en dek blad veroorzaken nog moeilijkheden De sigaretten- en kerftabakindustrie is tót Maart 1949 gedekt. Ingevoerd werden 23.936.958 kg, waarvan bestemd voor de sigaren- industrie 4.788.137 kg, sigarettenin dustrie 5.839.896, kerftabakindustrie 7.206.185 kg en de poof, met aanvan kelijk nog onbekende bestemming 6.102.740 kg. "Het quoteringsschema, dat een ge leidelijke verhoging van invoer be oogde, kon niet worden opgevolgd, aangezien in April de deviezenpo- sitie schrikbarend slecht was. De productiecapaciteit van de drie ta bakverwerkende industrieën is van dien aard, dat gemakkelijk de toe gestane hoeveelheden tabak ver werkt kunnen worden. In 1947 bedroeg de productie van: Sigaren (incl. senoritas en spriet jes) 894.962.161 stuks; Sigaretten 5.330.347.000 stuks. Kerftabak 6.934.346 kg. Voor regelmatige productie waren ingeschakeld: 1151 sigarenbedrijven 14 sigarettembedrijven en 209 kerf- tabakbedrijven. Na opheffing van de si garen distributie bleek, dat het aanbod nog in sterke mate door de vraag werd overtroffen. Het aantal uitgevoerde sigaren bedroeg 35.754.000 stuks tegen 46.029.000 in 1946. De export naar de dollarlanden maakt weinig of he lemaal geen kans. De teelt van in landse tabak heeft zeer weinig te be tekenen gehad. COMMUNISTEN GEWEERD UIT RAADSCOMMISSIES. Door Amsterdamse Gemeenteraad. In de gemeenteraad van Amster dam kwam aan de orde het voor stel van de raadsleden Faber, P. v. d. A., Steinrhetz, K.V.P., Roosjen A.R. en Van Zoelen, V.V.D. om het aantal leden van enige raadscommis sies met één te verminderen. (Voor stellers bedoelen: niet te doen voor zien in de vacature-Hofstede. De heer Hofstede was als afgevaardigde van de oude SJD.A.P. op bloklijst met de C.P.N. in 1946 als raads lid gekozen en in enige raadscom missies benoemd. Hij heeft voor enige maanden als raadslid bedankt. Enige jaren voor de oorlog werden do commissies van bijstand met één lid uitgebreid om ook communisti sche raadsleden daarin op te nemen De heer Van Wijk, C.P.N., zeide een motivering bij het voorstel te hebben gemist en stelde vast, dat een derde van de raad wordt uitgescha keld voor het voorbereidende werk in de gemeenteraad. Er zal ons aldus spreker niet anders over blijven dan de discussies, die in de commissies konden geschieden, in de raad te brengen. Voor de conse quenties daarvan zijn de voorstel lers- aansprakelijk. De heer Faber, P. v. d. A., zei, dat met het benoemen van een commis sielid het vertrouwen in dat lid wordt uitgesproken. Wij kunnen zo ging spreker voort geen vertrouwen meer hebben in communisten en dat willen de- voorstellers de raad met de stemming over dit voorstel doen uitspreken. De bedreiging: de com missiediscussies in de raad te bren gen zal de raadsmcerderheid niet be- invloeden. Mevr. Heyermans, Onafh., noemde het voorstel een s'.ag in het gezicht van het werkend socialisme. Het voorstel werd met 23 tegen 10 stemmen aangenomen. Tegen stem den de CPI1 en de onafhankelijke mevrouw Heijermans. BLOEMEND AALS OPENLUCHTTHEATER In recordtijd is men er hl geslaagd de bouw van een openluchttheater in Bloemendaal te beëindigen. Half Maart werd de eerste spade in de grond gestoken en gisteren werden de laatste werkzaamheden verricht. Het theater is geheel uit particu liere middelen bekostigd, die op ini tiatief van de wethouder Geluk wer den bijeengebracht. Het is de bedoe ling het theater in te wijden met het rggeringsjubi'eum. Bloemendaalse amateurs zul1 en dan Pieter Langen- dijks „Don Quichotte op de bruiloft van Camachoopvoeren. Het thea ter heeft '1161 zitplaatsen, die tot 1875 kunnen worden uitgebreid. Het is ook ingericht voor concerten. De Haarlemse orkestvereniging zal voor 1 September enkele „proefconcerten" geven, om eventuele accoustische fouten aan het licht te brengen. „KOTA BAROE" KOMT LATER AAN. Zoals bekend zou morgen het troe penschip „Kota Baroe" met ongeveer 1.400 demobiliserenden en verlofgan gers in Nederland terugkeren. Naar wij thans echter vernemen heeft het schip vertraging, zódat het niet eer der dan Zaterdag in de haven van Rotterdam kan worden verwacht. De ontvangst op het vliegveld „Ypen- burg" komt hiermede te vervallen, daar op 3 Juli op dit terrein vlieg- feesten van de luchtstrijdkrachten worden gehouden. In aansluiting hierop vernemen wij nog dat de autobus met Leidse militairen, na de ontscheping te Rot terdam, om ongeveer 11 uur aan de grens van de gemeente bij „De Vink" verwacht wordt. Indien mogelijk volgt nog een nadere mededeling van het plaatselijk Demobilisatieco- mité. REPATRIERENDEN MET DE „ZUIDERKRUIS." Met het troepenschip „Zuiderkruis", dat 9 Juni uit de haven van Tand jong Priok vertrok, en vermoedelijk op 13 Juli te Rotterdam zal arriveren, komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis: Leiden: Kon. Landmacht: sold. D. F. Veld- huyzen van de Prinses Irenë Brigade, Kooihof 19; korp. A. Koren, OVW-er, Haagweg 16; korp. D. van der Mey, OVW-er, Hansenstraat 10; korp. M. J. de Vos, OVW-er, Javastraat 10. Kon. Marine: Vlgtm. OVW-er, F. Beaufort, Van Bemmelenstraat 22. Hillegom: Kon. Landmacht: korp. J. Wiede- meyer, Werssteinstraat 26. Kon. Marine: hofm. 3, C. P. van Berkel, Leidseweg 44. Haarlemmermeer: Kon. Landmacht: marn. 3, L. J. Grimbergen, Lisserdijk 575. Oegstgeest: Kon. Landmacht: korp. H. Berkley, OVW-er, Leidseweg 6. Kon. Marine: Adelb. G. Smélik, Kempenaarstraat 15. Sassenheim: Ken. Landmacht: serg.-maj. J. J. C. Bergman, OVW-er,'Charbonlaan 30. Woubrugge: K.N.I.L.: korp. C. R. M. Zwarts, Schoolstraat 5. DE „WATERMAN" VERTREKT UIT ROTTERDAM. Morgen zal het troepenschip „Wa terman" uit Rotterdam naar Indié vertrekken. Aan boord bevinden zich detachementen van de Kon. Ma rine en het K.N.I.L., alsmede een aantal militairen van verschillende onderdelen der Kon. Landmacht. De inscheping geschiedt' aan de Merwe- haven te Rotterdam. Japi-prijzen uitgereikt De Minister van Onderwijs, dr. J. J. Gielen, reikte in. Seinpost -te Sche- véningen de prijzen uit aan de de putaties van de vele scholen uit het gehele land, die tijdens de J.A.P.I. (Jeugd Actie Papier. Inzameling) de beste prestaties hebben opgeleverd. Tijdens de feestelijke 4b ij eenkomst die voor de deputaties van scholen uit vele plaatsen in ons land in het thea ter Seinpost werd gehouden, kwamen voor de pauze de vertegenwoordigers der scholen, die de hoofdprijzen won nen, op het toneel. De eerste prijs verkreeg de V.G.L.O.-school uit Krim pen a. d. IJssel, waarvan aan elke leerling een bedrag van 20.werd toegekend. De leerlingen van de Pr. Ireneschool voor V.G.L.O. uit Lek- kerkerk ontvingen de tweede prijs, In een fabriek te Drunen is de grootste scheepsschroef, ooit in Ne derland vervaardigd, gereed geko men. De schroef, wegende ruim 22 ton, is bestemd voor de „Andijk ''an de Holland Amerika Lijn. Zij heeft een diameter van 6.6 meter. Het gevaarte wordt voor het trans port schoongemaakt en gespoten. elk 15.waarna aan elk der leer lingen van de V.G.L.O.-school uit Hoensbroek een bedrag van 10. werd uitgereikt. De 4de t.m. 8e prijs bedroeg 7.50 per leerling, de 9 t.m. I3e prijs 5. p' 1., de 14e t.m. 23e prijs ƒ4.p. 1., en de 24e t.m. 33e prijs 3— p. 1. Vervolgens kwamen ér nog beschik baar veertig prijzen van een -gulden p. 1., 70 pakken door de uitgevers ter beschikking gestelde boeken en tien maal tien iaarabonnëmenten op het fotoblad „Fotovreugd". Voorts zijn twee prijzen van 500 verloot onder de scholen, die over elk van de maanden Maart en April ge middeld per leerling ten minste 1 kg. inzamelden, de openbare lagere school in Sneek en de St. Theresiaschool in Hank waren hier de gelukkigen. Bij de uitreiking herinnerde de mi nister de jeugd eraan, dat hijzelf 25 jaar geleden ook voor de "klas Stond en niet heeft kunnen bevroeden, dat hij nog eens voor deze grote „klas" zou staan. Hij noemde het behaalde resultaat prachtig. Door dé ruim 3700 deelnemende scholen werd een hoe veelheid van ruim 5 millioen kg. pa pier ingezameld. Dat betekende voor ons land een deviezenbesparing van ?4 millioen gulden. Hij hoopte, dat het aantal scholen, dat aan deze-actie liet volgend jaar zal deelnemen, nog veel groter zal zijn. Hij overwoog voor de volgende actie te bezien, in hoeverre Het mogelijk zou zijn een deel van de «pbrengst af te staan aan de U.N.A.C. De bijeenkomst werd opgeluisterd door - Matrozenkoor en* sneltekenaar. De procureur-fiscaal van het Haags Bijzonder Gerechtshof, mr. Hollander, heeft bij de hernieuwde behandeling van de zaak tegen de gebroeders De Vilder, die reeds door het Bijzonder Gerechtshof waren veroordeeld, maar welke zaak de Bijzondere Raad van Cassatie had teruggewezen, een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek geëist, ontzetting van een lei dende functie in het bouwbedrijf voor de tijd van één jaar en opheffing van het beheer over hun vermogen één jaar na de einduitspraak. Het Hof zal 13 Juli uitspraak doen. Wat lezers schrijven Voorschoten, 28 Juni 1948. Geachte Hoofdredacteur, Naar aanleiding van hetgeen de heer De Ridder vorige week in Uw geacht blad schreef, zou ik gaarne het volgende willen opmerken. De gedachten van de heer De Ridder zijn de gedachten van velen uwer le zers, dat weet ik zeker. Ik voor mij stel me voor dat er 3 mogelijkheden zijn: le Stemmen op de P. v. d. A. Dan zijn we in. i. Indië zeer spoedig kwijt De communisten zullen daar spoedig helemaal de baas zijn en wij gaan „Zegevierend" de anmóede in met al de gevolgen, die daaraan verbon den zijn. De middenstand, de boe ren, de tuinders, kortom het gehele bedrijfsleven zal nog meer gebukt gaan onder grote financiële offers, die zij zich zullen moeten getroosten door belastingen en door gebrek aan inkomsten. 2e. Stemmen qp de'K. V. P. Dan zullen we Indië ook verliezen, maar. eerst blijven onze jongens daar nog enige tijd, wat geld, zeer veel geld kost. Bovendien kupnen we aan Indië nog wel meer geld xwijt. Ik noem dit: Smijteu met goed geld naar kwaad geld. Dan stem ik liever de P. v. d. A. Wij zijn indië dan wel even vlugger kwijt, maar het kost ons minder moeite en misschien even minder geld, al zou dit „voordeeltje" maar voor een jaar zijn. Onze jongens komen naar huis en behoeven niet meer met opgekropte ingehoudenheid de toestand daar aan te zien. Helaas hebben wij die jon gens, die daar hun jaren dan voor niets geofferd hebben, niet dan toe nemende armoede aan te bieden.» Wij kiunnen immers niet alleen leven van wat wij zelf hebben, zo als steenkool, wat graan, zuivel, groente en enig pertrpleum. Wij behoeven ook grote invoer vah grartën, rijst, koffie, thee, cacao, ijzer, fosfaat, staal, tin, wol, hout, machineriën, enz, enz. Daartoe worden deviezen vereist, die wij ons door Indië kunnen ver werven. 3e. Stemmen op de lijst Weiter, op de A.R. of op de V.V.P. Deze groepen streven naar een be tere oplossing al.: de bevolking van Indië vrjj in zoverre zij zich zelf kunnen besturen, dus geen commu nistisch getinte regering, zoals nu in de republiek op Java. Wij behouden •onze handel op Indië, die nu verlo ren dreigt te gaan aan Amerika of aan Rusland. Onze financiën kunnen weer gezond gemaakt wor den en het belastingstelsel zal van de naam: „Uitzuigorganisatie" ge vrijwaard blijven. Daar ik katholiek ben, zou ik liefst katholiek stemmen. De Lijst Welter is daarom een uitkomst voor mij. Zodoende behoef ik mijm stem niet uit te brengen op een neutrale lijst, zoals bv. de V. V. D. Wij gaan immers stemmen om In dië? Om Indië moet de Grondwet gewijzigd worden, dadrom zijn er verkiezingen. Ik voor mij, ik ben voor het behoud van Indië en kan derhalve de uitsluitende samenwer king van de K. V. P. met de P. v. d. A. niet goedkeuren. Dit houdt voor mij geen waarborg in. Ilt onderschrijf ten volle de woor den van de heer Dé Ridder van de" vorige week. lie dank U. L. REBERS, Voorschoten. Bovenstaand schrijven geeft ons aanleiding, om op de allereerste plaats te constateren een feit, dat de aandacht zowel van inzender als van hen, die het met hem eens zijn, moet hebben, maar deze aandacht, naar 't ons voorkomt, niet heeft, al thans niet jn voldoende mate. En: wat is bedoeld feit? In geen der oppositionele kringen wordt nu eens duidelijk concreet gezegd: wat men nu wèl wil, en hoe men dat wil bereiken! Wij vinden dat nóch'in de propa gandageschriften van Weiter, nóch in die van Jan Schouten, nóch in die van anderen. En wat inzender schrijft onder 3e. is toch wel wat heel erg simpel in zijn algemeenheid. Degenen, die nog de koloniale gedachte aanhangen (be wust ofonbewust!), zullen de geschiktheid, om zichzelf te besturen, niet spoedig in een bevolkingsgroep Indië ontdekken! En, als inzen der schrift over de '-communistisch getinte republiek Indonesia, dan zal hij het met ons eens zijn, dat die feitelijkheid niet zo maar is te keren; dan zal hij het óók met ons eens zijn, dat het aan^ de huidige rege ring wèl is toevertrouwd, om wegcvi te zoeken èn te vinden, om aan be doelde communistische agitatie ook in Indië paal en perk te stellen. Wij hebben daaiün het stelligste vertrou wen. Meent inzender, dat het com munisme in Indië zou zijn uitge roeid, als er maar op los geslagen was?! Dat er dan nu overal rust en orde zou heersen?! Rust en orde zijn gelukkig wèl te ruggekeerd in vele delen van Indië en dat, dank zij Nederlands poli tionele actie en dank zij de beleid volle politiek der regering. En hier moeten wij pi-otesteren te gen de suggestie, als zouden onze militairen in Indië tevergeefs hun offers hebben gebracht. Zij hebben daar reeds veel, heel veel goeds aan de -bevolking geschonken. Zoals ge zegd, is er in vele delen van Indië nu rust en orde; er wordt veel meer geproduceerd, waardoor de levens- Standaard stijgende is. De gèachte inzender is voor het behoud van Indië. Als hij daarmede niet bedoelt: koloniaal behoud dan wij ook, dan de K. V. P. ook. Als katholiek moet men zó stem men, dat men op de best mogelijke \yijze het land verzekert een rege ring, waardoor over heel de lijn de °sociale rechtvaardigheid en de vrede zu'len worden gediend. En dat doet men niet door de in vloed .van de K. V. P. te verkleinen met de grootst mogelijke kans, dat daardoor in een komende regering zal worden versterkt de invloed van partijen, die de christelijke beginse len bestrijden of negeren. Die ver antwoordelijkheid zouden wij niet op ons durven pertien. Red.. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN UITREIKING BONKAARTEN 810 EN TOESLAGKAAREN VOOR A.S. EN JONGE MOEDERS In het tijdvak van 6 Juli tot en met 14 Augustus 1948 zal worden overgegaan tot uitreiking van bo vengenoemde kaarten. Medegebracht dienen te worden: Alle tweede dis tributiestamkaarten, de inwisselings bonnen 808 en contrólekaarien a.s. en jonge moeders CM 703, CA 802 of CB 808. Voor de juiste datum, waarop de bonkaarten 810 dienen te worden af gehaald, raadplege men het, in de stamkaart van het hoofd van het ge zin of in die van alleenstaande, bij gevoegde kaartje. Na-uitreiking, Zij, die om welke reden ook niet op de voorgeschre ven dag verschijnen, kunnen de bo venstaande kaarten uitsluitend af halen te A1phen aan den Rijn op 30 Augustus 1948. BODEGRAVEN Onthulling gedenkplaat Op 23 Juli te 13.30 zal een gedenkplaat worden onthuld voor in de oorlog om het leven gekomen personeel der Nederlandse Spoorwegen. HOOGMADE N.K.J.B. De leden worden er aan herinnerd, dat zij hedenavond, om uiterlijk 8 uur, in de „leripgzaal" verwacht worden! HAZERSWOUDE Onthulling gedenkplaat Op 20 Juli te 14.30 uur zal een gedenk plaat worden onthuld voor in de oorlog om het leven gekomen perso neel der Nederlandse Spoorwegen. NIEUWKOOP DE FEESTEN. Laat dat maar aan de Nieuwkopers over! Dat er feestelijkheden zullen plaats hebben weten we. Maar omdat het geheel echter met een sluier van heimzinnigheid scheen omgeven, zijn we er eens op uit gestapt en hebben eert van de bestuursleden van de Oranjevereniging aangeklampt, ten einde eens tc informeren, wat er eigenlijk nu gaat gebeuren. Welnu, 13 en 14 Juli a.s. zullen de feestdagen zijn, die 's morgens om 9 "uur officieel worden geopend waarbij de kinderen van de vier scholen alhier enige va derlandse liedbren zullen zingen. Onmiddellijk daarna wordt er een optocht gehouden* waarbij men ge heel vrij gelaten wordt in de keuze van hetgeen men wil uitbeelden. En een opocht in elkaar zetten, laat dat maar aan de Nieuwkopers over We hebben dat bij vorige gelegenhe den wel gezien. Men rekent ook nu weer op een geweldige deelname, zo wel van particuliere zijde, als van de zijde van onze plaatselijke mannelijke en vrouwelijke jeugdverenigingen, sportverenigingen en andere organi saties. 's Middags zal weer de ronde. Nieuwkoop worden verreden, voor sportfietsers en gewone wielrijders. Daarna is er een demonstratie van de gymnastiekvereniging en van de pl. E.H.B.O., terwijl in de avonduren het fanfarecorps zal concerteren. De tweede dag worden om 9 uur Het was Dinsdag een „dure" ver gadering van onze vroede 'vaderen. Er werd n.l. ruim f 100.00 toegewe zen. Ingekomen was een adres van de S.G.P. afd. Boskoop betreffende de Zondagsheiliging. Vólgens B en W bleek uit het adres gebrek aan kennis omtrent de bevoegdheid van de gemeenteraad en bevatte het fei telijke onjuistheden, waarom het meer een slag in dé lucht was en meer beschouwt moest worden als propaganda. Wat de juiste opmerkin gen betreft, zal alles worden gedaan Wat de wet in de feitelijke omstan digheden het gemeentebestuur rno- gelijkt maakt te doen. De heer Kooij (Prót. Chr.) is het niet in al!e op zichten met B en W eens en gelooft niet in bijbedoelingen. B en W hand haven hun standpunt. Een schrijven van de heer Mathot (K.V.P.), betref fende het zwemmen in de Gouwe, vindt evenin ge'nade.-Volgens de heer Mathot is zwemmen in de Gouwe niet nodig omdat het merendeel der ingezetenen zich hieraan ergeren en het bovendien onchristelijk is. In stemming gebracht wordt het voor stel verworpen met 10 tegen 2 stem men (van de heren Mathot en Boek raad). Vervolgens moest toestem ming worden verleend voor het be schikbaar stellen van gelden voor de aanleg, verbetering of vernieuwing van de centrale verwarmingsinrich tingen der scholen. AI'Len weten nog wel- wat in de kou zitten betekent, dus krijgt de R.K. school een geheel nieuwe verwarming voor f 35.000; de Openbare school een gerestaureerde voor f 38.000 (nieuw -is blijkbaar goedkoper) en de Nieuwstraat school een herstelde voor f 10.500. Tevens krijgt het R.K. schoolbestuur nog rqnd f 13.000 bezettingsschade. Bij de behandeling van de bezwaar schriften tegen de aanslagen in de straatbelasting, doet de heer Noest een goed woordje voor de kleinc- eig:ndom-bezitters, aangezien deze weer 't zwaarst worden getroffen. B en W staan op hetzelfde standpunt aldus, de voorzitter; „heb dus ver trouwen in ons".In verband met eén vacatui'e wordt als nieuw 1id van de woning-commissie benoemd de heer C. J. v. Vliet met 10 stemmen de overige 2 behaalde de heer G. Sterkemburg.' Bij de noodzakelijk geworden wij ziging van de begroting komt nog een post van f 13.000 voor ophoging en riolering Stationsplein. De N.S. is reeds begonnen, met het gevolg dat bij enige regenval en, daar hebben wij de laatste tijd niet over te kla gen diverse meren ontstaan en het station van uit Laag-Boskoop niet met'droge voeten is te bereiken. Met de post wordt „de "ton" volge boekt. Bij. de rondvraag vindt de heer Boekraad de toestand van het weg dek van het le gedeelte Zuidkade nogal" Slecht." De voorz. "zegtöverwe- GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP kinderspelen gehouden met tractatie van "de: dorpsjeugd. Tegelijkertijd vindt ook het ringrijden' plaats mét tilbury. Des middags is er paarden sport, die vorig jaar zoveel belang stelling trok en voorts zijn er volks spelen, waaraan een ieder kan deel nemen. 'Gedurende de feesdagen wordt" ër ook nog een etalage-wed strijd gehouden. Een en ander zag er veelbelovend uit! Maar, vroegeri we, gaan er geen geruchten tot een zekere groep uit de bevolking zich afzijdig zal hou den, en wat is hiervan de oorzaak? Tja, zei onze zegsman Daar had hij ook wel van gehoord, maar hij kon zich toch niet voorstel len, dat een groep van de frevolking. aan wier verknochtheid aan het Öraïtf- tehuis zeker niet getwijfeld hoefde te worden, zich bij de jubileumfeesten tet; ere van 'onez Koningin terug zóu trekken. 'Dé kwestie zit 'm natuur lijk in het feestterrein, waar gelegen heid tot dansen zijn zal en waar eni ge bescheiden vermakelijkheden zijn, maar daarom is de Oranjevereniging aan hun bezwaren zeer tegemoet ge komen door de kinderspelen, de volksspelen en het ringrijden in het dorp te houden, zodat er voor elk wat wils is. En hiermede waren we het volko men eens. Daarom dus op en 13 en 14 J.qli: de vlaggen uit, het dorp ver sierd, een fraaie optocht en een pret tig feest van de gehele bevolking, on ze geliefde Vorstin ter ere! „Ouden van dagèn". De ouden van dagen, die dus niet meer zo hard zullen meeraeen in de ronde van Nieuwkoop en het boegsprietlopen of iets van die aard wel liever aan an deren zullen overlaten, hebben het goed bekeken en gaan juist op de vóór de feesen een dagje uit per bus naar Austerlitz en omgeving. Het heel geschiedt onder auspiciën de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen, afd. Nieuwkoop. Om deze dag te or ganiseren hield men een inzameling, die opbracht 520,De terugreis zal gaan via Soestdijk en Hilversum, en misschien gaan ze nog wel een praat je maken met de prinsesjes.,... We wensen hen veel plezier! ROELOFARENDSVEEN H.K.W. In café Ludlage kwam de afd. Roelofarendsveen van de H. K.W. in vergadering bijéén. Mede aanwezig was het bestuur der K.A. B. Na een kort openingswoord door de voorz. der K.A.B., de heer N. J. Rietbroek, verkreeg de hoofdbestuur der de heer J. .A. de Ries het woord, die met de leden (vele problemen be sprak en als eerste eis voor een ge zonde vereniging stelde, dat een be stuur zou worden gevormd. Hierna werd tot voorz. benoemd de heer C. de Koning, tot secr. de de heer P. J. v. d. Zwet en tot penningmees ter de heer J. L. v. d. Hoorn. Het nieuwe bestuur werd hierna* geïn stalleerd, waarbij het vertrouwen werd uitgesproken, dat de plaatse lijke. H.K.W. tot een .krachtige ver eniging zou uitgroeien; Voorz. C. de Koning sloot hierna, met een kort dankwoord de vergadering. ging toe, waarna deze „Kermis" ver gadering weer tot het verleden be hoort. Examen Het is weer examen tijd en wij zien weer droeve en blij de gezichten. De laatste behoren aan de dames: M. Goudriaan, A. Groene- veld en H. v. Kranenburg en de he ren J. Bijland, J. Blonk, J. Horten- sius, M. Koetsier, C. v. d. Meer, M. v. Ooi, C. Zaal, allen uit Boskoop en J. Groenendijk uit Reeuwijk, die al len het einddiploma van de Middel- bare-Handelsavon^school met 3 j. cursus in hun „zak" hebben. Mart. J. Frissel, A. v. Pelt, J. Aarsen, J. v. d. Broek, D. Grootendorst en M. Jongejan lachen eveneens met hun diploma 5-jarige H.B.S. cursus B, het welk zij te A^phen aan den Rijn be haalden. Te koud De te houden grote Zwem-demonstratie is in verband met de slechte weersgesteldheid uit gesteld. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN ZEE ERNSTIG ONGEVAL Bij het oversteken van de weg "bij de Parklaan geraakte gisteravond de 3-jarige A. B. onder de vrachtauto van J. P. B. uit Utrecht. Met ern stige verwondingen aan het hoofd en benen werd het slachtoffertje naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. LISSE EEN JUBILEUM-TENTOON STELLING VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR". Bij 70-jarig bestaan der afdeling. In een spoedeisende vergadering van de afd. Lisse van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur.stelde de voorz., de heer M. J. Veldhuyzen van Zanten, aan de aanwezigen de vraag of het 70-jarig bestaan der vereni ging, hetwelk in Februari a.s. zal plaats hebben, moet worden her dacht. Het afdelingsbestuur wil dit herdenken en het is mogelijk, dat hierbij samengewerkt wordt met Bloemlust. Gedacht wordt aan een speciale hyacinthen tentoonstelling, waaraan de afdeling gezamenlijk zal deelnemen. Hiervoor roept hij de me dewerking in van de leden. De- heer D. W. Lefeber meent, dat dit wel een goede aanleiding is om ditmaal te komen met een zeer grote hyacinthententoonstelling. Nodig zijn hiervoor bloemen en geld. Dat voorz. zegt, dat, indien dit plan door zal gaan, er een technische en financiële commissie moet komen. De heer de Vromen zegt, dat de animo wel aanwezig s en dat de tentoon stelling gepaard gaat met de tentoon stellingen van Bloemlust. Besloten wordt een ridelingstëntoonstëlling van hyacinthen onder te brengen in de a.s. Februai-tentoonstelling van Bloemlust. In de commissies zullen zitting hebben de heren: P. Ooster- veer en C. Driehuizen van het be stuur en uit dè leden: de heren Roos, J. Veldhuizen van Zanten, G. Vree burg, A. Th. -,an Werkhoven Jr., D. W. Lefeber, R C. Segers, Fred. v. d. Meij, M. v. d. Vlugt Azn.. M. ten Ha gen, O. Guldemond, G. B. de Vroo- men, K. Nieuwennuis, H. Vreeburg en C. Segers J.P.zn. Naar aanleiding van een vraag werd medegedeeld, dat 18 afdelingen adhaesie hebben betuigd naar aanlei ding van de zaak betreffende de af treding van de algemeen voorzitter. Hierna werd de vergadering ge sloten. VOORSCHOTEN Concert Benvenuto. Dinsdag avond gaf het Harmonie-gezelschap „Benevenuto" op de Voorstraat een concert ter ere van de verjaardag van Prins Bernhard. Er werd goed gemusiceerd, doch het was jammer, dat de muziek niet tot zijn recht kwam door de veel stoeiende en la waaimakende kinderen. Meer poli tietoezicht zou zeker gewenst ge weest zijn. A.s. Maandagavond geeft dezelfde Harmonie-vereniging een concert op det Donklaan, bij goed. weer in de open lucht, bij minder weer in de fabriek van de N.V. Kosmos. Om 8 uur wordt afgemar cheerd vanaf het Station N.S. aan de Papelaan. Distribulienieuws. Uitreiking van bonkaarten K.L. 0 of P 310. Bij de uitreiking dient u te oyerleggen: stamkaart en losse inwisselingsbon 808,' alsmede het strookje waarop de datum vpor het afhalen is gestem peld. Tevens uitreiking van toeslag- kaarten a.s. en jonge moeders MD 810811, Hiervoor dient u mede te brengen: stamkaart en controlekaart CM 703 of CA 802 of CB 808. Men wordt verzocht de bescheiden af te halen op de datum, welke op de voorzijde van de lopende bonkaart is gestempeld. Uitreiking geschiedt te Voorschoten van 9.3015.00 uur op 6, 7 en 8 Juli a.s. en in café De Vink van 9.3014.30 uur op 5 Juli a.s. Bij uitstedigheid kunt u uw be- scheider. aangetekend opzenden aan „De distributiedienst Voorburg", waarna de bescheiden aangetekend aan uw vacantie-adres zullen wor den toegezonden. „Ouden van Dagen". Op de één dezer dagen gehouden bijeenkomst besloot het Comité Autotocht „Ouden van Dagen" te trachten ook dit jaar weer 'n autotocht voor onze plaat selijke oudjes te organiseren. Ge dacht is, dit tochtje te doen plaats vinden op Donderdag 22 Juli a.s. Gezien de voor dit, zo langzamerhand traditioneel wordende jaarlijkse uit stapje steeds verkregen medewerking zal ook thans weder een verzoek om medewerking tot de plaatselijke autobezitters(sters) worden gericht, om hun auto voor dit mooie doel be schikbaar te stellen. Geboren: Johan Hendricus z. van A G. Bouw en J. Touw. Gehuwd: Adrianus Jozef Mens 30 j. en Maria Elisabeth van der Valk 27 j.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2