De woningbouw is nog steeds het zorgenkind DINSDAG 29 )UNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Gemeenteraad te Leiden De raad der gemeente Leiden kwam gistermiddag in openbare ver gadering bijeen. Afwezig: de heren v. Oyen, Kortmann, Eigeman, Go&lings en Smit. Communist over confessioneel onderwijs* Bij de voorstellen tot het verlenen van medewerking aan verschillende schoolbesturen, maakte de heer Knut tel (C.P.N.) aanmerking, dat onder de schoolboekjes ook voorkomen psalm boekjes en een handleiding in de Bij belse Geschiedenis, te gebruiken op een school „met de Bijbel". Spr. vond het niet nodig, kinderen rijp te maken voor een bepaalde dogmati sche beschouwing en kerkelijke pro paganda te maken op kosten van de gemeente. Weth. Van Schaik lichtte toe, dat het leermiddelen betreft, die benodigd zijn voor het onderwijs op deze school, waarna het voorstel z.h.st. werd aangenomen. Een dure speeltuin. Voorstel om ƒ2200.beschikbaar te stellen voor verplaatsing van ëen speeltuin aan de Maredijk. De heer Frohwein (V.V.D.) zag hier een fout door Gemeentewerken gemaakt; men kan daar de belasting-betaler niet voor laten opdraaien. Daarom is spr. tegen dit voorstel. De heer Aalders (K.V.P.) is eens naar het te verplaatsen speelterrein wezen kijken en heeft niets gevonden. De heer Iterson (Prot.) herinnerde, dat in 1946 de speeltuin-vereniging reeds voor vestiging'op de nu aan te wijzen plaats had gepleit. Er is hier een fout gemaakt, maar daar mogen de kinderen niet de dupe van wor den. Weth. Jongeleen was ook niet bij machte, dit voorstel met gloed te ver dedigen. Achteraf is het gemakkelijk te verklaren, dat de keuze destijds verkeerd is geweest. De grote uitgave is echter wel verantwoord, om de kin deren van de straat te houden en straatschenderij tegen te gaan. Het voorstel werd daarna z.h.s. aangeno men, de heren Frohwein en Vos stem den tegen. Tien jaar onbewoonbaar. Bij het voorstel tot de verlenging van onbewooribaarverklaringen, \roeg de heer A. van Dijk (K.V.P.)wan neer een poging kan worden gedaan, die mensen aan een' andere woning te helpen. Men woont er nu reeds 10 jaar in onbewoonbaar verklaarde woninij gen. Weth. Jongeleen zeide, dat hij wel zou kunnen toezeggen zijn uiterste best te zullen doen om de bedoelde woonwijk te saneren, maar werke lijk kans op een sanering is op 't ogenblik niet aanwezig. Misschien is een toekomstige oplossing, dat de ge meente voor eigen rekening een blok arbeiders-woningen bouwt, om de be trokken bewoners daarin te laten ver huizen. De heer Van Dijk bleef bij zijn me- DE BEURSBENGEL WEKT GEEN LEVEN! Voor het .eerst na de oorlog wer den gistermiddag de beursbezoekers weer ter handel opgeroepen door het gebimbam van de nieuwe beurs bengel, die gisteren officieel in ge bruik is genomen. Het vertrouwde geluid wekte herinneringen op aan het vooroorlogse levendige handels- en financieel centrum, dat de hoofd stad was, en dat zij, naar men ver trouwt, eens weer zal worden. Het verloop van de effectenmarkt was echter nog weinig in overeenstem ming met déze hoopvolle verwach tingen. Evenals vorige week had de handel weer weinig- te betekenen en de koersen waren wederom aan enige druk blootgesteld, zodat me rendeels beneden het slotpeil' van Vrijdag genoteerd werd. Het scheen wel, dat het jaarverslag van de H.V.A., dat nog weinig vooruitzich ten biedt op een dividenduitkering in de naaste toekomst, gezien de enorme bedragen, die aan rehabili tatie en vernieuwing nodig zijn, zijn invloed nog terdege liet gelden, en dat hiervan ook een minder gunsti ge uitwerking op de andere afdelin gen uitging. Op de staatsfondsenmarkt was de stemming algemeen iets zwakker. Dollarlening bleef ongewijzigd, maar de nieuwe staatslening liep terug van 991/16 tot 98 5/8. BINNENLAND. Een 15-jarig meisje, van L., is nabij Koepoortburg te Delft Zaterdag verdronken. In Amsterdam is opgericht de stichting Nationale Opera. De arti stieke leiding berust bij de heer In- gen Soet, de muzikale leiding is in handep van de heer Piet van Eg- mond en de zakelijke leiding bij de heer Rud Cheval. De Nationale Ope ra is een combinatie van de Neder landse Reisopera *n het Amsterdams Philharmonisch o-kest, dat in Fe bruari van dit jaar is opgerich'i on der leiding van Piet van Egmond. De opzet van de opera is die plaatsen te bezoeken, waar als regel de Ne derlandse Opera niet komt. Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp ter wette lijke voorziening naar aanleiding van het koninklijke besluit van 30 Jan. 1947 houdende regahng van de over dracht van de zorg voor de zaken van het krankzinnigenwezen van het departement van binnenlandse zaken aan het departement van so ciale zaken. ning, dat deze mensen niet eindeloos achtergesteld mogen worden. Bij het verlenen van subsidie van het sanatorium „Sole -Mio" te Noord- wijk betreurde de heer Van Weizen (C.P.), dat er een maximum subsidie werd vastgesteld. Weth. Van Schaik legde uit, dat dit niet zo zwaar be hoefde getild te worden. De andere voorstellen der agenda werden zonder bespreking aangeno men, behalve het volgende: DE BOUW VAN 285 WONINGEN. Voorstel in begin&el goed te keuren, dat 285 woningen en 7 winkelwonin gen worden gebouwd op gemeentelij ke terreinen. De heer Lombert (K.V.P.) was het met een art. over woningbouw in „De Leidse Courant" niet eens. Spr. ontkende, dat er voldoende bouwrijpe grond voor 1948 aanwezig is; evenals dat de plannen voor de 103 woningen niet tijdig zouden zijn ingediend. Is het de schuld van het gemeentebe stuur, dat de deskundigen in den Haag niet berekend zijn voor hun taak? Ook betwist spr., dat het colle ge kon voorzien, dat de woning-eisen zouden worden verlaagd. Over het voorstel van B. en W. zei spr., dat de woning-eisen zeer ernstig zijn ver slechterd. Voor „normale" gezinnen is er weinig plaats in dit plan. Het is niet te verdedigen om wille van de Mammon de gezinsvorming te be knotten. Gezinspolitiek is voor spr. geen leus. Onverantwoordelijk noemt spr.. dat dergelijke verslechteringen op last van den Haag moesten worden aangebracht. Ten slotte zeide spr., dat het getuigt van wijs beleid van de wethouder, dat hij niet voetstoots aan deze eisen heeft willen voldoen. We zullen onder het juk door moeten gaan en deze plannen moeten aan vaarden, maar onder protest. Laten de Volkshuisvestings-ambtenaren, als de heren Kiera en Leicher en andere, die zo ingenomen zijn met deze plan nen, er zelf eens gaan wonen. Dan zullen ze spoedig bekeerd zijn. Is de Minister er reeds in gemoeid? De heer Vos (V.V.D.), achtte de opmerking niet ongewenst, in deze tijd van verkiezings-propaganda, dat de raadsleden beseffen in de Raads zaal te zitten en niet in de Gehoor zaal. Spr. vraagt, of B. en W. zich reeds hadden gewend tot de Minister, gelijk spr. had verzocht. Voorts vroeg spr., wanneer nu werkelijk tot bou wen kan worden overgegaan. Vrees voor hernieuwd „rampjaar". De heer Wilmer (K.V.P.) betreurde, dat men nog niet gereed gekomen is met een concreet voorstel, en niet alleen betreurde spr. het, maar hem bekroop de vrees, dat het „rampjaar" 1947 voor het bouwen zich zou her halen. Nu is het reeds Juli en zitten we nog met een „beginser'-be&luit. Op die wijze gaat het dezelfde weg van verleden jaar. Waarom echter een „beginsel"-besluit? Willen B. en W. de Raad horen over de verande ring van de plannen? Spr. zou er vóór zijn, dat er minder maar beter wo ningen werdén gebouwd, maar be staat dgartoe nu nog de mogelijkheid? Door B. en W. is wel verzet tegen de verslechtering der plannen geuit, maar alweer heeft die activiteit geen resultaat gehad. Met mokken en mor ren bij ambtenaren wordt de zaak op de lange baan geschoven. B. en W. kunnen zich wenden tot de minister, die ten slotte de verantwoordelijk heid draagt voor de richtlijnen. Niet al te bar maken. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) zegt. dat men het niet al te drama tisch moet opvatten. Deze arbeiders woningen zijn nog altijd zeer goed en verre teverkiezen boven de tegen woordige samenwoning. De heer Schüller (P. v. d. A.) had echter veel critiek; er is in sommige blokken niet eens een provisie-kast. Wat de 3-lagen-woningen betreft, vreest spr., wegens de lichte bouw, dat de tussenlaag in de hel terecht komt. Dat er zoveel woningen bij zijn voor gezinnen zonder kinderen is fu nest. Als er verruiming komt van de markt, komen deze woningen leeg te staan. Noodgedwongen legt spr. zich bij dit plan neer. De heer Van Weizen (C.P.) consta teerde grote ontevredenheid over het beleid der volkshuisvesting. De ver antwoordelijkheid daarvoor rust bij de regering. Spr. noemde, wat er nu gebouwd wordt, moderne krotten. De heer Woudstra (Prot.) zeide, als dat zo was, dat de heren dan zoveel ruggegraat moesten hebben dit voor stel niet goed te keuren. Het zal ech ter met die krotten wel loslopen. Hoofdzaak is.», dat er verruiming komt in de onmogelijke gezinsopho- ping. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) meende eveneens, dat sommige leden de nieuw te bouwen woningen al te zwart hebben afgeschilderd. De wethouder is optimitisch. Weth. Jongeleen dankte voor de steun, door de heer Lombert gegeven. Toch is hij het niet geheel met deze spreker eens. Is de kubieke inhoud der woningen alleen verlaagd op fi nanciële overwegingen? Is het niet bekend, dat ons land worstelt met een zeer slechte materiaal-positie? Is er niet een nijpend gebrek aan bouw vak-arbeiders? De ambtenaren-be moeiing is, bij de schaarste van mate rialen, onmisbaar. Spr. begrijpt niet, waarom men zich ongerust maakt over een „beginsel"-voorstel. Als de raad dit voorstel aanneemt, gaan on middellijk de plannen weg; later wordt een definitief besluit genomen. Wanneer van ons bouw-contingent van 390 woningen, de 103 woningen worden afgetrokken, dan pas heeft het zin de minister lastig te gaan vallen. Behalve de plannen voor 292 (mis schien 294) woningen en 62 midden standswoningen, heeft spr. nog een plan achter de hand om het getal van 390 woningen in ieder geval te berei ken. Spr. bestrijdt de van sommige zijden geuite mening, dat deze wonin gen naar hun omvang niet door de beugel kunnen. Deze woningen zijn niet kleiner dan die b.v. in 1924 ge bouwd. Dit voorstel acht spr. nog ver antwoord. Voor duplex-woningen dubbele woningen, die later tot één kunnen worden gemaakt voelt spr. niet veel; misschien krijgt spr. er toch qpdracht toe. Maar wanneer zal er nu gebouwd worden? Bij de replieken hield de heer Lom bert vast, dat de kosten bij de ver slechtering der bouwplannen toch een zeer grote rol spelen. Spr. heeft gro te bezwaren tegen het „B-blok", met zeer kleine woningen voor echtparen zonder kinderen. Dat zijn z.i. wei de gelijk „krotwoningen". De heer Wilmer zeide, nog volko men in 't duister te tasten over de vragen: wanneer zal er gebouwd wor den en- wanneer zullen de huizen ge reed zijn? Daarop komt het aan. Dit voorstel hadden B. en W. zeker een maand vroeger kunnen indienen. De heren Schüller, Van Weizen en Knuttel repliceerden eveneens. Wethouder Jongeleen zeide, dat een maand geleden deze zaak anders stond dan nu. Het was het plan in Juli aan te besteden. Doch medegedeeld is, dat, als deze plannen nu worden inge diend, wij moeten wachten op ver gunning tot aanbesteding. Spr. hoopt, dat het eind Juli cf Augustus zal zijn. De heer Wilmer: „Kan men u niet verwijten: gij hadt dit plan eerder bij de raad moeten indienen?" Wethouder Jongeleen: „Neen men zei juist: „wacht maar even". De heer Wilmer: „Daar hadt ge u niet aan behoeven te storen" De wethouder deelde nog mede, dat de fatale datum van 1 October, welke verleden jaar gold, thans niet meer van toepassing is. Het voorstel werd daarna z.h.st. aangenomen. De verpachting van de Burcht. Een spoed-voorstel werd ingediend. In verband met de verpachting van „de Burcht" aan de heer Van Leeu wen. is het nodig, dat verbeteringen wQrden aangebracht, welke 16.000 zullen kosten. Het betreft hier schil derwerk en timmerwerk, een parket vloer enz. Het complex is zeer ver waarloosd. De heer Frohwein wilde er een brouwerij voor-spannen. Weth. Jongeleen antwoordde, dat het onderhoud van een gemeente-eigen dom moeilijk aan een ander kan wor den opgedragen. Het voorstel werd z.h.st. goedgekeurd. Bij de rondvraag merkte de heer Aalders (K.V.P.) op, dat er een zeer onaangenaam menings-verschil ia ge rezen tussen Radio-Jesse en het ge meentebestuur. Door de politie is dat bedrijf verzegeld en de uitoefening van het bedrijf onmogelijk gemaakt. Op welke grond? Zou men het bedrijf terstond willen heropenen? De voorz. antwoordde, dat de slui ting heeft plaats gehad op grond van de Hinderwet, welker toepassing tot de competentie van B. en W. behoort. De heer Woudstra (Prot. Chr.) wil een kraantje voor de kinderen in de Hout. De heer Van Iterson wees op de gevaarlijkheid van het kruispunt Zoeterw. SingelKorevaarstraat. De heer A. van Dijk (K.V.P.) wees erop, dat de Breestraat meer een par- keer-terrein lijkt dan een verkeers weg. Is het juist, dat voor Leiden een max. snelheid van 40 K.M. bestaat? De voorz. zegt, dat de max. snelheid landelijk is geregeld. De heer De Hosson maakte aan merking op het hoge salaris, dat per advertentie werd toegezegd aan een dienstbode in het Kleuterhuis „Mar griet", dat door de gemeente wordt gesubsidieerd. Weth. Menken zegt toe, deze zaak te zullen bekijken. LEIDSE SCHOOL VOOR KOELTECHNIEK. Voor wie het eind-examen van Mulo of Ambachtsschool achter de rug hebben, opent zich de mogelijk heid zich te bekwamen op de Schoor voor Koeltechniek, ter opleiding tot koelmonteur en tot koeltechnicus. De theoretische lessen worden in de avonduren gegeven in „Mathe sis" en wel twee avonden per week, van 79.30 uur in 30 op elkaar vol gende weken. De practische lessen van 200 lesuren v/orden gegeven in de werkplaats. Directeur van de school is de heer H. Versteeg, leraren zijn: P. C. Hoogteying, Chef Techn. Dienst. Gem. Koel- en Vriesbedrijf, Leiden. W. M. Brandt, Dir. Werktuig kundig en Electr. Bureau „Electra" Leiden. J. C. Moerkerke, Werktuig kundige en Koeltechnicus N. Versteeg Medewerkers: N. Wolters, Chef techn. dienst, Gem. Koel- en Vries bedrijf Den Haag, J. H. van Geyten- beek. Chef Techn. Dienst, Snelvries en Conservenfabriek „Vita" 'Leiden. A. J. Brakel, Rijksnijverheids lab. Delft: H. Nater, leraar practijk In- strumentmakersschool, Kamerlingh Onnes Lab. Leiden. G. Kouwenho- ven, Ir. Bedrijfsingenieur „Wilme- ta", Rotterdam. G. van Alfen Dr. research. Het secretariaat is geves tigd: Stationsweg 6a. Meeldiefstal. Wegens diefstal van meel uit de fabriek waar hij werkte, heeft terecht gestaan de fa brieksarbeider H. M. uit Leiden, die tien jaar bij zijn patroon werkzaam was geweest, toen hij tot de diefstal kwam. Tegen hem werd acht maan den gevangenisstraf geëist. De recht bank heeft verdachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met af. trek van preventief. Been gebroken. De 48-jarige magazijnknecht G. S.f wonende in de Willemstraat, is gisteren tijdens- zijn werkzaamheden in een metaalfabriek aan de Douzastr%at, over een kist ge struikeld, waarbij hy het rechteron- derbeen brak. Door de E.H.D. is S. naar het acad. ziekenhuis vervoerd. GEMEENTEltEKENING 1945. Gewone dienst. Uitgaven 20.386.493,55, Ontvang sten 18.269.732,48, Nadelig kassal do 2.116.761,07 Kapitaaldienst. Uitgaven 20.386.493,55, Ontvang sten 17.869.117,52. Nadelig slot 14.082,30. Resultaten van de Gemeente bedrijven. Gasfabriek: verlies 794.054,44, Electr.fabriek: verlies 538.861,71. Gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" verlies 96.920,92. Het verliessaldo werd niet ten laste van de gemeente gebracht. Ver wacht wordt, dat terzake van de tariefsverhoging van 1946, welke voor de gemeenten 1 Januari 1945 is ingegaan, ongeveer 57.000 zal binnen komen, terwijl in de dekking van het restant uit de eigen mid delen der gestichten zal wordgn voorzien. Openbaar Slachthuis: ver lies 85.865,46. Grondbedrijf: het •nadelig saldo van de gewone dienst ad 55.468,18 is ten laste van de reserve van het grondbedrijf ge bracht. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Verlies van de Reinigingsdienst 266.223,01, verlies van de Ont smettingsdienst 7249,54, totaal 273.472,55. Gem. Volkscredietbank nadelig saldo 14.032,61. GEM. AANKONDIGING GEMEENTEREKENING 1945. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemene ken nis, dat aan de Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secre tarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen be taling der kosten algemeen verkrijg baar worden gesteld, de rekening van de inkomsten en uitgaven de zer gemeente over het jaar 1945 en de verschillende bedrijfsrekeningen over dat jaar. Leiden, 29 Juni 1948. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, F. II. VAN KINSCHOT, De secretaris J. BOOL. 5338 De Burgemeester en de Wethou ders Menken en Jongeleen zijn ver hinderd op Woensdag 30 Juli a.s. spreekuur te houden 5343 Dit is het nadelig kassaldo; het nadelig exploitatiesaldo bedraagt 3.143.405.27. 400 LEIDSE OUDEN VAN DAGEN NAAR DE KAGERPLASSEN. Nagewuifd door familieleden, ver trokken gistermiddag ruim 400 Leid se ouden van dagen, met een grote salonboot van Rederij Harland, voor een tocht over de Kagerplassen. onder auspiciën van de U. V. V., afd. Ont spanning Ouden van Dagen, cn met medewerking van het voor-oorlogse Autotocht-comité. Het werd een prachtige tocht, on danks dat de zon zo nu en dan maar even om het hoekje van een zware regenwolk kwam kijken. De oudjes, waarvan velen de plassen nog nooit gezien hadden, genoten van 't prach tige uitzicht over het waterlandschap en wezen angstig naar de B. M.'s, die met hun witte zeilen over het water scheerden en zó schuin lagen, dat het leek alsof ze zouden omslaan. Maar dan was een ruk aan het roer voldoende om de boot weer recht in de wind te krijgen en het gevaar te bezweren. Ook de prachtige woon schuiten onder Warmond, mochten zich verheugen in de belangstelling van de varende oudjes. Ondertussen zorgden de dames van de U. V. V. voor de nodige afwisse ling, met een kopje thee, een snoepje en een rokertje, terwijl het accor deon-duo „De Anja's" de stemming nog verhoogden. Om kwart over vijf werd Leiden weer bereikt en was de tocht te einde. U. V. V. kan verzekerd zijn van de dank van ruim 400 ouden van dagen, die duidelijk lieten blijken hoezeer zij dit uitstapje op prys gesteld had den. Enkele leden van de Leidse Red- dings Brigade, die de reis meemaak ten, behoefden gelukkig geen dienst te doen. Voetbal to urnooi Buurtverenigin gen- Gisteravond werden de eer ste wedstrijden gespeeld op het voet- balterrein van „De Professorenwijk", in het voetbaltournooi van de Buurt' verenigingen, om de „Van Kinschot beker", die door de burgemeester hiervoor beschikbaar gesteld is. De eerste uitslagen van de. in to taal 36, wedstrijden zijn: St. Pancras II—Haagweg Jun. 0—3. Tuinstadwijk Maredijk 30. K. A. J. Dek. Parochie. Bericht voor de deelnemers aan het „Zo merweekend" a.s. Zaterdag. Er schij nen nog enkele moeilijkheden te zijn omtrent de in te leveren bonnen morgenavond. Let daarom even op. Afgehaald v/ordt: 1. broodbonnen voor 800 gram; 2. vleesbonnen voor 100 gram of méér! 3. melkbon voor 1 liter (rantsoenbon) verkrijgbaar bij de melkboer; 4. 100 gram boter; 5. 100 gram suiker (of versnapering bon); 6. keuzebon; 7. eventueel an dere bonnen die te missen zijn: bijv. kaasbon, enz. enz. Donderdagavond bijeenkomst in het zaaltje. Alle leden, in het bijzon der de mensen van het Weekend, worden verwacht. Aanvang 8 uur! Sociaal Advies Bureau. Aan het verslag van het Sociaal Advies-bu reau over het tijdperk 1 November 1946 tot 31 December 1947 is het volgende ontleend: 1045 personen hebben zich om advies gewend tot het bureau. De voorgelegde moei lijkheden hadden veelal betrekking op huisvesting, op pensioenen en verzekeringen, op de distributie, steun en geldlening en consumen- ten-crediet, maar op nog vele andere aangelegenheden. Zo kwamen er ook 8 erfenis-kwesties voor. De financie ring van het bureau werd over deze periode .geheel gedragen door het Moderamen van Ned. Volksherstel. Een hartelijke ontvangst. Nu een groot contingent Leidse mi litairen. die allen deel hebben uitge maakt van 14 R.I., met de Kota Ba- roe naar ons land en daarmede naar onze stad zal repatriëren, heeft de Demobilisatieraad te Leiden besloten hen een hartelijk welkom in de Sleu telstad te bereiden. Zoals reeds medegedeeld, wordt de Kota Baroe a.s. Vrijdag in de loop van de ochtend in de haven van Rot terdam verwacht, waarna onmiddél- lijk met de ontscheping zal worden begonnen. Indien zich geen bijzondere om standigheden meer voordoen, rekent men er op, dat de Leidse militairen a.s. Vrijdag om plm. 12 uur per auto bus aan de grens van onze gemeente (De Vink, Haagweg) zullen arrive ren. Hier zullen zij door een deputa tie van het werkcomité-ontvangst van de plaatselijke Demobilisatieraad worden verwelkomd, waarbij de voor zitter van dit comité, mr. H. R. Goud smit, een kort begroetingswoord zal uitspreken. Enkele dames van dit co mité zullen hier aan de militairen bloemen aanbieden, terwijl een ge luidswagen vanaf de grens der ge meente de militairen tot hun woning met muziek zal vergezellen. Ter gelegenheid van deze blijde in- comste wordt aan de bewoners van de Haagweg en het Noordeinde verzocht de vlag uit te steken, terwijl dit na tuurlijk ook geldt voor hen, die in de onmiddellijke omgeving wonen, waar de militairen thuis horen. Officiële ontvangst gemeente bestuur. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om deze militairen, waarbij zich ook zullen voegen de reeds eerder ge repatrieerde militairen, op Vrijdag, 9 Juli, 's middags om half drie uur, officieel op het stadhuis te ontvangen. Bij deze ontvangst worden ook de ouders, verloofden en echtgenoten der militairen verwacht. Aan de avond van die dag belegt de Demo bilisatieraad in de Schouwburg een gezellige avond, waartoe allen, die ook de officiële ontvangst hebben bij gewoond, zullen worden uitgenodigd. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Voorbereidend Kerkelijk examen: de heer L. Spaans te Scheveningen; voor het doctoraal examen Nederlands-Indisch Recht: de heer Tan Tjing Kong te Leiden. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD. In de gisteravond gehouden raads zitting werd aan oud-wethouder J. A. Mens, de ere-penning van de ge meente overhandigd. Voorts is een crediet van 6800 toegestaan voor de aankoop van een nieuwe klok in de toren van de oude Protestantse kerk. WARMOND GEMEENTERAAD. In de gisteren gehouden gemeente raad werd met 91 stem het voor stel aangenomen om een renteloos voorschot van 8500 te verlenen aan de commissie tot bevordering van het geordend zwemmen, aan welke commissie het plan van de gemeente activiteit tot éinrichting van een zwemgelegenheid in het Poelmeer v/ordt toevertrouwd. LAATSTE BERICHTEN Staat van beleg in Joego-Slavië Volgens mededeling van het Ita liaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is in Joego-Slavië de staat van beleg afgekondigd. DE BREUK MET TITO. Zowel de Sovjet-Russische Prawda als de Tsjecho-Slowaakse „Rude Pravo" hebben hedenochtend de tekst van het Kominform-communi qué gepubliceerd, echter zonder com mentaar. De bekendmaking te Praag van het comuniqué van de Kominform wordt opgevat als bevestiging van de geruchten, dat het bestuur van de Kominform uit Belgrado naar Praag zal worden overgebracht. Milov^n Djoelas, minister zonder portefeuille in de Joego-Slavische regering en een der vier leiders, die door de Kominform zijn gecritiseerd, begaf zich hedenmorgen als gewoon lijk naar het bureau van de Commu nistische partij te Belgrado. DE ENGELSE HAVENSTAKING. Een vergadering van meer dan vijfduizend Londense havenarbeiders heeft hedenmorgen met grote meer derheid besloten morgen weer aan het werk te gaana INDIENING WETSONTWERP ONDERNEMINGSRADEN. Naar wij vernemen is binnen en kele dagen de indiening te verwach ten van het wetsontwerp „Onderne rningsraden". DIRECTEUR R. K. HUISVESTINGS COMITé. De heer A. Verhoeven uit Eind hoven is benoemd tot directeur van het Nederl. R. K. Huisvestingscomité, als opvolger van de'heer J., van Mackelenbergb in Den Bosch. De aardbeving in Japan DRIE DUIZEND SLACHTOFFERS? Volgens de laatste schattingen zijn drieduizend mensen gedood of ge wond In de stad Foekoei, het epicen trum van de aardbeving, welke gis teren Japan geteisterd heeft en ze ven steden in het Zuiden van het WEERSVERWACHTING AANHOUDEND KOEL WEER. Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar ver gezeld van onweer. Aanhou dend koel weer. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. eiland Hondo heeft verwoest. Hedenmorgen was men de branden meester, die vier-vyfde van de zijde- stad Foekooi, met haar 85.000 inwo ners, in de as gelegd hebben. In de andere plaatsen brandde het vuur vanzelf uit. Volgens eerste schattingen zijn drie a vierhonderdduizend mensen dakloos geworden. Een ooggetuige van de ramp in Foekoei zeide, dat de stad na de aardbeving er uitzag als was zij door een atoombom getroffen. „In Hirosji- ma stonden na de atoomboom, nog dertien huizen overeind. In Foekooi, na de aardbeving, nog slechts drie. Al het andere was puinhoop of stond te branden." Vluchtelingen stroomden alle kan ten heen. Totaal verbijsterde kinde ren werden door hun moeders uit de puinhopen gesleept. Lt.-generaai Robert Eichelberger, de bevelhebber van het achtste Ame rikaanse leger in Japan, heeft hulp verlening aan de getroffen steden toegezegd en woorden van lof ge sproken over de persoonlijke moed, welke de bevolking bij de ramp heeft betoond. Heden zijn nog een twaalftal aard schokken waargenomen aan de Noord-Westkust van Japan. De politie van Foekooi heeft reeds 2860 doden geteld en 7113 gewonden. Ruim dertigduizend huizen zijn to taal verwoest, ruim duizend gedeel telijk en ruim zesduizend zijn uitge brand. De meeste slachtoffers tegelijk zijn gevallen bij het instorten van een bioscoop, waardoor een groot aantal mensen levend begraven werd, en op het spoorwegstation, waar velen omkwamen door vallende brok stukken. Majoor Adams, een Amerikaan, die boven het getroffen gebied ge vlogen heeft, verklaarde, dat een gebied met een straal van veertig kilometer rond Foekoei geheel ver woest is. Overal lagen omver ge worpen tramwagens naast de rails, de brug in de hoofdweg is van zijn fundamenten gelicht en een spoor wegviaduct steekt in elkaar gescho ven in de lucht, zodat het treinver keer gedesorganiseerd is. Foekoei is een brandende ruïne, waarin alleen constructies van gewa pend beton nog scneef overeind staan. De wegen vertonen diepe klo ven. Het merendeel van de gevluch te bevolking heeft zien bij de oevers van de rivier verzameld. e nieuw benoemde gouverneur van Curasao, ir. L. A. H. Peters, zaL zich Donderdag a.s. per K. L. M. van de Ver. Staten naar Nederland begeven voor besprekingen met de regering. Na een verblijf van twee v/eken in Nederland zal hij ter af wikkeling der lopende zaken naar Washington terugkeren, om vervol gens met zijn gezin naar Curasao te vertrekken. NIEUW ELEMENT IN DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. „La Libre Belgique" bericht, dat senator de Dorlodot (Onafh.) een wetsvoorstel tot opheffing van de wet van 19 Juli 1945 heeft ingediend. Bij deze wet wordt bepaald, dat de Koning de uitoefening van zijn grondwettelijke bevoegdheden slechts kan hervatten op grond van een besluit van de beide Kamers, dat de beëindiging van de onmogelijkheid tot regeren van de koning vaststelt. In de toelichting baseert de Dor lodot zijn voorspel op ..de- erkende on bekwaamheid van de regering om het parlement een oplossing van de koningskwestie voor te leggen". SCHEEPSBERICHTEN. ALCOR 28/6 tc Antwerpen. /vL- DERAMIN pass. 28/6 Finisterrc. AP - KELDIJK 29/6 van Antwerpen te New York verwacht. BANTAM 29/6 te Belawan. CISTULA (t) 28/6 van Singapore naar Shanghai DELFT 28/6 van Madeira. GROOTE BEER 23/6 van Suez. INDRAPOERA 29/6 te Colombo. JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT pass. 28/0 Perim. KLIP FONTEIN 29/6 te Suez. KOTA IN- TEN 29/6 5.45 uur van Quebec te Rotterdam. KOTA GEDE 29/6 te Singapore. LIEVEVROUWEKERK 28/6 van Mombassa naar Tanga. LOOSDRECHT 28/6 te Port Said. MANOERAN 28/6 Ouessant. NE DERLAND (t) 28/6 te Port Said. NI- GERSTROOM 29/6 van Novorodon- da tee Quiobay. RIOUW 28/ van Suez. SARANGAN, pass. 27/0 Sin gapore, wordt 7/7 in Perzische Golf verwacht. SIBAJAK pass. 28/6 19 u. Kaap Guardifui. STRAAT MALAK- KA 28/6 van Singapore naar Pe- rang. TABINTA 29/6 van Rotterdam te Queebec verwacht. TAWALI 28/6 van Batavia naar Cheribon. ZUI DERKRUIS pass. 29/6 Socotra. AB- BEKERK 27/6 te Sydney. ALGENIB 28/6 van Bahia naar Rio de Janeiro. AMSTELSTAD 26/6 van Tanga naar Amsterdam. JAARSTROOM 29/6 van Bordeaux. KEILEHAVEN 27/6 van Landana te Port Gentil,. LINDE- KERK 28/6 te Port Sudan. MUIDER- KERK 28/6 te Lagos. RADJA 26/6 van Durban te Lorenzzo Marquez. ROTTI 27/6 van Manilla naar Balik- papan. SAMARIA wordt 4/7 van Co nakry te Bordeaux verwacht. SAN- DENBURGH 29/6 van Helsinki te Kotka. SOEKALANTING (slbt) 24/6 van Gibraltar naar Curaqao. TANK HAVEN 2 (t) 24/6 van Cebu te Sin gapore. TIB A (t) pass. 26/6 Thurs day Island. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 29 Juni Kaas. Aanvoer 103 partijen. Prijs lc soort f 1.701.73 en 2e soort 1.661.63 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3