MAANDAG 28 JUNI 1948 DE LEIDSE COURAN EERSTE BLAD - PAGINA 3 Zes kastelen op elkaar DE OPGRAVINGEN TE VALKENBURG In verband met de onlangs te Val kenburg door prof. dr. A. E. van Gif fen gedane opgravingen, vernemen wij nader dat reeds in de 17de eeuw. schrijvers als Joachim Oudaan Ro meinse vondsten te Valkenburg heb- gen gesignaleerd. In 1870 werd bij de bouw van een school een fundament van een muur aangetroffen, die van typisch ro- meinse makelij was. Dit werd de aanleiding om in Valkenburg weten schappelijke onderzoekingen te gaan verrichten. In het jaar 1914 viel het prof. dr. A. E. van Giffen, hoofd van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek, op, dat Valkenburg op een hoogte was gelegen. Deze omstan digheid deed hem denken aan de ter pen en wierden in het Noorden van ons land. In dat zelfde jaar bestudeer de prof. van Giffen een muurfunde ring, die bloot was gekomen bij het graven van een waterput. Boor het doen van sonderingen kwam hij tot de conclusie dat hier een nederzet ting uit de Romeinse tijd had gelegen, daterende uit de periode 70200 na Christus. Eerst in het jaar 1927 werden de opgravingen krachtig aangepakt en wel onder leiding van de conservator van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, dr. A. E. Remouchamps. De resultaten dezer opgravingen wettigden de conclusie, dat de dorps heuvel te Valkenburg ontstaan zou zijn uit een ophoging in het begin der middeleeuwen. Onder auspiciën van de Terpenver eniging begon het biologisch archeo logisch instituut der Rijksuniversiteit te Groningen, na de verwoesting van Valkenburg in de Meidagen van 1940, met uitgebreide onderzoekingen. Daarbij bleek, dat er zes op elkaar gelegen castella waren geweest, waar van de'eerste drie van de andere wa ren gescheiden door een brandiaag uit de tijd van de opstand der Batavie ren. De aanleg uit de eerste periode houdt verband met de verovering van Brittannië in het jaar 43 van onze jaartelling. De in steen gebouwde laatste ves ting is ongeveer ir.- het jaar 240 ont ruimd. In het 25ste, 26ste. 27ste en 28ste jaarverslag van de Vereniging voor Terpenonderzoek zijn de vondsten van het jaar 1941 gedetailleerd gepu bliceerd. ONTVANGST GEREPATRIEERDE r TLITAIREN. Namens de gemeentebesturen van Bergen op Zoom, Dinteloord, Halste ren, Huijbergen, N. Vossemeer. Os- sendrecht, Putte, Steenbergen, Woens- drecht en Wouw, zal a.s. Zaterdag^ 3 Juli des middags te kwart voor vijf ten stadhuize van Bergen op Zoom een officiële ontvangst plaats hebben van alle gerepatrieerde militairen, uit dit gewest. Deze plechtigheid heeft plaats op initiatief van een uit de bestaande thuisfronten georganiseerd comité met het doel de uit Indië terugkeren de militairen een waardige ontvangst in het vaderland aan te bieden. SCHIPPERSPROCESSIE OP DE MAAS. Enige jaren geleden heeft de pas toor van Born het plan voor een jaar lijkse schippersprocessie op de Maas en het Julianakanaal tot verwezen lijking gebracht en reeds het derde jaar, dat deze processie trok, werd het een internationale gebeurtenis met belangstelling uit vele steden in Ne derland en uit plaatsen van de rijn vaart uit Duitsland. Ruim 40 sché pen, feestelijk geapvoiseerd, trokken na een H. Mis in'de open lucht uit de haven van Born over de Maas en via het Julianakanaal van Born naar Buchten. Op een van de schepen was het Allerheiligste uitgesteld en langs de oevers sloegen duizenden belang stellenden het indrukwekkende schouwspel gade. In de haven van Born gaf de schipperspastoor Olst- hoorn uit Rotterdam de zegen aan de schippers, waarna nog een korte toe-, spraak volgde. Deze processie werd besloten met een korte plechtigheid ir. de parochiekerk van Buchten. EEN VOLLEDIGE SCHOOL IN ENKELE MAANDEN. De Hilversumse gemeenteraad heeft, zoals door ons reeds in het kort vermeld, een crediet van 71.400 verleend voor de bouw van een zesklassige rooms-katholieke school aan de Kamerlingh Onnesweg aldaar. Deze school zal volgens een nieuw systeem als primeur in Ne derland verrijzen en wel in zeer snel tempo, zodat nog voor September, bij de aanvang van het nieuwe leer jaar, het gebouw gereed is. Van de zijde van de ministeries van Onder wijs en Wederopbouw wordt alle medewerking gegeven, aangezien voor deze proef met het procédé van het zogenaamde systeem-knoop grote belangstelling bestaat. Deze snel-ver- rijzende school zal bestaan uit een wit, langgerekt gebouw van één ver dieping met aan weerszijden van de ingang drie leslokalen. H. A. LUNSHOF GEDAGVAARD WEGENS BELEDIGING. De oud-minister van justitie, mr. dr. H. G. van- Heuven Goedhart, heeft de heer H. A. Lunshof in kort geding tegen Dinsdag a.s. gedagvaard voor de Amsterdamse Rechtbank, zulks in verband met een dezer da gen door de heer Lunshof geschreven brochure, getiteld „Vlag halfstok, een studie in onrecht". De heer Van Heu- /en Goedhart acht zich door deze rochure, die zijn beleid als minister •an Justitie in de jaren 19441945 Kwalificeert, beledigd en heeft een eis tot onmiddellijke stopzetting van de uitgifte dezer brochure ingediend, aismede de eis tot een boete van 5C0 voor elke dag, dat deze brochure lan ger verschijnt. NIEUWE TOEWIJZINGEN. Nederland krijgt olie, fosfaat en koper. Zaterdag heeft Paul Hoffman, de administrateur van het Europese Herstelplan, toewijzingen tot een be drag van 122.004.849 dollar goedge keurd. Door deze nieuwe toewijzingen is het totaal van het door Hoffman opgenomen geld gestegen tot 730.783.993 dollar. Onder de goede ren, die volgens de laatste toewijzin gen gekocht zullen kunnen worden, bevindt zich Chinees koper ter waar de van 10 millioen dollar. De En gels-Amerikaanse bezettingszone van Duitsland ontvangt spoorwagons van Belgische makelij ter waarde van 3.500.000 dollar. De toewijzing aan Nederland is als volgt samengesteld: Vliegtuig- en motorbenzine. kerosene, stook- en gasolie tot 2.240.000 dollar, fosfaatrots 300.000 dollar, koper 280.000 dollar. Van gezaghebbende zijde te Wash ington heeft Reuter vernomen, dat voor het Juli-September-kwartaal de gevraagde hulp voor Europa wordt verlaagd. Dit met het oog, op de be- pericte middelen die voor het volle dige jaar-programma beschikbaar zijn. DOOR „BLAUWE TRAM" AANGEREDEN. Omstreeks 10 uur is gisteravond op de Parkweg te Voorburg (Z.H.) ter hoogte van de Weverslaan de 62- jarige heer L. van La er uit Voorburg aangereden door een in de richting Den Haag rijdende Blauwe Tram van de z.g. „sneldienst". De man was op slag dood. Ooggetuigen zagen de man in gedachten verzonken de trambaan oversteken. AMSTERDAMSE ..ZWARE JONGEN" IN ZWOLLE GEARRESTEERD. De Zwolse politie heeft A. J. S., een beruchte „zware jongen" uit Am sterdam, gearresteerd. Hij wist samen met een kornuit op 3 Juni j.l. uit zijn gevangenschap te Amsterdam te ont snappen. Hun vreugde was van korte duur, want ze werden spoedig weer gegrepen. Het tweetal gaf echter de moed niet op en 15 Juni gingen zij er opnieuw vandoor. Na veel omzwer vingen kwamen zij in Assen terecht, waar zij op de avond van 20 Juni een grote inbraak pleegden. De buit be stond uit een aantal gouden voorwer pen en uit geld. Vervolgens trokken "zij naar Zwolle. Hier kreeg het twee tal echter onenigheid. De makker van A. J. S. verdween uit een bioscoop met de buit in zijn zak en S. wachtte tevergeefs. Hierdoor kwam S. plat zak te-zitten en dit noodzaakte hem nieuwe „operaties" voor te bereiden. Het volgende slachtoffer was de Hat- temse tandarts M„ wiens huis in de nacht van 24 op 25 Juni bezoek kreeg. Met juwelen en met gouden en zil veren voorwerpen keerde A. J. S. naar Zwolle terug, waar hij de buit tracht te te verkopen. Bij deze transactie werd hij door de Zwolse politie ge arresteerd. A. J. S. heeft minstens dertig inbraken op zijn naam staan. MOGEN KRUIDENIERS VERPAKT IJS VERKOPEN? Voor de Hilversumse kantonrech ter diende een principiële zaak, wel ke voor vele kruideniers in den lan de van belang is. Een groot bedrijf van consumptie-ijs is er namelijk de ze zomer toë overgegaan verpakt con sumptie-ijs door winkeliers te doen verkopen, die hiertoe de beschikking over een koelcel krijgen. Het O.M. had een vervolging inge steld op grond van zijn mening, dat kruideniers dit slechts mogen doen, indien zij een vergunning ingevolge de Vestigingswet hebben voor de uit oefening van een consumptie-ijsbe- drijf. Dientengevolge had een krui denier uit Weesp zich voor de kan tonrechter te verantwoorden. De ver dediger voerde aan, dat hier geen sprake was van de vestiging van een nieuw bedrijf, doch dat het verpakte ijs uitsluitend moet worden be schouwd als een nieuw artikel, die in het bedrijf wordt verkocht. De kantonrechte? sprak in *zijn vonnis de mening uit, dat in het krui- deniersbedrijf weliswaar vele artike len kunnen worden verkocht, doch dat verpakt ijs daaronder niet kan worden begrepen. Een veroordeling tot 10.boete volgde. COMBINEREN ZEGGEN DE ALMELOSE SIGARENWINKELIERS De sigarenwinkeliers van Almelo en omgeving hebben een plan bespro ken om een inkoopcoöperatie op te richten. Door middel van een derge lijke inkoopoombinatie willen zij zich te weer stellen „tegen de willekeur van de fabrikanten bij de verdeling van de toewijzingen". LEIDEN EINDEXAMENS R.K. HOGERE BURGERSCHOOL. Eindexamen 1948 afd. B. uitslag van alle groepen. Geslaagd: O. Bik, G. Breukel, Alphen; R. Bijlard, Voor burg; J. Cras, R. Damerau, 's Her togenbosch; H. Derksen, S. Duindam, C. van Frankfoort, Alphen; A. en J. Gottenbos. C. de Graaf, H. de Graaf, J. Hendriks.. P. van Heteren, G. Jon ker, Wassenaar; M. Kerkhoven, A. Remmerswaal, Wassenaar. P. Roden burg, Bodegraven; J. van Rooyen, A. Rooymans, Alphen; C. Rozenstraten, Alphen; A. de Ruyter, Hozerswoude. G. Schenk, H. Schreuder, F. Sonius, Leidschendam; L. Straathof, Rijpwe- tering; C. Trossel, E. Visscher, Al phen; C. Vollebregt, Oegstgeest; A. Voorn, den Haag. R. van de Voort, Oegstgeest; A. Vreeburg, H. Wer- neke, Alphen. N. van Zijp, H. Mager, Noordwijk. Afgewezen 3 candidaten. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Leiden. Aangehouden. De 42-jarige brandstoffenhandelaar W. T. uit Lei den, is door de politie aangehouden en ingesloten, verdacht van oplich ting. Hij zou in Leiden verschillende adressen bezocht hebben, met het verhaal dat hij brandstof kon leve ren, die vooraf betaald moest wor den. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Zegeling van stamkaarten die niet voorzien van een controlezegcl, (groen T.D. 2 zegel) morgen (Dins dag). Te Katwijk: Letters E tot en met K. van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 4.30 uur (Distributiekantoor Zee weg). Leiderdorp: Letters N tot en met Z van 9 tot 12.30 en van 1.30 tot 4 uur (Raadhuis). N Zoeterwoude: (Rijndijk) Alle let ters van 9 tot 12.30 uur. (Distributie kantoor te Leiderdorp). Zoeterwoude (dorp) Alle letters van 2 tot 4.30 uur (Raadhuis). Warmond: Letters J tot en met R van 9 tot 12.30 en van 2 tot 4.30 uur (Distributiekantoor). Hazerswoude (Rijndijk) M tot en met U van 9 tot 12.30 uur. V tot en met Z van 2 tot en met 5 uur (Se cretarie Rijndijk). LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voorbereidend Kerkelijk examen: de heer N. van der Veen te Heenvliet. De heren Mr. G. J. ter Kuile, wo nende te Almelo en Mr. Ch. L. H. Sassen, wonende te Breda, zullen resp. Zondag 4 Juli en Dinsdag 6 Juli a.s. de dag herdenken, waarop zij voor vijftig jaar aan deze Uni versiteit promoveerden tot doctor in de Rechtswetenschap. Woensdag 7 Juli a.s. zal het zestig jaar geleden zijn dat de heer Dr. H. J. M. Bocnacker, wonpnde te Was senaar, aan deze Universiteit pro moveerde tet doctor in de Genees kunde. PROF. DR ARTHUR M. SCHLESINGER TWEEDE GASTHOOGLERAAR UIT HARVARD Nadat prof. dr. W. E. Hocking van de Universiteit te Harvard geduren de de cursus 1947-1948 voor de eerste maal de gasthoogleraarsstoel te Lei den vanwege de Harvard-Leiden Fundatie heeft bekleed, zal de ko mende cursus in gelijke geest deze leerstoelworden bekleed door prof. dr Arthur M. Schlesinger, hoogleraar in de geschiedenis aan de Harvard Universiteit. Prof Schlesinger heeft zich bijzondere naam verworven als specialist op het gebied van de eco nomische en culturele geschiedenis van de Verenigde Staten. Prof. Schle singer zal gedurende de gehele cur sus 1948-1949 colleges geven aan de Leidse Universiteit. EINDEAMENS STEDELIJK GYMNASIUM. Van de vijfde groep afd. B. van de eindexamencandidaten van het Gym nasium slaagden allen. Geslaagd zijn de dames: T. Ploeg te Oegstgeest, H. M. Smit te Leiden, H. Ykema te Leiden, en de heren: G.« J. van Hagen te Leiden, H. Möller te Noordwijk/Zee, G. L. Smit te Leiden, H. van der Wal te Leiden, L. Woltjer te Leiden. Van de vierde groep afd. B slaagde nog de heer H. Dorpema te Leiden. Hiermede zijn de eindexa mens geëindigd. Alle candidaten zijn geslaagd. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Leerlingen-avond. De einduitvoering van de gevorder de leerlingen van de muziekschool geeft een kijk op het werk van le raars en leerlingen en dat is niet weinig. Voor de pauze werden delen van niet minder dan drie concerten uitgevoerd. Vooreerst Beethoven's Klavierconcert g gr. t. Ie deel" in een gave en te waarderen voordracht. Om de orkestpartij te verklanken speelde Franco Mendes met zijn leer linge, die solieerde, samen. Ditzelfde deed Geirnaerts in het pianoconcert ,.A. kï. t." van Schumann, waarin de leerling de solopartij knap speelde No. 3 was het „4e Brandenburgse Concert" van Bach voor concerteren de viool begeleid door twee fluiten en strijkorkest, onder leiding van de heer Geirnaert. Een zware opgaaf, waarin wel een en ander te waar deren is, maar toch ook wel eens een steek gevallen is. De fragmenten uit de „Suitet Bergamasque" van Debussy door een leerling van Ri chard Boer waren geslaagd. Voor 't eerst hoorden wij drie leerlingen van Irma Timmerman in mooie lie deren van verschillende componis ten. Over 't geheel werden deze met zin voor musiceren voorgedragen. Wij wensen mej. Timmerman goed suc ces in haar nieuwe werkkring. Zij se- cundeerde zelf haar leerlingen, wat zij muzikaal deed, mogelijk iets te fors gespeeld voor de nog niet geheel ontgonnen stemmen. Mejuffrouw Korswagen legde eer in met haar leerlinge, die veel talent voor decla matie blijkt te hebben. Violisten, meerdere in getal, en allen leerlin gen van de heer Blok, speelden wer ken van Haydn, Mozert en Beethoven. Alles met zorg voorbereid: hieraan evenredig het resultaat. Nog, een paar dappere en muzikale discipelen vooral in Chopin en tot besluit van Franco Mendes in Debussyy en volgee de Sonate op. 32 voor cello en klavier van Saint Saëns. De enige cellist van deze uitvoering, leerling van de heer Preuijt had een uitmun tende partner in de pianiste, die bij Franco Mendes studie maakt. Jam mer, dat al zo veel mensen vertrok ken waren, die zodoende het boeiend slot niet meer hoorden. Hulde aan mejuffrouw van Rossum, die een uit stekende begeleiding gaf aan de di verse violisten. J. Kortmann. EXCURSIE VAN „OUD LEIDEN". De vereniging „Oud Leiden" orga niseerde Zaterdagmiddag een excur sie naar Gouda, waar de cónseryator van de gemeentemusea te Gouda, de heer G. C. Heïbers, het gezelschap rondleidde door de musea het St. Ca- tharina-Gasthuis en De Moriaan, ter wijl1 mevr. dr M. Helbers-Molt de Leidenaars rondleidde in de Oude St. Janskerk, op de markt, waar de be roemde Goudse glazen bezichtigd werden. Met een kopje thee in een der gelegenheden op de gezellige oude markt, werd dit uitstapje be- sloen. WEER WAS HET FEEST VOOR JONGE ZWEMLUSTIGEN. 't Was Zaterdagavond weer feest voor jonge zwemlustigen in de Leid se Overdekte. Dat wil niet zeggen, dat het enkel de jeugd was, die proe ve van betrouwbaarheid in het zwemmen ging afleggen, neen, weer waren er verschillende ouderen, da mes en heren, die hun baantjes af legdenMaar 't waren allen jon ge zwemlustigen, want het zwem men maakt inderdaad jong. Dat ziet men aan de voldoening, die er straalt ook uit de ogen van ouderen, als zij het diploma van geoefend zwemmer (ster) eenmaal in handen hebben. De avond was voor de geoefende zwemmer te lang, veel te lang zelfs, want hij wil actie, actie. En dat ont breekt vanzelf sprekend bij het di ploma-zwemmen. Maar deze avond was nuttig, zeer nuttig zelfs, vooral voor de talrijk velen, die nog „bui ten het zwemmen" staan. De glunde- de gezichten der ouders, die hun kinderen zagen zwemmen voor hun diploma, legden er getuigenis van af, dat deze avond bij hen wél in de smaak viel. Na het openingswoordje van de heer Visser, werd het programma geopend door enige leden van de L. Z.C., waarvan er een als god Neptu- nus op het water verscheen en hoe kon het anders ook in het water. En het slot 't was toen reëds om streeks half twaalf geworden was eveneens door de L.Z.C. verzorgd in de vorm van een steekspel te paard. Wat is er toen gelachen, 't Was jam mer, dat velen deze attractie vanwe ge het late uur moesten missen! Hier volgen de resultaten van het diplomazwemmen. Diploma A dames: S. Hansen, E. Beekman, J. P. van Wissen de Jong, H. Duyts, B. A. Beks, Johanna de Jong, Toos Tinbergen, Yvonne Paa- sen, Rie Hovenk, Aatje Siegenbeek van Heukelom, Ocje Siegenbeek van Heukelom, Leny v. d. Meer, Aaltje Heins, Henny Spijker, Thea v. ,d. Schdor, Corry Post, Loesje den Her tog', Ria Smittenaar, Tineke Dukoux, Anny van Wissen, Tilly Vagokerke, Eveline Speekenbrink, Carla Jong- sma, Truus Wielingen, Janna van Ginkel, Heieen Peiger, Ineke de Vries, Ingeborg Moerman, Joke Best, Lien Vreeman, Iet Lede, Hanny van Wissen, Ingrid Verbeek, Panny Kou- wenhoven, Cia de Rooy, Lies Stik- keman, Marie Lauren, Anke Top per, Corry de Kier, Corry Smit, Cor ry Thiel, Edith Bredeveld, Inge Vo gel, Willy Vastelein, Corry Vlasveld, M. Eradus, Rietje Thiel, Edith Bre develd, Cornelia de Vos. Diploma A heren: W. Neuteboom, P. Kantebeen, W. Elfers, Frans Baud, Dick Jan van Dijk, Gerd Goslings, Dik Tinbergen, Klaas Haasnoot, Wim Harinck, 4 Jaap de Wit, Wouter de Bruyn, Kees Welling, Christiaan Noest, A. Alatas, Wim Verhoogt, Kees Batist, Ton van Schie, Wybo Ooster- hoff, B. W. Belt, J. W. Toebes, Pe ter Hoogervorst, Cees Kleinendorst, Hans Scheller, Jan G. Kolff, Hein Jens, Bernard 's Jacob, Nic. de Lan ge, Adri Peil, Alez Rotti, Hugo de Bruyne, Marinus Kwestroo,-Frans de Vries, Mauringh Boeke, Hans v. d, Ven, Petrus Sieval, Harry Noorde loos, Wim Derksema, Rob de Bruyn, Bob van Kleeff, Jan Penes. Bram Faas, Henny Mattheus. Bob v. d. Horst, Wim. v. d. Wille. Ton Diepen horst, Herman v. d. Heyden, Wim Veenman. Diploma B dames: Truus Brink, N. v. d. Meyv. d. Tang, A. J. Been Verhoeven, Anneke van Rooyen, Kitty van Ramshorst, Ria Hartog, Anny Peerdeman, Janny Star, Jan- ny Ouwerkerk, Stien Herrienboer, Joys v. d. Ven, Anne Iet Goslings, Mien v. d. Voort, Henny v. d. Vel de, Dora Hoogeveen. Diploma B heren: Koos Gijzenij. Willem Mar ij t, Jaap Marijt, Jan Brummelkamp, Addie van Loo, Jan Waasdorp, Wim Stichter, W. Th art, H. Brandt, T. van Lafebre, G. v. Eg gen, N. Ravensbergen, E. W. J- Boks, Chris Klasema, B. Harmens, Tè Ke telaars, R. Bente, Hans Lagas. Speeltuin „De Demping" geopend Aan het Leidse speeltuinwerk, dat vooral na de bevrijding zulk een vlucht heeft genomen, kan Zaterdag middag, met de opening van de speel tuin „De Demping", galegen achter het Levendaal, wederom uitbreiding gegeven worden. Onder hen, die hier blijk van hur. belangstelling gaven, merkten wij o.m. op de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder J. C. van Schaik, de heren M. I. Smit en W. Zonneveld van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer H. Zunderman van het Comité Vacantie- bezigheid, de heer A. Galjaard. chef van de Plantsoenendienst .vertegen woordigers van zusterverenigingen en vele anderen. De voorzitter, de heer A. C. Pon- stein, aan wiens rusteloze arbeid en taai doorzettingsvermogen het zeker voor een belangrijk deel te danken is, dat deze tuin kon worden geopend, sprak een kort welkomstwoord en gaf een uiteenzetting van de vele moei lijkheden, welke waren te overwin nen, en om hieraan een woord van bijzondere dank te verbinden voor de vele steun, welke van zovele zijden is ondervonden. De burgemeester, die zich hierna zeer sympathiek tegenover het speel tuinwerk uitliet, bracht het bestuur hulde voor de wijze, waarop het zijn taak heeft opgevat en waardoor het er in is geslaagd om van dit moeilijk te exploiteren «terrein een prachtig speelveld te maken. Spreker achtte het voor de ouders een hele gerust stelling, dat zij nu eindelijk een plaats hebben, waar zij hun kinde ren veilig kunnen laten spelen. Ten slotte weidde spr. nog uit over de op voeding der jeugd om te eindigen met er zijn blijdschap over uit te spreken, dat hier gemeente en burgerij in een drachtige samenwerking zulk een tastbaar resultaat hebben weten te bereiken. Nadat Corry van Bemmel de bur gemeester een schaar had aangebo den, knipte deze laatste het lint door, dat de toegang tot de speeltuin tot op dit moment had afgesloten gehou den. Ruim 400 speeltuinkinderen, waaron der er velen in aardige costuumpjes, met versierde hoepels en wagenjpes, bevolkten hierop al spoedig de met vlaggetjes versierde tuin, waar zij zich vermaakten aan de verschillende speelwerktuigen. Een gelukkig, niet veel betekenend ongelukje deed zich voor op de draaimolen, waarbij een meisje haar enkel verwondde. De E.H.D., welke spoedig ter plaatse was, vervoerde het kind naar de ouderlij ke woning. In aansluiting op deze openings plechtigheid vond nog in het wijkge- bouw Levendaal, waar vele bloem stukken .waren aangedragen, een re ceptie plaats, welke met een enkel woord door voorzitter Ponstein werd geopend. Namens het dames-comité heeft hier mej. M. v. d. Reijden het bestuur twee banken en een verband- trommel aangeboden, waarna nog het woord voerden de heren M. I. Smit, vice-vo#zitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, H. Mat- theus namens „De Professorenwijk", G. de Koning, A. Lasschuit en H. Kinjet resp. namens Ooster-, Noor der- en Westerkwartier, H. Speel voor de Buurtvereniging D.V.V. en een vertegenwoordiger van de speel tuinvereniging „Zon en Jeugd" te Leiderdorp. De heer Ponstein, die de sprekers afzonderlijk bedankte, richt te zich aan het einde van de receptie nog tot mevr. Verheij v. WijkRoem aan wie hij verzocht aan haar echt genoot het verzoek van het bestuur te willen overbrengen om als be schermheer der vereniging op te tre den. Ter gelegenheid van deze opening vond Zaterdagavond op de speeltuin een tuinfeest plaats, dat werd afge wisseld met accordeonmuziek van D.V.V. en de vertoning van enkele openluchtfilms. Ook waren tal van attracties ingelast. COLLECffe TENTOONSTELLING „DE NEDERLANDSE VROUW'. De collecte ten bate van de ten toonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948" heeft in Leiden een be drag van 2381, 15 opgeleverd. De bij de collecte verzamelde hand- tekeningena zullen, vergezeld van een toepasselijke tekening, aan H. M. de Konigin worden aangeboden- Deze tekening, die vervaardigd is door Miep Filippo, ligt vanaf heden in de etalage van Boekhandel Bur- gersdijk en Niermans op de Bree- straat, zodat belangstellenden hem daar kunnen gaan zien. 6e LUSTRUM VAN DE LEIDSE REDDINGSBRIGADE Op 5 Juli herdenkt de Leidse Red dingsbrigade haar dertig-jarig be staan. Het ligt niet in de bedoeling ter gelegenheid van dit lustrum een groot feest te organiseren, maar wel een goed opgezette propaganda-actie te voeren. He plan bestaat als onder deel van de propaganda, verschillen de wedstrijden te organiseren in reddend zwemmen. KRANIGE REDDING. Zaterdagavond omstreeks half ne gen geraakte de 10-jarige J. Vintges spelenderwijs in de brede spoorsloot langs de Hoge Morsweg. Hy wa„ reeds naar het midden afgedreven en verschillende malen onder geweest, toen de heer W. Hasselmsn, zonder zich een ogenblik te bedenken, ge kleed te water sprong en de knaap op het droge bracht BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petrus Abram, z. van D. van Pijlen en S. C. E. van der Heij- de; Willem, z. van D. de Jong en M. Hoek; Paulus Isaac, z. van P. T. Klinkhamer en W. T. den Daas; Hu- bertus Cornelis Nicolaas, z. van N. M. Bouwmeester en T. M. Dongel- mans. Overleden: P. M. van Bruggen, huisvr. van H. F. M. Renier, 51 jr.; D. M. C. Kokshoorn, vr., 63 jr.; A. Starre, man, 76 jr., C. J. Huijlbroeck, huisvr. van M. S. van Polaanen, 74 j., J. Gijzenij, huisvr. van A. van Delft, 34 jaar. POSTDUIVEN „Het Oosten". Ned. Bon v. Za terdagvliegers. Op 26 Juni 1948 hield bovengenoemde vereniging een wedvlucht voor oude duiven van Or leans, pl.m. 508 k.m. De duiven zijn gelost om 9 uur met sterke Z.W. wind, de eerste duif werd geconsta teerd om 5.13.57, de laatste prijswin nende duif 6.54.49. De uitslag is als volgt: 1. J. Groenendijk, 2, 5 Hout- hcff, 3 v. Helden, 4, 7, 8 Boekkooi, 6 'Brugman, 9 Faas, 10 Breedijk, 11 Cossee, 12 B. Singeling. HAAGSCHE SCHOUW Thuisfrontdag s Het rectoraat aan de Haagse Schouw organiseerde Zon dag een Thuisfrontdag, met liet doel meer belangstelling voor dit werk te wekken en tevens de bijna ledige kas aan te vullen. 's-Morgens werd de vroegmis opgedragen tot intentie van de jongens in Indië, waarna aan de kerkdeur speldjes verkocht wer den, ten bate van 't Kath. Thuisfront „De Stuwing", het maandblad van de parochiële N.K.J.B., stond deze keer geheel in het teken van het Kath. Thuisfront en werd tegen vrijwillige bijdragen verkocht. Het saldo kwam aan het K. Th ten goede. In het klooster was een tentoonstelling ge arrangeerd van foto's uit Indië waar voor een zeer grote belangstelling bestond. Ten slotte werd 's-avonds in het lof een rozenhoedje gebeden voor de jongens in Indië. Het batig saldo van deze dag bedroeg de prach tige som van ongeveer 155 guldon. OEGSTGEEST 50 JAAR KOORZANGER. Dinsdag 29 Juni, zal het 50 jaar ge leden zijn, dat de heer J. W. van der Post als lid van het zangkoor onzer parochie werd aangenomen. Natuurlijk gaat deze dag niet onge merkt voorbij, en zal Dinsdag tot zijn intentie een plechtige H. Mis wor den opgedragen; De heer van der WEERSVERWACHTING AANHOUDEND KOEL WEER. Voor de kustgebieden: gedu rende de nacht nog veel buien, hier en daar met onweer. Mor gen overdag geleidelijk buiig en enkele opklaringen. Tijdelijk tot krachtig toenemende wind tus sen Noord-West en Noord. Koel weer. Voor het binnenland: wisse lende bewolking met nu en dan buien, hier en daar met on weer. Aanvankelijk weinig wind, later tijdelijk tot vrij krachtig toenemend uit Noord-Westelijke richting. Koel weer. Post is voorzeker een der meest ijve rige leden, daar hij zeer zelden re petitie of zangbeurt laat voorbij gaan Het zal hem dan ook die dag niet aan belangstelling ontbreken. Voorbereidingen Openluchtspel. Deze week maakten wij de eerste buitenrepetitie mee van het in Aug. a.s. op te voeren Openluchtspel „Marijke van Poelgeest". Er werd met veel toewijding gewerkt en wij kregen de indruk, dat hier aan een grote en hoogst interessante opzet wordt gewerkt. De regie is in han den van de voordrachtkunstenaar de heer J. Grefe te Leiden. Uit een gesprek met enkele aan wezige bestuurders der Oranjever eniging bleek, dat er moeilijkheden zijn om het gewenste aantal deelne mers bijéén te brengen. Voor de be zetting van enkele rollen en figu ranten zijn nog dames en heren, zo wel ouderen als jongeren, dringend nodig. Men kan zich nog aanmelden bij het secretariaat: Nassaulaan 35, Oegstgeest, tel. 21431. LAATSTE BERICHTEN Schreieder gearresteerd IN VERBAND MET REPRESAILLE- MOORD. In verband met het feit, dat er ver denkingen bestaan, dat Schreieder de hand heeft gehad in de represail- lemoörd, welke op 11 April 194{> te Dronrijp heeft plaats gehad op veer tien personen uit het verzet, is door de procureur-fiscaal te Leeuwarden de arrestatie van Schreieder gelast, welke inmiddels heegt plaats gehad. BEMANNING „EEMSTROOM" NIET SLAAGS GERAAKT. Naar aanleiding van 'iet Reuterbe- richt, als zou een deel der beman ning van de „Eemstroom" vorige week betrokken zijn geweest bij een botsing tussen stakers en vrijwilli gers in de Londense haven, deelt de rederij, de Hollandse Stoomboot Mij., mede van de kapitein van de „Eem stroom" vernomen te hebben, dat aan boord van het schip niets is gebeurd, Op de kade kwam het tot een kleine botsing tussen stakers en werkwilli gen, doch de bemanning van de „Eem stroom" is daarbij in het geheel niet betrokken geweest. DE AANKOMST VAN DE „KOTA BAROE". Het troepenschip „Kota Baroe" wordt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op 2 Juli in de loop van de morgen in de haven van Rot terdam verwacht. ^Omtrent de ontscheping zullen nog nadere berichten volgen. TUINDERSSCHUUR UITGEBRAND.' ZaterdagÖmiddag om vijf uur brak brand uit in pen tuindersschuur te Naaldwijk. 500 raamlijsten, een hoe veelheid stro en allo in de schuur aanwezige tuinbouwgereedschappen gingen verloren. Doordat de plaats van de brand aanvankelijk verkeerd was opgegeven, arriveerde de brand weer van Naaldwijk met vertraging. Toch kon zij tien minuten na de brandmelding water geven. De brand weer van Honselersdijk verleende as sistentie. De Naaldwijkse politie, die spoedig ter plaatse was, hield, met het oog op het gevaar voor een explo sie, een tank inhoudende 4000 liter olie nat. De schade, die op ruim 7000 wordt geschot, wordt aoor ver zekering gedekt. POSITIE NED. SCHEPEN. ALCHIBA, 27 Juni van Buenos- Aires te Rio Grande evrwacht. AL- DABI, pass. 27 Juni Stè Paul Rocks. ALDEGONDA (t), 27 Juni van Bangkok naar Pladjoe. AMSTEL- DIJK, 27 Juni van New York te Ant werpen. AMSTELKERK, 26 Juni v. Freetown naar Dakar. ANTONIA (t) 26 Juni van Paldjpe naar Port Swet- tenham. AVERDÏJK, 26 Juni van Galveston te New Orleans. BANTAM 2 6Juni van PortSwettenham te Pa- nang. BLIJDENDIJK, 27 Juni van Philadelphia te New York. BOISSE- VAIN, 25 Juni van Kaapstad naar Buenos Aires. BOSKOOP, 26 Juni v Curagao naar Punta Cardon. CHAMA (t), 26 Juni,in de Rode Zee ter hoog te van Port Soedan. CLEODORA (t), 26 Juni van Bahrein bij Fahaheel ten anker. DORDRECHT, (t)t pass. 27 Juni Pantellaria. ERINNA (t), 27 Juni van Padjoe naar Poeloe Bu- kon. GAROET, pass. 26 Juni Pointe de Galle. GROOTEBEER, 27 Juni te PortSaid. HUGO DE GROOT. 27 Ju ni van Pladjoe te Batavia. INDRA- POERA, 27 Juni ca. 20ff mijl van Cey lon. JOHAN VAN OLDENBARNÈ- VELT, pass. 26 Juni The Brothers (eiland in Rode Zee). KOTA GEDE, 27 Juni van Penang. KOTA BAROE, pass. 27 Juni 12 uur Gibraltar, wordt 2 Juli 9 uur aan de Hoea van Hol land verw. KOTA INTEN, pass. 27 Juni 14 uur Lands'end, cn wordt 29 Juni 6 uur te Rotèr'dam verwacht.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3