K.V.P. manifesteert te Gouda Hubertus R. K. arbeiderkader bijeen West-Europa te Den Haag MAANDAG 28 )UNI 1948 DE LEIÜSE COURAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 EEN MANIFESTATIE IN GROOTSE STIJL Utrecht, 27 Juni 1948 rjE ZON* SCHIJNT OOK DOOR DE KLEINE RUITJES". Dat was een bemoedigend woord, aangeplakt op enkele van de tachtig autobus sen en de 7 extra treinen, die uit alle oorden van ons vaderland naar het centrale punt Utrecht waren gereisd. Hoezeer opwekkend deze ge drukte gedachte ook was, de realiteit openbaarde een urenlang aanhou dende regenbui. Dit heeft nochtans geen der tienduizend kaderleden van de Kath. Arbeidersbeweging weerhouden, op te trekken naar de Jaar beurshallen, En men kwam ruimte tekort voor nog wel 10.000 plaatse lijke bestuurders. Door de Zweedse hall zijn we lang zaam binnen getreden. Welk een prachtig propaganda-materiaal, over huifd door zinrijke leuzen, had de culturele dienst van de K.A.B. tot op het laatste ogenblik, bijeenge bracht! Hier bestond gelegenheid, kennis te nemen van een rijkdom actuele schrifturen. Dan lag de immense, dubbele ruim te van de vergaderhall open, met het bevlagde podium, met de sym bolische voorstellingen, met een or kest hoog achter felle schijnwerpers en met een ganse filmapparatuur, want dit eerste Kaderfeest sedert de bevrijding zal in bewegelijke beel den worden bewaard. Daar klonk het populaire strijdlied, voor het eerst meerstemmig, door het a cappella-koor van Guus Stoop, En terwijl een 16e eeuws huldelied werd gezongen, traden de bisschop pen binnen: mgr. Mutsaerts van Den Bosch en mgr. Baeten, de coadjutor van Breda, vergezeld van mgr. Huur- aeman de vertegenwoordiger van Kardinaal De Jong. Met minister president Beel waren nog drie ka tholieke ministers gekomen: mr. v. Maarseveen, prof. v. d. Brink, kolo nel Fievez en met hen minister Drees. Verder behoorden tot de ge nodigden diplomatieke vertegenwoor digers van België, Engeland en Ame rika, Utrechts geestelijkheid en ge meentebestuur, vertegenwoordigers van zusterorganisaties in België, Luxemburg en Duitsland, het Int. christ. Vakverbond en bevriende verenigingen. Radio HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendigymn. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Aubade. 8.45 Gr. muziek. 9.15 Mor genwijding, ds. H. J. ter Haar Rome- ny, Ned. Herv. pred. Bussum; 9.45 Ai-beidsvitaminen. 10.30 Van Vrouw tot Vrouw. 10.35 Gr.platen; 10.50 Kleuterprogr.; 11.00 Orgelconcert. 1.1,45 Twee gedichten in proza. 12.00 Fluit en piano; 12.30 Weerpraatje. 12.33 Ons platteltnd. 12.43 De Raaff- Schutte; 13.00 Nieuws. 13.15 The Sky- masters; 13.45 Prins Bernhard-pro- gramma; 14.30 Opera; 16.40 De Schoolbel. 17.00 Dat kun jij ook! 17.30 Wimbledon Int. Tenniskam pioenschappen; 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich, piano. 18.30 Ned. Strijd krachten. 19.15 Strijkorkest. 19.45 NTWIN-klanken. 189.50 Wederop bouw; 20.00 Nieuws. 20.0524.00 Na tionaal programma. HILVERSUM n, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr. muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl.; 9.30 Waterstan den; 10.00 Kleuterprogr.; 10.15 Cow boy-liederen; 10.30 Schoolradio 11.00 Muziek houdt fit. 11.40 Handel. 12.03 Zang en orgel. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Orkest zonder naam. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws.«13.45 Uit het Boek der Boekn. 14.00 Pianoduo. 14.30 Onder ons. 15.00 Schoolradio. 15.30 Opera. 16.00 Ziekenbezoek. 17.00 Na Schooltijd. 17.15 Kinderkoren. 17.45 Debussy. 18.0 Volksliederenkwartet. 18.30 Oude melodieën met nieuwe harmonieën. 19.00 Nieuws. 19.15 Cello en clavecombel, Couperin. 19.45 Zuid Afrika. 20.00 Nieuws. 20.0524.00 Nationaal programma. 20.05 Prof. Cleveringa over de An jer-vrijheidscampagne; 20.15 Orkest De Witte Anjelieden; 20.45 Verzoe ning tussen Tromp en De Ruyter. 21.00 Populair concert. 21.45 Dichters om Oranje. 22.00 Beetho'ven-concert. 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte klanken tot besluit. „Om heilige rechten". Verbondsvoorzitter A. C. de Bruijn had vdbr hen allen een bijzonder woord. Tot de bisschoppen zeide hij: „U en wij zijn één; wij vertrouwen op u, gelijk u, onder alle omstandig heden, op ons kunt rekenen". Tot de landsbestuurders: „gij zijt. allen vlees van ons vlees; in zekere zin is ook Drees een van de onzen". En tot de vier afgevaardigden van de Ka tholieke „Arbeiterverein" in Duits land: „wij reiken elkaar de broeder hand; misschien kan deze dag in enigerlei opzicht voor u van bete kenis zijn". Dan wees de heer de Bruyn op de indiening van het belangrijke wets ontwerp over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Dit Onderwerp en dat 'over de plaats van alle soor ten arbeiders in de onderneming hou den in, dat het gaat om heilige rech ten, zoals het programma voor deze Kaderdag reeds had aangekondigd. Dr. Beel: de K.A.B. schraagt het werk der ministers. Als tolk van de Regering heeft de minister-president dank gezegd voor de steun en het vertrouwen, die de K.A.B. dagelijks schenkt en -waar mee zij de werkzaamheid der minis ters schraagt. Nu wij staan voor "de oplossing van ontzaglijke problemen, wilde dr. Beel teruggrijpen naar de beginselvragen over gezag en vrij heid, over de verhouding van mens tot mens en van mens tot God. „Het gaat om de toekomst van Europa en de wereld, het gaat om christendom of communisme". Dat vordert enorme strijd, zeide de minister, doch met Gods hulp kan die strijd worden ge wonnen, mits we één zijn en volle medewerking verlenen voor het ver heven einddoel. Ter ontspanning tussen de toespra ken heeft de Haagse harmonie „Sint Gregorius" onder leiding van Henk Hoogervorst op waarlijk opvallende wijze verklankt de triomfantelijke maft „Death of Glory" van Hall. De mens koning der Schepping. In een breed betoog herinnerde de heer W. J. Andriessen er aan, dat de arbeid is bedoeld als middel om de mens het levensonderhoud te verschaffen. Maar het hogere doel is, dat de arbeider een door God ge wilde levensroeping vervult. Daar na schilderde hij het ideaal, dat ons christendom worde gekend als de leer, wa^in de mens als Koning der Schepping in volle omvang veilig is. Onder toejuiching zeide de heer Andriessen te hopen, dat het bedrijfs leven niet zal worden verstikt in het keurslijf van overheidsmaatregelen. Tenslotte drong hij bij het kader aan op voortgaande scholing, op sterkt ontwikkeld plichtsbesef en hoog-opgevoerde gemeenschapszin. Waardigheid van de arbeider. Mr. W. C. L. van der Grinten heeft gewezen op de noodzakelijkheid, ook van de arbeiders, in te gaan tegen de geest van onze tijd, door mannen en vrouwen te vormen tot bewust levende mensen, met diep verant woordelijkheidsbesef. Verder betoog de hij, dat het normale gezin niet behoort te worden bijgespijkerd met kinderbijslag en consumentencrediet. De mens moet voldoende kunnen verdienen om zelf met eigen arbeid zijn vrouw en kinderen van het no dige te kunnen voorzien. En zo vervolgde mr. v. d. Grinten: een vol waardige arbeider moet niet ver plicht zijn het gezin te beperken, omdat hij anders zijn vrouw en kin deren niet van het nodige kan voor zien. Deze spreker besloot met de op wekking aan de katholieke arbeiders, onverzwakt het voorbeeld te geven van katholieke organisatie als onmis baar middel, om al het geschapene te gebruiken-naar Gods wil en wet. Dank van de Kardinaal. Nadat voorlezing was gedaan van een ontroerend gesteld telegram van dr. Poels, die bedlegerig is, deelde mgr. Huurdeman mede, dat de Kar dinaal wederöm zijn werk heeft op genomen en blijkbaar nieuwe krach ten heeft verworven. Mgr. stelde er prijs op, te verklaren, dat er nooit moeilijkheid heeft bestaan tussen Episcopaat en K.A.B. en dat de bis schoppen van harte instemmen met de verschillende instellingen van de kath. arbeiders. En nu wilde mgr. uit naam van de Kardinaal een woord van aanmoediging spreken: „Ga voort op de door dr. Sohaep- man aangewezen,, met zoveel moed gevolgde weg! De bisschoppen mar cheren mee en moedigen u aan". Welke conclusie moeten wij trek ken aan het slot van deze Kaderdag, vroeg voorzitter De Bruyn. Deze: er moet komen een nieuwe maatschappij zonder proletariaat, zonder over heersers en overheersten, waarin alle bedrijfsgenoten elkaar als mede- werkers zien en behandelen. Verder heeft deze dag opnieuw helder be licht het wezen, de kracht, de bete kenis, en daardoor de noodzakelijk heid van de Nederlandse K.A.B. En om tenslotte de kracht van het cij fer te meten, zeide de heer De Bruyn te vertrouwen, dat het leden tal weldra de 300.000 zal hebben be reikt. De betekenis van deze landelijke manifestatie tenslotte, vonden wij geïllustreerd in het massaspel van Jan Muller „De weg der werkers", door 600 jongelui onder regie van Anton Sweers met veel élan uitge voerd. Deze uitvoering was dermate kunstzinnig en propagandistisch ver antwoord, dat wij ons voorstellen, in een critische beschouwing er op te rug te komen. Zaterdag heeft de algemene ver eniging van Nederlandse reserve- officieren in hotel „De Nieuwe Doe len" te Leeuwarden haar jaarlijkse vergadering gehouden, onder voor zitterschap van de heer J. Rooden- burg uit Rotterdam. Allereerst werden staande de over leden leden herdacht, waarna werd medegedeeld, dat de vereniging thans 1123 leden telt met 13 afdelingen. De voorzitter verklaarde lot zijn grote spijt verplicht te zijn in het openbaar melding te maken van het feit, dat hij tekenen meende te be speuren, die wijzen op grote onrust in het coi"ps reserve-officieren. Was de positie der reserve-officieren vóór 1940 practisch geconsolideerd, aldus spr., nadien is deze positie van alle kanten onzeker geworden. Wij begrijpen nog steeds niet de doelstelling van de nationale reser ve, waarvoor nu weder een beroep op ons wordt gedaan, aldus spr. Besloten werd telegrammen van hulde en trouw te zenden aan H. M. de Koningin en H.K.H. de Prinses regentes. DE PRIJZEN VOOR SLACHTVEE. In de hoofdbestuursvergadering van de Friesche Maatschappij van Landbouw, is een voorstel tot „ver eenvoudiging" van de slachtvee-in name en vleesdistributie voor .de tweede maal besproken. Het hoofd bestuur is tot de conclusie gekomen, dat de georganiseerde landbouw zich dient te verzetten tegen ieder sys teem, waarbij de garantie-prijs voor slachtvee wordt vervangen door een „richtprijs" tenzij voldoende waar borgen aanwezig zouden zijn, dat deze richtprijs ook inderdaad op critieke ogenblikken benaderd kan worden. Minister Witteman spreekt in telegram-stijl Muziek, wit-gele kleuren, K.V.P.- affiches, 'n drom van fietsers en wan delaars, voorafgegaan door twee mu ziekcorpsen. Dat was het beeld, dat de straten van Ter Gouw Zaterdag middag vertoonden. Om ruim half vier arriveerde de stoet op het ter rein aan de Burg. Martenssingel waar de propagandamiddag zou wor den gehouden. Als sprekers zouden optreden Z. Exc. mr. dr. Witteman, minister van binnenlandse zaken, en dr. Albering, secertaris der partij. Eerstgenoemde was reeds voor de stoet aanwezig in gezelschap van de burgemeester van Gouda, die e%htpr weer spoedig vertrok. Deze middag w?s georganiseerd dopr het Kfing- bestuur van Gouda terwijl de rege ling berustte bij de afd. Gouda van de K.V.P. De voorzitter hiervan, de heer A. de Vos, beklQm het eerst het spreekgës|oele om de bedoeling van deze bijeenkomst kort uiteen te zet ten en de sprekers welkom te heten. Dan kondigde de heer Honout, penn. van het Kringbestuur als eer ste spreker aan de minister van bin nenlandse zaken. De forse gestalte van deze bewindsman werd met een applausje begroet. Spr. ving aan met de vraag: waarom zijn deze ver kiezingen nodig? En via de grond wetswijziging kwam Z. Exc. er aan toe om in telegramstijl en in grote lijnen het regeringsbeleid onder de loupe te nemen. a) Buitenlands beleid. Zijn het vijfmogendhedenpact, de Benelux en de samenwerking der 16 Marshall- landen geen mooie resultaten! b) Indonesisch beleid. Dit is een steen des aanstoots voor uiterst rechts en uiterst links. Toch is het slechts een uitvoering van de Koninklijke rede van Dec. 1942, waarin aan de koloniale volken vrijheid en gelijk waardigheid werd beloofd. Node moet de regering militaire macht in Indië laten,om de aan de Indone siërs gegeven of te geven vrijheid niet aan anderen te doen verliezen. Linggadjatti zal worden uitgevoerd. En hier kwam Z. Exc. op de actie Welter, die met 'n boomering werkt en door succes bij zijn afbraakmetho de het tegendeel zal oogsten van wat hij beoogt. Immers verzwakking van de K.V.P. doet de invloed van de P. v. d. A. stijgen. c) Sociaal-economisch beleid. Ge werkt is of wordt aan de sanering van het geldwezen, beheersing van lonen en prijzen, export-verhoging, maatregelen ter bevordering der ar- beidsrust (wat ook al ligt in het sa mengaan met de P. v. d. A.); het gunstige oordeel van buitenlanders; efefctenwaardering, e.m. Over onze regeringspartner merk te ,spr. aangaande religieuse princi pes op, dat het nog de vraag is, of onze godsdienstige beginselen met velen in de P. v. d. A. wel meer ver schilden dan met de principes van A.R. en C.H. Idem wat betreft de staatkundige beginselen. In de K.V-P- is ruimte voor Weiter zowel als voor Ruijgers c-s. Spr. memoreerde nog de verbeteringen van pensioenen, sala rissen. consumentencrediet, subsidie Bijz. Hoger Onderwijs, jeugdsubsidie e.m. Toch staat er nog veel op sta> pel o.a. Zondagsrust, openbare zede lijkheid, bibliotheekwezen, regeling oorlogschade, bestrijding van het communisme, waarbij genoemd wer den de herinvoering van het ambte narenverbod, tussentijds ontslag van bepaalde functionarissen e.m. De 33 1. Zijne Exc. eindigde met een krach tige opwekking om de 33 1 te hei pén halen. Na de korte pauze kreeg dr. Albe- ring het woord, die de K.V.P. zag als de gezinspartij. Hierbij noemde spr. de kinderbijslag, en hoe de K.V.P. alleen stond bij de stemming over de progressiviteit. Via woningbouw kwam spr. op onderwijs. Het aantal studiebeurzen is vier maal zo groot dan voorheen. Genoemd werden nog de regeling voor ouden van dagen en de Huwelijkswetgeving. De positie van de K.V.P. is maar een opinie-onderzoek in Maart 1948 gaf de communisten toch nog 9 pet.! Dus waakzaamheid geboden. Weiter maakt in zi#n politieke blun der nog een bar slechte en sluwe propaganda! Dit is reclame voor de KiV.P.! Aan het slot riep spr. allen op om 7 Juli te zorgen, dat het huisnum mer van de K.V.P. niet verandert, maar blijve No. 1. De heer Honout dankte hierna spre kers en allen, die hadden meege werkt deze middag te doen slagen* (ook al had de opkomst veel beter gekund). Speldjesverkoop, Volkslied, huistoe. Reuters diplomatieke correspondent meldt: Waarnemers te Londen zijn van mening, dat de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de landen der West-Europese Unie, op 19 Juli in Den Haag te houden, aan betekenis wint door de crisis te Berlijn en de deze week te Warschau gehouden vergadering van de minis ters van buitenlandse zaken der Oosi- Europese landen. Verwacht wordt, dat de ministers in Den Haag de volgende vier be langrijke kwesties zullen bespreken: 1. De coördinatie van de defensie plannen. 2. De betrekkingen met andere re gionale groeperingen in het niet- communistische deel van Europa, zo als de Scandinavische groep of de Middellandse-Zeegroep (Griekenland, Turkije en Italië). 3. De plannen voor West-Duitsland in het bijzonder waar het gaat om internationale controle op het Ruhr- gebied en de houding van de West- Europese Unie met betrekking tot de ontwikkeling in Oost-Duitsland in het licht van het te Warschau uitgegeven acht-landencommuniqué. 4. De economische problemen in verband met het E.R.P. DE N.A.T.U. EN HET KATHOLIEK WERKVERBAND (Van een speciale medewerker) Naarmate het amateurtoneel in ons land zich ontwikkelde, groeide het verlangep naar aaneensluiting. Men riep daarom de Nederlandse-toneel unie in het leven, een neutrale in stelling, die vooral na de oorlog zich wist in te burgeren en in alle delen van het land het amateur toneel aan z ch verbond. Zo is het tot de huidige dag en zo was het te begrij pen, dat het derde congres, dat in het voorbije weekeinde te Hilversum werd gehouden, allerwegen belang stelling trok. Zelfs uit Be7gië waren de belangstellenden gekomen. Uit de mond van de voorzitter, mr G^veringa te Leiden, hebber wij gehoord, wat de Natu zoal doet, om de aangesloten toneelgroepen te binden. Zij heeft weekenid-cursus- sen georganiseerd, die onder leiding van beroepstoneelspelers de ama teurs weten los te maken van een dosis eigenwaan.' Deze zomerzal men za'fs komen tot een toneelkamp waartoe Drakenburg is uitgekozen. Een experiment was het een-acter- tournooi; maar hieraan zal nog wel wat te verbeteren zijn, opdat het kan uigroeien tot een wezenlijk stuk soholingswerk. Drie letterkundigen, onder wie Jurriaan Zoetmulder, schrijven stukken voor het amateur toneel en velen 'helpen aan de op bouw van een eigen bibliotheek. En voor de toekomst denkt men aan het jeugdtoneel en aan verbetering van de toneel-outillage. Al deze activi teiten zijn moge1 ijk gemaakt, mede dank zij de geldelijke steun van mi nister Gielen en van het Prins Bern- hardfonds. Nochtans zullen velen, die dit Hil- versums congres hebben meege maakt, een volgende keer ontbre ken, omdat zij reeds in beginsel héb ben besloten, toe te treden tot het Werkverband „Katholiek Amateur toneel", dat thans officieel is gesticht Natuurlijk is er overleg gep^egd tussen dit Verband en de Natu. en begrijpelijk tracht de Natu de aangesloten katholieke clubs te be houden. Doch in de „wandelgangen" van het congres hebben wij duide lijk vernomen, dat het daartoe niet zal komen. Niet alleen de zuidelijke clubs, die- een grote groep vormen, zullen de Natu veriaten, maar ook het katholieke amateurtoneel boven de rivieren. Katholieke bestuursle den van de Natu, die wij spraken, zeiden, hun houding alsnog te zul len bepalen. Vertegenwoordigers van katholie ke clubs spreken alvast als hun me ning uit, dat zij meer gebaat zijn met het nieuwe Werkverband van kath. amateurtoneel, voornamelijk vanwe ge het milieu. Bovendien respecteert men de activiteit van het Kath. Ne derlands cultuurcentrum, dat na ver schillende besprekingen met lande lijke organisaties het Hoogwaardig Episcopaat een plan tot principieel toneelverband heeft voorgelegd. En men weet reeds uit de pers, hoezeer de bisschoppen wensen, dat aUe to neelgroepen, welke de katholieke grondslag aanvaarden, zich daarbij zullen aansluiten, met uitsluiting ANJERDAG Zonder cultuur geen geestelijke vrijheid, zonder cultured arbeiders geen cuituur. Het is goed dat te zeg gen, maar.het helpt niet veel als wij die arbeiders alleen woorden schenken. Daden zijn nodig om hen in de gelegenheid te stellen hun werk te verrichten en te voltooien. Daden of nuchter gezegd geld. Het Prins Bernhard Fonds zorgt ervoor, dat het geld voor de culturele ar beid, die onze geestaMjke vrijheid moet waarborgen, daar komt, waar net nodig is! Doch dan moet het fonds zelf eerst voldoende geld hebben. Wij allen moeten het geven. Daarom zijn nu de witte anjers thuis bezorgd. Die moet ge dragen op 29 Juni. Met het wimpeltje! Bij ruim 50.000 sigarenwinkeliers, kruideniers, bakkers, banketbakkers, bloemisten en in verscheidene plaat sen ook bij andere groepen, winke liers kunt u tegen vrije gift in de offerbus de Rood-Wit-Blauwe vrij heidswimpeltjes verkrijgen. Deze winkeliers tonen door deze daad van burgerzin, dat hun vrijheid wat waard is. Toont gij dat ook; laat uw geldt in de offerbus niet te beschei den zijn. Geeft wat u missen kunt. Of meer. Tua res agitur; het gaat om uw a^er zaak! Wie geen anjerkaart mocht hebben ontvangen kan bij de winkelier, waar hij het wimpeltje koopt, een los an jer-embleem krijgen. evenwel van semi-beroepsgroepen. Dan zal men bij de Natu niet ach terstaan omdat ook het voorlopig be stuur van het katholiek verband aantrekkelijke plannen heeft uitge werkt, o.'a. voor zo noodzakelijke regie-cursussen, voor een bibliotheek een orgaan en een centraal advies bureau. Op de grote Landdag die 17 en 18 Juli in Utrecht wordt gehou den, zal men er meer van horen. Op een druk bezochte openlucht meeting heeft minister Fiévez Vrij dagavond te Helmond belangstelling gevraagd voor de grote vraagstukken van deze tijd. Spr. verklaarde, in de afgelopen twee jaren met* hart en ziel voor de West-Europese samenwerking te heb ben gewerkt en als minister van Oor log zegt hjj uitdrukkelijk, dat de mi litaire samenwerking niet betekent, dat anderen nu voor onze veiligheid zullen gaan zorgen. Onze militaire krachtsinspanning is tot heden uit sluitend op Indonesië gericht en met de opbouw van het machtsapparaat voor eigen land moet nog worden be gonnen. Als het Nederland ernst is met de samenwerking, duldt die op bouw geen uitstel meer. Als minister van Oorlog kan spr. met grote voldoening verklaren, dat de militaire samenwerking in de Be- neluxlanden zich in volkomen har monie en overeenstemming voltrekt. Spr. verzekert, dat de opbouw in Indonesië in volle gang is, dank 'zij' de grote bijdrage van ons leger en onze vloot. De in korte tijd uit de grond gestampte Nederlandse 'strijd macht is met een geest bezield en verricht haar taak op een wijze, waar voor men in de hele wereld bewon dering heeft. De minister verzekerde, dat Nederland trots kan zijn op deze strijdmacht en hij drong er ten sterk ste op aan onze terugkerende jongens ten dank niet alleen met muziek te begroeten maar de steun te geven, waarop zij recht hebben. CLANDESTIENE SLACHTING. De Delftse politie is er dezer da gen in geslaagd enige clandestiene slachters te arresteren. Een agent van politie trof op de Laan van Al- tena een man aan met ongeveer 25 kg vlees. Hij zeide het te hebben gevonden. Hij zou juist op weg zijn naar het bureau van politie om het daar aan te geven. De agent stelde echter een nader onderzoek in. Na lang en nauwlettend zoeken ontdek te m'en te Den Hoorn de slachtplaats. In een achter de woning gelegen tuin trof men de resten van een paard en twee koeien aan. Djie personen, onder wie een uit Delft en twee uit Den Hoorn, zijn gearresteerd. Inmid dels heeft de Rotterdamse politie on geveer 110 kg vlees in beslag geno men, dat van dezelfde glachtiifg af komstig was. RANTSOENBONNEN SERIE G NA 3 JULI 1948 ONGELDIG. De rantsoenbonnen van de serie G zullen na 3 Juli a.s. niet meer gel dig zijn. Na die datum zijn voor voedingsmiddelen, tabak 'en zeep- artikelen uitsluitend de rantsoen- bonnen van de serie H geldig. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 57) Eveneens heb je ten enemale te vergeten, dat je eens als schoolin- specteur boven zijn echtgenote hebt gestaan en dat je toen over haar prestaties als onderwijzeres alle mogelijke nonsens in je notitieboekje hebt genoteerd; kortom, de juiste toon zou ik wel spoedig gevonden hebben. Ik onderbrak hem. „Mijn beste BaHhassar, de juiste toon tegen mij en mijn vrouw is al leen die, welke een oprecht en ge waardeerd vriend bezigt." Hij keek op zij. „Mooi heel mooi, mijnheer Huber tus, Maar het gaat niet. 't-Zit zo... Maaltje, wil trouwen. Sedert die af faire met Mieltje wil ze niet langer wachten. En ik ben eigenlijk al se dert tien jaar in het geheim met haar verloofd. Tja, mijnheer Hu- :rtus, u zult toch hopelijk niet den- en dat ik ooit tussen de tweelingen weifaM heb? Want zie eens hier, als je de keus hebt tussen twee vrouwen, waarvan de een twee-en- dertig eigen tanden heeft en de an der maar een-en-dertig en een kunst tand, dan neem je toch de eerste nietwaar?" „Natuurlijk!" Hij glimlachte. Ik ben altijd voor 't complete ge weest. De andere gebreken van Emilia wil ik buiten beschouwing laten, want Maaltje heeft me opge biecht dat zii eveneens gesleed heeft Maar nu in''ernst: de „Druiventros" kunnfen we niet laten schieten. Het is haar vaders erfgoed. En je wilt toch ook wel eens zelfstandig wor den. En dan, mijnheer Tinim heeft er maar weinig geld uitgenomen, zo dat ik, met wat ik zelf bezit, de aangrenzende grond erbij zou kun nen kopen en er een mooi bedrijf van maken. Ik kan mij natuurlijk niet mijn leven lang met die tapperij occuperen; dat laat ik over aan die lieden die daarvoor zijn aangesteld en aan het toezicht van de vrouw. Ja, mijnheer Hubertus, u zult het wel verschrikkelijk egoiètisch van me vinden, dat ik me zelfstandig wil maken en ik heb weken lang met me zelf overhoop gelegen over de vraag of ik nu trouwen moest of bij u rent meester worden; maar per saldo, ik ben op Maaltje verliefd en als je zeven-en-veertig bent, is het voor trouwen niet te vroeg. Neemt u het me kwalijk?" „Neen, Balthassar! Maar ik zal het landgoed nu natuurlijk niet kopen." Hij liet het hoofd hangen. „Neen, mijnheer Hubertus, dat kunt u ook niet. Zonder mij gaat u bankroet!" Gisteren is Emil Böriisch veroor deeld. Hij kreeg twee jaar. Verzach tende omstandigheden. Ik geloof, dat het een minimum-straf is, die hij ge kregen heeft. Ik was de rechters voor deze menselijke uitspraak op recht dankbaar. De kerel, die de jonge Lohmann zijn arm heeft ver brijzeld heeft, kreeg anderhalf jaar. Dat vond ik niet veel. Tenslotte heeft de een het vaderland van een houtzagerij, de ander van een be gaafde ofschoon lichtzinnige schil der beroofd Elisabeth Ranke woont in de stad. Zij wacht. Wacht op de verlossing uit schande en lijden, wacht op de liefste. Ik heb beiden bezocht: Emil in de gevangehis en Elisabeth. Emil heeft me volmacht gegeven zijn va derlijk erfgoed te verkopen. „Naar mijn geboortegrond ga ik niet meer terug," zei hij. „Ik kan me niet door iedere schobbejak met sche ve ogen laten aankijken. Ik zal in een ander Silezisch dorp grond ko pen en me daar vestigen. Ergens, waar ook veel bos is.'' „Denk maar a'door aan het bos, beste Etmil. Twee jaren zijn geen eeuwigheid. In het groene woud zul je weer blijmoedig worden, zul je je thuis voelen. Het woud is overal hetzelfde." Elisabeth Ranke trof ik aan vol vertrouwen. „Ik geloof, dat Emil goed voor me zal zijn," zei ze. „We hebbben el kander vergeven en we moeten er nu alleen voor waken, dat we el kaar nooit meer iets te vergeven zullen hebben." Ik stond verbaasd, toen het meisje dat zo zeide, hoe klaar zij haar toe stand inzag en hoe zij met weinig woorden haar toekomstige levens taak schetste. Balthassar en ik hebben ons voor genomen over enige tijd voor Emil een verzoek om gratie in te dienen bij de overheid. Eerst vandaag kwam de oude Krü gel thuis. Er komen 'n heleboel plichtplegingen aan te pas en het duurt 'n hele tijd voor aleer een on schuldige na 'n revisie van het von nis in vrijheid wordt gesteld. Balthassar heeft bij deze invrij heidstelling een dubbele rol ge speeld. Ten eerste moest hij zelf als aangeklaagde voor de rechtbank verschijnen, aangezien hij de ambte naar die zich indertijd voor Krü- gel's schuld het meest „verdienste lijk" had gemaakt, openlijk een „idioot" had genoemd, welke be lediging hem een amende honora ble en een geldboete van tweehon derd mark heeft gekost. In zijn ver dedigingsrede voerde hij aan, dat hij de ambtenaar niet had willen kren ken, maar slechts critiseren; ieder een had het in deze zaak bij het ver keerde eind gehad; zijn eigen de tective-pogingen en die van mijnheer Hubertus waren eveneens idioot ge weest. Zo offerde hij zichzelf en mij op het zoenaltaar der gerechtigheid, maar hij ontkwam er niet mee aan een veroordeling. De beledigde amb tenaar was iemand zonder humor en trok derhalve zijn aanklacht niet terug. De tweede rol, die Balthassar bij Krügel's in vrijheidstelling speelde, was werkelijk schoner en verheffen der. Hij zelf is de oude Krügel in een koets met twee. paarden aan de gevangenis gaan afhalen, terwijl hij tevoren de navolgende bekendma king aan het brandspuithuisje had laten bevestigen: Attentie! Onze dorpsgenoot Joseph Krü gel werd onschuldig veroordeeld en bijna ten gronde gericht. Hij heeft een vreselijke tijd achter de rug Onze gemeente moet hem bij zijn terugkeer een feestelijk ont vangst bereiden. Ere, die ere toe komt, en wie komt meer eer toe dan hem, die onschuldig geiden heeft? Tot deze feestelijke samen komst van de gemeente Zaterdag a.s. des avonds te zeven uur in de „Druiventros" nodigt u uit Balthassar, baljuw. De voordeur van de „Druiventros'' was met guirlandes versierd. In de zaal stond een versierde stoel. Bier vaten waren gereed gezet. De hele gemeente was verenigd. Een wagen reed voor. Balthassar betrad met de oude Krügel de zaal. Eerst heeft hij zich met 'hand en tand tegen deze hem toegedachte hulde verzet. Bal thassar heeft hem toen bepraat en toen dat niet hielp, heeft hij hem on zacht toegebeten dat hij zich had te schikken en tegen geen staats macht verzet had te plegen a^s deze hem wilde huldigen. Met het gevolg dat Krügel's schuchtere ziel hele maal in elkaar kroop en hij zich alle hulde- en vriendelijkheidsbetuigin gen willoos liet welgevallen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2