Vandaag de T.T. races De Zweed Bergelin schakelde Parker uit DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 GISTEREN SNORDEN REEDS DE MOTOREN Duizenden brachten de nacht op de Drentse hei door Duizenden verkleumde, maar verre van ontmoedigde motorenthousiasten die geen onderdak in Aassen hadden kunnen krijgen en de nacht onder de blote hemel hadden doorgebracht, trachtten zich heden bij het krieken van de dag door middel van een wan deling over de heide om het Drentse circuit warm te lopen alvorens om half 11 de startvlag voor de eerste der drie races neer zou gaan. In mo reel opzicht behoefden zij geen sti mulans. De spanning, waarmede de wedstrijd van vandaag tegemoet werd gezien, is waarschijnlijk nooit zo groot geweest, de belangstelling zeker nimmer groter. Een ruwe schat ting der T.T.-commissie vermeldde te middernacht reeds 75.000 belang stellenden. De grote stroom volgde in .de morgenuren en verwacht werd, dat meer dan 120.000 toeschouwers vandaag de wedstrijden zullen bij wonen. Nooit tevoren hebben in de Drent se hoofdstad zoveel auto's tegelijk geparkeerd gestaan, nooit tevoren hebben zoveel mensen tegelijk in As sen gedurende de gehele nacht geen oog dicht gedaan. In alle restaurants bleven de gasten dansen tot zijn op braken om zich te ongeveer 6 uur in lange files naar het circuit te bege- ven.Deze laatsten hebben althans geen last van de koude gehad, maar dui zenden anderen, die zich tijdig van een goede plaats wilden verzekeren, zochten de heide reeds gisteravond voor middernacht op en trotseerden, de koude nacht onder de blote he mel. Daarmede spaarden zij zich bo vendien de toegangsprijs van drie gulden uit, want eerst te midder nacht werden de toegangswegen af gesloten. Na die tijd mocht niemand de terreinen betreden zonder geldi ge kaart. Een nachtelijke autotocht over het 161/2 kilometer lange parcours le verde dan ook een fantastisch schouw spel op, vooral tussen Assen en Hoog halen en in het bijzonder bij de Pastoorsbocht bij de oude tol, waar enkele duizenden onversaagde mo torenthousiasten kris kras door el kaar in door de boeren tegen ver goeding geleverd stroo wat slaap trachtten te krijgen. Duizenden an deren stonden langs de weg of tracht ten te rusten in kleine provisorisch opgeslagen tentjes. Weer anderen hadden zich uitgestrekt op de ban ken van geparkeerde auto's en tou ringcars. Soortgelijke tonelen deden zich verleden jaar voor, doch toen was de droge warme zomertempera- tuur ook des nacht niet verdwenen. Ditmaal hingen dichte nevels over 't land en huiverden zelfs de in jassen gehulde wandelaars van de vochtige koude. Maar om half vier gloorde het OLYMPISCHE SPELEN. De Ned. deelneming aan de Zomerspelen Naar wij vernemen is het thans ze ker, dat Nederland in de volgende takken van sport bij de Olympische Zomerspelen te Londen vertegen woordigd zal zijn: Zwemmen met een waterpoloze- vental en een dames-herenzwem ploeg. Chef d'equipe is de heer A. W. Sabel, leidster der dames mevr. F. L. A. Suttorp-van den Bearg, trainster mevr. Braun, trainer waterpolo de heer F. Kuyper. Schermen voor sabel en degen. Chef d'equipe overste Eckhart, trai ner sabel de heer Spronk, trainer de gen de heer Abrahams. Roeien. Chef d'équipe dr. A. Mar- res. Athletiek dames en heren. Ploeg leider heren de heer J. H. Moerman, ploegleider dames de heer J. Wirtz. Masseur is de heer van der Kar, masseuse mej. Pfann. Dr. Ver- rijp zal als medisch verzorger te Lon den fungeren. Schieten. Chef d'équipe nog niet aan gewezen. Worstelen. Chef d'équipe de heer W. F. Eckhardt. Gewichtheffen. Chef d'équipe de heer J: Perel. Wielrennen. Chef d'équipe de heer J.-Stol. A Zeilen. Chef d'éqyipe ir. J. Loeff. Kano dames en heren. Chef d'équi pe de heer A. Kerkckhoff, trainer de heer J. Rooker. Hockey. Chef d'équipe jhr. L. J. Quarles van Ufford, coach de heer du Pon, trainer de heer Vriezinga. Voetbal. Chef d'équipe nog niet aangewezen. Gymnastiek dames. Chef d'équipe nog niet aangewezen. Boksen. Dr. W. Posthuma Chef d'équipe, verzorger B. Bergstroem. Ruitersport. Chef d'équipe nog niet aangewezen. Aan welke nummers Nederlandse athleten zullen deelnemen bij athle tiek en ook bij zwemmen staat nog niet vast, aangezien men eerst nog verscheidene selectiewedstrijden wil afwachten. Ook de namen van de deelnemers zullen pas over enkele weken kunnen worden bekend ge- maakf. hetgeen niet alleen voor athle tiek en zwemmen geldt, maar ook voor verscheidene andere takken van sport, zoals voetbal,' hockey, boksen, kano, ruitersport, enz. Ongeveer een week voor de aan vang van de spelen zullen de chef de mission de heer K. J. L. Lotsy, de chefs d'équipe,.trainers, verzorgers en deelnemers te Amsterdam bijeenko men teneinde ook op deze wijze de ploeggeest te versterken. daglicht reeds, een half uur later kwam de zon op en met de zon keer de de T.T.-koorts onder het legioen der duizenden terug. Zij schaarden zich om het circuit en vergaten in de spanning voor de races de ellende van de nacht. Harold Daniell en Artie Bell, de twee Britse cracks van Norton's fa- brieksploeg lagen gistermórgen tij dens de training der zware klasse in het gras bij De Haar langs het ruim 16 Vï km lange circuit op de vlakke'Drentse Heide. Over de weg gierde als primeur voor Europa de Italiaanse coureur Bandirola op de sensatie motor van deze 17de Grote Prijs van Nederland, de zeer be sproken luchtgekoelde viercylinders (rnet vier enorme uitlaatpijpen) van de Gilera fabriekert, waarvan de Italianen er speciaal voor deze gro te motorrace drie hebben gebouwd. De Italianen arriveerden eerst gis-' ternacht en bij de training van gis termorgen hebben zij op alle des kundigen diepe indruk gemaakt. Zo ooit, dan verwachtte men, dat de Nortonrijders heden een der zwaar ste vuurproeven wacht, indien zij hun hegemonie in de halve liter klasse wensen te behouden. De titanenstrijd, die verleden jaar reeds tussen de Italianen en de En gelsen, en toen met een gunstige uitslag voor de laatsten, werd ge leverd zou nog heviger kunnen zijn, indien ja, indien de nieuwe Ita liaanse motoren voldoende uithou dingsvermogen bezitten om de 330 km uit te rijden. Intussen zijn tijdens de training in alle drie klassen, waarin gestart wordt, de 125 cc (voor de eerste maal), de 350 cc en de 500 cc reeds fraaie tijden gemaakt. Bij de „Brom vliegen" noteerde onze landgenoot (en favoriet voor de overwinning) Dick Renooy een gemiddelde van 97 km per uur en in de beide zwaar ste klassen werden de snelste ron de-tijden van verleden jaar zonder veel moeite om zeep gebracht. In de 350 cc werd voor de Velocette rij ders Fruth en Bills 134 km afge drukt en in de 500 cc maakten Da niell en Bell beiden een ronde m'et een gemiddelde \ran 142 km per uur. Bandirola noteerde op zijn nieuwe vierpitter Gilera voor de eerste ron de op het voor hem onbekende cir cuit maar eventjes 134 km en voor de tweede 138 km per uur. In deze zwaarste klasse, de be langrijkste der drie races, starten hedénmiddag niet minder dan vijf tig renners uit Engeland, Italië, Fin land, Spanje, Frankrijk, Tsjecho- Slowakije, België, Zweden en Ne derland. De Italianen rijden op Gilera en Guzzi met vrijwel al hun bekende cracks behalve Tenni en Balzarotti. De Britten verschijnen met Norton, Triumph, A.J.S. en Velocette. twee Zwitsers Georges Cordey en A. H. Luthold hebben verstek laten gaan. Aan Nederlandse zijde nemen 13 renners deel, onder wie van Rijs wijk, Knijnenburg, Veer, Simons en Schot. VOETBAL. FRANSE OLYMPISCHE PLOEG— NEDERLANDS BONDSELFTAL. Het Nederlands Bondselftal, dat on der de naam de „Zwaluwenop 14 Juli a.s. des avonds te 18 uur te le Havre tegen de Franse Olympische ploeg zal .spelen, is als volgt samen gesteld: Doel: de Munck, Sittardse Boys. Achter: Evers, Neptunus en Albers Vitesse. Midden: Temming, DOS; Krijgh, BW en Fanger, DWS. Voor: Draeger, Ajax; Lugthart, Be Quick Groningen; Appel Sittardse Boys; Biesbrouck RCH en Mulders, PSV. Reserves zijn van Eist, Wagenin- gen; Spel DWS; Boeree, Haarlem en van der Weer, Wageningen. FINALE REGIONAAL JEUGDTOURNOOI. Morgen 27 Juni zullen op het ter rein van VVSB te Noordwykerhout de eind wedstrijden plaats vinden'van het regionaal jeugdtournooi, wat reeds was begonnen op 2e Pinkster dag, zowel in Amsterdam als in Den Haag, waarin waren ondergebracht de kampioenen van de junioren afd. A van alle afdelingen van het Bis dom Haarlem. In deze voorronde waren de win naars, die voor eind wedstrijden in aanmerking kwamen: RK VVA, Gr. Willem, VACj DEM en Spartaan. Tus sen deze vier favorieten zal Zondag gekampt worden om de Bisschop- beker. Programma 12 uur: RKVVA Graaf Willem II-VAC; 1 uur: DEM- Spartaan (uur der wedstrijden 2 x 25 minuten); 2 uur tussen wedstrijd: VVSBLimburgs-elftal; 3.15 uur: fi nale: (deze wedstrijd duurt 2x 30 mi nuten). VETERANENCOMPETITIE „LEIDEN". Op verzoek van de'Scheidsrechters- groep „Leiden" is in Groep 1 alsnog een veteranenelftal van deze groep ingedeeld. Het programma dient derhalve als volgt te worden aangevuld: Woensdag 30 Juni: Quick Boys „Scheidsrechters": 7 Juli: Noordwijk „Scheidsrechters". 14 Juli: „Scheids rechters"RCL: 21 Juli: „Scheids rechters"LDWS. 2 9Juli: Lisser B „Scheidsrechters". De wedstrijd U.V.S.Quick Boys. Mr. dr. A. A. van Rhijn, secr.- gen. van het departement van Socia le Zaken zal een openingswoord uit spreken en de aftrap verrichten van de voetbalwedstrijd U.V.S. y. Quick VOETBALLER GAF KOP-STOOT Voor het Arnhemse Hof verscheen de 34-jarige Zutphense chauffeur A. H. van O, die als achterspeler van Zutphania tijdens de voetbalwed strijd AZCZutphania, gespeeld op 29 Dec 1946, een speler van AZC een zodanige kopstoot had geseven, dat deze een hersenschudding opliep. De rechtbank te Zutphen had van O vrijgesproken nadat de officier maanden gevangenisstraf had gerequireerd. De officier was daar na in hoger beroep gegaan. Van O had zijn unfaire daad aan gekondigd door aan mensen tussen het publiek te roepen: „Die kame raad gaat er nog wel uit." Hij bleek een aanzienlijke straf lijst te hebben. Inmiddels heeft de K.N.V.B. hem levenslang het deel nemen aan voetba1 wedstrijden ont zegd. De Proc. Generaal beoordeelde de kopstoot als gemeen en lafhartig en achtte de opzet bewezen. Eis: drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Boys, welke Woensdag a.s. te 7.30 uur op het U.V.S.-terrein ten bate van de Algemene Nederlandse Inva liden Bond, afd. Leiden, gespeeld wordt. Het muziekcorps van „Werk- mans Wilskracht" zal de ontmoe ting opluisteren, terwijl in de rust speldjes ten bate van bovengenoem de vereniging verkocht zullen wor den. „St. Bernardus". Zondag gaat de bal aan het rollen voor de wedstrij den van het trio SJZ, Stompwijkse Boys en St. Bernardus, waarvan de helft van de entregelden zal worden afgedragen aan het Kath. Thuisfront. Ook zullen onder de rust van het le elftal, dames collecteren voor het zelfde doel. De club die het meese aantal pun ten zal behalen, komt in het bezit van de Thuisfront-beker. Morgen dan 12 uur St. Bernardus 3SJZ 3; 1 uur 15 St. Bernardus 2SJZ 2; 2 uur 30 St. Bernardus 1SJZ 1. Altior. Programma voor Zater dag: Altior A adsp.NSV A-adsp. 4 uur; Nic. Boys A-adsp.Altior B- adsp. 4 uur; Altior A-jun.WSB jun. 7 uur. Ook de oefenwedstrijd tussen de kringelftallen A en B Za terdagavond op he Altior-terrein om 7 uur. Zondag: Altior III—VTL III 12 u.; Altior C-adsp.VTL-adsp. 12 uur; Altior II—VTL II 1.30 uur; Altior A-jun.VTL-jun. 1.30 uur; Altior IVTL I 3 uur. Aan de.pits en op het circuit te Assen heerst een grote bedrijvigheid om alles tot in de puntjes verzorgd te hebben als Zaterdagmorgen het startsein wordt gegeven voor de grote Internationale T.T.-races 1948. No 69 G. H. v. d. Laan met 350 c.c. Velocette slaat de verrichtingen gade van een der deelnemers, die zijn trainingsronden rijdt. Wet. Boys. Het wedstrijdpro gramma voor Zondag vermeldt de interessante strijd op het Wet. Boys terrein tussen Wet. Boys I en War- munda I, e half drie. Om 1 uur Wet. Boys IIRijpwetering II. Voorts Rijp wetering IIIWet. Boys III te 1.30 uur. Rijpwetering A—Wet. Boys A 12 uur. NSV A—Wet. Boys B te half drie en Zaterdag namiddag 6 uur DOSR asp.Wet. Boys asp. Stompw. Boys. Alle elftallen van Stompw. Boys spelen vriend schappelijk tegen de elftallen van DWO uit Zoetermeer. Het le, 3e en 4e elftal spelen op eigen terrein; het 2e elftal, de junioren en adspiran- ten trekken naar Zoetermeer. ZEILEN De Kaagweek 16-20 Juli Zoals bekend zullen van 16—20 Juli de jaarlijkse wedstrijden van „De Kaag" gehouden worden, genaamd ,,De Kaagweek". Op Vrijdag 16 Juli vangen de wed strijden aan met onderlinge motor- bootwedstrijden en nationale team wedstrijden voor de zeilers in 12 M2. Klasse, Valkenklasse, Olympiajollen- klasse ,16 M2. Eenheidsklasse en 12 V oet j ollenklasse. Tevens zullen de gebruikelijke on derlinge zeilwedstrijden gehouden worden, t.w. in de Drakenklasse, Re genboogklasse en Pampusklasse zon der bijzeilen. Tevens zal er een Re genboogklasse voor dames worden ge- zeild, waarbij de jachten moeten worden bestuurd door dames, terwijl de bemanningen zowel dames als he ren mogen zijn. Voor de internationale en nationale zeilwedstrijden is inschrijving mo gelijk in elf klassen, met in totaal twintig afdelingen. Vóór 5 Juli moet ingeschreven zijn. Daarna worden geen inschrijvingen meer aangeno men, ook niet tegen dubbel inleggeld. De HollandFriesland Regenboog- wedstrijd wordt gehouden op 18, 19 en 20 Juli. Joe Louis blijft wereldkampioen WALCOTT IN 11e RONDE K.O. Vier uur vqordat de strijd tussen Joe Louis en „Jersey" Joe Walcott (die eigenlijk Arnold Cream heet) zou beginnen arriveerden de eerste be zoekers al in het Yankee station te New York. Ze waren blijkbaar nogal optimistisch wat het weer betreft, want bijna niemand had een regenjas bij zich, ofschoon velen hunner gis teravond tot op de huid toe nat ge worden waren in de donderbui, die zich boven het stadion ontlastte. An derhalf uur voor de aanvang van de match welfde zich een bijkans wol kenloze hemel boven het schitterend verlichte terrein. Er waren plaatsen gereserveerd tot een bedrag van ruim 750.000 dollars, en het bestuur van de 20th Century Sporting Club vekende op een totale recette van ongeveer 850.000 dollar. Het lot indachtig van de boksers, die Louis totdusver in een revanche match ontmoetten, hadden de meeste wedders hun geld op de wereldkam pioen gezet. Zowel Abe Simon als Schmeling, Buddy Baer, Billy Conn, Arturo Godoy en Bob Pastor waren immers bij de revanche zonder uitzon dering k.o. geslagen, en soms in zeer korte tijd, wat aanleiding had gege ven tot de slogan „pas op voor Louis de tweede keer". Een uur voor de wedstrijd was de titelhouder dan ook r.og met 11/5 favoriet. Het resultaat was ook nu een knock out-zege van Louis. In de eerste tien ronden was het spel „vrij kalm" ge gaan ,zo kalm zelfs, dat het publiek schreeuwde om meer actie. Toen in de 11e ronde Walcott een linkse af vuurde, antwoordde Louis met een straight left, gevolgd door een se rie halfarmstoten. HU bracht geen enkele magl zijn rechtse in het ge ding. Onder gejoel van het publiek zette walcott toen een aanval in die hem noodlottig zou worden. Want Louis ving hem op en dreef hem met rechtse slagen tegen het hoofd in de touwen. Even scheen het alsof de uitdager de storm zou doorstaan, want hij probeerde terug te vechten Maar Louis wierp toen alle voorzich tigheid over boord en beukte er op los met stoten van elk kaliber. Wal cott incasseerde zeker twaalf harde kaakslagen voordat een' vervaarlijke rechtse, die de kin trof, hem naar het canvas zond. HU kwam op zUn rug te liggen, krabbelde overeind bU „ne gen" maar viel terug op zyn knieën en werd uitgeteld toen de ronde 2 minuten 56 seconden geduurd had. Louis' had van de voorgaande 10 ron den er 5 op zijn naam gebracht tegen Walcott 3. Twee ronden de 4e en de 10e waren gelUk. Na de wedstrUd verklaarde Joe Louis voor de microfoon: „vanavond heb ik mijn laatste wedstryd ge bokst". Walcott schudde .hem de hand glimlachte en zeide: „Joe Louis is nog alty'd een groot kampioen. Het spijt me, dat ik al myn vrienden teleurge steld heb. Maar ik heb van het begin tot het eind gedaan wat ik kon", POSTDUIVEN „Gevleugelde Vrienden" (Leid- schendam.) De 115 gevleugelde vrienden welke Zondag j.l. uit Or leans zouden starten zijn wegens slecht weer eerst Maandagmorgen losgelaten. De afstand was 500 K.M. De start begon om 6.25 uur waarna de eerste vogel arriveerde om 11.45.56 uur op het hok van de heer J. P. v. d. Meulen neerstreek. De wind was Zuidoost. SENSATIE OP WIMBLEDON In heroïsche strijd De derde en tot dusver grootste sensatie van de Wimbledon kam pioenschappen heeft gisteren plaats gehad: de Amerikaan Frank Parker, de speler met de zogenaamd beste kansen voor het kampioenschap 1948 is in vijf sets door de Zweed Len- nart Bergelin uitgeschakeld in een wedstrijd, die ongeveer drie uur in beslag nam en waarin de Zweed, on danks een blaar aan zijn duim en een aanval van kramp, in kampioens stijl de overwinning behaalde. Het eigenaardige feit deed zich voor, dat het aanvankelijk een bijzonder fcaaie vertoning was, aangezien beide par ty en ongeveer drie sets lang het tem-, po drukten en lange ralleys het scherm vormden voor verkenningen, die zich heel langzaam ontwikkelden en blUkbaar geen definitieve resul taten opleverden. Twee volkomen ge lijkwaardige tegenstanders worstel den zich op die manier door de eer ste set, waarin de Zweed op een ge geven ogenblik de stand 5—4 en 40 15 had bereikt, maar toen plotseling een reeks fouten maakte, die hem de set kosten. De tweede set was re gelmatiger en nu herhaalde Bergelin zyn fouten van de eerste set niet, zo dat hem de overwinning in die set rechtens toekwam. Toch leek op dit moment Parker beter op zijn tegen stander ingespeeld en Bergelin moest zich enorm inspannen, alvorens hij in de zestiende game de stand der sets met 21 in zijn voordeel kon brengen, hetgeen op zichzelf reeds een sensatie van betekenis was. Het publiek, dat zich nu langzamerhand van de kwetsbaarheid van Parker be wust geworden was', geloofde echter nog niet aan de uiteindelijke over winning van Bergelin. De Amerikaan se superioriteit van vorige jaren had ook voor Parker een voetstuk ge bouwd, daa deze Amerikaan echter te hoog plaatste. Toch leek Parker door het lot begunstigd, want een onge node, zo niet ongewone, gast ver scheen op het centrecourt in de vorm van een krampaanval, die de Zweed belaagde. De vierde set had Bergelin reeds met 60 gewonnen gegeven, vernioe- delUk om zich geheel te kunnen ge ven aan de uiteindelijke en beslissen de aanval in de laatste set. In de vUf- de set stonden ongelUke partUen te genover elkaar: een nog gave Parker en een Bergelin, die nu door drie vij anden werd bestookt, een overmacht, die elk ander speler overrompeld zou hebben, maar die Bertelin's tegen stand nog meer prikkelde en hem de energie verleende om het nog 18 ga mes uit te houden. Parker's kans lag natuurlijk in een zo lang mogelijk vermoeien van de Zweed en men kreeg dan ook weer hetzelfde beeld uit de eerste set: lange ralleys, waar bij Parker zich met diepe slagen van de baseline verweerde, omdat Berge lin aan het net voor hem te gevaarlijk bleek. Baar Bergelin vocht als een held, die het laatste steunpunt ver dedigde, dikwijls aanvallend, gedach tig aan de waarheid, dat de aanval toch altijd de beste verdediging is. Hij speelde zich eén epos voor de an nalen van de Zweedse tennisgeschm- denis en zijn triomf werd met een daverende ovatie door het Britse pu bliek beloond. Met Bergelin bereikten Muüoy, die gemakkelijk van Harper won alsme de Brown, die aanvankelijk met gro te tegenstand van de Indiër Bose te kampen had, de vUfde ronde van de laatste acht". Aangezien Patty zeker van Meredith wint en ook Falken- burg een kans heeft om Sedgman uit te schakelen, zullen nog minstens drie en mogelijk vier Amerikanen tot de laatste acht behoren. Mevrouw Blaisse Terwindt be trad met opgehoven hoofd de leeu- wenkooi op baan een, waar zij welis waar met huid en haar door de Wim- bledonkampioene 1947, mrs. du Pont- Osborne, werd opgegeten, maar tQch nog vier games wist te winnen, ze speelde terecht een „va banque"-ten- nis met pittige slagen, die een beter lot verdienden. Hier echter waren zij slecht een tUdelyk uitstel van exe cutie. De belangrUkste uitslagen waren: Heren-enkelspel vierde ronde: Ber gelin (Zw.) slaat Parker (Am.) 5—7 7_5 9—7 0—6 10—8; Mulloy (Am.) sl. Harper (Austr.) 75 60 64; Brown (Am.) sl. Bose (Ind.) 4—6 8_6 6—4 6—4. Dames-enkelspel, derde ronde: me vrouw Dupont-Osborn (Am.) sl. me vrouw Blaisse-Terwindt 6—2 62; mevr. Landry (Fr.) sl. mevr. Tuckey (Eng.) 6—1 6—1; mevr. Kormoczy (Hong.) sl. mevr. de Meulemeester (Belg.) 3—6 6—2 6—1; mej. Curry (Eng.) sl. mej. Scofield (Am.) 7—5 6—4. Herendubbelspel, tweede ronde: v. Meegeren (Ned.)—Coen (Egypte) sl. MansellTuckes (Am.) 57 64 6_3 64. Cernik en Drobny (Tsj.) slaan Bayley en Lister (Eng.) 63 64 63; Bromwich en Sedgman (Austr. sl. Proctor en White (Eng.) 6—1 62 61; Brown en Mulloy (Am.) sl. Misra en Sahwney (Ind.) 6_i 5_7 46 7—5 63! Bromwich en Sedgman—Drobny en Cernik (6— 2, 4—6, 6—2, 6—1). Damesdubbelspel: Mej. Quertier en mej. Gannan (Eng.) sl. mej. Rollin Couquerque (Ned.) en mevr. Neivers (Fr.). DE INTERNATIONALE DEELNAME TE NOORDWIJK. Van 13 tot 18 Juli zullen op de ba nen van de Noordwykse sportvereni ging de ploegen van de internationale clubs van Ingeland, FrankrUk, Bel gië, Nederland en misschien ook Amerika elkaar in een halve compe titie ontmoeten. Dit is in internatio naal spel een geheel nieuwe wed- strijdvorm. Elke ontmoeting bestaat uit 4 enkelspelen en 2 dubbels. Van de genoemde landen nemen de sterk ste spelers aan de wedstrijden deel. De Nederlandse ploeg heeft als gast de Australiër Bromwich, een van de candidaten voor de titel te Wimble don. FrankrUk komt met Boratra. Cochet, Brugnon en Bernard, Enge land met Mottram, Sturgess, Harper en nog een vierde man, België o.a. met hun kampioen Washer. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN ZUID-HOLLAND. De wedstrijden om het personlyk- damkampioenschap van Zuid-Holland 1948 hebben wederom een aanvang genomen. Hieraan nemen 11 personen deel n.l.: B. de Graaf (Rotterdam), J. H. Ansems (Rotterdam), J. v. Haasdonk (Den Haag), L. Streur (Den Haag), L. de Hartog (Dor drecht), B. G. Grouwstra (Den Haag), F. Gordyn (Den Haag), W. Roozenburg (Rotterdam), Th. v. Prooyen (Rotterdam), W. Huisman en I. Laterveer (beiden Leiden). De eerstaankomende heeft het recht mede te spelen om het kam pioenschap van Nederland 1949. De heer W. Huisman, die de 5e plaats bezette in de finale om het kampioen schap van Nederland 1948, neemt ondanks deze wedstrijden, toch aan de kampioenschappen van Neder land 1949 deel, aangezien de eerste 6 het recht hebben het volgend jaar direct voor de titel uit te komen. Leidse Districts-Dambond is vertegenwoordigt door de heren W. Huisman en I. Laterveer. In de eer- stef ronde speelden zij tegen elkaar. De heer Huisman wist op overtui gende wijze zijn partij te winnen. De 3e ronde wordt Zaterdag 3 Juli a.s. in de bovenzaal van Amicitia aan de Steenstraat te Leidtn ge speeld. Aanvang 4 uur.- Gespeeld worden de volgende partUen: B. v. d. Graaf—J. V. Ansems, W. RoozenburgW. v. Haasdonk, F. GordUn—I. Streur, B. Grouwstra—I. Laterveer, L. de HartogTh. v. ProoUen. Huisman heeft rust, aangezien v. Herk 'zich na de le party heeft terug getrokken. De eerste ronde werd in Den Haag gespeeld. De uitslagen zijn: De Graafvan Prooijen 11: An semsRozenburg 11; van Haas donk—GordUn 0—2; Streur—Grouw stra 0—2; Laterveer—Huisman 0—2; v. Herk—de Hartog afgebr. SCHAKEN. PIONPROMOTIE II. Zoals wU in het eerste artikeltje over dit onderwerp zagen (L.C. van 19/6) is het noodzakelyk dat, voor het doen promoveren van een pion in een eindspel van koning t pion te gen koning, de koning le vóór zijn pion staat en 2e de koning de opposi tie heeft. Daar het behoud van de op positie meestal afhankelijk is van de omstandigheid wie aan zet is, zal het bezit van nog andere zetten dan die met de koning van grote invloed zijn op de winst. Wanneer men, i.p.v. met de koning te moeten zetten, nog een of meer pionzetten kan doen, die in wezen de stelling niet veranderen of zoals men dat noemt, nog één of meer tempozetten beschikbaar heeft, dan behoudt men de gunstige voorwaar den voor de winst. Wit is aan zet. En speelt 1. e2e3! Bijv. Wit: Ke4, pion e2; Zwart: Ke6. De situatie is in wezen niet veran dert maar.zwart is nu aan zet en is gedwongen de oppositie op te ge ven, byv. 1Ke6f6; 2. Ke4d5 enz. Een apart geval hebben we bij de z.g. randpionnen, d.w.z. de a- en h-pionnen. Hier zijn oppositie, tem pozetten, koning-vóór-de-pion niet van toepassing. Daardoor wordt dus de kans, om met een rand-pion méér te winnen veel geringer dan die met de andere pionnen. De randpion wint alleon dan, wanneer het gelukt de vijandelijke koning zowel van het promotie-veld als van de naburige velden af te houden. Bijv. Wit: Kb6, pion a2. Zwart: Kc8. Deze stelling is doqr wit niet te win nen. Wanneer de koning alleen het z.g. loperveld (c8, cl, f8, fl) kan be reiken is remise meestal een voldon gen feit. Alleen wanneer de vrij-pion reeds de 6e (3e) rij heeft bereikt en aan zet is, dan is er nog winst. Bijv. in bovenstaande stelling i.p.v. pion a2 pion ab. Na 1. a6a7 wint wit. Hier echter gaat het niet. Men zie: 1. a2a4, Kc8—b8; 2. a4—a5, Kb8—e8; 3. a5a6, Ka8—b8; 4. a6—a7h Kb8— 8; 5. Kb8a6 pat! of: 1. a2—a3. Kb8; 2. a4, Ka8; 3. a5—Kb8; 4. ab—Ka8; 5. a7paf. Ook met eerst de kop a7, dus 1. Ka7Kc7; 2. a4, Kc8; 3. a5—Kc7; 4. a6Kc8; 5. Ka8—Kc7; 6. a7—Kc8 wordt niets bereikt. De strijd met de rand pion is dus veelal terug te bren gen tot de strUd om het loperveld. "Totaal anders wordt de situatie wanneer het niet gaat om K. t p. te gen K-alleen, maar'K t (xfl) pion nen tegen K t x pionnen. Een pion méér dus. BUv. Wit: Ke3; pionnen <*5 en g4; Zwart: K f6, pion c6. Hier hoeft wit zich helemaal niet druk te maken met het doen promo veren van pion g4 maar hij wint reeds gemakkelUk door de dreiging van pion g4. Pion g4 dwingt K f6,in zijn nabij heid te blUven en intussen verovert Ke3 de pion c6 en brengt c5 naar c8. BUv. 1. Ke3e4, Kf6—e6; 2. g4— g5, Ke6e7; 3. Ke4—e5, Ke7—f7; 4. Ke5—d6 enz. Of 1. Ke3—e4, Kf6— 2. Ke,4e5, Kg5x94; 3. Ke5—d6, Kg4 —f5; 4. Kd6xc6, Kf5—e6; 5. Kc6—b7 enz. Een raadgeving in verband hier mede: wanneer men een eindspel heeft met één pion meer en met pion nen op beide vleugels ruil dan alle pionnen op de vleugel van de plus pion, zodat men daar een vrijpion overhoudt. Staat de plus-pion op dezelfde vleugel dan is 't meer oppassen. Bijv. Wit: Kd4, pionnen b4, c2; Zwart Kd6, pion b5. Op 1. c2c4t> b5xc4; 2. Kd4xc4 kan wit niet meer winnen (oppositie!). Maar wel na: 1. c2—c3!, Kd6—é6: 2. Kd4e5, Kc6—b7; 3. Ke5—d6, Kb7 b6; 4. Kd6d5, Kb6—b7; 5. Kd5— c5, Kb7ab; 6. Kc5c6 en wint. Ter oefening: A. Wit; Kh6, pion c4. Zwart: Kg8. Wit aan zet, wint. B. Wit: Kd3, pion c2; Zwart: Kc6. Wit aan zet, wint. C. Wit: Ka6, pion a2; Zwart: Kd3. Zwart aan zet, maakt remise. W. H. VAN DER- NAT. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7