Hubertus Qoif, ZATERDAG 26 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Postzegels van Koningin Juliana Naar aanleiding van het 50-jarige regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin zullen van 31 Augustus t/m 30 September a.s. herdenkingszegels in de waarden van 10 en 20 cent ver krijgbaar worden gesteld. Zij blijven tot ultimo 1949 voor frankering geldig. Voorts zal in verband met de troonswisseling de beeltenis van H.M. de Koning in Wilhelmina op de in omloop zijnde of nieuw uit te geven ge wone zegels van 5 cent en ho ger, worden vervangen door die van het nieuwe staatshoofd Bij de troonwisseling zullen zegels van 10 en 20 cent met de beeltenis van de nieuwe vorstin gereed zijn. De overige waarden zullen t.z.t. zo spoedig mogelijk verschijnen. Zowel de herdenkingszegels als de nieuwe zegels in de gewone uitgifte zullen worden vervaardigd naar ontwerpen van S. L. Hartz. WONINGPRODUCTIE IN AfRIL '48 Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta- tisiek kwamen in April j.l. 2164 nieuwe woningen gereed. Deze wa ren als volgt over de provincies ver deeld: Groningen 122, Friesland 238. Drerfrhe, 118, Overijssel 165, Noordoostpolder 3 Gelderland 207, Utrecht 61, Noord-Hol1 and exclusief Amsterdam 77, Amsterdam 15. Zuid- Holland exclusief Rotterdam en Den Haag 206, Den Haag 1, Rotterdam 100, Zeeland 207, Noord-Brabant 401 Limburg 243. In de genoemde maand werd begonnen aan 2738 nieuwe wo ningen, terwijl er aan het einde dier maand 42103 in aanbouw waren. In de eerste 4 maanden van 1948 kwa men 7703 nieuwe woningen gereed. ZEGELWET 1917. Per resolutie van 10 April 1943 no. 65 werd de zegelplichtigheid van chèques, bewijzen van stortingen en creditering, afgegeven door banken, opgeheven. Per 1 Juli 1948 werd door de Minister van Financiën deze vrij stelling opgeheven, waardoor ge noemde stukken per dien datum weer gezegeld moesten zijn. Deze bepaling is thans opgeschort tot 1 October a.s. zodat genoemde stukken tot 1 Oct. weer zegel vrij zijn. STEDEN ONDER DE GROND. In Rotterdam wordt een internatio naal congres gehouden voor „onder grondse stedenbouw" een onder werp, dat in ons land gelukkig nau welijks actueel is. Een van de inlei ders, een Fransman, deelde mede, dat ondergrondse werkers in Zweden en Amerika altijd willen weten, welk weer het boven is. Men heeft dan ook ondergrondse borden aangebré-cht, waarop staat vermeld of boven de zon schijnt, of het regent etc., en het is geble ken, dat deze simpele vermeldin gen van zeer gunstige invloed zijn op de ondergrondse werkers. Te vens werd geconstateerd, dat bij deze werkers geen eigenaardige ziektegevallen voorkwamen, wier oorzaken in het ondergrondse werk zouden liggen. Een andere inleider legde er de na druk op, dat de ondergrondse stede bouwers niet wensen het gehele men selijke leven in te graven. NATIONAAL MUZIEKFESTIVAL TE s-GRAVENHAGE. Het staat thans vast, dat op 5 t/m 7 Augustus een nationaal muziekfes tival voor harmonie- en fanfaregezel schappen te 's-Gravenhage in de Koe kamp gehouden zal worden. Dit festival' belooft, dank zij de samenwerking van het Haags jubi leum-comité, de Kon. Militaire Kapel en de vier grote landelijke organisa ties van harmonie- en fanfaregezl- 'schappen (de Ned. Federatie, de Al- gem. Ned. Unie, de Chr. en R.K. mu- ziekbonden) iets bijzonders te wor den. Dertig van de beste corpsen uit den lande, w.o. Limburgse mijnwer kerscorpsen, nemen er aan deel, teza men omvattende 2000 man. Het ligt in het voornemen van de organisatoren de Haagse bevolking op grote schaal van het muzikaal kunnen van de medewerkenden te doen ge nieten, mede door o.a. op Zaterdag 7 Augustus een grote stertocht door onderscheidene corpsen te laten hou den. die des avonds besloten wordt met een gezamenlijk optreden op het Plein onder medewerking van de Kon. Militaire Kapel. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 56) NEGENTIENDE HOOFDSTUK Herfst. Vader Woud is oud ge worden. Zijn haar vergeel, het valt uit. Dikwijls kreunt hij a'sof hij rheumatiek heeft; meestentijds zit hij maar bedrukt en stil als een grijsaard. 's-Morgens en 's-avonds, als het kouder wordt, hult hij zich huiverend in ondoordringbaar-dikke neveldekens. Alleen op warmer da gen coquetteert hij nog een beetje Vaak echter is de oude man van een grote schone klaarheid en diepe mildheid. Hartstochtloos... onbe vreesd voor leven en 'dood. Iemand, die alles heeft doorgemaakt en nu het leven .wel niet veracht, maar toch met een glimlachende berusting met het einde er van verzoend is. Zon der gemor of gemelijk gesteun. Het leven was schoon. Het is voorbij. Goed. Ik ben tevreden. Zo wordt een wijze oud. Zo wordt ook het woud oud. De zangvogels zijn weggetrokken GEEN BEVOORRECHTING SPOORWEGEN BIJ VRACHTVERVOER. Het is niet de bedoeling van het wetsontwerp tot regeling van het ver voer van goederen met vrachtauto's de spoorwegen een bevoorrechte po sitie te verlenen tegenover de andere vervoerstakken. Bij het geregeld ver voer moet men trachten te komen tot vrijwillige combinatie in de vorm van coöperaties. Dit zal van Overheids wege gevorderd dienen te worden. Reeds gevestigde ondernemers zullen in het algemeen niet op hun crediet- waardigheid en vakbekwaamheid worden getest. Aldus het voorlopig verslag van de commissie uit de Tweede Kamer voqr openbare werken, verkeers- en wa terstaatsaangelegenheden naar aan leiding van de besprekingen die zij met de Min. over dit onderwerp heeft gevoerd. De Minister deelde daarbij tevens mee, dat hij de instelling over weegt van een tarieven-commissie, die het karakter van een studieor gaan zou moeten krijgen en waarin alle vervoerstakken vertegenwoor digd zouden zijn. DE AANMAAK VAN KALK- SALPETER STAAT ER GOED VOOR Dezer dagen heeft de Vereniging van Fabrikanten van en Handelaren in Kunstmeststoffen en Voederstof- fen haar 40-jarig bestaan herdacht. De heer D. Koudijs, voorzitter, sprak een herdenkingsrede uit en zette de betekenis van de V.K.V., die thans 231 leden telt, uiteen. Het program vermeldde voorts een excursie naar de bedrijven der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen (Mekeg) te IJmui- den, waar het ontstaan van kunst mest uit gas met belangstelling werd gadegeslagen. Bij dit bezoek werd vernomen, dat de productiecapaciteit van de Mekog thans ongeveer 90.000 ton kalksalpeter per jaar bedraagt. De fabriek draait weer op volle toe ren en overschrijdt regelmatig de vooroorlogse productie. De groeiende stikstofbehoefte in Nederland en in de gehele wereld heeft de directie van de Mekog aanleiding gegeven te besluiten de productiecapaciteit aan zienlijk uit te breiden. Er is thans een fabriek in aanbouw, waarin 175.000 ton kalkammonsalpeter per jaar kan worden gemaakt. Deze productie zal niet uitgaan van kooksovengas, doch van kooks, zulks uit overwegingen van algemeen economische aard. De directie hoopt, dat nog in 1949 met de productie kan worden begonnen. De uitbreiding en het herstel meege rekend, dat ook in andere Nederland se stikstof bedrijven plaats vindt, zal de stikstof-meststoffenindustrie de binnenlandse markt dan- weer geheel kunnen voorzien, evenals voor de oorlog, toen zelfs nog geëxporteerd kon worden. MISDIENAARSDAG. In het Haarlems diocees wordt de ze dag gehouden op Donderdag 19 Aug. te Amsterdam. Het program is als volgt: 10 uur: Gezongen H. Mis met toe spraak in de Nicolaaskerk tegenover het Centraal-station. 11 uur: Bijeenkomst in de grote •zaal van Krasnapolsky (Vier min. lo pen vanaf de kerk) Hier treedt Henk Zoutendijk op met zijn meesterlijk en boeiend poppenspel. Vanaf half één zijn align vrij om te genieten van aTes wat Amsterdam en omgeving aan schoons en heer lijks te bieden heeft. Wij denken b.v. aan het Begijnhof, de schuilkerk „O. L. Heer op Zolder", rondvaarten door grachten en havens, Artis en Aquarium, Schiphol, een bezoek per tram of boot aan Volendam en Mar ken enz. Er is overvloedig gelegen heid iets te gebruiken of boterham men op te eten. De deelnemingskosten bedragen 50 cent per persoon. Amsterdam heeft voor alle jon gens uit heel het land een bijzonde re klank, 'n Tocht naar Amsterdam is altijd een succes! Alle verdere inlichtingen kunt u verkrijgen bij het Centrum voor Acolythen-actie ^rakkenstein, Nij megen. „St. Bavo" ZIJ WILDE DRIE MILLIOEN SIGARETTEN SMOKKELEN. Bij een onderzoek van een Belgi sche vrachtwagen te Bilchen aan de Belgisch-Duitse grens door Duitse douane w&den onder de lading, die uit bloemkool bestond, niet minder dan drie millioen sigaretten ontdekt. Het transport stond onder leiding van een vrouw, die in een peisonen- auto mee reed. Zij betreurt nu in de strafgevangenis te Aken het verlies van bloemkool en sigaretten. als millioenen bont-gevederde mu ziekjes. Voorspoedige reis! Jullie zullen je aan een andere plek hech ten en ook vandaar weer wegtrek ken. Op Allerzielen zal het woud ster ven. En met Pasen zal het herrijzen. Omdat het deze zekerheid bezit, diep en innig bezit, daarom is het zo rustig. Najaar. In de stad ben ik het herfsten in de natuur nooit gewaar geworden. Maar hier, toen de zwa luwen zich voor de reis verzamelden kon ik een gevoel van angst niet on derdrukken. Ik persoonlijk voel voor zwaluwen veel minder dan voor an dere dieren. Ze zijn me te schichtig, te schuw. Maar toen de staalblauwe vlucht wegtrok, wist ik, dat zij ons in duisternis en eenzaamheid achter lieten. Vroegere zwerfdrift werd wakker. Ik kon een biljet nemen en eveneens naar Egypte vertrekken, 'k Had er weliswaar twintigmaa1 meer tijd voor nodig en duizendmaal meer moeilijk heden te overwinnen dan de zwa luwen, maar ik zou toch het zonnige land der pyramiden bereiken. Ik bemerkte echter spoedig, dat het verlangen naar de verte och maar zwak was. Een professor aan de uni versiteit te New York, een chirurg. De Meteor-straal vliegtuigen Hel is vandaag voor de Nederland se luchtmacht een belangrijke dag; De^Langverwachte Gloster „Meteor"- straalvliegtuigen komen heden in ons land. Zo zullen deze zeer moderne toestellen op de volgende week Za terdag en Zondag op Ypenburg te houden vliegfeesten kunnen laten zien, waartoe ze in staat zijn. Deze Gloster „Meteor", Mark IV is een één-persoons vliegtuig, voor zien van twee straalmotoren, die het toestel een zeer grote snelheid ge ven. De straalmotor zuigt door een opening voorin lucht aan. Deze wordt door een compressor verdicht en in verschillende kamersgeleid, waar petroleum of benzine wordt ingespo ten. De lucht zet dan uit, stroomt met grote kracht door turbines en wordt dan aan de achterzijde uitge stoten. De „Meteor" heeft twee Rolls- Royce Derwent V turbine-straalmo toren. De vleugelwijdte bedraagt 11.34 M., lengte 12.5 M. (de nieuwste uitvoering is 76 c.m. langer) en hoog te 3.96 M. Het toestel kan ten hoog ste ruim twee uur en drie kwartier iff de lucht blijven. Het kan ge bruikt worden als jager; de „Me teors" van de Rolay Air Force zijn als zodanig bewapend n*t vier 20 m.m. kanonnen en kunnen bovendien twee bommen van duizend Engelse ponden of acht raketten meenemen. De maximum-snelheid wordt door de fabriek opgegeven als 941 K.M. per uur. Het toestel kan direct na de start ruim twee kilofneter per minuut stijksnelheid ontwikkelen. Het heeft tien minuten nodig om een hoogte van ruim twaalfduizend meter te bereiken. Alle Gloster Meteor IV toestellen hebben een druk cabine als stan daarduitrusting. De nieuwe uitvoering heeft een langere romp, waardoor een extra brandstof-tank meegevoerd kan wor den Het toestel kan daardoor lan ger in de lucht blijven. Blijkens berichten in de Engelse vakpers wordt nog steeds aan nieu we uitvoeringen van de „Meteor" gewerkt. Zo zijn er ook enkele uit gerust met een haak, om ze te ge bruiken op vliegdekschepen. Met die haak „pikken" de landende toestel len dwars over het dek gespannen kabels op, die de landingssnelheid verminderen. ASSURANTIE BEMIDDELINGS- BEDRIJF. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van het assurantie-bemiddelingsbedrijf, waar in wordt voorgesteld de inschrijving van de tussenpersonen in registers. Aan'de inschrijving kunnen bepaal de, nader bij K.B. te regelen, voor waarden worden verbonden. De regeling is slechts van toepas sing op bemiddeling, welke als zelf standig beroep wordt uitgeoefend en dus niet op hen, welke" in loondienst vpn verzekeraars werkzaam zijn. Bij K.B. kan worden bepaald, wel ke beroepen met dat van verzeke- KIND ONDER AANHANGWAGEN GEDOOD. Op de Arnhemse weg zijn gister avond om ongeveer zeven uur twee kinderen, die zonder dat de chauf feur h6t had bemerkt, op een vracht auto geklommen waren, er af geval len. De vijfjarige jongen A. Stok kers, wonende op de Valkenweg, ge raakte onder de aanhangwagen en werd op slag gedood. Het tweede kind, de zesjarige A. V. kreeg een ernstige beenbreuk. EEN ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. De nabestaanden van een jonge man, die op 7 Januari 1946 na zijn vlucht uit Valkenheide in de buurt van Amersfoort is aangehouden, heb ben een eis tot schadevergoeding in gesteld tegen de Staat. Een agent van politie had de jongen gearresteerd, nadat hij enige waarschuwingsscho ten had gelost. De vluchteling had gezegd, dat hij niet geraakt was. Lo pende was hij naar het hoofdbureau gegaan, waar hij in een cel werd op gesloten. Toen hij daar een poosje had gezeten, ging hij „vreemd" doen. De geneeskundige dienst werd ge waarschuwd, maar toen de arts arri veerde, wfis de jongen al overleden. Hij bleek een schotwond in de longen te hebben. zei me eens, toen ik met hem van Karlsbad naar Nürnberg reisde: „Iets mooiers dan het Duitse woud bestaat er niet." „En wat vindt u dan van Italië?" vroeg ik. „Ach," antwoordde hij, „Italië is een kaalkop met een krans wingerdloof. Ik wil bij het woud blijven. Lie ver bij het in doodsslaap rustende Duitse woud zijn dan elders als vreemdging rondzwerven. Voor niemand is het zo'n diep ge not, eens gedurende enkele weken in het buitenland te zijn als voor de Duitser; bij niemand openbaart zich na enige tij£ het hei wee zekerder dan bij een Duitser. Toch huiverde ik voor de winter. Hoe hem dor e komen!? Ik had te weinig om handen. Mijn boeken konden me niet redden; daarvoor waren mijn studies te weinig ernstig De eenzaamheid zou mij te machtig worden. Toen kwam ik Erica op de bosweg tegen. Wij bleven tegenover elkaar staan; De herfstwind wervelde rode bladeren om ons heen. Waarom bloosde zij? Vermoedde zy, wat ik haar zeggen wilde? Ik zei het kort. Zonder omwegen. Ik weet niet, of er ooit een aanzoek gêdaan is, dat eenvoudiger was. „Erica, ik vraag je, mijn vrouw te worden!" AMBTENAREN VERDACHT VAN OPLICHTING EN COLLABORATIE. Twee voormalige ambtenaren van het departement van sociale zaken V. en K. hebben voor het Bijz. Ge rechtshof te 's Gravenhage terecht ge staan. In een dagen lange zitting heb ben zij zich te verantwoorden gehad terzake van oplichting en collabora tie. Tegen betaling van kleinere en grotere bedragen, zouden zij diverse personen beloofd hebben hen van Ausweizen of andere papieren te voorzien. In vele gevallen was hier niets van gekomen en de bedragen zouden dan niet teruggegeven zijn. Wat de collaboratie betreft, deze zou hierin bestaan hebben, dat zij bevor derd hadden dat arbeiders van siga renfabrieken biezen matten vlochten, die door de Duitsers als camouflage materiaal werden gebruikt. Van de trainingsbijslag die hieraan verbon den was zou een gedeelte in de zak ken van verdachten zijn gevloeid. Vele getuigen a decharge verklaar den door de verdachten geheel be langeloos te zijn geholpen. De procureur-fiscaal heeft tegen ieder der verdachten geëist, 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 24 October 1946 af en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van 20 jaar.. Na de pleidooien deelde de presi dent mee, dat het hof de onmiddel lijke invrijheidstelling van beide ver dachten gelastte. Uitspraak 7 Juli. Het verraad te Oud-Ade ZEVEN JAAR GEEIST De vier Canadese piloten, die terug kerende van een tocht naar Duits land, in Mei '43 in de omgeving van Oud-Ade bijb de Kagerplassen, nabij het Venneme'er, een noodlanding had den moeten maken, konden het niet ongelukkiger getroffen hebben. Een paar jeugdstormers, die in het clubgebouw aldaar gebivakkeerd wa ren, hadden hun leider, de 41-jarige Maarten de Groot, er mede in kennis gesteld, die op zijn beurt zich haastte telephonisch de Duitsers er mee in kennis te stellen. Deze laatsten hadden er geen gras over laten groeien en waren binnen een minimum van tijd ter plaatse om de geallieerde vliegers gevangen te nemen. Voor deze even verraderlijke als onvaderlandslievende daad, stond de G., die echter nog meer op zijn kerf stok had, voor het Bijzonder Ge rechtshof in Den Haag terecht. Ook in Oud-Ade had men van dit heerschap «ellende ondervonden. Daar was n.l. in de nacht van 15 op 16 Sept. '44 door een groepje land- wachters een inval gedaan in de wo ning van Jac. Droog, waar een Joods gezin, man, vrouw en kind was on dergedoken. Deze laatste drie, door het nachtelijk rumoer gewekt, had den nog juist weten vluchten. Droog, die echter het gevaar te laat scheen ontdekt te hebben, werd ge arresteerd en naar Amsterdam ge transporteerd, waar hij enkele dagen later de dood vond voor het vuurpe- leton. Wat het eerste feit betrof, trachtte verd. zich door allerlei bochten en kronkelingen er uit te draaien door te beweren, dat de Duitsers reeds op de hoogte waren met de schuilplaats der piloten. Ook voor het geval-Droogh trachtte hij aan te tonen, dat hier meer toe val in het spel zou zijn geweest. Het feit had zich namelijk kort na Dolle Dinsdag voorgedaan, toen de jeugd stormers uit hun clubhuis waren weg gevlucht en de inwoners van Oud- Ade de inrichting hadden geplunderd. Na terugkeer van de jeugdstormers zijn deze met de Groot aan het hoofd, in de omtrek naar de verdwenen in ventaris gaan zoeken. Zo werd bij Droog een vuurwapen gevonden, het geen zijn ongeluk is geweest. Ter zitting werd o.m. een brief van de Groot's vriend, die in Rusland lag, voorgelezen, welke een antwoord bleek op een hoogopgeschroefd schrij- van van de Groot, die zich zelf tot een soort held scheen gemaakt te heb ben. „Jammer", stond er in de be wuste brief „dat ik dat niet heb mogen meemaken". In zijn requisitoir bracht de Proc.- fiscaal, mr. van Doorn, dan ook deze brief ter sprake, waarin hij verd.'s vriend de suggestie diende gewekt te zijn. dat hij een held bij de S.D. was, hetgeen de mentaliteit van verd. meer dan voldoende kenmerkt. Bij de Proc.-fiscaal stond het ver raad van de piloten vast. Wel wilde Eerst zei ze in het geheel niets; minuten lang bleef zij zwijgend naast me lopeh. Toen vroeg ze: „Waarom?" Waarop ik in alle oprechtheid ant woordde: „Ik heb je van harte lief." Even greep ze met bevende hand mjjn hqjid, maar liet ze weer snel los. Terwijl we verder wandelden, ver volgde zij: „Maar ik ben maar een eenvoudige dorpsonderwij zeres." „Erica, je zult een dorpsonderwij zeres in ruime zin worden!" Daarop vertelde ik haar van mijn plan, het landgoed te kopen. Alles hing nu nog slechts van Balthassar af, die, sedert de komst van de oude Lohmann en sedert deze na een he-* vige twist met Balthassar in gezel schap van zijn zoon weer vertrok ken was, schuw en ongenaakbaar was geworden. Wanneer het lukte Balthassar te winnen als „rentmees ter.als raadgever.als vriend, dan konden we het proberen. We wa ren wel beiden nieuwelingen op het land, maar zoals anderen het geleerd hebben, zo zouden ook wij het leren, en dan zou het wouddorp een goed beheer krijgen; dan zou Erica een vervulling voor al haar menslievende plannen vinden en duizend mogelijk heden voor haar goed hart. hij aannemen, dat verd. niet het oog merk heeft gehad Droog te doen ar resteren. Rekening met dit alles houdend eis te hij zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr. Kymel wees in zijn pleidooi op de mentaliteit van zijn cliënt, die door zijn psychische aanleg een bijzonder man was, behept met grootheids waanzin en een ongebreidelde nei ging tot opscheppen. Om die reden drong hij er bij het Hof alsnog aan op een psychiatrisch onderzoek, niettegenstaande hij voor de verstrekkende gevolgen van een dergelijk rapport enigszins huiverig 'bleek. Het Hof zal op 5 Juli a.s. uit spraak doen. JODENVERVOLGER HOORDE 2 MAAL DOODSTRAF EISEN. Een der mc#st beruchte S.L.-ers uit Den Haag, de Amsterdammer J. Fr. Kling, die vele honderden Joden arresteerde en in het verderf stortte, hoorde door de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht de doodstraf tegen zich eisen, nadat dit in November van het vorige jaar ook reeds was gevraagd voor een serie schanddaden van even grote omvang. Een jongeman van ongeveer 26 jaar. Samengeknepen, dunne lippen en een paar onschuldige ogen, die door een grote bril het Hof vragend aankijken. Zo ziet Kling er uit, als hij terechtstaat. Maar honderden Joodse landgenoten, in Auswitz en andere kampen jammerlijk omgekomen, heb ben hem destijds anders gezien, toen hij in zijn Duitse uniform en de Duit se taal sprekend, door de Haagse stra ten joeg op jacht naar onschuldigen. Het is een triest: rij van getuigen. Zij vertellen van honderden gevallen. Kling was een specialist. De gewone Joden-arrestaties \yerden verricht door de Haagse politie, maar als er zieken, ouden van dagen of sterven den vielen op te halen, dan kreeg Kling daarvoor van zijn chef, de be ruchte „Juaen-Fischer" uit Scheve- ningen, de opdracht. Hij haalde het R.K. Ziekenhuis op het Westeinde leeg, hij arresteerde de Joodse pa tiënten van het krankzinnigengesticht Oud-Rozenburg te Loosduinen. Hij kwelde zijn arrestanten. Stervenden begoot hij met water, ernstige zieken trok hij zonder pardon uit bed. Hij schold, raas en tierde. Hij had dat allemaalgedaan, niet wetende wat er met de joden zou ge beuren, vertelde hij. Maar waarom dan, zo interrum peerde de procureur-fiscaal, mr. L. J. M. M. Drabbe, voegde u een gevange ne toe: „Dan ben jij al lang vergast", toen deze zeide, dat je eens ter ver antwoording zou worden geroepen? Een diep zwijgen was de ongewilde bekentenis van deze mensen jager. NERVEUSE TEMMING OP DE BEURS. Het Loudens beursbericht van gis teren maakte melding van een ner veuze stemming in verband met de politieke tegenstellingen in Duits land. Hierbij gevoegd de incidenten in Ned. Indië en de ook elders nog heersende veelal onbehaaglijke si tuatie had de effectenmarkt gisteren weinig reden tot optimisme en sloe gen de koersen aan het Damrak een dalende richting in. De opening van de markt was al aanstonds beneden het vorig slotpeil en in de verdere etappes bleek het lichte aanbod in de zeer dunne markt voldoende om de koersen verder te drukken. BINNENLAND. Vondels „Leeuwendalers" zal de ze zomer door de Ghesellen van den Spele in het natuurtheater te Oister- wijk worden vertoond onder regie van Henk Schaer. De eerste voorstel ling is Zondagmiddag 4 Juli. Behalve de 3 Meteor straalvlieg tuigen die de Nederlandse Lucht macht in haar bezit heeft gekregen, komt binnenkort ook een z.g. dual meteor, een tweepersoons slraalvlieg- tuing voor de training der vliegers. Prins Bernhard zal Dinsdag 6 Juli te Amsterdam zes Douglas-DC-8 toestellen van de KL.M. met namen van leden van het Prinselijk gezin dopen. Aan koning Gustaaf van Zwe den is op zijn 90ste verjaardag een antiek vuur-comfoor met zilveren op gewerkte bak aangeboden, namens vele Nederlanders. Bij een oude eik reikte ze mij haar handen en haar jonge, kuise mond. mond. Het was geen laaiende, Roeiende liefde, het was een liefde die duren zou: naar elkaar verlangen, elkaar begrijpen, bij elkaar passen, samen groeien. Met Balthassar ging het heel wat moeilijker. Hij beantwoordde al mijn voorstellen en argumenten met een duidelijk en klaar „Neen!*' Sedert zijn ervaringen met de oude en de jonge Lohmann was hij grimmig, mi- santhropisch en hevig achterdochtig geworden. Het huwelijk van Emilia en Timm dat reeds enkele weken na onze ontmoeting in Klemm's lunch room plaats had, was hij door een „dienstreis" ontlopen. Sedert dien was hij onzichtbaar. Ik begreep niets van hem. Het was voor hem toch precies hetzelfde, welke van de twee druivenzusters hij kreeg! Of was hij op de gouden tand verliefd geweest en treurde hij nu om het naar Berlijn vertrokken Mieltje. Maaltje huilde ongeveer de hele dag van verlangen naar haar tweehngzuster. Neen, er waren vele andere din gen, die de arme man dwars zaten Het meest wel mijn plan om het landgoed te kopen. Dat bezorgde Balthassar de hevigste zielestrijd. De senaat van het Nijmeegse stu dentencorps is voor het nieuwe stu die-jaar samenge&teld uit: Praeses: T. Th. Schaapveld; vice-praeses: C. W. E. Abbenhuis; ab-actis I: J. G. van der Pas; ab-actis II: Mej. M. A. J. Weitjens. quaestor: H. H. J. Swag- ten. Ter ere van de Roermondse vrouwen zal een fontein worden op gericht door de Roermondse mannen als blijvend bewijs van waardering voor haar onschatbare hulp en steun bij het illegaal verzet tegen de Duit sers. De Broederschap van Candidaat- Notarissen vergaderde te Maastricht. Prof. mr. G. de Grooth uit Leiden hield een inleiding over: „De invloed van dwaling op rechtshandelingen". Een industrie-flat is te Gronin gen geprojecteerd. De totale bruik bare oppervlakte is 10.800 M.2, de lengte 100 M., de totale breedte 36 M. en de hoogte 18 M. De huur zal ongeveer 15 tot 18 gulden per M.2 bedragen, terwijl een vergoeding voor de centrale verwarming betaald zal moeten worden. Ongeveer 1.000 personen zullen naar schatting in de flat werk kunnen vinden. Een internationaal philosophisch congres zal in Augustus te Amster dam worden gehouden. Van de onge veer 700 deelnemers zullen er 300 het woord voeren De burgemeester van Amster dam is uit New-York teruggekeerd. „Iedere poging, om de mij toege voegde detectives kwijt te raken, is hopeloos mislukt", zo vertelde de burgemeester. Soms trachtte mr. d'AUly in een andere lift dnder te duiken dan waarin men hem ver wachtte, doch bij het uitstappen stond er alweer een knaap met een grote sigaar in zijn mond hem op te wachten, die met een vriendelijke grijns „morning sir" prevelde. De J.A.P.I.-papier-actie zal. we gens het prachtig resultaat, op 1 Octo ber a.s., als de scholen weer begon nen zijn, worden hervat, De Bailey-brug te Hedel zal worden gedemonteerd. In verband daarmede zal het verkeer over de brug gestremd zijn van 9 Juli, 21.00 uur tot 10 Juli, 7 uur. of zoveel korter of langer als nodig blijkt te zijn. Na opheffing der stremming kan het verkeer over twee verkeersstroken worden geleid, zodat de stoplichten vervallen. Het inhaalverbod en de maximumsnelheid worden voorlopig gehandhaafd. De directeur van de Twentse Bank te Amsterdam, mr. H. F. van Leeuwen, is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het oester-broed is door de kou de temperatuur van het Schelde-wa- ter ernstig benadeeld. Het aantal in het water voorkomene oesterlarven daalde in aantal van 480 per 100 liter water begin vorige week tot 49 deze week. De verwachte aanslag van oesterbroed zal daardoor nog wel uit blijven. Een Prot. streek-ziekenhuis zal te Bennekom verrijzen. Door 25 ker keraden van gemeenten uit de omge-, ving en de Orde der Johanniters wordt de stichting van bedoeld streekziekenhuis gesteund. Door de ze kerkeraden is reeds een bedrag bijeengebracht van 72.900. De grond is een geschenk van wijlen baron van Wassenaar. Turkse tabak zal via een Bel gisch-Turks consortium in de Bene- lux-landen worden geplaatst. Aan de „Gregoriana" te Rome behaalde father G. Houthorst van Mill Hill het doctoraat in de godge leerdheid „magna cum laude". De Broerskerk in Nijmegen, een van de oudste parochies der stad, zal op 1 Juli worden opgeheven.' Reeds voor de oorlog was de oude bene denstad zo ontvolkt in vergelijking met de nieuwere bovenstad, dat 4 parochies in de oude stad niet meer konden bestaan. 5.000.000 K.G. verse haring, een zelfde kwantum als verleden jaar, zal geleverd worden aan Tsjecho-Slowa- kije in de maanden AugustusDe cember. Het kwekers-selecteurs-congres, dat dezer dagen in den Haag is ge houden, heeft, behalve voor de aard appelkwekers (waarvoor ze reeds be-' stond) thans ook voor granen een li centieregeling tot stand gebracht. Voorbereidingen werden getroffen om ook voor suikerbieten, handelsge wassen, tuinbouwzaden en zaden van groenvoedergewassen tot internatio nale regelingen te kom3n. Een dagvakschool voor loodgie ters hoopt men nog dit jaar te Utrecht te openen. Aldus werd medegedeeld op een congres van de bond van lood gieters en fitters, te Leeuwarden ge houden. Enerzijds meende hij dat ik als landheer een totale mislukking zou zijn, anderzijds had hij het landgoed dat nu toch in vreemde handen over ging niemand liever gegund dan mij. Kom daar maar eens uit, uit zo'n wirwar! „Mijnheer Hubertus," zei hij op een dag, „het gaat niet. Ik geloof, dat ik wel en beetje recht op uw vriend schap heb, en daarom kan ik u er niet in laten lopen. U weet, dat u het landgoed niet alleen kunt behe ren, dat u dan uw geld verliezen zou." „Beste vriend dat weet ik." „Ja, en ziet u, mijnheer Hubertus als u nu in uw villa kon blijven wo nen, bij al uw boeken, bij uw Ma- thilde, bij vrouw Sturz, bij uw hon den en uw jonge vrouw, en ik kon rentmeester zijn en u de verdiensten komen afdragen verdomd, ik laat me villen, a's ze niet aanzienlijk zijn! nu, dan was het te doen! Ik zou me ermee kunnen verzoenen, ik zou tegen mezelf zeggen: Balthassar, nu is mijnheer Hubertus niet meer je vriend, met wie je skaat speelt, die je bij gelegenheid eens terdege de waarheid zegt, die je zo'n beetje bevadereu kon, neen hij is je baas, en je hebt je daarnaar te gedragen* (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6