Om de macht 0 ÖMApeuifing£.ti Kom, laten we eens onwijs zijn Schele hoofdpijn """AKKERTJE De mysterieuze dood van Comm. Gen. Schmidt ZATERDAG 26 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DEWEY IS UIT DE BUS gekomen als candidaat van de Republi keinse partij voor de presidentsver kiezingen in Amerika. Dit is het re sultaat van de politieke zesdaagse, welke te Philadelphia heeft plaats gevonden. Daar vergaderden de re publikeinen van de Ver. Staten in een sfeer van schreeuwende reclame, lawaai en buitenissige optochten; men hield massa-meetings in hete localen met schitterende fanfares, met attracties, veel papier en veel wel sprekendheid. Achter de schermen conspireerden de „bosses" en dreven koehandej met candidgten en stern- materiaal. Dat alles was echt Ame rikaans en geheel verschillend van de serene sfeer, waarin hier verkie zingen van candidaten plaats vin den. Maar hoe dan ookde gouver neur van New York Thomas Dewey is gekozen als republikeins candidaat voor het presidentschap en bï.i de overheersend positie, welke de repu blikeinen sinds de verkiezingen an verleden jaar in de beide wetgeven de lichamen innemen, lijkt het aller waarschijnlijkst, dat Dewey bij de a.s. verkiezingen in November door de kiesmannen tot president zal wor den gekozen. Vandaar dat wij hier in Europa met bijzondere belangstelling luiste ren naar alles wat de nieuwe candi daat belieft los te laten omtrent de koers, waarin hij het schip van staat denkt te gaan besturen. Over het algemeen loopt de .poli tiek van de republikeinse en' die van de democratische partij (de twee grote partijen, welke het politieke leven in de V. S. domineren) niet zover uiteen. Scherp omschreven programma's houden zij er niet op na. Tijdens de jongste debatten in het Huis van Afgevaardigden bleek er nog al oppositie te bestaan in re publikeinse kringen tegen het Mar shall-plan, wat z'n uitdrukking vond in de bekende (later weer groten deels teniet gedane) verlaging van de gelden. Maar op het congres te Philadelphia is besloten de buiten landse politiek er buiten te houden. Deze zal worden gecontinueerd, onaf hankelijk van de uitslag van de pre- sidentskeuze. Ook thans is weer ver klaard, dat de politiek van „geduld en standvastigheid" tegenover de Sovjet-Unie, welke door Byrnes is ingeluid en voortgezetis door Mar shall, zal worden gehandhaafd, al zal het accent meer op de „stand vastigheid" dan op het „geduld" ko oien te liggen. Wordt Dewey dus tot president ge- Kozen, komt er dus een grotere har monie tussen de wetgevende macht (die thans reeds overwegend repu blikeins is) en de uitvoerende macht (welke thans nog uit democraten be staat) dan is er een straffere hou ding te verwachten tegenover de Sovjets en zal het Marshall-plan (dat immers door velen beschouwd wordt als een machtig onderdeel in de strijd om de macht tegen de Sovjet - Unie) er waarschijnlijk niet onder lijden. f\E VASTBERADENHEID, waarop Dewey de nadruk zou willen leggen, zullen de Amerikanen reeds nu hard nodig hebben, want het ziet er naar uit, dat de grote krachtproef de koude oorlog om Berlijn reeds in volle omvang begonnen is. Het gaat nu hard tegen hard. Het begon pas goed, toen de Wes terse geallieerden de geldsanering in West-Duitsland gingen doorvoeren. Deze was nodig om West-Duit^land te kunnen inschakelen in het Mar shall-plan. Vanzelfsprekend saboteer den de Russen, zodat de Westerse mogendheden gedwongen waren om op eigen houtje de status van het door hen bezette deel van Duitsland te gaan regelen. Toen zeiden de Rus sen: „Ja, als jullie eigenmachtig te werk gaan, doen wij het ook". Als of ze dat practisch al niet drie jaar lang gedaan hadden in hun zone! Zij gingen ook op eigen gelegenheid het geld saneren. Het gevolg was een grote chaos in Berlijn, waar de sec toren in één enkele stad liggen en niet door een ijzeren gordijn zijn af gesloten. Een poging van de Wester- sen om voor geheel Berlijn één munt in te voeren stuitte af op de onver zettelijke houding der Russen, die per se de op z'n Russisch gesaneer de mark voor heel Berlijn verplicht wilden stellen.' Toen de Russische militaire gouverneur na het misluk ken der besprekingen de knoop door hakte en eigenmachtig de Russisch gezuiverde mark voor heel Berlijn van kracht verklaarde, konden de Westerse militaire bevelhebbers zich r.iet laten dwingen en verboden de Russisch gestempelde mark in hun sectoren. Waarop de Russen weer antwoordden met het afsnijden van de electrische stroom (zogenaamd wegens een technische storing) en het stopzetten van alle verkeer tus sen Berlijn en de Westerse zones (de brug moest r.l. gerepareerd worden!) Er is nu in Berlijn een situatie ontstaan, welke het leven niet be paald gemakkelijk maakt. De Duit sers, die in de Russfeohe sector wo nen, maar hun werk hebben in één der Westerse sectoren, krijgen hun loon uitbeaald in Westerse marken, maar als zij die mee naar huis ne men, lopen zij kans gearresteerd te worden, want zelfs het op zak heb ben van Westerse marken wordt door de Russen beschouwd als sabotage. In de tram zullen zij in de ene straat met Westers geld moeten betalen, wat in de volgende straat strafbaar zal zijn. Wie zijn loonontvangt in de Russische sector zal er thuis in een andere sector niets voor kunnen kopen! De zwarte handel zal gouden dagen gaan beleven! Maar de bevol king zit er tussen en dreigt straks met ernstig voedselgebrek te kampen te zullen krijgen. Het is duidelijk, dat de Russen nu alles op alles gaan zetten om de Westerse geallieerden uit Berlijn te dringen. Maarschalk Sokolowsky er kent het Viermogendheden bestuur voor Berlijn niet meer en Molotof heeft te Warschau de Oost-Duitse staat doen aannemen op de inder haast bijeen getrommelde conferen tie van ministers van buitenlandse zaken van de satellietlanden. Voorlo pig zou Leipzig de hoofdstad van deze Oost-Duitse staat worden, maar het liefst zouden de Sovjets Berlijn tot hoofdstad verheffen en dan de Oost-Duitse regering proclameren tot de enig wettige regering van ge heel Duitsland. Zij zijn immers zulke grote voorstanders van de Duitse eenheid! Het ziet er naar uit, dat op de rug gen van de Berlijners nu een felle strijd uitgevochten gaat worden en al behoeven wij niet direct te denken aan het uitbreken van een oorlog, het geeft toch te denken, als de Amerikanen en Engelsen verklaren, dat slechts een oorlog hen uit Ber lijn zal kunnen drijven. In Zweden wordt reeds lang „ma chinaal gemolken". Hier te lande gaat men er ook meer en meer toe over. Op de proefzuiveljioerderij van het Rijksproefstation te Hoorn heeft men thans een dergelijke Amerikaan se „vervoerbare melker" in gebruik genomen. Ter-dood-veroordeelden weigeren gratie HOUD NU EENS OP met dat kin derachtig gedae, de aarde als een vlakte zo plat als een pannekoek te beschouwen. Het is een bol, een knikker. Boven-op die knikker zit u nu op dit ogenblik lekker de krant te lezen. U meent rustig en veilig te lezen, maar dat is een vergissing en in strijd met de werkelijkheid. De werkelijkheid is zó verontrustend, zó benauwend, dat als u zich daarin ver diept, u de thee koud laat worden en alle belangstelling voor Russische problemen verliest. De knikker, waarop u zit te lezen, draait. „Dat heb ik reeds op de lagere school geleerd!" roept ge ver toornd uit „wat denkt ge wel van mij, dat ik niet weet, dat de aarde draait!" Welk een opwinding om niets! We onderschatten uw schoolkennis in genen dele, maar waarom blijft ge dan voortgaan, als ge aan uw vrien din in Amerika denkt, in de ve£te te kijken? In de verte ligt Amerika niet. U zoudt eerder op uw kop moeten gaan staan. Van ons standpunt be keken is New York een stad, welke onderstboven hangt aan de buik van de aarde. Waarom denkt ge, als een motor met open knalpot van Oost naar West door de straat jaagt: wat een vaart! wat een vaart!, terwijl het toch in werkelijkheid zo is, dat hij lelijk achteruit-krabbelt, want de aarde keert zich zo walgingswekkend snel om van Wést naar Oost, dat zelfs een straalvliegtuig haar niet bijhoudt. Wanneer iemand daarover na- peinst, begrijpt hij opeens, waarom in het morgengebed wordt gebeden: ij danken U voor al Uw weldaden, bijzonder dat U ons deze nacht hebt bewaard." In die nacht immers zijn wij, in ons bed snurkend, over de kop geslagen en duikelen met een verheugd: hè, daar zijn we weer, in het zonnelicht terug. Maar ook de zon draait (ja, ja, dat weet u ook al) en de sterren draaien en de sterren draaien weer geza menlijk ontzettend grote ringen (een daarvan is dex Melkweg; in die ring horen wij thuis) en die rin gen hebben weer andere draaipunten. Kortom alles draait. Alles. Geen wilde rondedans, maar de regelma tige beweging van een uiterst inge wikkeld uurwerk. Is deze beschouwing welke toch even controleerbaar waar is als de biefstuk op tafel reeds in staat ons een draaierig gevoel te ge ven, we raken totaal de kluts kwijt, wanneer we 's avonds naar de ster ren staren en ons afvragen: waarin draaien al die sterren, waarin draait het heelal rond? Het verbijsteren de antwoord is: nergens in, in nietsIn een oneindige ruimte, ja, maar een ruimte zonder eind is geen ruimte meer. Dat is niets. We heb ben voor dat niets een mooi woord: oneindigheid. Tot eenzelfde verbazingwekkende leegte komen we ook met naar de klók te kijken. De dag is verdeeld in uren enz. en de dagen vormen sa men een jaar. Dat is onze tijdreke ning, welke geheel berekend wordt naar het boven beschreven feit, dat de aarde zichzelf omwentelt in 24 uur en in een jaar om de zon een lus legt. Maar als de aarde nu eens stil stond en de zon dus altijd op dezelf de plaats aan de hemel bleef staan? Stel u dat eens voor. Dan was er geen rijd meer. Er was geen begin en geen eind meer. Er was alleen nog maar eeuwigheid. Tijd is iets, clat we zelf maar voor ons e'gen gemak hefcDen uitgedacht. Het etnige, w»t werkelijk bestaat is eeuwigheid.. Laat nv de thee niet koud WORDEN! Drink rustig thee, als •j maar goed beseft, dat u thee drinkt in de oneindigheid en in de eeuwigtwd: dat u straks gaat slaoen in de eeuwigheid en in de oneindig heid en dat het weinig ter zake doet, of u vanmrht blijft leven of dat u sterft. Als u wakker wordt, wordt u wakker in ce eeuwigheid en ah u sterft wordt u óók wakker in de eeuwigheid. Misschien dat u dan ook begrijpt, hoe heerjiilv. hoe onbeschrij felijk heerlijk het is te mogen leven en te mogen sterven. rvrr laatste: hoe heerlijk ^HET IS TE STERVEN, is u toch v/el een beetje al te kras. Nu ik voel er ook weinig voor. Laten we echter eens iets onwijs veronderstel len. Komt, laten we eens onwijs zijn! Goed dan u behoeft niet. te sterven, u mag eeuwig op deze aard bol, die zo gezellig rondtolt in de eeuwigheid, blijven leven. De slager mag eeuwig vlees hakken, de bak ker eeuwig brood bakken en de krui denier mag eeuwig grutten wegen én u, u mag van mijn part eeuwig cen ten tellen en al die centen opsparen in een oneindig grote spaarpot doen. Bent u nu tevreden? Bent u nu gelukkig? Eerlijk zou u dan ge lukkig zijn? We kunnen niet nalaten een schreeuw van verbazing te geven. Het is namelijk ook voor ons een ontdekking, waarvan we bijna in_ on ze stoel achterover-tuimelen. Er ia niemand, die er voor zou willen teke nen eeuwig op aarde te blijven! Tho mas Morus noemde de aarde een ge vangenis, een heel mooie en ruime gevangenis voor ter-dood-veroordel- den, een gevangenis waaruit nie mand kan ontsnappen. Het is een ge vangenis, waarin blijkbaar niemand eeuwig-lang zou willen krijgen bij wijze van gratie. In het boeiend verhaal* dat we vo rige keer hebben opgehangen over het lijk op de polderkade, kwam reeds vast te staan, dat een mens een hoogst merkwaardige verschijning op aarde is, omdat hij zo iets wonder lijks als een verstand heeft en bo vendien drommels goed weet al handelt hij er lang niet altijd naar wat een zonde en wat een deugd is. Thans beleven we weer een nieuwe sensatie: hij wenst hier op aarde niet altijd te blijven hangen. Hij wil, on bewust, hoger-op. Hij wil vrij zijn. Hij wil de deur uit, al siddert hij als hij er voor staat. Want die deur naar de vrijheid, naar de eeuwigheid, en oneindigheid, die deur is ver sierd met twee over elkaar-geslagpn dorre knoken. Die deur is de dood. Wat is ons ondergaan, 't Lichaam ontzwevende Dan als een wonder staan, Eeuwig en levende Binnen 't heelal Hoor, welk een klaar kristal Sloeg nu geluid! (Albert Verwey). J\E MAN, WIENS LIJK we op de polderkade hebben achtergela ten en waarbij we ons hebben afge vraagd: waar is zijn verstandelijke zi „1 gebleven? die man is dus eer te benijden dan te beklagen. Hij is vrij! Maar nu komt er een grote „maar". Maar! Niet waar, maar waar. Over het waar behoeven we niet te praten. Dat zouden we wel graag, doch we künnen het niet. Als sterfelijke, onbestorven mensen al bij woorden als eeuwigheid en oneindig heid gewoonweg staan te stotteren als kleine kinderen, behoeven ze zich niet te verbeelden, ook maar een flauw idee te kunen krijgen, wat er gebeurt als de deur van de gevan genis opengaat. „Je weet, wat je hebt" zegt- men en „je weet niet wat je krijgt". Nu dat is zoy al wordt het dan meestal in een andere toonaard gezegd. |7R IS ECHTER EEN GROTE MAAR....God heeft de wereld geschapen. Goed. God heeft ons geschapen en wij niet onszelf. Daar zijn we 't over eens. God dus is het, die ons aan 't verstand heeft gebracht, <tvat in Zijn oog goed en wat kwaad was en ons ook al zou er geen kerk of biechtstoel zijn ingeprent en met grote nadruk ingeprent, dat we het goede moes ten doen'en het kwade moesten af wijzen. Daarvan hangt het af, of iemand, als hij vrij komt eeuwig ge lukkig of eeuwig ongelukkig zal zijn. Daarom (en ook om een andere reden, welke wij naderhand hopen te verklaren) is het o zo begrijpelijk, dat een mens huivert als de gevan genis-deur voor hem geopend wordt en hem dringend verzocht wordt uit te treden uit tijd en ruimte en de eeuwigheid en oneindigheid binnen te treden. HPOT DaN TOE heeft hij God ge zien als de zon door. een brand- glaasje, maar dan, bij zijn dood, wordt met een ruk het beroete glas voor .zijn ogen weggetrokken en wordt hij overstelpt en verblind door de ont zagwekkende majesteit en de mate loze luister, welke uitstraalt van het ongeschapene, eeuwige Licht. Allen, de kruideniers en de bakkers en de slagers, de ministers en bankiers en de cententellers allen zullen uitgenodigd, ja gedwongen worden uit zichzelf te treden en te verschij nen voor de bliksem-flitsende glorie van de Oneindig-heilige, de Eeuwig- zijnde, almachtige GtJd. Geen munt heeft daar nog waarde, als dc munt der naastenliefde, met geen gewicht wordt daar gewogen, dan met goede bedoelingen. Katholiek Thuisfront Reeds in October 1946 hebben wij voor het werk van Kath. Thuisfront uw aandacht gevraagd als voor een bij uitstek Apostolisch werk. De betekenis van het werk van Kath. Thuisfront is sinds die tijd niet minder geworden. Steeds weer nieu we lichtingen worden onder de wa penen geroepen en vertrekken naar Indië. Ook deze lichtingen vra gen verzorging. Het aantal aalmoezeniers is (be langrijk uitgebreid. Deze aalmoeze niers kunnen bij hun verantwoorde lijk werk de steun van uw gebed en van uw geldelijk offer niet missen. Het is daarom de wens van de Nederlandse Bisschoppen, dat gij naast het werk voor de eigen pa rochianen die in dienst zijn, het werk van het hoofdbureau van Kath. Thuisfront naar vermogen blijft steunen. Wij sporen de parochiële comité's aan, hun bijdragen aan het Nationaal Bestuur geregfeld 'af te dragen, t Joh. Kard. de Jong Aartsbisschop van Utrecht f P. A. W. Hopmans. Bisschop van Breda t Dr J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond t J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem t W. P. A. M. Mutsaerts, Bisschop v. 's-Hertogenbosch „St. Bavo" verbinding van Amsterdam onder water gezet is en dat de dam, met de Rijn wordt, volgens een plan van voor de oorlog, verbeterd. Het Merwede-kanaal wordt hiervoor op dubbele breedte gebracht. De werk zaamheden zijn nu zover gevorderd, dat het nieuw gegraven gedeelte die dit gedeelte van het oude ka naal scheidt, wordt weggebaggerd. Op de foto, genomen ter hoogte van Weesperkarspel, ziet men duide lijk de breedte van het oude en van het nieuwe kanaal. VERKIEZINGSPROPAGANDA DOOR DE RADIO. Het lid der Tweede Kamer, me- •rouw Fortanier-de Wit heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd: 1. Is het waar, dat de radioraad ne- mens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de politieke partijen heeft medegedeeld, dat voor deze partijen de gelegenheid bestaat tot het doen houden van drie verkiezingstoespraken in de drie we ken, voorafgaande aan de verkiezin gen? 2. Is het waar, dat één van de voorwaarden, die daarbij aan de po litieke partijen werden gesteld, luid de: „Ten einde te bevorderen, dat alle politieke stromingen over gelijke mo gelijkheden zullen beschikken om haar opvattingen door middel van ra dio-uitzendingen kenbaar te maken, dienen de politieke partijen zich be reid te verklaren niet te zullen mede werken aan verkiezingspropaganda via de microfoon door een omroepor ganisatie, c.q. deze niet fe zullen aan moedigen?" 3. Is het waar, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen een bespreking heeft gehad met de besturen van de Katholieke Volks, partij en de Partij van de Arbeid, waarna de in vraag 2 genoemde voor waarde formeel is komen te verval len? 4. Is het de minister bekend, dat de VARA officieel heeft medegedeeld haar zendtijd in dienst te zullen stel- van de verkiezingspropaganda van de Partü van de Arbeid en dat de VARA sedert lang dit ook in feite dag in dag uit doet? 5. Is de minister niet van oordeel, dat op deze wijze bepaalde politieke stromingen zeer bevoorrecht zijn bo ven andere en dat van gelijke moge lijkheden geen sprake is? 6. Welke maatregelen denkt de mi nister te nemen om in deze op kor te termijn rechtsgelijkheid te schep pen? PRINSELIJK PAAR TE DEN HELDER. 4 maal 35 saluutschoten, afgevuurd door H.M. „Karei Doorman", H.M. „Flores", H.M. „Heemskerk" H.M. „Heemskerk" en H.M. „Van Kinsbergen", klonken over de rede en de stad Den Helder toen gister middag de „Piet Hein" met het prinselijk paar de haven van de iwarinestad binnenstoomde. Prinses Juliana verliet het jacht niet, omdat zij enige hinder had van een kaakontsteking. Een tweetal echtgenoten van ge vallen Helderse illegale strijders, elk vergezeld van een dochtertje, moch ten zich aan boord Ijegèven om de Prinses-Regentes bloemen aan te bieden. Inmiddels werd Prins Bernhard op de kade begroet door Den Hel ders burgemeester. De prins inspec teerde de erewacht, samengesteld uit 100 manschappen van de Ko ninklijke Marine, waarna hij zich' langs dichte hagen luid juichende „Nieuwediepers" naar het stadhuis begaf. De stedebouwkundige prof. Wieger Bruins lichtte de prins voor over de verwoestingen, in Den Hel der aangericht, en Z.K.H. onderhield zich enige tijd met de bemanning van de reddingboot „Dorus Rijkers", de oudseftipper Coen Bot en de nes tor der Helderse zeevaarders, de 92- jarige Janus Kuiper. Voorts sprak de prins geruime tijd met pastoor K. van Veen, die gedu rende de gehele oorlog onafgebroken in Den Helder verbleef en talrijke oorlogsslachtoffers in hun moeilijk heden hulp bood en velen daarvan in hun laatste uur bijstand verleen de. In de namiddag woonde de prins een demonstratie bij van sloep roeien van adelborsten. Gisteravond was Z.K.H. tegenwoordig bü scherm- wedstrijden en bij zwemwedstrijden tussen vertegenwoordigers van land en zeemacht. D. P. SPIERENBURG TIJDELIJK GEVOLMACHTIGD MINISTER. Bij K. B. is aan de heer D. P. Spie renburg, adjunct directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen, terzake en voor de duur zijner werkzaamheden als hoofd van het Nederlands Bureau voor het Europese Herstel Plan te Parijs, de persoonlijke titel van geyolmachtigd minister verleend. DE ANJER-ACTIE. Het bestuur van het Prins Bern- hard-fonds verzoekt ons mede te delen, dat degenen, die geen anjer- kaart hebben ontvangen, bij de win keliers, die zich met verkoop van de oranjewimpels hebben belast, een los anjerembleem bij de gekochte wimpel kunnen krijgen. GEEN VERROTTING VAN GROENTEN IN ENGELAND. Naar bij informatie op de veiling te Berkel en Rodenrijs bleek, onder vinden de handelaren geen moeilijk heden met het afzetten van hun groenten en fruit naar Engeland. Eventuele overschotten die afhan kelijk zijn van de weersomstandig heden worden door alle Neder landse veilingen naar de burgerbe volking in Duitsland gezonden De staking in Londen heeft alleen dit gevolg, dat de Batavierlijn, die op Londen vaart en altijd grote groente- en fruitïadingen daarheen verscheepte, momenteel geen groen te- en fruitïadingen aanneemt. Vorige week Woensdag is een la ding groente en fruit met een van de schepen dezer maatschappij in Lon den aangekomen en behalve de to maten, die gisteren werden gelos-t, zit de gehele lading nog in de boot. De tomaten verkeerden nog in een vrij redelijke toestand. Alle andere En gelse havens lossen als gewoonlijk. Van vernietiging of bederf van fruit is in Nederland geen sprake, aldus verzekerde ons de leiding van de vei ling. Het rijksbureau voor oorlogsdocu mentatie deelt mede: het is vijf jaar geleden, dat men langs de spoorlijn van Calais naar Parijs het lichaam vond van Fritz Schmidt, commissa ris-generaal voor bijzondere dien sten, een van de naaste medewer kers van rijkscommissaris Seyss-In- quart. Zijn dood zou, zo berichtten de Duitsers, het gevolg zijn geweest van een plotseling onwel worden. „Gebleken is," zo werd officieel be kend gemaakt, „dat de verongeluk te in de loop van de nacht van het ongeval zulke maagkrampen en hef tige brakingen kreeg, dat hij, toen hij trachtte zich frisse lucht te ver schaffen, uit de in volle vaart rij- dende trein viel." Dat zich in de loop van 1943 steeds scherpere interne spanningen voor deden tussen Schmidt en Mussert aan de ene kant en Rautef en zijn Nederlandse volgelingen van de S.S. aan de andere, was toenmaals vrij algemeen bekend. Weinigen hecht ten dan ook geloof aan de Duitse voorstelling van zaken, de onder grondse pers nam aan, dat Schmidt door de S.S. vermoord was. Voor de beantwoording van de vraag of dit inderdaad het geval is ontbreekt de verklaring van een kroongetuige: Schmidt's chef, Friedrichs, hoofd van de politieke afdeling van de partijkanselarij in München, die zich tijdens het „ongeval" in dezelfde coupé bevond en die nog niet op gespoord kon worden. De meeste do cumenten en verklaringen echter, welke het rijksinstituut voor oorlogs documentatie in de afgelopen jaren omtrent Schmidt's mysterieus einde, verzameld heeft, wijzen in de rich ting van zelfmoord. In het jongste nummer van het orgaan van het rijksinstituut, dat gedeeltelijk aan déze kwestie gewijd is, zijn verschil lende brieven afgedrukt, waaruit blijkt, dat niet alleen Rauter een fel tegenstander van Schmidt was, doch dat in de lente van 1943 ook de chef van de partijkanselarij, de machtige Bormann, geen enkele verantwoor ding meer wilde dragen „voor dat gene, wat partijgenoot Schmidt- Muenster in Nederland als politiek bestempelt' en bedrijft." Schmidt was voorts constant overwerkt en hoogst onstabiel van aard. De meeste Duitse ingewijden namen dan ook aan, dat hij zelfmoord gepleegd had. Eind '43 zei Friedrichs tegen Rauter, dat Schmidt een brief had nagelaten voor zijn zoons, waarin hij schreef, dat hij van de zijde van de S.S. „de dood ingejaagd" was. Mussert twijfelde niet aan moord. Toen hij de dag na het „ongeval" een Duitse auto zijn huis in Utrecht zag naderen met Seys-Inquarts ge machtigde, bleek en nerveus, er in, meende Mussert, dat men hem kwam arresteren. „Ik zei tot hem," ver klaarde Mussert later, „gjj behoeft u niet zo zenuwachtig te maken, ik zal wel heel netjes met u meegaan. Ik word dan ook nog eens populair in mijn volk." De gemachtigde van Seyss-Inquart kwam Mussert het bericht van Schmidt's dood brengen. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Souw-en Makelaarsbedrfjf v.d. Drift DOODSTRAF GEEIST TEGEN BERUCHT N.S.B.-er UIT VELSEN. Tegen de 44-jarige F. W. Rosendahl uit Velsen eiste de procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Am sterdam de doodstraf. DOODSTRAF GEEIST TEGEN LID VAN VELSENSE POLITIEKE RECHERCHE. I}e advocaat-fiscaal bij het bijzon der gerechtshof te Amsterdam eiste de doodstraf tegen de 55-jarige voor malige. N.S.B. onderluitenant van po litie Chr. B, Noorman uit IJmuiden- Oost. DE AFZET VAN ZWARE FOK- ZEUGEN VOOR DE SLACHT. Uit Drenthe komen klachten over de afzet van zware fokzeugen, die op het ogenblik onder de richtprijzen moeten worden geruimd. In het grote consumptiegebied van West-Neder land ondervindt men deze moeilijk heden niet, doch in het Noorden en het Oosten, waar de afzet kleiner is, blijven boeren met zware fokzeugen zitten. Dit brengt voor hen, in ver band met warmer weer, grooi risico mee. Naar de mening var de heer J. Homan, directeur van de „Dren- tex", schort hier iets aan het „zwaaien van de ordeningsscepter". Ongeveer zes weken geleden werd door het bureau vee en vlees het aanbod var kensvlees iets te stijf aangetrokken, waardoor enige kopers zich lieten verleiden boven de richtprijzen te be talen. Direct daarop is de landelijke toewijzirig, aldus de heer Homan,'tot de helft verlaagd. Hierdoor werd het aanbod groter en dus gingen de prijzen naar bene den. Het gevolg is echter, dat lichtere varkens de voorkeur van de kopers hebben. Hoewel de toewijzing thans eer wat ruimer is duurt het vaak an derhalve maand, voordat vette var kens kunnen worden afgezet, het geen grote risico's voor de eigenaars met zich brengt. Van een verzoek aan slagerscomb:inaties en vleeswarenfa- brieken om 15 procent van haar toe wijzingen voor vette varkens te be steden, is niets terecht gekomen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5