Hawaiian en nieuwe Minister van spreekt Maarseveen in Lisse ffio tte (^o£f Gemeenteraad van Nieuwkoop VRIJDAG 25 JUNI 1948 I i—g—a DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 K. R. O. BLUVE IN EIGEN HAND. Ter voorkoming van iedere onze kerheid ten aanzien van de houding van het Eipscopaat inzake de radio- omroep, heeft Kardinaal de Jong aan de voorzitter van de ,K. R. O. een brief gezonden, waarin hij nogmaals de wens van het Episcopaat vastlegt, dat de K. R. O. zijn autonome werk zaamheid blijft uitoefenen. Tijdens de onderhandelingen van de omroepverenigingen met de rege ring, aldus lezen wij verder in de K. R. O.-gids, ontving prof. dr. J. B. Kors O.P. als voorzitter van de K. R. O. op 29 Oct. 1945 een brief van de Aartsbisschop van Utrecht, waarin het Episcopaat als zijn uitdrukkelijk vcajlangen te kennen gaf, dat de K. R. O. er naar zou streven de nodige zendttijd gewaarborgd te krijgen om haar doelstelling, het uitdragen der katholieke levensbeschouwing op al.e gebied, na te komen. Kardinaal de Jong heeft dit standpunt thans bevestigd, zulks om de beweringen te logenstraffen, als zou het Episco- NIEUWE GOUVERNEUR VAN SURINAME. Generaal-majoor dr. W. Huender, die bestemd is te worden gou verneur-generaal van Suriname,, is in 1900 te Amsterdam geboren. In 1938 werd hij benoemd tot consul- generaal te Manilla, Toen de oorlog met Japan uitbrak werd hij door de Japanners geïnterneerd, doch la ter uitgewisseld, zodat hy naar Lon den kon gaan, waar hij in Mei 1943 chef werd van het bureau na-oor- logse vraagstukken van het ministe rie van Buitenlandse Zaken te Lon den. In Augustus 1945 werd hij chef van de directie Duitsland van 't mi nisterie van Buitenlandse Zaken e"h in Juli 1946 chef van de Nederlandse militaire missie bij de Geallieerde Bestuursraad, welke functie hij thans nog bekleedt. Vóór zijn loopbaan bij het depar tement van buitenlandse zaken be kleedde dr. H. functies bij het bin nenlands bestuur in Ned.-lndië. Hij heeft vele wetenschappelijke wïrken het licht doeh zien, o.a. een over zicht van de economische toestand der inheemse bevolking van Java en Madoera, over welk onderwerp hij in 1921 zijn dissertatie schreef. SCHERPE WOORDEN OVER BURGEMEESTERS WONING. Scherpe critiek oefenden de raads- ledeVi te Velsen op de houding van de burgemeester. Aanleiding tot ae- ze critiek was de derde suppletoire begroting, d.w.z. een post van 1850 voor burgemeester M. M. Kwint als vergoeding voor de door hem gemaak te onkosten in de tijd, dat er voor hem geen geschikte woning was Hij zelf woonde toen in een Iïujs aan de Willem de Zwijgerlaan; zijn vrouw en kinderen buiten de stad. De heer Verbeek (Arb.) hield een scherpe rede en hekelde de houding van mr. Kwint, die het huis, waar nu drie gezinnen woonden, niet goed genoeg voor zijn gezin had geoor deeld. Het zou een daad Van wijs beleid zijn geweest, als mr. Kwint deze declaratie die in de 'verga dering van Sept. 1946 ook rec-ds ver worpen werd nu ingetrokken had. Mevr. Ten Grootenhuis (CPN) ge tuigde van gevoelens van „verbazing en ergernis die haar fractiegenoten bezielden. De burgemeester wil de reiskosten naar vrouw en kinderen op de gemeentenaren afwentelen. Namens de KVP wees de heer Maas er nog op, dat de woning, die de heer Kwint indertijd bewoonde, door de commissie van advies vol komen geschikt was bevonden als ambtswoning. De heer Verbeek diende een mo- tiè in, het standpunt van de raad ter kennis van de minister te bren gen. Met 21 tegen 6 stemmen fiat teerde de raad deze motie; ook de wethouders stemden vóór. DE KIP DIE ZICHZELF OVERTROF. Hedenmorgen kwam ons ter ore, dat de heer A. Wolf uit 's-Graven- hage in het bezit is van een leghorn, die eieren produceert van niet min der dan 140 gram. Wij vernamen van de heer Wolf, dat een van zijn kippen hem inder daad vrij regelmatig verrast met bui tengewoon grote eieren, waarvan het gewicht varieert tussen normaal een 120 of 125 gram. Hedenmorgen over trof het dier echter zichzelf en voer de zijn productie op tot een ei van 150 gram, waarin zich slechts één dooier bevond. Het dier is pas een jaar oud, zo dat de heer Wolf, wanneer de kip tenminste niet aan haar krachtpres taties bezwijkt, nog wel een jaar of twee van zijn wonderdier genieten kan. COMPLOT VAN CLANDESTIENE SLACHTERS. Inbeslagname yan 1 levend en 2 geslachte varkens, een hoeveelheid vet en ongestempelde kaas te Koc- kengen leidde tot de ontdekking van een uitgebreid complot van clandes tiene slachters in de provincie Utrecht. Het voortgezete onderzoek bracht aan het licht, dat 3 personen clan destiene slachtingen hadden verricht tot ee.. totaal van circa 8 koeien en 105 varkens, waarvan één der ver dachten alleen er 100 voor zijn re kening had genomen. Een viertal personen trad op als grossier, en verkocht op grote schaal vlees aan verschillende slagers en andere we derverkopers in Urecht. 19 Personen werden in verband met deze zaak tot heden in verze- -r'ng gesteld, 33 processen verbaal ^aakt. Het onderzoek wordt •zet. vele vaarten, menig cftacht R.B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade AMUSEMENTSPLATEN VOLOP Hohner's Mondharmonica's in voorraad H. G. VAN LUIJKEN, Breestraat 97 PRINSELIJK GEZIN OP TERSCHHELLING. In het prinselijk jacht de „Piet Hein" zijn gistermorgen om 9 uur in de haven van West-Terschelling de Prinses-Regentes Juliana, Prins Bern- hard en tot verrassing van een iedei ook het jongste Prinsesje Marijke aangekomen. Deze laatste is echter onder goede hoede aan boord van het jacht gebleven, terwijl haar va der en moeder zich per auto naar het kamp „De Wierschuur" bij'Qos- terend begaven, alwaar de drie an dere Prinsesjes tezamen met de overige leerlingen van de school van Kees Boeke op het ogenblik op va- cantie zijn. Met een extra-politieboot was voor die tijd reeds gearriveerd de Com missaris van de Koningin voor de prov. Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, die het Prinselijk Paar op deze tocht, zal vergezellen. De Prinses beklom met de 2 prin sesjes Beatrix en Irene de vnurtoren „Brandaris". Ook brachtenPrins en Prinses een bezoek aan de Zeevaart school. Om 4 uur zette de „Piet Hein" kcers naar Texel. Te 7 uur kwam de boot in de haven van Oude child op Texel aan, waar het prinselijk paar werd begroet door dr commissaris der Koningin in Noord-Holland en de burgemeester van Texel. Spoedig daarna begave nde hoge gasten zich in de gereedstaande auto en in snelle vaart ging het .toege juicht door de talrijke Texelaren en vacantiegangers, die zich langs de weg hadden opgesteld, naar den Burg, het centrum van het eiland. In „het Park" in den Burg wachtte het prinselijk paar een spontane ont vangst. Hier stonden namelijk alle schoolkinderen van het eiland opge steld, die de hoge gasten een zang- hulde brachten. Daarna begaven de Prinses Regentes en de Prins zich lo pende naar het leuk versierde oude raadhuis van Texel aan de Groene Plaats waar de wethouders en ge meenteraadsleden, enkele verzetslie den en notabelen aan het prinselijk paar werden voorgesteld. Langer dan een half uur bleven de hoge gasten in het raadhuis, daarna keerden zij naar de „Piet Hein" terug. Vandaag zullen zij een rondrit over het eiland maken. LEVENSLANG VOOR TWEE JONGE ROOFMOORDENAARS. Het gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde de 27-jarige W. A. v. d. S. en de 28-jarige P. W. R., beiden uit Hilversum, conform de eis tot le venslange gevangenisstraf. Op 2 Januari 1944 zijn de twee ver dachten, die beiden bij de S.S. zijn geweest en daarvoor van het Bijzon der Gerechtshof resp. 10 en 12 jaar gevangenisstraf hebben gekregen; naar de woning van een oude dame (Neeltje van Campen) in Hilversum gegaan en hebben haai van het le ven beroofd door de oude vrouw eerst met een zandzak en toen dit niet afdoende bleek met een loden buis op het hoofd te siaan. üen aan tal gouden en zilveren voorwerpen was hun buit. Beide verdachten heb ben het recht binnen 8 dagen in cas satie te gaan. EEN NIEUW SOORT TOMATEN PLANT. Zeven jaar lang heeft men proeven genomen en nu kan men zeggen, dat uit de kruising van een gewone to maat met gekarteld blad met een to maat met een ovaalvormig blad een nieuw soort tomaten is te voorschijn gekomen, welke zeer bijzondere eigenschappen bezit. Door de groei van de bladeren, zou de zon tot aan de grond kunnen doordringen, waar door elke tomaat volledig door de zon kan rijpen. Bovendien zouden ziek ten tot een minimum worden geredu ceerd en vuur, waterzucht en andere gebreken, bijvoorbeeld het uitgroeien tot zogenaamde bonken, zouden vrij wel tot het verleden behoren. De nieuwe soort zal op het congres van kwekers-selecteurs, dat dezer dagen te Scheveningen wordt gehouden, te zien zijn. MINIMALE BELANGSTELLING OP DE BEURS. De atmospheer van apathie, waar in de effectenbeurs te Amsterdam reeds enige tijd verkeert, bleef giste ren onverminderd bestaan. De be langstelling van het publiek was mi nimaal en de omzetten waren hier mede in overeenstemming. Op geen enkele dfdeling konden omzetten van betekenis worden waargenomen. Wel werden oude en nieuwe Koninklij ken en aandelen Deli Mij. nu en dan nog in open hoeken verhandeld, maar bij nadere beschouwing had de handel in deze fondsen toch maar heel weinig te betekenen. De stem ming, voor zover daarvan sprake was, was ongeveer prijsoudend. Van de industriëlen waren de Philips-aande- len en Unielevers in doorsnee vrijwel onveranderd, maar zelfs voor deze fondsen kwamen gedurende de mees te tijdvakken geen noteringen tot stand en hiermede werd de omvang van de affaire helder geïllustreerd. De scheepvaartmarkt was geheel ver laten. De beleggingsmarkt was kalm. De Ned. Staats^ipieren waren aan de gedeprimeerde kant. De conversie lening schomelde tussen 98 5/8 en 98 7/16. Grootboek 1946 was met een koers van 98 13/16 iets lager. Ook enkele andere staatsobligatiën wa ren nauwelijks prijshoudend. Prolongatie 2 yx pet. K.V. K.V.P. loopt aan In de H.B.G.-hal te Lisse, heeft het kringbestuur Leiden van de K.V.Pr gisteravond een grote propaganda- bijeenkomst gehouden voor de gehe le bloembollenstreek. De heer Hoonout, voorzitter der propagandacommissie, opende precies op tijd, waarna de heer Floor, afde lingsvoorzitter der K.V.P. Lisse, als gastheer het welkomstwoord toeriep tot allen; hij zeide, dat de afdeling lisse zich gelukkig prees als gast- vrouwe te mogen optreden. Het jongenskoor van de St. Aga tha parochie zong o.l.v. de heer M. J. van Huiten, enige liederen, waarna het woord gevoerd werd door Z. Exc. de Minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen. Zal 1948 ook voor de verkiezingen een merkwaardig jaar worden? Spr. constateert, dat men over het algemeen geen activiteit ondervindt van de mensen en dat vroeger de belangstelling groter was. Men laat het over aan 'n klein groep. Kunnen K.V.P. en P. v. d. A. samengaan? Een veel voorkomende vraag is b.v.: heeft de samenwerking tussen K.V.P. en P. v. d. A. voldaan? Deze vraag meent spr. met „ja" te moeten be antwoorden. Het is niet waar, dat de K.V.P. aan de leiband loopt van de P. v. d. A. De K.V.P. voert haar pro gram geheel uit, volgens het voorop gestelde plan. Als voorbeeld haal de spr. aan de gelijkstelling van het onderwijs, welke thans ook voor het middelbaar- en hoger onderwijs ver wezenlijkt gaat worden; de indiening van het wetsontwerp, waarbij paal en perk gesteld zal worden tegen echtscheidingen, enz. De beginselen der K.V.P. treden hierbij op de voor grond en worden niet losgelaten, zo als zo dikwijls wordt beweerd. Spr. betreurt het daarom, dat de groep Weiter zich van de K.V.P. afscheidt en tracht een poging te doen om ver splintering in de K.V.P. te brengen. Volgen^spr. jaagt Weiter een ondeug delijk doel na en zal de K.V.P. blijven samengq^in met de P. v. d. A.. omdat z.i. geen samenwerking met de A.R. en Chr. Hist. Ur.ie mogelijk is. Im mers. het gaat bij deze verkiezingen om de grondswetswijziging en hier tegen zijn c'.e A.R. vooral fel gekant, voor zover betreft het beleid in Indië. Het beleid in Indonesië gaf spr. duide lijk en op bevattelijke wijze weer. In de verschillende volksgroepen zijn twee stromingen waar te nemen, n.l. een stroming, die wenst dat men al daar recht op zijn doel afgaat, terwijl de andere stroming van mening is, dat men dit kalm aan moet doen. De laat ste mening is ook de regering toege daan op grondige motieven, welke spr. uiteen zette. Indië van voor de oorlog is het Indië van thans niet meer. De bevolking is ook meer het nationaal gaan voelen en wenst meer bewust op eigen kracht te rege ren. Bovendien heeft men rekening te houden met andere invloeden in Indië, zowel als daarbuiten. Wanneer wij de tijdgeest eens nagaan van Oost-Azië dan verwondert het geen mens, dat de Indonesiërs ook op hun eigen wieken willen drijven. Toch Java-suikerindustrie door oorlog zwaar getroffen De vele nog bestaande onzekerhe den in Indië maken het nog niet mp- gelijk balansen en winst- en verlies rekeningen over de jaren na 1939 op te maken, zo deelt de directie van de H.V.A. mede in een uitvoerig over zicht, waarin zij een beeld geeft van de ernstige schade, die haar bedrij ven hebben geleden. De Java-suikerindustrie is door de oorlog uitzonderlijk zwaar getrof fen. Bij de Japanse invasie was op Java aanwezig ruim 1 millioen ton suiker en was een aanplant voor een oogst van 1.340.000 ton gereed om te worden vermalen. De oogst 1942 werd onder Japans beheer afgewerkt doch daarna is de productie zeer be langrijk ingekrompen. Van de 16 suikerfabrieken bevinden zich thans 6 binnen bevrijd gebied en zijn de overige in republikeins gebied gele gen. De grote en mooiste fabriek Bedadoeng is geheel aan de verniel zucht ten offer gevallen. De totale uitgaven voor exploitatie en rehabilitatie van haar belangen op Java tot eind 1948 raamt de di rectie op 10 millioen gld. De inkom sten uit hoofde van de opbrengst van aangetroffen suikervoorraden worden getaxeerd op 6 millioen gld. De situatie van de in republikeins gebied gelegen suikerondernemingen wijzigt zich in ongunstige zin naar gelang de tijd verstrijkt. De diverse cultuurondernemingen der H.V.A. (tapioca, vezel, rubber en koffie) liggen alle in republikeins gebied en hoeveel gemoeid zou zijn met een eventuele rehabilitatie hier van valt niet te schatten. De schade gedurende de Japanse bezetting en vooral in de periode, welke daarop volgde, aan de onder nemingen op Sumatra toegebracht, is zeer aanzienlijk. Veel is verloren gegaan en de toestand, waarin het nog resterende verkeert, laat veel te wensen over. De kosten van rehabilitatie wor- d-i voor het thans bevrijde deel van bet bezit der H.V.A. op Sumatra ge taxeerd op 45.000.000.Boven dien zal voor herstel der vezelaan- plantingen in de vroegere omvang 25.000.000.nodig zijn. De totale uitgaven voor exploitatie en rehabi- litaie der ondernemingen op Suma tra worden voor 1948 getaxeerd op 25.000.000.en de inkomsten over dat jaar op 33.000.000. P. KIESKRING LEIDEN niemands leiband kunnen en mogen wij Indië niet aan zijn lot overlaten ei. de republikeinen laten heersen, omdat daarmede de belangen van de Indonesiërs niet zijn gediend. Wij moeten Indië zelfbestuur geven <pn steeds komen er meer me ningen, dat de politiek van de rege ring ten opzichte van dit zeer moei lijke en precaire vraagstuk de juiste is geweest. Spr. heeft grote bewonde ring voor het werk van minister van Kleffens in de Veiligheidsraad, waar door het grootste deel van Indië thans practisch is geordend. Z. Exc. wees vervolgens nog op en kele actuele punten, n.l. het wetsont werp, waarin geregeld wordt het ont slagrecht, waardoor een grote wijzi ging is te verwachten van de arbeids wetgeving en men maar niet wille keurig ontslag aan een werknemer kan verlenen. Nog 4999 politieke delinquenten. Bij de aanvaarding van zijn porte feuille als Minister van Justitie, stond hij voor het grote vraagstuk der po litieke delinquenten. Het aantal ge vallen, wat thans nog berecht moet worden, is teruggebracht van 70.000 op 4999, zijnde alleen de zwaarste ge vallen. Bovendien zullen er nog 8500 hun- straf moeten ondergaan. Op zijn beleid is van verschillende zijden critiek uitgeoefend ten aanzien van de uitwijzing van Duitsers. Slecht 10 pet. van de in Nederland aanwezige Duitsers komt voor uitwijzing in aan merking. Over dit punt sprak Z. Exc. slechts kort, maar raadde aan, om eerst goede inlichtingen in te win nen, alvorens te critiseren. Tot slot wees spr. nog op het ge vaar dat uit het Oosten dreigt, het geen slechts bestreden kan worden door het Christendom en zijn begin selen, waabij de Rooms Katholieken het voorbeeld steeds hebben gegeven en nog geven door hun eenheid. Spr. wekte de talrijke aanwezigen op, als één man te staan achter de K.V.P. Ontevredenen in de K. V. P. De R. K. Harmonie „Canite Tuba" gaf hierna haar concourshummer ten beste, waarna de heer A. C. Deeren- berg, voorzitter van het K. V. P.- Kringebestuur Leiden, het woord vre- kreég en diverse onderwerpen van practische aard behandelde. Hoofdzakelijk bewoog spr. zich op het terrein van de sociale econo mische belangen van de meest onte vreden groepen der bevolking nl. de middenstand, de tuinders, de boeren en de industriëlen, die steeds kla gen, dat hun belangen door de K. V. P. worden verwaarloosd. Indien de ze bevolkingsgroepen meer belang stelling toonden in de practische po litiek, zouden zij wel anders praten en andere geluiden doen horen. Met voorbeelden toonde e>pr. aan, het geen in het parlement voor hen is gedaan door de Kath. Kamerfractie, ten aanzien van de kinderbijslag, v/elke in wording is, de belasting- politiek enz. De bezitsspreiding en de winstuitkering aan werknemers, onderwerpen welke zeer actueel zijn, verduidelijkte spr. nader. De houding van oud-min. Wei ter, ten opzichte van de K. V. P., ging spr. na en belichtte vervolgens de loon- en prijzenpolitiek der rege ring. Tenslotte verklaarde spr., dat de positieve bestrijding van het communisme ons aller aandacht vraagt en dat dit het best bereikt kan worden, door de sociale en eco nomische verhoudingen te verbete ren. Spr. besloot zijn betoog met te wijzen op de verkiezingsstrijd en spoorde iedereen aan om, door hun stem uit te brengen op de K. V. P., te tonen, dat zij de politiek van de K. V. P. onderschrijven. De heer Hoonout dankte de spre kers voor hun duidelijke bewoordin gen en onderstreepte het succes het welk moet blijken op 7 Juli a.s. door te stemmen op lijst 1, no. 1 de K. V. P. Hij bracht dank aan allen voor de verleende medewerking, waarna deze bijeenkomst werd gesloten met twee coupletten van het Wilhelmus en de Chr. groet. LEID SCHEND AM LEID SCHEND AM AAN DE KOP VAN J. A. P. I. De heer W. M. Boekraad, hoofd van de R. K. Jongensschool voor voortgezet lager ondtrwijs, heeft van de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen bericht ont vangen dat de leerlingen van zijn school, op grond van de door hen bij de jeugd-actie voor papier inzame ling verrichte prestaties, in aanmer king komen voor één van de hoofd prijzen uit het J. A. P. I.-premie- fonds. Hoe groot deze 'prijs zal zijn, zal de minister persoonlijk medede len op een feestelijke bijeenkomst op Woensdag 30 dezer van 10.30 tot 13 uur in „Seinpost" te Scheveningen. Na afloop van deze feestelijke bij eenkomst zal gezamenlijk de lunch worden gebruikt waarna tot onge veer 17 uur met autobussen een rondrit door Den Haag en omgeving zal worden gemaakt. De heer Boekraad of zijn plaats vervanger, met twee leerlingen van de school zijn officieel uitgenodigd om deze feestelijkheden bij te wo nen. De jongens van genoemde school hebben in het tijdvak van 1 Novem ber 1947 tot en met 30 April 1948 ruim 2 y. ton papier ingezameld, wat neerkomt op 119 kg. per leerling. Dat dit totaal buitengewoon groot is bewijst het feit dat fle school met een der hoofdprijzen wordt vereertl. Dat de voldoening voor onderwijzers en leerlingen zeer groot' is behoeft geen verder betoog. BINNENLAND. De 4-jarige Leo Regels te Rot terdam is in het water van de Rotte gevallen. De moeder vond het lijkje drijvende. Wegens moord en twee moord aanslagen is de 31-jarige kellner te Rotterdam tot 8 jaar gevangenis straf veroordeeld. De Ariëns-herdenking is voor dit jaar vastgesteld op Zondag, 8 Augustus, te Utrecht. Na een plech tige Hoogmis en bezoek aan Ariëns' graf, volgt in het Jaarbeursgebouw een bijeenkomst, waarop prof. dr. L. Rogier een rede zal houden. Een groep jongens van de Don Bosco-stichting te Nijmegen, welke op de Graafse weg marcheerde, is aangereden door een autobus, welke op haar beurt werd aangereden door een militaire auto. Een van de jon gens, de 16-jarige Verbaeten, werd op slag gedood; 2 jongens werdén zwaar en drie licht gewond. Prinses Juliana zal op 1 Juli aan de luchtmacht een vaandel uit reiken op het Binnenhof, ter gele genheid van het 35-jarig bestaan, van He militaire luchtmacht. Een Italiaans opera-ensemble zal, voor het eerst sinds 10 jaar, een bezoek brengen aan Nederland; het zal op 1 Juli te Den Haag starten met „De Barbier van Sevilla". Eigen or kest en eigen décors brengt het mee. Het aantal vacantie-stemmers te Den Haag wordt op 13.500 geschat; 10.000 Hagenaars zullen elders en 3500 vreemdelingen in Den Haag hun stem uitbrengen. Over het vrijgeven van de melk is nog steeds geen beslissing geno men. Hoewel niet direct beslissend voor de definitieve uitspraak, is het toch een tegenvaller dat de productie thans beneden de raming ligt. Door een trein gegrepen en ge dood is de 22-jarige W. Wicherink te Graftdijk (Drenthe). De jongeman was hardhorend. De grootste Van Gogh-tentoon- stelling, ooit gehouden, zal van he den af in het Stedelijk Museum te Amsterdam te bezichtigen zijn. Niet minder dan 187 doeken. Na de opening werd medegedeeld tat door toename van he- leerlin genaantal aan de O. L. school de mi nister heeft goedgevonden dat weer een derde leerkraeht wordt toege voegd. Op voorstel van de minister benoemde de raad met ingang van 16 Juni j.l. de heer P. Boer, die reeds eerder aan genoemde school verbon den was. B. en W. achtten het on- mogelk Slikkendam aan de water leiding aan te sluiten, omdat de kos ten 8000.zulle» bedragen. De raad vindt het echter wel van groot belang, dat de percelen aldaar wor pen aangesloten, temeer omdat er ook nog een openbaar slachthuis is, dat toch zeker rein water niet kan missen. De voorzitter zal nog eens met het waterl. bedr. onderhandelen. Na enige vertraging in de mate riaalvoorziening zal men nu heden aan de straatrestauratie beginnen. De .gemeenterekening over 1947 zal worden nagezien door de heren Boer^.Kleijn en Pieterse. 4 B. en W. stellen voor subsidies te verlenen aan de restauraties van de Ziendeweg, Noordseweg en de we gen onder Achttienhoven. De ge meente Atphen d. Rijn ondtrhoudt de Zijdeweg, terwijl de Noordseweg in onderhoud is bij de Polder Nieuw koop. Om ook voor subsidies voor andere wegen in aanmerking te ko men, moeten bovengenoemde wegen behoorlijk opgeknapt worden; dit eist ook het Nieuwkoopse belang, want de toestand van bedoelde we gen is thans hopeloos. Noodgedwon gen is dus de raad verplicht aan de eisen van de gemeent'e Alphen a. d. Rijn en aan die van de polder Nieuw koop te gemoet te komen. Dit kost de gemeente een aanzienlijk bedrag, maar men hoopt dan eindelijk van de wegenmisere af -te zijn. Ook de wegen onder Achttienhoven krijgen hun deel. Een kleine wijziging'in de veror dening op het beheer van het ge meentelijk ontginningsbe drijf wordt goedgekeurd en de verordening stelt men weer voor 5 jaar vast. Door B. en W. wordt voorgesteld in de politieverordening op te ne men een bepaling betreffende het vernielen van viswant Over dit punt kon de raad het niet eens worden en men stelde voor dat B. en W. nog maals zouden onderhandelen met de vissers ter plaatse. De jubileum-feestviering. De raadsleden waren nogal met gemende gevoelens bezield toen het ging over de feestviering bij het a.s. Regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Dee een dacht sterk aan duiten, terwijl een ander het niet kon verantwoorden om Oranjefeest te vieren „met kermis". Ennu vragen die oranjeverenigingen sub sidie! De Nieuwkoopse ver. vraagt maar liefst 1000.Noorden vroeg niets, maar men meende dat die nog wel zou komen. Na stemming (7 te gen 4) besloot men pl.m. 800. (d. i. 1.per schoolgaand kind) te resrveren voor de tractatie en daarnaast elke oranjevereniging 200.subsidie te verlenen (de semming ging over de 200. Groot en klein gaat dus feesten met pl.m. 1200.—. De vloer in het gymnastieklokaal is stuk. en moet dus worden hersteld. Dat kan, maar hoelang blijft de vloer dan goed in orde? Deze vraag werd breed besproken door de raads leden. Tegenwoordig toch wordt het bedoelde lokaal ook gebruikt door de muziekvereniging „Eensgezind" en soms ook wel voor e?n of andere WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. Vooral overdag tamelijk veel overdrijvende bewolking, doch bijna overal droog weer. Langs de Waddenzee tijdelijk vrij krachtige, overigens meest mati ge wind tussen West en Noord. Weinig verandering in tempera tuur. Twee boerderijen zijn afgebrand te Ursum (Alkmaar. De ene boer derij stak de ander aan. Een losse locomotief greep bij de halte Oudesluis (Alkmaar) een trailer met oplegger, waarop twee melktanks. De wagens werden ver nield en kwamen in een sloot te recht; de chauffeur bleef ongedeerd Een grote autofabriek zal in Ne derland worden opgericht door het Kaiser-Frazer-concern, een Ameri kaanse firma. De bedoeling is met de bouw zozeer voortgang te maken, dat de eerste auto's in Februari van het volgend jaar de fabriek kunnen verlaten. Tussen de Nederlandse kust en Harwich bevindt zich een drijvende mijn, aldus deelt de Britse admirali teit mede. Wilt U iets weten 77 Vraag: De kortste weg per fiets van Noordwijk naar Cuyk aan de Maas in Brabant. Zijn er langs deze route j eugdherbergen Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen, Woerden, Utrecht, Tiel, Oyen, Megen, Deursen, Herpen, Grave, Cuyk. Voor zover ons bekend, zijn er langs deze route geen jeugdhergen. O.i. kunt u echter deze tocht gemak kelijk in een dag volbrengen. Er is wel een jeugdherberg in Nijmegen, waarvoor U dus een omweg moet ma ken, n.l. Tiel, Druten, Nijmegen, Gra ve. Wij weten echter niet of deze jeugdherberg momenteel in exploita tie is. WencR u voor nadere inlichtin gen tot de Kath. Jeugdherbergcentra le, Lange Putstraat 44, 's-Hertogen- bosch. bijeenkomst. Wil men de vloer in goede staat houden, dan zal het ge bouw enkel moeten worden gebruikt door gymnasten. De muziekver. komt dan echter in moeilijkheden. Tenslotte stelt men vast de vloer op te laten knappen en met het bestuur van het fanfarecorps te overleggen, teneinde tot een geschikte oplossing èn voor de „vloer" èn voor de mu ziek te komen. Dé verordening op het kamperen, wordt zodanig gewijzigd, dat 't niet meer is verboden te kamperen. Doch de verordening luid nu: „Het is ver boden „zonder toestemming" van B. en W. te kamperen". Aan gemengde gezelschappen zal geen toestemming worden verleend. Bij de rondvraag werden vragen gesteld over de wegen, het onder houd van de Alg. Begraafplaats, over de woningtoewijzing. Dit alles heeft de aandacht van B. en W. Hierna sluiting. LEIDERDORP Aanwinst voor het Onderwijs. Woensdagmiddag verenigden de leer krachten van de drie Leiderdorpse scholen zich in het Gemeentehuis om daar een demonstratie bij te wonen van het pas door het gemeentebestuur aangekochte schoolfilmtoestel. De heer De Jong van „De Nederlandse Onderwijsfilm" had geen moeite dit aandachtig gehoor van „vakmensen" het grote belang van dit nieuwe leer middel voor het onderwijs duidelijk te maken. Men was daar van te voren al volkomen van overtuigd. Een twee tal zeer mooie films werd gedraaid. Als men bedenkt dat de kinderen der gelijke aardrijkskunde en natuurlijke historie-uurtjes te wachten staan, kan men niet anders dan het gemeentebe stuur en vooral burgemeester Van Diepingen dankbaar zijn, dat bij de invoering van de „schoolfilm" in Lei derdorp hebben verwezenlijkt. Dammen. Gisteravond hield de Leiderdorpse damclub haar sluitings avond. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgewerkt en o.a. de ranglijsten voor de bordenbezetting voor het volgende seizoen waren vastgesteld volgde de prijsuitreiking. De volgende prijzen werden toege kend: In de eerste klasse. Kampioen W. A. Wolff, wissel beker en draagene- daille; 2e pr. N. Hoogervorst me daille; 3e pr. J. v. Sand ijk medaille; 4e pr. J. v. d. Swan, boekwerk; 5e pr. A. Kruidenier; 6e pr L. v. Egmond In de 2e k.asse: Kampioen G. Oos tergo, medaille;; 2e pr. W. Verbeek, 3e pr. J. v. Heusden na loting me daille; 4e prijs A. Vons, boekwerk; 5e pr. B. Hoogervorst; 6e pr. H. Ver hoogt. In de verliezersronde kwamen voor een troostprijs in aanmerking. C. Meinema en W. v. d. Zwan Jr. Voor de beste resultaten in de competitiewedstrijd werd een «prijs uitgereikt aan R. Mar bus uit het le tiental; J. v. d. Zwan uit het 2e tiental! en A. Vons uit het 3e tiental Nadat de verschillende prijswin naars door de voorzitter, de heer J. B. v. d. Wijngaard, waren gecompli* menteerd en deze de prijzen in dank strijd aan, die met enthousiasme werd hadden aanvaard, ving een gongwed strijd aan, waarvoor verschillende aardige prijzen beschikbaar waren gesteld. Het slotnummer van de avond was een wedstrijd excentriek dammen. Ook hiervoor waren ver schillende aardige prijzen bijeenge bracht, die echter eerst konden wor den uitgereikt toen het lachen was verstomd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2