Amerikaanse hoogleraren en studenten naar Nederland JfCaxte Of elf j RECHTZAKEN WOENSDAG 23 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN GEMEENTERAAD Loopkatten in het slachthuis. B. en W. stellen de Raad voor het bedrag, beschikbaar gesteld voor de aankoop van 40 vleestransport-loop- katten, te verhogen van f 2500 op 5000.—. Aan het Openbaar Slachthuis be staat voorts een groot tekort aan bruikbare ijscellen. Weliswaar wer den er reeds in het vorige jaar en in dit jaar tezamen een 300-tal besteld, doch de geleverde cellen bleken niet aan de gestelde eisen te voldoen en moesten worden teruggezonden. Over de levering van de bestelde cellen wordt nog onderhandeld. Onmiddel lijke aanvulling van het tekort door een andere leverancier is echter nood zakelijk. De aan de aanschaffing van 300 cellen verbonden kosten bedra gen 4650.—. Samen met de reeds bestelde cellen, die of door de oor spronkelijke óf door de thans geko zen leverancier zullen worden gele verd en waarvoor de gelden reeds beschikbaar zijn gesteld, zal dan over 600 nieuwe cellen kunnen worden be schikt. VERORDENING WONING- BEWONING. Op 12 Juni is afgekondigd een verordening nopens de behoorlijke bewoning van woningen. Deze verordening bevat o.m. bepa lingen, omtrent het maximum-aan tal bewoners, van een woning, de inrichting en het aantal van de slaapplaatsen, het onderhoud van de rioleringen e.k. Verder wordt be paald, dat, als een woning met on gedierte is besmet, de hoofdbewoner kan gelast worden de woning te doen zuiveren. Ook wordt een verklaring van zuiverheid geëilst, voordat een woning of gedeelte van een woning in gebruik gegeven mag worden. Tenslotte worden logementhou ders en bestuurders van inrichtingen verplicht, na verstrekte last opgave te doen omtrent het gebruik en de oppervlakte van hun inrichting be horende vertrekken. De verordening ligt gedurende 3 maanden ter Secretarie ter inzage. EIND-EXAMEN GYMNASIUM. Van de derde groep afd. B van de eind-examen-candidaten slaagden mej. M, Ch. Muyzert te Leiden en de heer P. H. Hugenholtz te Oegs+geest. Van de groep twee afd. A slaagde nog de heer B. E. F. 't Harte te Was senaar. Met één candidaat van groep drie afd. B wordt het examen voort gezet. NED. VER. VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN. De afd. Leiden van de Ned. Ver. van Ex-politieke gevangénen in be zettingstijd, kwam gisteravond in „Het Gulden Vlies" in vergadering bijeen, onder presidium van de heer L. Questroo, die het hoofdbestuurs lid, de heer B. Moerman, verwel komde. Medegedeeld werd dat het congres dit jaar van 14 tot 17 Sept. in Leiden gehouden zal worden. Het programma zal worden vastgesteld. In de bestuurs-vacature werd voor zien door de verkiezing van de heer J. F. Beekman. De heer Moerman sprak woorden van waardering voor het werk "van de Leidse afdeling en voor de steun en medewerking, die het hoofdbestuur van deze afdeling ondervindt. Een eenvoudig bericht in de Ne derlandse couranten vermeldde de zer dagen, dat met de „Kota Inten" een gezelschap van 700 Amerikaanse hoogleraren en studenten op 18 Juni van Quebec naar Rotterdam is ver trokken teneinde hier te lande ver schillende cursussen te volgen. Dit is een onderdeel van het gro te werk, dat het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrek kingen, de N.B.B.S., dit jaar heeft ondernomen. En een van de belang rijkste projecten zal zijn de ontvangst van niet minder dan 2250 Ameri kaanse studenten en professoren De Nedes'andse regering stond hier voor verschillende schepen ter be schikking. Aan boord van de sche pen verzorgt het N.B.B.S. een pro gramma, bestaande uit enige colle ges, films, toneel en muziek, terwijl met Amerikaanse hulp bibliotheken zullen worden ingericht aan boord. Van deze Amerikanen zullen er ongeveer 700 in Nederland blijven, w.o. 100 voor de zomercursus te Lei den, 320 voor een tour ter bestude ring van het Marshal!-plan 100 meisjes in werkkampen op Texel en Zuid Beveland, 100 in internationale vacantiekampen en 100 in de werk kampen op Walcheren. Behalve deze studenten nemen nog 100 Amerika nen deel aan een tour door Enge land, Frankrijk en de Benelux, ge organiseerd in samenwerking met de Engelse, Belgische en Franse organi saties. Het N.B.B.S. wil er naar streven de buitenlandse studenten een zo goed mogelijk beeld van Neder landse toestanden te geven. In de programma's zijn daartoe verwerkt colleges over Nederlands financiële positie, de Tol-unie met België en Luxemburg, de ontwikkeling van de staatsinstellingen in Indië, de we deropbouw in Nederland enz. Ander zijds wordt veel gedaan aan re creatie, zoals de overbekende toch ten door de Amsterdamse grachten, Rotterdamse waterwegen e.d. Hier bleek ook weer belangstelling van het bedrijfsleven door het aanbod van excursies naar fabrieken, scheepswerven enz. terwijl ook re geringsinstellingen daadwerkelijke hulp verleenden door het organise ren van ontvangsten, lunches en rondleidingen. De „deelnemers aan de tour naar Leiden zullen, na aankomst op Za- .terdag 31 Juli, 's-avonds te 10 uur te Leiden worden verwelkomd door de burgemeester en rector magnificus. Op Zondag 1 Aug. zal een speciale kerkdienst worden gehouden in de Hoo.tfandse kerk, 's-middags per extra trein naar Den Haag, waar sightseeing naar verschillende bij zondere punten. Op Maandag 2 Aug. zal de rec tor magnificus, prof. mr J. C. van Oven in de Leidse academie een in leidende rede houden, waarna een cursus de historische positie van Ne- dérland voor en na de oorlog zal worden behandeld. Daarna vertrek naar Rotterdam met ontvangst door het gemeentebestuur en rond vaart door de havens. Des middags college in de theaterzaal le klasse van de „Nieuw 'Amsterdam" over verschillende landbouwkundige, in dustriële,, monetaire en sociale vraag stukken. Dan 3 Augustus colleges in BELGISCH EXCUUS VOOR KLACHT OVER „VISSIGE" BOTER. Enige tijd geleden werd op een vergadering te Amsterdam van Bel gische zijde een ernstige klacht uit gesproken met betrekking tot de kwaliteit van een hoeveelheid boter, welke Nederland in Maart j.l. aan België heeft verkocht. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft er reeds de aandacht op gevestigd, dat deze klacht slechts een leverantie kon betreffen, ten aanzien waarvan de Belgen volledig waren ingelicht omtrent de kwaliteit van het pro duct, t.w. koelhuisboter, die- gerui- men tijd opgeslagen was geweest en dientengevolge als „vissig" bekend staande smaakgebreken kon verto nen. Om deze reden is ook bij de Bel gische autoriteiten, met wie desbe treffende onderhandelingen inder tijd zijn gevoerd, tegen de klacht protest aangetekend. De directeur-generaal der han delsbetrekkingen te Brussel deelt thans mede, dat het Nederlandse ver weer als volkomen juist moet wor den erkend; hij betuigt zijn spijt over het uitspreken der klacht. EERSTE NA-OORLOGE SUMATRA-TABAK IN AMSTERDAM. Met het Zondag hier binnengelopen m.s. „Celebes" van de stoomvaart maatschappij „Nederland" is de eer ste Delitabak. welke na de oorlog naar de Amsterdamse veiling werd verscheept, in de hoofdstad aangeko men. Het zal helaas de enige tabak van dit jaar blijven, doch hoewel de hoeveelheid klein is (ongeveer 625 pakken) is deze partij, die aan de rand van het demarcatiegebied is ge teeld, een symbool van de geleide lijke vooruitgang van Sumatra's Oost kust. Behalve deze tabak nam de „Ce lebes" ook grote partijen rubber en vezel mee, benevens de eerste van een serie palmolieverschepingen, wel ke thans weer rechtstreeks via de tankparken van het Delitankbedrijf en de Medanse machinefabriek in het schip werden gepompt. OPLICHTER GING ER* VANDOOR MET EEN PARTIJ VALSE TANDEN. Een heer, die heel goed zijn woordje kon doen, meldde zich bij een technisch laboratorium, waar hij in opdracht van een Utrechtse firirfa een partij tanden en kiezen kwam halen. Er werden voor hem onge veer 2334 tanden en 800 kiezen in- ""cnakt tot een waarde van 1214.94. Later bleek echter dat de welbe spraakte heer een oplichter was. BINNENLAND. Van de eerste parochiekerk, wel ke na de bevrijding in het bisdom Roermond wordt gebouwd, is de eer ste steen gelegd, n.l. te Mook-Midde- laar. Op het congres van Kwekers selecteurs, dat te Scheveningen wordt gehouden, bepleitte minister Mans- holt een „internationaal auteursrecht'" op het kweken van nieuwe tuinbouw, en landbouwgewassen. Brand is uitgebroken in twee droogkamers van de textielfabriek „Het Schuttersveld" van gebr. Van Heek te Enschede. De kamers waren leeg. Er zal enige stagnatie ontstaan in de aflevering van goederen. De sterfte aan tuberculose is ge daald tot 35.3 per 100.000 in 1947. In 1939 was het nog 41, in 1945 gestegen tot 85.9. Het aantal ziektegevallen is echter onrustbarend hoog gebleven. De tweede zending jubileum- paketten van de Niwin is gisteren met de „Oranje" meegegeven. Het is de bedoeling, dat elke militair in Indië zulk een pakket krijgt omstreeks de viering van het regeringsjubileum. Voor de toonkunstenaar Viotta, die op 16 Juli honderd jaar geleden werd geboren, zal te Amsterdam op een pleintje aan de Richard Wagner- straat een monument worden opge richt. De Avro zal begin Juli haar zil veren bestaans-feest vieren, óók met een jubileum-programma in de aether. Door een felle brand is gisteren middag een wasserij van de N.V. Vo- lin te 's Graveland uitgebrand. Ook het aangebouwde woonhuis van de bedrijfsleider werd vernield. De senaat van de Technische Ho geschool te Delft heeft in een open brief gewaarschuwd tegen de plan nen tot oprichting van een tweede technische hogeschool, welke tot re sultaat zullen hebben, versnippering en verspilling Van geld en arbeids kracht. Het Prins Bernhardfonds, afde- ling Indonesië, heeft 10.000 ter be schikking gesteld voor de in Neder land studerende Indonesiërs, tenein de deze studenten in staat te stellen op ruimer schaal deel te nemen aan het geestelijke en culturele leven van Nederland. 600 montagewoningen besloot de gemeenteraad van Maastricht te bou wen. de Leidse academie óver „Streek- samenwerking, beschouwd in het licht van het Marshall-plan; het ont staan en de bedoeling van de „Be nelux", enz. Des middags ontvangst door het gemeentebestuur van Lei den, daarna naar Amsterdam en per boot door de grachten naar het In disch Instituut. Na een rijsttafel al daar bespreking van het Indone sische probleem, sociaal en econo misch. Op Woensdag 4 Aug. des morgens te 7 uur vertrekken de deelnemers naar Antwerpen. De groep van de Benelux-tour wordt in drie centra ingedeeld, die gedurende zes weken zullen circu leren. De huisvesting van de groep, die in Maastricht komt vindt hier plaats in samenwerking met de Staatsmijnen. De deelnemers aan studenten- of wei'kkampen zullen worden gehuisvest al naar gelang van de sti-eek waar zij verblijven. In Amsterdam in talken, of bij par ticulieren, in Staphorst in wederop- bouwkampen, op Zuid Beveland in grote graanloodsen, op Texel in twee kampen voor meisjes ^n jongens. Aan alles is nagenoeg gedacht en men begrijpt, dat het voorbereiden de werk voor zovele gasten het N.B.B.S. vele hoofdbrekens heeft ge kost, doch men hoopt het geste1de doel niettemin te kunnen bereiken, terwijl daaraan tevens vastzit een bron van deviezen-inkomsten, het geen voor ons land mede van zeer groot belang is. MGR. STAM BEZOEKT HET PAUSELIJK MISSIEGENOOT SCHAP. Zondag zal Z.H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisu- mee (Oost-Afrika), van de Congre gatie van St. Joseph (Mill Hill) om 3 uur een pontificaal Lof celibreren in de Hartebrugkerk te Leiden. Dit Lof gaat vooraf aan een bijeen komst van parochiële directeur, hoofd zeLatricen en zelatricen van'het Pau selijk Missiegenootschap, welke bij eenkomst wordt gehouden te 4 uur in het St. Antoniusclubhuis aan de Mare. Mgr. Stam zal op deze bijeen komst een korte toespraak houden. LEIDSE .UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (L).: de heer J. Bosman te Leiden; candidaats-exa- men Wis- en Natuurkunde (K.); de heren A. C. Perdeck en W. van Ree, beiden te Leiden; doctoraal examen Nederlands Recht: de heren A. Tuk ker te Rotterdam; H. J. P. Dolk te Delft; J. de Meyer te Delft; J. W. len Napel te Voorburg; L. H. J. M. Hoogeweg te 's-Gravenhage en W. A. Renadel de Lavalette te Scheve ningen. OPENING VAN „DE BURCHT". Naar wij vernemen hebben Burge meester en Wethouders besloten het historische „Burchtcompléx" te ver pachten aan onze stadgenoot, de heer P. J. van Leeuwen. Het ligt in het voornemen van de heer van Leeuwen het café-restau rant en de zalen na een grondige restauratie van een geheel nieuwe in ventaris te voorzien, de opening kan begin Augustus a.s. tegemoet worden gezien. De grote Burchtzaal, welke aan plm. 450 personen ruimte biedt, zal in het bijzonder een grote vetan- dering ondergaan, o.a. door het aan brengen van een modern toneel en van een permanente geluidsinstalla tie. Wij wensen de heer van Leeuwen met diens, voor Leiden zo belangrijke, initiatief veel succes toe. BONKAARTEN AFHALEN. Voor de' uitreiking van bonkaar ten, welke gehouden wordt in het Stadhuis (ingang Breestraat) zijn de loketten geopend va» 8.3012 uur en van 24.30 uur. Medegebracht dienen te worden: Stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart en eventuele con- trolekaart moeders (voor toeslag- kaartjes). Donderdag zijn aan de beurt de nummers 102401 en hoger. R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders", afd. Leiden. De leden wordt hier mede in herinnering gebracht de extra cursusavond, die gegeven wordt op Donderdag 24 Juni des avonds 8 uur. Wij kunnen deze avond aan beschouwen als een generale re petitie op het komende examen, het welk afgenomen zal worden op Maan dag 28 Juni. Neemt allen deze gele genheid te baat om deze avond te bezoeken. Tevens zullen dan belang rijke mededelingen gedaafn worden in verband met bovenstaand examen. Plantsoenconcert. Muziekpro gramma voor het Plantsoenconceri. te geven door de Marmonie-Kapel T. en D. op Donderdagavond 24 Juni om 8 uur. Directeur de heer Smolders. 1. Jubelklanken, mars. Ernst Hebei; 2 Excelsior, ouverture, L.-Reynauds; 3. Franz, mars, F. de Ridder. 4Les Roses du midès', wals, Joh. Strauss; 5. Telefunken, mars, Joh. Evost. 6. Roukin; 7. Am. Me^-estrande, wals, M. Fischer; 8. Indische Bruidstoet, L. Siede; 9. De Postiljon van Longju- meaux, Selectie uit de Opera, A. Adam, 10. Mars finale. Voor de akte L. O. slaagden aan de R. K. Meisjeskweekschool te Den Haag de dames A. v. d. Horst en A. van Zijp. Door onbekende oorzaak is hedennacht omstreeks 2 uur brand ontstaan in twee balen watten, op geslagen in de fabriek der fa. Beuth aan de Kaiserstraat De brand werd ontdekt door een buurtbewoner, die een brandlucht waaraam. De brand weer heeft het vuur met een slang op de waterleiding geblust. De jongedames-congregatie in de St. Petrus-parochie en de Kath. Actie gaan hedenavond niet door. Gisteravond is de lö-jarige A. I. J. in de ouderlijke woning in de Gasstraat gestruikeld en met de lin kerbovenarm door een glasruit ge vallen. De slagader werd hem door gesneden. Nadat door een lid van de E. H. B. O. de arm was afgebonden, is de jongen ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. BURGERLIJKE STAND. Gtboren: Catharina Wilhelmina Ir ma, d. van P. P. van Zijp en I. Wille; Thomas Adrianus Maria, z. van T. M. Gijbsls en C. P. van der Vooren; Nancy Dorothy Joyce, d. van M. C. C. Verra en A. Rozenbei-g; Christina Annemarie, d. van A. J. Pracht en B. de Winter; Maria, d. v. A. van Haarlem en G. van der Neut; Neeltje Klazina, d. v. L. van der Zwart en J. Kooyman; Johannes Jan, z. van R. van Heusden en C. van Veen; Marie Madeleine, d. van H. C. van Leijden en E. E. Roy; Hendricus Wilhelmus, z. v. E. Peterzen en A. Blokzijl. Getrouwd: J. Haring jm en C. Ver- heij van Wijk jd. Overleden: G. de Groot z. 4 dagen; J. van der Walle huisvr. van Broek huizen, 82 jaar. Nieuwe veilinghal te Roelofarendsveen Voor vele belangstellenden sprak df voorz., de heer Th. W. Schrama, Dins dagavond in de St. Pancratiuszaal zijn openingswoord, ter inleiding van een belangrijke vergadering. De ver gadering werd voor de beslissing ge steld over te gaan tot nieuwbouw van een veilinghal, gekoppeld aan het bestaande gebouw, met bijkomen de werkzaamheden van parkeerter rein en overkapping opslagplaats em ballage. De geraamde kosten voor de vei linghal bedragen 132.000.en met een andere uit te voeren werkzaam heden mee zc.l een bedrag van plm. 140.000.worden gevergd. Nadat door alle leden inzage was genomen van de tekening, en toelichting hier op was verstrekt, werd na discussie besloten het bestuur machtiging tot bouw te verlenen, en voor de beno digde kosten, een gelijkluidende geld lening aan te gaan. De rijkstuinbouw- consulent, ir. G. W. v. d. Helm, deelt mede, dat als assistent voor de bloe misterij zal optreden de heer Gelijns uit Aalsmeer. Alle tuinbouwcentra's zyn eenzijdig in de teelt. Variatie hierin is noodzakelijk en wel speciaal op gebied van bloemisterij. Wil men kopers op de veiling hebben, dan moet men over een uitgebreid sorti ment beschikken. Hiervoor is voor lichting en onderwijs nodig. De uit breiding van teeltrecht is voor Roelof arendsveen in Den Haag aanhangig gemaakt. De heer Gelijns besprak hierna de teelt van bloemisterij ge wassen. en wel speciaal ten behoeve van Roelofarendsveen. Ir. v.-d. Helm deelde hierop nog mede dat naast het bestaande voor lichtingsblad, op gelijke wijze in de toekomst voorlichting zou worden ge geven voor de bloemisterij, zij het dan voorlopig nog onregelmatig. De heer A. J. Verkley besprak de nood zaak van onderwijs. Ten behoeve van de bloemisterij zou bij voldoende deelname deze winter een vakschool --"orden geopend die naast theoretisch0 ontwikkeling ook praktijk zou geven. Spr. propageert dit onderwijs, opdat een vakschool in Roelofarendsveen gevestigd zal worden. In een uitvoe rige rondvraag werden vele veiling problemen besproken, en wekte de heer Verdel de leden op, om alle kleingeestigheden op zij te zetten en samen in een harmonisch geheel, de veiling op te bouwen en deze tot gro te bloei te brengen. VOORSCHOTEN K.A.B. Op de jaarvergadering van de K.A.B. bleek uit het finan- ciëel vers'ag, dat de afdeling in 1947 f 81,59 te kort is gekomen. Deson danks was er toch op 31 Dec. nog een kassSldo van f 325,87. Het jaarver slag bracht aan het licht dat het aan tal leden flink is gestegen en aan het einde van het verslagjaar 120 be droeg. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer L. J. Schrijvers benoemd de heer J. v. Alphen. De aftredende bestuursleden t.w. de heren N. C. Lamboo, S. L. Gerrits en L. den Hollander, werden allen herkozen. De vergadering ging accoord met het voorstel van het bestuur om het 50-jarig bestaan feestelijk te vieren en steMe hier voor een bedrag van f 500 beschik baar. Er zal nog een aparte feest- commmissie worden benoemd. Ook het bestuursvoorstel om een jubi- leumgave aan te bieden aan de Dio cesane Bond werd goedgekeurd. Deze gave zal bestaan uit een be taling van f 1 per lid, welk geld zal wordeft besteed voor het te stichten vacantietehuis voor moeders. Voorts werden nog mededelingen gedaan omtrent de actie, om kinderen uit de steden een vacantie aan te bie den, in de plattelandsgemeenten. Ook in Voorschoten zullen er verschil- 1 enden worden geplaatst. In de kas- commissie werden benoemd de heren G. Schrijvers en Th de Bruijn. Hier na hield de geestelijk adviseur, pas toor J. T. v. Bemmmelen, n korte toe spraak, waarin hij meer medeleven van de leden vroeg, de houding der K.A.B. in de afgelopen jaren ten zeerste prees en de leden voorhield dat uit het plichtsbesef daden moe ten voortkomen, waardoor de K.A.B. groot en krachtig gemaakt kan wor den. Bij de rondvraag vroeg de pas toor v. Bemmelen of er bij de K.A.B. leden zijn, die zich beschikbaar wil len stellen voor de functie van kerk- wacht. Hij gaf toe dat dit geen ge makkelijke taak is, «-.aar noemde deze taak we! een zeer mooie. Hier na sluiting. Geboren: Karei Frederik, z. van P. Buwa.lda en G. Hoekstra; Nicolaas LAATSTE BERICHTEN De situatie in Indonesië INTERIM-RAPPORT C.V.G.D. Heden is te Batavia door de Com missie van Goede Diensten het eer ste hoofdstuk gepubliceei'd van het derde interim rapport aan de Veilig heidsraad. Dit eerste hoofdstuk ein digt met een beschouwing van de C.V.G.D. zelve. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de Commissie de indruk heeft, dat de voornaamste geschil punten, welke de partijen geschei den houden, dezelfde zijn, die hen steeds verdeelden en welke het ac coord van Linggadjati niet kon op lossen. De Commissie stelt vast, dat het uitblijven van belangrijke voor uitgang in de- overbrugging van de kloof tussen de partijen in de laat ste tijd een ongezond effect heeft gehad op de sfeer. De Commissie stipt aan, dat in de publieke opinie aan republikeinse zijde zelfs tekenen van onrust waar te nemen zijn, ter wijl aan beide zijden pessimisme blijkt. Toch heeft de Commissie hoop voor de toekomst, zij het alleen maar, omdat beide partijen hetzelf de doel nastreven: n.l. de souvereine democratische Verenigde Staten van Indonesië in gelijkwaardig deelge nootschap met Nederland in een Unie. De Commissie hoopt, dat bei de partijen hun positie opnieuw in beschouwing zullen willen nemen en dat met haar hulp dan alsnog een fornïule kan worden gevonden om de standpunten te doen overeen stemmen. Zij beëindigt dan deze be schouwing met de opmerking, dat zij conform haar taak, haar opgelegd door de Veiligheidsraad, en geleid door de beginselen uit het accoord van de Renville, verdere mogelijk heden in beschouwing neemt om de partijen hulp te bieden. DR. HUENDER GOUVERNEUR VAN SURINAME. Naar het A.N.P. in dooi'gaans wel ingelichte kring veraeemt, wordt bin nenkort de benoeming verwacht van generaal-majoor dr. W. Huender, thans hoofd van de Nederlandse mi litaire missie te Berlijn, tot gouver neur van Suriname. DE GELDSANERING TE BERLIJN. De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben de Sowjet-Rus- sische order tot uitvoering van de geldzuivering wat betreft de Weste lijke §ectoren van de stad „nul en van gener waarde" verklaard. Alle banken in de Westelijke sec toren moesten terstond gesloten worden op bevel van de drie com mandanten. Ook de winkels moesten sluiten, behalve de voedsel- en medicamen tenwinkels. De orders van de Westelijke com mandanten werden als „noodmaatre gel" aangeduid. A.F.P. meldt nader, dat de Weste lijke commandanten besloten hebben tot invoering van de Deutsche Mark in de Westelijke sector van Berlijn binnen 48 uur. Franciscus Maria, z. van N. C. de Bruijn en C. C. G. Weerdenburg; Hanny, d. van C. van der Werf en P. Nieman; Catharina Hendrika, d. van. H. van Veen en A. C. Oosterom; Ma- rinus Bastiaan, z. van B. M. Rijling en M. Chr. van Tol. Gehuwd: M. Simons 47 j. en H. J. P. Beek 38 j. Ondertrouwd: P. G. van der Hoek 32 j. te 's-Gravenhage en P. C. Vink 21 j.; M. J. A. van den Bergh 27 j. te Amsterdam en M. C. Roodakkers; N. Jansen 45 j. te Leiden en Chr. S. de Graaf 24 j. OEGSTGEEST Geboren: Gerardus Martinus Maria z. van M. van den Berg en C. C. van Amsterdam; Gerardus Adria nus z. van A. G. van der Poel en E. Th. W. Altorf; Sjoerd z. van A Post- ma en C. de Vente; Sierik z. van H. S. Visman en C. W. RuhL Overleden: Paline Annie Victorine Maramis 11 mnd. Ondertrouwd: H. Meyers 56 j. en S. Meyer 46 j. ZOETERWOUDE „SJZ" Hedenavond speelt SJZ I tegen het elftal „Cronesteyn", aan vang 7.30 uur precies. A.s. Donder dagavond wordt er geen buurtwed- strijd gespeeld; deze wordt opge schoven naar Maandagavond'. ZOETERMEER Demobilisatie. Door het plaatse lijk demobilisatie-comité wordt deze week een collecte gehouden voor de terugkerende militairen. Met de „Ko ta Baroe" worden op 30 Juni a.s. 8 vrijwilligers verwacht. Helaas zullen niet allen, die gegaan zijn, naar het vaderland terugkeren; drie mannen in de tropen hun leven ge geven. HAAGSE POLITIERECHTER. Ze kon niet betalen. Ze wilde liever betalen, de dienstbode B. van V. uit Alphen aan den Rijn, maar dat ging niet zei de rechter. Daarvoor had verdachte teveel op haar kerf stok. De Officier had diefstal van slechts enkele kledingstukken ten nadele van de werkgeefster ten las te gelegd, maar hij zei, dat er heel v/at meer was gestolen dan vermeld werd. En daarom luidde de eis een maand gevangenisstraf. Dat viel blijkbaar nogal tegen, want verdach te wilde liever betalen, zei ze. Dat ging niet; het vonnis werd conform de els. WEERSVERWACHTING WIND UIT NOORDELIJKE RICHTINGEN. Voor de kustgebieden: Over drijvende wolkenbanken, doch overwegend droog weer. Langs de Waddenkust tijdelijk nog vrij krachtige, overigens meest mati ge wind uit Noordelijke richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur. Voor het binnenland: Vannacht op vele plaatsen opkla rend Morgen overdag weer wat toenemende bewolking, doch vrijwel nergens buien meer. Van nacht zwakke, morgen overdag matige wind uit Noordelijke rich tingen. Iets hogere temperaturen dan vandaag. FRANSMAN DOOR SOWJETRUS DOODGESCHOTEN. Een Frans lid van de Weense in ternationale politiepatrouille is Dins dagavond door een Sow jetrus dood geschoten, aldus werd onofficieel verbomen. SYNTHETISCHE VITAMINE D3. Opnieuw is een uitvinding van in ternationale betekenis van Neder landse geleerden met succes be kroond door het verlenerl van oc trooien in Nederland, verschillende andere Europese landen en de U.S.A. Het betreft hier de fabricage van synthetische vitamine D3. Deze uitvinding, die van groot be lang is voor de voeding van mens en dier, is indirect voortgevloeid uit de oorlogsomstandigheden. Immers, tot circa 1942 werd vitamine D3 gefa briceerd door middel van bestraling van het z.g. provitamine, dat gewon nen werd uit Zeeuwse mosselen, die tot die tijd in overvloed en goedkoop voor de industrie beschikbaar wa ren. Toen het zich liet aanzien, dat deze grondstoffenbron dreigde op te drogen, hebben de wetenschappelij ke medewerkers van de N.V. Philips- Van Houten zich met kracht gewor pen op het probleem, om tot synthe- thetische bereiding van het belang rijke vitamine D3 te komen. Belangrijke hoeveelheden vitamine D3 werden reeds jaren lang geim- porteerd in de vorm van levertraan ter voorkoming van Engelse ziekte bij kinderen en de zo gevreesde been zwakte bij kuikens. De prijs van het synthetische pro duct is aanzienlijk .lager dan de te genwoordige prijs van levertraan. Hierdoor wordt het dus mogelijk een belangrijke deviezenbesparing te ver krijgen, aangezien de impoi't van vitamine D3 in welke vorm nok to taal overbodig is. Productie van Phi lips-Van Houten N.V. is van dien aard, dat niet alleen in de Nederland se behoefte ruimschoots wordt voor zien, doch dat grote hoeveelheden vi tamine D3 geëxporteerd kunnen wor den. SCHEEPSBERICHTEN. AATt>DIJK pass. 22 Juni Beachy Head; ALGORAB 23 Juni van Cud- dalore naar Madras. BERKEL 22 Juni van Aarhus te Lubeck. CERAM 23 Juni te Aden. CLEODORA 22 Junï van Colombo te Bahrein. COLYTTO pass. 22 Juni Finisterre. ETREMA 21 Juni van Abadan naar Bombay. HEELSUM 22 Juni van Pointe Noire naar Freetown. HELICON. 22 Juni voor Guanta geankerd. HYDRA 22 Juni te Antwerpen JOHAN VAN OL- DENBARNEVELDT pass. 22 Juni Malta. KELBERGEN pass. 22 Juni Ouessant LEMSTERKERK door Lut- terkerk vlotgesleept en 22 Juni te Bahrein aangekomen. LUTTERKERK 22 Juni van Bahrein naar Karachi. MACUBA 20 Juni van Singapore te Bombay MAPIA 22 Juni van Poeloe Sarnboe te Soerabaya NIGER- STROOM 23 Juni van Lobito te Por to Amboin OPHLR 22 .Juni van Soe rabaya te Batavia PRINS FREDERIK HENDRIK 22 Juni op 480 Oost van Bell Isle. PRINS WILLEM VAN ORANJE 22 Juni van Rotterdam naar Chicago. PYGMALION 22 Juni van Puerto Cabello naarHouston REM- PANG 23 Juni van Beluwan te Co lombo. STAD ARNHEM pass. 22 Ju ni Kaap Finisterre. STAD'HAARLEM 23 Juni van Sfax te Gibraltar STAN- CAVDJIRAK 22 Juni van Batavia te Pladjoe. STUYVESANT 22 Juni van Ponta da' Gada. TAMO 21 Juni van Santos naar Montevideo TIBA pass. 20 Juni 23.30 uur St. Vincent k.v. VOLENDAM 22 Juni van Rotterdam te Quebec. WELTEVREDEN 22 Juni van Soerabaya naar Probolingo WILLEM RUYS 23 Juni te Singapore ZUIDERKRUIS 22 Juni van Sabang AALSDIJK, pass. 23 Juni 1.30 uur Vlissingen. ALBLASSERDIJK, 22 Ju ni van Havanna naar Antwerpen. ALHENA, 24 Juni te Montevideo verw. ALDABI, 23 Juni van Victoria Braz te Bahia. BLIJDENDIJK, 22 Juni van Baltimore ie Philadelphia. DUIVENDIJK, 22 Juni van Willapa Harbour naar Vancouver. JIHAN DE WITT, 23 Juni van Batavia te Am sterdam. LIEVEVROUWEKERK. 22 Juni te Mombassa. LOOSDRECHT 20 Juni v. Genua. ORANJE 22 Juni van Amsterdam te Batavia. SOMMELS- DIJK, 21 Juni 15 uur van Aden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 22 Juni. Vee. Aangevoerd in totaal 2361 dieren, waaronder 251 paarden, 64 veulens, 607 gebruiksvee, 150 vette koeien en ossen, 36 graskalveren, 544 nuchtere kalveren, 63 schapen, 287 biggen, 69 bokken en geiten, 76 varkens, 2124 lammeren. Prijzen per stuk: Kalf- koeien 790, 670 en 520; melkkoeien 790, 670, en 520; varekoeien 530, 430 en 360; vaarzen 580, 430 en 300 pin ken 400, 300 en 225; graskalveren 230, 140 en 100. biggen 50, 40 en 30. werk paarden 800, 625 en 425; hitten 600, 450 en 325; slachlpaarden p. kg. 1.40, 1.30 en 1.—.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3