De „Kota Baroe" brengt thuisvarenden uit Leiden en Omgeving DINSDAG 22 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Nog niet -eerder keerdë zulk een groot contingent militairen uit Leiden en omgeving (plm. 100) uit Indië terug als thans het geval is met de „Ko ta Baroe", welk schip op 31 Mei j.l. uit Tandjong Priok vertrok. Twee-en-een-half jaar is het geleden, dat zij, de O.V.W.-ers van 14 R.I., afscheid namen van hun familie en zij zich inscheepten voor Enge land. Zij hebben van dat ogenblik af veel beleefd. Hoe klopten ook hun harten toen zij op Oudejaarsdag 1945 uit Southampton per R.M.S. „Alcan- tra" scheep gingen naar Indië. Dat was hun ideaal, daar waren zij oor logsvrijwilligers voor geworden. 1-4 R.l. der Oorlogs vrijwilligers repatriëren Zoals ieder O.V.W.-bataljon heeft ook dit thuisvarende eerste bataljon van het vierde Regiment Infanterie een geheel eigen geschiedenis. Offi cieel werd het .opgericht op 25 Sep- temer 1945, maar in Mei, kort na de bevrijding van Nederland, was men reeds aan het werk getogen om uit de B.S. een vrijwilligers bataljon te for meren. Begonnen in de oude Frederikska- zerne te 's-Gravenhage werd al spoe dig daarna het barakkenkamp in Voorschoten betrokken, waar de trai ning een aanvang nam. 25 September d.a.v. werd het vrijwilligersbataljon Voorschoten officieel opgenomen in de Kon. Landmacht als 14 R.l. Na geïnspecteerd te zijn door Z. K. H. Prins Bernhard en een parade in Den Haag vertrok het bataljon op 1 December 1945 via Ostende naar Engeland en werd ondergebracht in het Easthampsteed Park Cump bij Wokingham (Derkshire). De tijd hier doorgebracht werd hoofdzakelijk be steed aan kledinguitreiking en me dische controle. Hier werd ook het Kerstfeest gevierd en een Engelse gewoonte overgenomen n.l. aan het Kerstmaal werden de soldaten door de officieren bediend. Op Oudejaarsdag werd Engeland verlaten, waarna het bataljon op 1 Februari 1946 het kamp Chaah op Malakka betrok. Hier was het één kledderige, klei-achtige bende. En troosteloos. Met geen uitzicht iets te doen te krijgen. Na 3 weken volgde de oprichting van de W-brigade. Het was in die tijd, dat ook een beter kamp, Kangkar Ka-hang, betrokken werd'. Het stond in een rubbertuin bij een enorm door de Jappen aangelegd vliegveld. Een sectie van een Engels bataljon, dat twee jaar in Birma te gen de Jap had gevochten, werd bij het bataljon gedetacheerd om de Hollandse jongens zo snel mogelijk vertrouwd te maken met het opere ren in de rimboe. Zwaar maar leer zaam voor wat straks misschien ko men zou. Maar wanneer zou dit zijn? Een grote opluchting was het toen in Maart van dat jaar bekend werd, dat ze naar Ned. Indië konden gaan, waar het bataljon op 30 Maart in Tandjong Priok voet aan wal zette. Nu begon een nieuwe periode voor het bataljon. Er werd deelgenomen aan zuiveringsacties ^n Tannah Ting- gi, Priok en Pesing. Gezamenlijk met de andere onderdelen van de W-brigade werd Tangerang bezet en de omgeving gezuiverd. Na drie weken werd Tangerang en omge ving overgedragen aan Brits Indi sche troepen en vertrok 1-4 R.L naar Bandoeng. Lag het bataljon aanvan kelijk langs de Postweg (Batavia Bartdoeng), al spoedig werd het ge bied „uitgedrukt" en waren plaatsen bezet op 10 en 20 K.M. afstand van de weg. Eerst verlaten en verwaar- ZEILEN DE WEDSTRIJD HARWICH— -KRISTIANSAND Vrijdag heeft te Harwich de start plaats gehad voor de jaarlijkse zeil wedstrijd HarwichKristiansand (450 mijl) van de Royal Océan, Ra cing o^b waarvoor behalve En gelse en Noorse ook twee Nederland se jachten (de „Aeolus" van de heer Goedkobp en de „Olivier van Noort van de heer Goudrian) hadden in geschreven. Niet alle inschrijvers hebben evenwel de tocht aanvaard. Gistermorgen arriveerde als eerste te KristRtnsand het Engelse jacht „Erivale" van dr Grenville, dat de afstand in 66 uur afgelegd had. In De middag kwam het Noor se jacht „Peter" aan met een tijd van 7534 uur. Dit jacht is het eigen dom van de Engelsman Turner en heeft een bemanning van 5 koppen. Aangezien het hier een handicap wedstrijd betreft, waardoor de deel nemers in drie klasse zijn onderge bracht, kan het eindresultaat pas worden berekend nadat ade jachten binnen zijn. De „Erivale" maakt ech ter een goede kans op de eerste plaats, aangezien dit jacht tot de mid delklasse behoort en nog geen sche pen uit de snelste klasse gearriveerd zijn. In de race zitten 10 Engelse jachten, 1 Noors en 1 Nederlands jacht. Zeilver. „Forel". Kennisma kingswedstrijd van de zeilver. „Fo rel" op de Kaag, gehouden op Zon dag 20 Juni 1948: 16 M.2 N.N. Toer. Ie J. P. Loogman, Kaag, 2e F. Oos- terbaan, Wassenaar, 3e W. Egger, Denn Haag. Handicapklasse: le J. Renzen, Heemstede, 2e Parry, Rotterdam, 3e Q. Verstege, Voorschoten. B.M. 12=-klasse: le De Jongh, Am sterdam. POSTDÜÏVEN „De Blauwband" (Sassenheim). Wedvlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxcence (Fr.). Afstand 352 k.m. Gelost om 11 uur, aankomst eer ste duif 3 u. 23 m. 38 s., snelheid 1349.74 meter per minuut, laatste duif 3 u. 54 m. 8 s., snelheid 1195.95 meter per minuut. P. Baartman 1, P v. d. Burg 2, 3, 8, H. J. Krom 4, 7, II. van Niekerk 5, L. J. Drost 6. loosd werd het gebied allengs be woond en toog de bevolking, die de jongens met blijdschap begroette, aan het werk om de sawahs in orde te maken en de huizen te herstellen. Eind Augustus werd het bataljon wederom verplaatst al bleef het langs de Postweg van de Poentjak pas tot Buitenzorg. Ook hier zuive ringsacties en beveiliging bevolking en convooiweg. Dagelijkse marsen van 25 en 30 K.M. met volle be pakking waren geen uitzondering. Half Maart 1947 ging men naar Tji- mahi waar de troep in een kazerne gelegerd wercf. ^plverdiende rust na bijna een jaar van onafgebroken ac tiviteit. Hier vond ook de herscho ling en de training plaats voor de dingen, welke komen zouden. En het kwam.. 21 Juli politionele actie. Deels te voet, deels gemotoriseerd werd opgerukt via Tjiater, Soébang, Cheribon, Palembang naar Pekalon- gan, dat op 3 Augustus door 14 R.l. werd bezet. In Tjomai, bij de suiker fabriek „Sagri", werd een zwaar ge> vecht jjeleverd, waarbij voor de te> genstander 128 doden vielen te be treuren. Maar ook 1—4 verloor hier 4 van zijn jongens. De politionele ac. tie was gestopt en na nog 1200 Chi nezen te hebben bevrijd, vertrok het bataillon op 8 Augustus naar Sema- rang*. Hoewel de wapenstilstand was gesloten, moesten de jongens er her haaldelijk op uit om opstandige ben den tot de orde te roepen. Begin Sep tember ging het bataljon een week naar Pekalongan voor 'n zuiverings actie. Tot 23 November zwierven de jongens rond in de omgeving van Soemedang, het Cheribonse en Ling- gadjati, een bekende naam in de ge schiedenis van Indonesië. In Koenin- gan maakten zij daarop de evacuatie mee van 2700 man T.N.I.-troepen, die als gevolg van de Renville-overeen- komst naar eigen gebied moesten te rugkeren. Het was opmerkelijk, dat ettelijke honderden strijders zich hier echter niet kwamen melden. In verband hiermede mocht de patrouil legang niet verwaarloosd worden, want deze achtergeblevenen terrori seerden de bevolking en saboteerden op alle mogelijke manieren de over eenkomst. Toen kwam het lang verwachte, blijde bericht: 1 Mei komt de 'aflos sing! 20 Mei inschepen en huistoe mef de.... Waterman. Maar de Wa terman werd de Kota Baroe en 20 Mei werd 31 Mei. Maar nu vaart het bataljon'en tegen het einde van deze Als er tenminste nieta tussen komt En dat zullen wij nu maar hopen. DERDE ORDE VAN SINT FRANCISCUS. In het Antoniusclubhuis hield de afd. Hartebrug der Derde Orde een feestelijke buitenkerkelijke verga dering, welke door de tertiarissen en vele belangstellenden werd bijge woond. Z.E. Heer van der Schoot sprak met als titel: „Met trots draag ik uw krijgslivrei", waarin Z.E. de waarde van de Derde Orde voor onze tijd in een geestdriftig uitgesproken rede vaststelde. De Je/igd Derde Orde kwam voor het voetlicht met een drietal door Evert Castelein ingestudeerde volks dansen, waarbij speelman Fr. van der Puil op uitstekende wijze de muziek verzorgde. Een schoon besluit van deze op hoog peil staande middag was het optreden van het „Sleutelkoor" aan de piano H. Rijnbeek gedirigeerd door A. Devile. Daverend succes oogstte zij vooral met het speciaal voor deze gelegenheid ingestudeerde uitstekend gezongen Franciscnus-lied: „Mijn vader is een edelman". De directeur der Derde Orde Pa ter Booms, sloot deze middag met een dankwoord aan alle medewer kers op de hem eigene wijze. Verschillende nieuwe leden was het resultaat van deze geslaagde middag. Wilt u alsnog nader met de Derde Orde kennis maken? Pa ter Booms staat u gaarne te woord om u alle inlichtingen te verstrek ken. JONGEMANNEN GEVRAAGD! 4 September a.s. zal in Leiden in het kader van de Jubileumfeesten onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie (ELJA) een opvoering plaats vinden van het openluchtspel „Wij gedenken". In dit Jubilumspel, dat geschreven is door Leonard Roggeveen, zullen ook de katholieke Leidse jongeren een werkzaam aandeel moeten ne men. Of dat zal lukken? Onze erva ring na 3 repetities is: wat de meis jes betreft wel, maar het aandeel der jongemannen is nog povertjes. Komt mannen, laat dat niet op je zitten! De repetities, die slechts één uur duren, vinden Woensdagsavonds van 78 uur in de Stadsgehoorzaal plaats. Er wordt wekelijks gerepe teerd tot half Juli, daarna 1 maand vacantie zodat half Augustus weer wordt begonnen. Voortrekkers, Verkenners, Ka jot ters en K.J.M.V.'ers jullie mogen 4 September a.s. niet op het appèl ont breken. Wij rekenen op jullie! Tot Woensdagavond a.s. om 7 uur precies in de Gehoorzaal (ingang Aalmarkt). Werkcomité Katholieke Jongerenraad. VAN ONZE ADVERTEERDERS. MEUBEL-SHOW V. EN D. Gistermiddag heeft de officiële ope ning plaats gehad van de meubel show, georganiseerd in de geheel gemoderniseerde meubelafdeling der N.V. Vroom en Dreesmann. Onder leiding van de architect-de corateur Piet Worms is een groot gedeelte van de zaak, gelegen ach ter de passage en Maarsmanssteeg thans ingericht voor woninginrich ting. Gelijkvloers, op eerste en twee de verdieping is hier thans een be zienswaardigheid op het gebied van woninginrichting verschenen. Het geheel is door eigen woninginrich ting en decoratie uitgevoerd, waarbij stoffering en behangerij de nodige hulp verleenden en men heeft thans een keur van gemeubileerde kamers bijeen gekregen, die in genre en prijzen, in oude en nieuwe stijl wer kelijk „voor elck wat wils" brengt. Zonder te beschikken over nieuw materiaal heeft men een aantal in terieurs verkregen, welke de toets der critiek in alle opzichten kunnen doorstaan. Hier een gezellig hoekje, daar een fraaie combinatie, ergens anders weer een aardige doorkijk, alles evenwel getuigend van smaak en gevoel voor de behoeften van de verwende mens. Aanvankelijk had het in de bedoe ling gelegen om de nieuwe stijl van de Haagse Academie meer naar vo ren te brengen, doch de practijk heeft uitgewezen, dat het publiek toch nog steeds vasthoudt aan de klassieke stijl, het meer bewerkte meubel in- plaats van het gladde. Welnu, de re sultaten kan men hiervan zién. Bij de officiële opening gistermid dag heeft de heer C. A. A. Kerck- hoff Jr. een korte openingsrede uit gesproken, waarin hij de nieuwe toe passingen in de nieuwe tijd op wo- ningebied naar voren bracht. Ook de bedrijfsleider, de heer G. M. Gribnau, voerde het woord en wenst de direc tie van harte geluk met het bereik te resultaat. Namens het personeel werd de heer Kerckhoff Jr. een album aange boden met foto's van de nieuwe af deling. Velen hebben de expositie gistermiddag bezichtigd. We merk ten o.m. op burgemeester jhr. v. Kin schot met zijn'echtgenote en de oud- minister van Justitie v. Angeren, lid van de Raad van Staten, tal van col lega's fabrikanten, vrienden en be kenden. Velen legden hun mening over de nieuwe afdeling en expositie vast op het Sonophyle-apparaat. GEM. AANKONDIGING ie Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat in de gemeente Leiden stembureau 1 (stemlokaal: Stadhuis, ingang Bree- straat) is aangewezen als bureau, alwaar kiezers, opgenomen in het Centraal Bevolkingsregister, hun stem voor de verkiezing van de le den der Tweede Kamer der Staten- Generaal kunnen uitbrengen. 5167 Leiden 22 Juni 1948. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Wethouder van Sociale Zaken de heer S. Menken, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. 5168 „DE LAKENHAL" VRAAGT DE AANDACHT. Het is een zonderlinge gewoonte van vele mensen, om de bezienswaar digheden van hun eigen stad te ver onachtzamen. Deze gedachte drong zich bij ons op, toen wij vanmorgen de gids 1948 van De Lakenhal onder ogen kregen en ons afvroegen, hoeveel Leidenaars nog nooit in dit museum geweest zou den zijn. Veririoedelijk heel wat! Maar in de komende vacantiemaan- den zal men toch vaak zo'n dagje overhouden, waarvoor geen plannen zijn gemaakt en jyist dit vormt dan een mooie gelegenheid, om kennis te maken met' De Lakenhal of deze ken nismaking te hernieuwen. De pas verschenen gids zal hierbij goede diensten bewijzen. Allereerst treft men er twee plattegronden in aan, die de bezoekers weg wijs ma ken, terwijl een belangrijk deel van de tekst aanwijzigingen en bijzonder heden vermeldt van de vele beziens waardigheden. Voorts wordt er een kort historisch overzicht gegeven van het ontstaan van het gebouw als ze tel der lakennijverheid tot aan de te genwoordige bestemming als mu seum. Prachtig fotowerk vervolmaakt deze handige uitgave, waarvan naar wij hopen in de loop van dit jaar veel gebruik zal worden ge maakt. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidatasexa- men Godgeleerdheid: mej. F. M. Luyt en de heer Th. Rinkema, beiden te 's-Gravenhage. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Van de tweede groep afdeling A van de eindexamen-candidaten van het Gymnasium slaagden de dames: A. C. Kiers te Leiden, J. Parmen- tier te Leiden, H. Kokail te Oegst- geest en S. M. Kramers te Oegst- geest. Met 1 candidaat van deze groep wordt het examen voortgezet. GEMEENTERAAD B en W stellen de Raad voor: aan de School met de Bijbel in de Adr. Pauwstraat f 3.950 beschik baar te stellen voor aanschaffing van banken enz.: eveneens aan de school van ..De Voorzieningheid'' f 1.639 voor hetzelfde doel; alsmede aan de school in de Pelikaanstraat f 2921. te stichten een opleidingsschool voor gymnasium en H.B.S. aan de Cronesteinkade. Door de sterke toe name van het aantal leerlingen van de opleidingsschool aan de Kern straat, is het gebouw te klein gewor den. Het aantal leerlingen steeg n.l. van 169 in 1939 tot 403 thans. De „overtollige" leerlingen z#h nu tij delijk gehuisvest in lokalen van de scholen 3 Octoberstraat, maar op de duur is dat onmogelijk. De gemeente kan nu twee lokalen huren (voor f 750 per jaar) van het Centraal Israëlitisch Wees- en Doorgangshuis aan de Cronesteinkade. De bedoeling van B en W is alle parallel-klassen van de schoa1-Kernstraat af te split sen en te verenigen tot een afzon derlijke school onder een eigen hoofd. Het nieuwe hoofd zal echter voor lopig niet alle klassen in één ge bouw bijeen hebben (2 klassen in het Weeshuis, 3 in de 3 Octoberstraat). gelden beschikbaar te stellen voor filmtoestellen ten behoeve van het gebruik van de Ned. Onderwijs- film op openbare en bijzondere scho len. De toesteilen werden tot nu in 1 bruikleen ontvangen, maar de Stich ting Ned. Onderwijsfilm kan, wegens verlaging van het rijks-subsidie, daar niet meer toe overgaan. De gemeente kan 5 toestellen aankopen tegen de prijs van f 577 per toestel. Te zijner tijd zullen nog 3 toestellen moeten worden aangeschaft. te verklaren, dat uitbreiding van de Avondtekcnschool van de Ned. R.K. Volksbond door toevoeging van een 'cursus voor de ceramische be drijven nodig wordt geoordeeld. het speeltuinterrein, van liet Maredijk-kwartier op het Schutters- vp'd te verplaatsen naar de zijde van de Maredijk. De kosten van ver plaatsen en inrichten bedragen f2.200 (o.a. een eenvoudige brug met af sluithek over de sloot aan de Mare dijk en het maken van een zandbak) De huidige plaats van het speelter rein, grenzend aan het parkeerter rein, levert moeilijkheden op. de termijn van ontruiming van 6 onbewoonbaar verklaarde wonin gen GeerestraatGortestraat op nieuw met een jaar te verlengen. aan de Stichting voor Tuber- culo^e-bestrijding over 1947 een sub sidie toe te kennen van f24.550 zijn de het bedrag dat per Leids ver pleegde in „Solo Mio" de Stichting te kort komt. De prijsbeheersing staat namelijk slechts toe, dat een bedrag van f 5. per dag in rekening wordt gebracht, terwijl de kostprijs per verpleegdag f 6,71 is. BOUW VAN 285 WONINGEN. B. en W. stellen de Raad voor in beginsel goed te keuren, dat op de gemeentelijke terreinen tussen het verlengde van de Julianastraat en de Lusthoflaan 285 woningen en 7 win kelwoningen worden gebouwd, t.w 74 woningen voor zeer kleine gezin nen (benedenwoningen), 72 wonin gen voor jonge gezinnen (type B), 125 woningen voor normale gezin nen (bovenwoningen), 12 woningen voor grote gezinnen, 2 woningen voor zeer grote gezinnen. Tegen het vrij grote aantal kleine woningen in dit plan bestaat o.i. geen bezwaar, gezien het geringe aantal dier woningen (14) in het plan van de 103 woningen van de woning bouwvereniging „Ons Belang", dat op aangrenzende terreinen in uitvoe ring is. Over beide plannen tezamen is een aanvaardbare verdeling van woningen voor kleine tot zeer grote gezinnen verkregen. Het ontworpen type B wijkt geheel af van het hier ter stede gebruike lijke woningtype. Het heeft n.l. drie oonlagen en een tot zes woningen toegang gevende gemeepschappelijke portiek. Deze woningen bevatten elk een woonkamer, een keuken, een grote en een kleine slaapkamer en zijn bedoeld voor kleine of jonge ge zinnen. De voor deze bouw bestemde grond is slechts gedeeltelijk bouw rijp; wel zijn de aarden straatbanen reeds aangelegd, maar de riolering en de eigenlijke straataanleg moeten nog worden uitgevoerd. BONKAARTEN AFHALEN. Voor de uitreiking van bonkaar ten, welke gehouden wordt in het Stadhuis (ingang Breestraat) zijn de loketten geopend van 8.3012 uur en van 24.30 uur. Medegebracht dienen te worden: Stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart en eventuele con- trolekaart moeders (voor toeslag- kaartjes). Woensdag zijn aan de béurt de nummers 94401102400. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes, z. van J. Vreeburg en M. J. J. Bemelman; Marjorie Elize, d. v. II. W. C. Cossee en J. W. van der Stel; Elisabeth, d. van L. Vermond en J. C. Dexel; Cor- nelis Floris, z. van F.. Eouman en P. C. J. Noordover; Philippus, z. van J. van der Zanden en W. C. J. Rijn bende; Frederik, z. van H. Trouwee en H. Delfos; Albertus Johannes, z. van J. A, Assié en I. Seijn; Maria Jacoba Catharina, d. van A. van der Reijden en J. J. Langerak; Willem, z. van J. Karstens en A. G. Neute boom; Sheila Anna Catharina, d. van J. G. A. Veeren en E. J. Gertenaar; Maarten, z. van L. Boot en P. van Dijk; Alida, d. van J. Eetgen en 'M. Flanderhijn; Mattheus, z. van G. Schipper en S. M. van Staden. Gehuwd: M. de Klerk Wolters jm en D. M. Arbouw jd; H. J. Wannink- hof jm en M. S. Ruigrok jd; T. van Wijngaarden jm en S. A. van Rijs wijk jd; T. N. van Zijp jm en H. Uljee jd. Overleden: J. van der Zeeuw vr. 63 jaar; A. Meta rran 62 jaar; J. van de Streek man 50 jaar; M. J. de Heiden wed. Kau 69 jaar; A. M. L. de Haan wed. Slothouwer 73 jaar. Katholiek Nederland, daarvan geen heil te verwachten beeft. Indien P. v. d. A. en K.V.P. tesamen geen 50 zetels behalen, moet de K.V.P. nood zakelijk weer worden wat zij eerst was en altijd behoort te zijn: een rechtse" partij, een christelijke partij, dan mopt zij een coalitieregering vormen met de A.R., de C.H., de V.V.D. ende lijst-Welter, die immers ook rechts is, en die onder die omstandigheden geen reden van bestaan meer zal hebhen. Het is zelfs al voldoende indien de K.V.P. minder zetels verwerft, dan de P. v. d. A. De K.V.P. mag immers geen coalitie aangaan, waarin zij de zwakste partij is. Ook dan reeds gaat het roer om, en worden wij weer rechts. En wat doet een P. v. d. A. buiten de regering? Het voorbeeld der Tsje chische, Oost-Duitse, Hongaarse so cialisten leert het ons: coalitie met de comunisten ligt dan voor de hand. Maar dan weet christelijk Neder land tenminste waar het aan toe is, dan leert het zijn bondgenoten van nu kennen. Tenslotte nog iets over een ander artikel, eveneen^ in het blad van Maandag, eveneens van de frontpa gina. U schrijft daar: „Economische ordening niets anders dan: ge leide economie etc.". Dit zinnetje deed mij schrikken. Gelooft u dat werkelijk? Weet u dan heus niet be ter? Ik kan het mij haast niet,voor stellen. Maar ik zie met belangstel ling uit naar uw uitleg van deze zin. Daar hebbpn uw lezers toch wel recht op, denk ik. P. DE RIDDER. Als wij eerlijk willen zijn, moeten wij deze brief publiceren, aldus schrijft inzender ons. Wij hebben er geen ogenblik aan gedacht het niet te doen! Als wij eerlijk willen zijn in ons commentaar moeten wij verklaren, dat het ons bevreemdt, een redene ring te lezen als van inzender. Niet bevreemdt het ons, dat in zender tegenstander is van een part nerschap tussen K.V.P. en P. v. d. A. Zo zijn er meer. En wij hebben reeds herhaaldelijk geschreven, dat een andere mogelijkheid met name een samengaan van b.v. 4 partijen ook ons veel liever zou zijn. Maar zeer bevreemdt het ons, dat de geachte inzender zijn doel meent te kunnen bereiken, wanneer de K. V. P. minder zetels haalt dan de P. v. d. A.! Wij hebben dat gelezen en herlezen, maar begrijpen er niets van. Zélfs verwijst inzender naar landen, waar de P. v. d. A. een ster ke positie inneemt, los van enige christelijke partij, en op de feitelijke gevolgen daarvan! Typerend voor inzender is, dat hij van oordeel is, dat de K.V.P.- niet meer een „rechtse" partij is, als zij samenwerkt met de P. v. d. A., en wel als zij samengaat met V.V.D. In het algemeen bedoelen zij, die over „economische ordening" spre ken, hetzelfde als zij, die praten over „geleide economie". Ook Oud bedoel de in de geciteerde 'passage met „economische ordening" een ordening van boven-af geleid. .Red. WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. Wisselend bewolkt met plaatse lijke buien, hier en daar met on weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. Albanië, cu dat „het verzet bij Konit- za in het Zuiden is neergeslagen"; Het hevigst wordt gevochten om de sterkte der guerillastrijders te Amou- da in de Noordelijke sector, welke als de sleutel tot het gehele front wordt nbeschouwd. Volgens madame Tabouis in de „France Libref'#s de Kominform bij eengekomen op het kasteel „Sinaia bij Boekarest, het voormalig koninklijk zomervei'blijf. Voor het eerst zouden, volgens madame Tabouis,, Duitse communistische leiders voor een bij eenkomst van de Kominform zijn op geroepen, hetgeen zou betekenen, dat de oprichting van een Oost-Duitse staat niet lang op zich zal laten wach ten. In politieke kringen te Praag, al dus meldt Reuter nader uit deze stad, rekent men, naar aanleiding van de berichten over 'een bijeenkomst van de Kominform, met de mogelijkheid van een „nieuwe ontwikkeling in het vredesoffensief van Moskou." DE STAKING TE LONDEN. Op een vergadering van Londense havenarbeiders, leden van de Trans port and General Workers Union, is met grote meerderheid gestemd voor hervatting van het werk. Een andere „onofficiële" vergadering van sta kers besloot echter tot „voortzet ting van de staking tot het uiterste". ALPHEN AAN DEN RIJN Kon. Onderscheidingen. De Staatscourant meldt: Bij K.B. is toe gekend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan T. Noomen, C. Simnver- man en H. van Leeuwen, allen te' Alphen a.d. Rijn. VOORSCHOTEN UITZENDING HOOGMIS. Op Zondag 27 Juni, a.s. om half negen zal door de Katholieke Radio Omroep uit de parochiekerk van dè H. Laurentius te Voorschoten de Hoogmis worden uitgezonden. De H. Mis wordt opgedragen door pater Chrysanthus O.Cap., terwijl het schola cantorum van de studenten van de paters Capucijnen, onder lei ding van pater Leo, zullen zingen de wisselende gezangen en van de 6e Zondag na Pinksteren en de Mis Re- gina Coeli" van Jacobus de Kerle. De predicatie zal gchocden worden door pastoor J. Th. van Bemmelen. Organist is de heer A. Martijn, uit Leiden. Wat lezers ons schrijven Leiden, 21-6-1948. Geachte Redactie, In een artikel van heden (Maan dag) lees ik tot mijn verbazing, dat men de P. v. d. A. zou versterken door te stemmen op de lijst-Welter. Ik kan het daarmee niet eens zijn. M.i. 'moet de K.V.P. worden ver zwakt, en wel door de lijst-Welter, om te voorkomen dat K.V.P. en P. v. d. A. tesamen weer de meerder heid verkrijgen in de Kamer, met alle narigheid daaraan verbonden. 2 Jaren Rooms-Rode coalitie hebben ons doen inzien, dat Nederland, ook LAATSTE BERICHTEN Onderhandelingen in Indië voortgezet Het communiqué der Commissie voor Goede Diensten meldt, dat de Ned. delegatie aan de C.V.G.D. heeft medegedeeld, uit Den Haag autorisa tie te hebben gekregen, om de be sprekingen met de Repub.delegatie voort te zetten. De agenda-commis sie zal morgen bijeenkomen. Het communiqué van de C.V.G.D. zegt voorts, dat de commissie heden avond een telegram zal zenden naar de Veiliglieisdraad, in antwoord op 'sRaads verzoek om inlichtingen ten aanzien van de opschorting der on derhandelingen en de tijdsduur daar van. DE BOTSING TUSSEN IIAGANAH EN IRGOEN. STAAT VAN BELEG IN NATANYA. De Joodse zender meldde nog te vier uur hedenmorgen, dat volgens mededeling van het hoofdkwartier van het Joodse leger gisteravond te 21.45 uur Palestijnse tijd de staat van beleg is afgekondigd in de Joodse stad Natanya, aan de kust tussen Tel Aviv en Haifa gelegen, door de Jood se ristrictscommandant aldaar. Het Joodse leger heeft deze plaats géheel bezet. Niemand mag zijn huis verla ten, behalve dokters en verpleegper- soneel. Heb communiqué van het Joodse hoofdkwartier zegt verder: „Nadat Maandagmiddag door een Joods re geringsvliegtuig medegedeeld was, dat een door de Irgoen verwacht schip met wapenen in de richting van Natanya opvoer, werd na overleg tussen de regering van Israël en het Joodse hoofdkwartier de Irgoen ge waarschuwd, dat de wapent tilstand onder geen voorwaarde geschonden mocht worden en dat zonodig met wapengeweld tegen een schending zou worden opgetieden. Daai na de ze waarschuwing het schip met wa- •penen zijn weg in de richting Nata nya vervolgde, zijn twee Joodsche oorlogsbodems naar deze plaats ver trokken. Zij hebben het bewuste schip onder bewaking genomen, ter wijl gelijktijdig de staat van beleg in Natanya werd afgekondigd". Volgens berichten van heden ma ken de Griekse regeringstroepen, die door de luchtmacht worden gesteund, „goede vorderingen" bij de aanval op dp guerillastrijders in het Grammos- gebergte. Een communiqué van het Grieks le ger meldt, dat de guerillastrijders in het Noorden zich terugtrekken naar SCHEEPSBERICHTEN. AALSDIJK, 23 Juni van New Or leans te Antwerpen verwacht; AL- DABI, 21 Juni va:i Victoria naar Ba- hia; ALHENA, 21 Juni van Santos naar Montevideo; ARKELDIJK, pass. 21 Juni Bishop Rock; CLAVELLA, pass. 21 Juni Scilly; HILVERSUM 21 Juni van Loanda te Lobito; HYDRA, pass. 21 Juni Wight; NAARSTROOM, 22 Juni van Antwerpen; JOHAN DE WITT, pass. 21 Juni 12 uur Ouessant; KAIMANA, pass. 21 Juni Malta. LEOPOLDSKERK, pass. 21 Juni Gi braltar; MACOMA pass. 21 Juni Kaap Finistere; MURENA 21 Juni van Miri naar Sydney; PRINS ALEXANDER, pass 21 Juni Bellisle; PRINS WIL LEM 4, 19 Juni van Montreal naar Nederland. TABIAN, 20 Juni van Ba tavia naar Noumea; TAWALI 17 Juni van Amsterdam te Batavia; VAN- DERWAALS, pass. 21 Juni Ouessant. ALBLASSERDIJK, 21 Juni van New Orleans te Havann; ABBEKERK, 21 Juni van New Castle te Port Kem- bla; AMSTELKERK, 22 Juni van Grand Bassam te Monrovia; AVER DIJK 20 Juni ^an Corpus Cchristi te Houston; BALI 22 Juni van Port Said te Halifaz; BOSKOOP 22 Juni te Cu rasao; DELFSHAVEN, 19 Juni van Buenos Aires naar Denemarken; GROOTE BEER, pass. 22 Juni Gibral tar; JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, pass. 21 Juni Pantellaria; NOORDAM, 21 Jiini van Rotterdam te New York. PERCILES, 21 Juni van Callao te Montevideo; STENTOR 22 Juni van Pireaus te Istanboul. STUY*VESANT 2? Juni te Pontadelgada verwacht; TELAMON, 22 Juni van Amuay. VA LERIUS, 22 Juni van Macassar naar Soerabaya. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 22 Juni. Kaas. Aanvoer 246 partijen. Prijs le soort 1.72—1.74, 2e soort 1.67—1.70, zware tot 1.76. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN. 21 Juni. Groente. Aardbeien 0,220,39, frambozen-aardbeien 0,330,59, fram bozen 0,480,54, per V2 pond; krop sla 2,002,70, bloemkool 4,0025,00, bospecn 11,00—14,00, postelein 5,00— 11,00, aardappelen 12,00—16,00, per 100; peulen I 5,10—8,30, idem II 2,304,60, doperwten 3,10—4,00, ca-N pucijners 3,304,30, tuinbonen 1,50 I,70, kassnijbonen 11,00—12,50, idem stek 5,006,50, dubb. stambonen II,5013,50, per 10 kg.; augurken grof 8,80—9,90, bom 6,20—6,90, stip 4,10—4,90. Bloemen. Gladiolen 848 ct., Colvillie's 744 ct., Eshter Read 4— 14 ct., Anglaia 823 ct., Scabiosa 615 ct., Anjers 714 ct., Alstru- meria 1642 ct., Campanula 1016 ct., Violieren 1028 ct., Leeuwenbek ken 8—17 ct., Statice 6—17 ct., Mar grieten 8—14 ct., Emraens 70—1,20, Rayyonanten 69 ct., per stuk. De eerste Rayonanten werden aan gevoerd door de kweker Ant. v. Ber- kel, Zuideinde 45, Roelofarendsveen,

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3