De toekomst van Katholieke Kerk de in Duitsland Het muziekconcours overtrof alle verwachtingen MAANDAG 21 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 In „Stimmen der Zeit" schreef Ivo Zeiger S.J. een artikel onder de titel: Um die Zukunft der katholiSbhen Kirche in Deutschland. God heeft door de verplaatsing van millioenen mensen zonder vaderland een reus achtig kruis in Duitsland opgericht, waar wij niet gedachteloos aan voor bij mogen gaan. De toekomst van de Katholieke Kerk in Duitsland staat op het spel. I. DE FEITEN. 1. De kerkelijke geographie van Duitsland is veranderd Wij denken meestal nog in begrippen, welke aan de toestand van 1933, misschien zelfs van 1914 beantwoorden. Toen kon men misschien nog spreken van Ka tholieke en Protestantse steden en landen; Beieren, 't Rijnland of West- falen als overwegend katholiek, Thü- ringen, Saksen, Mecklenburg of Schleswig-Holstein als uitgesproken Protestants. Tegenwoordig klopt dat niet meer. vanaf 1870 heeft de ontwikkeling der industrie het beeld der steden reeds veranderd, maar de toestand kon men nog overzien. X)nder het Hitler-re- giem begon d#volksverhuizing bin-' nen Duitsland eerst voor goed: nieu we industrie-centra ontstonden met hun arbeiders-kazernes, nederzettin gen en steden; toen kwam de totale arbeidsplicht en verplaatste het per soneel en de arbeiders naar willekeur; de ^totale opvoeding" van de jeugd schiep de arbeidsdienst en de indeling volgens werkopdrachten; de totale oorlog bracht tenslotte millioenen in beweging, evacueerde de bevolking uit de linies, verplaatste gebombar- deerden en bedreigden en bracht „be vrijde volksgenoten" uit oeroude ne derzettingen in het vaderland terug. De bevrijding bracht tenslotte het hoogtepunt: millioenen werden uit hun geboortestreek verjaagd. Natuur lijk werd bij deze geweldige verplaat singen geen rekening gehouden met de godsdienstige saamhorigheid en de eisen van de zielzorg. Aldus is een „rondtrekkende kerk" ontstaan, wel ke katholieke en protestantse gebie den, steden en landen overstroomt en welke i'eeds nu dreigt te worden tot een „kerk in de vertrooiing". tot een diaspora van tot nu toe ongekende omvang. Beschouwen wij nu de nieuwe toe- BINNENLAND. De 33-jarige landarbeider J. Groenendijk was Zaterdag- met een roeiboot op het Vollcerak, onder de gemeente Ooltgensplaat. De boot maakte water en daar G. bang was. dat de boot vol zou lopen, sprong hij er uit. Hij verdronk. Voor zoutevis, welke niet al leen uit Noorwegen en IJsland wordt geïmporteerd, doch eventueel ook op onze eigen vissersschepenen hier te lande zal worden vervaar digd, zijn uniforme prijzen vastge steld. In de winkel mag. opengesne den zoutevis thans worden verkocht voor ten hoogste 1.45 per kg. en zoutevis aan moten voor ten hoogste 1.65 per kg. De straatcollecte voor het Rode Kruis, welke Zaterdag werd gehou den, heeft opgebracht ƒ4145. Hier bij komt nog de actie van de laat ste weken, welke bestond in het af leggen van huisbezoeken. Deze actie leverde op ƒ2309.In totaal heeft de Leidse burgerij dus een bedrag van 6454 bijeen gebracht. Morgenavond tg 7.30 uur zal de heer mr. dr. P. G. Knibbe, voorzit ter van het Leidse Anjer-comité over het plaatselijk Radio-distributienet een korte toelichting geven over wat het Prins Bernhard Fonds met zijn Anjer-actie beoogt, wat het doet en reeds gedaan heeft en op welke wij ze een ieder kan tonen, dat hem of haar de Vrijheid een kleine of grote bijdrage waard is. Laten zij, die een aansluiting op het Radio-distributienet hebben hun vrienden en kennissen uitnodigen mee te komen luisteren. Wat is U de Vrijheid waard? K.A. St. Leonardus-par. De le den worden herinnerd aan de verga dering van hedenavond, 8 uur in de pastorie. BONKAARTEN AFHALEN. Voor de uitreiking van bonkaar ten, welke gehouden wordt in het Stadhuis (ingang Breestraat) zijn de loketten geopend van 8.3012 uur en van 24.30 uur. Medegebracht dienen te worden: Stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart en eventuele cou- trolekaart moeders (voor toeslag kaartjes). Dinsdag zijn aan de beurt de nummers 86401'94400. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Geertruida Catharina, d. van J. F. Breedeveld en M. Kou- wen'berg; Dirkje, d. v. B. A. van Duuren en J. Wolters; Engelbertha Maria Magdalena, d. van G. Speel en M. J. Koelman; Hendrik, z. van H. van der Zeeuw en A. M. Leemans; Susanna, d. va L. J. van der Linden en S. Keijzer; Sjoerd Nicolaas Pie- ter. z. van G. A. T. Hoekstra en C. J. Laterveer; Cornelia, d. van C. Groen en J. van dér Bent; Theodorus Hendrik us Arie, z. van H. Focke T. M. W. Córnielje. stand der Duitse bisdommen. De ver deling van Duitsland in zönes en het oprichten van nieuwe landen, gedeel telijk met willekeurige grenzen, heeft het kerkelijk bestuur en dus de ge regelde zielzorg in ontzettende moei lijkheden gebracht. Het oude Duitsland telde 25 bis dommen; daarvan zijn er twee ver loren gegaan: Ermland in Oost-Prui sen en Schneidemühl aan de Korri- dor. Het aartsbisdom Breslau heeft slechts een kleine rest aan de West zijde van de Neisse behouden, al is het nog altijd een gebied van onge veer 180.000 Katholieken; de aartsbis schop zetelt nu te Görlitz aan de Neisse. 13 Bisdommen hebben het voordeel, dat hu*, gebied binner. een en dezelfde zóne ligt (6 in het Beieren ten Oosten van de Rijn en verder Spiers, Trier, Aken, Münster, Hildes- Jieim, Meissen en Görlitz), terwijl de overige 10 door de zóne-grenzen ver deeld worden (Freiburg, Rottenburg, Mainz, Limburg, Fulda, Würzburg, Keulen, Paderborn, Osnabrück. Ber lijn). Daardoor wordt het geregelde verkeer tussen bisschop, geestelijk heid en volk zeer bemoeilijkt, de ver plaatsing der priesters verhinderd en de eenheid in gevaar gebracht. De oprichting van nieuwe landen heeft de toestand nog onoverzichtelij ker gemaakt, w -nt hun grenzen door snijden op hun beurt weer de bis dommen. De Beierse diocesen (behal ve Würzburg), alsook Spiers komen er het beste van af: de grenzen der zones en landen komen zoals vroeger overeen met de kerkelijke bisdom men. k Andere bisdommen hebben te kam pen met ingewikkelde grensverdelin- gen: Mainz behoort met een gebied ten Westen van de Rijn tot het land Rj nland-Pfalz en met twee geschei den gebiedsstroken rondom Darm stadt en Giessen tot het land Groot- Hessen; Keulen en Limburg even eens; Würzburg behoort tot Beieren en Thüringen; Fulda tot Groot-Hes sen en Thüringen; Paderborn strekt zich uit van het land Rijnland-West- falen over Neder-Saksen tot Saksen- Anhalt (Halle); Osnabrück ligt in zes landèn: Rijnland-Westfalen, Neder- Saksen, Bremen, Hamburg, Schles wig-Holstein en Mecklenburg. Vroeger bestonden in Duitsland de z.g. diaspora-gebieden, d.w.z. streken, waarin een kleine minderheid van ka tholieken leefc temidden van een godsdienstvreemde omgeving. Som mige bisdommen bezaten en bezitten zulke diaspora's binnen hun eige: ge bied, b.v. Rottenburg, Bambeig, Ful da, Limburg, Spiers; andere bisdom men waren diaspora's toegewezen; zo verzorgden Würzburg en Fulda een diaspora in Thüringen, Paderborn in Midden-Duitsland (de vroegere pro vincie Saksen), Osnabrück in Schles wig-Holstein en in Mecklenburg. Vroeger konden de in verhouding weinig talrijke katholieken in de dia spora voldoende verzorgd worden vanuit enige centra van zielzorg. Nu is echter deze toestand totaal veran derd vanwege het binnenstromen van millioenen vluchtende en verjaagde mensen. 2. Het kerkelijk-zielzorglijk bevol kingsbeeld is veranderd. Waar vluchtelingen een onderdak vonden in de goed georganiseerde bisdommen van het Zuiden of Westen, zijn de problemen van de zielzorg niet zo drukkend. Het verhoogde zielen-aan* tal betekende voor de geestelijkheid een toename van arbeid; de materiële en juridische grondslag was vanouds gegeven en ontwikkeld: parochies, kerken en kapellen, kerkelijke inrich tingen van verschillende soort. Het is echter geheel anders in die streken, waar vroeger .bijna geen ka- tholiekeii waren en nu ontelbare ka tholieke vluchtelingen neergestreken zijn, n.l. in de eigenlijke diaspora's. Het aantal katholieken is in de vroe gere diaspora's minstens tienmaal zo groot geworden, zodat de zielzorg vol strekt niet is opgewassen tegen deze abilormale toename. Wij geven hier enkele voorbeelden. Fulda gaf^n de herfst van 194f een toename op van over de 800.000 katholieken, Hildes- heim van over de 700.000. d.i. bijna driemaal zoveel als het oorspronke lijke aantal, Paderborn over de 600.000; het bisdom Osnabrück telt zelfs een aanwas van 1.200.000 zielen; hiervan zijn b.v. naar het uitgespro ken protestantse Mecklenburg onder de 900.000 vluchtelingen ongeveer 400.000 katholieken gekomen en naar Schleswig-Holstein ongeveer 300.000. Een gemeente van Holstein b.v. had vroeger 300 katholieken en nu 11.000, dus 35 maal zoveel. Tenslotte nog een voorbeeld uit het diocees Berlijn: de katholieke ge meente Demmin in Pommeren, die vroeger vanuit een kerk en een kapel gemakkelijk de weinige katholieken in de omgeving kon verzorgen, is te genwoordig genoodzaakt 4 steden en 220 dorpen te helpen, omdat de ka tholieke vluchtelingen tot in het laat ste dorp zijn ondergebracht. Het gevolg is, dat in de gebieden van Noord-, Midden- en Oost-Duist land, die voor enkele jaren bijna uit sluitend Protestants waren, nu grote groepen katholieken leven, welke ze ker het getal 4-5 millioen bereiken: "Mecklenburg ongeveer 400.000, Pom meren en Brandenburg (behorende tot de bisdommen Berlijn en Görlitz) bijna evenveel, Saksen (bisdom Meis sen) ongeveer 700.000, Midden-Duits land (bisdom Paderborn) wel rond 800.000, Thüringen ongeveer 800.000, Schleswig-Holstein en het gebied der Hansa-steden minstens 400.000. Het diaspora-probleem heeft dus 3. De zielzorgnood is groter dan de beschikbare zielzorgkracht. Wij letten hier niet zozeer op de zielzorg- nood van geheel Duitsland als wel op die der diaspora. Vroeger leefden de katholieken der diaspora vooral in steden en in groe pen bij elkander; het platteland ken de zo goed als geen katholieken. De vluchtelingen-stroom daarentegen werd vanwege de verwoesting der steden, het stilliggen der industrie vooral opgezoge-. door kleine steden en door de dorpen. Het gevolg is, dat b.v. een diaspora-pastoor nu een ge bied van ongeveer 50 of 100 plaatsen niet meer alleen in naam maar ook daadwerkelijk zijn parochie moet noe mer!. Het bisdom Berlijn geeft voor een zielzorgcentrum als laagste getal op 30 plaatsen, maar het stijgt dik wijls tot 70, 100 ja zelfs over de 200 plaatsen. Hetzelfde geldt voor Gör litz, Saksen, Thüringen, Schleswig- Holsein, Mecklenburg. De verkeersmoeilijkheden zijn enorm; een auto of motor ontbreekt, de fiets heeft geer banden meer, de treinen lopen nog niet of vallen op Zondag uit; 2040 kilometer te voet afleggen eist niet alleen goede voe ding en een sterke natuur, maar ook schoenzolen. Voortdurend ontvangen de bisschoppen berichten, dat zielzor gers bezwijken; de ellende onder de geestelijkheid is schrikbarend. Verder zijn er niet voldoende ruim tes voor de godsdienstplechtigheden, geen woningen voor de priesters, geen kerkelijke instellingen, geen kloosters voor zusters. Wat moet er begonneh worden, nu Duitsland ook economisch aan de grond is! Het bisdom Aken b.v. telt 85 pet. van zijn kerken en gebouwen verwoest; materiële hulp uit andere bisdommen is uitgesloten. De priesternood is zeer groot, want er ontbreekt dèn jonge geestelijkheid vanwege de oorlog. De clerus telt in haar rangen veel gesneuvelden, ver minkten en zieken; het aantal %theo- logie-studenten was de laatste' acht jaren vanwege de dienst miniem. Het gevolg van deze erbarmelijke toestanden is. dat honderdduizenden katholieken niet bereikt kunnen wor den; zij sterven zonder sacramenten, zij worden zonder priester begraven, de pasgeborenen wachten tevergeefs op de plechtige toediening van het Doopsel, godsdienstonderricht bestaat niet, de woningtoestanden doden alle zedelijkheid. Het ligt voor de hand, dat de; nieuw aangekomen katholieken niet rijp zijn voor het leven in de diaspora; zij wa ren gewend aan een goed georgani seerd kerkelijk leven en "missen nu een sterke zelfstandigheid. Zeer veel nemen de katholieken deel aan de godsdienstplechtigheden van anders denkenden, wat waarschijnlijk moet toegeschreven worden aan het stre ven der laatste jare om de confessio nele grenzen te verwijderen. n. GEVOLGTREKKINGEN. V Duitsland is missieland geworden. —Missiegebied is overal daar, waar uitgestrekte lagen van de bevolking van Christus niets weten en waar dus een groot getal zielen in gevaar ver keert. Vooreerst is de zielenooa der kinderen ontzettend, maar vervol gens ook die der volwassenen, welke geen Christen meer zijn. Het is de bittere erfenis dei laatste tientallen van jaren. 2. Zielzorg in een missieland eist missie-methoden. Er moet opnieuw gewerkt worden in Duitsland aan aanwinst voor de Kerk, want behou den van het verworvene is niet meer voldoende. Alle krachten moeten vo< deze arbeid gemobiliseerd worden. 3. Geheel katholiek Duitsland moet de nood /an de diaspora lenigen. De diaspora-diocesen alleen zijn niet in staat het katholicisme in Duitsland te redden. Zelfs ten koste van vele andere schone werken moet nu arbeid worden aan het enig noodza kelijke: Duitsland terugwinnen voor Christus. ALPHEN AAN DEN RIJN Speeltuin „Bloemhof" Ter ge legenheid van de herdenking van de „Vader Klarendag" de man die de stoot heeft gegeven in Neder1 and tot de oprichting van 250 speeltuinen werd door de speeltuinvereniging „Bloemhof" voor de kinderen een grote feestmiddag gegeven, die voor een gedeelte werd bijgewoond door de burgemeester. Er.werd begonnen met een optocht van aUe kinderen door het Toussaintkwartier en het Bloemenkwartier, waarna in de speeltuin de kinderen en belangstel lenden werden toegesproken door de voorzitter van de vereniging, de heer C. P. de Jong. Er werden daarna door de kinderen verschillende de monstraties gegeven, o.a. zang o.l.v. mevr. Verweij, gymnastiek o.l.v. mej. Verhagen en volksdansjes onder lei ding van mej. van Geen. Door prof. Alberto uit Leiden gegoocheld. De kinderen zijn ook gètracteerd. HILLEGOM Katholieke kinderuitzending. Voor de beide parochies is notarieel opgericht en bisschoppelijk goedge keurd de „Stichting Katholieke Kin deruitzending in het Bisdom Haar lem, afd. Hillegom". Het bestuur be staat uit: L. de Vreeze, voorz., C. W. van Dam, secretaris, C. Ph. Freriks penningm. Geestelijk adviseur is pas toor B. F. Kosters. Eerste plechtige H. Mis. Op Zondag 25 Juli hoopt pater B. van der List van de Congregatie der Sa- lesianen van Don Bosco in de St. Jo- sephkerk zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. Stoptrein. De clir. der Ned. Spoor wegen vraagt gegevens, teneinde te beoordelen, af al dan niet de stop trein tussen Leiden en Haarlem zal worden hersteld. Men kan daartoe gegevens verstrekken aan V.V.V. Mariastr. 10, alhier. Het betreft hier niet allen de forensen, doch ook hen, die regelmatig meerdere malen per week van de trein gebruik maken. - HAZERSWOUDE (H. R.) Installatie der K.A.J. Om zeven uur begon het plechtige Lof, dat door de toekomstige ka jotters prach tig werd gezongen. Om 7.45 na het Lof weré de feestelijke vergadering door de voorz., de K.A.J., de heer Jac. Straver, met een prachtig woord je geopend, waarin hij alle genodig den, waaronder vele leden van de K. A.B., van harte welkom heette en zijn vreugde er over uitte, dat ein delijk dan de dag der installatie ge komen was. Daarna gaf hij het woord aan de Aalm. Pastoor Bein, die met een enkel woord zijn vreugde te ken nen gaf over de zover gevorderde jeugd in zijn parochie. Nadat hij de insignes gezegend had, werden ze aan de Ka jotters uitgereikt. Hierdoor kwamen er 18 nieuwe Kaj otters bij de vele andere, die al eerder deze plechtigheid hadedn meegemaakt. Na dat enkele stukjes waren voorgedra gen en gezongen, trad de heer Sjors de Vos naar voren en hield een ge weldige rede, die een grote indruk maakte op alle kajotters. Het verdere verloop van de avond werd doorgebracht met declamatie, zang en spraakwaterval. Aan het einde van deze feestelij ke avond feliciteerde de voorz. van de K.A.B., de heer Th. Hoppenbrou wer, de Kajotters met hun instalal- latie en zei dat hij niet gedacht had dat de K.A.J. al zover gevorderd was. NOORDWIJKERHOUT PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Door Z.H. de Paus is de heer A. J. v. Ruiten, alhier begiftigd met het Gouden Kruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice" ter gelegenheid van zijn 25- jarig lidmaatschap van het R.K. Armbestuur der St. Victor Parochie. KATWIJK Prins Bernard Fonds Vrijdag avond j.l. werd in het Raadhuis te Katwijk de gemeentelijke commissie jeinstaPeerd voor bovenstaand doel. De commissie bestaat uit de heren: mr W. J. Woldringh van de Hoop de heer Andeweg, gemeenteambte naar (secretaris), H. v. d. Maaden (penn.), S. H. v. Eybergen, Ds H. Jellema, N. v. Beelen, C. TTassenaar, F. Haas en Chr. Verplancke. LEIMUIDEN GEMEENTERAAD. De voorz. deelde mede, dat inzake de vervuiling van het dorpswater met de firma Maarse en Kroon overleg is gepleegd. De firma heeft alle me dewerking toegezegd om vervuiling te voorkomen. Thans moet nog onder zocht worden in hoeverre de andere garages in de gemeente aan de ver vuiling van het dorpswater meedoen. De voorz. deelt ook nog mede, dat de Commissaris der Koningin pogingen in het werk zal stellen om de molen aan de Drecht voor de gemeente te behouden. De mededeling is ontvangen van het Prijzenbureau onroerende goe deren dat tegen een prijs van 1. per vierkante meter van de resteren de grond nodig voor het bouwen van woningen geen bezwaar bestaat. De raad besluit thans ook deze reste rende 2700 M2 aan te kopen, in de hoop dat thans spoedig met de bouw zal kunnen worden begonnen. Besloten wordt dan nog tot wijzi ging van de begrotingen 1947 en 1948. Van deze wijzigingen vermelden wij, dat voor de tractaties aan de school kinderen ter gelegenheid van de festi viteiten die dit jaar zullen worden gehouden 300 werd uitgetrokken, terwijl als subsidie in de kosten de algemene feestviering ook een be drag werd uitgetrokken. VOORHOUT „St. Caecilia". De R.K. muziek vereniging. „St. Caecilia" behaalde op het muziekconcours van de RJC. Zuid-Hollandse Bond in Roelof- arendsveen een eerste prijs voor con cert. Toen het gezelschap des avonds 9 uur met de bus uit Leiden arriveer- LAATSTE BERICHTEN SOWJETS HOUDEN AMERIKAANSE TREIN AAN. Dena meldt, dat de Sowjet-Russi- sche grens-atuoriteiten Zondagavond een trein met voorraden voor de Amerikaanse bezettingstroepen in Berlijn hebben aangehouden. De Sow jet-Russische grenswachten de den de trein stoppen, toen de Ame rikanen geen controle op de in houd van de wagons wilden toe staan. Volgens een woordvoeder van het Amerikaanse militaire bestuur zou den de Amerikaanse troepen te Ber lijn, wanneer de Sowjets op hun eis tot controle op Amerikaanse trei nen bleven staan, voortaan door de lucht bevoorraad worden. DOODVONNISSEN VOOR MOORDENAARS VAN LADAS. Een Atheens militair gerechtshof heeft heden het doodvonnis uitge sproken over zeven van de beschul digden, die terecht stonden in ver band met de moord op de minister van Justitie, Ladas,. op 1 Mei j.l. Hoofdbeschuldigde was Erfstra- tios Moutzoyannis, 22 jaar oud, die een handgranaat in de auto van de minister wierp, toen deze terugkeer de van een kerkelijke plechtigheid. Hij zou lid geweest zijn van de Opia, een communistische militaire groep uit de oorlog. STAATSLOTERIJ. 3e klasse, le lijst. ƒ25.000.— 18551 5.000.— 6310 2.000.— 15591 1.500..— 18562 1.000.— 11887 400.— 17079 21908 20Q.11658 16528 100.— 1989 6574 7444 10797 11500 11647 12495 17603. de, stond bij café „De Bonte Koe" het Vendel der Verkennerij uit Sassen- heim, met hun tambour-maitre, hoornblazers en tambours opgesteld, om hun Voorhoutse collega's te ont vangen. Van hier ,uit, werd onder een pittige mars afgemarcheerd tot aan 't gemeentehuis, vandaar naar de Boek horstlaan, waar een serenade werd gebracht aan het bruidspaar Jonker- Datema, dat zijn 45-jarige huwelijk viert, om tenslotte te belanden in het parochiehuis, waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. VOORSCHOTEN Gemeenteraad De heer J. v. Dodeweerd, die in de vacature: P. Buwolda (A.R.) is gekozen verklaard als lid van de gemeenteraad, heeft deze benoeming aanvaard. De heer v. Dodeweerd is chef van de Tech nische dienst der Ind. Spoorwegen. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 21 Juni. Paarden. Aanvoer 410 paarden. De prijzen va rieerden voor: luxe-paarden van 600 800, werkpaarden van 350 tot 600, offtle paarden van 225 tot 400, paar den boven drie jaar van 350 tot 550, paarden beneden i jaar vail 225 tot 480, veulens van 80 tot 170, hitten van 130 tot 450. De handel was flauw. 100 jaar geleden in de £eidicüe QauAant 21 Juny 1848. KATWIJK AAN DE)N RHIJN, 19 JUNI. Onlangs heeft een dienstbode alhier den vijftigsten verjaardag gevierd van hare dienstbetrekking bij eene familie bij welke zij on afgebroken al dien tijd woonde, en bij een lid waarvan zij nog heden de verzorgster is, wier liefde en trouw, gedurende die halve eeuw even zeldzaam als navolgenswaar dig voorbeeld marr worden ver meld, al maakt de nederigheid; dia vaak in moeilijke tijden, als een haar versiert, daarop geen aan* spraak. ROELOFARENDSVEEN het Nederlandse Rode Kruis al leen een taak zou hebben in verband met oorlog. De bloedtransfusiedienst, de moedermelkcentrale, le mede werking aan transpoi'ten van zwakke kinderen en van zieken zijn daar o.a. al ï'eeds een bewijs voor, het Nederlandse Rode Kruis een instelling van liefdadigheid is. Zijn taak is het lenigen van nood die door rampen is ontstaan; maar op terreinen waar reeds met vrucht door anderen wordt gewerkt, begeeft het zich niet. Daarom» bemoeit het zich bijvoorbeeld niet met wijkverple ging, met ondersteuningen of in principe met het ziekenhuiswezen, het Nederlandse Rode Kruis vereniging is zoals men er iedere dag één kan oprichten. In het leven ge roepen bij Koninklijk Besluit en met opdrachten die het bij K.B. gegeven zijn, maakt het Nederlandse Rode Kruis deel uit van een internationaal lichaam, dat steunt op twee 'Conven ties die door de regeringen van bij na alle landen ter wereld onderte kend werden, Het Nederlanrse Rode Kruis een rijke organisatie is. De fondsen die het voor de oorlog bezat bleken bij de bevrijding verloren te zijn ge gaan en het Nederlandse Rode Kriiis is voor zijn arbeid ten bate van het Nederlandse volk aangewezen op de steun van het Nederlandse volk, het Nederlandse Rode Kruis een „deftige" vereniging is. Iedereen die helpen wil, hetzij materieel hetzij met de daad is hartelijk welkom als lid; en het Nederlandse Rode Kruis selecteert zijn werkers alléén naar de oprechte wil om te dienen. het Nederlandse Rode Kruis een militaire organisatie is, omdat een deel van zijn werkers geüniformeerd is. Het is echter om practische rede nen, dat Rode Kruis-personeel unifor men draagt die het bovendien hetzij zelf betaalt of in bruikleen ontvangt. En het is een héél groot misver stand te menen dat: het Nederlandse Rode Kruis het zonder uw hulp kan stellen, al was het maar alléén, omdat uzelf te epi- ger tijd het Rode Kruis nodig zoudt kunnen hebben. Als het Nederlandse Rode Kruis dan geen hulp zou kun nen bieden, doordat het geen getrain de en kundige helpers of geen mate riaal zou bezitten, dan zou dat een ramp zyn, in oorlogstijd zo goed als in vredestijd. In' de vroege morgen van deze 2e dag van het grote muziekconcours, viel de regen in stromen op Roelof- arendsveen neer, maar hierdoor was er gelukkig geen spin in de morgen die het vervolg van dit spreekwoord tot werkelijkheid zou brengen. Al werd het dan niet zo een stralende dag als vorige week, wat %de muziek- prestaties maar ook wat de belang stelling aanging, overtrof het con cours alle verwachtingen. Beschou wen wij het concours in zijn geheel, dan geloven wij wel, dat dit voor „Liefde voor Harmonie" volledig ge slaagd is. Wat echter het muzikale gehalte betreft, dan kunnen wij het beste het door ons gevraagde oor- dee1 der jury, weergeven, en dat luiddp: over het algemeen niét zo bijzonder goed, behoudens de laat ste 3 corpsen van de 2e concoursdag zijnde „Pius X", Poeldijk, „Canite Tuba" uit Lisse en „Crescendo" uit Hillegom, die allen een uitstekende eerste prijs wisten te behalen met resp. 378, 384 en 378 punten. Lisse kwam hierdoor wederom, en thans reeds driemaal achtereen ,in het be zit van de wisselbeker „Keyzer", ge schonken door W. J. H. J. M. Keyzer in leven burgemeester van Leid- schendam, en tevens van de extra prijs voor het hoogst behaalde aantal punten, n.l. de legpenning van H. M. de Koningin. Na loting werd de 2e wisselbeker voor het op één na hoogst aantal punten toegewezen aan „Pius X" uit Poeldijk en als extraprijs de legpenning van Z.K.H. Prins Bernard. Hillegom was door het lot niet zo begunstigd, maar als extra prijs kwamen zij in het bezit van de mooie legpenning van H.K.H. prinses-regentes Juliana. Doordat Lisse en Noord wijk in de mars wed strijd een gelijk aantal punten van 108 hadden behaald, moest ook hier het lot beslissen en werd Noordwijk de gelukkige bezitter van de wissel beker. De eerste directeur-prijs was weer voor Lisse, waardoor haar be kwame directeur de heer Peter Wit, de kroon op het hoofd gezet werd, die hij met deze uitzonderlijke pre staties ten volle verdient. Onze har telijke gelukwens daarvoor aan „Canite Tuba" uit Lisse. De 2e dir. prijs was voor Hillegom, en haar di recteur G. Dik. De vo1 ledige uitslag van de 2e dag was: 3e afd. Harmonie „De Heerlijkheid" Hoogmade le pr. met 313. 2e afd. Harmonie: „St Lau- rentius Voorschoten le pr met 315 pnt. „Triumph" Oegstgeest 3e pr met 240 pnt. le afd. Fanfare Berkel 2e pr. met 278 pnt. le afd Harmonie: St Gregorius" Kwintsheul le pr met 301 pnt. „St. Cecilia" Voorhout le pr. met 325 pnt „St Mathias" Warmond 2e pr met 282 pnt. Aid Uitm. Harmonie „St Jeanne d'Arc" Noordwijkerhout 3e pr. met 238 pnt, „De Phoenix'' Wa teringen 2e pr. met 270 pnt. '„St Ce cilia Schipluiden 2e pr met 260 pnt. Ere afd. A. Fanfare: „Pius X" Poel- dijH le pr. met 378 pnt. Ere afd. Har monie: „Canite Tuba" Lisse le pr met 384 pnt „Crescendo" Hillegom le pr. met 378 pnt. Uitslag mars wedstrijd; „De Phoenix" le pr. met 96 pnt, „St Cecilia" Schipluiden le prijs met 90 pnt, „Canite Tuba" Lisse le pr met 108 pnt en „Crescendo" Hillegom le pr. met 93 pnt. Door „Canite Tuba" werd des avonds op het feestterrein aan de jubilerende muziekver. „Liefde voor Harmonie" een concert aangeboden. Dit concert werd afgewisseld met een fleurige sportdemonstratie door de athletiekver. „Wilskracht" uit Alphen a.d. Rijn, zodat deze avond een lust werd voor oog en oor. Met een door allen staande aanhoord „Wilhelmus" werd deze avond be sloten. De voorz. van het uitvoerend Comité, de heer W. A. van Harte- veld, sprak hierna een kort slui tingswoord, bracht dank aan de sportver. „Wilskracht" en aan „Ca nite Tuba", natuurlijk* vergezeld van een gelukwens voor de door hen behaalde successen, voorts 'n woord van waardering aan het politiecorps voor de verleende medewerking, en richtte zich ook tot de inwoners vai> Roelofarendsveen, die door zo spon taan in alle opzichten hun volle medewerking hadden gegeven. Rest ons nog hulde te brengen aan de voorz van het uitvoerend Comité, de heer W. A. van Harteveld, door wiens stuwkracht en leiding het mogelijk geworden is, dat de vie ring van het 60-jarig bestaan van „Liefde voor Harmonie" op zo schit terende wijze geslaagd is. Het vele werk door hun hiervoor verricht, zal zeer zeker zijn beloning vinden in een grotere groei en bloei van „Liefde voor Harmonie". SCHEEPSBERICHTEN. AMSTELKERK 20/6 van Port Bouet te Grand Bassaih. ARENDS- KERK 19/6 van Amsterdam te Rot terdam. BALTIC (coaster) pass. 20/6 Wight. BLIJDENDIJK 20/6 van Newport News te Baltimore. DOR DRECHT 20/6 tc Suez. CLAVELLA 19/6 van Rotterdam naar Curasao. GAROET 10/6 18 uur van Aden. GROTEKERK, 19/6 van Fremantle. HENK (coaster) 21/6 van Batavia te Rotterdam. JAARSTROOM 20/6 van Rotterdam naar West-Afrika. JOBSHAVEN pass. 20/6 Ouessant. LEUVEKERK 20/6 van Bremen naar Le Havre. LEKHAVEN 20/6 te Ant werpen. LUTTERKERK 20/6 van Abadan naar Bahrein. MAPIA 20/6 van Poeloesamboe naar Soefabaya. MUIDERKERK 21/6 te Monrovia. MAAS pass. 19/6 Azoren. MACOMA pass. 19/6 Gibraltar. MAETSUYC- KER 19/6 van Singapore naar Ba tavia. MARIEKERK 21/6 te Shang hai. NIEUW AMSTERDAM 19/6 van Southampton te Rotterdam. ORAN JEFONTEIN 20/6 van Beira te Dur ban verwacht. PRINS WILLEM 2 pass. 19/6 Flores. RADJA 20/6 van Port Elisabeth te Durban. SOM- MELSDIJK 20/6 te Aden. ABBEDIJK, 19 Juni van Antwer pen. ALCOR, pass. 20 Juni Madeira. ALDABI, 19 Juni van Rio de Janei ro naar Bahia.'ALGENIB, pass. 19 Juni St. Vincent. ALHE>#A, 20 Juni van Rio de Janeiro te Santos. AM- steldijk, 18 Juni van New York naar Antwerpen-Rotterdam. AMSTEL KERK, 21 Juni van Grandbassam n. Monrovia. BALI, 22 Juni van Port Said te Halifax verwacht. KOTA BAROE, 20 Juni van Port Said. LOOS DRECHT, 20 Juni te Genua. MEER KERK, 19 Juni van Rotterdam te Antwerpen. MODJOKERTO, pass. 20 Juni 17 uur Malta. PRINS FRE- DERIK HENDRIK, 20 Juni 200 mijl van Bell Isle. PRINS JOHAN WIL LEM FRISO, pass. 21 Juni Scillies. RANDKERK, 19 Juni te Madras. STAD VLAARDINGEN, 19 Juni van Norfolk naar Rotterdam. VEENDAM, 22 Juni ca. 8 uur van New York te Rotterdam verw. WINTERSWIJK. 18 Juni van Gdynia te Civita Vecchia. NEDERLAND (t) pass. 21 Juli Kaap Vincent. POELAU LAUT, pass. 21 Juni Gibraltar. ROEPART 22 Juni van Soerabaye te Makassar verwacht

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3