Min. Gielen over Anjerdag 4Smokke!ende jongens door de Duitsers doodgeschoten MAANDAG 21 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Zaterdagavond hield de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, dr. Jos. J. Gielen, in ver band met de anjeractie 1948 de vol gende toespraak over Hilversum 2: Het woord „Anjerdag" roept bij ons de herinnering op aan de 29ste Juni 1940, de eerste demonstratie te gen de bezetter. De witte anjer, bij deze demonstratie gedragen, werd onlangs, in een gesprek met de pers, door Z.K.H. Prins Bernhard, regent van het Prins Bernhard-fonds, dan ook terecht genoemd het symbool van onze geestelijke vrijheid en van ons verzet tegen de tyrannic. Ik zou hieraan willen toevoegen, dat de witte anjer naast het symbool van vrijheid en van verzet tevens is het symbool van blijheid, offervaardig heid en dankbaarheid. Z. K. H. Prins Bernhard heeft An jerdag willen maken tot een dag van blijheid voor het gehele Nederlandse volk, en om hieraan mede te wer ken doen wij een beroep op alle Ne derlandse mannen cn vrouwen, op oud en jong. Wat is voor ieder onzer meer vol doening gevend dan blijheid te brengen aan onze omgeving? Wanneer van u gevraagd zal wor den op 29 Juni a.s. de lievelings bloem van de Prins te dragefi en hiervoor een bijdrage te willen stor ten op de girorekening van het Prins Bernhard-fonds, dan vragen wij u hiermede blijheid te willen brengen bij de scheppers onzer cultuur en dusbij u zelf. Is er iets, dat in deze donkere wereld meer nodig is? Het'Prins Bernhard-fonds, dat op gericht is in de oorlog, in de zomer van 1940, had tot doel ons aandeel in de geallieerde oorlogvoering te vergroten. Na de bevrijding heeft het fonds zich als taak gesteld, de strijd voort te zetten voor het behoud en de versterking van onze cultuur, in een wereld, die juist op dit terrein zo ontzagelijk veel door de oorlog heeft geleden. De overheid deed en doet reeds, wat zij kan, maar er is zoveel meer nodig, om datgene, wat wij aan geestelijke goederen bezit ten, te behouden en te vermeerde ren. /Daarom steunt het Prins Bernhard- fonds iedere vorm van Nederlandse cultuurarbeid, van welke richting of gezindheid ook, waar dit nodig mocht blijken. Wetenschap, kunst, jeugd, volks ontwikkeling, overzeese gebiedsdelen en buitenland zijn de onderafdelin gen van de werkzaamheid van het Prins Bernhard-fonds. Hieronder vallen bijdragen voor laboratoria, bibliotheken, muziekverenigingen, studentenverenigingen, letterkundige clubs, kortom alles, wat het leven kleur, warmte, schoonheid, waarde en inhoud geeft. Van het materifle alleen kunnen wij niet leven, wij hebben dingen van ideële aard even nodig als brood. En de instellingen, Coördinatie van vervoer Tijdelijke vergunningen voor autobussen. Voordat Minister Vos zich uit de regering terugtrekt, heeft hij bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin middels een herziening var* de Wet „Autovervoer Personen", 'smi- "•histers plannen voor het vervoer langs de weg 'n wettelijké bepalingen zijn neergelegd. Met name is de coördinatie van het vervoer in dit stuk nader omschreven en mocht het worden aangenomen, dan zal, zoals de minister verwacht, een stap wor den gezet naar een meer efficiënte en economische wijze van vervoer, door dat autobusdiensten over verschillen de trajecten niet als afzonderlijk en los van elkaar staande beschouwd worden, maar dit vervoer tot een sa menhangend net van diensten zal worden gecoördineerd. Daardoor zou worden bereikt, dat door combinatie van rendabele en niet-rendabele trajecten het onder houden van autobusdiensten over laatstbedoelde trajechten economisch mbgelijk zou zijn, zonder dat daar voor overheidssteun nodig is. Dit plan tracht de minister te ver wezenlijken door het verlenen van streekvergunningen. Hij verstaat daaronder dat voor nader aan te wij zen trajecten slechts vergunningen kunnen worden verleend tezamen met andere vergunningen in een be paald vervoersgebied. Wat het vervoer van eigen perso neel betreft, ligt het slechts in de be doeling daarvoor een groepsvergun- ning te verlenen, wanneer dit voor de betrokkenen een aanmerkelijk voordeel zal opleveren. De minister meent, dat de beslissing omtrent vergunningen voor huur auto's niet dient te worden opgedra gen aan de Commissie Vergunningen Personenvervoer, doch aan gemeen tebesturen. wel wordt het wenselijk geoordeeld, voor te schrijven, dat de gemeentebesturen, alvorens hierover te beslissen,'een niet bindend advies van een op vervoersgebied deskun dig lichaam inwinnen. De minister heeft kans gezien de Wet Autovervoe. Personen, die reeds van 1939 dateert en enkele lacunes vertoont, zodanig te wijzigen, dat zij nog bruikbaar is. Er worden enkele bevoegdheden overgedragen aan an dere functionarissen. Zo zal b.v. de Directeur-Generaal van het Verkeer de werkzaamheden, welke oorspron kelijk aan de Inspecteur-Generaal waren opgedragen, overnemen. Het geven van een advies omtrent aan vragen voor een vergunning wordt opgedragen aan de Rijksinspecteurs. Om zoveel mogelijk te voorkomen, dat de eenheid in het vervoersbeleid wordt .doorbroken, wordt voorgesteld de bevoegdheid tot het verlenen van tijdelijke vergunningen voor auto busdiensten en groepsvervoer in meer dan één gemeente op te dragen aan de voorzitter van de Commissie 'Vergun ningen Personenvervoer. De minister ziet in, dat hij daarbij afwijkt van het standpunt van de oorspronkelijke wetgèver. die ons dit brengen, cfe mannen en vrouwen, die met hun talenten woe keren, hieraan hun tijd en moeite geven, moeten geholpen worden. Het Prins Bernhard-fonds brengt die hulp, maar het kan dit uitsluitend met ons aller steun. De steunverlening door het .Prins Bernhard-fonds geschiedt, na ampel onderzoek zij de in moeilijkheid ver kerende culturele instelling, in de vorm van subsidies. Wanneer een organisatie, die gesteund wordt, na verloop van tijd weer zichzelf kan redden, wordt.de subsidie ingetrok ken en kan daarmede een andere in stelling of persoon worden geholpen. Geeft daarom, opdat deze steun niet vermindere, maar groter wordt. Anjerdag is behalve %en dag van blijdschap, de dag van offervaardig heid. Het zal u- vreugde geven, wan neer u voor u zelf iets nalaat, om daardoor anderen te kunnen helpen. Stelt deze daad van gemeenschaps zin. Toont, dat gij trots zijt op wat ans land en de overzeese gebiedsde len bijdragen aan onze culturele schatten d.w.z. aan de geestelijke weerbaarheid van ons volk. - Hoe u geven kunt, wanneer u de witte feestbloem wilt dragen, die dezer dagen door de P.T.T. in uw huis komt, wordt u in de dagbladen en door de radio duidelijk gemaakt. 50.000 Winkeliers hebben geheel be langeloos hun medewerking toege zegd. Blijft u niet achter; geeft in het besef, dat u met blijheid iets moet offeren voor een gezamenlijk goed en voor een groot doel. En tenslotte is Anjerdag: dag van dankbaarheid. Dankbaarheid jegens hen, die tussen 1940 en 1945 hun le ven hebben gelaten voor de vrij heid van land en volk en voor het behoud van onze cultuur. Zij geloof den hierin, cLw.z. zij begrepen, dat dit een land groot maakt en geluk kig. Jegens hen is onze schuld nooit gedelgd. En wanneer zij hier het hoogste voor' offerden, dat zij te of feren hadden hun leven kun nen wij dan beter onze dankbaar heid tonen dan door iets, ja door veel af te staan ter bevordering van deze cultuur? Laten wij daarom h^t antwoord niet schuldig blijven op de vraag van het Prins Bernhard- fonds: „Wat is u deze vrijheid waard?" Zet uw antwoord om in een daad van offervaardigheid en dank baarheid. Brengt blijheid, nu gij dit kunt, en de witte anjer zal op Anjerdag-1948 voor u zelf en voor anderen het ge tuigenis zijn van uw levend besef van saamhorigheid. Met allen voor allen! En de grote Anjer-actie op 29 Juni a.s. zal dan vanzelf een succes worden! NOG STEEDS BLOEIT DE ZWARTE HANDEL Er ry'st verbittering tegen de Duit se douanebeambten in het grensge bied Aken-Vaals-Eupen-Malmédy, die vier smokkelende kinderen de laat ste dagen hebben doodgeschoten, al len jongens tussen 10 en 15 jaar, al dus de „N. Rott. Crt." Reeds lang is Nederland in de ogen der Duitsers weer een welvarend land. Duitsers sturen de jeugd de grens over en deze zwermt bedelend uit over de Limburgse steden en dor pen. Zij bedelen in België en NederT land hun „pungel" vol sigaretten, brood enz. Een sigaret doet 7 mark en 1 kilo koffie brengt hun 800 tot 1000 mark op. Zij komen van de ste den uit het Roergebied naar Aken, nemen daar de tram tot aan de grens en trekken dan naar België en Ne derland. Doch niet alleen de jeugd smokkelt en het zijn niet alleen de Duitsers, die trachten de onwettige buit binnen te halen. Ook de Bel gen weten, wat zaken doen is en de Nederlanders geven wat dit betreft hun buren niets toe. Enorme hoeveelheden goederen verdwijnen illegaal over de grens. In 1947 zijn meer dan 30.000 kilo kof fie, 660 kilo tabak, meer dan 50 mo torrijwielen, grote hoeveelheden rij wielbanden, 55 auto's en 300.000 si garetten in beslag genomen. Ook de schippers vullen de ruimen hunner schepen niet alleen met goederen, die op de vrachtbrieven vermeld staan. De sigaret vormt het meest gewil de artikel daar het de functie vervult van betaal- en ruilmiddel. De Ame rikanen geloven, dat de georgani seerde smokkelhandel zijn orders voor sigaretten in Rotterdarfl en Antwerpen plaatst. Men vermoedt MGR. HANSEN WIJDT NIEUW UNIVERSITEITSGEBOUW IN. Mgr. dr. J. Hansen, bisschop-coad jutor van Roermond, heeft Zater dagochtend de inwijding verricht van het nieuwe gebouw van de ka tholieke universiteit aan de Berg en DaaLseweg te Nijmegen, waarin het Psychologisch Instituut van prof. dr. Th. Rutten en het Psychopatholo gisch en Neuro-physioJigisch Insti tuut van prof. dr. J. Prick zijn on dergebracht. TARIEFLONEN IN HET BOUWVAK. De minister Van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr J. in 't Veld heeft op een te Venlo gehouden bij eenkomst van de Partij van de Ar beid de verwachting uitgesproken-, dat in September a.s. de proeven, die thans worden genomen met ta riefionen voor bouwvakarbeiders zonder het geldende maximum-pla fond van 25 pet. boven het uurloon, zullen kunnen worden uitgebreid tot een dergelijke regeling voor het gehele land. In de eerste maanden van 1948 zijn gemiddeld meer dan 2000 wo ningen per maand afgebouwd. Hierop grondde de minister de verwachting, dat dit jaar 30.000 v/oningen klaar zullen komen. Voor 1949 verwacht de minister een zelfde aantal, vermeer derd met 8000 montagewoningen. Te gen het einde van dat jaar zal naar zijn verwachting het evenwicht tus sen de toename van beschikbare wo ningen en de bevolkingsaanwas zijn hersteld. Daarmede is natuurlijk de grote achterstand niet ingehaald. JEUGDLONEN RIJKSDIENST WORDEN VERHOOGD. In verband met de afschaffing van de ongehuwdenaftrek voor het Rijkspersoneel* worden de lonen voor het jeugdige personeel in Rijks dienst met ingang van 1 Juli \*er- hoogd. De jeugdloonregeling, die tot nu toe was afgestemd op de sa'arissen voor ongehuwde volwassenen, zal voortaan aansluiten bij die van ge huwde volwassenen in Rijksdienst. De jeugdlonen zullen dientenge volge gaan bedragen: 14 jaar 3540 gulden per maand, 15 jaar 4055 gul den, 16 jaar 5070 gulden, 17 jaar 6080 gulden, 18 jaar 70—95 gul den, 19 jaar 80105 gulden, 20 jaar 90—-120 gulden per maand. dat de vrachtauto's, die het transito- verkeer tussen Nederland, België en Tsjechoslowakije onderhouden, ge durende hun rit door de Amerikaan se zone veel aan gewicht verliezen. Tekenend is het geval van vijf vrachtauto's, die 14 millioen sigaret ten vervoerden, doch nog altijd in Tsjechoslowakije moeten aankomen. Het is druk aan de grens en leven dig is de handel in zoetstof, zeep, cacao, kogellagers, koeien, paarden, auto's en onderdelen van nrechines. Maar elke week eist de gevaarlijke handel zijn slachtoffers. Een op de tien smokkelaars wordt aangehou den of doodgeschoten. RAZZIA OP ZWARTE HANDEL IN LOOSDRECHT. Nadat verleden jaar bij enige raz zia's van C.C.D. en prijzencontrole in Loosdrecht tijdens het seizoen vele overtredingen waren geconsta teerd, heeft men thans deze scherpe controle voortgezet, teneinde de zwarte handel in veel te hoge prijzen in vacantie-oorden zoveel mogelijk te bestrijden. Bij de thans uitgevoer de controle werd o.a. een zwarte boekhouding gevonden bij een melk handelaar, die grote hoeveelheden boter en eieren zwart verkocht aan een hotelhouder en vele vacantiegan- gers. Deze melkhandelaar is gevan gen genomen, evenals éen zuivel- grossier uit Hilversum, die de goe deren aan hem verkocht. Voorts werd een groot aantal processenver- baal aan de kopers uitgereikt. Ter gelegenheid van liet regerings jubileum van H. M. de Koningin, zal vanwege de provincie Zuid-Holland op 1 September een plechtige bijeen komst worden belegd te Delft. De Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond, de Nederl. Moderne Middenstandsbond en de Chr. Middenstandsbond heb ben aan de ministers vazi Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken een tele gram van de volgende inhoud ge zonden: „De gezamenlijke middenstands bonden vrezen, dat in het bijzonder het middenstands-kruideniersbedrijf, ook indien dit efficient wordt ge leid, bij handhaving der huidige marges bedreigd wordt in zijn voort bestaan. Ondersteunen ten krachtigste het uwe excellenties per 4 Juni jl. door de bij de ondertekenaars aangesloten kruideniersvakbonden toegezonden adres en dringen er derhalve bij uwe excellenties met klem op aan op kor te termijn een verbetering dezer marges over de gehele linie wel te willen bevorderen." BELASTINGHEFFING VAN OUDE PENSIOENEN. De vroegere wet op de inkomsten belasting kende de bepaling, dat van bepaa'de categorieën van vóór 1 Mei 1915 ingegane pensioenen en lijf renten de eerste 1000 slechts voor de helft aan de belasting was onder- thans goedgekeurd, dat deze bepaling met ingang van 1946 ook voor de te genwoordige belastingen van toe passing wordt geacht. Ten einde deze tegemoetkoming te kunnen genieten dienen belangheb benden een daartoe strekkend ver zoek in te dienen bij de inspceteur der bslastingen, bij wie tevens na dere inlichtingep kunnen worden verkregen. MR. DR. N. J. L. BRANTJES OVERLEDEN. In het ziekenhuis te Heerlen is op 74-jarige leeftijd overleden mr. dr. N. J. L. Brantjes, oud-gouverneur van Curasao. Na zijn aftreden is mr. Brantjes nog enige tijd officier van justitie te Maastricht geweest. Hij woonde in de laatste jaren te Amby nabij Maastricht. De thans overle dene was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeu^r, commandeur in de Orde van Sint Gregorius en commandeur in de Orde van Siihon Bolivar. De begrafenis is Woensdag te Heerlen. Donderdag en Vrijdag a.s. zullen de Prinses-Regentes en Prins Bern hard met het prinselijk jacht „Piet Hein" een bezoek brengen aan de eilanden Terschelling en Texel, ge volgd door een bezoek aan de ge meente Den Helder en de Kon. Ma rine aldaar. Het ligt in de bedoeling in Den helder enige schepen en in richtingen van de Kon. Marine te bezichtigen. Bovendien zal het Prin selijk paar gedeelten van de zeil wedstrijden van de Kon. Marine Jacht Club en de athletiekwedstrij den O. en O. bijwonen. Te Hilversum zal op een terrein aan de Kamerlingh Onnesweg een katholieke lagere school worden ge bouwd, waarvoor in onderwijskrin gen in den lande, ook op het» minis terie, grote belangstelling bestaat. Men gaat er n.l. toe over een semi permanent schoolgebouw volgens het z.g. systeem-Knoop te bouwen. Hier bij wordt een procédé van steengaas toegepast, waarvan men uitstekende resultaten verwacht. Dit is de eerste school, die volgens dit systeem ge bouwd zal worden. Als het ook in de praktijk aan de verwachtingen be- WEERS VER W ACHTING TIJDELIJK ENIGE REGEN. Vanavond en vannacht tijdelijk enige lichte regen. Morgen over dag half tot zwaar bewolkt, doch overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en WSst. Vrij koel. antwoordt, is het mogelijk, dat men zal overwegen volgens dit systeem een groot aantal scholen in ons land te bouwen. Personeelscoöperatie van de N.S. wordt geliquideerd. De personeelscoöperatie van de Nederl. Spoorwegen wordt geliqui deerd, omdat de prijsvaststelling van de Overheid een niet voldoende winstmarge toelaat om de hoge kos ten te dekken. Op de lenmg van een millioen gul den, die de N.S. in 1923 verstrekte is 770.000 afgelost. De rest zal uit het liquidatieoverschot betaald wor den. De leden zullen de consequeri- tie van de persoonlijke aansprakelijk heid moeten dragen. Zij zullen f 40 a 45 moeten opbrengen, aldus de „Nieuwe Courant". NIEUWE MANOEUVRE VAN TSJECHISCHE COMMUNISTEN REGERING INZAKE DE ONDERWIJSHERVORMINGEN. Aartsbisschop Beran liet zich geen zand in de ogen strooien. (Speciale K.N.P.-Correspondentie). De Communistische Regering van Tsjecholowakije schijnt het krachtige verzet, dat van Katholieke zijde ge boden is in verband met de voorge stelde nationalisatie der bijzondere scholen, thans meester te willen wor den door pogingen om de Katholieken in slaap te sussen. Gedurende de jongste besprekingen met de Kerke lijke autoriteiten over het lot van de katholieke onderwijsinstellingen, die door de desbetreffende nationalisatie wet bedreigd worden, werd de^ beslis sing naar later datum verschoven, terwijl van regeringszijde de toezeg ging werd gedaan, dat alles voorlo pig b\j het oude zou mogen blijven cn de inschrijving voor het volgende schooljaar dus ook opengesteld mocht worden. In een schrijven van Mgr. Dr. Be ran, Aartsbisschop van Praag aan de Communistische Minister van Justitie, Dr. Alexej Cepicka, drukt de Aarts bisschop dan ook wel zijn dank uit over deze concessies, maar hij voegt eraan toe: „Hiermede is het voortbestaan van de Katholieke scholen nog niet wet telijk gewaarborgd. Ik verzoek daar om vriendelijk, mij schriftelijk te wil len bevestigen, hetgeen gisteren in de zitting van de Commissie voor kerkelijke-politieke zaken met be trekking tot de Katholieke scholen, met inbegrip van die voor het La ger Onderwijs, werd vastgesteld, n.l. dat zij dopr de grondwet zullen worden toegelaten en dat dit go spoe dig mogelijk Volgens par. 4, al. 2 in de wet zal worden vastgelegd. En Mgr. Beran vervolgt dan: „Ik moge cr overigens nogmaals aan herinneren, dat al debe beloften en verzekeringen, die ons zowel door U, Excellentie, ais ook door andere leden van de Regering gegeven zijn, onze vrees en ons wantrouwen niet geheel vermogen op te heffen. Mis schien wilt U zich de verordeningen, die men de schoolbesturen heeft doen toekomen, eens doen voorleggen: hier wordt volgens een nauwkeurig voor bereid plan tewerk gegaan, een sche ma dat de opzet heeft alles volgens de leer van een bepaalde partij naar één model om te vormen. De officiële onderwijsinstellingen treden hierin ambtelijk op als agenten van een po litieke partijde inschrijving van eer ste jaars studenten aan hogescholen wordt afhankelijk gesteld van de goedkeuring van de „Bond der Tsje chische Jeugd" en van het „Revolu- tionnaire Vakverbond; studenten die geen lid van de Communistische Par tij zijn, worden tot verdere studie niet toegelaten; van leken, die het beroep van godsdienstleraar uitoefenen, wordt geëist, dat zij niet langer de Kerkelijke autoriteiten, doch de Cen trale Raad van Vakverenigingen zul len gehoorzamen. De Kerk en de geestelijkheid zullen voorzeker niet nalaten hun plicht te doen, doch er kan niet in toegestemd worden, dat de Clerus en de leken die in kerke lijke instellingen werkzaam zijn, tot politieke demonstraties worden ge dwongen en dat de godsdienst voor politieke doeleinden wordt misbruikt. Wij zien ons gedwongen om bepaalde brochures en vlugschriften, die in de kerken rondgedeeld worden, te ver bieden. Vergrijpen tegen de discipline van de zijde der geestelijkheid en van lekenhelpers in kerkelijke in stellingen zullen evenmin geduld worden. Wij beogen niets anders dan het welzijn van volk en Staat: toch vrees ik, dat tenslotte al deze positieve po gingen schipbreuk zullen leiden. Joseph, Aartsbisschop KLOOSTER VAN DOMINICANES SEN DER STRICTE OBSERVANTIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE GESTICHT. Na de vele bedroevende berich ten en de vele verwarring stichten de gegevens uit het gelijkgescha kelde Tsjecho-Slowakije, ontvangen wij thans een'meer bemoedigend be licht uit dit land: Krachtens een decreet van de H. Stoel is na een lange tijd van voor bereiding thans definitief een kloos ter van de Dominicanessen der Stric- te Observantie (Tweede Orde te Aussig. in Noord-Bohemen gesticht). Een dergelijk klooster heeft er sinds het jaar 1780, toen keizer Josef II de contemplatieve vrouwelijke kloos terorde in het gebied van het oude oude Oostenrijk ophief, niet meer in Tsjecho-Slowakije bestaan. Deze wedergeboorte van de twee de orde van St. Dominicus in Tsje cho-Slowakije is te danken aan het initiatief van twee Tsjechische Domi nicanen, pater Mag. Methodius Ha- ban en Pater dr. George Vesely. Dit initiatief dateert reeds uit het jaar 1941 toen Bohemen en Moravië nog door de Duitsers bezet waren. Drie zusters Dominicanessen uit de Tsje chische Congregatie van de Derde Orde der Zalige Zdislava, die verlof gevraagd hebben tot de stricte Ob- servanti over te gaan en enige jonge postulanten, van wie er een ver scheidene maanden heeft doorge bracht in het klooster der Dominica nessen te Bologna om daar de geest van de Tweede Orde aan de bron te leren kennen, hebben geduldig tot dit grote ogenblik gewacht. Weliswaar volgden zij reeds de regels maar nog zonder gelofte en zonder Pauselijk Slot. Thans heeft Mgr. Rabas namens de Bisschop van Litamerice Mgr. Troghta, de plechtige geloften afge nomen aan de drie genoemde Domi nicanessen, die als priorin, sub priorin en novice-meesteres de nieu we communiteit zullen leiden en de inkleding verricht van devier pos tulanten. Hiermede is de grote Do minicaanse Orde ook in Tsjecho-Slo- wijke weer vertegenwoordigd. De Tsjechische katholieken verwachten dat dit klooster als een plaats van voortdurend gebed bijzondere gena de over het zwaar beproefde land zal afroepen, dat voor de tweede maal in tien jaar onder dictatuur ge bukt gaat. DROSTE-LITERATUURPRIJS TpEGEKEND AAN GERTRUD VON LE FORT. Voor enkele weken -ontving de Duitse dichteres Gertrud von le Fort de Droste-literatuurprijs, door de Zuid-Badense regering uitgeloofd, ter gelegenheid van de honderdste sterf dag van Annette von Droste-Hülshoff. Een betere bestemming had in deze na-oorlogse tijd aan deze onderschei ding wel nauwelijks gegeven kunnen worden. Gertrud Von le Fort is im mers- in de geestelijke chaos van het hundige Duitsland als een .lichtbaken ver vertrouwen, moed en hoop op de toekomst. Haar eigen opgang naar de Waarheid en haar grote ontwikkeling als schrijfster en dichteres dateren uit de tijd toen Duitsland eenzelfde chaotische crisis na de nederlaag doormaakte als thans. In 1878 in Mecklenburg geboren, in de féodale adellijke kringen van die tijd, bracht Gertrud van le Fort haar jeugdjaren door te midden van de daar heersende Protestantse geest, en voltooide ze haar jeugdvorming met herhaaldelij ke reizen in binnen- en buitenland. In die tijd reeds toonde ze, naast haar intellectuele aanleg, een mystie ke drang, die haar ertoe bracht iets zeer ongewoons voor een vrouw de studie der Protestantse theolo gie te beginnen. Haar intense belangstelling voor de geestelijke waarden, en de „onbe schrijfelijke terneer drukkende perio de van de na-oorlog", zoals ze zelf schrijft, stuwde haar als het ware voortdurend in het zoeken naar de diepere Waarheid, die z ondanks al- les niet in het Protestantisme kon vinden. Geleidelijk kwam ze dan ook meer en meer open te staan voor het Katholicisme. Opvallend is daarbij dat haar ontwikkeling als dichteres gelijke tred hield met de verruiming van haar katholiek den" en. Voor haar bekering nog, schreef ze, in 1924, haar '„Hymnen aan de Kerk", die als het ware het potische intieme dagboek waren van haar bekerings proces. Nu nog worden in de Duitse katholieke kringen de „Hymnen aan de Kerk" beschouwd als de literaire uitdrukking van de katholieke re naissance in het Duitsland van na de eerste wereldoorlog. Niemand kan het nu nog verwon deren, dat Gertrud von le Fort in de winter 1925'26 de grote stap deed en over ging tot de Katholieke Kerk. Za was toen te Rome, waar ze „De zweetdoek van Veronica" en latèr „De Paus uit het Ghetto" schreef. Zo wel in deze als in haar andere wer ken met godsdienstige inslag is het haar grote verdienste, dramatische spanning te durven'leggen in proble men van actue'e geestelijke aard, te getuigen van de „présence chrétien- ne" hét alom belééfde christen dom waarvan een Frans dichter gewaagde Gertrud von le Fort i juist daarom van zo grote betekenis in het Duits land van heden, omdat ze haar volk is voorgegaan in een tijd die zo nauw te vergelijken is met de hui dige chaos in Duitsland op de weg naar een hechte geestelijke verdie ping en omdat ze in het Duitsland van heden een toortsdraagster is van de enige kracht die haar volk uit zich zelf kan putten om „zijn geeste lijke en sociale ontmanteling zonder weerga te boven te kofnen". PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER J. TH. HOSMAN. Gisteren vierde de heer J. Th. Hos- man zijn zilveren jubileum als Vin- centiaan. Om 9 uur werd in de Ka pel van de Voorzienigheid een ge zongen H. Mis opgedragen, waarna alle aanwezigen zich verenigden aan een gemeenschappelijk ontbijt. Ge durende dit ontbijt, waarbij vele spre kers het woord voerden deelde Kape laan Bende bij ontstentenis van Pas toor Beukers mede, dat het Zijne Hei ligheid de Paus heeft behaagd de heer Hosman de onderscheiding: Pro Ecclesia et Pontifice te verlenen. Moge de heer Hosman nog vele ja ren dit kruis dragen! f BLOEMENCORSO. Zoals bekend organiseert het Jubi leumcomité-1948, in het kader van de Jubileumfeesten, ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Konigin, ook een bloe mencorso. Thans is door het uitvoerend co mité bepaald, dat dit bloemencorso op Zaterdagmiddag. 28 Augustus zal worden gehouden. Het ligt in de be doeling. dat aan dit corso drie mu ziekcorpsen zullen medewerken, ter wijl het in zes groenen is onderver deeld en wel een afdeling praalwa gens, luxe auto's.' rijtuigen, reclame wagens, rijwielen (in groeoen van tenminste 12 person en j en een groep welk? door verenigingen kan worden samengesteld. Voor dit corso ziin ook geldprijzen beschikbaar gesteld wel ke variëren van 25.tot #00. De inschrijving is onengeste'd tot 1 Augustus bil de secretari'-nenning- meester van het comité de heer E. Binsbereen. Brederodestraat 37. ter wijl men ook inlichtingen kan ver krijgen bii het Jubileumcomité Sta tionsweg 12 tel. 21245. In de tech nische commissie hebKen zitting de heren J. Jonker, C. Kriest en M. I. Smit. RODE KRUIS-COLLFCTE. De Zaterdag hier ter stede gehou den 'coRecte, ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft opgebracht 4145. Daarbij hebben enkele leden van het Rode Knus in L-iden verschil lende grote firma's bezocht em bij elkaar een bedrag ontvangen •van 2309zodat in totaal ingezameld is 6454.—. LEIDSE UNIVERSITEIT. Ges^agd voor het candida^tsexa- men Geneeskunde: de dames: A. M. Boissevain te Amsterdam en M. M. Bouwes Bavinck. J. de Lint en M. de Viieger, allen te 's-Gravenhage; en de heren H. H. Beneken gen Koll- mer te 's-Gravènhage: R H. Corma- ne te Leiden; G. L. J. M. Driebeek te Rotterdam: J. Heckman te 's-Gra- venha°>~; j, g. Hofman te Rotter dam; C. G. J. Starrenbur» te 's-Gra venhage en J. J. v. d. Werff ten Bosch te Leiden. TOEL^TNGS-FXAMFN le KL Af H.B.S. VOOR MEISJES. (Garenmarkt). B. A. Ballego, H. G. G. van Bins- bsrgen, M. L. van Boetzelaer, T. A. J. M. Brongersma, J. van Diest, M. Dros. J. van Duyn, V. F. van Dijk, Lye Huyg, E. I. C. Fennema, P. D. J. Fluyt. D. J. van Gelderen, C. J. Goudsmit. J. G. E. van Hoeken, J. F. van der Hoeven, J. H. Kaumans, W. M. A. Kelder, I. Lewin. S. E. F. van Linden van den Heuvell, E. N. Lu cas, S. J. C. Meertens. M. Mëuleman, J. Meyer, J. A. M. Nachtegaal. J. T. Rehling, M. J. Reitsma, M. Rosen, J. M. Rummenie, F. M. Rijnbende, I. A. G. Saveur, E. J. Schophuizen, J. A. Sloos, I. Souman, J. le Sueur. M. van Sijll, Y. Tijgistra, W. Vavier, J. Veenvliet, L. M. van der Werf, G. van de Wetering. C. van de Weterink E. de Winter, C. M. H. Wurzer, A. II. Horiks. Toegelaten 43; afgewezen 10 candidaten. „St. Christoffel". De R.K. ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel" vergaderde in de Hariponie. Nadat de voorzitter een protest had laten horen aan het adres* \*an het hoofdbestuur, omtrent een niet be antwoordde vraag aangaande-enige leden, werd het woord gegeven aan de heer Koot, lid v. h. hoofdbestuur, t spreker van deze avond, die het on-' derwerp behandelde „De algemene sociale economische toestand van de handelsreiziger". Deze rede bewees, dat het hoofdbestuur voor de belan gen een grote activiteit ontwikkelt. Nog verschillende andere agenda punten werden op deze bijeenkomst behandeld. Swift-Combinatie. Jac. de Groot wist beslag te leggen op de 4e plaats in de ronde van den Haag van onge veer 120 deelnemers; gezien het ster ke veld een pracht-prestatie. R. Riethoven won op overtuigende wijze de 120 K.M. met ongeveer 4 mi nuten vooruit: 2e werd in de sprint Jac. de Jong die W. Vrèeswijk klopte. Rijnbergen kreeg 2 lekke banden en gaf op, alzo ook Zoetemelk. In de B liepen H. Knopperts en Bouthoorn ongeveer 1 minuut uit en de sprint bracht Knopperts* de over winning. Bouthoorn 2e, B". Kruis 3e, 4 J. Vermeulen, 5. H. Vos. C-klasse gewonnen door R. Wallet met als 2e A. Vermeulen. De stand der competitie is nu met nog 1 wedstrijd te rijden als volgt: 1. R. Riethoven 6 uur 47.25; 2. Jac. de Jong 6.57.314; 3. Rijsbergen 6.59.51; 4. Wolvers 6.59:53; 5. Zoetemelk 6.59.55; 6. Vreeswijk 7.49 2/5; 7. Jooris 7.2.22. 8. J. Riethoven Az. 7.4.48.2. Niet geplaatst Jac. de Groot, Joop Riethoven en C. de Raadt. B-klasse: 1. Knopperts 4 uur 30.24. 2. Vermeulen 4.35.2 2/5; 3. B. Kruis 4.40.46 3/5^ 4. G. v. Velzen 4.51.13.4; 5 H. Vos 4.41.40.4; 6. Goudkuil 4.51.52; 7. Bunnik 4.51.52; 8. Vervoe ren 4.53.54; 9. Brugman 4.53.54; niet geplaatst W. v. Vliet en J. Vos. C-klasse: 1. Wallet 2.26.58, 2. A. Vermeulen 2.29.28. 3. Nieuwenburg 2.30.28; 4. Heemskerk 2.33.28.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2