■|b Wat doet Hubertus VRIJDAG 18 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het Nederlandse Rode Kruis IfBT NEDERLANDSE Rode Kruis is geen gewone vereniging, want het werd opgericht dogr een koning. Koning Willem III was een warm voorstander van de ideeën van Henri Dunant, die hier te lande sedert 1863 door de militaire arts dr J. H. C.. Basting werden gepropa geerd. Er werd vergaderd, gedebatteerd, overwogen, gerapporteerd eet. etc., maar in 1867 was Z.M. het eindeloze gedelibereer moede en hij hakte de knoop door met een Koninklijk Besluit (19 Juli): „Er zal zijn een Nederlandse vereniging tot het verlenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, het zij Nederland er al dan niet by betrokken is". Uit, afgelopen; nu kon men aan het werk gaan! Een paar dagen later werden de voorzitter, de secretarissen de leden van het Hoofdcomité benoemd eveneens bij K.B.; precies drie jaar later brak de Frans-Duitse oorlog uit, waar voor het eerst de hulp aan gewon de krijgslieden werd verleend. iser wordt aan de bevolking kle ding en voedsel verstrekt, terwijl de militairen geregeld lectuur ontvan gen van de BARK, die, in samen werking, in 1947 één millioen tijd schriften en 320.741 boeken naar Indië verzond. Ook de betrekkingen van de soldaat in Nederland kunnen daar hulp en raad vragen. In de militaire hospitalen, hier zo wel als overzee, werken de zg. wel farewerksters van het Rode Kruis, die de gewonde en herstellende mi litairen voorzien van lectuur uit de onder haar leiding staande biblio theken, die hen helpen met handen arbeid, waarvoor zij materialen ter beschikking hebben en die een open oor voor eventuele problemen die zij in samenwerking met de betrok ken instanties voor de zieke militair trachten op te lossen. De Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis verzendt iedere maand tweeduizend flessen b'oedplasma naar Indië, dat daar gebruikt wordt om het leven van zieken en gewonden te redden. Uit het wetenschappelijk werk vandie bloedtransfusiedienst is de onlangs opgerichte Moedermelkcentrale ont staan. Daar wordt moedermelk op dezelfde wijze geconserveerd als bloedplasma en de daardoor ver kregen moedermelkpoeder bevat vrij wel alle voedende en beschermende bestanddelen die een zuigeling in de verse moedermelk geniet. Er zijn fijdens de oorlog honderden babies gestorven omdat hun moeders niet in staat waren hen te voeden; nu zal dat niet meer kunnen gebeuren; want met de hulp van de Nederland se moeders kan het Rode Kruis het kostelijk product in voorraad heb ben. Het Nederlandse Rode Kruis houdt 758 hulpposten langs de hoofdver keerswegen in stand. Het Nederlandse Rode Kruis werkt mede aan het opsporen van Neder landse kinderen in Duitsland; het heeft een informatiebureau dat in lichtingen tracht te verstrekken over Nederlanders die na de oorlog niet zijn teruggekeerd; het heeft zijn diensten verleend bij de repatriëring van Nederlanders uit Duitsland en uit Indië en de afdeling Intendance heeft in 1946,1947 en 1948 voor de Niwin de gehele technische verzor ging op zich genomen voor het ver zenden van 764000 pakketten. We zouden nog evenveel taken kunnen noemen; die het Nederlandse Rode Kruis op zich genomen heeft en diensten die het verleent, maar dat is niet nodig want wie het nog niet weten mocht, realiseert zich nu toch wel dat het teken van het Rode Kruis hulp betekent. Het Nederlandse Rode Kruis is geen gewone vereniging. Niet alleen omdat het door een koning werd op gericht terwijl in zijn leiding vele benoemden zitting hebben (qualitate qua), maar ook omdat het geen sub sidies krijgt. Daarom is het in zijn arbeid aangewezen op de hulp van het Nederlandse volk. Helpt U dus het Rode Kruis om te helpen. Was oorspronkelijk de taak van het Nederlandse Rode Kruis min of meer een oorlogstaak, al spoedig heeft men deze uitgebreid met een vredesopdracht, die veeizijdiger en veel omvattender is. In de eerste plaats door hulpverlening bij ram pen. Bij rampen komt het Rode Kruis in actie. Of het nu een oorlog of een overstroming, een ontploffing of een aardbeving of een epidemie betreft, het Rode Kruis moet paraat zijn. Niet aPeen krachtens zijn ideeële doelstelling neergelegd in zijn sta tuten, moor ook krachtens de be schikkingen van de Kroon, waaitoij het Nederlandse Rode Kruis een zeer belangrijke taak in de vrijwil lige hulpverlening bij rampen is toe gewezen, die het in samenwerking met bijv. het Oranje Kruis zal ver vullen. Om paraat te kunnen zyn op het ogenblik dht de hulp van het Ro de kruis wordt ingeroepen, moet men zich voorbereiden. Dag en nacht is er bijvoorbeeld een Rode Kruis- hulpcolone gereed om uit te trek ken naar een gebied waar dat no dig zou kunnen zijn. Deze colonne is niet alleen op de modernste ma nier uitgerust, zij is ook bemand met personeel dat zich voortdurend oefent om zijn taak op de beste ma nier te kunnen vervullen. Boven dien zijn er in 133 Rode Kruis-afde- lingen getrainde helpers en help sters, te samen vormende het Rode Kruis corps van ruim 7300 toegewijde mannen en vrouwen, die met het hun ter beschikking staande mate riaal ambulancewagens, bran cards, bedden, verbandmiddelen en medisch uitrusting voorbereid zijn op alle eventualiteiten. In Indonesië „werken honderden imannen en vrouwen in de medische Rode Kruis teams, die noodhospita len, lazaretten en hulpposten leiden of die onder zeer moeilijke omstan digheden de rimboe intrekken om „onze jongens" maar vooral de Indo- nesisché bevolking hulp te bieden op ieder gebied. Want het is niet alleen medische hulp die daar nodig is hoewel een zeer belangrijk deel van Ihet Rode Kruis-werk daaraan gewijd Radio ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.30 Gram. pl.; 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte morgenklanken; 9.30 Gr. pl.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radio feuilleton; 10.35 Schubert programma: 12.00 Salonorkest; 12.33 Gr. pl.; 13.30 Johan Jong, orgel; 14.15 Gevarieerd programma; 15.15 Tango- muziek; 16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Radio-philhamonisch orkest; 118.00 Nieuws 19.00 Artistieke staal kaart; 20.00 Nieuws; 20.15 Den win kel van Sinkel; 21.30 Weekend-orkest; 22.00 De bronzen fles; 23.00 Nieuws; 24.00 Sluiting. H HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.pl.; 9.35 Straussmelodieën; 10.00 Klein, klein kleutertje; 11.00 De Zon nebloem; 12.15 Orgelmuziek; 12.55 De Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 14.10 Gr. pl. 14.40 Kamerorkest; 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 16.00 Musette muziek; 18.00 Piano en orgel. 18.30 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.15 Kareol-septet; 19.45 Kampvuren langs de evenaar; 20.00 Nieuws; 20.05 Anjerdag; 29 Juni 1948, Vrijheidsdag (toespraak Z. Ex. Min. Gielen). 20.20 Lichtbaken; 20.50 Operamuziek; 22.00 Weekendserenade; 23.00 Nieuws; 23.15 Nederlands Jeugdorkest; 24.00 Slui ting. HET EPISCOPAAT EN DE VERKIEZINGEN Er wordt de laatste weken het ge rucht verspreid in de lande als zou de theologische faculteit van de RX Universiteit te Nijmegen heb ben geprotesteerd tegen het jong ste schrijven van het Ned. Episco paat inzake de houding der Katho lieken bij de komende verkiezingen Verscheidene niet-katholieke bladen hebben het zelfs gepubliceerd. Op gezag echter van de deken van genoemde faculteit, mgr. dr A. Mul ders, kan worden verklaard, dat dit gerucht volkomen uit de lucht is gegrepen en derhalve niet op waar heid toerust. WAT IS „CONISA"? Op initiatief van de hieronder ge noemde Katholieke organisaties is in samenwerking met de Afdeling Cultureel Contact van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen een Co mité gevormd onder de naam: Comité voor het Contact van de Katholieke Jeugd van Nederland met Indonesië. Suriname en de Ne derlandse Antillen,- by afkorting: „Conisa". Dit Comité stelt zich ten doel bij de Katholieke Jeugd van Nederland grotere belangstelling te wekken voor land en volk van Indonesië, Su riname en de Nederlandse Antillen, zulks in de meest ruime zin van het woora. De leden van dit Comité zyn (in alphabetische volgorde): 1. J. Bol, voorzitter van de Bond van R. K. Kweekscholen in Neder land; 2. W. R. Csizmazia von Somogy, ambtenaar bij het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen; 8. Ir. J. Chr. Deuss, voorzitter van de Katholieke Lerarenvereniging „St. Bonaventura"; (voorzitter van het Comité); 4. Drs. A. G. H. van Gerwen, se cretaris Nederlandse R. K. School raad; 5. C. A. van Ginneke, (Secretaris van het Comité); 6. H. G. Hutjens, voorzitter der Vereniging van Directeuren, Direc trices, Leraren en Leraressen bij het Nijverheids-Onderwijs „St. Bernar- dus"; 7. Br. Lucius*secretaris der Ver eniging voor R. K. Mulo, en 8. Willem Wiltschut, voorzitter van het Katholieke Onderwijzers Ver bond in Nederland; Het Comité is overgegaantot de* instelling van een eigen autonoom bureau, enftisa-Bureau, dat gevestigd is te Breda, Seeligsingel 7, en tot Directeur waarvan is benoemd de heer C. A. van Ginneke. Het Conisa-Bureau beoogt de doel stelling van het Comité te verwen- zenlijken door contact op te nemen met de Besturen, Leraren en Onder wijzers der diverste Katholieke on derwij s-instellingen, teneihde, ge steund door hun belangstelling en medewerking, voor elke school af zonderlijk de weg te bepalen, langs welke het bureau zich op de meest efficiënte wijze kan richten tot de leerlingen. Het Comité stelt zich voor, door tussenkomst vaA de Directeur van het Conisa-Bureau, met de hoofden der onderscheidene onderwijs-instel- lingen te organiseren: 1. lezingen over sociale, culturele, economische, staatkundige en missio- logisohe aspecten van Overzee voor de daarvoor in aanmerking komen de scholen en klassen; 2. eenvoudige causerieën voor de daarvoor in aanmerking komende scholen en klassen; 3. het vertonen van films met daar aan verbonden explicatie; 4. het bezoek van de reizende ten toonstelling TISNA (Tentoonstel ling Indonesië, Suriname, Nederlan- se Antillen); 5. direct contact van de Nederland se Jeugd met de Jeugd van Overzee (briefwisseling, school-adoptie, enz.). Het Conisa-Bureau onderhoudt nau we betrekkingen met de Afdeling Cultureel Contact van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen te 's-Gravenhage; het Indisch Voorlich- tings Bureau te Leeuwarden; het Indisch Instituut te Amsterdam; het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden; de Katholieke Onderwijs- verenigingen van Overzee en de Missie-Bureaux te Den Haag, Bata via en Curagao. Woensdagmiddag werd te Sleen door- de Amerikaanse Ambassadeur dr. Herman B. Baruch een gedenksteen onthuld, aangebracht in de gevel van het gemeentehuis en voorstellende de beeltenis van Evert Zagers uit Em- men, een der stoere pioniers, ter her innering aan de Drentenaren die zich honderd jaar geleden in Michigan vestigden. Overzicht tijdens de re 3e van dr. Herman B. Baruch; „Wij zijn hier zojuist getuige geweest geweest van een zeer indrukwekkende plech tigheid, welke, wij hebben bijge woond om de nagedachtenis te eren van die mannen uit Sleen en Drenthe die deelgenomen hebben aan de „trek" ie 1846'47 van Nederland in Europa naar Holland in Amerika". De film bij het R.K. onderwijs Stichting „Filikon" opgericht Mgr. dr Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gra venhage, handelende namens de R.K. Schoolraad in Nederland; mgr. prof dr F. R. L. Sassen, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en de reserve-majoor bij de genera le staf S. P. van 't Leiden hebben een stichting in het leven geroepen onder de naam „Filikon" (Film en Lichtbeeld voor het Kath. Onderwijs in Nederland). Het doel dezer stichting wordt in de statuten, welke de goedkeuring van het hoogwaardig episcopaat hebben verkregen, als volgt weer gegeven: „de stichting heeft ten doel, het onderwijs, de opvoeding en de wetenschap in de ruimste zin te bevorderen door middel van de film en het stilstaande lichtbeeld; zij tracht haar doel te bereiken ^oor het vertonen en doen vertonen van naar haar oordeel geschikte films en lichtbeelden zowel geheel als ge deeltelijk in eigen uitvoering als- door anderen vervaardigd, alsmede door andere middelen, welke voor haar doel bevordelijk zijn. Een en ander op de grondslag der katho lieke beginselen." „Filikon'' is erkend door het hoofdbestuur van de Katholieke Film-Actie. Het secretariaat is voorlopig ge vestigd ten kantore van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, Bezuidenhoutseweig 275 's-Gravenhage. ONTWIKKELING DER NEDERL. JEUGD De minister van O., K. en W. heeft' een commissie geïnstalleerd, welke hem van advies moet dienen over de vragen: Aan welke eisen zal een onderzoek moeten voldoen, dat ten doel heeft een oordeel te vormen over de ontwikkelingsmogelijkheden van de jeugdige personen op grond van de structuur van hun persoon lijkheid in verband met de daaraan te, stellen eisen voor het volgen van onderwijs aan de verschillende ty pen van onderwijsinstellingen in Nederland?. Welke maatregelen zouden er toe bij kunnen dragen, opdat reke ning houdend met ieders persoon lijke vrijheid in deze de toelating tot en het volgen van onderwijs aan de verschillende typen van instel lingen voor niet verplicht voortgezet onderwijs enerzijds slechts moge lijk zul'en zijn en anderzijds zoveel mogelijk bevorderd worden voor diegenen, die op grond van het eventuele onderzoek daartoe in staat moeten worden geacht. In deze comissie zijn o.m. benoemd mr J. Cramer, prof. dr J. E. de Quay N. Algra, prof. drW. Banning, mej. M. Barger, mej M. J. A. G. Bernd, dr H. M. M. Fortmann te Amersfoort prof. dr W. v. Halm, C. Harkema, prof. dr G. Holst, dr Ph. J. Idenburg dr G. Kalsbeek, prof. dr Ph. Kohn- stamm, A. N. v. Mill, prof. dr Th. Rutten, mej. J. P. Schieven, dr. J. A. Vorder Hake, dr. J. H. Wesselings secretaris is mr J. de Bruyn te 's-Gravenhage. KINDER VACANTIE-UITZENDING K. A. B. In 1947 is het plan gerijpt, om in verband met de grote nood onder de stadskinderen te trachten een aantal dezer kinderen in de vacantiemaan- den weg te krijgen en bij de K.A.B. op het platteland gratis onder te brengen. In eerste aanleg hadden wij ge dacht, dat de toeloop niet zo groot zou zijn, maar er bleken reeds meer dan 600 een plaatsje te willen hebben en gelukkig konden wij met de grote medewerking van de K. A. B. leden in de buiten plaatsen aan deze aanvraag voldoen. Ook dit jaar is het probleem niet verbeterd en tal van ouders in de grote steden zien hun kinderen met angst en beven voor 4 weken en langer naar huis komen om hun vacantie te genieten. Ook thans is dus deze actie weer op gezet, maar het aantal aanvragen is momenteel zoo groot, dat het be schikbare aantal plaatsingsadressen absoluut onvoldoende is. En toch moeten wij trachten aan de zo hoog nodige aanvraag te voldoen. Wij doen, alsnog een dringend be roep op de katholieken op het platte land en in onze steden met een ge zonde buitenömgeving, om in de pe riode van 16 Juli tot 1 September 1 of meer kinderen voor 1 week op te nemen. Alleen kernezonde kingde- ren uit goede katholieke families worden uitgezonden, zodat men hier omtrent gerust kan zyn. Met alle aandrang wordt verzocht te helpen en even een kaartje te schrijven aan de K.A.B. in het- Bis dom Haarlem, Ant. Duyckstraat 91, Den Haag, met opgave van aantal kinderen, dat men wil opnemen en de week, die men heirvoor heeft. U zal daardoor de grote dank ontvangen van-onze katholieke gezinnen uit de grote steden, en vooral van die ge zinnen, welke zich in nood bevin den. VOOR ALLEN EXTRA-SNOEPBON BIJ REGERINGSJUBILEUM. Ter gelegenheid van het regerings jubileum zullen niet alleen de kinde ren der lagere scholen maar alle leef tijdsgroepen versnaperingen ontvan gen, zo lezen wij in „De Kruidenier". Afgezien van de extra-snoepverstrek- king op de lagere scholen wordt voor alle leeftijden (mannen, vrouwen en kinderen met inbegrip van de school kinderen) een extra-snoepbon van 100 gram aangewezen. DISTRIBUTIE VAN ZUID VRUCHTEN GEDEELTELIJK OPGEHEVEN. Gedroogde Zuidvruchten zullen voortaan bij eventuele invoer niet meer op bonnen of toewijzingen worden gedistribueerd. Ook yoor ver se Zuidvruchten en bananen zullen dan in het algemeen geen bonnen meer worden aangewezen, met dien verstande echter, dat een uitzonde ring kan worden verwacht voor si naasappelen, die in de periode van de Spaanse en Palestijnse exportsei zoenen worden ingevoerd. In en voor de duur van bedoelde perioden zal dan voor sinaasappelen de distribu tie op bonnen weer gelden. De af schaffing van de bonnendistributie van bananen zal eerst van toepas sing zijn wanneer de nog lopende bonnen voor dit artikel geheel zullen zijn gehonoreerd. Wel zullen te zijner tijd voor de handel richtlijnen worden bepaald en maximumprijzen voor de afzet in het binnenland zullen blijven gelden. Belanghebbenden blijven inmiddels gehouden de thans nog geldende voorschriften van het bedrijfschap voor groenten en fruit voor de op slag, verdeling, enz. van Zuidvruch ten nauwkeurig op te volgen. SLAPPE BEURS-STEMMING. Het publiek blijft zich van het za kendoen op de effectenmarkt afzijdig houden. Dit bleek ook gisteren. De affaire was weer van bescheiden om vang en voornamelijk in handen van de beroepshandel, die begin beurs enige belangstelling aan de dag leg de voor aandelen Aku, waardoor deze opliepen van 159 1/2 tot 162. De algemene tendens was prijshoudend tot iets vaster. Strijd om een vrije Zaterdag In een textielfabriek in Twenthe Reeds maanden wordt er, zoals bekend een strijd i gevoerd tussen de arbeiders van de textielfabriek van de N.V. Spanjaard te Borne en de officiële instanties over de kwes tie van het op Zaterdag al of niet werken, opdat 's Zaterdags de fa briek gesloten zou kunnen worden. De officiële instanties weigerden echter goedkeuring aan deze bijzon dere arbeidstijdregeling te hechten, omdat deze vijfdaagse werkweek in strijd is met de wettelijke voor schriften en door invoering ervan in het algemeen vermindering der productie wordt gevreesd. De arbei ders zetten toch door. Het loon voor de uren, dat in de vijf dagen meer werd' gewerkt dan de normale ar beidstijd werd ingehouden. Dit inge houden loon is intussen reeds een vrij hoog bedrag geworden en het komt gemiddeld per arbeider neer op een 80 tot 100 gulden. De directie van de firma Span jaard werd voor de rechter gedaagd wegens overtreding der arbeidswet, doch zij werd vrijgesproken. De ar beiders hebben zich tot vele instan- ties gewend, om toestemming te krij gen voor de vrije Zaterdag, doch zonder succes. Tenslotte werd de zaak met de minister van Sociale Zaken besproken, waarbij ter sprake werd gebracht eeh voorstel van de vakorganisaties om over drie maan den weer op Zaterdag te gaan wer ken. Dé minister verklaarde zich bereid de kwestie nog eens te on derzoeken. Een oplossing scheen hem niet onmogelijk, indien de ar beiders dit voorstel zouden aanvaar den. Over dit voorstel werd stem ming gehouden. Van de ruim 1400 arbeiders van de firma Spanjaard namen 700 deel aan de stemming. Van deze 700 heeft ogeveer de helft geen stem uitgebracht. 24i2 arbeiders stemden voor en 80 waren er tegen Het is dus zeer de vraag, of door deze stemming al1 es in orde is. Ver wacht wordt, dat er vele arbeiders zijn, die straks eventueel toch niet pp Zaterdag willen werken onder het motief, dat zij niet aan de stemming hebben deelgenomen. Het is overigens ook de vraag, aldus vertelde ons de secretaris van de fabriekskern, de heer Brink, of de minister met de uitslag van de stem ming genoegen zal nemen. Acht de minister de uitslag van de stemming aanvaardbaar, aldus de heer Brink, dan zal de fabriekskern alles doen, om de arbeiders des Zaterdags weer naar de fabriek te krijgen. Wanneer de minister evenwel meent, dat de stemming geen voldoende garantie biedt, dan zal de fabriekskern zich opnieuw dienen te toeraden. ZEELAND KRIJGT 3 VLIEGVELDEN. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de Provincialen Staten mede gedeeld, dat zij zich voorlopig accoord 'hebben verklaard met de plaatsen, zoals'deze door de Rijksluchtvaart dienst voor de Zeeuwse vliegvelden zijn gekozen, n.l. een terrein onder de gemeente Ritthem op Walcheren, ten Zuiden van de geprojecteerden rijks weg en voor Zeeuws-Vlaanderen in de Van Wijckhuisepolder. Het lucht vaartterrein Haamstede, dat gepro jecteerd is op de plaats van het door de oorlog onbruikbaar geworden ter rein, kan, wat dit betreft, buiten be schouwing blijven. De aanlegkosten bedragen volgens de begroting voor Ritthem ca. 2 mil lioen, voor Haamstede ca. 500.000 en yoor Zeeuws-Vlaanderen ca. 400.000 gulden. Ongeveer tienduizend postduiven verongelukt Op 29 Mei j.l. werd van Quievrain uit (België) een wedvlucht met post duiven gehouden, waarbij vele dui ven, door slechte weersomstandighe den, verloren gingen. Naar wij thans vernemen wordt het by deze tocht verloren gegane "aantal duiven op ongeveer 10.000 stuks ge schat. Dit 'ongeluk trof de z.g. Zater dagsvliegers (houders van duiven, die des Zaterdags hun dieren aan vluchten laten deelnemen). Toen de vogels gelost werden was het weer al ongunstig. Boven de Vlaamse kust en het eiland Walche ren cshijnen zij in een hevig onwe- der te zijn geraakt, waardoor 60 a 70 der duiven waarschijnlijk in de Noordzee omkwam. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 49) Ik knielde bij de dode neer en bezag zijn gezicht. Verstarring des doods. De oogen stonden open; de tong hing een weinig uit een met •witte stoppelbaard omrande mond. Balthassar, die aanwezig was trok mij zacht weer op. „Daar!" zei hij; „dat verklaart al les!" Op een bruingeverfde ronde tafel stond met krijt geschreven; „Krügel vryüaten. Ik heb Bianca vermoord. Emil is onschuldig Otto Bönisch." „Heeft hy het gedaan? Hij?'' fluis terde ik en wees op de dode grijs aard. „Ja." Ik ging op een stoel zitten. Bal thassar leunde tegen de muur. Nie mand sprak een woord. Een meid huilde hardop. „Waneer... wanneer heeft men hem gevonden?" „Ongeveer 'n uur geleden. Ze heb ben de deur opengebroken. Ze heb ben hem dadelijk losgesneden, maar hij was al lang dood; hy was al stijf en koud. „En juist deze nacht!" De meesterknecht kwam naar vo ren. „De oude Bönisch was niet goed meer bij het hoofd. Telkens "als het onweerde, geraakte hij buiten zich zelf. Dan kroop hij altijd in de kelder Maar vannacht kroop hij uit de kel der te voorschijn en toen er in het dorp brand uitbrak, begon hij te schreeuwen: „Alles brandt af! A?les gaat er aan!" Daarop is hij naar zijn slaapkamer gegaan. Wy gingen allen naar de brand kijken. En vanmor gen toen er niemand te voorschijn kwam en wij ook geen antwoord kregen op ons geklop, hebben we de deur opengebrokenen daar hing hij toen." Dat was het verslag van een le venseinde van een levenstragedie. Eenvoudiger kon het niet verteld wprden. Maar de hoofdzaak was toch dit: de vreselijke gewetenswroeging van de oude man, die uit zorg en liefde voor zijn zoon tot moorde naar was geworden en, in zijn een zame verlatenheid, onder de vlam- mentekenen des hemels wegvlucht te uit een leven zonder geluk en rust. Ik keek naar het testament van de dode, naar de met krijt beschreven ronde tafel. Deze tafel was onge twijfeld eens, toen Bönisch nog ge lukkig was, een jonge vrouw en een aantal kinderen had, het sierraad geweest van de „pronkkamer". Op <fie tafel van zijn oude pronk kamer schreef de oude Bönisch, met de lus in de linker, het krijt in de rechterhand, zijn testament, terwijl 'buiten de bliksems flitsten, de don der ratelde, de hagel neersloeg, de huizen in vlammen opgingen. Hy wilde Krüga1 redden. Hij wilde zyn zoon redden. En nu lag hij hier op de vloer uitgestrekt. De tong uit de mond. Ik was bly, dat ik me noch van beroepswege noch van nature ge dwongen voelde, over mensen een vonnis uit te spreken. Dat moet maar een ander doen, die een beter inzicht en een sterker rechtsgevoel bezitten dan ik. De ogen van de dode waren star gericht op de ijzeren haak met het stuk lus. Zochten zij het leven? Zei- de ze: het was verschrikkelijk het was ontzettend, dat langzaam geworgd worden? „Sluit zijn ogen!" zei ik verward. Niemand verroerde zich. Toen deed ik het zelf. Maar de oogleden gingen weer langzaam open, en de glazige oogappels staarden naar de ijzeren haak. 'ate»:*.; „Geef me eën doek," steunde ik. Balthassar nam de zijden das van zijn hals. Daarmee sloten wij de oude Bönisch de ogen, „Gaan jullie nu naar buiten!'' Balthassar sloot het doodsvertrek. „Een van jullie" beval hij, de knechten, blijft hier voor de deur staan en let op, dat er niemand, wie het ook zij, het vertrek betreedt." Toen drongen allen de trap af naar beneden. „Wat 'n laf volkje!" knarsetandde Balthassar. De meesterknecht 'kwam terug en zei: „Ik zal de wacht houden!" „Flinke kerel!" prees Balthassar en hield hem een vijfmarkstuk voor. De man nam het niet aan. „Begrijp goed, Berthold, het is niet om de dode; die zal gêen mens weghalen; het is om hetgeen er op die tafel staat geschreven!" De knecht knikte en leunde breed tegen de deur. Buiten gekomen wies ik mijn han den in de gezwollen beek. Ze waren bijna zo verstard als het gezicht van de oude Bönisch. Ik had lang werk. „En nu naar een telefoon!" drong Balthassar aan. „In de „Druiventros" ik kom anders wel niet meer in de .Druiventros", maar vandaag maak ik een uitzondering. De telefoon is daar het dichtst Ibjj de hand. Ik moet dadelijk het gerecht van een en an der in kennis stellen." „Ik moet u echter eerst nog iets anders mededelen." Ik vertelde hem van mijn ont moeting met Emil en Elisabeth vooral van Emil's bekentenis, dat hij de houtzagerij in brand had gesto ken. Balthassar was een en al verba zing en vroeg, wat ook ik zo juist had gevraagd: „Heeft hij dat gedaan? Hij?" „Ja." „En hebt u hem laten lopen?" „U hadt hem ook laten lopen!" „Geen denken aan. Dat was ver schrikkelijk lichtvaardig van u, dat..." Hij zwaaide zyn vuisten door de lucht. „Waar zijn ze heen?" „Dat weet ik niet." „Man!" brulde Balthassar. Toen liep hij minuten lang met verbeten woede naast me voort. Ein delijk wist hij zich te beheersen. Hij hervond zijn gewone sarcasme. „Hm, mijnheer Hubertus, u kunt worden wat u wilt; dichter of ko ning of keizer bij de Hottentotten of iets van die aard. Maar probeert u het nooit bij de politie.'' „Dat .beloof ik graag. Overigens komt Emil zeker terug." „Zo. Hoe weet u dat?" 1 „Dat heeft hij gezegd." Balthassar knikte woedend. „Geweldig! Mijnheer Hubertus, u had gevangenisdirecteur moeten wor den. U zou beslist iedere Zondag avond alle gevangenen vrijaf geven, als ze maar beloofden 's avonds klokslag negen voor het slapengaan weer thuis te zyn.'" Nu werd het toch wel al te bar. „We zouden kunnen wedden," zei ik. „Waarover wedden?" „Dat Emil Bönisch op zijn laatst overmorgen weer terug is." „Om hoeveel?" „Nu.laten we zeggen om tien duizend mark." Met uitpuilende ogen keek hij me aan. Toen schudde hij het hoofd. „Neen, dat mag ik niet. Ten\eerst wed ik principieel niet en ten tweede doe ik het niet om zulke hoge be dragen; dat is immoreel en zoveel heeft 'n arme duivel als ik niet over En danhet kan inderdaad waar zijn, dat hy terugkomt. U kunt op dat punt zeer juist gezien hebben." „Hm, dus ik behoef bijgevolg geen moeite te doen voor dergelijke ver achtelijke baanjes als dichter-ko- ning of keizer bij de Hottentotten," (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6