Het Ned. elftal in voorronde tegen Ierland De loting in de voorronde Katwijk wil 130 montage-woningen bouwen DOLLE DADEN VRIJDAG 18 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 UIT DE OLYMPISCHE HOEK DRIE EN TWINTIG landen hebben deelgenomen aan de loting voor het Olympisch voetbaltournooi, welke loting in het gebouw van de F.T.F.A. te Zurich plaats vond. Aangezien de achtste finales (tussen 16 landen) in het kader van het Olympisch programma te Londen zijn opgenomen zullen enkele voor wedstrijden voor de aanvangsdatum van 29 Juli moeten plaats vinden. Nederland heeft in de voorronde geloot tegen de Ierse Vrijstaat en mocht deze ontmoeting gewonnen worden, dan zal het Nederlandse elftal in de achtste finale te Londen tegen Groot-Brittannië moeten spelen, dezelfde tegenstander van het Bonds- elftal op de Olympische Dag, Zondag 20 Juni a.s. In de voorronde komen de volgen de landen tegen elkaar uit: Luxem burgAfghanistan, EgypteDene marken, ZuidslaviëPakistan, Bur ma—India. Ierse Vrij staatNeder- 2and, ChinaTurkije en Zweden Oostenrijk. Naar aanleiding van deze uitslag hebben wij de heer Herberts, voor zitter van de Keuze-commissie, naar zijn mening gevraagd over de kan sen* die Oranje heeft om de kwart finale te bereiken. De heer Herberts, die zich verrast toonde over het aantal voor voetbal ingeschreven landen, gaf als zijn mening te ken nen, dat menn in Nederland absoluut onbekend is met de sterkte van de Ierse amateurs, zodat het dus on doenlijk is een voorspelling te ge ven. Wat de eventuele wedstrijd te gen Groot-Brittannië betreft, zeide de K.C.-voorzitter, dat men zich hierover na de ontmoeting, die Zon dag tijdens de Olympische-dag met de Britse amateurs zal plaats hebben beter een oordeel-zal kunnen vor men. Aangezien het feit, dat een Nederlandse B-ploeg tijdens het drie- landen-tournooi, dat met Pasen te Londen werd gehouden, een keurige overwinnig op deze Engelsen be haalden, mogen we deze wedstrijd met enig vertrouwen tegemoet zien. In ieder geval zullen we ons uiter ste best doen, aldus de heer Herbert?. Het totaal aantal landen, dat heeft ingeschreven voor de Olympische spelen te Londen is door de nog binnengekomen inschrijvingen van de Ierse Vrijstaat, Afghanistan en Irak tot 60 gestegen. Men acht het zelfs mogelijk, dat het er 61 zullen worden, daar het niet uitgesloten is, dat de inschrijving van Libanon door de slechte verbindingen is ver laat en dus ieder ogenblik kan wor den verwacht. Op de formulieren van de Ierse KASTIE-, SLAGBAL-, EN HANDBALWEDSTRIJDEN Het programma voor morgen heeft een kleine wijziging ondergaan. Kastie wordt gespeeld op één veld. In totaal 3 wedstrijden. De verliezefsronde vervalt aanvang 2 uur. Prijsuitreiking voor a?le groe pen na afloop der plechtigheden. WATERPOLO L.Z.C. I—Z.A.R. I 73. Door de hevige koude (het was deze avond niet veel minder) werd bovenver melde wedstrijd voor het tournooi in Utrecht nu in Leiden gespeeld, met als resultaat een L.Z.C. met drie in vallers en toch een verdiende en grote overwinning! Reeds dadelijk zette L.Z.C. een verwoed offensief in, schoot Lut tegen de paal en was bij een volgende aanval Tegelaar vrij, waarna een zuiver geplaatst schot in de bovenhoek verdween (10). Z.A.R. moest alles van de midvoor hebben en zonder uitzicht voor kee per Moolenaar suisde even .later een hard schot tegen de bovenlat. Juist v in deze periode kwam Tegelaar vrij, zwom keurig op en had weinig moei te de stand op 20 te brengen. Lut en Tegelaar waren daarna dermate op dreef, dat reeds bij rust L.Z.C. een verdiende 40 voorsprong had. De tweede helft is vlug verteld. L.Z. C. bleef sterker en nadat Z.A.R. een verdiend tegenpunt had gemaakt (41) wisten Lut en H. v. d. Rey- den de° stand tot'61 op te voeren. Weer volgde een goed tegenpunt (62), maar op geraffineerde wijze scoorde Lut 7—2. Tegen het einde, toeen allen verklemd in het water lager en het reeds duister begon te worden bracht Z.A.R. de eindstand op 73. L.Z.C. 2Jeugdzevental Kring Den Haag 02. Als goede oefening werd Donderdagavond in de zwemin richting de Zijl deze wedstrijd ge speeld, met als einduitslag 02. Voor rust een genoegelijk partijtje waterpolo (de kou werd geheel ver geten), met het jeugdzevental iets sterker, waardoor keeper Bik (de Zijl) na vele gevaarlijke aanvallen te hebben afgeslagen, eindelijk werd gepasseerd (01). In de tweede helft deed L.Z.C., met enkele inval lers spelend, zeer goed werk, doch vele, schoten waren te slecht ge plaatst om succes te hebben en zo kon het jeugdzevental de stand tot 02 opvoeren. PAARDENSPORT DE RACES TE ASCOT. Tijdens de paardenraces te Ascot, die door de gehele Engelse konink lijke familie werden bijgewoond, werd de meest waardevolle prijs: de gold cup plus een geldsom van 10.000 pond door het Franse paard Arbar gewonnen. Het was de derde maal in successie, dat Arbar, gere den door de Engelse jockey Charlie Elliott, deze race won. Het Belgische paard Bayeux werd op vier lengten tweede. Vrijstaat ontdekte men een onregel matigheid. De inschrijving voor athletiek was n.l. van 2 verschillen de athletiek organisaties afkomstig. De International Amateur Athletic Federation heeft na gedaan onder zoek echter iater de inschrijving ge accepteerd. HET OLYMPISCH HOC KEY- TO URNOOI EN EIRE In verband met het feit, dat ook Eire zich nog gemeld heeft voor het Olympisch hockeytournooi, daarme de bet totaal brengende op 16, deelt de president van de Internationale Hockey Federatie (F.I.H.) jbr L, J. Quarles van Ufford ons mede, dat de Ierse Vrijstaat geen lid is van F.I.H., zodat dit land niet zal kun nen uitkomen in het hockeytournooi Binnenkort zal men zich over dit punt nader beramen, wanneer de in deling van de poules en het wed strijdpro gramma aan de orde wor den gesteld. VOETBAL ENGELAND WEL JONGERE SCHEIDSRECHTERS. De leeftijdsgrens voor scheidsrech ters bij League-wedstrijden is op 47 jaar gesteld. Als gevolg hiervan ont breken verscheidene bekende namen op de scheidsrechteslijst voor het komend seizoen. Ook de heer Barrick, die de laat ste bekerfinale tussen Manchester United en Blackpool op voortreffe* lijke wijze geleid heeft, mag voortaan in verband met zijn leeftijd geen League-matches meer fluiten. EEN A EN- B-KRINGELFTAL. De verenigingen Nieuwkoop, Al- tior, K.D.O. en Nic. Boys, hebben thans met haar technische commis sie een A- en B-elftal samengesteld, die haar eerste oefenwedstrijd zullen spelen op Zaterdag 26 Juni a.s. om 7 uur, op het terrein van KDO te de Kwakel. Wanneer het A-elftal defi nitief is vastgesteld, zullen wedstrij den tegen KNVB-elftallen worden georganiseerd, terwijl de recette van deze wedstrijden over de vier deel nemende verenigingen worden ver deeld. Opstelling van het A-elftal; Loei: C. Bader (N.B.); achter: Jan den Hoan (A), D. de Jong (k.); midden: Siem van Straalen (A.), L. Lebesque (N.B.), Hub. Könst (K.D.O.); vóór: H. Pieterse (A), M. Segaar (Nk.), D. de Rooy (Nk.), J. Lebesque (N.B.), P. Uyttewaal (N.B.). B-elftal: vóór: H. Thles (Nk.). Han Eek (K.D.O.), Th. den Haan (A.). J. v. Trigt (N.B.), P. Vrolijk (K.D.O.); midden: Jac. Bader (A.), G. v. Zaal (K.D.O.), C. de Jongh (Nk.); ach ter: C. Pieterse (A.), W. Verlaan (K. D.O.); doel: Joh. de Jong (K.D.O.). Reserve: Cohijn (Nk.), A. J. van Trigt (N.B.), P. de Rooy (Nk.) en Ph. Koeleman (A.). Leidschendam-VoorburgDen Haag 21. Het gecombineerde elftal uit LeidschendamVoorburg speelde Woensdagavond een vriendschappe lijke wedstrijd tegen een Haags K. N. V. B.-elftal, waarvoor de bes te spelers uit de aangesloten Haagse Voetbalbond waren opgeroepen. Deze club was dan ook tamelijk sterk en reeds dadelijk zette het flink van wal. Toch kon Leidschendam-Voor burg de goed opgezette stoten opvan gen, dank zij de behendigheid van keeper v. d. Ham. Maar de Haagse combinatie bleef doorzetten en goed samenspel kon Ponsteijn van Concordia uit Delft het eerste doel punt maken. Tot de rust bleef de stand ongewijzigd. Na de pauze was het Voorburg-Leidschendam dat de overhand had. De linksbuiten Hooij- mans van Wilhelmus scoorde en de stand was weer gelijk (11). Voor al de A. V. V.-spelers bleven actief, maar tot tweemaal toe ging de bal over de lat, zodat hierdoor de kan sen onbenut bleven. Toen kwam een vlugge doorbraak pan de Hagenaars en hierdoor was het weer Ponsteijn, die de bal in het net plaatste (2—13, waarmede het einde kwam. Nic. Boys. Zaterdag spelen Nic. Boys 1 tegen Alphen 2 een vriend schappelijke wedstrijd. Nic. Boys asp. gaan voor de competitie naar de Kwakel, voor een wedstrijd tegen K. D. O.-asp., om 6 uur. Wet. Boys. Wegens de Olympi sche Dag is ons programma klein. De A-jun. komen Maandagavond uit in het S V. O. W.-tournooi, tegen D. O. S. R. a. De adspiranten spelen Zondagmiddag tegen V. V. O.-adsp., aanvang 7 uur. LAWNTENNIS DE LONDENSE KAMPIOEN SCHAPPEN TE QUEENS CLUB. Voor de kwart finale van de Lon- dense lawntenniskampioenschappen sloeg de Zuid-Afrikaan Sturgess de Belg Washer met 61, 62. BRIDGE ENGELAND LEEDT IN HET EUROPESE TOURNOOL Engeland verkreeg gisteren de lei ding in het Europese bridge-tour- nooi door in de zesde ronde van het sterke Zweedse team, dat sinds 1939 kampioen is, met 20 roatchpunten te winnen. Engeland bezet nu met 11 punten de eerste plaats. SCHAKEN KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. Finale 1ste klasse: P. Koetsheid Pastoor de Groot 01; N. v. d. Mey J. Smit 1—0. Finale 2e klesse: A. VerbreeJ. Floor 1—0; P. Lange veld—G. v. Beek 1—0. Finale 3e klasse: G. Timmerman W. Tandgraaf 01; K. StaningC. v. d. Tang 1—0. Verliezersronde: Jac. BoogerdP. Schoenmaker 10; J. G. SnelW. Goedemans 01; J. B. VreekenB. L. Hooyer 01; J. GoedemansC. v. d. Lip 01; B. v. MeygaardenH. Danje 1—0; H. KleiverdaG. Ver- mey 01; Th. BrouwerJ. Th. van Koppen 01; B. SmitC. Slootweg 10; J. GeerlingJac. Geerling 10; Ant. ZwetslootH. Goulooze 10. KAMPIOENSCHAP BOLLEN- STREEK. De eindstand om' het persoonlijk schaakkampioenschap van de Bol lenstreek luidt: Hoofdklasse: J. de Vries Haarlem 4 p., P. A. Koetsheid, Lisse 3 p., B. A. Bax, Nieuw Vennep 11/2 p., W. A. Worsteling 1 p., S. Liverse 1/2 p. lste klasse: A. F. Lantzius, Heem stede 4 p., T. Rootert 3 p., J. Derks 2 p., D. Verhoef 1/2 p., R. Wind 1/2 p. 2e klasse: G. J. Kelder, Vogelen zang 2 1/2 p., P. Bouman, Hillegom 2 p., F. W. Kokkelkoren 11/2 p., Ley 0 p. De prijsuitreiking zal plaats vin den op 22 Juni, op welke avond de deelnemers nog een gongwedstrijd zullen spelen. WIELRENNEN DE DOOD VAN DE POORTER. De omstandigheden, onder welke de Belgische renner De Poorter op zo tragische wijze het leven verloor, zijn nog niet volkomen opgehelderd, maar de toedracht schijnt ongeveer als volgt te zijn geweest. Tijdens de afdaling van de Susten pas kwam de Poorter in een bocht in aanraking met een muur van bevroren sneeuw, zodat hij af moest stappen om zijn stuur recht te zetten. Bij het binnen rijden van de tweede tunnel sprong zijn achterband waardoor hij tegen de rotsige binnenwand werd geslin gerd en met zware verwondingen bewusteloos liggen bleef. Hij stierf vijf minuten later in de armen van de Franse oud-renner en ploeglei der Francis Pelissier, die zich met twee verzorgers ter plaatse bevond. De Belgische renner Beyens hoorde tijdens de koers van het ongeval en kwam zozeer onder de indruk, dat hij het stuur kwijt raakte en van zijn fiets viel, waarbij hij zich vrij ernstig verwondde. Gistermorgen startten 41 renners voor de vijfde etappe. Avenals de wedstrijdcommissarissen droegen zij een rouwband om de arrn. GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Groter bouw-volume zal worden aangevraagd keren deze systemen in een stadivun van proefnemingen, doch afwijzend behoeft men er niet meer tegenover te staan. Voor „Het Witte Hek" is een andere bouwmethode ontworpen, doch op de gronden langs de Com mandeurslaan en Wassenaar se weg is zulks uitvoerbaar. De kosten van bouwrijpmaken zullen pl.m, 130.000 zijn. De bedoeling is thans? van de raad, na kennisneming van de moge lijkheden op het punt van de monta- gebouw, de principiële uitspraak te vragen, of tot montagebouw zal wor den overgegaan. De heer C. van Beelen, een der voorstellers, wijst in een uitvoerig be toog op de woningnood, welke in Katwijk tot grote moeilijkheden heeft aanleiding gegeven. Spr. noemt, als lid van de woningruimtecommissie, enige gevallen welke de treurige toe standen schilderen. Gevallen van T.B.C. komen daardoor al meer voor. De moeilijkheden worden dagelijks groter. Meer dan 200 huwelijken werden in het afgelopen jaar geslo ten en al deze mensen is geen wo ning toegewezen kunnenworden. Spr. wijst op de vele evacué's, die terug willen en niet kunnen. Hoe zullen badgasten geplaatst moeten worden. Deze treurige toestanden mo gen niet langer bestendigd blijven, huizen zullen en moeten er komen. De heer Scheerens licht zijn voor stel toe en zet uitvoerig uiteen het stelsel van montagewoningen en meent door het stelsel van montage- bouw de moeilijkheden spoedig te bo ven te kunnen komdh. Onder de ingekomen stukken was ook het bekende adres van de Tuin- 'bouwver. Katwijk en O. betreffende het onttrekken van- tuinbouwgronden aan het doel. De voorz. zeide, dat als uitgangspunt moet genomen worden het uitbreidingsplan der gemeente; er is gelegenheid geweest daarvan kennis te nemen. Ook was het adres gericht aan B. en W. doch niettemin wenste de voorzitter hierop in de raad wel te antwoorden. Het betoog van de voorzitter kwam voorname lijk hierop neer dat geen ernstig ge vaar behoeft te bestaan voor inkrim ping dezer gronden. Deze aangelegen heid is indertijd met een desbetref fende commissie en de tuinbouwcon- sulent besproken. De gronden aan de Achterkerkweg zullen zo lang moge lijk voor de tuinbouw beschikbaar blijven. D£ heren Vooys, v. d. Zwan en v. Dujwenbode vragen hierover het woord en spreken als hun mening uit dat hetgeen de voorzitter zeide veel ongerustheid bij de tuinders zal hebben weggenomen, nu de gronden alleen bij hoge noodzaak voor andere doeleinden zullen moeten dienst doen. Dan kwam de zaak-Cornet nog in bespreking en de uitslag hiervan is, dat, indien de exploitant van de bios coop met zijn bedrijf in gevaar komt, overleg zal worden gepleegd. Dan wordt besloten goedkeuring te ge ven aan de aanvraag tot aankoop van gronden voor de woningbouw aan de heren Sibie 457 M2. en Gebr. C. M. en G. T. v. d. Does 848 M2. alles te gen 6.p. M2. voor gronden ten Noorden van de Molentuinweg. De heer C. v. d. Hoeven wordt een even groter terrein voor zijn consumptie tent verhuurd dan aanvankelijk was afgesproken, thans 70 M2. voor ƒ40 per jaar. Besloten wordt 1810 M2. grond aan de Sandtlaan, gekocht van Baron v. Wassenaer van Catwijck in het Grondbedrijf op te nemen. In 1946 is aan de inspecteur der Domeinen verzocht een strook grond té mogen kopen aan de Zeezijde groot H.A. 1.39 en H.A. 3.97. Omdat die strook een deel vormt van de zeewering, heeft de minister hierte gen bezwaar. De gronden kunnen in erfpacht genomen worden tegen 1 ct. per c.A., wordt totaal 536.per jaar, met recht van opzegging van beide zijde na 10 jaar. Besloten hier op in te gaan. De bouw van middenstands wonin gen eist een bouwcrediet van f 650.000 De Bank van Ned. Gemeenten is be reid een bijzonder crediet te ver strekken tegen een rente welke niet meer dan llA% boven het promesse disconto van de Ned. Bank zal mogen gaan en tot wederopzegging op 3% 's jaars is gesteld. De vorige kasgeld lening is thans niet toereikend en zal 1 verhoogd moeten worden f 2.400.000, waartoe wordt besloten. Na enige bespreking wordt beslo ten tot aanschaffing van een chassis van ten hoogste ton voor een brandweervoertuig, prijs ƒ5110. Het voorstel inzake de salarisrege ling van het personeel van de vlees keuringsdienst vraagt enige bespre king. De jaarwedde wordt gesteld op ƒ6400.tot ƒ7400.doch met het voorstel om 1700.(voorheen ƒ700.voor vergoeding der auto hebben enkele leden bezwaar. Het voorstel wordt aangenomen, doch de heer Ouwerling wil worden geacht te hebben tegengestemd. Het salaris van de hulpkeurmeester, de heer Ouwer ling wordt gesteld op ƒ3200.tot 3600.plus kindertoelage, plus 150.voor vervoermiddel. Verruiming van woningbouw besproken. Een zeer belangrijk voorstel heb ben de heren C. v. Beelen en Schee rens, ieder afzonderlijk, ingediend betreffende woningverruiming. De voorzitter zegt, dat B. en W. zich aan vankelijk hebben afgevraagd, of het aanbeveling zal verdienen een an dere bouwmethode in te schakelen, b.v. montagebouw. Het college wil er echter naar streven, met volle hand having van het normale bouwcontin- gent, de woningbouw te stimuleren en zulks zal alleen mogelijk zijn via de z.g. montagebouw. Weliswaar ver- In veel is te-kort geschoten. Mr. v. d. Plas zegt, mede na de ont stellende feiten die de vorige spre kers hebben genoemd, het met deze heren volkomen eens te zijn. Tot dus verre heeft de woningbouw in Kat wijk gefaald; in veel is te-kort ge schoten. Al is montagebouw een hulp middel, uit de bestaande toestand moet Katwijk komen. Spr. wijst er op, dat verschillende personen met bouwplicht, maar steeds niet tot bou wen overgaan. Hiertegen moeten maatregelen genomen worden. Spr. zou ook een groter bouwvolume wen sen voor Katwijk. De voorzitter zegt, dat hij zich zou schamen om een aanvraag te doen bij de minister om groter bouwvolu me. De minister zóu terecht vragen, of de 170 woningen voor 1948 al ge bouwd zijn, of het volume van 1947 al vol is. Er worden geen huizen door particulieren gebouwd. Als de ge meente het niet doet komt er geen huis. Nog voeren enkele heren, soms in scherpe bewoordingen, het woord en hierna gaat de raad in comité-gene raal. -iff Na een drie kwartier gaan de deu ren weer open en deelt de voorz. mede, dat de raad zich uitspreekt dat- getracht moet worden bij de bevoeg de instanties te vragen een groter bouwvolume toegewezen te krijgen. Gezien de voorstellen van de heren C. van Beelen en Scheerens en gehoord het praeadviesi van B. en W. besluit de Raad in principe de bouw van 130 montage woningen mogelijk te maken. De kosten zullen ongeveer bedragen 1.500.000. De heer v. Duyvenbode verklaart zich nog tegen montagebouw, doch gezien de grote nood zal hij zich er bij neerleggen. De heer Wassenaar vraagt of het niet mogelijk is 30 te Katwijk a. d. Rijn en 100 te Katwijk aan Zee te bouwen, hetgeen bij dit stelsel van bouwen volgens de voor zitter niet mogelijk is. Een voorstel- Wassenaar wordt niet gesteund. Dus wordt besloten volgens hierboven ge noemd voorstel. (De plaats dezer wo ningen, die mogelijk binnen een jaar geplaatst kunnen zijn, zal zijn bij Commandeurslaan en Wassenaarse weg. Nog komt in behandeling het voorstel tot instelling van -een com missie inzake het bij verordening re gelen van de exploitatie van het strand en tot benoeming van de le den dier commissie. In verband met deze aangelegenheid hebben B. en W. advies gevraagd van een door B. en W. daartoe benoemde commissie bestaande uit: 3 leden van de raad: mr. J. v. d. Plas en en Scheerens, 2 leden van de Katwijkse Mid denstandscentrale, de heeren Hop penbrouwer en Hus, de voorzitter van V.V.V., de heer Lammens, en de hoofdinspecteur van politie, de heer Brasser. Thans zijn B. en W. van me ning, dat de raad zelf een commissie moet benoemen die de desbetreffende taak op zich neemt, een commissie van 5 personen die de bevoegdheid heeft andere instanties te horen. Wenst de raad, dat B. en W. een com missie benoemen, dan zijn B. en W. voornemens te benoemen: mr. J. v. d. Plas. N. van Duyvenbode, G. Ouwerling, J. van Rijn en W. Schee rens. Na enige bespreking besluit de raad, dat B. en W. de commissie be noemen. Genoemde heren namen de ze benoeming daarna aan. Tegen bij na middernacht sluiting met gebed. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER, Uit nijdigheid. Uit nijdigheid had J. H. van W- te Leiden diefstal van wol gepleegd in de fabriek, waar hij werkte. Die nijdigheid was ont staan, omdat hij geen vacantiedagen had gekregen, waarop hij meende recht te hebben. De Officier vond het een minder gewenste manier door diefstal een kwestie op te los sen, want dan komen er juist nieu we kwesties, dus luidde de eis twee weken gevangenisstraf. De rechter liet de bijzondere omstandigheden gelden legde 25 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf op. HET NADEEL VAN VERSE VRUCHTEN Ik heb op een wandelingetje door do stad weer zulke heerlijke ningen gezien, nieuwe haring en verse groenten, perzikken, en, ja stelt u zich voor: verse aalbessen, verse aalbessen in Mei. Ze waren nog een beetje prijzig om er een flnk maaltje van te eten, liefst f 1.10 per ons. Nee, ik wacht nog even met verse aalbessen, over een maand of zo kan mijn beurs het óók betalen. Dan zitten we midden in het verso fruit, en we nemen ons nu al voor. om hem een flink van katoen te ge ven, veel, gezond fruit eten. Vader, moeder, de kinderen allemaal, ze krijgen allemaal hun portie. En gaan we nu weer sukkelen met de kinderen? Nee, niet met inge wanden die te -veel fruit gehad heb ben, dat bedoel ik niet. Ik bedoel iets héél anders, ik heb het over de be ruchte zomerkwaal van kinderen en kleuters: ingewands-maden, die een ware plaag kunnen worden. Die komen binnen met ongewassen fruit en groente, het is in een ogen blikje gebeurd, maar om er van af te komen is een. heel andere geschie denis. Weliswaar zijn er tegen woordig betrouwbare en vrijwel onschadelijke middelen, die elke dokter je kan voorschrijven als het zover is maar ook in deze geldt: voorkomen is beter dan genezen. Wanneer vruchten volkomen schoon zijn, dan is het uitgesloten dat een besmetting van maden op treedt, maar vruchten volkomen schoon te maken, dat is vaak min der eenvoudig. Het beste is de moei lijk schoon te maken plaatsen eruit te snijden, als kroontjes, van appels en peren, steelputjes van sommige pruimensoorten enz. Trek u in deze niets aan van de mensen die het zo mooi en zo goed vinden om de vruch ten zo van de boom te eten, wees een beetje attent op het gevaar van deze wormeninfectie, en bedenk ook hier, dat voorkomen beter is dan ge- Wat lezers ons schrijven Semara.ig, 11 Juni 1948. Enige tijd geleden hield Generaal Spoor een rede. Hierin zeide hij o.m.: a. Dat de HIGH V/aY sigaret voor de militairen best te roken was, dat Hij zelf ook de H. W. rookte, en dat ze beter waren dat de sigaret, welke de militairen hier voor de Oorlog kregen. b. Dat op elke 7 militairen LET WEL één wagen rijdt. Over punt a: De H. W. is een van de slechtste soorten sigaretten, wel ke hier in Indië zijn. Als je altijd slechte sigaretten gerookt hebt, weet je niet beter meer en vindt je alles om te roken. (Laatste jaar van de oorlog in Holland een grasshag-si- garet 1.—En dan moesten de jongens hier eens aar het woord komen over die beroemde sigaret. H. W. Over punt B.: Ons onderdeel is ruim 120 man groot. Voor deze 120 zouden eigenlijk dus ruim 15 wa- fens rijden. Vroeger reden er nog 3. 'hans rijdt er niet één wagen van ons onderdeel. Natuurlijk zijn de Jeeps voor de Officieren er bij gere ken, maar dat zijn er (maar)' 2. Voor de gehele stad rijden des avonds 12 wagens. Hoeveel man er hier liggen weet ik niet en doet er ook niet toe, maar het aantal is meer dan duizend. 1900 man is 140 v/agens. Dat er op elke 7 man dus een wagen zou rijden, lijkt wel een beetje sterk overdreven. Als je des avonds eerst een beetje lang op een wagen, of éils je boft een lift, moet wachten, en er gaan 3 of 4 van die wagens, welke elk kwartier rijden, vol voorbij, (30 man), dan denk je toch wel eens aan wat er door een Generaal werd ge zegd over dat goede vervoer. Dan nog al die jongenj er buiten gelaten die niet eens wachten ^n bij voorbaat maar gaan lopen. En dat lopen hier met die dalen en heuvels, niet erg meevalt is in Holland geloof ik wei genoeg bekend en anders weten de jongens het wel, die pas gedemobili seerd zijn. Lcidenaar. 62. „Niet kwaad worden, paps: die heb ik zelf op 'n revolver gezet. Moest ik wel. om U ertoe te bewe gen. Maroon te verdenken. Die hele ontmoeting met De Schim indertijd had ik zelf verzonnen. Ik heb Ja mes Maroon nooit eerder gezien!. EINDE. MAALTIJDEN IN JU NL Het voorlichtingsbureau van de voedingsraad schrijft ons: In Juni komen de zomergroenten in hun vol le glorie voor de dag: een bron van gezondheid voor alle jonge en oudere mensen door hun rijkdom aan voe dingsstoffen en door de geur en kleur die ze aan iedere maaltijd kun nen geven. In de zomer zijn het im mers juist de groenten en vruchten, die de maaltijd zo gezellig en smaak vol maken. Laten Wij daarbij ook een dank baar gebruik maken van de vitami- nenrijke tuinkruiden (liefst zelfge kweekt) en deze in soepen,, sausen, rauwe en gekookte groenten verwer ken. MENU'S. Zondag: selderijsoep peultjes, kalfsvlees, aardappelen maizena- pudding met aardbeien (compote). Maandag: spitskool, gebakken bloedworst, aardappelen yoghurt. Dinsdag: postelein, ei, aardappe len pannekoek met stroop. Woensdag: spinaziesla met tuin kruiden, garnalen, aardappelen griesmeelpap. Donderdag: tuinbonen (met bonen kruid), gebakken spek, aardappelen fruit. Vrijdag: tuinbonensoep bietjes, gestoofde makreel, uiensaus, aard appelen. Zaterdag: gort met kerriesaus en plockworst, kropsla fruit. RECEPTEN. Tuinbonénsoep: 1 liter tuinbonen- nat (kookvocht), aangevuld met wa ter of melk), (een restje fijngemaak te tuinbonen), 2 bouillonblokjes, 30 a 40 gr. (3 a 4 eetlepels) bloem (al naar de dikte van het nat), boter of margarine, veel gehakte peterselie, wat zout. Het tuinbonennat met de bouil lonblokjes aan de kook brengen en bijbinden met de aangemengde bloem. Een klontje boter of marga rine en op het laatste dc gehakte peterselie er aan toevoegen. Spinaziesla: K kg spinazie, 2 le pels azijn of slasaus, zout, peper, ba silicum, dille, kervel, tijm, bieslook, venkel (gekookte aardappelen). De spinazie wassen, zeer fijn snijden en vermengen met azijn, zout en peper of slasaus, met d<e fijngehakte tuin kruiden en desgewenst'met wat fijn gemaakte aardappelen. Gestoofde makreel: de makreel schoonmaken en met iets zout in wrijven. De vis met een klontje bo ter of margarine leggen in een pan netje of vuurvast schaaltje, waarvan de bodem met een laagje water be dekt is. De makreel op een zacht pitje gaar stoven of met paneermeel bestrooid in de oven gaar laten wor den (in 15 a 20 min.) Men kan het vocht bijbinden en als saus bij de vis geven. Gort met plockworst en kerrie saus: ruim 1 liter water, 350 gr. (3 kopjes gort, 2 grote uien, 150 gr. plockworst, peper, zout 30 gr. (2)4 eetlepel) botef- of margarine. Voor de gort: y liter bouillon (bijv. van 1 bouillonblokje en y 1. water), 1 uitje, 30 gr. (2y eetlepel), boter of margarine, 30 gr. (ruim 3 eetlepels) bloem, zout, kerriepoeder, scheutje melk. De gort walsen en in ruim 1 liter water gedurende 24 uur laten we ken. Vervolgens de gort in y2 a 1 uur gaar koken in het weekwater met zout. De worst in blokjes snij den, de uien snipperen en goudgeel fruiten in de boter of margarine. Op het laatst de plockworst even mee- verwarmen en op smaak afmaken met peper en zout. Voor de saus: het uitje snipperen en met kerriepoeder in de boter of de margarine fruiten. De bouillon toevoegen en het vocht binden met de aangemengde bloem. De saus op smaak afmaken met een scheutje melk en wat zout. De gort warm op dienen met de saus en er kropsla bij geven.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5