PRODENT Radio SPORT DONDERDAG 17 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEEDE KAMER i Effecten- en vermogensheffing De minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen had verzocht de interpellatie-burger betreffende hel beleid inzake de perszuivering heden aan de orde te stelen. De heer Smeenk, die wederofn de vergade ring der Tweede Kamer presideer de, deed gistermiddag daartoe het voorstel, doch de heer Teulings (KVP) opperde daartegen .ernstige bezwaren, omdat dan de financiële ontwerpen, welke de Kamer te be handelen heeft, onderbroken zou den moeten worden. Hij stelde voor deze behandeling niet te onderbre ken. De heer de Wilde (A.R.) sloot zich bij de zienswijze van de heer Teulings aan en toen bleek, dat dit denkbeeld meer instemming vond, werd besloten de interpellatie niet tijdens de fiscale ontwerpen te be handelen. Vermoedelijk komt ze nu de volgende week aan de orde. Er moest nog gestemd worden over het in artikel 1 van het wets ontwerp noodvoorziening gemeente- financiën nieuwvoorgestelde artikel 6 van de wet van 15 Juli 1929, hou dende herziening van de financiële verhoudingen tussen het rijk en ge meenten. In dit artikel 6 worden de heffingen geregeld. Voor gestemd werd deelde de Minister van Bin nenlandse Zaken, de heer Witteman mede dat, als het artikel verworpen mocht worden, de regering zich ge noodzaakt zou zien, het ontwerp te rug te nemen voor nader beraad. Het artikefl. werd echter aange* tornen met 40 tegen 22 stemmen." Het gewijzigde artikel 1 en het wetsontwerp zelf werden daarna zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Daarop is de Kamer begonnen met de behandeling van het wetsontwerp to waardering van effecten bij de belastingheffing. De reductie op de koersen van 1 October 1946, met betrekking tot in de voorlopige prijscourant opgeno men binnenlandse aandelen, is thans gebracht op 11 1/9 pet. De heer Van den Heuvel (AR) zeide liefer het oorspronkelijk percentage van 20 gehandhaafd te hebben ge zien. De heer Hofstra (Arb) gaf te kennen, dat een reductie van 20 volkomen onredelijk is. Hij pleitte Voor handhaven van de waarde op 1 October 1946. De heer Van der Feltz (C.H.) meende, dat er alle re den was voor toepassing van een re ductie van 20 Hij wilde ook een verbetering van de voorschriften voor waardering van Noorse en Deense effecten. De heer Teulings (KVP) was voor een lagere waardering, maar bij de reductie wilde hij niet zover gaan als de heer Van den Heuvel De heer Bierema (WD) achtte het uitgangspunt, dat de minister voor het ontwerp genomen heeft, re delijk Ook naar zijn mening moeten de voorschriften ten aanzien van de Noorse en Deense effecten verbe terd worden. De heer Hoogcarspel (CPN) vond, dat de minister veel te tegemoetkomenduis vöor de bezitters van effecten. Eén reductie van 11 1/9% achtte hij onaanvaardbaar. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck, verklaarde er met ernst naar te hebben gestreefd de recht vaardigheid zoveel mogelijk te be trachten en hij kon niet vinden, dat de effectenbezitters er bekaaid af komen. Naar zijn oordeel begaat men geen onbillijkheid jegens de effectenbezitters. Er is jgestreefd naar een zogoed mogelijke aanslui ting op de voorschriften van de hoofdwet. De heer Hofstra (Arb.) verdedigde een amendement, waardoor de re ducties, welke in het ontwerp zijn voorzien, komen te vervallen. Na dat de minister het amendement had bestreden, werd de stemming erover aangehouden tot heden bij de aan vang der vergadering. De heer Teulings (KVP) lichtte een amendement toe waarvan de strekking in hoofdzaak is: 1. Om aan de aandeelhouders-ondernemers het recht te geven op dezelfde limieten^ die de wet op de vermogensaanwas- belasting aan de eigen-ondernemers geeft. 2. Om een dwingende norm voor te schrijven voor het aande lenbezit van genoemde aandeelhou- VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gr. pl. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Edward Elgar. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de Vrouw. 11.30 Gr. pl. 12.00 Mexico-programma. 12.38 „Le piano romantique". 13.00 Nieuws. 14.00 Kookkunst. 14.20 Gramofoon- muziek. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Gr. pl. 16.30 „Van week tot week". 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 19.15 Jan Vogel en zijn accordeon orkest. 19.30 „Waar is uw God?" (XIX). 20.00 Nieuws. 20.05 Het Ne derlands kamerkoor. 20.30 „Na drie jaar" (IV). 21.00 Men vraagten wij draaien. 21.50 „Op vleug'len van muziek". 2.00 Buitenlands weekover zicht. 22.45 Avondwijding. 23.15 Sym- phonisch concert. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws 8.30 Symphonisch concert. 9.15 Och tendbezoek bij onze jonge zieken. 10.20 Gr. pl. 11.00 Werken voor strijk orkest. 12.00 Ancora trio. 12.33 Dolf vander Linden en zijn Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.45 BBC Sym- phonie-orkest. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 15.00 Erepromotie Veldmaarschalk Jan Smuts. 16.00 Gr. pl. 16.25 Trio voor piano. 17.45 Gr. pl. 17.30 De internationale jeugdleiders- conferentie. 19.C0 Nieuws. 20.15 Si mon Goldberg, viool en Maria Cur- cio, piano. 20.45 „Sociale gerechtig heid". 21.05 Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit. 22.00 Vragen aan voorbijgan gers. 22.45 Avondsoverdenking. 11.15 „Serenade". 24.00 Sluiting. ders en 3. om een norm te geven voor de koersdrukkende inv'oed, welke uitgaat van de inkomsten belasting, verschuldigd wanneer de reserves der N.V. der aandeelhou ders toevloeien. De heer Hofstra (Arb) beftreed het amendement, dat naar zijn oor deel een onrechtvaardigheid in de wet zal brengen. De minister vond, dat het amendement te ver gaat. Hij verklaarde het onaanvaardbaar. Bij de verdere discussie, zeide de mi nister nog, dat hij in overleg zal tre den met de vereniging voor de Ef fectenhandel om te komen tot een waardering van incourante fondsen, zodat er meer uniformiteit in den lande zal komen. De heer Teulings (KVP) handhaafde zijn amendement waarover heden gestemd zou wor den. Dan geschiedt ook de eind stemming. EERSTE KAMER VERKIEZINGEN. De candidatenlijst der Kath. Volks party voor de Eerste Kamerverkie zing, is in Limburg als volgt samen gesteld: 1. Jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck, Holtum; 2. mr. B. M. Berger, Venlo; 3. mr. dr. L. F. H. Regout, Meerssen; 4. H. Jongen, Heerlen; 5. M. J. Dings, Roermond; 6. J. A. Koops, Venlo; 7. mr. F. M. A. Haffmans, Helden; 8. mr. K. J. F. Janssen de Limpens, Wylre. Limburg heeft thans vier katho lieke afgevaardigden iin de Eierste Kamer. In Noord-Brabant is de volgende lijst ingediend: Mr. F. G. J. M. Teu lings, Vught; 2. Dr. H. J. J. van Velthoven, 's Hertogenbosch; 3. P. A. Kerstens, 's-Gravenhage; 4. mr. A. M. C. J. Steinkühler, Eindhoven; 5. H. M. van Lieshout, Eindhoven; 6. Mr. Th. R. J. Weyers, Vught; 7. dr. ir. J. H. F. Deckers, St. Oedenrode; 8. mevr. H. D. J. E. G. Werbunt, geb. van Lier, Tilburg; 9. J. M. Jh. C. Raymakers, Helmond; 10. drs. M. A. M. van Helvo'ort, Boxtel. De eer ste vijf zijn verkiebare plaatsen. NIEUW MATERIEEL VOOR DE. N.Z.H. De Noord-Zuid-Holandse Vervoer maatschappij deelt 'mede, dat het college van commissarissen der N.V. in een vergadering van 15 Juni be sloten heeft een voorstel der directie tot uitbreiding van het wagenpark goed te keuren. Dit voorstel omvat de aanschaffing van tramwagens ter waarde van ongeveer 4 millioen gul den, waarmede een bedrag van 1.850.000 aan deviezen gemoeid is. Het nieuwe materiaal zal bestaan uit 18 z.g. tweelingrijtuigen voor de dienst AmsterdamZandvoort en zal binnen 11/2 a 2 jaar ter beschik king komen, indien de N.Z.H. er ip slaagt op korte termijn deviezen te verkrijgen voor deze aankoop. De zeereerw. heer L. J. Roumen, aalmoezenier van Sociale Werken te Maastricht, is Dinsdagnacht, toen hij met 30 Maastrichtse kinderen op reis was naar Zwitserland, ir\ Luxem burg in de trein onwel geworden en even daarna aan een hartverlam ming overleden. Het stoffelijk over schot is gisteravond per auto naar Maastricht overgebracht. AUTOBUS MET OUDEN VAN DAGEN NA BOTSING GEKANTELD Gistermorgen omstreeks half acht, aldus „Trouw" is in De Bilt een auto bus, waarin negentien dames uit Austerlitz, voor het merendeel ouden van dagen, waren gezeten, gegrepen door een melkauto. De autobus kan telde met het gevolg, dat verschei dene inzittenden werden gewond. Negen dames moesten naar het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht worden overgebracht. Enigen van haar waren bewusteloos. Het gezelschap zou een pleizier- tochtje maken naar Leiden. Bij het kruispunt UtrechtsewegBunnikse- weg in De Bilt verzuimde de be stuurder van een melkauto, die de Utrechtseweg wilde oversteken, de autobus voorrang te geven. De auto bus werd aan de rechter-achterkant gegrepen, draaide een halve slag en kantelde. Onder de inzittenden ontstond een paniek. Enige dames sneden het dak van de bus open en kropen naar bui ten, anderen waren bewusteloos. Er bleken twaalf gewonden te zijn. Een dokter uit De Bilt was terstond ter plaatse en spoedig arriveerde ook een auto met een dokter en verpleeg ster uit Utrecht. EEN OPEN BRIEF VAN PROF. DR. ANTONLADIS. Mej. prof. dr. S. Antoniadis, hoog leeraar in de Griekse taal en letter kunde aan dc Leidse Universiteit, die momenteel wordt verpleegd in het Academisch ziekenhuis te Leiden, richt de volgende open brief in „Het Parool" aan een onbekende Amster dammer: „Zeer Geachte Heer, Toen ik 24 Mei ƒ.1. om ongeveer 3 uur 's middags in Amsterdam langs de Beurs liep, kreeg ik een vreselijk ongeluk, dat me bijna het leven kostte Terwijl de tram my meesleepte, hoorde ik een rustige stem die de conducteur vroeg om achteruit te rijden. U hebt de moed gehad om mij onder de wielen vandaan, te trekken, u hebt mij zelf zo goed mo gelijk op het plaveisel neergelegd, mij fijngevoelige zorgen bewezen en mij met een vriendelijke glimlach verzekerd dat ik gered was en dat de pijn weldra zou ophouden. Tevens was u zo practisch om naar mijn persoon te informeren. De zieken auto bracht mij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden waar ik thans met grote toewijding verpleegd word. Maar nu hervind ik ook mijn diepe dankbaarheid jegens u die mij niet kende, voor de menselijke eenvoudi ge woorden die u tot mij sprak. Ik weet niet, of u u eenmaal aan mij bekend zult willen maken, maar bekend of onbekend, zeker is het dat de herinnering aan uw gezicht en uw stem voor mij een symbool zal blijven van echte menslievendheid. Met hoogachting en dankbaarheid, S. ANTONIADIS, Morschkade 2, Leiden". Gisteravond brak door kortsluiting brand uit in een barak van het kamp te Laren die gebruikt wordt voor les geven en koorrepetities. De uit gedé- tineerden bestaande kampbrandweer, later geassisteerd door de brandweer uit Laren, was in korten, tijd het vuur meester en slaagde er in een groot gedeelte van de loods te be houden. Op het kort na de brand ge houden appèl ontbrak niemand. DE TAPIJTENSMOKKEL. De tapijtensmokkel, die door amb tenaren van de invoerrechten en accijnzen in Chaam, Oosterhout. en Dongen is ontdekt, blijkt meer en meer een uitgebreid karakter te hebben. Totnutoe zijn ongeveer 50 personen in verband met deze zaak aan de tand gevoeld; er zijn 10 per sonen gearresteerd. Naar schatting zijn er duizenden tapijten over de grens gebracht en hoofdzakelijk naar het Westen vervoerd. Hoeveel liefhebberij er op het ogenblik wel bestaat voor het smok. kelen van tapijten bleek ook uit de aanhouding van een chauffeur uit Zuid-Holland, die bij Rijsbergen juist een partij tapijten uit een Bel gische wagen in zijn auto had gela den. Zowel de Nederlandse als de Belgische chauffeur zijn gearres teerd, auto's en tapijten zijn in be slag genomen. (linke tube 304ct* L zeer grote tube 45 ct. Slotzitting van de „H. A. R. K." In het restaurant Esplanade te Utrecht kwamen Woensdagmiddag bestuursleden en provinciale verte genwoordigers van de HARK voor het laatst bijeen om met elkaar of ficieel afscheid van deze organisatie te nemen. De vergadering werd bij gewoond door de beschermvrouwe H.K.H. Prinses-regentes Juliana, de minister van Sociale Zaken W. Drees, de minister van Wederop bouw mr. dr. J. in 't.Veld, de wnd. burgemeester van Utrecht H. A. Bekkei', de wethouder van Sociale Zaken van Utrecht J. H. Winkèl en vertegenwoordigers van' het Rode Kruis en van Volksherstel. De voorzitter baron Baud bracht dank aan alle medewerkers en ook aan de beschermvrouwe de Prinses- regentes Juliana voor de grote steun aan het HARKwerk verleend. Namens de regering bracht minis ter Drees hartelijk dank voor de arbeid, die zo noodzakelijk is ge weest en zulke goede vruchten heeft gedragen. Bij de afbakening van beider terrein is de verhouding met Nederlands Volksherstel wel eens precair geweest, n?aar toch hebben beide organisaties vruchtbaar werk geleverd, aldus minister Drees. Van veel belang is hierbij geweest, de belangstelling van H.K.H. Prinses- Regentes Juiiana. Er is wel eens gerucht geweest rondom de Hark, maar minister Drees stelt er prijs op te wijzen op de voortreffelijke én voorbeeldige wijze, waarop deze organisatie zijn- taak heeft verricht. Minister Drees deed tot slot mede deling van het feit. dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de tegen woordige directeur van de Hark dé heer C. Jongkoen te benoemen tot officier in de orde vaii Oranje Nassau. RESTAURANT* TE WARMOND GESLOTEN. „U moet nu maar eens ophouden met dat zwart kopen van levensmid delen", aldus de tuchtrechter giste ren tot S. M. K. uit Den Haag, die voor zijn zaak, een hotel-restaurant te Warmond, 8000 eierèn a 0.55 per stuk, 1900 liter melk a 0.45 per liter, 150 kg. margarine a 15 en 16 per kg., 100 kg. kaas a 2,75 en 5.50 per kg. en ettelijke kilogram men gehakt a 2.per kg. te War mond had gekocht. Verdachte, die reeds eerder tot 100 en 1000. boete werd veroordeeld, erkende alle feiten, maar wees er op dat hij ge dwongen was geweest door de te kleine - toewijzingen. Het restaurant werd tenslotte overgedaan en de nieuwe eigenaar zal met de stukken komen te zitten: want de rechter veroordeelde K. tot 1000.boete, sluiting van de zaak gedurende één maand en publicatie van het- vonnis in de dagbladen. GEEN ANIMO OP DE BEURS Slechts te hooi en gras wordt er een aandeel Kon Olie omgezet. Deze ontboezeming van een beurs man is kenmerkend voor de gang van zaken aan. de effectenmarkt. Er is totaal geen 'animo en de beurs biedt een algemeen beeM van inacti viteit, er zullen nog stimulansen moeten komen om de markt enig ^even in te blazen, maar de bijzon dere heffingen blijven uiteraard niet zonder invloed, terwijl diverse an dere onzekere factoren aanwezig zijn. Voorlopige afbreking der onder handelingen met de republiek Indo nesië werd ter beurze rustig opge vat en bleef zonder uitwerking. De Tilburgse bakker C. S. had in niet geringe mate brood zonder bon verkocht. Ruim 130.000 rant soenbonnen bleek hij te kort te hebben en hij werd Dinsdag door de bijzondere politierechter te Bre da veroordeeld tot 10.000 boete. De sedert Vrijdagmorgen ver miste 35-jarige J. P., hoofd van het Incassobureau te Schagen, is heden morgen in overspannen toestand in dc omgeving van Bloemendaal door de politie aldaar aangetroffen. De Belg Depoorter verongelukt In de Ronde van Zwitserland Tijdens de 4e etappe van de Ron de van Zwitserland, ThunAltdorf (134 km), heeft zich een dodelijk ongeluk voorgedaan. Bij de afdaling van 'de Susten-pas verloor de Bel gische coureur Richard Depoorter bij een val het leven. Het tragische ongeluk gebeurde bij het binnenrijden van de voorlaatste tunnel, voor Wassen, op 109 km van de start en ongeveer 25 km van Altdorf. Door een nog onbekende oorzaak men vermoedt, dat hij door de plotselinge overgang van het felle zonlicht naar het duister van de tunnel een ogenblik niets heeft kunnen zien sloeg hij in volle vaart tegen de uit rotsen be staande tunnelwand. Nog voor dat men het zwaargekwetste lichaam buiten de tunnel had gebracht, bleek Depoorter reeds te zijn bezweken. De Belgische wielerwereld lijr/ met zijn heengaan een ernstig ver lies. Depoorter had in zijn loopbaan als renner verschillende klassieke Belgische wegwedstrijden, zoals de Waalse pijl op zijn naam gebracht en ook dit seizoen verkeerde hij in uitstekende vorm. De vierde etappe werd gewonnen door Robic (Fr.), die de 134 km af legde in 3 uur 49 min. 20 sec. Kubler (Zwits.) was in dezelfde tijd als Ro bic als eerste over de eindstreep ge gaan, maar werd later wegens hin deren van de Fransman ^xaar de tweede plaats verwezen. Na de dood van de renner De poorter hebben de Belgische renners en journalisten besloten zich uit de ronde van Zwitserland terug te trekken. De Zwitsers Knecht, Stettler. Lanz en Meijer, die evenals Depoorter tot de „Mondia"-ploeg behoorden, heb ben eveneens v&n verdere deelne ming afgezien. LAWNTENNIS DE WIMBLEDON KAMPIOEN SCHAPPEN. Men verwacht dat de partij tussen de. Zuid-Afrikaan Sturgess en de jonge Nederlander van Meegeren de belangrijkste ontmoeting zal zijn op de openingsdag van de Wimbledon kampioenschappen, Maandag a.s. Men geeft echter de beste kansen aan Sturgess die nummer 8 ge plaatst is. Verder komt van Swol in de eer ste ronde uit tegen Spychala, een vroegere Poolse Davis Cup speler, die in Engeland woont, en Rinkel tegen de Brit Guise. Zij hebben bei den een goede kans om -de tweede ronde te bereiken. Wat het dames enkelspel betreft komen mevr. Lubbers-Fischer en mevr. Blaisse-Terwindt door een bye in de tweede ronde. Daarin komt mevr. Lubbers-Fischer tegen over mevr. de Meulemeester (Bel gië) te staan. Wie mevr. Blaisse- Terwindt ontmoet is t nog niet be kend. Mej. Hermsen speelt in "de eerste ronde tegen mevr. Lines (G. B.) en mej. Rollin Couquerque te gen mej. Weivers (Fr.). VAN MEEGEREN IN DE KWART FINALE LONDENSE KAMPIOEN SCHAPPEN. Rob van Meegeren heeft zich in de kwart finale van de Londense lawntennis r kampioenschappen ge plaatst door een 7-9, 6-4, 7-5 over winning op de Engelse speler Car ter. De partij duurde ruim 2y2 uur. Na op 3-5 te hebben gestaan wist de Engelsman de eerste set met 9-7 aan zich te brengén. Van Meegeren won daarna op regelmatige wijze de tweede set. In de derde en be sende set kwam hij echter met 54 achter. De Nederlander zette toen alles op alles en met werkelijk schitterend spel won hij de volgen de drie games en daardoor de wed strijd. ROEIEN NEREUS WINT DE TELEGRAAF- BEKER. Na een uitzonderlijk fraaie race heeft de Jonge Acht van Nereus gis teravond op de Amstel revanche ge nomen op de Jonge Acht van Njord voor de geleden nederlaag in de Varsity. Met een kwart lengte voor sprong ging de boot van Nereus in de fraaie tijd van 15 min. 16.3 sec. (18 sec. sneller dan in de Dinsdag avond van De Hoop gewonnen voor wedstrijd) door de finish bij de Amsteïórug en legde daarmede be slag op de Telegraafbeker. De voor Njord afgedrukte tijd voor deze km bedraagt 15 min. 17.2 sec. Met een stijve bries achter start ten de beide boten om' half acht bij het Kalfje. Njord nam aanvankelijk een zeer geringe voorsprong, maar gedurende de laatste 3 km van de spannende wedstrijd, die door een geéstdriftige schare van fietsende supporters werd gevolgd, lagen de boten vrijwel constant gelijk. Bij de Berlagebrug had Nereus een taft- lengte voorsprong. Njord bleek ge durende het laatste rechte eind niet in staat deze achterstand in te lopen. VOETBAL B.V.V. NAAR SPANJE. Het kampioenselftal van B.V.V. taat zeer binnenkort een trip door panje maken, en zal daar enige wedstrijden, spelen. Tevens neemt deze club aan do Zilveren Bal wedstrijden deel. De Bossenaren ziin in 1945 en 1946 winnaar van het kleinood geweest. OLYMPISCHE SPELEN. DE INSCHRIJVINGEN. Vannacht te 12 uur sloten de in schrijvingen voor de 17 takken van sport (136 nummers) waaraan de 60 landen, die voor de Olympische Spe len te Londen zijn uitgenodigd, kun nen deelnemen. Aan de vooravond waren de inschrijvingen van 57 lan den binen. Van Iérland, het tweede land, dat de invitatie in beginsel had aangenomen, had men tot op dat mo ment nog niets vernomen. Brits Guynea, België en Italië behoorden tot de zeven landen, van die de in schrijvingen laat in de middag bin nenkwamen, terwijl een van de wei nige telegrammen, die gisteren uit Tel Aviv in Londen werden ontvan gen, de inschrijving van Palestina voor athletiek, basketball, voetbal, hockey en zwemmen meldde. Aangezien te Berlijn 48 landen deelnamen kan nu reeds van een ré cord worden gesproken. ATHLETIEK Nieuw wereldrecord speerwerpen (dames) De jonge Russische athlete Nina Dyatlova uit Leningrad heeft een nieuw wereldrecord speerwerpen ge vestigd met een worp van 48 meter 70. Het oude record stond sinds 21 Juni 1942 op naam van de Duitse athlete Mej. Steinheuer m'et 47 me ter 24. Op 24 Sept. 1947 had Claudia Mayachaya te Moskou 50 meter 32 gehaaldv maar deze worp is. niet of ficieel als wereldrecord erkend. WATERPOLO. A.Z.C.—Sleutelstad 7—1. De ont moeting tussen de beide eerste zeven tallen van AZC en de Sleutelstad uit Leiden was gisterenavond in het Al- phense Zwembad de belangrijkste ontmoeting. De Alphen'aren waren echter voor de Leidenaren veel te sterk en wisten deze meerderheid dan ook in een zevental doelpunten uit te drukken. Na de goede overwinning vorige week te Utrecht behaald is dit dus de tweede zege voor de Alphena- ren. Reeds spoedig na het begin wist van Zwieten de score te openen, waarna Kamper er voor zorgde, dat de rust met een 20 voorsprong in ging. Na een snelle aanval van de Leidse ploeg, die geen succes op le verde, wist Edelman er 30 van te maken en v, d. Bijl stelde Kamper in staat 40 te scoren. De Leidse aan valsleider scoorde daarna tegen 41. Coen v. d. Bijl, Kamper en Edelman brachten de stand achtereenvolgens op 71, waarmede tevens het einde kwam. A.Z.S. 1Zian 2, 01 (Dames). Dé Alphense dames waren zowel in technisch als tactisch opzicht beslist de mindere van hun Haagse tegen standsters. Dank zij het prachtige werk van mej. Gré v. d. Bijl in het doel bleef het slechts bij een 1—0 ne derlaag. A.Z.C. 3Bodegraven 3, 20. Het derde zevental van Alphen, dat hoofdzakelijk uit junioren bestaat, bleef het derdf team van Bodegraven met 20 op gemakkelijke wijze de baas. Deze uitslag werd ook verkre gen door de Alphense Dames reser ves tegen het tweede team van de Bodegraven Dames. SCHAKEN. LEIDS SCHAAKGENOOTSCHAP. Ofschoon de naderende vacanties reeds hun invloed uitoefenen op het clubavond-bezoek verscheidene studentenleden zijn al met vacantie vertrokken worden er nog ver schillende uitdagingsmatches ge speeld. Er blijkt voor deze vorm van zomerwedstrijden wel belangstelling te bestaan. Tot nu toe vielen de vol gende beslissingen; v. DijkDemmer- dal 21; Westravan der Nat 02: RotteveelWestra Vt1 y2 v. Deven terModdreman 01; Bloemdr. V. Arkel 02; Boot-Mie Jong 11; ZandvlietKuiper 10; Schors Dieben 20; AnesKnot 20; Se- gaarZonderland %—Yt. (Eerstge- noemden zijn de uitdagers; iedere match bestaat in totaal uit 3 par tijen). Een gedeelte van een dezer par tijen volgt hier. Na velerlei verwikke lingen, vaak zeer heftige, was het tot deze stelling gekomen. Wit: van der Nat: Khl, Dd4. Tel, Tfl, pi. a4, d3, e5, f4, h4. Zwart: ir. Westra Kg7,'Db3, Ta6, Tf8, pi. a5, c7, f5, g6. h7. Er volgde: 30. e6f (beter Tbl, de e-pion vereist nu zoveel'verzorging dat zwart een" hevige tegenaanval verkrijgt) Kg8; 31. e7—Te8; 32. Tbl (zie ook h5! dreigend h6) Df7 (op Da2 kan Tb8, Txb8, Dd8t, Txd8, exd8 Dt, Kg7, Tel!) 33. Tfl el, Tbb; 34. Dc5, Txd3; 35. Tbdl, Th3f; 36. Kg2, Txh4 (wit verkeert in grote moeilijk heden. De ergste dreiging is Da2f) 37. Db5! (de enige zet, die Db3 belet, en op Da2f kan antwoorden met Te2) terwijl tevens dreigt Dxe8t) c6! (kan wegens Da2f niet geslagen worden). 38. Dxa5, Db3!; 39. Td8! (Hard tegen hard. En beiden hadden voor de vol gende 12 zetten nog bijna 2 minuten bedenktijd over!) Tg4f; 40. Kf2, Tf4f; 42. Kf2, Tf4t; 43. Ke2, Dc2f; 44. Dd2, Te4f; 45. Kfl, Dc4f (hier moest Dxd2 en zwart wint gemakkelijk het toren eindspel). 46. Te2, Df7; 47. Txe8f, Dxe8; 48. Txe4, fxe4; 49. Dg5, Kf7; 50. Df4j;, Kxe7. De tijdnood is voorbij. Er is nu een eindspel ontstaan (na 51. Dxe4) van Dame f 1 pion tegen Da me f 3 pionnen dat remise had moe ten blijven, maar zwart moest, in ver band met de stand der match, winnen en dus verloor. Na een reeks schaakzetten en her groeperingen van de dames ontstond na zwax-ts 72ste zet deze eindstand. Wit: Kfl, Db6, pion a6. Zwart: Ke7, Dd7, pionnen c6, g6, h3. Opgave: Welke zet is nu direct win nend voor wit? WEERSVERWACHTING AF EN TOE REGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt mei regen. Later brekende be wolking met plaatselijke regen buien. Aan de kust tijdelijk krachtige, elders matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Koel. DISTRIBUTIENIEUWS NIEUWE BONNEN. VOOR HET TIJDVAK VAN 20 JUNI t.m. 3 JULI 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806. 451 melk 6 liter melk 453 melk 7 liter melk 456 vlees 100 gram vlees 457 vlees 300 gram vlees 458, 459 boter 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 470 alg1600 gr. brood (gel dig t.m. 26 Juni) 471 alg400 gram brood of 1 rants, vermicelli e.d. 472 alg200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas 473 alg50 gram thee 474 alg2 eieren 475 alg125 gram koffie 463 reserve 1200 gr. brood (gel dig t.m. 26 Juni 464 reserve 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas 466 reserve 400 gr. brood (gel dig t.m. 26 Juni) BONKAARTEN KD, KE 806. 953 melk 12 .liter melk 956, 957 vlees 100 gram vlees 958 boter 250 gram boter of margarine of 100 gr. vet 959 boter 125 gram boter of margarine of 100 gr. vet 970 alg400 gr. brood (gel dig t.m. 26 Juni)- 971 alg400 gram brood of 1 rants.* vermicelli e.d. 972 alg100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas 974 alg2 eieren 963 reserve 400 gr. brood (gel dig t.m. 26 Juni. BONKAARTEN ZA, ZB ZC. ZD, ZE MD, MF, MG, MH 807. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en ziekeir). Geldig zijn de bonnen van strook J. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Juni worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maandag 21 Juni a.s. mag worden gekocht. POSTDUIVEN. De Blauwband (Alplicn). Wed vlucht Pont St. Maxence—Alphen af stand 346 K.m. De 115 duiven werden losgelaten om 9.45 met bewolkte lucht N. O.-wind en warm weer. Over het algemeen is het een vrij zware vlucht geworden, immers 's avonds waren nog 30 pet. der vogels absent. De eer ste duif werd geconstateerd om 4.16.14 snelheid 884,58 M. per minuut. Het concours sloot om 5.38.19 snelheid 828,12 M. De uitslag luidt als volgt: P. G. Borgers 1, 9, 11, 14 20, 21, 22; P. Goedhart 2, 24; D. Groeneveld 3, 29; B. Rombouts 4; C. v. Of wegen 5; Walderveen 6, 8, 27; J. Mens .7, 25; Hoogevorst 10; G. G. R. Dool 12, 28; G. v. d. Ham 13; E. v. Egmond 15; G. Hulscher 16; K. R. Kuipers 17, 23; H. v. d. Heuvel 18; J. v. Ofwegen 19; Jac. Haak 26. Heden zijn de duiven inge- korfd voor de wedvlucht Orleans Alphen aan de Rijn. BRIDGE. DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN. Gisteren verloor Nederland van Noorwegen met 28 tegen 51 en .van Engeland met 28 tegen 73 matchpun- ten. Voorts won Zweden met 21 matchpunten verschil van Frankrijk, Denemarken met 9 van België en Ierland met 40 van Finland. Dene marken speelde gelijk tegen IJsland, en Frankrijk—België eindigde even eens met een draw. In het klassement leidt Zweden met 10 winstpunten voor Engeland met 9 en Noorwegen met 8. SCHEEPSBERICHTEN. KLIPFONTEIN, 15 Juni van Zan zibar naar Mombassa; LEOPOLDS- KERK, 16 Juni van Antwerpen naar Marseille; MAR.IEKERK, 16 Juni van Shanghai; POLYPHEMUS, ver moedelijk 16 Juni van Batavia naar Amsterdam; RANDKERK, 16 Juni van Colombo. ALBIREO, 16 Juni van Antwerpen; ALWAKI, pass. 16 Juni Fernando; ANNENKERK, pass. 16 Juni Finister- re. BATOEBAHRA, 17 Juni te Colom bo. CERAM, 16 Juni te Port Said; JAVA, pass. 16 Juni Finisterre; JO- HAN DE WITT, pass. 16 Juni Pantel- laria; JOH AN VAN OLDENBARNE- VELT, pass. 16 Juni Casquets. KA- MERLINGH ONNES, 16 Juni van Se- marang naar Soerabaya; KATWIJK, 16 Juni van Duinkerken naar Casa blanca; LOOSDRECHT, pass. 16 Juni Gibx-altar; MARIEKERK, 16 Juni van Shanghai naar Kobe. MAETSUYC- KER, 17 Juni van Batavia te Singa pore; MUTDERKERK, 16 Juni van Bordeaux te Dakar; WILLEM RUYS, 16 Juni van Singapore; ZEELAND (Kon. R'd.Lloyd), 16 Juni van Hali fax te Galvestop; ZUIDERKRUIS, 16 Juni van Soerabaya naar Batavia. MODJOKERTO 16 Juni te Suez; NE DERLAND 16 Juni van Rotterdam naar Bahrein; GAROET, pass. 15 Ju ni 22.30 uur Suez.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2