Jaarvergadering van R.K. Bond „Sint Antonius" Zegenrijk werk van Rode Kruis Met MCaiMoxd WOENSDAG 16 JUNI 194S DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant Geëmployeerden „St. Antonius" kwam gisteravond in het café va;i de heer H. Rooijakkers bijeen ter jaarfeestviering. De herdenking van het derde lustrum lag allen ongetwijfeld nog vers in het geheugen en velen hadden aan de oproep van het bestuur gehoor gegeven om weer acte de presence te geven. Ook vele dames van leden waren aanwezig, terwijl behalve de Geest. Adviseur, kapelaan Bende en kapelaan Plaat ook de bondsbe- stuurder de heer W. v. d. Bol tegen woordig waren. De jaarfeestviering werd voorafgegaan door de jaarver gadering, welke een beeld gaf van het actieve leven in deze afdeling. Te omstreeks 10 uur hield de voor zitter, de heer P. Feiten, zijn ope ningsrede. Allereerst herdacht hij de leden, die de afdeling door de dood ontvielen en waarvoor kap. Bende een kort gebed uitsprak. De voorz. wierp dan een terug blik op de afgelopen 16 jaar en schet ste in het kort de omstandigheden, waaronder de hotel-, café- en res taurantgeëmployeerden leefden bij de oprichting der afdeling en spre ker memoreerde, hoe de tegenwoor dige K. A. B.-voorzitter, de heer J. A. van Oijen, toen reeds actief be stuurslid van de propaganda-club, met de heer P.. Stikkelman het ini tiatief tot oprichting nam. Aan deze heren, alsmede aan de heren Jan Lut,- Nieuwerkerk, de Ruiter en Hon- schoten, zegde spr. hartelijk dank voor hun pionierswerk. Spr. herinnerd dan aan het vele, dat sinds 1902 gebeurd is. Toen: geen arbeidswet, geen loonregeling, geen arbeidsregeling, lang niet over al een wekelijkse vrije dag, ontslag op staande voet was schering en in slag, er heerste rechteloosheid, er was geen vacantie, kortom er was volslagen willekeur. Veel is er veranderd ten goede: er is een loonregeling, ook al is deze niet volmaakt, er is een arbeidswet, er is een vacantieregeling met toe slag, enz. Spr. wekte allen op in alle opzich ten actief te zijn ten aanzien van lotsverbetering en rechten, maar evenzeer op het stuk van plichten, waarna de voorz. erop wees, dat samenwerking met het hoofdbestuur noodzakelijk is, wil men de belan gen der leden naar behoren behar tigen, d. w. z. om te komen lot een goede verhouding, goede om standigheden, arbeids- en levens voorwaarden,, goede scholing en na' een arbeidzaam leven een door een goed bëdrijfspensioen verzekerde oude dag. Hierna volgden voorlezing van notulen en ingekomen stukken, me dedelingen van het bestuur en het jaarverslag van de secretaris. Hierin werd uitvoerig gewag gemaakt van het uitstekend geslaagde 15-jarig be- staansfeest en de gehouden bonds raad. Het ledental steeg van 50 tot 54. Het verslag memoreerde voorts de vele werkzaamheden in het afge lopen jaar, die een goede indruk ga- Ven van het vele en omvangrijke werk der afdeling. Hierna kwam de heer W. v. d. Bol, bondspenningmeester ter ver gadering, die door de voorzitter har telijk werd verwelkomd. De geest, adviseur, kap. W. Ben de, die hierna het woord verkreeg, herinnerde aan een uitspraak van de Paus, waarin hij de K. A. B. in Nederland de meest gave organisa tie noemde. Ook de afdeling „St. Antonius" behoort daartoe. En het verheugde spr., dat er zóvele dames ter vergadering waren, want hij greep deze gelegenheid aan om haar nog eens aan te sporen haar mannen op te wekken tot trouw vergadering- bezoek. De K. A. B. telt thans 300.000 leden en dat betekent heel wat. Daarmede zal men rekening moeten houden. Er zullen ongetwijfeld nog vele of fers moeten gebracht worden, maar ER KOMT OVERVLOED VAN AARDAPPELEN. Blijkens cijfers van de proefinven- tarisatie voor de oogst van consump tieaardappelen kan, behoudens mis oogst door ziektèn, weersomstandig heden of insectenplaag, waarvoor de kansen steeds -kleiner worden, een opbrengst van 1.226.000 ton klei-aard- appelen verwacht worden. Aan zand- aardappelen verwacht men een op brengst van 945.000 ton. Op aq klei werden 64.000 H.A., op het zand 65.000 H.A. consumptie-aardappelen gepoot, hetgeen, in vergelij Icing met vorig jaren, opnieuw een uitbrei ding betekent. Hieruit volgt, dat bijna een vier de deel van de thans verwachte aard appeloogst van 2.220.000 ton voor ver koop naar het buitenland beschik baar zal zijn. Ervaren lieden hebben uitgerekend, dat driekwart van de Nederlanders drie kilogram kleiaard- appelen per week eten, ofwel in to taal 1.17.000 ton. De rest eet 3 1/2 kg. zandaardappelen per week tot een totaal van 455.000 ton. In totaal con sumeert ons volk dus 1.625.000 ton aardappelen, zodat van de oogst 595.000 ton kan overblijven. Het kwantum zandaardappelen, dat overblijft is het grootst, namelijk 499.000 ton. 'In landbouwkringen op zandgron den hoopt men op vergunning om grotere hoeveelheden aardappelen aan het vee, speciaal aan varkens, te mogen opvoederen. Men speculeert zelfs op uitbreiding van de varkens stapel en ziet in het vrijgeven van fokzeugen hiervoor een gunstig teken De fabrieksaardappelen der veen gronden zijn buiten beschouwing ge laten, evenals de pootaardappelen, waarvan op de klei 25.000 H.A. en op het zand 10.000 H.A. is geteeld. In voorgande berichten is reeds gewe zen op moeilijkheden, die men bij de export van poters voorziet van wege het te verwachten grote aan bod. In landbouw- en handelskrin gen is reeds aangedrongen op nog strengere N.A.K.-keuringen, vooral 'ten behoeve van de export. alleen daardoor zal men ook als één man achter het bestuur kunnen staan. Het jaarverslag van de penning meester, de heer J. M. van Asperdt, gaf een batig saldo van ruim 265. De voorz. bracht hem namens de vergadering hartelijk dank voor het vele werk, door de heer v. Asperdt voor de afdeling verricht. De heer W. v. d. Bol, hierna het woord verkrijgend, nam de verschil lende bestuursleden en de geest, ad viseur op humoristische wijze onder de loupe en bracht hun allen harte lijk dank voor hun werk voor de af deling. Spr. wees daarna op de samenwer king in de organisatie, een sport als de sport zelf. doch met hoger ideaal. De organisatie bestaat niet alleen uit een actief bestuur, want zonder leden, die hun meeleven tonen, be reikt het bestuur niets. Daarom be treurt spr. het, dat er nog zovele tienduizenden ongeorganiseerd me delopen. Opvoeren van het ledental is hard nodig, maar meer nodig is te zorgen, dat zij leden blijven! Spr. wees er dan op, dat de dag van heden een belangrijke dag is, aangezien de stichting van de vak cursussen voor het hotel-, café- eit restaurantpersoneel haar beslag zal krijgen, mits de katholieke princi- pen ook hier geëerbiedigd worden. Tenslotte riep spr. allen op tot ver- waartoe hij vooral opwekte tot deel- dieping van het geestelijk leven, name aan de gesloten retraite, welke van 25 November te Noord wij ker- hout zal gehouden worden. JCen na de vergadering gehouden collecte voor dit retraitewerk bracht 23.45 °P- Na deze rede-was de bestuursver kiezing aan de orde. De aftredende bestuursleden, de heren P. Feiten en J. M. van Asperdt werden her kozen, terwijl tot nieuw lid werd ge kozen de heer W. A. M. Bergers. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door de heer J. A. van Oijen, voorzitter van de Leidse K. A. B., die een en ander memoreerde over de oprichting van „St. Antonius" Hij verheugde zich bijzonder over de groei der afdeling, doch knoopte daar aan de wens vast, dat de leden der afdeling ook meer de vergaderingen en ontwikkelingsavonden van de K. A. B. zouden gaan bijwonen. Tevens deed spreker een beroep op de vrou wen om lid te worden van de K. A. V. Met een dankwoord van de voor zitter werd de vergadering hierna gesloten, waarna de aanwezigen nog lange tijd gezellig bijeen bleven. Het duo C. Barning en F. Bouw man verleenden hierbij welwillende muzikale medewerking. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Slavische taal- en letterkunde (cum laude): de heer A. G. F. van Holk te Leiden; voor het doctoraal examen pharmacie: mevr. A. H. Co- henKranen te Leiden; voor het candidaatsexamen Ned. Indisch Recht: mej. Khouw Tjoe Sek te Lei den; en de heren W. R. Becker te Rijswijk (Z.-H.); H. Ch. Campen te Leiden; J. M. de Graaf te Rotter dam en H. J. W. Stegeman te Rot terdam. NIEUWE LEDEN KON. ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. H. K. H. de Prinses-Regentes heeft bekrachtigd de benoemingen: tot gewoon lid der afdeling letter kunde van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen van de heren prof. dr. F. B. J. Kuiper, hoogleraar inhet Sanskrit en prof. mr. J. C. van Oven, hoogleraar in het Ro meinse recht aan de Rijksuniversi teit alhier. BONKAARTEN AFHALEN. Voor de uitreiking van bonkaar ten, welke gehouden wordt in het Stadhuis (ingang Breestraat) zijn de loketten geopend van 8.3012 uur en van 2^—4.30 uur. Medegebracht dienen te worden: Stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart en eventuele cou- trolekaart moeders (voor toeslag kaartjes). Donderdag zijn aan de beurt de nummers 70201 t.m. 75600. N. K. J. B. Leiden. Hedenavond 7 uur worden alle K. J. M. V.'ers en Kajotters verwacht in de Stadsge-' kporzaal, ingang Aalmarkt, ter bij woning van de repetitie voor het Jubileumspel „Wij gedenken". Zo wel de K. J. M. V. als de K. A. J. der St. Petrus-, Hartebrug- en Dek. Parochie worden er verwacht. De repetitie begint precies 7 uur en ein digt precies 8 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerardus Jacobus Joh., z. van P. H. J. van Diemen en J. _M. Castelijn; Catharina Constantia Wil- helmina, d. v. J. Bronsgeest en C. J. Crama; Cornells Henricus Marti- nus Maria, z. v. M. P. Meijer en G. H. M. Walenkamp; Johanna Gijsber- tha Maria, d. v. N. J. van Gijlswijk en A. Smit; Helena Maria. d. van J. W. H. J. van Buuren en E. M. Kok Cornelia Wilhelmina Maria, d. van J. J. van der Geest en A. M. van Tol. Ere-promotie prof dr W. E. Hoc king. In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit vond Dins dagmiddag de ere-promotie plaats van prof dr W. E. Hocking van de Harvard University. Tijdens de rede van de nieuwe ere-doctor. Rechts de Amerikaanse Ambassadeur dr Her man B. Baruch. t Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de heer H. B. Baruch, Ame rikaans gezant, vergezeld van zijn gezantschapsraad en verschillende andere functionarissen, de Chinese ambassadeur, dr. Tung Ling, de Griekse gezant, de heer Iromanos, de gezant van Columbia, de heer Mar tinez Gomez, het college van cura toren, vertegenwoordigd door mr. Baron de Vos van Steenwijk en de heren Visser van IJzendoorn en dr. Kortenhorst, de secretaris van cura toren mr. K. Wiersma, de burge meester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, jhr. de Ranitz, hoofd van de afdeling H. O. van het Dep. van O. K. en W., mr. P. J. Idenburg, secretaris van de LeidenHarvard Fundatie en vele anderen. Prof. Hocking was gekleed met de roodwitte toga van de Harvard-uni- versiteit, terwijl de promotor, prof. dr. J. J. L. Duyvendak de cappa om had van zijn eredoctoraat van de Queens-universiteit te Kingston (staat New York). GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden, brengt ter kennis van belangheb benden, dat van heden af visakten en bewijzen tot het vissen met één hengel voor het dienstjaar 1948 1949, dagelijks, behalve des Zater dags, van 14.30 uur tot 16.00 uur ter gemeente-secretarie 'verkrij gfoaar zijn. Aanvraag formulieren zijn te verkrijgen bij de portier. Belanghebbenden wordt verzocht persoonsbewijs of stamkaart mede te nemen. 5018 Leiden, 16 Juni 1948. IJET NED, RODE KRUIS heeft in het leven van menig mens in de voorbije jaren een belangrijke rol kunnen vervullen en de activiteit van^eze nuttige instelling neemt bij de dag toe. Ook de afdeling Leiden doet de laatste tijd bijzonder van zich spreken en gisteravond hebben wederom velen van het zegenrijke werk van het Rode Kruis kennis kunnen nemen. UITREIKING LANDSTEINER- MEDAILLE. In een der zalen van het Acade misch Ziekenhuis vond gisteravond de uitreiking plaats van de Land- steiner-medaille aan een 2ö-tal do- nores, bloedgevers van het Rode Kruis, die minstens vijfmaal hun medewerking hadden verleend voor bloedtransfusie. De voorz. van,de aid. Leiden van het Ned. Rode Kruis, prof. dr. P. J. Gaillard, zeide in zijn openingswoord dat het noig niet was voorgekomen tijdens zijn voorzitterschap, dat zo vele personen tegelijk de Landsteiner medaille in ontvangst mochten ne men. Spr. zag hier thans vogels van diverse pluimage voor zich, verte genwoordigers van de gehele Leidse burgerij, die allen één ding gemeen hebben: liefde voor de evenmens. Spr. weidde hierna uit over de bloedgeverij vroeger en nu. Vóór de oorlog had een donor het idee, dat hij bij het. geven van bloed als het ware een persoonlijk geschenk gaf aan degene, die het bloed ontving. Later veranderden de inzichten over het bloedgeven. Er v/as veel meer bloed nodig in de oorlog en het we zen van de bloedtransfusie geraakte veel meer bekend. Er werd omgezien naar de vervolmaking van het ge ven en nemen van bloed. In Amster dam heeft men zelfs een bloedfa- briek o. 1. v. dr. Spaander. Hierdoor zijn veel meer diensten, te bewijzen dan vroeger kon geschieden. De nieuwe eisen van de bloedtransfusie eisen echter zoveel meer, dat veel meer donores nodig zijn. Uit naam van de patiënten bracht spr. de donores hartelijk dank. Spr. is ervan overtuigd, dat ieder donor handelt uit 'innerlijke, hartelijke overtuiging. Een beloning daarvoor kon spr. niet ge^en, doch het Rode Kruis wilde de betoonde naastenlief de gedenken met de uitreiking van de Landsteiner-medaille, genoemd naar de uitvinder van de bloedtrans fusie, en het daarbij behorende di ploma. Hierna wérd aan de navolgende personen de medaille uitgereikt: mevr. G. v. d. Kloot—v. Konijnen burg, P. P. Speel, C. W. A. Warnecke P. D. C. Kriek, mevr. E. E. M. van Grieken, mej. A. M. Reizevoort, G. Linschoten, M. Hermans, mej. J. A. I. v. Wijk, W. tf. van der' Wilk, mej. C. J. W. Vreeburg, J. B. Visser, mevr. A. van Valderenden Hol lander, G. Stigter, H. Naber. J. H. Maas, P. A. Koppers, A. H. Huussen, mej. M. E. Houthoff, P. van Heerin- gen, G. W. A. M. Elshof, D. Chau- dron, C. A. J. Bouter, B. A. Alberts en A. A. E. Bakker. JEUGD RODE KRUIS. Het Jeugd Rode Kruis is een nieu we actie van het Nederlandse Rode Kruis, die tot doel heeft de Rode Kruis-gedachte onder de jeugd te brengen, geïnterpreteerd in drie hoofdpunten: Hulpvaardigheid. Vriendschap, Hygiëne. Om de over bezette jeugd niet met een nieuwe vereniging over te belasten, wordt deze actie gevoerd in scholen en jeugdverenigingen, waarbij het hele- haal aan de leerkrachten of jeugdlei ders wordt overgelaten, op welke v/ijze zij dit onderdeel willen behan delen. Het Rode Kruis treedt hierbij alleen adviserend op, verschaft de middelen en wijst vrijblijvend de weg naar de meest effectieve manier. De eerste doelstelling: hulpvaar digheid, tracht men te verwezenlij ken door de jeugd medewerking te laten verlenen bij collecten, boekin- zamelingen, hulp aan invaliden, enz. Het tweede doel: vriendschap, is wel de meest belangrijke. In de prac- tijk komt dit neer op het vervaardi gen van albums, waarin op sugges tieve wijze iets verteld wordt over het eigen land, de woonplaats, of provincie, verlucht met gedroogde bloemen, briefkaarten, tekeningen, foto's, overzichten, enz. Deze albums worden gezamenlijk in een klas of jeugdbeweging gemaakt en via het Rode Kruis naar een school of jeugd vereniging in het buitenland verJön- den, waar de kinderen een aardig en origineel overzicht krijgen van een bepaald land, wat een waardevolle aanvulling is op de gewone aard rijkskunde-, geschiedenis-, natuur kunde- en plantenkundelessen. Scjio- len, die een dergelijk album ver vaardigd hebben, krijgen dan ook weer een album terug, door welke Uitwisseling gemeenschappelijke vriendschapsbanden worden ge smeed en belangstelling gewekt wordt voor het leven en streven, de geschiedenis en ligging, de rijkdom en mogelijkheden van een bepaald land. Het punt: hygiëne tenslotte, omvat enige gezondheidskennis en E.H.B.O. wenken, die elk kind moet kennen. Dit is een summier overzicht van het hetgeen mevr. W. H. J. Rolfes Gerris van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis, gisteravond in een der zalen van het Acad. Ziekenhuis, vertelde, voor een helaas klein ge hoor van onderwijskrachten, welke uiteenzetting omlijst werd met de vertoning van enkele films. De eerste film „Werken van barm hartigheid", gaf een beeld van dc werkzaamheden van de mobiele teams van het Rode Kruis op Java, waar dezen, zonder rekening te hou den met de demarcatie-lijn, tot in de kleinste dessa's doordringen en 'in noodhospitalen en hulpposten de in landers medische hulo verschaffen, eten verstrekken en kleren uitdelen. Interessant was ook de film over het Jeugd Rode Kruis in Amerika, waar het wel de vorm van een ver eniging heeft aangenomen, hoewel dit in Nederland niet zal gebeuren. Wat uit Amerika komt, is natuurlijk een beetje overdreven: zo ook het feit, dat leerlingen daar wekelijks een uurtje dansen op kousevoeten, waar mede zij schoenen uitsparen en dus ieder jaar een paar schoenen kunnen afstaan aan behoeftige kinderen! (Over onkosten van kapotte kousen wordt niet gerept!) Tenslotte, nog een filmnje over het Rode Kruis in Engeland, tijdens de oorlog, getiteld Heirs of to mor row", waarin een licht werd gewor pen op de kindertehuizen tijdens de laatste oorlog, waar kinderen ver zorgd werden, wier ouders of over leden, of voor de oorlogsproductie ingezet waren. Als toegift nog een interessante film over de onderwijsvernieuwing in Amerika, waarin vooral de nadruk gelegd werd op de beroepskeuze, waarin door de directeur geadviseerd wordt, aan de hand van de vele je- gevens. die over een bepaalde leer ling zijn vergaard. De voorzitter van de Leidse afde ling van het Rode Kruis, prof. dr.. P. J. Gaillard, die de avond had ge opend en mevr. Rolfers inleidde, dankte na afloop en deelde mede, dat t.z.t. nogmaals een bijeenkomst voor leerkrachten belegd zal worden, waarop eventuele plannen definitief besproken, zullen worden. „KLEIN ARTIS" Dezer dagen is te Leiden aange komen het natuur- en praehistorisch museumschip „Klein Artis", een rei zende tentoonstelling van voort brengselen uit overzeese gebieden De beperkte omvang verhindert uiteraard dat een zekere volledig heid bereikt wordt; het is niet meer dan een interessante verzameling cu riositeiten, die echter in hun onvol ledigheid het bekijken overwaard zijn. Het zou te ver voeren de verzame ling van ruim 2000 stuks dood en le vend materiaal te bespreken; we beperken ons dus tot enkele onder delen, o.a. een aantal apen, een mooie collectie exotische vogels, een griezelige verzameling slangen, en kele schildpadden en enige aqua riums Oosterse vissen. Voorts een mooie collectie fossielen, een o)i- fantskaak, een walvisrib, een mam- mouthkies en opgezette vogels. Enkele voorbeelden van primi tieve huisvlijt, zoals maskers uit co- cosnoten, completeren deze interes sante verzameling, die nog veel meer bezienswaardigheden bevat, dan wij hier in het kort hebben opgesomd. K. A. J. Dek. Par. Donderdag, vormingsavond voor alle jongeman nen der parochie. Aanvang 8 uur. LAATSTE BERICHTEN Alweer die Commissie voor Goede Diensten! Naar aanleiding van in de pers verschenen berichten aangaande een door twee leden van de C. v. G. D. opgesteld document wordt officieel medegedeeld: De Nederlandse regering heeft overwegend bezwaar tegen de ge volgde gang van zaken. Beide partijen hebben immers de hulp van de C. v. G. D. aanvaard in het vertrouwen, aldus gemakkelijker te geraken tot oplossing van de tus sen hen bestaande geschillen. Voor de uitoefening van haar taak stelde de C. v. G. D. de procedure regel op, dat alleen op verzoek van beide partijen harerzijds suggesties zouden worden gedaan. Verder verklaarde in het bijzonder dé Amerikaanse delegatie nog op 27 Februari j.l., dat het gebruik om in formele suggesties niet te publice ren de enige wijze was, waarop de C. v. G. D. haar taak met succes kon vervullen. Geen der partijen heeft de C. v. G. D. formeel gevraagd in de huidi ge phase van de onderhandelingen eigen suggesties te doen tot oplos- sing van het geschil. Integendeel: de It.-gQUverneur-generaal heeft op 4 Juni schriftelijk verzocht, dat de Commissie zich in dit-stadium van ieder initatef zou onthouden, aange zien een rechtstreekse bespreking tus sen de heren van Mook en Hatta in het voornemen lag. Het document, waarop vorenbe doelde persberichten betrekking heb ben, is afkomstig van slechts twee der drie leden van de Commissie en is dus niet als een stuk van de Com missie als zodanig aan te merken. Deze indiening acht de regering echter niet alleen op formele gron den onjuist, doch bovendien is de in houd van het stuk op menig punt in strijd niet de door beide pai-tijen als basis voor .het politiek accoord aan vaarde Renville-beginselen. Een en ander heeft de regering aanleiding gegeven aan de betrokken leden van de C. v. G. D. te doen me dedelen, dat bedoeld stuk door haar nict als basis voor discussie kan worden aanvaard. Zulks is te minder mogelijk, om dat de Renville-beginselen in over eenstemming zijn met de richtlijnen, ontleend aan het beginselprogramma van Linggadjati, welke een plaats hebben gevonden in de aanhangige voorstellen tot Grondwetsherzie ning De Nedei'landse regering is ten slotte van oordeel, dat, afgezien van alle formele en materiële overwe gingen, de oplossing van het geschil door dit initiatief veeleer is bemoei lijkt dan bevorderd. Moh. Hatta is hedenochtend per vliegtuig uit Djogja te Batavia aan gekomen. De heef Hatta deelde aan Aneta mede, dat hij niet met bepaalde voor stellen naar Batavia was gekomen. Hij zeide: „Alles hangt van de be sprekingen zelf af", en hoopvol ge stemd te zijn wat betreft het resul taat der besprekingen met de heer Van Mook. zHeden te 17 uur Bataviatijd heeft hij met de luit.-gouverneur-generaal een privé gesprek gehad. Het onderhout duurde anderhalf uur. Aneta verneemt, dat morgenoch tend om elf uur het onderhoud zal worden voortgezet in het hoofdkwar tier van de Republiek te Batavia, Pegansaan Oost (de voormalige ambtswoning van Sjahrir en Gani). Het onderhoud van heden tussen v. Mook en Hatta vond plaats buiten aanwezigheid van derdén. 'Het Is nog niet bekend of bij het onderhoud van morgen adviseurs aanwezig zullen zijn. Even vóór de aanvang van het heden gehouden onderhoud, kregen fotografen de gelegenheid om de landvoogd en de republikeinse pre mier te fotograferen. Op het ogenblik zijn t.a.v. het on derhoud geen officiële inlichtingen te verkrijgen. TRAGISCH ONGELUK. Gisteren begaf de 64-jarige vrouw Neissen te Nieuw-Vennep zich naar de waterput achter haar woning om water te scheppen. Vermoedelijk is zij duizelig geworden. Ze viel over de lage rand van de put heen in het water en verdronk. Toen baar man na verloop van eni ge tijd water wilde gaan scheppen vond hij zijn vrouw in de put. POSITIE NED. SCHEPEN. ALDABI, 15 Juni van Montevideo te Santos. ALCHIBA, 15 Juni van Montevideo te Buenos-Aires. BLIJ- DENDIJK, 16 Juni van Boston te New-York. KAIMANA pass. 15 Juni Finisterre. KLIPFONTEIN, 15 Juni v. Dar es Salaam te Zanzibar. POSEI DON? 15 Juni van Paramaribo naar Baltimore. RIJNKERK, 16 Juni van Antwerpen naar Marseille. SARPE- DON, 15 Juni van New York te Cu- ragao. TABIAN. 14 Juni van Plad- joe te Batavia. VALERIUS, 17 Juni van Bandjarmassin te Makassar ver wacht. DELFTLAND. 16 Juni van Buenos Aires te Amsterdam. EEM- DIJK, 16 Juni van Londen naar Ant werpen. VREEMDE VOORLICHTING. Nu de verkiezingen naderen, wil len wij het Klankbord weer eens tor de dag halen en laten klinken. Hier is de eerste inzending, tvider bov^staande titel: Nu de verkiezingen naderen, wor den in diverse bladen de meningen van de kiezers gevormd. De katholieke bladen zouden o.i. hun lezers wel wat meer kunnen voorzetten, dan tot nu toe het geval is geweest. In pittige artikelen, steu nend op talrijke feiten, kan de grote gebeurtenis van de komende verkie zing worden uitgelegd; want zelden is de parlementsverkiezing zo- be langrijk geweest als die nu komen gaat. Wat zien we tot nu toe? Wat gekibbel over' de Welter-actie en wat gekrakeel over straffe en riiet-straffe leiding van de K.V.P. Alsof de Welter-actie een zo nieuw verschijnsel is; och kom,, we hebben jaren geleden ook dissidenten gehad; jammer, maar waar. En alsof nu nog een boom opgezet kan worden over organisatorische feiten; temid den van een storm ga je niet op het schip met de kapitein krakelen of er juist gekoerst is! „De Nieuwe Eéuw" durfde zelfs zijn lezers voorhouden nu maar eens te gaan letten op die heerlijke ge spletenheid der katholieken in het buitenland. Alsof Frankrijk en ande re landen niet een ontstellend voor beeld zijn van hoe het nu juist niet moet! Alles in Nederland: pers, ra dio, onderwijs, stands- en vakorga nisatie, jeugdbeweging, dit alles op katholieke grondslag het werd mogelijk door de krachtige eenheid der katholieken op staatkundig ge bied. De feiten der historie verzwijgen en te veel aan gekrakeel, rare arti kelen als „De Nieuwe Eeuw" gaf en nog geeft, het is alles bij elkaar vreemde voorlichting. Een sterker woord zullen we voor lopig maar niet gebruiken. M. Wat inzender bedoelt is voor een deel niet duidelijk, voor een ander deel wel duidelijk. r Hij wil meer voorlichting in de bladen. Waar over en door wie? Door par tij-instanties der K.V.P. of door „Dr. Schapman" over de verkiezingsactie? Of over de grote problemen, welke juist deze verkiezingen zo belangrijk maken? Wat dit laatste betreft, merken wij op, dat de katholieke bladen dag in dag uit één doorlopende voorlichting en inlichting zijn op het gebied van staatkunde op Katholieke grondslag, aan dc hand van talloze feiten. Hoe weet de schrijver zelf, dat deze verkiezing zo belangrijk zijn? Uit het nauwgezet lezen van dc ka tholieke krant! Aan de andere kant is het duide lijk, dat de inzender aandringt op eensgezinde actie. Geen gekibbel over onderdelen en minder belang- riike twisfpuntjes (ofschoon de aetie- Welter in het Indische beleid geens zins een onbelangrijk twistpuntje is!), maar het alles en alles overheer sende goed voor ogen houden: een heid op de eerste plaats. Op een schip in de storm wordt er niet gekibbeld over ondergeschikte dingen; in do oorlog vonden zelfs uitersten als Washington en Moskou elkaar in één gemeenschappelijke krachtsinspanning. Men begreep, dat het moest. Dat moet men nu ook begrijpen! Overigens dringen wij niet alleen aan op eensgezindheid, maar op eens gezinde actie! Er is zoveel apathie, nog zoveel gebrek aan practische medewerking. Critiseren doen velen erg graag, maar als daden gevraagd worden, zwijgèn zij in alle talen. Daden, daden, daden! Al is het maar: een stukje schrij ven voor het Klankbord!!! Inzendingen voor deze rubriek: P. B. H. Oostdam, Witte Singel 85. Bestuur „Dr. Schaepman". MARKTBERICHTEN WOERDEN, 16 Juni. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden waren aan gevoerd 281 partijen eerste soort 1.70—1.75, 2e soort 1.66—1.69, zware 1.77 per kg. Handel matig. ROTTERDAM, 15 Juli. Vee. Aan voer 604 stuks gebruiksvee; 155 vette koeien en ossen, 49 graskalveren, 715 nuchtere kalveren, 67 schapen, 274 lammeren, 290 biggen, 246 paar den, 42 veulens. Prijzen: kalfkoeien 775660500, melkkoeien 775 650500, varekoeien 525—425 350, vaarzen 580430300, pinken 400300225, graskalveren 230 140100, biggen 504030, bitten 570425300, werkpaarden 775 600400; slachtpaarden 1.301.10 0.90 per kg. Kalf- en melkkoeien handel traag, prijzen onveranderd. Varekoeien handel lui, prijzen als vorige week, Vaarzen en pinken han del flauw', prijzen stabiel. Graskal veren handel slepend, prijzen als vorige week. Biggen handel lui, prijs houdend. Paaien handel stroef, prij zen iets lager.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3