Hubertus De noodvoorziening van de gemeente-financiën Wat men in de restaurants te eten krijgt Zwanenzang van de Hark WOENSDAG 16 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEEDE KAMER Voor kleine gemeenten is een ver betering aangebracht Bij de gistermiddag in de Tweede Kamer voortgezette beraadslaging ever het wetsontwerp Noodvoorzie ning Gemeentefinanciën heeft de heer IJsselmuiden (KVP) bezwaren tegen het onwerp ontwikkeld. Hij vond het bezwaarlijk voor een tijd van drie jaar alle expansie en ont wikkeling der gemeenten aan ban den te leggen. De heer Bierema (WD) had eveneens verschillende bezwaren. De indeling der gemeenten- in acht klassen voor de uitkeringen vond hij niet redelijk. De heer Hoog- carspel (CPN) bracht o.m. als be zwaar naar voren, dat het inboeten van eigen belastinggebied der ge meenten nog wordt versterkt. Ook de heer Van der Weijden (KVP)'had bezwaren tegen de klas se-indeling, De achterstelling van het platteland moet worden opgehe ven. Een dwingende heffing van straatbelasting kan z.i. tot eigenaar dige conclusies leiden. De heer Algera (AR) had er o.a. bezwaar tegen, dat het toezicht van Ged. Staten wordt voortgezet als de begroting sluitend is. Na lof ge bracht te hebben aan de commissie- Oud, welke voortreffelijk gewerkt heeft, merkte de Minister van Bin nenlandse Zaken, de heer Witteman, op, dat de voorgestelde regeling een zorgvuldig uitgebalanceerd systeem van uitkeringen bevat. De huidige situatie duldt niet, dat belastingge bieden ongebruikt worden gelaten. Spr. verdedigde nader de bijzondere uitkering en de vorming van een fondssysteem, daarbij opmerkend, dat met de verdelende rechtvaardig heid rekening moet worden gehou den. De straatbelasting kan in het systeem niet gemist worden. Ten aanzien van de vermakelijkheidsbe lasting is grote vrijheid gelaten en de minister raadde de gemeentebe sturen aan er uit te halen wat er uit te halen is, zulks in hun eigen be lang. De clasificatie is aangepast aan de feitelijke toestand. De onbil lijkheid van de straatbelasting zeide de minister niet in te zien. Na nog opgemerkt te hebben, dat de bijzon dere uitkeringen aan de gemeenten nog niet definitief zijn vastgesteld sprak de miniser de hoop uit, dat de commissie-Oud binnen drie jaar met een definitieve regeling zal kunnen komen. Na re- en dupliek kwamen de ar tikelen en enige amendementen aan de orde. In verband met een amendement van de commissie van rapporteurs, ten doel hebbende het maximum van de zogenaamde jaarwedde-uit- kering te verhogen van 3000 t tot 5000 verklaarde de minister 'be reid te zijn tot een verhoging tot 4500. De commissie van rapporteurs wij zigde het amendement in dien zin en toen nam de minister het over. Radio DONDERDAG. HIL/VERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.50 Dagopening. 8.15 Gr.pl. 0.15 Morgenwijding. 9.45 „Arbeids vitaminen". 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 10.50 Kleuter tje luister. 12.30 Weerpraatje. 13.00 Nieuws. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Muziekprogram ma. 17.20 Welk dier deze week? 17.30 AVRO's radio filmkrant 18.00 Nieuws. 19.15 De radio volksmuziek school. 20.00 Nieuws. 22.15 Onder vier ogen. 23.00 Nieuws. 24.00 Slui ting. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Gr.pl. 9.35 Gr. pl 10.00 Hobpkwartet. 10.15 Morgen dienst. 11.00 „De Zonnebloem". 12.03 Het Vaudeville-orkest. 13.00 Nieuws 13.45 Hors d'oeuvre. 14.00 Gr.pl. 14.40 Causerie voor de vrouw. 16.00 Bijbellezing. 17.50 Jeugduitzending. 18.15 Land en tuinbouw. 19.00 Nieuws 19.55 „Ach bleib bei uns Herr Jesu Christ". 21.00 „Zang na studie". 22f;> Pianoduo André de RaaffJacques Schutte. 22.35 Zigeunerweisen. 23.00 Nieuws. 24.00 Sluiting. Er was verder een amendement van de commissie van rapporteurs, dat het aantal klassen vermindert van acht tot vijf. Voorts beperkt het de verschillen onderling en tussen de laagste en de hoogste garantiebe dragen en bevordert met name, dat meerdere gemeenten, op grond van objectieve maatstaven haar zelf standigheid herkrijgen. Blijkens de toelichting zullen de kleinere ge meenten betekenend hogere garan ties krijgen, terwijl die voor de al lergrootste gemeenten gelijk blijven. De minister legde hierna een nieuw tarief over, waardoor z.i. aan de ge dachte van het amendement beter wordt tegemoet gekomen en een aantal kleinere gemeenten wordt ge holpen. H^t amendement der commissie van rapporteurs werd daarop inge trokken. De minister nam nog over een amendement van de commissie van rapporteurs om het initiatief tot de vaststelling der bijzondere uitke ringen te doen uitgaan van Gedepu teerde Staten. De heer IJsselmuiden (KVP) ver langde stemming over arikel 6, waar in de heffingen worden geregeld. Deze stemming, zomede de eind stemming, zullen morgen geschie den. Z. h. st. werd daarna goedge keurd het wetsontwerp, houdende regeling met betrekking tot de fi nanciële verantwoording van rege ringsaankopen in het buitenland ge durende de jaren 1942 tot en met 1947. De Kamer heeft voorts nog haar goedkeuring gehecht aan h^t wets ontwerp houdende finnnciele rege ling voor de nabestaanden van dr. J. Ridder, in leven thesaurier-gene raal, die op 14 November 1946 bij een vliegtuigramp op Schiphol om het leven is gekomen. Daartoe ge machtigd door de ministerraad had de Minister van Financiën aan me vrouw C. P. RidderVermeulen, we duwe van dr. Ridder, op 30 April 1947 een uitkering ineens van 100.000 toegekend De heer Beernink (C.H.) had voor af te kennen gegeven, dat de voor bereiding van dit ontwerp hem niet bevredigde. Over de uitkering had z.i. overleg dienen te geschieden met de kamer. Spr. wilde ook vernemen of de uitkering verstrekt wordt bo ven het pensioen. De heer Bierema (VVD) sloot zich bij de heer Beernink aan, opmer kend, dat het budgetrecht der Kamer De Minister van Financiën, de heer Lieftinck, erkende, dat zijn han delwijze ten aanzien van de uitke ring bij nader inzien onjuist is ge- wees. De uitkering treedt in de plaats van een verzekering en staat dus buiten het weduwenpensioen. De vergadering, welke gepresi deerd werd door de heer Smeenk, daar mr. van £chaik wegens lichte ongesteldheid verhinderd was, is verdaagd tot hedenmiddag. Oesters en kreeft voor iedereen beschikbaar In de Staatscourant van gisteren J peringen. Hetzelfde geldt voor kaas is gepubliceerd de „beschikking ho recabedrijven 1948" vaji de Minister van Landbouw, waarin de nieuwe regeling*is vastgelegd, voor de ver zorging der maaltijden in hotels en restaurants Volgens de nieuwe voorschriften mogen warme maaltijden in het al gemeen uit ten hoogste vier gan gen t.w. voorgerecht, soep, hoofd- sdhotel en toespijs of fruit, bestaan. Het toevoegen van een vijfde gang is slechts toegestaan, indien deze bestaat uit oesters, kievitseieren, verse kreeft, asperges, haring of fruit. Geen gebakken aardappelen Buiten de hoofdschotel mag geen vlees worden verstrekt bij of ver werkt in soep of nagerecht. Bij de bereiding van aardappelen mogen geen voedingsvetten worden ver werkt, zodat gebakken aardappelen van het menu verdwijnen, Patates- frites mogen alleen in inrichtingen worden bereid, die daarvoor een speciale toewijzing ontvangen. Het verbruik van voedingsvetten wordt beperkt. Zo mag boter-saus slechts worden verstrekt bij de hoofdschotel Deze saus dient minder dan 50% voedingsvetten te bevatten, Gesmol ten boter mag niet verstrekt wor den. In of bij de toespijs mag geen voedingsvet worden verwerkt of verstrekt. De vleesportie per warme maal tijd voor de volksrestaurants en ca- fetarias (prijsklasse A en B) wordt gebracht op 75- gram (vers gewogen zonder been) of 112H gram (vers ge wogen met been) Voor de restau rants der overige prijsklasse wordt de vleesportie per warme maaltijd gebracht op 90 gram, resp 135 gram Het aantal dagschotels op de menu kaart mag ten hoogste tien bedrage. Voor de koffiemaltijd geldt een maximale vleesport# van 50 gram en/of 15 gram voedingsvetten. Het aantal vleesloze dagen blijft ge handhaafd op twee, namelijk Dins dag en Vrijdag. Ook geen saucijzenbroodjes Voorts is het verboden gerechten, geheel of gedeeltelijk bestaande of bereid uit vlees met eieren in her kenbare vorm te verstrekken. Dit verbod geldt alleen niet voor uit smijters. Saucijzenbroodjes en daar mee gelijk te stePen producten mo gen niet verstrekt worden evenmin als op bon gedistribueerde versna- of producten, waarin kaas is ver werkt, behalve in logies-verstrekken- de bedrijven bij het ontbijt. Anders dan als deel van of verwerkt in een maaltijd en als broodbelegging, mag vlees niet verstrekt worden (b.v. een bal gehakt) het verstrekken van be legde broodjes met -Vlees blijft toe gestaan met een hoeveelheid vlees volgens reeds bestaande normen. Het verstrekken van koffie of thee als drank is slechts geoorloofd, in dien in de betreffende inrichting ge legenheid bestaat, koffie en thee per kop te betrekken, dus niet uit sluitend per potje of met complet. Bij thee-complet of koffie-complet mag ten hoogste 40 gram gebak of koekjes worden verstrekt. Voorts bevat de beschikking een aantal voorschriften betreffende het in voorraad hebben van distributie producten. Het voorhanden hebben van producten, waarvoor geen toe wijzingen zijn verstrekt, is thans ook voor hotels en restaurants ver boden. De nieuwe beschikking maakt het mogelijk ook tegen de verbrui ker, die zich zijnerzijds niet aan de voorschriften houdt, op te treden KALM ASPECT OP DE BEURS. Bij opening bleek het koerspeil der toonaangevende fondsen op de effectenmarkt algemeen iets bene den 't vorige slotpeil te liggen, doch na de eerste tape trad er enig herstel in, zonder dat evenwel daardoor het kalme aspect van de markt zich wij zigde. Vergeleken met Maandag was er echter iets meer animo te consta teren. Ook was het koerspeil aan iets meer fluctuaties onderhevig doch per saldo lageir de slotnoteringen voor verscheidene fondsen toch wederom iets beneden het peil van gisteren. De omzet kwam echter naar het zich liet aanzien, wel nauwelijks boven het peil van Maandag uit, toen voor ruim 1 millioen gulden aandelen werd omgezet, terwijl op de obliga- tiemarkt een record omzet werd ge boekt van ruim 5 millioen gulden, grotendeels als gevolg van ruime ver handelingen van de conversielening 1947 en de investeringscertificaten. Grote belangstelling ging gisteren uit naar de scheepvaarthoek, waar het gepubliceerde bericht omtrent een dividendvoorstel van 9 pet der Java- China Pakketvaart-lijnen sterk de aandacht trok. Prolongatie 2 yK pet. Er is veel goeds verricht Op de laatste nationale bijeen komst van de „Hark" heeft de heer C. Jongkoen, directeur der stichting Nationale Hulpactie Rode Kruis (H. A.R.K.) verslag uitgebracht over wat de stichting tot leniging van de ma teriële noden voor de Nederlandse bevolking deed. i 1945 werden gedistribueerd 5.031.830 stuks goederen, in 1946 11.509.499 en in 1947 1.311.358, totaal 17.852.687 stuks, vertegenwoordigen de op basis van de detailhandelprjj- zen 1939 een waarde van meer dan honderd millioen gulden. Als bijzonderheid vermeldde spr., dat behalve textielgoederen, schoe nen enz. bij de Hark aankwamen en door haar werden gedistribueerd een honderdtal barakken bestemd voor Walcheren, 800 „aermo"-garnituren (demontabele huis- en slaapkamerin richtingen), 165 naaimachines, ca. 15.000 petroleumkacheltjes, ongeveer 1500 rijwielen, 200.000 stuks keuken gerei, ruim 100 auto's, 40 ambulance aanhangwagens, 50 nieuwe Scott-mo- torrijwielen .en zelfs een complete nieuwe vliegmachine, geschenk voor de Nationale Luchtvaartschool. Alle reliefgoederen werden gratis aan de noodlijdenden in Nederland uitgereiltf. Behalve de goederen, die aan ons waren geadresseerd, aldus spr., kwa men meer dan 75.000 colli goederen bij ons aan, bestemd voor I.K.B., Ca tholic Welfare, Kinderbescherming en vele andere instellingen. Deze colli werden aan de geadresseerden door gezonden. In het groot kwamen de volgende adopties tot stand: Friesland zorgde voor Gelderland, Groningen en Dren te voor Limburg, Overijssel voor Zeeland, Gelderland en Limburg, Utrecht voor Zeeland en Limburg, Zuid-Holland voor Noord-Brabant en Zeeland, en Noord-Holand voor N. Brabant en Gelderland. De grote ste den adopteerden zwaar getroffen steden in de noodgebieden. Zo ging het ook met de minder grote en met de kleine plaatsen. Meer dan 170.000 ton meubilaire goeren of wel ca. an derhalf milioen stuks, benevens gro te partijen glas, gereedschappen etc. gingen binnen vier a vijf maanden naar hen, die ze het meest nodig hadden. Ondanks de grote steun is het echter niet mogelijk geweest alle nood te lenigen. Op 31 Mei 1947 eindigden de werk zaamheden van de HARK, wat de goederenverdeling betreft feitelijk. KUNSTMATIGE BEVRUCHTING VAN RUNDVEE. Practisch de gehele veestapel van Walcheren ging tijdens de oorlog verloren. Na de droogmaking werd Walcheren langzam'erhanc^ weer met vee bevolkt. Hiertoe deden deskun digen vooral in Friesland en Noprd- Holland aankopen, waarbij er op gelet werd een zo goed mogelijke veestapel terug te krijgen. Bij de veeaankoop werd in het bijzonder gelet op de afwezigheid van T.B.C. Door verschillende maatregelen kon worden bereikt, dat het eiland een T.B.C.-vrije veestapel kreeg. Moeilijker was echter te consta teren, of het gekochte veereen goe de .melkproductie had en of de die ren al dan niet besmet waren met geslachtsziekte. De boeren in Fries land en Noord Holland verkochten bovendien niet hun beste exempla ren. Daardoor heeft zich op het eiland het euvel van de besmette lijke onvruchtbaarheid van rundvee voorgedaan, dat steeds onrustbaren der vormen aannam. Ook vroeger werd dit wel geconstateerd, de ziekte bleef toen gewoonlijk beperkt tot de stal. De rijksveeteeltconsulent voor Zeeland en enige veehouders beslo ten tot ingrijpende maatregelen. Er werd een kleine commissie in het leven geroepen, voorlopig nog zon der verenigingsverband (men hoopt in de herfst te beginnen met de op bouw van een vereniging), die be werkte, dat met kunstmatige inse minatie op Walcheren kon worden begonnen. Een inseminatoris opge leid en alle hulpmiddelen zijn aan geschaft. Deze week is rrret deze kunstmatige bevruchting begonnen. Reeds zijn ongeveer 500 koeien door circa 150 veehouders voor directe deelname opgegeven. Het getal, dat van December af zal meedoen, is be langrijk groter. Voordeling zaakje voor de regering. Nu de liquidatie der stichting haar voltooiing nadert is komen vast te staan, dat er ondanks de vele moei lijkheden een batig saldo zal zyn. Door het liquidatiebestuur werd dan ook besloten 500.000 in 's lands schatkist terug te storten. Deze te rugstorting in aanmerking genomen heeft de stichting nationale HARK ten behoeve van de financiering van haar gehele organisatie van 1944 af van de Nederlandse regering een be drag van 1.834.437 ontvangen. De HARK heeft aan goederen verspreid voor een waarde van meer dan 100 millioen. De kosten van distributie hebben dus voor de Nederlandse re gering bedragen slechts 1.8 pet. Vlees niet de bon van Misschien verhoging van het rantsoen In de jaarvergadering van de Friese Slagershond, te Leeuwarden gehouden, waarschuwde man. Mans- holt voor een te groot optimism^ t.a.v. de afschaffing der rantsoene ring van vlees, welkeafschaffing zeer grote onrust tengevolge zou hebben. Onze vleespositie toch is afhankelijk van de toestand op de graanmarkt, terwijl de toekomstige veevoederimport weer zal afhangen van onze deviezenpositie. Met grote waardering sprak de misister over de Marshall-hulp, waardoor wij in staat zijn geweest al het beschikbare veevoeder te kopen en te betalen. Van Juli 1948 tot Juli 1949 ver wachten wij een vleesp.roductie van 200.000 ton geslacht gewicht, inclu sief huisslaohting, waartegenover 'n behoefte staat van 192.000 ton, vol gens de tegenwoordige rarftsoenen van 200 gram met de zelfvoorzie ning. Als de eigen productie dus niet groter wordt kunnen de rantsoenen niet worden verhoogd. Overschot van vlees zullen wij pas krijgen als er voldoende veevoeder is. Aan deze rede waren enkele me dedelingen vooraf gegaan. O.m. werd mededeling gedaan van het feit, dat er uit de lopende import geen schaapsvlees meer komt; dat er dit jaar geen kans bestaat dat het vlees van de bon gaat. Wel is er een kans, dat het rantspen in de toekomst wordt verhoogd tot 600 gram in de 14 dagen. 25 Textielpunten? Zoals tegen het einde van elk kwartaal zitten ook thans de in stanties welke betrokken zijn bij de productie en distributie van textiel goederen te wikken en te wegen hoeveel punten aan te wijzen per 1 Juli. Naar het H.K.D. verneemt, is de kans groot,«dat er op die datum we derom 25 punten beschikbaar wor den gesteld. Een beslissing dienaan gaande zal binnen enkele dagen worden genomen. WAAROM? Het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters heeft aan de Minister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is de minister bereid aan de Ka mer mededeling te doen van de „aanbevelingen" 'der Zesmogendhe- den-conferentie te Londen, waarmee de regering blijkens de persorga nen verklaard heeft accoord te gaan? 2. Om welke reden heeft de mi nister niet, alvorens deze belang rijke, het land en de Kamer later bindende, beslissing tot accoordver- klaring te nemen, contact met Kamer, eventueel in de vorm ener vertrouwelijke mededeling, gezocht? .Binnenkort zal een landelijke bij eènkomst van ulle katholieke volks dansers worden gehquden om de de finitieve organisatievorm van deze beweging te bepalen. De Katholiek Jeugdraad heeft zijn volle mede werking toegezegd, waardoor de mo gelijkheid tot oprichting van leiders- cursussen is geopend. Het aantal katholieke volksdan- EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 48) Kon ik maar heengaan! Maar mijn zintuigen zijn als in een ban gevan gen; ik geloof, dat ik zelfs niet meer lopen kan. Mijn ledematen zijn lood zwaar. Hij houdt zijn arm om haar heengeslagen, zij legt haar arm om zijn hals. Beider ogen zijn gesloten, de hoofden neigen zich naar elkan der... zij zijn één... in berouw... in schuld.».in liefde. Het eeuwige erbarmen! Het beeld grijpt me zo in de ziel, dat de vraag zelfs niet in me op komt, hoe die twee bij elkaar zijn gekomen, hoe zij elkaar hebben ge vonden. Van boom tot boom strompel ik langs de weg. Ik ben al vlak in hun nabijheid. .Misschien ben ik een spion, en dat is onwaardig. Maar ik handel ais onder hypnose; ik kan niet terug. Misschien kan ik ook helpen. De jongen stond op. „Laten we gaan, Liese!" Zij zonk voor hem op de grond en omklemde zijn knieën. Emil wendde een weinig het hoofd af en zag mij. Hij schrok niet, maar zei rustig: „Daar is mijnheer Hubertus." Het meisje kwam snel en ver schrikt overeind. Ik deed een stap naderbij en nam mijn hoed af. „Vergeef u me. Ik wilde u niet doen schrikken: Ik kwam heel toevallig hierheen. Ik zou u beiden graag hel pen, als het in mijn macht ligt!" „Hij is goed voor mij geweest!" zei het meisje. „Ze zouden me ver moord hebben, als hij er niet ge weest was." Emil knikte. „Ik weet het. Maar ziet u, mijn heer Hubertus, er zal niet veel meer te helpen zijn. Elisabeth moet hier weg; je weet anders niet wat er nog gebeurt." „Ja- zei moet hier weg; dat is noodzakelijk!" zei ik. Emil vertelde, en hij sprak tot mijn verwondering heel rustig en zonder opwinding, zo zakelijk als iemand die alles goed overwogen heeft: „Ik ben teruggekomen, omdat ik het niet langer meer uithield. Eli sabeth is aHijd mijn enige liefde ge weest. Dat met die andere was 'n dwaasheid, die dan ook zwaar genoeg gestraft is Vier dagen gele den ben ik teruggekeerd. Ik heb Elisabeth hier bij het kruis opge wacht; ik wist, dat ze hier moest ko men voor de lamp. Ze heeft me toen eten gebracht, en geslapen heb ik in het woud. Gisteren, mijnheer Huber tus, hebt u mij ontdekt. Ik wist toen niet, wat ik doen moest. Maar nu weet ik het. Zo kan het niet langer meer. Elisabeth breng ik naar de stad. Ik zal u haar adres geven, mijnheer Hubertus en geeft u dat alstublieft aan moeder Ranke. Maar buiten haar mag niemand weten, waar Elisabeth is, ook mijnheer Balthassar niet" „Ik wil dat alles graag doen en ook het stilzwijgen bewaren wat betreft Ehsabeth. Emil Bönisoh wendde zich af. „Mijnheer Hubertus, als u wist, hoe slecht ik ben zoudt u niet zo vrien delijk met me spreken." Het meisje liet zich weer voor hem neervallen en omklemde opnieuw zijn kieeën. „Hij is niet slecht... hij is niet slecht!" Opnieuw wendde Emil zich tot mij. „Als ik dat met Elisabeth in orde heb gemaakt, kom ik terug. En dan zal ik ook hier alles in orde maken." „Dat mag je niet Emü, dat mag je niet!" „Ik moet!" zei hij. „Laat me nu rustig gaan, mijnheer Hubertus; ik loop niet weg, ik kom terug. Dit ene kunt u mijnheer Balthassar zeggen: degene, die mijn vader zijn geld ont stolen en de houtzagerij in brand ge stoken heeft, ben ik!" „Emil Bönisch!" Het meisje gilde en viel languit op de grond; haar lichaam schokte. „Het moest er uit!" zei de jongen hees, „het baat niet; het is anders niet om uit te houden. En aange zien er hier een kruis staat, is dit een plaats om te biechten. Zij daar heeft me ook alles opgebiecht.'- Ik kon slechts met moeite zeggen: „EnEmil Bönischen Bian- ca?" „Neen! Dat heb ik niet gedaan!" Zijn stem was metaalhard, toen hij dit zei. „Wie heeft Bianco vermoord?" „Dat^zeg ik niet!" Zwijgen. Slechts een vogeltje tjilpte. „Sta op, Liese we gaan! Overmor gen ben ik weer terug, mijnheer Hubertus." Hij sloeg zijn arm om het snik kende meisje en leidde haar weg. Ik hield hen niet tegen. Ik bleef nog een ogenblik bewegenloos staan, toen knielde ik op de bank, die onder het kruis stond. Langzame terugweg. Duizenderlei gedachten. Hoe zwaar moet het dit meisje ge vallen zijn, toen ze met haar olie- kruikje naar het kruis schreed zon der maagdenkrans, waarop de gehele gemeente vertrouwde. Eens zou zij voor haar diensten een witzijden bruidskleed ontvangen Maar hij, die zij beminde, had haar verraden en verlaten, en de ander, aan wie zij zich tóen vergooide, had slechts met haar gespeeld. Nu liep hij alweer sedert enige weken een paar vrouwelijke zomergasten ach terna en bekommerde zich niet meer om haar. Verwoeste jeugd! En altijd die angst voor de schande. Tot eens, toen zij weer met sid derende handen, bleek gelaat en neergeslagen ogen het lam je bijvulde hij uit het struikgewas op haar toe trad, hij, wie al haar liefde gold en die de oorzaak van al haar ellende was geworden. Hij was er weer... hij was teruggekeerd, gedreven door liefde en verlangen. En zij biechtten elkaar als twee schuld- beladenen hun zonden en vergaven elkaar en de Verlosser strekte zijn armen over hen uit. Met dat al was Emil Bönisch aan de dingen, waarvan het gerecht hem beschuldigde, n.l. diefstal en brand stichting, inderdaad schuldig. Het zal een harde slag zijn voor de oude Bö nisch, als hij dat verneemt. Die is er nog steeds niet over uitgeraasd dat zijn aanhouding verzocht is. WEERSVERWACHTING VRIJ VEEL WIND. Aanvankelijk tijdelijke opkla ringen, maar morgen weer toe nemende bewolking met later op de dag plaatselijk enige regen. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Zuid. sers, dat niet is aangesloten bij de in organisatieverband werkende groe pen, wordt op vier duizend geschat, verspreid in plataselijke afdelingen, gewestelijke en provinciale forma ties. Ze worden voornamelijk aan getroffen in Limburg, Brabant, Utrecht, Noord-Holland, de Betuwe en in enkele plaatsen van Zuid- Holland» De beoefening van de volks dans en van het volkslied vormen de hoofdpunten van hun program. Daar naast worden incidenteel ook enkele andere onderdelen van culturele ont spanning beoefend als declamatie, blokfluit en lekenspel. Ten einde tot meer eenheid te ko men is onlangs uit de leiders van de plaatselijke clubs en groeperingen een werkcomité gevormd, waarvan prof. dr. Smits van Waesberghe S.J. het voorzitterschap heeft aanvaard. Het secretariaat is gevestigd Ouden oord 12 in Utrecht. Dit comité heeft zich de% medewer king verzekerd van een 'commissie van deskundigen, waarin onder meer zitting hebben Gabriël Smit en dr. Ellerbeck. „Volkskr." EMISSIE DER N.V. ENKES TE LEID SCHEND AM Thans doet de Enkes N.V. (v.h. N.V. de Eerste Ned. Kogellager- en Schroevenfabriek) te Leidschen- dam een beroep op de kapitaal markt door uitgifte van f 211.900 aandelen aan toonder verdeeld in 652 aandelen van nominaal f 325, ten voUë delende in de winst over het boekjaar 1948 e.v., uitsluitend voor houders van reeds geplaatste aande len, in de verhouding van 1 nieuw op drie oude aandelen, tot de koers van 106 pet. In het prospectus deelt de directie mede, dat het tijdens de bezetting geleend verlies uit de reserve van f 275.000 en de winst over de jaren 1945 en 1946 gedelgd werd. Nieuwe machines moeten worden aange séhaft, waarvoor een bedrag vereist is, dat de te verwachten schade uit kering verre overtreft. Het gehele winstsaldo over het boekjaar 1947 ad f 207.718, inclusief het onverdeeld winstsaldo a.p van f 13.324, zal met de opbrengst van deze emissie aangewend worden voor aflossing van het bankcrediet en voor nieuwe aanschaffingen. Het voornemen bestaat t.z.t. tot ver nieuwing van ne fabrieksgebouwen over te gaan. De vennootschap is van voldoende opdrachten voorzien en werkt thans bijna op volledige capaciteit, zodat de vooruitzichten voor 1348 een be vredigend resultaat wettigen. De bruto-winst over 1947 bedroeg f 885.119. Salarissen en algemene onkosten vergen f 506.279. Afgeschre ven wordt voor f 163.969. Aan inte rest en pensioenen wordt f 41.006 besteed. Het winst-saldo inclusief saldo inclusief saldo a.p. is groot f 207.718. DeVerkiezingen Hoe is de uitslag? Naast de vaak gewone propa ganda wordt thans de medewer king gevraagd voor de attractie ve propaganda-actie, welke de volgende week georganiseerd zal worden. Deze actie bestaat uit een lan delijke verspreiding bij alie Ka tholieken van formulieren, waar- »op men heeft in te vuiler. de uitslag der Verkiezingen, zoals men deze verwacht. Voor de K.V.P. is dit een mo-'ie propaganda. Schitterende prijzen kan men bij goede inzending verkrijgen, reeds tegen een klei ne finantiële bijdrage kan men aan de prijsvraag deelnemen. De opbrengst van de prijs vraag is voor de Jeugdzorg in getroffen Groesbeek. De actie hiervoor zal op Za terdag 26 Juni worden ingeluid door een lichtbaken van Pater H. de Greeve. De Centrale propagandalei- ding verwacht sportieve en vol ledige medewerking van alle af delingen. Ik heb Emil laten lopen; mocht ik dat? Ach, ik ben te suf nu om over dergelijke dingen te denken. Ik had me daar, op die vrijplaats boven, ook heus niet aan hem kunnen ver grijpen. Hij komt zeker terug. Ik bemerk, hoe snel ik loop. Ik ben bang alleen in het woud. Wan neer ik mijn woning zie liggen, her adem ik. Meteen komt vrouw Sturz naar buiten, en als ze mij ziet, schreewt zij me over tuin en weide toe: „Mijnheer Hubertus. u moet da delijk naar de houtzagerij komen. Mijnheer Balthassar laat u roepen. De oude Bönisch heeft zich opgehan gen!" ZEVENTIENDE HOOFDSTUK Ontzetting. Het lijk van de grijsaard lag uit gestrekt op de vloer van een lage hoevekamer met kleine raampjes. De helft van de lus, waarvan men de gehangene had losgesneden, hing nog aan de ijzeren haak. In de deur gluurden verslagen knechts en mei den. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2