3)e Rust aan de Palestijnse fronten Benelux-landen achter het Londens accoord In 74 gemeenten kent men geen woningnood Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD Hoofdredacteur: TH. WIL MER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAv» ii JUNI 1948 39ste JAARGANG No. 11415 LÖNDEN-ACCOORD COMPLEET OP FRANKRIJK NA Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20S26, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs £0.30 p. w., 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Katholieken en Prot. christelijken LJERSTEL van de oude coalitie *?*^schijnt uitgesloten, maar het is wenselijk, dat contact met de prot.- chr. partijen, trots verschil van in zicht omtrent de regeringspolitiek, onderhouden wordt." Aldus prof. mr. A. L. de Block in een rede, gehouden op een bijeen komst van het Katholiek Centrum voor Staatkundige Vorming. Wat prof. de Block hier beweert moest eigenlijk voor ieder, die ook maar iets van de geweldige ernst van deze'tijd begrijpt, vanzelfsprekend zijn. Doch feitelijk is het helemaal niet overbodig, dat het gezegd wordt. Waarom is het wenselijk (wij zou- den zelfs «willen zeggen: noodzake lijk), dat onzerzijds contact met de prot.-chr. partijen onderhouden wordt? Niet om het belang van de katho lieken als zodanig. Niet om het belang van de prot.- chr. als zodanig. Maar om het belang van héél het Nederlandse volk. Om de plicht, die de katholieken met de prot.-chr. gemeen hebben de plicht n.l., om er waar no dig, ook door gemeenschappelijk op treden voor te waken, dat in ons vaderland iedereen zowel indivi dueel als gezamenlijk met gelijkge zinden God kan dienen op alle levensterrein: dat er in Nederland is een rechtsstaat, waarin heerst eer bied voor de mens, de menselijke persoonlijkheid, het individu. Zeker, ook in niet-katholieke en niet-prot. chr. partijen zijn er God zij dank velen, die erkennen de hier bedoelde rechten van de mens. Het zou lasterlijk zijn, iets anders te beweren. Maar de erkenning van die rechten- is toch het diepst gefundeerd en het sterkst verankerd bij hen, die "als de bron dier rechten aanvaarden de ab solute souvereiniteit Gods, en voor wie deze aanvaarding de principiële basis is van hun -partijvorming. Dat deze ethische inhoud van de principieel-christelijke politiek ook doordringe in het bewustzijn van héél het volk en daarin tot practische beleving kome, moet natuurlijk ons streven zijn. Ons streven in het waarachtig belang van het Nederlandse volk. Meningsverschil in de K.V.P. DROF. Romme constateerde verle- den week in een artikel in de „Volkskrant", dat niet alléén in de K.V.P., maar in elke bestaande Neder landse partij verschillen van mening zijn op belangrijke onderdelen: „Men zie b.v., ojn buiten de K.V.P. het oog te laten gaan, naar de meningsverschillen in de Anti- Revolutionnaire Partij over de,pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, naar de botsing van meningen in de Partij voor Vrijheid en Demo cratie over de Indonesische poli tiek, naar verschil van inzicht in de Partij van de Arbeid over het vraagstuk der socialisatie, naar de Christelijk-Historische Partij over de houding,'welke in de practische politiek behoort te worden ingeno men in de zaak van het gezantschap bij de H. Stoel". Dat is allemaal waar, maar.... in genoemde andere partijen hebben de bestaande meningsverschillen nu niet geleid tot een scheiding door het in dienen van een afzonderlijke lijst. In de K.V.P. wel! Hoe komt dat? Er is de laatste weken breed gedis cussieerd, in en buiten de pers,-over de vraag, of minderheden, ontevrede nen over dfe gang van zaken, dissi denten of hoe men degenen, die het met de partijleiding niet eens zijn, ook noemen wil in de K.V.P. wel voldoende mogelijkheden hebben, hun inzichten uiteen te zetten, te ver dedigen, te propageren. Verleden week is er een radioge sprek over deze vraag gehouden door de voorzitter der K.V.P., de heer W. J. Andriessen en mr. Vogelaar, een uit de jongere katholieke intellec tuelen? De heer Andriessen beantwoordde de bovengestelde vraag bevestigend, mr. Vogelaar gaf er een ontkennend antwoord op. Wij scharen ons aan de zijde van mr Vogelaar. Men kan theoretisch beredenerer, dat de be doelde mogelijkheden in voldoende mate aanwezig zijn, in de préetijk kunnen ze echter o.i. vaak moeilijk of zelfs helemaal niet worden gehan teerd. Doch: dat zal anders worden. Aan het einde van het radiogesprek van verleden Vrijdag zeide de heer Andriessen dhgeveer het volgende: Ik blijf van mening, dat ook in de huidigè organisatie der K.V.P. een minderheid voldoende mogelijkheden bezit om te trachten haar mening ver der te verspreiden, maar ik erken, dat die mogelijkheden feitelijk niet door de betrokkenen worden benut en dat er daarom andere, meer doel treffende mogelijkheden moeten wor den gevormd. Na deze verklaring moeten we vóór de verkiezing maar niet verder dok ieren. Er is nu iets anders te doen. Nu aïle man een macht ingespannen het doel, de K.V.P. lijst 1 zo groot «n sterk mogelijk uit de stem bus te doen komen! JN EEN MAANDAGAVOND door de staat Israël uitgegeven officieel com muniqué wordt medegedeeld, dat „aan alle fronten, behalve aan het Zuidelijk front, waar het Egyptische leger het bestand heeft geschonden door tot 2 maal toe het vuur te openen, rust heerst". Bernadotte onderhandelt De waarnemers van de Verenigde Volkeren zijn uit Tel-Aviv naar de fronten vertrokken om wapenstil- standsmoeilijkheden op te lossen. Zij zullen zich bezighouden met militaire kwesties en met het vervper van voorraden levensmiddelen. Zij zullen beslissingen nemen over de oogst in Niemandsland, waarop Joden en Ara bieren het oog richter). Amerikaanse marine-officieren in specteren de schepen, die nu in Pa lestina 'aankomen, om te voorkomen, dat de wapenstilstandvoorwaarden worden geschonden. Gisteren werden 180 Joden van 18 tot 45 jaar, die met- het schip „Kekma" aankwamen, naar het kamp Hadera ten Noorden van Tel-Aviv gezonden. Hier worden zij voor de duur van de wapenstilstand geïnterneerd. Er waren 400 Joden op het schip.. De vrouwen, kinderen en oudere mannen konden na hun ont scheping gaan waar zij wilden. Graaf Bernadotte is, met zijn witte vliegtuig naar het Griekse eiland Rho- dos gevlogen om er zijn hoofdkwar tier op te slaan. Hier zal hij onder handelen met Joden en Arabieren met het doel na de wapenstilstand de vrede te tekenen. In Arabische krin gen gelooft men niet, dat Bernadotte zal slagen. Nog steeds verzetten' de Arabieren zich tegen ^en onafhanke lijke staat die reeds door verschillen de landen is erkend. En de Joden zul len met minder dan volledige onaf. hankelijkheid niet tevreden zijn. De nieuwe heren te Praag zapotocky belast met kabinetsformatie. De nieuwe president van Tsjecho- Slowakije, de communist Klement Gottwald, heeft Zapotocky belast met de vorming van een nieuwe re gering. Zapotocky heeft een indrukwekken de staat van dienst als communist, welke reeds spoedig na de bolsjewisti sche revolutie in Rusland een aan vang nam. Antonin Zapotocky werd in 1884 geboren en bekwaamde zich op ge paste leeftijd in het metselaarsvak. Al spoedig toonde hij zich een ijverig voorvechter van de sociaal-democra tische jeugd. Deze springplank bracht hem in de sociaal-democratische vak bond, waar hij voor werkte tot de wereldoorlog uitbrak. Na de eerste wereldoorlog helde hij over naar het communisme en woonde, dat begin sel getrouw, het eerste congres van de internationale te Moskou hij. Bij het uitvoeren van een staking be landde hij voor enkele jaren in de gevangenis. Van het ogenblik zijner invrijheidstelling af begon hij de spor ten van de ladder in de communisti sche partij één voor één op te klim men. Tijdens de Duitse bezetting raakte hij bij zijn vlucht naar het bui tenland in handen van de Nazi's. De Russen hebben hem op kun verove ringstocht uit Sachsenhausen bevrijd. Korte tijd daarna verscheen Zapo tocky opnieuw te Praag en hervatte zijn arbeid in de vakbond. Als- zoda nig k\£am hij in het parlement en na de Februari-gebeurtenissen werd hij vice-minister-president in de rege- ring-Gottwédd. Burgemeester mr Arn. J. d'Ailly is Vrijdag op uitnodiging va'n burge meester ODwyer om de viering van het 50 jarig bestaan van de stad New-York bij te wonen, te New- York aangekomen, waar hij op het vliegveld werd begroet door de hoofdcommissaris van politie, Wal- lander. De aankomst op het stad huis: v.l.n.r. De Nederlandse vice- consul C. Haver Droezen, burge meester d'Ailly en de hoofdcom missaris van Politie Wallander. DE SCHOOLSTRIJD IN HONGARIJE. Duizenden personen hebben gister avond voor kerken te Boedapest een demonstratie gehouden tegen de na tionalisatie van de confessionele scho len. Zij zongeil liederen en baden „voor ons zieke vaderland". De me nigte juichte kardinaal Mindszenthy, de Rooms-Katholieke primaat van Hongarije, toe, roepend: „Wij willen onze scholen voor onszelf houden". I£p politie beval de menigte daarop uiteen te gaan, hetgeen deze weiger de. Daarop verschenen vliegende poli- tie-brigaden met machinegeweren, waarna de menigte langzaam uiteen ging. Veertien personen werden gear resteerd. Koning Gustaaf V van Zweden viert morgen zijn negentigste ver jaardag. ^^E REGERINGEN der Beneux-lan den hebben gisteren de Britse rege ring officieel op de hoogste gesteld van haar besluit de aanbevelingen der zes mogendheden, de vorige maand in Londen betreffende West- Duitsland opgesteld, ten volle te aan vaarden. Tijdens een kort bezoek van de Nederlandse en Belgische ambas sadeurs en van de gezant van Luxem burg aan de Britse* minister van Bui tenlandse Zaken, Bevin, werd hier van mededeling gedaan. Bevin dank te voor „deze welkome mededeling" en voor de samenwerking, welke bij de besprekingen te Londen de Bene- lux-delegatie heeft betoond. Het wachten is nu op Frankrijk De aanbevelingen van Londen zijn thans door vijf der zes partners van s4e besprekingen goedgekeurd. De regeringen van Engeland en de Ver. Staten hechtten daaraan reeds eerder haar goedkeuring. In feite heeft ook de kabinetsraad te Parijs het beleid van minister Bidault goedgekeurd. Daar echter.het bestaan der rege- ring-Schuman practisch afhangt van de stemming in het parlement over de aanbevelingen, heeft de Franse regering haar definitieve beslissing nog niet bekend gemaakt. Generaal Clay heeft gisteren me degedeeld, dat de besprekingen over de vorming van een West-Duitse re gering met de premiers der West- Duitse staten onmiddellijk na beëin diging van" het debat in de Franse Nationale Vergadering zullen aan vangen. Dit schijnt er op te wijzen, dat Engeland en de Ver. Staten voor nemens zijn, onafhankelijk van de uit slag der stemming in de Assemblé, hun plannen door te zetten. VOORLOPIGE REGERING. Gisteravond heeft generaal Clay op een persconferentie medegedeeld, dat de huidige bestuursraad als regering zal optreden, totdat West-Duitsland zich een nieuwe regering zal hebben gekozen. Clay deelde voorts mede, dat de reeds langs voorspelde geld- hervorming uitgevoerd zou worden on afhankelijk van de uitslag der be sprekingen over fusie van de drie zones. Met de Duitse leiders was nog niet over geld- of belastinghervor ming gesproken, maar deze kwestie zou in een vergadering van heden ochtend ter sprake komen. Volgens een zeer betrouwbare bron in kringen van het Amerikaanse mi litaire bestuur, aldus meldt Reuter uit Rrankfort, zal binnenkort aan de Duitse leiders door de Amerikaanse autoriteiten een bezettingsstatuut worden voorgelegd. Naar ujt genoem de bron verluidde zou dit statuut, evenals een Brits "en een Frans ont werp, de Duitsers in het Westen voor het eerst sedert het einde van de oorlog een omschrijving geven van hun wettelijke status. VAN KLEFFENS BIJ MARSHALL OVER INDONESIë. De Nederlandse ambassadeur, mr. E. van Kleffene, heeft gisteren een onderhoud van 85 minuten gehad met minister Marshall. De toestand in Ne- derlandsch Indië werd besproken. SIGARETTEN EN MÜNT- STABILITEIT. Te Hamburg zijn gisteren bij de Rijksbank drie zwaar bewaakte Brit se vrachtauto's aangekomen, die, naar men meent, het nieuwe Duitse geld bevatten. De hele straat waar het gebouw is gevestigd, was afge zet toen de houten kisten werden gelost. De bezettingsautoriteiten zullen ongeveer twintigduizend ton Ame rikaanse tabak importeren om de rantsoenen van de Duitsers te kun nen verhogen. De tabak zal in Duit se fabrieken tot twintig milliard si garetten worden verwerkt. Waarschijnlijk hangt deze maatre gel samen met de geldhervorming. Een verlaging van de prijs van de si garetten op de zwarte markt zal het nieuwe geld meer stabiliteit geven. NOODWEER IN ZUID-ENGELAND. Maandagnamiddag heeft boven Zuid-Engeland een noodweer gewoed In afwisseling met onweersbuien kwamen'er tropische regenbuien los en vielen er hagelstenen èo groot als knikkers. Vele huizen werden door de bliksem getroffen. In verschillen de streken viel de electrische stroom uit. De 'bloesem sloeg o.a. op het dak van een school te Hatfield, waarin zich een vijfhonderdtal kinderen be vond, van wie echter niet een werd getroffen. Er werd nog meer slecht v/eer verwacht. In het kader der Marshallhulp is een nieuwe toewijzing voor Neder land bekend gemaakt 4en bedrage Van in totaal 4.183.905 dollars. Zij omvat blik, aan te kopen door de particuliere handel, ter waarde van 508.000 dollars, alsmede tarwe van de Commodity Credit Corp. ter waarde van 3.675. 905 dollars. Huwelijksvoorlichting Ook Haarlem bezit evenals Lei den de zegenrijke instelling van het „Katholiek bureau voor huwe- lij ks voorlichting". In Haarlem is de geestelijke leider de zeereerw. heer H. W. Agterof, se cretaris van het Bisdom; de medische leider dr. P. K. J. Tervooren. Hoe dit Bureau gewaardeerd wordt moge blijken uit enkele cijfers. Door de priester werden in het laat ste weekjaar 207 nieuwe gevallen be handeld; 198 mondeling, 9 schrifte lijk. In totaal werden bij hem dit jaar 335 bezoeken afgelegd. Dit getal over treft het aantal gevallen, omdat som tijds ook de wederpartij gehoord moest worden of omdat een geval, dat in vorige jaren reeds behandeld was, thans door wijziging der i standigheden een nieuwe spreking nodig had. In het zevende werkjaar van het Bureau werd 156 maal het spreekuur van de medische leider bezocht en 23 maal werd hem schriftelijk advies ge vraagd. Het aantal adviezen beliep dus 179, waarvan 150 nieuwe geval len. 92 maal waren het moeilijkheden vóór het huwelijk, 83 maal in en 4 maal buiten het huwelijk. Het groot ste aantal (113) kwam eigener bewe ging; 12 waren er gezonden door de geestelijke leider van het Bureau, 21 door de zielzorger, 3 door de medicus en 1 door de vroedvrouw. „Sint Bavo" en Kevelaer „Sint Bavo" van 13 Juni heeft een extra-nummer gewijd aan Kevelaer. Het artikel is van de zeereerw. heer J. Th. M. Kraakman, dat de vele vrien den van Kevelaer ongetwijfeld met heel veel interesse zullen lezen. Zouden de Broederschappen-van O. L. Vrouw van Kevelaer, die zovele jaren hun bedevaart niet hebben kun nen houden, niet kunnen overwegen, hun leden dit nummer van „Sint "Ba vo" te presenteren?- SCHOLEN MOGEN EXTRA-SUIKER ZELF DISTRIBUEREN. De besturen der lagere scholen kun nen tussen 4 Juli en 28 Augustas bij de plaatselijke ddstributiedien- sten een aanvraag indienen voor de 125 gram suiker, diq, zoals wij reeds meldden, ter gelegenheid van het regeringsjubileum aan de kinderen wordt verstrekt. Zelf moeten de schoolbesturen be palen of zij dit extraatje zullen uit reiken in de vorm van versnaperin gen of limonade. Per flesje limonade gazeuze is in het algemeen 25 gram suiker gemoeid. Voor andere feestelijkheden zul len geen speciale toewijzingen wor den verstrekt. PETROLEUMRAFFINADERU IN HAIFA GESLOTEN. De petroleumraffinaderij xan Hai fa, eigendom van de „Irak Petro leum Company", die in 1947 4 mil- lioen ton petroleum heeft geprodu ceerd, zal op 15 Juni 1948 defini tief worden gesloten. Naar aanlei ding van deze maatregel heeft de regering van Israël te Londen gepro testeerd. Zij beschuldigt Groot-Brit- tannië er van dóór dit besluit de nieuwe staat van de kostbare brand stof te willen beroven. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat de petroleum voortaan zal geraf fineerd worden in de fabriek te Kir- koek, in Irak, en dat een groot ge deelte van de productie rechtstreeks aan Transjordanië zal worden gele verd. Hoe wonderbaarlijk het ook klin ken moge aldus „Het Parool" dit is de uitkomst van de voorlopige telling, welke op 31 Mei 1947 gehou den werd: In 74 Nederlandse ge meenten heerst geen woningnood. Officieel heeft men op het minis terie op ons verzoek deze lijst met plaatsnamen, welke wij hieronder afdrukken, vastgesteld. Men heeft daarbij tot het begrip „geen woning nood" geconcludeerd, yanneer prac- tïSch gesproken het aantal gezinnen en het aantal woningen ovepeen- j stemden en daarnaast slechts een gering aantal z.g. alleenstaande per sonen in de gemeente vertoefden, die inwoning behoefden. Niet in de woninglijst werd opge nomen: de toestand van de wonin gen en ook niet de verhouding van de grootte van het gezin tot de groot te van de woning. Tenslotte vestigt men er de aandacht op, dat de tel ling met uitzondering van de provincie Zeeland voorlopig is. En hier zijn dan de 74 wonder ge meenten, 74 van de 1020, waar het allesoverheersende woningprobleem dus blijkbaar geen probleem is. Wie ze alle, zonder hulp van at lassen of rijwielkaarten, weet te vinden, kan zich een groot aard rijkskundige noemen. Het zijn: Adorp, Eenrum (Gr.), Kantens, Leens, Meeren, Usquert, Warffum, Kamerik, Kokenge, Ruwiel, Broek in Waterland, Egmond aan Zee, Ep'k- huizen, Graft, Hensbroek, Jisp, Koe dijk, Marken, Westwoud, Middelie, Midwoud, Monnikendam, Oosthüizen, Oostzaan, Oudendijk, De Rijp, Schel- linjgwoude, Schermerhorn, Warder, Wijde Wormer, Zaandijk, Zuid- en West-Schermer, Ammerstol, Snelre- waard, Tienhoven, Zegveld, Anke veen, Avenhorn, Beets, Barwouts- waarder, Den Bommel, Goudriaan, Goudswaard, Hagestein, Hey en Boeicop, Hekelingen, Nieuwe Tonge, Noordeloos, Opsterland, Oudenhoorn Piershil, Sad a. h. Haringvliet, Vierpolders, Westmaas, Brouwersha ven, Dreischor, Duivendijke, Eiker zee, Hoek, Hontenisse, Kerkwerve, Kortgene, Noordgouwe, Noordwelle, Scherpenisse, Serooskerke, Vogel waarde, Zierikzee, Zonnemaire, Te- gelen, Noordbeek. De 42-jarige ex-hulpagent bij de van de beruchte groep tien in de ja- rén 1942-1944, werkende onder het pseudonieum „De Vries" werd door het Bijzonder Gerechtshof veroor deeld tot levenslange gevangenis straf. Hij had zich in de bezettings jaren 'schuldig gemaakt aan verraad van Joden en het overleveren van Westdongeradeel, Varik, Cothen, Joodse goederen aan de Duitsers. Naar de „Nieuwe Gids" van heden morgen bericht, doet in financiële kringen het gerucht de ronde, dat Ne derland bij de regering der Ver enigde Staten een dollarlening van 250 milliben zou aanvragen. België zou hierbij zijn diensten als bemidde laar aanbieden. Jac. P. v. Term f Maandag is te Maastricht in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer Jac. P. van Term, die voor de oorlog bijna dertig jaar hoofdredac teur is geweest van de Limburger Koerier. Meer dan vijftig jaar heeft de heer van Term de Nederlandse Katholieke pers gediend. Hij is zijn loopbaan begonnen bij de Maasbode. Van 19' U tot 1907 was de heer van Term hoofdredac teur van de Gelderlander, daarna is hij hoofdredacteur van de Limburger Koerier geworden. De heer van Term was officier In de orde van Oranje-Nassau; Z. H. de Paus verleende hem de onderschei ding „Bene Merenti". Na 1940 heeft de heer van Term geen actief aandeel fneer gehad in de Nederlandse journalistiek. Grote bekendheid heeft de heer v. Term zich ook in het bijzonder ver worven door zijn grote kennis van de „Vrijmetselarij." In 1920 verscheen van hem „Ontstaan, streven en eind doel der Vrijmètselarij". DE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ MAAKT GEEN GEBRUIK VAN VERKIEZINGSZENDTIJD. Het secretariaat der K. V. P. deelt ons mede, dat /le katholieke volks partij geen gebruik zal maken van de drie keer vijftien minuten zend tijd, die de Radioréad in verband met de verkiezingen voor iedere politieke propagenda ter beschikking heeft gesteld. Dit besluit is geno men op grond van het feit, dat de Radioraad aan de toegestane zend tijd de voorwaarde .verbond, dat de politieke partijen niet aan de ver kiezingspropaganda via de micro foon van een omroeporganisatie zouden medewerken en dat zij zulke propaganda ook niet zouden aan moedigen. De gouverneur van Curasao, dr. P. A. Kasteer, heeft de staten van Curasao -medegedeeld, dat de Ne derlandse regering hem een functie in de buitenlandse dienst heeft aan geboden en dat hij in verband daar mede de volgende maand aftreedt als gouverneur van Curasao. VOORDRACHT PROF. ROMME TE BANDOENG. Zondagavond hièld prof. Romme in de kleine zaal van hotel Homann een lezing voor de deelnemers aan de federale conferentie te Bandoeng en andere genodigden. VERMISTE KEERDE TERUG. De Haarlemse gemeentewerkman P. C. van der M. die een week gele den met een gemeente-auto vertrok en sindsdien spoorloos verdwenen was, is, volgens- mededelingen van de Haarlemse politie, thans in de Spaar- nestad teruggekeerd en wel in de beste welstand, ofschoon zonder auto. De man heeft in Amersfoort reeds Maandag 7'Juni, de dag van zijn ver trek, een ongeluk, gehad waardoor de auto waarin hij reed, ernstig werd be schadigd. Hij durfde toen niet meer naar zijn woonplaats terug en bleef bijna een week lang „onder water". Zijn verlangen naar huis en haard werd echter met Iet verstrijken van de tijd en het opraken van zijn on derhoudsmiddelen sterker dan zijn vrees voor de gevolgen van het on geluk en tenslotte heeft hij zich met een bezwaard hart bij .ijn werkgeef ster, de gemeente Haarlem," aange meld. De man way reeds als vermist beschouwd en men vreesde dat hem een dodelijk ongeluk was overkomen. £en koMzitje.... Anderen vervelen wij in de regel dan het allermeest, wanneer wij met hen spreken over de aangelegenhe den, welke voor ons het belangwek kendst zijn. Eotvös.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1