MOEILIJKE KINDEREN Grote brand in A.T.O.-garage te Rotterdam 3iatte iUi WakkE^L te SASSENHEIM ZATERDAG 12 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Gisteravond is een geweldige brand uitgebroken in de loods „San Fran cisco" van de Holland—Amerika-lijn, gelegen langs de Zuidzijde van de Rijnhaven te Rotterdam. Wagens van de A. T. O., die daar haar garage voor de Praagdienst heeft, gingen ge heel in vlammen op en een grote hoeveelheid benzine en olie ging ver loren. De brandweer, die met veel materiaal aanwezig was ook drij vende spuiten namen aan het blus- singswerk deel heeft met meer dan 20 stralen en met schuimblus- sers het vuur bestreden Na twee uur was men de brand in zoverre mees ter, dat met de nablussing kon wor den begonnen. Omstreeks zeven uur merkten de bewoners van Katendrecht de brand in het z.g. Molukkencomplex, een en kele honderden meters lange beton nen loods van de H. A. L., waarvan de havenzijde na Dolle Dinsdag door de Duitsers was opgeblazen. De ravage is na de oorlog wegge ruimd en reeds was „Havenherstel" bezig aan de nieuwe kademuur, wel ke het mogelijk zou maken de lood sen aan de waterzijde weer te dich ten en bruikbaar te maken voor op slaggoederen. Aangezien de A.T.O. echter garageruimte nodig had en wegrijden van haar trucs en vracht auto's door onbevoegden langs de open zijde niet mogelijk- was, had zij een door betonnen schotten afge schoten deel van hét complex voor enige tijd gehuurd en bestemd voor de Praag-dienst. De aanwezigheid van die betonnen schotten is oorzaak geweest, dat de enorme vuurzee hier een halt werd toegeroepen is oorzaak geweest, dat de enorme vuurzee hier een halt werd toegeroepen en tot de onge veer 60 yn. lange ingeperkte ruimte beperkt bleef. Geen halve maatregelen. Zodra de bewoners van Katen drecht de brand ontdekten, namen zij geen halve maatregelen. Zij waar schuwden niet allen politie en braitd- weer, maar forceerden ook met ver eende krachten een van de loodsdeu- ren en toen ze eenmaal daar door heen waren en gewaar werden, dat een gêmakkelijk door het vuur be-, reikbare ruimte, die geheel met va ten bijzine gevuld was, eveneens was afgesloten, beproefden zij ook op deze deur hun krachten. Het gekikte eerst deze deur uit haar voegen te werken, toen zij een der vrachtwa gens als rammei gebruikt hadden. Nu werden alle hens opgetrom meld om te redden wat er te red den was. Ruim twintig wagens, klei nere zowel als grote schier onhan teerbare wagens werden door tien tallen helpers naar buiten geduwd en in de Veerlaan en de Delistraat in veiligheid gebracht. Ook zag men velen met volle en ledige benzinevaten rollen, die ver buiten bereik van het vuur werden BINNENLAND. 100 jaar is Geeske Kemp te Dok- kum geworden. De melk van de bon is het onder werp geweest van een nieuw vertoog van de Federatie van Melkhandela ren-organisaties aan de Minister van Landbouw. Een wagon van een goederen trein die blijkbaar uit de rails was geraakt, heeft gisternacht ter hoogte van Vogelenzang over een lengte van 250 M. de spoor-kussens van de lijn gebroken. Gevolg: enkel spoor rijden en vertraging. De uit Tsjecho-Slowakije ge vluchte studenten kunnen hun „door gangshuis", „Zuilerveld" te Oud-Zui len betrekken. Het is gereed, dank zij het Universitair Asyl-fonds De ge vluchte studenten worden echter door de Regering nog steeds vastge houden. Ook op de kust van Groningen zijn cólorado-kevers aangespoeld. Generaal Kruis is bevorderd tot ,generaal-majoor en tot luitenant-ge neraal bij de generale staf (hij was reeds tijdelijk luitenant-géneraal). Piet Kasteel zal in Juli als gou verneur-generaal van Curagao aftre den. Patentbrood wordt minder blank. Van regeringswege worden de bakkers verplicht 20 patent-' bloem van afwijkende, mindere kwa liteit te ontvangen, waardoor het patentbrood'minder blank zal zijn. Een borstbeeld van dr. Alphons Diepenbrock zal Vrijdag a.s. onthuld worden in het museum Boymans. Op het vliegveld Soesterberg zal op 30 Juni het gerestaureerde monument voor gevallen kameraden door prins Bernhard worden ont huld. De uitkering voor reis- en ver blijfkosten aan arbeiders die bij de herbouw werkzaam zijn, wordt stop gezet. De kosten zouden dan voor rekening van de aannemers komen. Een uitzondering zal echter worden gemaakt voor zwaar getroffen ge bieden, zoals bijvoorbeeld Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen. Voor de'inmaak zal dit jaar een extra rantsoen suiker worden ver strekt. In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor 500 gram suiker worden bekendgemaakt. Dr. Schwebel, tijdens de bezet ting Beauftragte voor Zuid-Holland zal op 17 Juni voor de parlementaire enquêtecommissie verschijnen. Hij zal worden gehoord over zijn con tact in 1945 en zijn onderhandelin gen met de door de Nederlandse re gering te Londen benoemde vertrou wensmannen, o.a. over het uitwerpen van voedselpakketten. De Philipsfabrieken telde einde jaars 34.100 werknemers, die geza menlijk 1H maal zóveel procuceerden als in 1939. In de laboratoria zijn o.a. 300 academisch opgeleiden onderzoe- Maar ten slotte werd de hitte on draaglijk en de geweldige rookont wikkeling de grauwe, torenhoge rookkolommen waren weldra langs de gehele rivier te zien dreigde de helpers te verstikken, zodat van verdere bergingspogingen moest worden afgezien. De brandweer was inmiddels met groot materiaal ter plaatse. Om streeks negen uur was het erste ge vaar geweken, maar een deel van het wagenpark was volkomen ver nield. Ook een groot aantal vaten olie en benzine werd een prooi der vlammen. De oorzaak van de brand is onbe kend. Mogelijk wordt geacht, dat iemand tegen het strenge verbod in gerookt heeft en een ^eindje sigaret achteloos heeft weggeworpen. ROSA BUSNACH SPOEDIG OP VRIJE VOETEN. Rosa Busnach, de 31-jari^l Joodse vrouw uit Amsterdam, tegen wie tal rijke aanwijzingen «van gepleegd verraad bestonden en die op 14 Mei voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam had terecht gestr - hoorde gistermiddag, nadat haar zaak met nieuwe getuigen voor de tweede keer was behandeld, het Hof onmid1- dellijk de volgende uitspraak doen: twee jaar gevangenisstraf met aftrek van zestien maanden voorinterne ring. Als haar, zoals gebruikelijk is een derde van de straf in de vorm van voorwaardelijke invrijheidsstel- ling wordt kwijtgescholden, zal zij dus spoedig op vrije voeten zijn. Verleden jaar werd Rosa Busnach voorlopig in vrijheid gesteld. In die tijd ontmoette zij een verdienstelijk illegaal werker, die gedurende de oorlog in Indië ondergronds werk heeft gedaan. Ongeveer een half jaar geleden is zij, toen er vele nieuwe beschuldigingen tegen haar waren ingebracht, opnieuw gearresteerd. Dinsdag is zij in de cel met de man in het huwelijk getreden. Gisterenmiddag zei verdachte, dat zij de hoop koesterde een nieuw en beter leven te beginnen. In welk op zicht dat beter zou moeten worden, is intussen niet geheel duidelijk ge worden, omdat zij alle beschuldigin gen van verraad hardnekkig bleef ontkennen. Het Hof achtte in de uitspraak wel iswaar. bewezen, dat zij aan de SD adressen heeft opgegeven van de Amsterdammer Nathan Abram (twee andere Joden zijn toen gearresteerd, van wie er een is omgekomen), maar ontsloeg haar voor dit verraad van rechtsvervolging, omdat zij in over macht had gehandeld. Wel is zij aan sprakelijk gesteld voor het aanwij zen van het echtpaar Canes'Wolff. DE OPLEIDING VOOR BEROEPS OFFICIEREN. Zoals bekend, zal 1 September a.s. de opleiding van de cadetten voorlopig zal een honderdtal worden toegelaten aan de Kon. Mil. Aca demie te Breda worden hervat na een onderbrebing van ruim acht jaar. Na overleg tussen de Minister van Oorlog en het gemeentebestuur van Breda is thans definitief beslo ten de K.M.A. wederom te vestigen in het, voor dit doel gereed te ma ken kasteel te Breda. Blijkens een brochure, samenge steld door het Ministerie van Oorlog (en desgewenst aan te vragen bij het bureau R. en V., Nieuwe Frede- rikskazerne, 's-Gravenhage) is wijze van onderricht aan toekomsti ge beroepsofficieren tegelijkertijd opnieuw geregeld. Snoep of limonade Tractatie schooljeugd bij het regerings-jubileum Ten einde bij te dragen tot de viering van het a.s. Regeringsjubi leum van H. M. de Koningin op scholen voor Voorbereidend en Ver plicht Lager Onderwijs heeft de Mi nister van Landbouw toestemming verleend, dat via de nog nader te instrueren plaatselijke distributie diensten toewijzingen zullen worden verstrekt overeenkomende met ma ximaal 125 gram suiker per leer ling. Deze toewijzingen moeten in een keer worden aangevraagd en wel tussen 4 Juli tot en met 28 Augus tus. De schoolbesturen zullen zelf kun nen bepalen op welke wijze zij deze tractatie zullen uitvoeren, hetzij door het verstrekken van versnaperingen, dan wel van versnaperingen en li monade. De kosten van deze tractatie kun nen niet voor rekening van de over heid worden gebracht, terwijl de honorering van de toewijzingen via het openbaar onderwijs door de ge meenten, voor het bijzonder onder wijs door de schoolbesturen in opt- vangst genomen worden. Voor andere feestelijkheden ter gelegenheid van het regeringsjubi leum zullen geen extra-toewijzingen worden verstrekt, zodat het voor buurtverenigingen of andere organi satoren geen zin heeft hiervoor ver zoeken bij de directie van de Voed selvoorziening van het .Ministerie van Landbouw of het Centraal Dis tributie-kantoor in te dienen of hier over te corresponderen. - ..verloren dagen", heette het vroeqer. Nu niet meer nu 1 iljn er "AKKERTJES"I Een paar per dag. wég pijn en narigheid! tussen ouders en kinderen zijn legio, de conflicten der kinderen met hun om geving op school en speel plaats komen dagelijks rw voor, en wat de kinderen kingen aan het verrichten. In 1947scms met zichzelve probe- Het spoorwegongeval bij Voorschoten Van de zijde der N.S. wordt me degedeeld, dat het onderzoek naar de oorzaak vari de ontsporing, die op 20 April j.l. tussen Voorschoten en Leiaschendam heeft plaats gehad, heeft uitgewezen, dat hier sprake is gew» csi van een z.g. spoorpatting Die wil zeggen het uitknikken van ct i rails uit hun normale stand. Ter plaatse van het ongeval be vond zich een proefvak van 180 me ter lengte, aangelegd volgens het z.g. systeem E. S. T., dat in ons land reeds sedert vele jaren over honder den kilometers lengte met goed ge volg in gebruik is, doch niet op de allerdrukste banen. In het buitenland evenwel vindt dit systeem E. S. T. op groote schaal toepassing. De buiten landse ervaring was «voor de NS. aar.it.'ding ook in ons land op een druk Lereden baanvak dit systeem op zijn bruikbaarheid te beproeven en te onderzoeken in hoeverre het gro tere onderhoud, dat dit spoor ver eist. za. opwegen tegen de geringe re aar.iegkosten. Het grotere onder houd bestaat o.m. uit de bijzondere zorg, c*ie moet worden besteed aan het openhouden van de voegen tus sen de spoorstaven, opdat men de uit zetting tengevolge van hoge tempe raturen kon meemaken, zonder on der te grote spanning te geraken. De wijdte der railvoegen was op het bedoelde baanvak voldoende voor normale Apriltemperaturen, doch het met het onderhoud belaste personeel heeft niet gerekend op de plotseling optredende warme dagen, tengevolge waarvan de railvoegen zich hebben gesloten en het spoor tenslotte door de grote spanning is „gespat". Hoewel het plotseling intre den van warme dagen op een abnor maal vroeg tijdstip als verzachtende omstandigheid is aan te merken, is wel gebleken, dat de grotere waak zaamheid deze spoorspatting voorko men had kunnen worden. Voorts is gebleken, dat de bestuurder van de trein, die aan de ontspoorde trein voorafging, bij aankomst in Leiden heeft gerapporteerd, dat het spoor op de bewuste plaats een kleine uitwij king vertoonde. Dit bericht is doel de stationschef te Leiden onmiddel lijk telefonisch doorgegeven aan Den Haag met de opdracht de bestuurder van de volgende trein' te waarschu wen om op deze plaats rekening te houden met een mogelijke onregel matigheid in het spoor. Helaas heeft dit bericht de bestuurder van de ont spoorde trein niet bereikt. OEGSTGEEST 50 JAAR GETROUWD. Dinsdag a.s. herdenken W. Th. Zandvliet en D. G. M. Zandvliet-Hols de dag dat zij 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. De heer Zandvliet, die nog enige jaren bezorger van 'ons bla'd is ge weest. is, evenals zijn echtgenote, nog kras. Gedurende „de bruidsdagen" mocht het gouden echtpaar zeer vele blijken van belangstelling ondervinden. Zo ontving men van de buren drie elec. kronen. SASSENHEIM SASSENHEIM GAAT KERMIS VIEREN. Evenals enkele weken geleden in Voorhout, zal op 16, 17 en 18 Juni a.s. in Sassenheim op het Haventer rein kermis gehouden worden en we zouden ons al sterk moeten vergis sen als de Sassenheimers daar geen vrolijke kermis van zouden maken! Jong en oud, groot en klein zullen deze drie dagen elkaar vinden in de mallemolens, bij de kop van Jut, de waarzeggerstent, de luchtschommel en alle andere*vermakelijkheden, die een kermis bieden kan. Het aardige van deze kermis is, dat de bezoekers van deze attracties tevens een zeer goed doel steunen. Deze kermis wordt n.l. geëxpoiteerd door het Apostolaat ter Zee, een in ternationale Katholieke organisatie, die d'e godsdienstige belangen van de Katholieke zeelieden en de cultu rele en sociale belangen van de zee man in het algemeen, zonder onder scheid van geloof of nationaliteit, in alle zeehavens ter wereld behartigt. In 64 havenplaatsen heeft het A. t. Z. zeemanstehuizen. Bovendien be zoeken zij de schepen, onderhouden een bibliotheek en stellen sociale verzorgsters aan, die de gezinnen der zeevarenden bezoeken. Door de oorlogshandelingen heeft dit prach tige sociale werk in Nederland ge voelige verliezen geleden. Zo zijn de tehuizen in onze 4 havensteden ver loren gegaan. Aan de opbouw en her inrichting is men thans weer begon nen, maar gebrek aan financiën drei gen hier een spaak in het wiel te ste ken. En nu krijgt Sassenheim een prachtige gelegenheid op originele wijze iets voor dit Apostolaat te doen en wij kennen de Sassenheimers- wel zo goed, dat ;.ij dit beroep op hun n edewerking niet te vcigeefs laten klinken, temeer niet daar zij zelf enorm veel pleizier van deze actie kunnen beleven. Heel Sassenheim gaat dus drie dagen kermis vieren- drie dagen lang zal het getingel der bellen en net lawaai d^r orgels, ver mengd met de zoete geur ui* olieaoj- lenkramen, iedereen er aan herin- en dat het Apostolaat fer Zee epn beroep doet op allen, die het belaag van ten dergelijk apo=-tiJaat inz '-n. Personalia. Voor het diploma costumière slaagden de dames C. M. Oudshoorn, A. v. d. Laan en A. van Teylingen. A.R.K.A. Donderdagavond hield de afd. Bloembollenstreek van de Aig. R.K. Ambtenarenvereniging haar jaarvergadering in het Bruine Paard te Sassenheim. De opkomst was niet slecht (ongeveer één derde). In deze vergadering bracht de heer OP HET HAVENTERREIN op 16, 17, 18 en 19 Juni a.s VELE EN MOOIE ATTRACTIES Matige prijzen! Gratis toegang tot het terrein! Het geheel is ten bate van het APOSTOLAAT TER ZEE Wanneer het doel van het huwelijk alleen maar v/as kinderen voort te brengen, dan zou het nog wel gaan, maar de ouders worden verwacht mensen voort te brengen en af te leveren voor maatschappij, en niet te vergeten, het blijvende gevolgen niet ernstig zyn. Maar of.het terecht komt of niet, in elk geval is in zulk een periode van moei lijkheden het leven er niet prettiger op geworden, noch voor de kinaereq noch voor de ouders. Als wé wil- sexuele en voorlichtings- opvoedingsmoeilijkheden te moeilijkheden, slecht eten, behandelen, moet men ook NIEUWE BOEKEN Tjeerd Adema, Avontuur in de Residentie Utrecht; Ant werpen, A. W. Bruna Zoon, nV.; Ir. Steensma beleeft span nende spionnage-avonturen in Den Haag. Een prettig boek, wol originele intrigue. Pearl S. Buck, Halt, Ame rika! Sexeproblemen in de U. S. A. Vert. uit het Amerikaans, Utrecht: Antwerpen, A. W. Bru na Zoon, n. De hier bepleite vrouwenemancipatie tast het wezen van de vrouw zo aan, dat het boek als onaanvaardbaar en anti-christelijk bestempeld moet worden. Jan Campert, Wier Den Haag, H. P. Leopold, (Leeuwen serie, deel 3) IV; Dit boek ,als roman niet zonder gebreken, is een grootse hymne aan Walche ren* Vera Caspary, Zonderlinger dan de waarheid. Vert;. uit het Engels, (Het Goede Boek, IV; Redacteur Ansell bewerkt de opheldering van een moord, waarbij zijn chef betrokken is. Hij trouwt met diens dochter. .Spannende detectiveroman. Drs. Ms. Sc. John Daniskas, Hector Berlioz. Geïll. m. reprod. A'dam, H. J. W. Becht, V. Duidelijk beeld van de kunst van Berlioz, ©en der geniaalste vertegenwoordigers der Roman tiek. Royaal geïllustreer. Anton van Duinkerken: Waar om ik zo denk,Het katho lieke leven van 1918 tot 1940 Utrecht; Brussel, Het Spectrum, IV: Waardevolle essays over re ligie, cultuur en politiek. Geen gemakkelijke lectuur, maar uitermate boeiend en belonend. Louis Fischer, Stalin en Gandhi Twee tekenen op 's wereld twee sprong. Vert. uit het Amerik. 's-Graveland, De Driehoek, IV; Politieke karakterschets, anti communistisch en Gandhi re serveloos idealiserend. Christen dom en katholicisme spelen geen rol. Dr. K. von Frisch: Gij en het Leven. Moderne biologie voor iedereen. Bewerkt naar het Duits. Geïll. met fig. en 4 platen A'dam, Scheltema Holke- ma, IV. Een onderhoudend boek over alle biologische aspecten. Jammer, dat bij zoveel schoons de Openbaring een gesloten boek blijkt. André Gide: De Immorallst. Vert. uit het Frans, A'dam. Em. Querido, IH; Een jong ka mergeleerde vergooit zijn weten schappelijke carrière en blijft stuurloos in het leven achter. Dit overbekende boek is goed vertaald. Sanne van Havelte: Het begon in een stortbui. A'dam, Van Holkema Warendorf, IVV.. Een meisje neemt een loopjon gen om van een lastige aanbid der af te komen. Die loopjon gen blijkt de ware Jacob! Ge noeglijke lectuur. Ernest Haycox: Liefde en strijd in Dakota. Vert. uit het Ameri kaans. Laren, A. G. Schoon- derbeek, IV; Het eerherstel van een in de Vrijheidsoorlog gede gradeerde officier. Aanvaard baar amusement. Jack Londen: Alaska Kid. Bewerkt naar het Amerikaans, Baarn, De Nederlandse Uit geverij. IVV. Om het .goud van Klondike. Veel spanning en een hooglied van lichaamskracht enr energie. Prof. J. D. Maes O.P., Gods dienst-Filosofie van het Com munisme Bussum, Paul Brand IV—V. 'Gebundelde artikelen. Vakkundig, helder en leesbaar. Herman de Man: Wonderlijke Ontmoetingen. Nijkerk, G. F. Callenbach, IVV. De Man's wonderlijke ontmoetingen in oorlogstijd, verteld voor de Cu- ragaose omroep en nu in het licht gegeven door zijn zoon Jo seph. Zeer aanbevolen. K. Norel en Dr. L. D. Terlaak Poot. De tyrannie verdrijven. Geïll. met foto's Wageningen, Zomer Keuning, IVV. In dit prachtige maar veel te kost bare boek valt veel te loven, ook al kon deze eerste „volle dige" geschiedenis van de oor logsjaren moeilijk anders dan brokkelig uitvallen. Stijl en verzorging zijn uitstekend. Dr. Th. Piket, S J.: De Ver eniging met God Bussum, Paul Brand, IVV. Onze roepihg tot het beschouwende gebed. Nuttig maar niet overtuigend. R. Plus, S.J.: De trouw aan de Genade. Vert. uit. het Frans; Wateringen, Klemann, V.; Een fijnzinnig ascetisch werkje van deze graag gelezen auteur, over heiligheid en genade. Dr. W. H. van de Pol: Het Christelijk Dilemma. Katholie ke KerkReformatie Roer mond; Maaseik J. J. Romen Zonen, IV. De fundamentele verschillen tussen katholicisme en protestantisme. Dit voortref felijk werk heeft voor beide par tijen veel verhelderends. Dr. P. H. Ritter JiT: Vertoog en Ontboezeming. Verzameld es sayistisch proza. Antwerpen. A. W. Bruna Zoon, III. Het beste essayistische en literaire proza van de populaire radiocri ticus werd hier verzameld, meesterlijk ingeleid door Anton van Duinkerken. Kenneth Robers: Dageraad der Vrijheid. Vert. uil het Amerik. Amsterdam, A. J. G. Streng- holt, IVV; Verdienstelijke historische roman over de vrij heidsoorlogen van de Amerika nen tegen de Engelsen. Terecht een best-seller. J. Sikkema: Dc Zoon maakt vrij. Roman uit het Wester kwartierGroningen, Jan Haan IV. Otje van Adel's strijd voor welvaart en evenwicht, met het einde een diep christelijk berus ten, Zeer lezerswaardig. Herman Steylen: Het Testa ment van schreiend hart, Amsterdam, R. K. Boekcentrale, V. Hoe een Hollandse dokters familie uit de "handen van Chi nese rovers bevrijd wordt. Ge zonde lectuur. Victor E. van Vriesland: Het afscheid van dc wereld in drie dagen A'dam, Em. Querido, I; Een voor ieder christen on aanvaardbaar en kwetsend af scheid. X.X.: Het boek voor Moeder. Samengegteld door C. E. Pot- hastGimberg. Geïll. A'dam, C. de Boer, 1948. Een boek over opvoeding, lectuur, gezins leven, huisinrichting, enz. Te ontraden wegens verschillende voor de katholieken onaanvaard bare passages. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen Rijk Gods. En dat eist: op- den beseffen, dat de praat- eerst weten wat de oor zaak is. En evenals de arts het lichaam onderzoekt, onderzoekt op een consul tatiebureau voor opvoe dingsmoeilijkheden de psy choloog, de zielkundige, de voeden. Soms menen de mensen, dat opvoeden een soort dressuur is, sommigen den ken, dat de school er wel voor zorgt, en een heleboel mensen denken er maar met over na. en hobbelen jes over de heerlijke on bezorgde jeugd zo vaak eenvoudig kletspraatjes zijn, dan zouden we waar schijnlijk wat meer aan dacht schenken aan de opvoedingsmogelijkheden. En nu is het héél vaak voort op een niet geheel onmogelijk, voor de ouders vlakke weg. De conflicten althans, om die moeilijk bedroeg de winst 16^ millioen. Uit kering: preferent 6.6, gewone aan delen 9. Conjunctuur-reserve: 10 millioen. Van de 39 millioen, in 1947 geinvesteerd, is 17 millioen onmid dellijk afgeschreven. .en uit te vechten, zonder dat dit goed lukt, is niet te overzien. En nu hoeft men dat niet altijd tragisch op te vatten, gelukkig komen min of meer terecht, al thans in zoverre dat de heden zelf op te lossen: ze kennen de grond en de oorzaak er niet van. als al thans het vertrouwen niet reeds zo geschaad is. dat de eigenlijke moeilijkheden verborgen blijven voor de opvoeders. Schoolmoeilijkheden. stotteren, prikkelbaarheid, te grote beweeglijkheid, voortdurend vreemd ge drag, driftigheid, stelen, bedwateren, gesloten zijn, moeilijkheden met schoolkeuze, besluiteloos heid, traagheid, onhandel baarheid. dwingen en on- gezeggelijk zyn, overdreven angstigheid en te grote aggresiviteit zijn verschijn selen (en de lijst is verre geest van het kind. van compleet) die heel vaak verkeerd worden aan- Een gelijktijdig lichame- gepakt door welmenende lijk onderzoek wordt daar- en liefhebbende ouders, bij niet verwaarloosd, zo- Want ze zien niet in, dat dat men op een dergelijk deze waargenomen moei- bureau waarvan het Wit- lijkheden slechts de symp- Gele Kruis er ongeveer 20 tomen zijn van de werkelij- in stand houdt, een volle- ke. vaak onbewuste moei- dig beeld krijgjt van toe- lijkheden waarin het kind stand en aanleg van het is geraakt. kind, en dus kan werken Men kan het vergelijken aan de verbetering der Men Kan het vergeluken aan ce verbeterin met vage lichamelijke moeilijkheden door klachten: buikpijn of hoofd de oorzaak aan te tasten, pijn, of vermageren, en geen weldenkende vader of moeder zal bij derge lijke lichamelijke ver schijnselen nalaten de arts te raadplegen om na te gaan waar dat vandaan omt. Welnu, om deze geeste lijke moeilijkheden, deze Heel wat kinderen, heel wat ouders, en heel wat gezinnen zouden aanmer kelijk prettiger leven, wan neer ze zich bewust waren van het bestaan van deze bureaux, die voor elk lid van het Wit-Gele Kruis klaar staan. Pijnenburg uitvoerig verslag uit 0"er het congres van groep III (gemeente ambtenaren) en de heer Verduin deed dit op scherpe en humoristische wijze over het Alg. Congres. De secr. las het jaarverslag voor en moest hierin tot zijn spijt constateren, dat de leden nog veel te weinig act'ef zijn. De afgetreden bestuursleden de Jong en Bulten werden herkozen en eerstgenoemde zag zich wederorft het voorzitterschap opgedragen. Binnen kort zal een z.g. zomervergadering worden gehouden, waarin dan de penningmeester voor zijn financieel verslag en een begroting zal zorgen. Zondag 20 Juni wordt in Huize „St. Bernardus"' een H. Mis opgedra gen, tot intentie van de levende en overleden leden. Na deze H. Mis, welke cm kwart voor negen begint, wordt een gemeenschappelijk ontbijt gehouden. HAZERSWOUDE (Gr.) TERUG NAAR AFRIKA. Mère Marie Thérèse Verkley, Witte Zuster vertrekt binnenkort weer naar Afrika. Toen deze Witte Zuster vóór ruim vijfentwintig jaar vertrok, nam zij voor goed afscheid van land en volk, van familie en bekenden, van parochie en parochianen van Sint Bernardus Groenendij k-Hazerswoude. Helemaal buiten haar verwachting mocht zij of liever moest zij in ge hoorzaamheid terug naar haar vader land, om lichaam en geest te hernieu wen. Bij haar eerste stap voor de lange reis naar Holland verlangde zij weer terug en dat verlangen werd met de dag sterker. Nu na een verblijf van enige maanden, denkt de Witte Zus ter, dat het welletjes is geweest en dat zij nu weer voor enige tientallen jaren fris genoeg is, om Afrika te trotseren. Geheel onverwacht hoorden wij van haar spoedige terugkeer en daar om haasten wij ons nog even, om een missie-plicht te vervullen. Dit doen wij dan ook mèt des te grotere liefde, omdfct zij onze missie-zuster is, naast anderen de trots van onze parochie. Daarom hebben wij besloten, om aanstaande Zondag 13 Juni onder de heilige missen de collecte te houden voor de Witte Zuster Mère Marie Thérèse Verkleij. De collecte voor de armen zal dan op de 4e Zondag zijn. Wij weten goed, dat een reis naar de missie in Afrika niet gratis zal zijn en dat een vacantie-Zuster zo n beetje 7.elf voor het „kaartje" moet zorgen. Daarom willen wij haar tegemoet ko men en ons ook hierbij van de goede kant laten zien. Dat zijn wij trouwens van onze parochianen wel gewend. Ik geloof, dat zij het erg kwalijk zou den nemen, wanneer wij hun die ge legenheid niet zouden gegeven heb ben. Zoals wij dat gewoon zijn, zullen wij aanstaande Zondag samen bidden en offeren en dan heel bijzonder voor onze parochiaan, de Witte Zuster van Afrika. Zo'n bezoek uit de missie van een eigen Zuster is voor een parochie eigenlijk een grote weldaad. Behalve dat zij ons de werkelijke toestand in^ de Missie kan vertellen (jammer ge noeg maar in beperkte kring), is haar verschijnen als missie-zuster een le vend bewijs van edelmoedigheid en offervaardigheid als vrucht van een diep-christelijk leven. Bovendien mag het een aansporing zijn voor onze jonge en opgroeiende jeugd, dat er nog mooie en grote idealen bestaan in het leven, en dan vooral in ons katholiek leven. Ik hoor U al zeggen: Ja, maar, je moet er voor geroepen zijn. Natuurlijk, geroepen zijn, maar roeping is een genade, een bijzondere gen&de zullen wij zeggen. Die genade kunnen wij afsmeken. De genade, om ze te krijgen en de genade, om eraan te beantwoorden. Velen vinden het ook een erg mooie roeping en zouden er ook wel iets voor voelen en voelen zelfs diep in hun hart de stem van de Meester. Maar er zijn zoveel dingen, die zij maar moeilijk of niet kunnen missen of zouden willen missen. De Meester, die velen roept had het ook eens bij hem of haar geprobeerd, maar het is Hem niet gelukt. Het leven lokt zo heerlijk. Wij zullen veel moeten bid den en wel gezamenlijk, zoals wij ons hebben voorgenomen. „Vraagt de Heer van oogst, dat Hij werklieden zende in Zijn Wijngaard." Wij wensen Mère Marie Thérèse Verkley een grondige hernieuwing van lichaam en geest, een goede over tocht naar Afrika en nog veel jaren van vruchtbaar werk voor de zielen. Pastoor HENNEKENS.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7