Hubertus De opbrengst der „buitengewone heffingen" Ontslagen wethouders ontvangen wachtgeld ZATERDAG 12 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Zwarte winsten voor eén groot deel reeds weg-belast HET GEREEDKOMEN van het overzicht over de opbrengst der rijksmiddelen in Api# j.l., is het resultaat van de voorlopige aan slagregeling in de beide buitengewone heffingen bekend ge woorden. Dit resultaat heeft betrekking op de stand van de kohierbedragen op 15 Mei 1948, aangevuld met een vry nauwkeurige schatting van de. wel gere gelde, doch op die datum nog niet op kohier gebrachte, aanslagen. Dit resultaat Vertoont volgens me dedeling van het Ministerie van Fi nanciën, het volgende beeld: 1. Vermogensaanwasbelasting te gen 90 f 181 millioen, normaal ta rief f 1834 min. totaal f 2.015 min. 2. Vermogensheffing ineens f 977 millioen tezamen f 3.012 miUioen Uiteraard zal dit bedrag nog worden verhoogd met hetgeen bij de defi nitieve aanslagregeling, meer wordt opgelegd dan bij de voorlopige het geval was. Daartegenover staat ech ter, dat ip een aantal gevallen de de finitieve aanslag lager zal worden vastgesteld dan de voorlopige. Het staat wel vast dat de oorspron kelijke ramingen van f 3,5 milliard voor de vermogens aanwasbelastin- gen en f 1,6 milliard voor dè heffing ineens niet zullen worden bereikt. Er moet thans worden gerekend met een opbrengst welke zal liggen tus sen f 3 en f.3K milliard. Er zijn verschillende oorzaken voor deze lagere opbrengst aan te wijzen. In de eerste plaats zijn na het totstandkomen van bovenstaande uiteraard aeer global schattingen talrijke tegemoetkomingen in de wet ten en in de uitvoeringsvoorschriften opgenomen, vooral inzake de ver mogensaanwasbelasting, welke tege moetkomingen de opbrengst belang rijk verminderen. Voorts blijkt steeds meer, dat uit achterstand en navordering terzake van de normale kohierbelastingen over de jaren 1940-1945 grotere be dragen binnenkomen, dan is ge raamd. Aangezien deze bedragen als schuld mogen worden afgetrokken ibij de vaststelling van het vermogen per 31 December 1945 voor de bui ten gewone heffingen, hebben zij daar een lagere opbrengst tengevolge De volgende gegevens kunnen dit verduidelijken. De jaren 1945 en vroeger Uit analyse van de ramingen in de Middelenwetten voor 1946 en 1947 volgt, dat van 1 Januari 1946 af nog verwacht werd aan aanslagen in de inkomsten-, beide vermogens-, de vennootschaps- en de ondernemings- belasting, uit hoofde van op die da tum materieel aanwezige belasting schuld, dus over de jaren 1945 en vroeger, een totaal bedrag van fl.172 imillioen. In feite van 1 Januari 1946 tot ultimo Maart j.l. over deze oude ja ren reeds f 1.231 millioen op kohier gebracht, d.wz. reeds f 59 millioen meer dan werd geraamd. Een meer recente opgave kan eerst na afloop van het lopende kwar- ■worden opgesteld, doch wel kan wor den medegedeêld, dat na 31 Maart jl. nog vele definitieve aanslagen over genoemde jaren moesten wor den vastgesteld, en ten dele thans reeds zijn vastgesteld. Dit blijkt uit de afboekingen op de zekerheidstellingen voor genoem de belastingen in de maand April, van f 54 millioen en uit de grote toedragen aan nog niet afgeboekte en aan nog in te vorderen zekerheid stellingen op einde April teza men ruim f 1,5 miliard welke slechts ten dele betrekking hébben op verplichtingen uit hoofde van de buitengewone heffingen nl. naar schatting voor de helft en nog vast te stellen aanslagen over ge noemde op de belastingjaren. Ook het in de Memorie van Ant- wordt. inzake de rijksbegroting 1948 genoemde bedrag van f 1500 min. zijnde een schatting van hetgeen vanaf 1 Januari 1946 over oude jaren moest worden opgelegd, zal der halve aanzienlijk worden overschre den. Vooral voorzover zwarte winsten ten belasting zijn weg-belast, zodat uit de oorlogsjaren door de inkoms tenbelasting zijn wegbelast. zodat deze opbrengst in de plaats treedt van een aanslag in de vermogens aanwasbelasting tegen 90% betékent dit een niet onbelangrijke verminde ring van de opbrengst der buiten gewone heffingen. De vordering van de in de buiten gewone heffingen opgelegde aansla gen verliep tot ultimo April gunstig. Hieronder volgt een vergelijking van de'bedragen, welke in feite zijn geind en die, welke men uit hoofde van de opgelegde aanslagen mocht verwachten, uitgaande van de nor male vervaldata; de bedragen, welke in 5 of 8 jaar vervallen, konden om technische redenen niet worden uit geschakeld, zodat de hierna in de eer ste en tweede kolo.n te noemen be dragen feitelijk nog te hoog zijn. Ontvangsten aan vermogensaan wasbelasting en heffing ineens; S ft Ti a o «a 5 jg c -o gjïS .Ssg "s «So A". s.s -sl S3 s g "d oÊ? g«g> o m tot uit. Dec. '47 114,4 114,4 99.- Jan. 1946 16,4 129,8 1!16,5 Februari 1948 29,2 169.- 163,4 Maart 1948 74.6 j-233,6 j 256,2 April 1948 140.- i 373,6 440,5 Hieruit blijkt dat de invordering van Februari tot ultimo April snel ler verliep dan volgens de verval data mocht worden verwacht. Dit is een gevolg van het feit, dat ver rekening met gestorte zekerheid stellingen onmiddellijk geschiedt en dat betalingen uit termijn moeten geschieden. Verder heeft de kor tingsregeling in April j.l. reeds in vloed uitgeoefend. De hieruit vol gende versnelde invordering was dus belangrijker dan de vertragin gen tengevolge van het verlenen van uitstel van betaling. Van de totale ontvangsten per 30 April (440,5 miln) was f 167,2 min. voldaan door afboeking van zeker heidstellingen en f 152,8 min uit ge blokkeerde tegoeden inclusief het grootboek 1946. Voorts was f 35,4 min voldaan met obligaties en overige ge consolideerde schuld zodat het res tant, zijnde 86 millioen uit vrij geld was betaald. Bij de laatste post moet echter enig voorbe wijzen van overschrijving uit ge blokkeerd tegoed dit feit niet uit drukkelijk vermelden Tenslotte wordt opgemerkt dat de lagere opbrengst van de heffingen geen nieuwe bijzondere voorzienin gen met betrekking tot de afwikke ling van de geblokkeerde tegoeden nodig maakt, omdat er opties zijn waarbij rechtstreekse overdracht van het geblokkeerde tegoed naar de fis cus niet vereist is (beleggingsreke ning, investeringscertificaten, aan koop van lijfrenten e.d., obligaties in een staatslening) De „feestrok" van de Nederlandse vrouw Op een te 's-Gravenhage belegde persconferentie van het bestuur der stichting „Tentoonstelling De Ne derlandse Vrouw 18981948", deed •mevrouw J. L. Seret-Sijthoff, twee de secretaresse der tentoonstelling, de volgende mededelingen: Het be stuur der stichting organiseert ter gelegenheid van het gouden rege ringsjubileum van Hare Majesteit, een feestelijke bijeenkomst op het Binnenhof te 's-Gravenhage 2 Sep tember a.s. te 2 uur. Prinses Juliana heeft toegezegd bij de opening der tentoonstelling op 18 Augustus a.s. in de Houtrust- hallen en, indien mogelijk, eveneens op 2 September aanwezigi te zijn. De bijeenkomst op 2 September zal worden opgeluisterd o.a. door koor zang van circa 1200 vrouwen en dans onder leiding van juffrouw Stolk en regie van Corry Hartong. Vrouwen in klederdracht en feest rok kunnen deelnemen aan het de- filé. Het secretariaat der tentoon stelling: Koninginnengracht 12b te Den Haag verstrekt inlichtingen over deelname enz. In Kennemerland is de aardbeien- pluk van de koude grond begonnen. TWEEDE KAMER De noodwet gemeente-financiën in behandeling De Tweede Kamer heeft gisteren middag het wetsontwerp tot aanvul ling van de Provinciale Wet en de Gemeentewet, tussentijds ontslag van leden der Gedeputeerde Staten en van wethouders aangenomen met 48 tegen 34 stemmen. Vooraf waren nog enige stemmingen nodig. Donderdag hadden de stemmen gestaakt over het subamendement- Algera (A.R.) op het amendement- Scheps (Arb.), welk laatste amende ment een ontslag met de nodige waarborgen wilde omgeven. Het sub amendement bedoelde in het amen dement van de heer Scheps vast te leggen, dat het vertrouwen niet meer moet bestaan „op grond van revolu- tionnaire gezindheid" van de gezags drager, die ontslagen wordt. Met 49 tegen 34 stemmen werd dit amende ment verworpen, waarna de minis ter het amendement-Scheps over nam. Met algemene (83) stemmen werd aanvaard een amendement- Krol (C.H.) dat ten doel had buiten twijfel te stellen, dat bij tussentijds ontslag aanspraken op wachtgeld en pensioen blijven bestaan. De Minister nam daarop amende menten van de heren Scheps en Krol van gelijke strekking en be trekking hebbend op de gemeentewet over. Het. amendement-Hooij (K.V.P.) beogende te bepalen, dat de betrok ken wet met ingang van 1 Januari 1949 vervalt werd na bestrijding door de minister, verworpen met 45 tegen 38 stemmen. Zonder beraadslaging of stemming gingen onder de hamer door ontwer pen tot wijziging van de Geldschie- terswet, de Noodtoewijzingswet en tot wijziging van de wet van 2 Aug. 1935, houdende bepalingen betrek king hebbende op de zeevaartdiplo ma's. Door dit laatste ontwerp wordt de mogelijkheid geschapen, dat aan ongediplomeerden, die tijdens de tijdens de oorlog met dispensatie Rebben gevaren en daarbij blijk heb ben gegeven in staat te zijn hun werkzaamheden naar behoren uit te voeren, een dienstdiploma wordt uit gereikt, waardoor zij ook in den ver volge met hun werkzaamheden kun nen voortgaan. WIJZIGING PENSIOENWET AANGENOMEN. Vervolgens is de behandeling van de wijziging der Pensioenwet 1922 voortgezel» en tenslotte zonder hoof delijke stemming aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard een amendement van de commissie van rapporteurs om de mogelijkheid! te scheppen de tijd door gebracht in een betrekking met een wedde van minder dan 400.in te kopen, ook voor hen, die op 1 Maart 1942 reeds ambtenaar waren in de zin der Pensioenwet. Een amendement-Fortanier-De Wit (V.V.D.) om recht op ouderdoms pensioen voor onderwijzeressen bij het lager onderwijs reeds te doen ontstaan als de leeftijd van 60 jaren is bereikt, werd met 47 tegen 30 stemmen verworpen. Enige amendementen-Koenen (C. P. N.) tot verhoging der pensioenen, die door de minister onaanvaardbaar waren verklaard oj) financiële gron den, werden bij zitten en opstaan verworpen. Alleen de communisten stemden voor. Tenslotte heeft de Minister nog overgenomen een amendement- Terpstra (A.R.), dat een onbillijk heid wegneemt voor de onderwijzers bij het bijzonder lager onderwijs, die gepensionneerd zijn in de tweede helft van 1947 en die daardoor f 300 minder pensioen per jaar zouden ontvangen dan de onderwijzers bij het openbaar onderwijs. NOODVOORZIENING GEMEENTEFINANCIEN. Tenslotte heeft de Kamer nog een aanvang gemaakt met de behande ling van het wetsontwerp Noodvoor ziening gemeentefinanciën. De heer Sweens (K.V.P.) belicht te enige bezwaren, doch over het al gemeen kon hij ziah wel met het ontwerp verenigen. Een indeling der gemeenten in acht klassen voor de belasting vond hij evenwel zeer be zwaarlijk. 5)e heer Verkerk (AR.) bleek om verschillende redenen verheugd over het ontwerp. Hij wilde alleen in zeer uitzonderlijke gevallen straatbelas ting en verder bepleitte hy een ze ker eigen belastinggebied $en daar naast een uitkering. De heer Tuin (Arb.), met voldoe ning vaststellende, dat er zo spoe dig mogelijk een definitieve voor ziening zal komen, meende, dat aan de noodvoorziening geen overdreven eisen mogen worden gesteld. Hij was van oordeel, dat het bedrag van TVs millioen voor bijzondere uitke ringen te gering zal blijken. De vergadering is daarop ver daagd. Thuis-kerenden op de „Kota Baroe' Met de „Kota Baroe", welke 30 Juni te Rotterdam wordt ver wacht, zullen o.m. de volgende per sonen huiswaarts keren: Leiden: sergt. D. Baart, Lage Rijn dijk 93; sold. Ie kL Fr. van Benten, Gerard Doustraat 6; korp. A. van Biemen, Waardstraat 45; sold. J. Bink, Leuvestraat 10; sold. J. H. van Buel, Hugo de Vriesstraat 1; korp. J. van Dam, Uiterste Gracht 107a; sold. J. Devilee, Houtmarkt 10; korp J. A. van Egmond, Herenstraat 43a; sergt. A. C. Klinkenberg, Jacob Catslaan 97; sold. Ie kl. Th. H. Kloosterman, Zoeterwoudseweg 58; sold. Ie kl. J. P. v. d. Linden, Ha ven 13; sold. Ie kl. F. Pijnnaken, Langebrug 25a; korp. D. Ringelberg, Waardstraat 25; sold. Ie kl. N. F. del Sasso, Lange Mare 39a; sold. A. Speel, Morsweg 156a; sold. J. Tel- jeur, Munnikenstraat 79; sold. Ie kl. C. Vinkesteijn, Haarlemmerstraat 200a; korp. W. Voorzaat, Ter Haar- kade 7a; sold. Ie kl. L. v. d. Wal, Aalmarkt 1; korp. W. D. van Wei zen, Vrouwesteeg 4 (allen van 1-4 R.I.); korp. A. W. Tammer, Meloen straat 11 (15 R.I.); F. A. Ver- hoekx (S.M.I., Sub Cie K. L. Ban doeng), Roemer Visscherstraat 12a; kapt. C. Borghart, Franchimontlaan 3 (Staf D.C.O.); N. A. Biegstraaten, Kijfgracht 12 (T. Kpl. OVWLV, Ma rine); sold. J. J. Koperen, Lombok straat 14 (KNIL), W. van Son, Bor- gerstraat 10 (Owmr KNIL); H. Soholte, W. Rozenstraat 64, apothe ker RMA 2 Vaste Staf). Aarlanderveen: sold. G. v. d. Berg Noordeinde 55 (1-4 R.I.); sergt. W. Th. Herr, Dorpsstraat 73 (idem); sold. G. H. v. d. Pijl, Dorpsstraat 47 (idem). Alphen aan den Rijn: korp. P. Lens, Pr. Hendrikstraat 23 rood (1-4 R.I.)r sold. C. Verhagen, Hoofdstr. 118 (idem'); sold. H. Spierenburg, Oranjestraat 13 (Sub. Cie K.L.). Benthuizen: korp. M. Klomp, Dorpstraat 83 (1-4 R.I.). Hazerswoude: Korp. C. P. v. d. Aar, Dorpstraat 243 (1-4 R.I.); sold. Ie kl. J. G. van Rijssel, Westeinde D 275 (idem); sergt. H. Wouda, D 164 Dam (idem). Katwijk: sold. R. A. Cleveringa, Zeeweg 11; sold. D. Haasnoot, Sak senstraat 22; sold. A. M. Hoppers, Kortenaerkade 10; sold. Ie kl. W. Kuijt, Varkevisserstraat 124; sold. A. Ravensbergen, Grote Steeg 7 (allen 1-4 R.I.); K. Schaap, Valken- burgseweg 16 (Marn. I OVW LV, Marine); D. van Duijn, T. Kpl. OV W LV, Marine, Zeeweg 46.. Leiderdorp: korp. J. v. d. Brink, Resedastraat 18; sold. A. A. de Haas, Hoofdstraat 97; sold. Ie kl. A. B. v. Winkel en sold. K. van Winkel, beiden Dr. de Bruynestraat 19 (al len 1—4 R.I.); C. Boot, O.v.G. II, 36 Hup VA, Hoekstein. Noord wijk: Sergt. P. van Duin, Pietemelweg 4b; sergt. J. F. Groe- newoud, Voorstraat 115, sold. Ie kl. H. Haasnoot, Vinkenlaan 12; korp. P. E. Hegéman, Beeklaan 1; sold. Ie kl. L. v. d. Linden, Egb. de Groot straat 9; serg, C. v. d. Luyt, Katen- blankweg 10; sold. J. Plug, School straat 41 (allen I4 R.I.). Oegstgeest: korp. H. Vermond, Duivenvoordestraat 35 (1-4 R.I.); sold. H. Vianen, Javastraat 14 (Co L.G.T.). Rijnsburg: korp. B. van Starken- burg, Duikersweg 4 (1-4 R.I.). Sassenheim: sold. Ie kl. W. J. van Benten, Warmonderdam 31 (I4 R.I.). Voorhout: sold. Ie kl. J. Marijt, Boerhaavestraat 27 (1-4 R.I.); sold. Ie kl. C. v. d. Tang, Rijnsburger weg 32 (idem). Voorschoten: Sold. Ie kl. M. Bol, Bijdorpstraat 20; sold. Ie kl. W. C. van Brecht, Erasmusstraat 11; sold. Ie kl. C. H. Karremans, Bijdorp straat 50; sold. Ie kl. A. J. Lamboo, korp. B. J. Lamboo en sold. Th. J. Lamboo, allen Leidseweg 38; le luit. A. L. Melai, Veurseweg 20; serg. H. Moman, Stadwijkstraat 1; sold. Ie kl. J. M. v. d. Vlekkert, Donk laan 58; F. Vrolijk, S.M., Narcis- straat 12 (allen I4 R.I.); korp. C. G. de Bruijn, Bijdorpstr. 20 (Veld post Bandoeng); kapt. R. A. Damsté Leidseweg 181 (Tpn Det. HKAG); F. K. Achtien, Narcisstr. 32 (Marn. 1 OVW LV, Marine). Warmond: sold, le kl. A. J. v. d. Kerkhof, Herenweg 49 a (1-4 R.I.). Wassenaar: Sold, le kl. R. M. H. Brandes, v. Zuilen v. Nijeveltstraat 155; korp. E. J. Hendriks, Klein Hoefijzerlaan 4; le luit. C. van Hol ten, Rijksstraatweg 364; sold. Ph. v. Hoven, Herman Costerstr. 19; sergt. W. A. van Keulen, Havenstraat 6; sold. J. Knaap, Klein Hoefijzerlaan 6; serg. W. G. J. Koenen, Rijksstraat weg'306a; sold, le kl. P. Burger, Windlustweg 5 (allen 1-4 R.I.); kapt J. C. Margadant, Hoge weg 18 (HK AG) sold.-analyst A. E. Heusen, Jonckerlaan 29 (Vaste Staf). Zoeterwoude: korp. J. van Gerven, Schenkelweg 12 (1-4 R.I.); sold, le kl. J. J. v. d. Hoeven, Hoge Rijndijk 20 (ideirf); J. M. van der Lutobe, Weipoortseweg 104 (T. Sgt. OVW LV, Marine). De gezonken „Coen" wordt in stukken geschoten De firma Volkers uit Schiedam, die reeds geruime tijd bezig is met de opruimingswerkzaamheden van de „J. P. Coen", die tijdens de oorlog tussen de pieren van IJmuiden tot zinken werd gebracht, zal nieuwe po gingen gaan doen om het wrak te ver wijderen. De stroom, het wier en allerlei technische moeilijkheden hebben vroegere pogingen telkens weer te niet gedaan. Thans is men van plan het schip met zandzuigers schoon te maken en vervolgens een duiker naar beneden te sturen, die wat men noemt „er stukken af zal schieten". Wanneer dit met behulp van springstoffen gelukt is, hoopt men de resten van de Coen per drijvende bak naar elders te kun nen overbrengen. Ruzie om „Vaderdag Door de voorzitters van de Ned. Kath. Bond van Drankslyters en van de Ned. Kath. Bond van Sigarenwin keliers is protest aangetekend tegen de vaststelling van de „internationale vaderdag" op Zondag 20 Juni. Deze vaststelling geschiedde zonder voorafgaand overleg met de organi saties in ons land. Genoemde bonden stellen zich op het standpunt, dat de „vaderdag" een geschenkendag is en dat daarbij in de allereerste plaats drankslyters en sigarenwinkeliers be lang hebben. In afwachting van een landelijke regeling besloten bovenge noemde bonden dan ook om evenals in het verleden de le Zondag van Oc tober als „vaderdag" te beschou wen. VLIEGTUIGEN OP DE WEG. De laatste dagen landen er gere geld Fireflyvliegtuigen op het vlieg veld Ypenburg' bij Den Haag. Deze vliegtuigen van de Marine Luchtvaart Dienst zyn afkomstig van het vlieg veld Valkenburg en bestemd voor het nieuwe vliegdekschip, de „Karei Doorman". Na de lhnding op Ypen burg worden de vleugels van de vliegtuigen opgeklapt en achter een auto over de rijksweg Den Haag Rotterdam naar de Rotterdamse ha ven gebracht. Daar worden ze aan boord van de „Karei Doorman" gehe sen. Wanneer alle .vliegtuigen aan boord zyn, en de marinemannen zich op hun nieuw tehuis geheel hebben geïnstalleerd, 7jal de „Karei Door man" uitvaren voor een oefenreis langs de Schotse kust, waar deklan- dingsproeven zullen worden uitge voerd. SPELDEN-GELD. Op Zondag 13 Juni a.s. organiseert het Katholiek Thuisfront evenals ver leden jaar, een landelijke speldjes dag ten behoeve van het algemeen Thuisfrontwerk. Aanbeveling in aller belangstelling overbodig.... HYPOTHEKEN voor alle andere zaken °P ^et gebied van on- roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift Ouda Vest 29 - Lelden Telef. 20513 BEURSOVERZICHT Van de kleine beweging die zich Donderdag op de effectenbeurs te Amsterdam in enkele fondsen ont wikkelde, waardoor de markt nu en dan een voorkomen van activiteit kreeg, was gisteren gisteren vrijwel niets meer overgebleven. De markt was zeer stil en de belangstelling, die zich Donderdag voor speciali teiten als Algemene Exploratie Mij, Aniem, en Indische Banken open baarde, was zogoed als geheel ver dwenen. Over het geheel genomen was de markt prijshoudend. De Amerikaanse markt v/as zeer stil en was fractioneel slechts ver anderd. De beleggingsmarkt was rus tig. De Nederlandse staatspapieren waren prijshoudend, maar zo goed als onveranderd. En het hetzelfde kon gezegd worden gezegd van de pand brieven en de gemeentelijke en pro vinciale obligatiën. Prolongatie 2procent. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 45) „Juffrouw Isenloh en ik moeten u dadelijk in zeer dringende aangele genheid spreken. Komt u alstublieft naar huis. Wij wachten in uw tuin. Hubertus.'' Een stevig meisje vertrok als bode en kwam na een half uur druipend van zweet teruggedraafd. Zij bracht als antwoord eveneens een notitie blaadje mee. „De dringendste aangelegenheid is nu de gerste-oogst, aangezien het vanavond weer gaat regenen. Laat u zich door vrouw Schubert een kou de bowl schenken. Zodra het regent kom ik. Balthassar." Naar het veld dus. Jammer van het halve uur, dat we verloren hadden. Reeds van verre hoorden we Balthas sar' machtige commandostem. Hij zag ons, doch kwam ons nog geen tien stappen tegemoet en liet zich abso luut niet storen. Ik ging naar hem toe, en daar er arbeiders in de buurt waren, fluisterde ik hem in het oor: „Emil Bönisch is in de omgeving opgedoken." Hij keek me vertoijsterd aan en trok me terzijde. „U hebt waarschijnlijk een zonne steek opgelopen?" „Ik heb hem niet alleen gezien, maar ook gesproken." „Wat zoekt hij hier?" „Dat weet ik niet Hij schrok ge weldig, toen we elkaar ontmoetten en toen ik hem aansprak, vluchtte hij." „Verdomd nog toe, en dat juist terwijl ik met de gerst toezig ben. Wat te doen? De oogst kan evenmin uitstel lijden als die misdaad, Ik blijf hier op het land en u gaat ogen blikkelijk terug; u belt de politie op en vertelt alles, wat u weet. begre pen?" „Jawel;; maar ik zou toch liever hebben gezien..." „Lieve koekjes bakken we niet. Ik verzoek u geen moment meer te wachten." „Ik ga al." Hij keerde zich weer naar zijn ar beiders. „Emil Bönisch,'' brulde hij, ik be doel, ik wilde natuurlijk peggen, Max Seidel, ga met de wagen meer naar rechts." Erica Isenloh en ik haastten ons terug. De arbeiders keken ons nieuwsgierig na en Balthassar raas de en donderde om zijn noodlottige vergissing te verdoezelen. Nog voor we het dorp hadden be reikt, kwam ons een ruiter achter op gedraafd: Balthassar... op een ongezadeld ploegpaard. „,Ik telefoneer toch liever zelf. Vogt moet toezicht houden bij de gerst." Daarop namen we plaats in de tuin en overlegden. „Zo, en wat moeten we nu het eerst doen?" vroeg Balthassar. „Het bos afzoeken," opperde Erica Balthassar lacht. „Heel goed! En misschien stuurt de keizer wel twee legercorpsen om één vierkante mijl van het bos af te snuffelen." De detective ontwaakte weer in hem. „De jóngen zal ergens moeten eten en onder een dak willen slapen. Weet u waar?" „In de moerashut misschien?" „Juist Daar alleen. Ergens anders waagt hij zich niet. Het allerminst in de houtzagerij. Hij is dus bij de oude vrouw Krügel. Nog deze avond zal ik dat roversnest uithalen. Tele foneren doe ik niet; die lui uit de stad krijgen hem toch niet te pak ken. Ik rijd nu naar het veld terug en u beiden hebt intussen niet an- Bij het invallen der schemering had de tweede krijgsraad plaats.,De veldwachter was erby tegenwoordig en ook de voorzanger. Erica mocht er niet meer aan deel nemen. „We zijn met z'n vieren, dat is voldoende," zei Balthassar. „Ieder van ons heeft een revolver bij zich Om tien uur is het donker. We heb ben nieuwe maan. We gaan niet door het dorp maar over de berghelling. Op flinke afstanden van elkaar. Driehonderd meter van de moeras hut, bij de boom waarvan de onder wijzeres beweert, dat het onze enige esp is, wachten we. Mijnheer Huber tus bewaakt de voordeur, u, veld wachter de twee ramen op het zui den, en u, mijnheer de voorzanger, de achterdeur en de trap naar de hooizolder. Niemand mag ontsnappen alleen in geval van nood wordt er geschoten. Ik zelf ga het hol bin nen." „Ik zal met u piee naar binnen gaan," zei ik. „U zult gehoorzamen!" snauwde hij me toe. „Bij de voordeur de wacht houden, niemand naar buiten laten. U, veldwachter, slentert nu het dorp in, zodat het niet opvaüt, dat u hier bent geweest. In de „Druiventros" drinkt u twee glazen bier. Geen druppel meer! Wij drieën gaan in de tuin een spelletje skaat spelen, zodat de mensen ons zien zitten." Met het skaatspelen werd het niet veel, Niemand was er met zijn ge dachten bij. Balthassar schold aan één stuk door op de onoplettendheid der anderen en verloor zelf het meeste. De lucht was ondragelijk zwotf, het muggentuig was irriterend op dringerig. „We krijgen vannacht zwaar weer," zei Balthassar. „Maar dat is goed. Met dergelijk weer moet hy beslist een schuilplaats zoeken." Kwart voor tien rommelde er een verre donderslag. Even later kwam de veldwachter naderbij geslopen. Klokslag tien uur toraken we op. Ik ging a?s derde. Deze ongewone roversromantiek enerveerde me Mijn pols sloeg snel en ik struikelde nog al eens op het smalle donkere wolid- pad. De weg over de berghelling naar de moerashut is meer dan een uur gaans; hy beschrijft een grote boog naar het Oosten en gaat afwisselend berg op, berg af. De donder kwam nader; het vale licht van 'n paar bliksemstralen spookte door het donker van het woud. Om half tff begon het kletterend te regenen. Een paar donderslagen knalden door de lucht. Balthassar, die de voorhoede van onze troep vormde, wachtte 6p ons en zei: „We kunnen nu wel bij elkaar blijven; we komen nu geen sterve ling meer tegen." Ik was echt blij, weer by de ande ren te zijn. Hoe luguber was dit duistere onweerswoud. Het sidderde en steunde er van storm en regen. En wywij hadden geladen re volvers bij. ons waren op mensen jacht. Langzaam en zwijgend zetten wij onze tocht voort. Een paar malen volgden b'iksem en donder vlak op elkander. „Raak!" zei Balthassar dan tel kens. Het zal even na half elf zyn ge weest, toen een vaalrode gloed aan de hemel opsteeg. „Er is weer brand!" zei de voor zanger „Ergens voor ons!" riep de veld wachter. „Ergens voor ons! Ergens voor ons!" „Dat kan alleen de moerashut zyn!" „Vooruit!" hijgde Balthassar, „vooruit! Anders komen we te laat!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6