Zeer nauwe economische samenwerking te wachten De vrijlating van Schreieder Oogst kan over gehele wereld ruimschoots worden opgevoerd - I ZATERDAG 12 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA DE BENELUX (Wat in de iiiite deh /Uidennen uWid cnACieeng,ekomen. Van zeer bevoegde zijde vernemen wij over de besprekingen, welke van 7 t.m. 10 Juni tussen Nederlandse Belgische en Luxemburgse ministers op het Chateau d'Ardennes in Bel gië werden gehouden, het volgende: Tijdens de besprekingen werden alle problemen, welke met een spoe dige totstandkoming van een econo mische unie tussen de drie landen samenhangen, aan een nauwkeurige behandeling onderworpen, aan de hand van een rapport, dat gedurende de besprekingén, welke de vorige maanden op de Hoge Veluwe tussen deskundigen uit de drie landen wer den gehouden, in opdracht van de Raad voor de Economische Unie was samengesteld. In dit rapport wordt uitvoerig in gegaan op de voorwaarden, waaron der eventueel een economische unie tussen België en Luxemburg ener zijds en Nederland anderzijds zou kunnen worden verwezenlijkt. Zoals bekend, is van de aanvang af de vorming van een dergelijke eco nomische unie als einddoel gesteld, toen het verdrag tot het aangaan ener douane-overeenkomst tot stand kwam. Ook bij de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van dat verdrag is door de volksverte genwoordiging warme instemming met deze doelstelling betoond. Het belangrijke resultaat, dat tij dens de besprekingen op.het Chateau d'Ardennes is bereikt, is het feit, dat een principiële beslissing tot het vormen ener economische unie per 1 Januari 1950 is genomen, als gevolg waarvan, mits bepaalde voorwaar den zulen zijn gerealiseerd, ener zijds een vrije uitwisseling van goe deren en diensten zal kunnen plaats vinden en anderzijds in samenhang hiermede de nationale betaalmidde len onderling inwisselbaar zullen zijn. Door deze belangrijke beslissing is het mogelijk geworden de moeilijk heden, welke men bij de toestandko- ming van een economische unie ont- inoet, vanuit een gezamenlijk stand punt n.l. vanuit het belang der ge hele unie te benaderen, hetgeen de oplossing er van bevordert. Het is bekend, dat het economisch herstel in de drie deelnemende, lan den zich sedert het moment van de bevrijding niet steeds op dezelfde wijze heeft ontwikkeld, als gevolg van de uiteenlopende omstandighe den, waarin deze landen zich na de bevrijding bevonden. De economi sche samenvoeging der drie landen vereist dientengevolge aanpassings maatregelen, welke voor 1 Januari 1950 tot stand zullen moeten worden gebracht. Wat is overeengekomen. Op het Chateau d'Ardennes is men in principe overeengekomen: a) dat zo spoedig mogelijk terug gekeerd zal wordennaar het herstel van vrije consumptie. b) Dat wederzijds subsidies zul len worden verlaagd. c) Dat een gecoördiineerde inves teringspolitiek zal worden nage streefd. d) Dat studies zullen worden on dernomen, teneinde te bespoedigen, dat fiscale en sociale politiek voor zover noodzakelijk, met elkaar in overeenstemming worden gebracht. e) dat de economische politiek, welke in de drie landen zal worden toegepast, onder meer gericht zal zijn op het handhaven van het mo netaire evenwicht. Ter nadere toelichting wordt er de aandacht op gevestigd, dat als ge volg van de onder b) genoemde sub sidieverlaging geenszins een overeen komstige stijging van .prijzen en lo nen zal behoeven plaats te vinden. EEN „STEUNPUNTLOZE DAKSPANT VAN „GEWAPEND HOUT". In tegenwoordigheid van autoritei ten en genodigden, waaronder zich behalve het gemeentebestuur van Ede en diverse" hoofd-ambtenaren van de wederopbouw ook onderscheidene architecten en bouwtechnici uit ver schillende plaatsen des lands bevon den, is door de heer Ch. R. van der Veer uit Oosterbeek een demonstratie gegeven van een door hem gedane vinding op het gebied van woning bouwconstructie: de steunpuntloze Bestrijding van inflatie. Voor het in evenwicht brengen van de betalingsbalans en met het oog op de toenemende internationale concurrentie blijft het gewenst de productiekosten in de betrokken lan den zo laag mogelijk te houden, resp. op een zo laag mogelijk peil te bren gen. Tot de handhaving van dit stand punt bestaat in het raam van de eco nomische samenwerking tussen de Beneluxlanden te meer aanleiding, aangezien behoudens het feit, dat '_e belangrijke levensmiddelen, alsmede kolen in België aanmerke lijk duurder zijn dan in Nederland, de overige prijzen minder verschil len dan men doorgaans meent. Als gevolg van de concurrentie bevinden de prijzen voor verschil lende artikelen zich in Belgi reeds op een lager niveau d-an hier te lande. De drie Regeringen blijven binnen het raam der overeengekomen maat regelen de tot dusverre gevoerde an- ti-inflationistische politiek voort zetten, die voor het toekomstige wel zijn der Beneluxlanden noodzakelijk moet worden geacht. Het is duidelijk, dat Nederland zich in de overgangsperiode nog geen vol ledig vrije goederenuitwisseling met België zal kunnen veroorloven en dat maatregelen moeten worden ge troffen om de voorziening op een zo- WÊÊÊÊÊKÊSÊÊÊÊÊÊÊ Het Chateau d'Ardennes bij Dinant, waar de Benelux-conferentie wordt gehouden. danig peil te brengen, dat deze vrije uitwisseling na 1 Januari 1950 een feit kan zijn. 'Om dit te bewerkstelligen zal een beroep moeten worden gedaan op buitenlandse financiële steun. Men hoopt intussen, dat in afwach ting en met behulp van deze steun het wederzijdse handelsverkeer, waarin is voorzién in het handelsver drag, dat op het ogenblik tussen Ne derland en België van kracht is, ge handhaafd kan blijven. In dit ver band is het van belang, dat België en Luxemburg zich bereid hebben ver klaard bij voorkeur goederen in Ne derland en de "overzeese gebiedsde len aan te kopen. Tenslotte kan worden medege deeld, dat in Januari 1949 wederom een ministerconferentie zal plaats vinden, waarbij de gemaakte vorde ringen zullen worden geanalyseerd en verdere richtlijnen zullen worden aangegeven. MINISTER HEEFT EEN NADER RAPPORT GEVRAAGD In antwoord op de vragen, gesteld kende gebeurtenissen te geven en hier door het Tweede Kamerlid F. Goed- te lande te blijven, zolang de procu- hart (Partij v. d. Arbeid) in verband reur-fiscaal dit nodig acht, zodat ook met de vrijlating van de Duitse poli tieman Schreieder heeft Minister Van Maarseveen, mede namens de Minis ter-President, in de zitting dier Ka mer als volgt geantwoord: Inderdaad is Schreieder op 7 Juni 1948 op bevel van de procureur-fis caal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage in vrijheid gesteld, omdat van door hem gepleegde straf bare feiten niet was gebleken. Aan -de procureur-fiscaal voormeld is van een indeling van parachutisten door Schreieder in categorieën, niets bekend. Evenmin is hem gebleken, dat Schreieder de hand heeft gehad in het vermoorden van uit Engeland gekomen agenten. Wel heeft 'Schreie der ook volgens zijn eigen verklaring het plan gevormd tot het opzetten van de hinderlaag te Helvoirt en aan de uitvoering van dit plan zelf "lei ding gegeven, evenzeer heeft hij een revolver doen verstrekken aan een persoon uit de verzetsbeweging, die voornemens was een aanslag te on dernemen tegen een- of meer Neder landse landverraders. Hoewel er geen aanleiding bestaat de juistheid van het oordeel van de 'betrokken procureur-fiscaal, dat voor een strafrechtelijke vervolging van Schreieder geen grond bestaat, in twijfel te trekken, heeft de Minister van Justitie niettemin in verband met het belang van deze aangelegen, heide'n het door de heer Goedhart gevraagde aan de procureur-fiscaal nader rapport gevraagd. De verklaring, dat Schreieder een zeer knap politieman is, is blijkbaar in technische zin bedoeld, de verkla ring dat hij een correcte politieman is, slaat kennelijk op het feit, dat Schreieder de door hem of zijn on dergeschikten verhoorde arrestanten behoorlijk behandelde en tegen mis handeling van* hen waakte en op trad. Reeds uit bovenstaande blijkt ove rigens, dat van zedelijk standpunt be zien het gedrag van Schreieder ge laakt moet worden. Uiterst bedenke lijk is de omstandigheid, dat Schreie der zijn technische bekwaamheden tot het laatste toe in dienst heeft ge steld van een barbaars regime, als welks knecht hij de strijd aangeboden heeft tegen mensen, die hun leven offerden voor een gerechte zaak. Het is de ministers bekend, dat naar aanleiding van hetgeen vooral bij het onderzoek van de zaak-Van der Waals omtrent het Engeland spiel is gebleken, de vraag gerezen dakspant, vervaardigd uit gewapend van^de^zijde^der betrokken des- De uitvinding van' gewapend hout een verbinding, die men tot voor kort onbestaanbaar achtte werd voor het eerst geëxposeerd op de laatste jaarbeurs, waar zij sterk de aandacht trok. De heer Van der Veer, directeur van de N.V. Verbeco, die de fabricatie in Ede-Zuid ter hand gaat nemen, de monstreerde voor de aanwezige de deugdelijkheid en de kracht van ge wapend hout door middel van belas- tingproeven, welke officieel geregi streerd werden. De opgestelde dak spant vertoonde bij een overbelasting tot 4000 kg. slechts minimale afwij kingen. Bij een tweede proef bleek nogmaals de hechte verbinding der materialen. Ook in Amerika, Zuid-Afrika, de Congo e.a. landen schijnt men belang stelling voor deze uitvinding en haar toepassing in de practjjk te hebben. tijds in Engeland verblijvende Ne derlandse instantie^ niet door het be trachten van groter voorzichtigheid had kunnen en moeten worden voor komen, dat het leven van talrijke agenten en verzetsmensen nutteloos geofferd werd. Het is de ministers bekend, dat de parlementaire enquête-commissie het onderzoek van deze vraag in haar taak begrepen acht en daarmede reeds een aanvang heeft gemaakt. In middels heeft ook de Minister van Oorlog zijnerzijds een onderzoek ge last. Beide onderzoekingen sluiten niet uit, dat een justitieel onderzoek plaats vindt. Tegenover de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof heeft Schreieder, die na zijn vrijlating aan bepaalde controlemaatregelen is on derworpen, zich verbonden een zo volledig mogelijke beschrijving van de onder de naam Engeland-spiel be de parlementiare enquête-commissie in de gelegenheid zal zijn hem te ho ren. De heer Goedhart vroeg, of de Ka mer uit 's Ministers antwoord moet afleiden, dat de mogelijkheid bestaat terug, te komen op de buitenvervol- gingstelling. Hij vroeg-verder' of de Minister het er niet mee eens is, dat de S.D. een gruwelijk bloedspoor in ons volk heeft nagelaten en dat een der - be langrijkste chefs van deze* dienst Schreieder was. Hij herinnerde aan de „Dauerver- nehmungen", waartegen vele verzets lieden niet waren opgewassen; tien tallen zijn naar hel en verdoemenis gezonden via de „Nacht-und-Nebel"- kampen. Spr. was van oordeel, dat alle verantwoordelijkheden concreet en positief vastgesteld moeten wor den en hij vroeg of de Ministers be reid zijn te bevorderen, dat de in structie heropend wordt. Minister van Maarseveen verklaar, de, dat hem van een buitènvervol- gingstelling niets bekend is, hem i£ alleen bekend, dat Schreieder op vrije voeten is gesteld. Natuurlijk kan een vervolging nog plaats hebben op klacht van een der betrokkenen, het geen dan moet geschieden bij de Bij zondere Raad van Cassatie. Het kan zijn, dat de procureur-fiscaal zelf re den vindt om een vervolging in te stellen. Daarover zal spr. nader rap port vragen. Vervolgens wees de Minister erop, dat de mogelijkheid om Duitse amb tenaren te vervolgen beperkt is. Duit se ambtenaren kunnen vervolgd wor den wegens oorlogsmisdrijven en we gens misdrijven tegen de menselijk, heid .Voor andere misdrijven kan een Duitse ambtenaar niet vervolgd wor- den, voorzover hij in' de kring van zijn ambtelijke bevoegdheid is gebleven. Het spreekt vanzelf, aldus de Minis ter, dat de zaak tot volkomen klaar heid moet komen, ook wat het Eng- land-spiel betreft en de verantwoor delijkheden aan Nederlandse en En gelse zijde. Een justitieel onderzoek leek hem mogelijk. De Schepping is rijk genoeg liet is ongeveer anderhalve eeuw geleden, dat de Engelse econoom Mal thus schreef, dat de bevolking sneller groeide dan de voedselpro ductie toenam. Dat was vóór de komst van de kunstmest en vóór de openlegging van nieuwe werelddelen, waardoor een stroom van levens middelen naar de dichtbevolkte Oude Werel<# ontstond, die het gevaar van hongersnood voor altijd scheen uit te bannen. RECHTZAKEN DE AANSLAG OP HET BEVOLKINGSREGISTER. Levenslange gevangenisstraf. Het Amsterdamse bijz. gerechtshof heeft gistermorgen vonnis gewezen tegen de twee hoofddaders in het verraad over de aanslag op het be volkingsregister te Amsterdam, dat tot zulke catastrophale gevolgen leidde." De 46-jarige confectiefabrikant P. Th .T. werd tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld en zijn onderge schikte, de 36-jarige A. v. d. L., werd tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. T. ontsprong de doodstraf, die te gen hem geëist was, omdat het Hof niet bewezen achtte, dat het iniatief tot het verraad van hem was uitge gaan. Beide verdachten zijn voorts voor het leven ontzet uit de burger lijke en politieke rechten. Hun werd het recht verleend om cassatie aan te tekenen. ^NEDERLANDS VERRAAD BIJ DUITSE OVERROMPELING. Voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof is gistermorgen een on derdeel van de Duitse overval van ons land op 10 Mei 1940 behandeld. In de verdachtebank stond de 31- jarige gewezen kantoorbediende W. A. Simons, te Krefeld geboren uit een Nederlandse vader en een Duitse moeder. Verdachte woonde Mei 1940 te Holzkirchen en was lid van de or ganisatie „Sport und Spiel" in Due- seldorf. S. was voorgespiegeld, dat hij een opleiding zou volgen in Duit se kampen teneinde politiemannen op te leiden voor Nederland „wan neer er iets, zou gebeuren". 9 Mei 1940 was verdachte medegedeeld, dat de Duitsers met de Nederlandse re gering in onderhandeling waren ovèr vrije doortocht naar het Westen. De leden van „Sport und Spiel" zouden in de vroege ochtend van de 10e Mei in burgerkleding de Duitse troepen voorafgaan. Wie zich alsnog wilde terugtrekken kon dit doen. S. heeft dit niet gedaan, en verklaarde gis termorgen ter zitting, dat hij slechts als tolk was opgetreden. Hij beweer de ook geen lid van Duitse weermacht te zijn geweest. De president zeide, dat de sport in Duitsland zeer sterk gemilitairiseerd was, en verdachte had op 10 Mei moeten zien, hoe het werkelijk met deze sportopleiding en met de feite lijke Duitse oogmerken stond. De advocaat-fiscaal rekende het S. .buitengewoon zwaar aan, dat S. geen woord van verzet heeft doen horen en dat hij op verraderlijke wijze te gen zijn land is opgetreden. Dit is volgens hem het bewijs, dat verdach te geestelijk volkomen geprepareerd was. Voor zijn verraad ontving hij onderscheidingen, welke hij ook heeft gedragen. De adv.-fisc. vroeg S.' ver oordeling tot twintig jaar met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. 7 JAAR VOOR JODENVERRAAD. Het Haagse Bijzonder Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen W. J. J>Halffman, amb tenaar te 's-Gravenhage, die veer tien dagen geleden terecht heeft ge staan, omdat hij Joden en Jodenbe gunstigers aan de SD zou hebben verraden. Het Bijzonder Gerechts hof heeft H. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 7 jaar met aftrek van voorarrest. VIJF JAAR VOOR VERRAAD VAN ZIJN OUDERS. De 26-jarige installateur L. van La ren te Rotterdam, die in Juni 1944 zijn ouders aanbracht bij de land wacht, wegens luisteren naar de En- De hongersnood, die het gevolg was van de laatste oorlog nu ja, daarvan was de oorzaak duidelijk en met het verdwijnen van die oorzaak verdwijnt vrij spoedig het verschijn sel. En toch zijn er verscheidene deskundigen, die op het ogenblik waarschuwen voor een te groot ver trouwen op de toereikendheid van de vruchtbaarheid der aarde. Zij wijzen op een aantal verschijn selen, die tezamen onze voedingsbasis smaller maken. Ten eerste is er de zeer snelle groei van de wereldbevolking. Deze snelle groei is een der mooiste vruch ten van de Westerse beschaving. Zij is mogelijk geworden door de verbe tering van de hygiënische toestan den, door betere zorg aan moeders eri kinderen, door betere huisvesting, door bestrijding van ziekten, door betere voeding, enz. En dat niet al leen in onze eigen streken, maar ook in de tropische landen onder Euro pees bestuur, zoals Voor-Indië en Nederlands-Indië. Vroeger werd de bevolking daar voortdurend gedecimeerd door de erbarmelijke sociale toestanden. De Europeanen, brachten er vrede en dreven de hongersnood buiten de grenzen. Prachtig werk, maar een onge dacht gevolg is geweest, dat de be volking in die landen zo is gaan groeien, dat de geweldige uitvoer van levensmiddelen uit die streken niet langer kan plaats vinden. Niet alleen zijn de behoeften van die volken per hoofd der bevolking veel groter ge worden, maar ook het aantal men- rm i- i I i 'l f i - Ss? 1 Haarlemmermeer wordt droogge malen. Deze maand is het 100 jaar geleden, dat begonnen werd met het droogmalen van de Haarlemmermeer Drie grote stoomgemalen werden in werking gesteld, de „Eynden", de „Cruquins" en de „Leeghwater". Foto. A.N.P.-w.d.W Nog steeds zorgen zij voor de bema^ iing van de polder. He stoomgemaal „Lynden'' zoa's het aan de dijk van de Haarlemmermeer staat 100 jaar na in werking stelling. gelsé zender en het verrichten van illegaal werk, omdat deze niet wa ren ingenomen met een verhouding, die hun zoon had met zeker meisje, is door de Rotterdamse kamer van het Bijzondere Hof veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorlopige hechtenis. TE HOGE LONEN EN ONTSLAG Een aannemer uit Breda stond voor de economische rechter terecht we gens het ongeoorloofd ontslaan van personeel. Tijdens de zitting bleek, dat de werknemers hogere lonen had den ontvangen dan volgens voor schriften was geoorloofd. De politie rechter wees de arbeiders die waren ontslagen en nu als getuige optra den, er op, dat wanneer te hoge lo nen worden uitbetaald, er geen wet tige arbeidsovereenkomst is geweest en geen rechtsvervolging mogelijk is. De aannemer werd vrijgespro ken. VEROORDELINGEN VOOR JODENVERRAAD. - De thans 24-jarige Hagenaar A. P. W. Scherf stond 14 dagen geleden vóór het Amsterdams Bijzonder Hof terecht onder de beschuldigingen, dat hij in 1944 in dienst van de Si- cherheitspolizei een aantal Joden had gearresteerd, hetgeen de dood van C. A. Gomperts, J. Boven en diens echtgenote en van Eva en Lea Schorlesheim tengevolge heeft gehad. Hij zou deze arrestaties te zamen met zijn collega G. Heim3* bloem hebben verricht. Het Hof veroordeelde hedenmor gen S.tot 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van .3 jaar. Als „zeer verzachtende omstandigheid" heeft het Hof bij het bepalen van deze straf de jeugd van verdachte in aanmerking genomen. De andere verdachte, Heibloem, hoorde zich veroordelen tot 4}4 jaar met aftrek van voorinternering. Ten gunste van deze verdachte had het Hof overwogep, dat het initiatief tot de arrestaties niet van hem is uit gegaan, doch dat hij op bevel heeft gehandeld. KON NIET VAN DE JENEVER AFBLIJVEN De hoofdpersoon van een tragische reeks van gebeurtenissen, die zich op Zaterdag 13 December j.l. tussen 6 en 7 uur 's avonds afspeelde, de 31- jarige kellner N.B. heeft gistermor gen voor de Rotterdamse Recht bank terechtgestaan. Hem was ten laste gelegd de 46-jarige metselaar A. J. Jansen in een aanval van woede en in hevige staat van dronkenschap verkerend in de buik te hebben geschoten waardoor het slachtoffer levensgevaarlijk gewond werd; op de 34-jarige bedrijfsleider H. J. F. Kirchheiner geschoten te hebben gelost en tot slot de 74-jarige wed E. Assies-van Zadel de schedel te hebben ingeslagen. De officier van Justitie eiste tegen hem zes jaar gevangenisstraf met aftrek wegens poging tot doodslag, poging tot zwa re mishandeling en doodslag. In de zaak werden dertien getui gen gehoord. Op de bewuste Zater dag had B cafe's bezocht en mins tens 17 borrels gedronken. Hij wist dat hij onder de invloed van drank in een toestand van razernij kon ko men, hetgeen hem reeds een straf van 7 maanden voorwaardelijk had opgeleverd, toen hij op een brigadier van petitie had geschoten. Zijn vrouw en zijn vriendin hadden meermalen als hij zo'n bui had van zijn mishan delingen te lijden gehad. Ondanks deze feiten kon hij de borrel niet laten staan en had hij zich weder om een wapen aangeschaft, dat ge laden bij hem thuis in een lade lag. Toen hij 's avonds volkomen dron ken in taxi thuis kwam, pleegde hij zijn gruweldaden. sen neemt snel toe. Vandaar, dat de uitvoer uit de tropische gebieden van Azië niet meer die omvang zal kunnen aanne- m«n van vroeger. Steeds minder land. In onze eigen streken brokkelt de hoeveelheid cultuurland voortdurend af tengevolge van stadsuitbreiding, wegenaanleg, enz. En daar komt dan nog bij, dat in de Amerikaanse land bouw de roofbouw van tientallen jaren zich gaat wreken. Deze roof bouw heeft geleid tot bodem- en klimaatvernietiging op reusachtige schaal. En ziedaar de oorzaken van de vrees, dat de voedselproductie te kort zal schieten. De directeur van het beroemde Engelse proefstation te Rothamstead, Sir John Russel, heeft onlangs aan deze vrees uiting gegeven in een toe spraak tot een groen pas afgestu deerde veeartsen. Hij zei o.a., dat vóór de oorlog voor iedere Britse onderdaan, die geboren werd, ruw geschat twee acres (80 are) nieuw land „ergens in de wereld" in exploi tatie werden genomen. Maar dat is thans bij lange na het geval niet meer. Wij raken aan het eind van de mogelijkheid van uitbreiding van de oppervlakte cultuurland. Onze taak moet er dus op gericht zijn in de toekomst meer voedsel van minder land te halen. Dit is een taak, waar do Europeanen zich reeds sinds jaren met succes op toeleggen en die onze Ned°r'andse boeren wel zo ongeveer het best van allen weten te volbren gen. 'Wij weten dan ook, dat de gemid delde oogst over de gehele wereld nog zo ver opgevoerd kan worden, dat er van een blijvend tekort aan voedsel geen sprake behoeft te zijn. Trouwens de ontwikkeling in Amerika bewijst dat. Want ook daar neemt de voortbrengingskracht van de aarde sinds een tiental jaren met sprongen toe sinds men het gevaar van roofbouw is gaan onderkennen en op grote schaal met grondverbe tering is begonnen. Terwijl vroeger de Noord-Amerikaanse oogsten van jaar tot jaar grote schommelingen vertoonden, had men het vorige jaar voor de vierde achtereenvolgende maal een oogst van meer dan een millioen bushel tarwe en de grootte van de oogst neemt zelfs regelmatig toe. Wjj maken ons dan ook geen zorg. Millioenen en millioenen vierkante kilometers land over de gehele aar- -de verspreid, leveren nog maar een deel van de oogst, die zij bij goede bemesting en bewerking kunnen voortbrengen. Bovendien zijn er nog enorme gebieden in Afrika, die ont gonnen kunnen worden. Hongers nood behoeft er dus piet te zijn. Alles wat de mensheid daartegen heeft te stellen is: vrede en arbeid. Die twee factoren zijn de grondslag waarop wij ook thans welvaart kun nen bouwen. De schepping is rijk genoeg; als de mens die rijkdom maar met wijs heid weet te beheren, zal het aan niets ontbreken. HAAGSE RECHTBANK. De bij-verdienste. De chauf feur P. V. uit Leiden had een aar dige bij-verdienste gevonden in het vérduisteren van zakken ten nadele van de fabriek, waar hij werkte. Er werden regelmatig te weinig zak ken opgegeven, die werden terugge bracht, en het restant wterd dan ver kocht, hetgeen een aardig bedrag was geworden. De Officier vond het bestelen van de werkgevers ernstig, omdat nu eenmaal niet alles gecon troleerd kan worden, en hij eiste acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Uit armoede. De los-werkman K. M. V. uit Leiden had uit armoede de verduistering van zakken op d? fabriek gepleegd, zo vertelde hij, en de raadsvrouw, mej. mr. H. Muller vertelde dat er wel geld was om te eten, doch niet om de tien kinderen te kleden. En zo was verdachte op het verkeerde pad gekomen, waar de Officier tien maanden gevange nisstraf voor vroeg. Dat maakt nu niet veel meer uit, zette de verde digster'uiteen, want verdachte zit al negen maanden gedetineerd, en zij verzocht hem bij de uitspraak over 14 dagen in vrijheid te willen stel len. Meel diefstal. De chauffeur H. B. uit Leidschendam moest helpen bij vervoer van meel, doch had de ge legenheid benut om diefstal te hel pen plegen, en hij kreeg 130 van de opbrengst. Het rapport over ver dachte was gunstig, en adviseerde tot voorwaardelijke straf, doch de Officier voelde er niets voor, en eiste zes maanden gevangenisstraf. Onverbeterlijk. De Officier was van mening, dat de kantoorbediende J. J. L. uit Leiden onverbeterlijk is; een voorwaardelijke gevangenisstraf wegens diefstal had niét geholpen, want nu stond hij terecht wegens diefstal van een rijwiel, op 15 Febr. gepleegd op de Oude Rijn te Leiden. Maar verdachte beloofde beter schap, het zou beslist niet meer ge beuren. De Officier had er echter .geen vertrouwen meer in, en eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, en daarna ter be schikking stellen van de regering.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5