Uit de Rijnstreek Uit de Omgeving uit rijdende auto's ZATERDAG 12 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Distributie van werkkleding. In het tijdvak van 14 tot en met 19 Juni zal in het Distributiekantoor en in de agentschappen tijdens de zittingsdagen gelegenheid worden gegeven tot het afhalen van formu lieren voor werkkleding. Na 3 Juli kunnen geen aanvragen meer in be handeling worden genomen. Geboren: Maria Lydia There- sia, d. van Q. A. Th. Edelaar en van L. M. Odijk; Adriana Wilhelmina, d. van J. de Kleijn en J. M. Munnik; Gijsbertus Jacobus, z. van J. Waar en T. Zuidam; Lijntje Helena, d. v. B. van den Dool en H. Colijn; Anna Louise, d. van J. A. Basie en D. M. Erkelens; Wouter, z. van H. Spek snijder en A. A. van den Dool; Ma ria Joanna, d. van J. P. Zoet en C. J. Janssen; Albert, z. van M. F. W. de Groot en van G. Koelewijn; Ger- rit, z. van W. C. van den Bijl en M. van Dolder. Huwelijksaangiften: Teunis Mos terd, 29 j. en Johanna A. G. Minten, 23 j.; Hendrik Kranenburg, 27 j. en Willemina van den Brink, 25 jaar. Huwelijken: Henricus Th. Frénaij, 28 j. en Hendrika C. van Berkum, 30 j.; Adrianus Weeber, 26 j. en Alida van der Laarse, 26 j. Overleden: Antje Houtman, 22 j., ongehuwd; Sander Hendrikse, 29 j., gehuwd met G. Hoogendoorn; Mafria Hille, 80 j., weduwe van F. K. G. Melching; Jannigje de Ruiter, 73 j., weduwe van Al de Jong; Pieter A. van Dijk, 33 j., gehuwd met M. Speksnijder. BOSKOOP Ernstige aanrijding. De 13-jari- ge G. K-, wonende aan de Rozen- laan, wilde gistermiddag met enkele 'vriendjes gaan zwemmen. Toen hij onderweg bemerkte iets te hebben vergeten, sprong hij op een juist passerende auto om er bij zijn wo ning weer af te springen. Hierbij lette hij echter niet op het verk*£j, met het noodlottig gevolg, dat hij bij het oversteken door een uit de andere richting komende auto, werd gegrepen en tegen de grond gewor pen. De ijlings ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk. De politie heeft de ?aak in onderzoek. KOUDEKERK EEN VARKEN ONDER BLOEMEN BEGRAVEN. Bij een nachtelijke controle in de strijd tegen de zwarte handel, heeft de Rijkspolitie nabij de Koudekerk- se Brug een goede slag geslagen. Een bloemenauto werd aange houden niet uit Kouderkerk af komstig welke bij nader onder zoek behalve bloemen, ook een ge heel geslacht varken bleek te ver voeren. Door een handige manoeuvre wis ten de wachtmeesters de plaats van oorsprong te weten te komen eveneens buiten de gemeente waar bij huiszoeking nog meerdere zwarte waar boter, kaas èn room werden gevonden. Hangende het onderzoek konden nog geen nadere mededelingen wor den gedaan. LEÏDSCHENDAM Wandelend Rode Kruis. De transportcolonne van de plaatselijke afdeling Rode Kruis heeft bij de wan deltocht te Rotterdam, over 30 K.M., de eerste prijs behaald. De gevleugelde Vrienden. De postduivenvereniging heeft bij de laatste vlucht vanuit Frankrijk 183 duiven losgelaten. De eerstaankomen- de vogel was die van gebr. Groenewe- gen te Nootdorp, die 'n snelheid had gemaakt van 1549 meter per minuut. De 37e en laatstprijswinnende duif was van de heer G. P. van Geffen en vloog 1335 meter per minuut. NOORD WIJK Beenbreuk. Gistermiddag wa ren enkele kinderen aan het spelen op het terrein van de aannemer de R., waarbij het 3-jarig jongetje een zware balk op zijn beentje kreeg en een scheenbreuk bekwam. Geboren: Evert A., z. van J. Ach terberg-Hoogeduin; Cornelis J., z. van L. Hazenoot-Hoogervorst; Wilhelmi na J. A., d. van H. v. Ruiten-v. d. Voort; Anna R. Th., d. van J. v. Schie- Ham ;Adriana M., d. van P. Meijer- Boon. Theodorus W. St., z. van F. v. d. Maden-v. Dijk. Maria J. P. G., d van E. Cockheijt-Voorn; Gerardus Th. M., z. van Th. P. Warmerdam- Duivenvoorde; Adrianus J. A., z. van W. J. Kapel-v. d. Horst. H. Missen. Vanaf morgen zijn tij dens het badseizoen des Zondags de H. Missen te 6 uur, half acht, 9 uur de Hoogmis en de laatste te half elf uur. Ondertrouwd: J. Giluijs en M. M. Caspers; W. P. de Vreede en J. C. v. d. Meer; G. J. Faase en W. E. v. Rhijn, Th. H. M. v. d. Wiel en J. C. v. d. Berghe. Gterouwd: J. P. v. d. Hulst en C, M. v. d. Plas; G. Slats en J. M. Buijze. Overleden: Cornelis v. d. Niet 49 j. geh. met H. C. Breedveld. NOORDWIJKERHOUT De coloradokever. De jeugd van Noordwijkerhóut heeft in belangrijke mate bijgedragen tot de vernietiging van de aan het strand aangespoelde coloradokevers. Met vrachtauto's wer den de schoolkinderen van alle scho len vervoerd naar het strand. Twee dagen van naarstig zoeken had het resultaat van pl.m. 100.000 kevers. L.T.B. De afdeling Nocrdwijker- hout van de L.T.B. vergaderde in Hotel van der Geest op Vrijdagavond 11 Juni. De vergadering was belegd om de leden zich uit te laten spreken over de minimumprijzen 19481949 en de verplichte inkrimping. Na voor lezing van een rondschrijven van de Vakgroep; stelde de voorz. de leden in de gelegenheid om te discussiëren. Spoorwegverkeer met Berlijn gestaakt Amerikaanse transportbeambten hebben vandaag meegedeeld, dat alle spoorwegverkeer naar Berlijn is stop gezet ingevolge een Russisch bevel aan de directie van de Duitse spoorwegen. Officieel wordt meegedeeld, dat de Britse autoriteiten in Berlijn de Rus sen hebben verzocht de spoorlijn tus-1 sen de Westelijke zones en Berlijn „onmiddellijk" weer open te stellen. Alle vragen van de leden werden door de heer P. S. van Leeuwen op des kundige wijze geantwoord. Genoem de heer noemde de gedane voorstel len geen gemakkelijke materie. Het Bedrijfschap staat op het standpunt dat verplicht moet worden ingekrom pen. Bij verplichte inkrimping zal het surplus worden verzwaard. Alle bol len kunnen niet op de wereldmarkt geplaatst worden, zodat de moeilijk heden van het bollenvak niet' binnen de grenzen van het land zijn op te lossen. In de vergadering gingen ver schillende stemmen op dat het voor stel van het Vakgroepbestuur der L. T.B. t.w. verplichte inkrimping van 5 pet. voor elke eerste halve H.A. van elk bedrijf en daarboven 10 pet., niet ingrijpend genoeg zou zijn. Deze le den zagen de verplichte inkrimp lie ver verder doorgevoerd. De heer van Leeuwen wees er echter op, dat er voldoende tulpen geteeld moeten blij ven. De exporteurs moeten dit pro duct toch kunnen blijven verkopen. De afzetmogelijkheid moei? hier geen nadeel van ondervinden. De expor teur moet verdienen, anders kan hij de kweker niet betalen. Daarom stelt L.T.B. een bescheiden inkrimp voor. Stemmen gingen ook uit de ver gadering, die geen heil zagen in in krimpen. Ten slotte sprak de verga dering zich uit voor verplichte in krimp en verlaging van de minimum prijzen. Tot afgevaardigde naar de Alg. Vergadering werden gekozen de heren M. C. J. Braun en A. Blauw. VOORHOUT VOETBALTO URNOOI VOOR DE OORLOGSSLACHTOFFERS Om de Wisselbeker welke voor dit tournooi is uitgeloofd worden de volgende wedstrijden gespeeld. 12 uur„ Forehojte 1Teylingen 1; 1.15 V.V.S.B. 1A.D.O 2 (Den Haag) 2.45 Verliezer AVerliezer B; 4 uur Winnaar AWinnaar B. De sportliefhebbers kunnen zich morgen offervaardig tonen door een bezoek te brengen aan het Foreholte- terrein om de Oorlogsslachtoffers te hei1 pen. Eerste prijs. Bij de uitslagen van het 2e en laatste gedeelte van het te Utrecht gehouden Nationale Bakkfisvakwedstrijd, in het kader van de Ubia 2, wordt o.a. ook vermeid in de afdeling vakwedstrijden, bui ten mededinging een eerste prijs voor de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. n,, HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden Toor Geboorteaankondigingen MARKTBERICHTEN ROELOFAREND S VEEN, 11 Juni. Groente. Kropsla 2.502.20, bos- peen 127-14, bloemkool 520, rabarber f 611, postelein 1118, peulen I 3.105.50, peulen II 3.50 2.90, doperwten 3.904.50, capu- cijners 4.805.50, tuinbonen 2.40 —2.90, kassnijbonen 11.50—114.00, idem stek 811, princessebonen 2020.50 per 10 kg., aardbeien 27 46 cent per half pond. Bloemen: Margriet 4>16 cent, Esther Read 1450 cent, Pyrethrum 8—16 cent, Duizendschonen 26 cent Leeuwbekken 1218 cent, Piocuren 5—4>0 cent, Lelies 1040 cent, Cam panula's 1136 cent, Gladiolen 10 52 cent, Convillie 6—35 cent, Anjers 425 cent, Ak. Anjers 3050 cent, Trosrozen 2240 cent, Scabioza 5 15 cent, Ixia's 1118 cent, Zinnia 29 58 cent, violieren 653 cent per bos. KATWIJK a. d. RUN, 11 Juni. Groente. Sla 2.505.70, bos-uien 6.11, rabarber 57, bospeen 13 25, spitskool 10, radijs 2.20 3.50, stoofsla 4.905.selderie 3.904.10, peterselie 0.65—2.40, bospeen S 10—14, doperwten 4 35. tuinbonen 30—32, kervel 2.50 2.60, bloemkool 'I 1920, idem n 1018, aardappelen 1722.20, drielingen 13—17.40, kriel 11.60 —14.andijvie 711, aardbeien 1.50—1.75. TER AAR, 11 Juni. Groente. Snij bonen 0.951.45, stek 4595 cent, stam bonen 2.05—2.20 en afwijkend 7590 cent per kg.; peulen 2.50 7.30, tuinbonen S 2.50—3.40, doppers 3,605.30,. kapdoppers i 4.705.20 per' 10 kg.; komkommers I 27 cent, idem II 25 cent, en idem Hl 20 cent per stuk, stek 1315 cent per kg.; bospeen I 1833 cent, idem II 1017 cent en stek 26 cent per bos, sla 2.505.40 per 100 stuks, bloem) I 2028 cent, idem H 1319 cent, idem III 612 cent, idem stek 15 cent per stuk, uien 110 cent, bonen kruid 1 cent, kroten 7 cent, selderie 58 cent, pieterselie 12 cent per bos, spinazie 8 cent, aardappelen 14 —19 cent, kriel-810 cent, andijvie 7 12 cent per kg., sjalotten 25 cent per bos, rabarber 69 cent per kg., slavellen 25 cent per bak, waspeen I 2633 cent, stek 3 cent, postelein 611 cent, spitskool 7 cent per kg., tomaten 5181 cent per pond, aard beien 228.1 cent per doosje en 2.85 tot 2.95 per slof, druiven 3.20 per kg., radijs 2 cent per bos, bloemen 79 cent per bos. LEIDEN Voldoening Met voldoening constateert het Be stuur van „Dr. Schaepman", dat de belangstelling voor het werk van de propaganda club toch wel het mede leven geniet van de Leidse kiezers. Dat wil nu weer niet zeggen, dat er geen behoefte meer zou bestaan aan medewerkers. Zij, die iets ten behoeve van de pro paganda willen doen, wachten nu niet langer met daarvan mededeling te doen aan het Secretariaat, dat geves tigd is aan de Witte Singel 85 (Telf.: 22851). Leiden wordt een grote „K.V.P.- etalage'', en U doet mee, want: Leiden stevent één op Juli zéven naar No. 1 van Lijst 1. BESTUUR „DR. SCHAEPMAN". De afd. Leiden der Ned. Reisver- eniging voor Katholieken is weer druk bezig met haar zomerreispro gram. Reeds vonden verschillende excur sies plaats, en er staan er nog meer dere op het programma. De adverten ties hebben daarvan reeds blijk gege ven en nog meerdere zullen er vol gen. Het seizoen zal echter zijn hoogte punt, waarschijnlijk bereiken in Juli met een toch naar Maastricht, Zuid Limburg en België. Naar wij vernemen heeft het be stuur besloten tijdéns de St. Servaas- feesten te Maastricht op 25 Juli een veel belovende touringcar-reis te on dernemen van 2426 Juli. Aan de reis naar de Heiligdomsvaart naar Maastricht zullen tevens verschillen de andere uitstapjes verbonden wor den. Het ligt b.v. in de bedoeling het openluchtspel in Valkenburg bij te wonen, terwijl op de laatste dag een België-tocht wordtgemaakt naar Banneux en Luik. Reeds is gezorgd voor prima tou ringcars, terwijl besprekingen gaande zijn voor het reserveren van hotels. Nadere gegevens hieromtrent zullen zo spoedig mogelijk volgen. Veel zal er echter van afhangen of de Katholieken uit Leiden en omge ving zich spoedig zullen aanmelden. Onmiddellijke opgave is n.l. dringend gewenst om de voorbereidingen te doen vlotten. Men kan zich aanmelden bij de Boekhandel „de Sleutelstad", Bree- straat 125, tel. 26508. Voor hen, die niet in bezit van een paspoort zijn, wordt voor collectieve reispassen gezorgd. In verschillende grote steden van ons land vindt men avond-lycea, waar jongeren en ouderen, die niet in de gelegenheid waren, óf de gele genheid verzuimden, na hun ULO- examen of 3 jaar HBS verder te stu deren, in de avond uren gelegenheid geboden wordt het begeerde diplo ma te verwerven. In de handel is H.B.S. A van waar de; voor voortgezette technische studiën H.B.S. B en voor universi taire studie H.B.S. B. en Gymna sium A en B. Blijkens een adver tentie in dit nummer komt deze ge legenheid nu ook in Leiden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Ge neeskunde: de heren A. C. Arntzenius te Wassenaar en P. Leichtman te Lei den; artsexamen le gedeelte: mej. H. F. v. d. Nieuwenhuizen te Den Hel der en de heren A. Cankrien te Lei den; A. P. J. Vreeburg te Lisse en J. B. Crol te Wassenaar; artsexamen 2e gedeelte: T. Elshove te 's-Gravenhage en de heren C. A. Reichardt te 's-Gra venhage en A. P. Maassen te Leiden. TOEPASSING EN WERKWIJZE VAN DE RADIO-TELEFONIE OINDS DE OORLOG zijn grote moeilijkheden ontstaan op het gebied der radiotelefonie De radiocontroledienst van de P.T.T. maakte voor de oorlog, zij het op zeer beperkte schaal, reeds gebruik van de moge lijkheid te telefoneren met mobiele eenheden, terwijl kort voor de oor log werd begonnen enige openbare diensten in ons land zoals de politie, van deze apparatuur te voorzien, welke toestellen gedurende de bezet tingstijd echter practisch alle naar Duitsland verdwenen. het gewone net verbonden met de vaste post, binnen het werkingsge bied waarvan zich de auto bevindt, waarna de vaste post door middel van radiotelefonie de verbinding met de auto tot stand brengt. Men kan echter niet tegelijk spreken en luis teren. Wordt een automobilist opge roepen dan luistert hij tot dat degene die hem oproept „over" zegt; daarna drukt hij op een knop, waardoor zijn apparaat wordt geschakeld van ont vangen op zenden, waarna hij kan antwoorden. Aan het einde van zijn antwoord roept hij „over", laat de knop los en kan dan weer luisteren, enz. De „Walkie-talkies" Tijdens de oorlog toen de radiote lefonie voor de geallieerde legers een onmisbaar apparaat bleek te zijn geworden, heeft zij wel in hoge mate haar bruikbaarheid bewezen. -De ver binding wordt op de volgende wijze tot stand gebracht. Hoe de verbinding tot stand wordt gebracht. Op een bepaald punt staat een zender-ontvanger, een z.g. vaste post, welke werkt op een golflengte van 24 M., opgesteld. De reikwijde van deze zenders-ontvangers is kort ver geleken bij die, waarbij langere golf lengten worden gebruikt, en komt ongeveer overeen met de zichtaf stand; dus hoe hoger de vaste post is, des te groter is ook de reikwijdte. Wordt in een bepaald gebied een zodanig aantal vaste posten opge steld, dat deze tezamen dit gehele ge bied bestrijken, dan is iedere mobiele post, welke zich in dat gebied be vindt te bereiken. Dit kan zijn een auto, een boot of welk ander ver voermiddel ook. „Eén weg". Zonder in technische details te tre den wordt hieronder in het kort de werkwijze vermeld van de thans meest toegepaste systemen. Deze zijn het „one way" en het „two way"- systeem. Bij het „one way"-systeem kan de verbinding slechts in één richting tot stand worden gebracht, dat wil dus zeggen men kan alleen ontvangen of alleen zenden. De inrichting van dit systeem is meestal zodanig, dat de vaste post zendt en de opgeroepene, dus de mo biele post ontvangt; antwoorden is dus niet mogelijk. „Twee wegen". De toepassingsmogelijkheden van dit systeem zyn geringer dan van het „towo way" systeem, waarbij vaste zowel als variabele posten kun nen zenden en ontvangen. Een be langrijk voordeel van het „one way"- systeem is echter dat de apparatuur veel goedkoper is dan die van het „two way"-systeem. De energie voor de variabele post kan bij auto's worden betrokken van de aanwezige accu. Bij veelvul dig gebruik worden echter daaraan vrij hoge eisen gesteld. Wil iemand van zijn huis of kan toor telefoneren met een auto, dan roept hij door middel van het gewo ne telefoonnet het centrale telefoon kantoor op en verzoekt een verbin ding tot stand te willen brengefi met d? betreffende auto, onder medede ling waar deze zich ongeveer be vindt. Het telefoonkantoor wordt via Twee bewegende posten. Op dezelfde wijze als de verbin ding van een huistelefoon met een mobiele post tot stand wordt ge bracht, kunnen twee mobiele posten met elkaar spreken, met dit verschil, dat de aanvrager een vaste post op roept in plaats van het centrale te lefoonkantoor. Hindernissen gelegen tussen de mobiele en de vaste post kunnen de verbinding bemoeilijken. Tijdens een proef, waarbij de vaste post zich bevond te Hilversum en de mobiele post reeds op de weg Amsterdam Den Haag, bleek de ontvangst beter te zijn wanneer de mobiele post zich bevond op een viaduct dan op maai veld-hoogte. In tunnels kan bovengenoemde methode niet worden toegepast. Wel echter kan in een tunnel een ver binding tot stand worden 'gebracht, indien de inductie-methode wordt toegepast. Daartoe moet gebruik worden gemaakt van metalen gelei ders, welke kunnen zijn bestaande geleidingen, zoals telefoonkabels etc., dan wel kunnen deze speciaal voor dat doel worden gelegd. Deze methode kan eveneens wor den toegepast in het vrije veld, het welk in Amerika reeds veelvuldig geschiedt, (b.v. het verstrekken van gegevens betreffende verkeersstrem mingen, omleggingen, etc. door de Verkeerspolitie). Een voordeel van de inductie-me thode is dat een verbinding over een grotere afstand wordt gebracht. Uit het vorengenoemde zal een ieder kunnen begrijpen, welke grote toepassingsmogelijkheden de radio telefonie biedt voor politie, brand weer, pers, geneeskundige dienst, doktoren, ziekenhuizen, ambluances transport, taxi- en busondernemin gen, scheepvaart, enz. De productie mogelijkheden en de kosten zijn nog niet zodanig, dat men binnenkort kan verwachten, dat elke personen wagen van een dergelijk apparaat zal zijn voorzien. De tijd gaat ech ter snel, het is werkelijk nog niet zo lang geleden, dat een personenauto, toegerust met een radiotoestel, iets bijzonders was. Een druk bezochte receptie. Onder zeer grote belangstelling is gisteren het 40-jarig bestaan van de N.V. Lith. Metaaldrukkerij en Ver- nisinrichting v/h firma W. F. Paauw en Zn. herdacht, welke gelegenheid tevens door het personeel is aange grepen om van zijn waardering en hoogachting te getuigen voor het werk en de voortreffelijke leiding van de beide directeuren, de heren J. Paauw en B. Vorschel. Allereerst vond deze dag een hul diging plaats op het bedrijf, waar als eerste spreker het woord voerde de heer Jac. Paauw uit Hoorn, die in zijn kwaliteit van commissaris een overzicht gaf van de gestadige groei van het bedrijf, in welk verband hij hulde bracht aan de huidige directie. Nadat de heer B. Vorschel herinnerd had aan de prettige samenwerking, waarvoor hy zeer in het bijzonder het personeel bedankte, heeft de be drijfsleider, de heer H. Veldhuijzen, die reeds meer dan 30 jaar aan het bedrijf verbonden is, namens het personeel het woord gevoerd. Spr., die de ontwikkeling der firma uit voerig schetste, herinnerde er daar bij aan, dat hiervoor de grondslag werd gelegd in een pakhuis aan de Van der Werffstraat. Onder zeer pri mitieve omstandigheden werd in deze plaats met drie man personeel be gonnen, bedroeg de productie bij een 1 I-Vurige werkdag pl.m. 50 „kisten in één kleur". Teneinde aan het bedrijf de nodige expansie te geven, werd de fabriek in 1921 naar de Hoge Rijndijk verplaatst. Nu eerst kon het bedrijf zijn vleugels wijd uitslaan en werd de prodictie gaandeweg op gevoerd tot 250 kisten per dag. Ook de personeelsuitbreiding hield hier mede gelijke tred en werd opgevoerd tot 30 man. Nadat spreker ook nog het een en ander had verteld van de veranderde fabricatie-methoden, welke het bedrijf zeen ten goede kwamen, bood de heer J. Goedraad namens het personeel een Friese stoeltjesklok aan. Zichtbaar ontroerd dankte de di- i recteur, de heer J. Paauw, voor déze zo vriendelijke huldiging. In aansluiting op deze huldiging vond in de middaguren in „Het Gul den Vlies" een receptie plaats. Te midden van een fraaie bloemenschat ruim 100 bloemstukken waren aangedragen hebbendirectie en commissaris tal van gelukwensen mogen ontvangen. Tal van zakenre laties, w.o. de heer H. H. Tieleman als één der eerste cliëntèle uit 1908, de heren De Jong en Mazurel na mens de afd. Leiden van de Alg. Ned. Graf. Bond en voorts vele col lega's en vrienden hebben hier hun opwachting gemaakt en hun beste wénsen voor de bloei van het bedrijf uitgesproken. Gisteravond is het feest in „Oud- Hortuszicht" voortgezet voor het per soneel. Na een begroetingswoord van de heer B. Vorschel werd een vrolijk programma afgewerkt, waar voor men zich de medewerking had verzekerd van het M.V.C.-cabaret o. 1. v. de heer Lou Marti. Al met al werd ook dit een zeer geslaagde avond. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de'heer J. Starrenburg, namens de fa. Boomstoppel te Waddinxveen, nog een glas-in-lood-raam aangebo den. BESTRIJDING DER KINDER-" VERLAMMING In de permanente Europese com missie voor de bestrijding van kin derverlamming, welke dezer dagen te Brussel is opgericht, hebben van Nederlandse zijde zitting genomen dr D. K. Rijkels, verbonden aan de hoofdinspectie der volksgezondheid, dr G. D. Hemmes, inspecteur der volksgezondheid voor de provincie Utrecht, prof dr. J. D. Verlinde te Leiden van het instituut voor pre ventieve Geneeskunde en dr v. d. Weij, werkzaam in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. DE DANSAVOND AAN BOORD VAN DE INDRAPOERA. Voor deze speciale dansavond, wel ke onder leiding staat van E* Caste- lein en waarbij 2 bands zulen spelen zijn nog' enige kaarten verkrijgbaar aan het St. Antonius Clubhuis he denavond vanaf 7 uur. De „Indrapoera" zal precies 8 uur het anker lichten, men zorge er dus voor tijdig aan boord te zijn. WEERSVERWACHTING OPNIEUW WARM In de nanacht op *sommige plaatsen vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken. Morgenoverdag overwegend zon nig weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. En kele verspreide onweersbuien. In het Noorden van het land meest matige wind tussen Oost en Noord, elders tijdelijk ver anderlijke wind. De Apostolische Visitator voor de Oekrainers in Europa, Mgr. Busko, heeft tijdens zijn verblijf in Duits land stelling genomen tegenover het bericht verspreid door het Russische persbureau „Tas", als zou de Ka tholieke Kerk in de vroegere Poolse Oekraine totaal geliquideerd zijn. „Hetgeen zich thans in Oekraine afspeelt en zich heeft afgespeeld", aldus mgr. Bucko, „is een voortzet ting van de vroegere Tsaristische politiek van onderdrukking van de Katholieke Kerk. Het gepubliceerde bericht, dat „bijna" alle Bisschoppen in de Oekraine aan de Katholieke Kerk trouw zijn gebleven, komt uit een troebele Poolse bron. Een feit is, dat alle zeven Oekrainsche Bisschop pen gevangen zijn genomen en gede porteerd. Geen hunner is afgevallen. Hoewel in 1946 42 priesters gedwon gen werden te Lemberg een synode bijeen te roepen en daar hun afschei ding van Rome bekend te maken, zijn de priesters en het volk ondanks alle vervolgingen aan de Kerk trouw gebleven". SCHEEPSBERICHTEN. BALI, pass. 11 Juni Malta. BOS KOOP. 11 Juni van Madeira; LOOS- DRECHT, 11 Juni van Londen; MOD- JOKERTO, 12 Juni te Aden; NIEUW AMSTERDAM, 11 Juni te Southamp ton; ORANJEFONTEIN, 11 Juni van Lorenzo Marquez naar Beira; POE- LAULAUT, 11 Juni van New York naar Alexandrie; Stuyvesant 12 Juni van Paramaribo te Trinidad; WEST- LAND, 11 Juni van Santos; KOTA- GEDE, 11 Juni 20.35 uur van Pert Said; GAROET, pass. 11 Juni 20 uur Pantellaria; WILDA, BETA BALTIC, ERNA (coastèrs), 11 Juni te Gibral tar. TELEFOONAANSLUITINGEN BRANDWEER Met ingang van 9 .funi 1948 zijn enkele wijzigingen ingegaan betref fende de telefoonaansluitingen van de brandweer. Het telefoonnummer 22244 is komen te vervallen. De thans geldende nummers zijn: 1. Centrale, voor doorverbindin gen met de bureaux en ambtswonin gen 24735. 2. 'Uitsluitend bureau Commandant 22353. 3. Uitsluitend voor brandmeldin gen 22241 en 22242. VIJFTIG JAAR KONINKLUK BEZOEK AAN LEIDEN. De directeur van het stedelijk mu seum De Lakenhal die er reeds zo menigmaal in is geslaagd in dit mu seum een interessante tentoonstel ling onder te brengen, vertelde gis teravond via de derde lijn van het gemeentelijk radio distributienet het een en ander over de expositie wel ke daar in het kader van de jubi leumfeesten zal worden ingericht en waarbij de organisatoren zich voor ogen hebben gesteld een zo volledig mogelijk fotografisch overzicht te geven van de bezoeken welke H.H. de Koningin gedurende haar vijftig jarige ambtsperiode aan Leiden heeft gebracht. Behalve dat op deze tentoonstel ling een interessante collectie foto's te zien zal zijn van de talrijke be zoeken, welke H.M. aan de Leidse universiteit en daarmede aan de Leidse universitaire gemeenschap bracht, waarbij o.a. wordt terugge gaan tot het jaar 1905 en vanzelf sprekend ook haar erepromotie in 1925 de aandacht heeft, zal men ook de koningin zien rijden op een nog ongedempt Kort Rapenburg en in straten met voorheen nog zwaar ge boomte. Maar ook de toeschouwers vragen op „deze platen uit de oude doos" onze belangstelling: dames lange witte jurken (new look?), heren met vreerrpde bolhoedjes en vervaarlijke snorren, agenten met helmen etc. etc. In één opzicht zal van het pro gramma worden afgeweken en wel wat betreft de inhuldigingsfeesten van 1898 toen de koningin uiteraard niet in de stad kon komen, maar er toch braaf feest is gevierd. Spreker 'deelde mede, dat reeds een zeer uit gebreide collectie fotomateriaal van af 1925 bijeen is, maar dat van vroe ger perioden nog gaarne een aanvul ling wordt verwacht. Zij die nog over foto's uit de vroegste perioden van H.M.'s regering beschikken, worden verzocht zich met de direc tie van de Lakenhal tel. 20029 in verbinding te stellen. De heer P. Herfkens heeft even eens in deze uitzending nog het een en ander verteld van de hier ter stede in het kader van de jubileum feesten te houden kinderspelen, waarvoor wel zeer in het bijzonder de dag van 31 Aug. is besteld. In wijken, waar geen buurtvereniging gevestigd is, wil het comité gaarne de behulpzame hand bieden en sti mulerend en coördinerend werken. „DENNHENEUVEL". Dinsdagavond zal om 7 uur over Hilversum I een causerie van 10 mi nuten gehouden worden door de voorzitter van „Dennenheuvel" (her stellingsoord voor hoofdarbeiders), K. L.-DAGKALENDER. Corresp. adres: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievens- straat 2, Leiden, tel. 22761. Maandag 14 Juni. 20.00 uur. Rec toraat Hooigracht 29. Vergadering Werkcomité Kath. Jongerenraad. Woensdag 16 Juni van 19.0020.00 uur (precies!) Stadsgehoorzaal. Groepsrepetitie R.K. Mannelijke- en Vrouwelijke Jongerenbeweging. Voor het jubileumspel „Wij Gedenken" onder auspiciën van de Leidse Jeugd- actie. Zondag 20 Juni. Van 15.00—17.00 uur. St. Antonius Clubhuis a. d. Ma re. Feestelijke buitenkerkelijke Ver gadering der Derde Orde voor leden en belangstellenden. BONKAARTEN AFHALEN. Voor de uitreiking van bonkaarten, welke gehouden wordt in het Stad huis, (ingang Breestraat) zijn de lo ketten geopend van 8.3012 uur en van 24.30 uur. Medegebracht dienen te worden: Stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart en eventuele con- trolekaart moeders (voor toeslag kaartjes). Maandag zijn aan de beurt de nummers 54001 t.m. 59400. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag- moi-gen 8 uur waargenomen door de doktoren: P. van Es, Kortmann, Lahr en Teeuwen. Dienst der apothekenDe avond- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Juni 13 uur tot Zaterdag 19 Juni 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doeszastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Oegst geest. tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Overleden: W. de Waay vr. 47 j.; R. D. Faber man 56 j.; A. M. Fagel vr. 67 j.; J. Trouwee man 67 j.; C. Zwetsloot vr. 54 j.; C. I. Rodewijk man 72 j.; G. E. Streng man 72 j.; T. Ouwerkerk wednr. 68 j.; A. van Kuijk man 68 j. Geboren: Hillechien Catharina d. van L. Hemmes en J. C. Postma; Ly dia d. van J. M. van Cuilenburg en L. van der Vis; Johannes z. van P. A. van der Aar en J. van der Wolf; Jacob z. van L. I. Eenennaam en K. Versteeg; Willem z. van J. Wessel en S. A. van Hoeven; Franciscus Adria nus Christiaan z. van C. G. Zorn en i W. K. Enzler.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2