Het vak van verkeersvlieger Het krachtige symbool van Benelux Handbal, Slag- en Kastiebal DONDERDAG 10 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 HOCKEY. NEDERLANDERS IN DE INTERNATIONAL BOARD. De international hockey board is hoogste internationale college op het gebied van de spelregels en tot op he den sterk Brits georiënteerd. Naar wij vernemen zullen thans echter drie niet-Britten in de Board worden op genomen, nl. jhr. L. J. Quarles van -Ufford, de president van de interna tionale hockey federatie, verder de Zwitser M. A. Demaurex en mr. H. E. A. Molhuysen van de technische commissie van de K.N.H.B. LAWNTENNIS. DAVISCUP 4 ENGELAND—NEDERLAND. Van Meegeren speelt het tweede Enkelspel. De Nederlandse Daviscup-ploeg voor de wedstrijd voor de tegen Groot Brittannië, die Donderdag te Edgbaston bij Birmingham wordt ge speeld, is thans .definitief samenge steld. Dat van Swol in het enkelspel zou spelen en met Rinkel samen de dubbel zou vormen was reeds bekend, maar wie de andere enkelspeler zou zijn zou pas op het laatste moment worden beslist. Enkelen gaven Rin kel de voorkeur omdat deze speler reeds meerdere malen op grasbanen is uitgekomen, anderen hadden ech ter volste vertrouwen in de jeugdige van Meegeren, die dit seizoen al zul ke uitstekende resultaten heeft ge boekt. Zijn spel is meer constant dan dat van Rinkel en dit heeft waar schijnlijk «3e doorslag bij de definitie ve samenstelling van het team gege ven. Uit de loting voor de volgorde der partijen kwam het volgende resul taat te voorschijn: Donderdag: Mottramvan Swol en PaishVan Meegeren. Vrijdag: Mottram en Paishvan Swol en Ripkel. Zaterdag: Paishvan Swol en Mot tramvan Meegeren. WANDELSPORT. Tijdens een persconferentie deelde majoor J. N. Breunesse, die van 27 tot en met 30 Juli de Vierdaagse af standmarsen te Nijmegen leidt, me de, dat de route vrijwel onveranderd is gebleven. Op de eerste dag, de Betuwe dag is de route enigszins anders dan vorige jaren. De 40 km-lopers trekken van uit Nijmegen over de dijk naar Val burg. Herveld, over SI ij ke wijk via Oosterhout naar Eist. Op de derde gaan de 50-ers en 55-ers over de Graafschen weg naar Graven verder over Nederasselt, Heumen, Molen hoek, Mook, Plasmolen, Kiekberg, Groesbeek, Groeske, Meerwijk, Berg en Dal naar Nijmegen. Voor het autoverkeer is een betere regeling getroffen. De wagens van de Vierdaagse gaan zoveel mogelijk over secundaire of binnenwegen. De over heid in de betrokken gemeenten zal worden verzocht voor de particuliere wagens een zelfde regeling-te treffen. Op deze wijze wil men voorkomen, dat de wandelaars op de hoofdwegen door het 'opstuiven van stof en zand worden gehinderd. MOTORSPORT. DE RONDE VAN ZUID-HOLLAND. De K.N.M.V. verkreeg van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat de vergunning tot organisatie van de Zuid-Holland grensrit VII, in motor rijders kringen meer bekend onder de naam „Ronde van Zuid Holland". Deze ronde zal Zaterdag a.s., met start en finish te Wassenaar, plaats vinden. Er kwamen voor deze zware be- trouwbaarheidsrit, die tevens mede geldig zal zijn voor de a.s. teamkeuze van de Internationale Zesdaagse, 110 inschrijvingen binnen, waaronder zeer bekende Nederlandse rijders als: Piet Knijnenburg, op B.S.A., Jaap Roest op B.S.A, Jail Flinterman op B.S.A., Jan Veer op Jawa, Drikus Veer op Jawa, Kees van Rijssel op Jawa, Okkel Moeke op B.M.W.,, Jacq. Schot op Ariel, Herman Zuur op B. M.W., Jan van Rijn op D.M.F. enz. Waarschijnlijk zullen nog- enige Belgische internationale rijders aan deze wedstrijd deelnemen, in welk geval twee landenteams gevormd zul len worden. Verder schreven in 9 club teams en 3 merkenflpams, waarvan het Jawe- team, bestaande uit de gebroeders Veer en van Rijssel, in deze zelfde formatie zal deelnemen aan de Inter nationale Zesdaagse. De start vindt des morgens vanaf 8 uur plaats. De route loopt via Gou da en de IJssel- en Lekdijken naar Amerongen, om vervolgens via Jut- phaas en IJsselsteyn naar Gouda te rug te keren Wfiar wordt gepauseerd. De deelnemers worden hier tussen 1 en 3 uur verwacht. Het tweede traject loopt over Liq- schoten en Woerden naar Ouderkerk, daarna via Uithoorn en Meye naar Zwammerdam en tenslotte langs Lei- muiden en Hillegom naar de Ruige- hoek. Tussen Ruig hoek en de Haag- sche Schpuw krijgen de deelnemers dan nog een 30 k.m. vrij zwaar ter-' rein te verwerken. Te ongeveer 7 uur worden de eerste rijders weer te Was senaar terugverwacht. Een vergelijking met 30 jaar geleden Drie in-een geslagen handen DENELUX" is een suggestief gekozen woord, uitgevonden door een redactrice van The Economist Het duidt een groots begrip aan en betekent veel meer dan samenwerking. Het betekent ook samenvoelen en zelfs: samen offers brengen. Het mag niet zó zijn, dat België vindt, zelf slechts de „benen1' te krijgen en Nederland de „luxe, of dat Ne derland zijn Zuiderburen verdenkt van „luxe" wegens het feit, dat ginds Jetterlijk van alles te koop is en wij hier zitten opgescheept met de „be nen". Benelux moet het hebben van de verscheidenheid, en van hen, die op korte termijn beslissingen durven te nemen, of die zich stellen op het gtandpunt, dat wij van elkaar kunnen leren, dat wij weten te geven en te nemen, en elkaar dus aanvullen. rviT IS DE KERN van de ganse U Benelux-gedachte, waaromtrent \TELE BEROEPEN hebben in de loop van decennia feitelijk wei nig verandering ondergaan. De uit oefening is in wezen vaak vrijwel hetzelfde gebleven. Als er échter een vak is, dat in een kort tijdsbestek een geheej ander aanzien heeft ge kregen, dan is het het vak van ver keersvlieger, een beroep, dat thans 30 jaar bestaat. De pionniers van de K.L.M., de mannen die de fakkel hebben uitgedragen toen zij bij de oprichting van 's werelds oudste luchtmaatmaatschappij met de eerste luchtpassagiers in hun zeildoeken toestelletjes naar Londen of Parijs trokken, het zijn dezelfde mannen, maar zij hebben in de loop van een kwêrteeuw in feite minstens twee maal een nieuw vak geleerd. De eerste 10 jaar. De vlieger was meestal een onder officier van de Militaire Luchtvaart- afdeling te Soesterberg. In de vier hoek tussen Schiphol, Waalhaven, Soesterberg en Oldenbrohk had hij op wat lichte verkennertjes het vlie gen geleerd. Toen hij overging naar de burgerluctvaart, had hij aan een paar maanden opleiding voldoende; hij hoefde slechts een beetje theore tische kennis aan en zijn geliefde luc'ntacrobatiek af te leren. Het na vigatiesysteem „huisje boompje beestje", dat hij tot dan toe tussen Soesterberg en GilzeRijen toepas te, kon hij nu tussen Amsterdam en Parijs gebruiken. Was hij dan toch nog ergens de weg kwijtgeraakt, dan ging de neus van de kist naar be neden, want op de spoorwegstations stond duidelijk te lezen waar hij was. Als een Poolreiziger uitgedost zat hij in de open stuurhut, met als enig instrument een kom pas, dat de windstreken nogal ens door elkaar placht te halen. Hij had dikke met bont gevoer de laarzen aan, een lederen vliegjekker met een zwaar vest er onder, grote handschoenen, enkele meters wollen shawl en een schrikaanjagende vliegkap bril. Zelfs in de tijd van de allereerste Indiëvluchten, in vliegtuigen, die ook nog geen radio aan boord hadden waren de theorieproblemen van het vak oplosbaar voor een ieder, die met 3 cijfers kon vermenigvuldigen of delen. Het was echter niet de theoretische kennis, die het vak van verkeersvlieger gestalte gaf. De mannen, die op de bok van de eerste Fokkers (óók zelfs op de drie- motorige F-XII's) de roem van de Nederlandse burgerluchtvaart ver breid hebben, deden dit niet onder de studeerlamp of met rekenlinea- len. Wat in die beginjaren in Enge- lands nevel of in de stofstormen tus sen Bagdad en Basra de vliegtuigen weer op de thuishaven bracht, was hoofdzakelijk de persoonlijkheid van de man achter de roeren, zijn karak ter en onversaagd doorzettingsver mogen. Dc vlieger van tegenwoordig. De K.L.M.-geZagvoerder van van daag is niet meer de man, die 25 jaar geleden maar moest zien, dat hij met zijn 2 passagiers de weg door de wolken naar zijn bestemming vond: hij is de bedrijfsleider van een heel fabriekje geworden. Voordat de 10.000 p.k. zijn zilve ren luchtreus over de Oceaan trek ken, op weg b.v. naar Wew York, heeft hij bij de Meeto op Schiphol hele mappen met weerberichten mee gekregen, bij het Navigatiebureau ontving hij een koffer vol met kaar ten, bij de Traffic afdeling werden gewicht en zwaartepuntsligging van het toestel reeds nauwkeurig be paald. Met zijn 10 man bemanning (be halve hijzelf nog 3 vliegers, 2 tele grafisten, 2 werktuigkundigen, 2 ste wards en 1 stewardess) in hun keu rige blauwe uniformen is hij in het vliegtuig gestapt en heeft hij plaats genomen in de stuurhut, waarvan de wanden van onder tot boven be dekt zjjn met hele series knoppen, handles.cn wijzerplaten. Zijn men sen hebben ieder hun eigen taak, de werktuigkundigen hebben hun in strumentenbord, waarop zij de ge dragingen der 4 motoren op de voet kunnen volgen. De telegrafist spreekt door middel van een uitgebreid ra- diozend- en ontvanginstalatie met al lerlei radiostations op de grond. Verspreid in de Oceaan liggen in een grote keten de weerschepen, die hem vertelen op welke hoogte hij het best kan vliegen om de voorde ligste wind te hebben en welke koers hij dient te vliegen, iets wat men voor zijn vertrek op Schiphol ook reeds gedaan heeft. Nog steeds is de vlieger een man. die in zijn vak nooit uitgestudeerd raakt: navigatie op hemellichamen, kennis van de klimaten, moderne motortechniek, aërodynamica., radio- navigatie en andere takken van wet tenschap of techniek, die rechtstreeks of zijdelings tot zijn vak behoren, het zijn alle gebieden, die steeds weer nieuwe perspectieven bieden, naarmate de mens er verder in door dringt. Wat hetzelfde is gebleven, is het armen- en benenwerk bij start en landing. Als tijdens hun eerste solo vlucht, 20, 25 jaar geleden is het dan een reageren van: voetenstuur een beetje meer links, ailleron een beetje meer rechts, neus wat ophalen, neus wat bijdouwen, voetenstuur terug nemen, precies in de wind draaien, een beetje zijwind er uitschoppen, klein beetje gas erbij, alle gas weg.. Maar, met deze vertrouwde hande wij actualiteiten hebben opgedaan 'Suniaisuoo^uaj-xniauagi asfftxajjajq -JtOOA ap do I3M uep "UBEISJOOA. Suijas -spwqn ajajruHna atp uaannsaqspeis ftq jó aiiuioo-uapuBpuQ ftq \bs -snjg ai apessequie aspuBiaapajq ap do jo saiiaisiuyH apuajuqosaaA do 'uauieMJf 'ft* Jkmquiaxnq ua axSiag joop siai ajuaoai uaa suapft; overal klonk de wekroep ons tegen: ofschoon de gedachte van Benelux niet nieuw is, thans is de geest vaardig geworden, nu drie landen, door oorlogsomstandigheden nauw samengebracht, ook verder naar el kaar willen toegroeien. De krantenlezer is geneigd, te ver onderstellen, dat Benelux bij voor keur een economische inslag heeft. Inderdaad is ^ie zeer noodzakelijk, vanwege de nervus rerum; maar Be nelux heeft toch ook een 'voorname culturele kant, een sociale, een technische en een toeristische. Deze laatste zijde spreekt het publiek on getwijfeld het best aan, omdat hier aan is verbonden de reeds op gang gekomen sportuitwisseling en de be trekkingen van vriendschap tussen de steden der Lage Landen. Volgen de maand zal te Booms bij Antwer pen zelfs een complete Benelux- jaarbeurs worden gehouden, waar voor het comité van samenwerking bij voorbaat onze aandacht verzocht Wat doen wij cultureel? AAN EEN BREDE boulevard te Brussel ligt de Nederlandse ambassade waar de culturele over eenkomst tussen Nederland en Bel gië tot stand kwam en waar op het ogenblik een soortgelijk acqoord met Luxemburg wordt voorbereid. De uitvoering berust bij een gemengde commissie, die in Den Haag dr Ben der tot secretaris heeft en in Brus sel dr Lamibrechts. Deze commissie hield zich reeds bezig met het uitwisselen van pro fessoren en -het verlenen van sub sidies, bijvoorbeeld aan het onlangs te Leiden gehouden congres en ten behoeve der unificatie van het Ne derlands en Belgisch recht. Zij ver- lingen houdt de overeenkomst wel haast op. De toekomst? Daarom is het onmogelijk om^ t« voorspellen, hoe het over een jaar of 25 met het vak van verkeersvlie ger gesteld zal zijn. De ontwikke ling van de luchtvaart gaat snel en kan in een luttel aantal jaren reeds volkomen nieuwe richtingen inslaan, dat heeft de eerste kwarteeuw van het bestaan der burgerluchtvaart in ons land wel genoegzaam bewezen. Steeds echter zullen er vele jonge mannen zijn, die zich tot dit bij uit stek mannelijke beroep, dat om de beste eigenschappen van het Neder landse volk vraagt, zullen aange trokken voelen. leent studiebeurzen, als jonge Ne derlandse schilders en beeldhouwers in België willen studeren, en omge keerd, als Belgische architecten in Nederland wensen te worden opge leid. Reeds trokken Nederlandse schilders naar de Leye-streek en bin nen kort reizen Belgische schilders naar het Gooi en de Vecht. Men wis selt concerten uit: het Residentie orkest speelde voor de Belgische ra dio en Belgische musici traden op in ons land. En, zoals de kranten dezdt dagen berichtten: men streeft naar equiva'entie van diploma's. Echter niet alle diploma's kunen worden gelijkgeschakeld dat zou zelfs niet •enselijk zijn. Wat mogelijk is wordt binnenkort omschreven. Ook de sportuitwisseling valt on der dit cultureel accoord. In de prac- tijk verleende het comité van sa menwerking reeds bemiddeling, wis selde bovendien (leerlingen van con servatoria uit.. Zodra de culturele overeenkomst met Luxemburg is gesloten, kun nen Luxemburgse geleerden zich in ons land bekwamen in de Neder landse taal en zal een Nederlander gaan doceren aan een van de Luxem burgse onderwijsinstellingen tiatief is de al genoemde Benelux tentoonstelling, die maar liefst in vijfvoud is uitgevoerd. Drie volle dige exposities zullen op 15 Juni in de drie hoofdsteden van ons land worden geopend. De 'première ge schiedde in Brussel, waar wij gele genheid vonden een wonderlijke show te zien, verdeeld over een op pervlakte van achthonderd vierkan te meter, met niet minder dan vier honderd meter toelichtende tekst en kleurige versiering. De gehele ontwikkelig van Benelux is hier p'atisch voorgesteld. De eer ste groep vertoont een alchimist, die in een duister, romantisch hol zijn nationale economie brouwt uit al lerlei vervaarlijk uitziende potten met titels als: nationalisme, autar kie, repressaille en dumping. Ver derop beleeft men economische dwaasheden als: de vernietiging van groenten in Nederland, van graan in koffie in Brazilië. Zo gaat het door naar de groep Dageraad, waar het motief van de drie-in-een geslagen handen breed wordt uitgewerkt. In de groep voorlopers wordeh de eer ste verdragen tuss, enNederland en België geïllustreerd. Tenslotte ver schijnt „De beslissende étappe", die de verdragen en het verloop van de jongste Benelux-besprekingen voor stelt. Dan wordt de toekomst breed uitgemeten, rijkdommen en indu striële bedrijvigheid worden uitge beeld; wij zien de woning in de in spanning voor de weder opbouw, de cultuur, de folklore en het tourisme. Gelukkig geen spoor van zaken-re clame legt een smet op deze, niet ge noeg aan te prijzen tentoonstelling. Straks in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zal dit leerzaam middel ook onder d eaandacht van geintres- seerde Nederlanders worden ge bracht. ^PERSSPIEGEL j GEEN COMMUNISTEN ALS WETHOUDERS. Het wetsontwerp nopens het ge ven van tussentijds ontslag aan leden van Gedeputeerde Staten en aan wethouders kan aan „Trouw" maar matig bekoren. Deze zeer algemene en generali serende strekking ontmoet bij ons bezwaar. Wij ziin er tegen, dat wij ons gemeenterecht en one provinciaal recht een fundamentele wijziging doen ondergaan, gaan ontwrichten mag men wel zeggen, alleen om dat sommige raden en staten in 1946 niet begrepen hebben wat communisten zijn. Wanneer dit wetsontwerp aldus wet wordt, wordt het een duurza me bron van onrust en van klein zielige machinaties tegen alle mo gelijke wethouders en gedeputeer den. De regeling, zoals zij thans is, voldoet. En zij zal blijven voldoen, indien de raden en staten him ver antwoordelijkheid in het kiezen van wethouders en gedeputeerden maar steeds goed blijven zien. De regeling, gelijk de regering die voorstelt, heeft tot gevolg, dat men die verantwoordelijkheid niet al te zwaar behoeft te nemen, om de eenvoudige reden dat men te allen tijde door een motie van wantrouwen aan het politieke le- ven can de wethouder of gedepu teerde een eind kan niaken. Deze gang van zaken zou een achteruitgang betekenen. Indien er thans een fout uit 1Ó46 hersteld moet worden, en wij zijn voor het herstel van deze fout dén moet men dat doen, en dan moet men onomwonden zeggen, dat men dat doet en niets anders. Dan moet men voor dit speciale geval een speciale regeling treffen. Dat is dan. gelegenheidswetge ving van het zuiverste water. Erg lelijk, maar noodzakelijk. Maar dan moet men dit speciale regeling niet vermommen in een algemene regeling, die hoogst on gewenste consequenties heeft voo alle mogelijke andere gevallen. VOETBAL Voorburg-L'damScheveningen. Het gecombineerde elftal uit Leid- schendarri en Voorburg heeft Dinsl dagavond gespeeld tegen Schevenin gen, een tweede klasser uit de K.N. V.B. Voor de rust was Leidschen- dam-Voorburg belangrijk sterker. Frans Hakkaart van AVV en Zand wijk van Voorburg maakte een doel punt, terwijl Scheveningen er niet in slaagde de bal in het net te wer- ken. Na de rust kwam Scheveningen in de aanval en tot 4 maal toe ge lukte het midvoor J. van Geen, te scoren, zodat Sslieveningen leidde met 42. Leidschendam-Voorburg gaf zich echter nog niet gewonnen en tegen het einde was de thuisclub in de overhand, met gevolg dat Hooij- mans nog een doelpunt maakte waar door de stand veranderde in 4—3 waarin geen verandering meer kwam. De wedstrijd, welke veel publiek had getrokken, werd geleid door scheids rechter Trumpi, die enige malen on begrijpelijke beslissingen nam, waar tegen het publiek scherp reageerde. Woensdag 16 dezer speelt dezelfde combinatie tegen Wassenaar met scheidsrechter Scheer. Warm un da. Het programma voor a.s. Zaterdag.luidt als volgt: 5 uur: Warmunda-comb.Concordia III; 7.30 uur: Oud S.M.C.Ruïne-elf tal van Warmunda. Zondag 13 Juni: Warmunda I - Rouwkoop I, aanvang 2.30 uur. War munda IIRouwkoop II, aanvang 4.30 uur; WOWarmunda-comb., aanvang 2 uur; vertrek 12.30 per fiets naar Oud-Ade om 12.30 uur. De weastrijd Oud SMCRuïne-elf tal van Warmunda heeft tot doel gel den in te zamelen voor de Ouden van Dagen, die, zoals bekend, op 24 Juni as. weer een dag uit zullen gaan en waar vanzelfsprekend heel wat on kosten aan verbonden zijn. De entrée ia voor leden en donateurs vrtf, ove rige belangstellenden dat is heel Warmond betalen minimaal 0.25, kinderen 0.10. Het bestuur van War munda verwacht echter, dat ook de leden eri donateurs voor dit zeer sym pathieke doel hun ffertje weten by te dragen. De wedstrijd zal worden opgeluisterd door. muziek. Wedstrijden op 12 en 1,9 Juni De Kath. Sport-centrale in Leiden organiseert op de Zaterdagen 12 en 19 Juni as. op de terreinen in de Leidse Hout, wedstrijden in bandbal, slagbal en kastiebal. Op verschillende scholen hebben deze spelen reeds een vaste plaats in genomen in de gymnastiekuren; vele ouderen echter weten hiervan nog maar zeer weinig af, zodat het ons dienstig lijkt, zowel van handbal, als slag- en kastiebal, een kort overzicht te geven van da methode en spel regels. ZATERDAG 12 JUNI Handbal. Twee partijen van elf spe lers bekampen elkaar. Ieders partij tracht de handbal door -het doel van de tegenpartij te werpen en verde digt het eigen doel ^egen aanvallen van de tegenpartij. Om Re bal voort te bewegen mag men gebruik maken van het gehele lichaam, behalve van de benen beneden de knieën. Men mag zich met de bal stuitend op de grond voortbewegen, maar niet meer dan drie passen met de bal in de hand lopen, terwijl de bal ook niet langer dan drie seconden vast gehouden mag worden. De opstelling der spelers doet aan voetbal denken. Slagbal. Er zijn twee partijen; een veldpartij en een slagpartij. De slag partij heeft de opdracht om vanuit een driehoek de bal zo ver mogelijk weg te slaan met een slaglat en te trachten via de honken het thuishonk te bereiken. Zo mogelijk doe men dit op de eigen slag. Gelukt dit echter niet, dan wacht men aan een der tus- senhonken de volgende slag af. De veldpartij speelt de bal zo vlug mo gelijk terug naar de .brander, opdat deze de bal op de brandplank kan stuiten, waardoor het spel stil staat en de lopers aan de palen rpoeten blijven staan. Door vangballen' kan de veldparij punten verdienen. Kastiebal. Er zijn twee partijen, een veldpartij en een slagpartij. De slagpartij slaat met de slaglat of knots de bal, die door iemand van dè veld partij wordt opgeworpen, het veld in en moet dan naar een van de twee achterste honken lopen, om daarna in het slaghonk terug te keren. Aan een van de honken mag hij zijn kans afwachten. De veldpartij moet trach ten de lopers van de slagpartij af te gooien en daardoor kans te krijgen zelf slagpartij te worden. Vangballen tallen voor punten. Het slaghonk wordt afgebrand, wanneer geen en kele speler van de slagpartij daar meer aanwezig is, door de bal in het slaghonk te sluiten. Het programma voor deze wedstrijden ziet er als-volgt uit: VELD I VELD II VELD III VELD IV VELD V Slagbal Meisjes Slagbal Meisjes Slagbal Jongens Kastie Meisjes Kastie Jongens 1.50—2.30 A. ULO 3-Mariaschool 2 B. VGLO 2-ULO 2 I. Leonardus-Herensingel HBS-ULO A. HBS 3-ULO 1 Kastie Jongens 2.30-3.10 C. ULO 1-Leonardus D. VGLO 1-HBS 1 II. VGLO 1-HBS 2 B. HBS 4—ULO 2 C. HBS 5—HBS 1 3.103.50 E. Herensingel-Mariasch. 2 F. v. d. Werfstr.-Oude Vest III. HBS 1—VGLO 2 D. HBS 2HBS 6 Vrijgeloot HBS 2 Kwart-Finale 3.50—4.30 G. HBS 2-winnaar A H. winn. B-winn. C IV. Caeciliastr.-ULO Slagbal Jongens Vrijgeloot Rapenburg 4.305.10 I, Winnaar D-Winnaar E V. Rapenburg-winn. 1 VI, winnaar II-winn. III ZATERDAG 19 JUNI Slagbal Meisjes Slagbal Meisjes Demi-Finale 2.00240 J. winnaar F-winnaar G. Finale 2.403,20 winnaar J-winnaar K Slagbal Jongens Demi-Finale 3.20-4.00 VIL winn. IV-winn. V I Finale 4.00-4.40 winn. Vl-winn. VII K. winn. H-winn. I verliezer J-verliezer K Slagbal Jongens verliezer Vl-verliezer VII Kastie Jongens Kastie Jongens Demi-Finale winn. A-winn. B F winn. C-winn. D Finale nn. E-winn. F verliezer E-verliezer F HANDBAL (4de klassen Middelb. Scholen) Alle groepen dienen minstens 20 minuten voor de aanvang aanwezig te zijn. Kastie- en Handbalploegen gelie ven onderscheidingstekens mede te brengen b.v. zakdoeken e.d. Iedere groep dient mede te bren gen slagplank en tennisplank (voor slagbal) en kastieknuppel en kastie bal. Ook moet iedere groep een lijst met de namen der deelnemers afge ven. 3.30-4.00 HBS 3-ULO 4.00-4.30 HBS 1-HBS 2 4.30—5.00 Finale Slagbal en kastie met zelf o'pwer- pen. Iedere slagman mag 3 x slaan. Inlichtingen op het terrein uitslui tend bij de heer T. van Kan. Ook hier moet men zich melden. WEGGEGOOIDE STEMMEN! Wij lezen in „Vrijheid en Democra tie": „Men hoort meer dan eens de opmerking, dat de kiezer (es) niet op kleine belangenpartijtjes of -groepjes,die slechts voor één be paald doel aan de verkiezingen deelnemen, moet stemmen, daar de stemmen, hierop uitgebracht, weg gegooid zijn. Dat is ook zo, maar men mist vaak de gegevens, die hierop betrekking hebben. Daarom willen wij hier iets uit de geschei- denis van de T>veel3 panier-ver kiezing van 1937 vermelden. In totaal-, waren daarbij op de verschillende partijen uitgebracht 4.058.077 stemmen. 10 Partijen kre gen daarbij zetels toegewezen. Men kan zeggen, dat voor een zetel in 1937 ongeveer 40.000 stem men nodig waren 1). Bij ons kies stelsel van de grootste gemiddel den betekent dat, dat voor de z.g. restzetels om het getal van 100 Tweede Kamer-zetels vol te maken, dè' twee grote partijen, n.l. de Ka? tholieken en de Socialisten, er het gunstigst afkwamen, want daardoor hadden de Katholieken voor een zetel gemiddeld maar ruim 37.000 stemmen nodig. Dat kwam, omdat er zoveel stemmen verloren waren gegaan op klein»» partijtjes. Dat wa ren er ook tien. Die hadden met elkaar 158.107 stemmen, die volko men verloren waren gegaan en die bijna 4 zetels betekend hadden, in dien zij op de sterkere partijen wa ren uitgebracht, Iedere kiezer zal dan ook ver standig doen bij het utibrengen van zijn stem er voor te zorgen, dat zijn stem niet weggegooid is, door dat hij op een splinterpartijtje ge stemd heeft!" 1) Dit minimum zal thans wel dicht bij de 50.000 liggen, daar het in 1946 reeds tot,'47.607 gestegen was. èHoo-eio Prijzen: slagbal jongens 3 prijzen. Slagbal meisjes 4 prijzen. Kastie jon gens 2 prijzen. Kastie meisjes 1 pr. Handbal 1 prijs. R.K. Sportcentrale. CHRISTENDOM EN INTERNATIONALISME Mgr. Bruno de Solages, rector van het Instituut Cathelique te Tou louse, heeft een zeer opmerkelijke lezing gehouden over de verhou ding van het christendom tot het thans alom gepropageerde interna tionalisme. Na een historisch over zicht te hebben gegeven over de ge meenschap der volkeren, wees hij erop, dat de moraal de betrekkingen tussen de volkeren, de gemeenschap pen en de enkelingen regelt, en on derstreepte hij dat het christendom geen plan verschaft volgens hetwelk de mensheid georganiseerd kan wor den. Doch wel betekent het chris tendom volgens Mgr. De Solages een voortdurende bron van licht, die van het allergrootste belang is, om dui delijk te onderscheiden in de vaak duistere kwestie van het internatio nalisme en wereldfederalisme. In deze kan de broederlijke eenheid van het christendom als beeld en voor beeld dienen. De Franse prelaat noemde de liefde de bindenae fac tor tussen de verschillende volkeren ter bereiking van een geestelijke harmonie, die zij dienen na te stre ven teneinde een rechtvaardige, doelmatige en blijvende vrede tot stand te brengen. Zwemmen is een mooie sport, doch nuttig als het „reddend" wordtl Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6