Hubertus DONDERDAG 10 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Eerste Olie-concessie in Nederland De- Staatscourant van Woensdag bevat een Koninklijk Besluit, waar bij aan de N.V. /.Nederlandse Aard olie Maatschappij", gevestigd te 's-Gravenhage, onder de benaming „Schoonebeek" concessie wordt ver leend voor de ontginning van bitu- rnina, zoals aardolie en aardgas, over een oppervlakte van ongeveer 15.000 hectaren in de gemeenten Coevor- den, Schoonebeek, Dalen, Emmen, Sleen en Gramsbergen (provincies Drente en Overijsel). De concessionaris is verplicht aan de Staat der Nederlanden jaarlijks 10 procent van de bij zijn opspo-' rings- en ontginningswerkzaamhe den te maken winst uit te keren. Deze uitkering zal niet minder be dragen dan 1.voor iedere door de concessionaris gewonnen kg«-ton bruto wat er vrije ruwe olie. De eigenaren van grond, vallende binnen het concessieveld, hebben recht op een jaarlijkse uitkering door de concessionaris naar de maatstaf van 0.50 per hectare of op een uit kering ineens van f 12.50 per hectare, naar verkiezing van de concessionfl- WEER GELEGENHEID TOT AANVRAGEN VAN WERK KLEDING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op nader plaatselijk te bepalen dagen wederom indivi duele aanvragen om werkkleding kunnen worden ingediend door per sonen, die werkzaam zijn in een» zelf standig beroep of in bedrijven met minder dan vijf werkkleding dragen de' arbeiders. In aanmerking komen slechts zij, die sedert 31 Januari 1948 geen werkkleding hebben ontvangen. Voorts kunnen een aanvraag indie nen zij. die reeds collectief vanwege een bedrijf werkkleding'hebben ont vangen, doch die thans in een zelf standig beroep of in een bedrijf mèt minder dan vijf werkkleding dragen de -arbeiders werkzaam zijn, mits zij een verklaring van hun vroegere werkgever overleggen, dat de werk kleding eigendom bleef van het be drijf.. VRIJSPRAAK INZAKE OVERTREDING PROCESSIE VERBOD. Conform de eis van de Officier van justitie mr. Bijvoet van de ci viele kamer der Bossche Rechtbank heeft deze rechtbank Woensdag pas toor J. E. Schepens van de parochie Acht-Eindhoven vrijgesproken 'van de beschuldiging, dat hij op of om streeks 8 Juni 1947 te Eindhoven het processieverbod zou hebben overtre den. Radio VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. f.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.18 Operetté-progr. J9.00 Lichte morgenklanken. JQ.00 Morgen wijding dr. J. Zuurdeeg, voorganger N.P.B., Hilversum. 10.30 Voor de vrouw. 11.15 Voordracht. 11.30 Or gel." 12.00 Middagconcert. 12.30 Weer- ptaatje. 13.00 Nieuws. 13.15 The Se ven Wings. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamermuziek. 15.00 Ons volk in zijn dichters. 15.20 Lehar en Kunneke. 16.00 Kamerorkest. 16.30 Tussen 12 en- 16. 17.00 De Raaff en Schutte. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.15 Jan Vogel en orkest. 19.30 „Waar is uw God?" 20.00 «Nieuws. 20.05 Orgelconcert. 21.00 Men vraagt.... wij draaien. 21.50 „Op vleugl'en van muziek". 22.15 Gr.pl.progr. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Symph. Vrijdagavondconcert. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15'Promenade och tendconcert. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 9:00 C. Franck, sonate. 9.30 Water standen. 9.35 Schoolradio. 10.25 Mu ziek houdt fit! 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Gr.pl. 12.03 Piano. 12.30 Weer- overzicht. 12.33 Klaas van Beeck. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.50 Van man tot man. 14.00 Symph. mid dagconcert. 15.15 Vrolijke plaatjes. 16.00 Studentenkoor en orkest uit Utrecht 17.00 Na schooltijd. 17.15 Or kest zonder naam. 17.35 Daviscup- tenniswedstrijd. 18.00 Orkest zonder naam. 18.50 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15'De koopvaardij. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 De Zilvervloot. 20.55 Philh. Orïcest. 21.55 „Uit de schatkamer van het Oude Testament". 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl'. REGERINGSOPDRACHTEN AAN. NEDERL. KUNSTENAARS. Zoals bekend, heeft de Nederlandse regering voor dit jaar wederom op drachten aan Nederlandse kunste naars verstrekt. Op het ogenblik zijn ten departe- mente van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende voltooi de opdrachten binnengekomen: 1. Een Nederlandse Opera, getiteld „Philomela", waarvoor Jan Engel man de tekst schreef en Willem An- driessen de muziek componeerde. 2. Een toneelstuk van A. Defresne voorlopig getiteld: „1948". Het stuk begint met een schrijver, die zich op een leegtoneel bevindt en de moeilij ke taak heeft, een stuk te schrijven. Hij werpt daarbij verschillende beel den op en deze verschijnen dan ten tonele. In de loop van het spel wor den sociale- en wereldproblemen aangesneden en aan de orde gesteld. De eindconclusie van de schrijver is-, dat het gezin de kern van het bestel, van het leven en van de maatschap pij uitmaakt. 3. Een toneelstuk van Jan Derks, dat het regeringsjubileum behandelt. Dit stuk 'dat voor de bredere lagen der bevolking is bedoeld, draagt na tuurlijk een populair karakter. Het is ook zeer geschikt om in een open luchttheater te worden opgevoerd. 4. Vermeld dient hier ook te wor den de aan Ben van Eysselsteyn ge geven opdracht. Deze schrijver is thans bezig met het schrijven van een stuk getiteld: „De Bazuinen van Je richo", dat zich ook goed leent om door amateurs te worden gespeeld. 5. Een officieel Jubileumsgedicht van de hand van prof. dr. W. A. P. Smit, waarvoor Dick van Gelder een rand maakte. 6. Een gedenktplaat in vier kleïiren met tekst van Bertus Aafjes en Piet Worm. ERE VLUCHT VAN DE LUCHTVAART-PIONIERS. De Kon. Ned. Ver. van Luchtvaart heeft ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, de pioniers van de Neder landse aviatiek uitgenodigd deel te nemen aan een ere-vlucht op Zater dag 12 Juni. Deze ere-vlucht zal ge maakt worden per K.L.M.-Douglas, die op Schiphol zal starten, en 5 mi nuten voor de aanvang van het grote vlieg-tournooi op Soesterberg vlak voor de tribunes zal landen. De K.N. V.L. heeft de volgende bekende figu ren uitgenodigd om aan deze ere- vlucht deel te nemen: Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, 's-Graven hage, E. Fuld, Amsterdam; Chr. H. C. Nell, Voorschoten; It. geh.;b.d. H. ter Poorten, 's-Gravenhage; kol. H. Walaardt Sacre, 's-Grdvenhage; A. Mulder, Breda; H. Thomson, Schip hol; G: A. Koppen, Haarlem; A. K. Stoup, Breda; J. W. v. d. Drift, Leid- schendamf Rinius y. tyleel, 's-Graven- hage; W. C. J. Versteegh, Soheyenin- gen; W._ W. E. von Hemèrt, Wasse naar; J. Carley, Monster; H. Ch. E. van Ede van der Pais, 's-Gravenhage; dr. A. Plesman, 's-Gravenhage en mevr. "Beatrix de Rijk, 's-Gravenha ge, de eerste Nederlandse vrouw, die hef vHegrbêyët "behaalde. PRIJZEN VAN VROEGE AARDAPPELEN. De Minister van Landbouw heeft besloten, een onlangs namens de ge hele georganiseerde tuinbouw in Ne derland tot hem gericht verzoek om volledige vrijheid voor de afzet van vroege aardappelen uit de oogst 1948, 'niet ten volle in te willigen. Hoewel de overwegingen, welke tot het verzoek hebben geleid, juist zijn en inderdaad de'vooruitzichten ten aanzien van de voorziening met vroe ge aardappelen gunstig mogen wor den genoemd, is de minister van me ning, dat de beheersing van het loon- en prijspeil niet gedoogt de handel in vroege aardappelen geheel vrij te la pten. De minister is bereid, geen prijs- en afzetregelingen vast te stellen voor de vroege aardappelen, voorzover zij zijn bestemd voor consumptie in het binnenland. Met de gevraagde vrijheid ten aan zien van de export dezer aardappelen kan de minister zich evenwel niet ac- coord verklaren. In stede daarvan, heeft hij de volgende regeling vast gesteld: 1. voor de grote maten, namelijk groter dan 50 mm, wordt de export, al naar gelang van de vraag in het buitenland, toegestaan, geheel onaf hankelijk va nde veilingprijs; 2. voor de kleinere maten wordt de export slechts toegestaan, indien de veilingprijs is gedaald tot onder staand niveau in de daarbij vermel de perioden: tot 4 Juli 12.-i- per 10Ó kg. van 4/7—11/7 11.— per 100 kg. van 11/718/7 ƒ10— per 100 kg. van 18/7—25/7 9— per 100 kg. van 25/7— 8/8 8.— per 100 kg. na 8/8 7.40 per 100 kg. Erwten besproeid per vliegtuig Proefneming in de Haarlemmermeer In de Haarlemmermeerpolder is vanmorgen in alle vroegte 'n proef neming gedaan met het bestrijden van schadelijk gedierte met behulp van een helicoptère. Om kwart over vier startte officier-vlieger tweede klasse E. C. Sengers met de Ph- HAA, Sikorsky S 51 van de stichting voor hefsehroefvliegtuigen varl Ypenburg en een half uur later daalde hij op een klein veldje in het Noordelijk gedeelte van de Haar lemmermeerpolder,. waar aanwezig waren dr. W. J. Maan, ingenieur bij het Departement van Landbouw, zijn assistenten en een groot ^antal belangstellenden uit landbouwkrin- gen. De sproeier, die onder aan de helicoptère is gemonteerd, is in sa menwerking met het ministerie van Landbouw door de B.P.M. gecon strueerd. De erwten worden be sproeid mét DDT. Deze besproeiing heeft bovendien een nuttig effect op d| wormstekigheid. Door een me thode toe te passen, van fijne ver neveling van een geconcentreerde DDT-oplossing, behoeft geen grote hoeveelheid water te worden mee genomen. In zes uur tijd werden 110 ha, ver spreid liggende over 27 bedrijven, volgens schema, besproeid. De heli coptère vloog met een snelheid van 45 km per uur 1 a 2 nieter boven de grond. Als de schadelijke tijd van tanken,' heen- en terugvliegen en het lussen niet wordt meegerekend, kan in 40 sec. één ha worden be sproeid. De neerwaartse luchtstro mingen, die hij de grond wervelin gen doen ontstaan zijn een waar borg, dat ook de onderkant der bla den met het verdelgingsmiddel in aanraking komen. Men was over de bereikte resultaten tevreden. Dr. Maan merkte daarbij op, dat de proefnemingen niettem'in nog in een beginstadium verkeren. INVOERRECHTEN OP SIGARETTEN AAN MILITAIREN IN INDIë. Het Tweede-Kamerlid de heer Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P..) heeft aan de minister van Overzeese Gebieds delen gevraagd, of het waar is, dat de Nederlandse militairen in Indië tegenwoordig invoerrechten moeten beialen voor de hun bij wijze van geschenk toegezonden sigaretten en aat de vrijdom van invoerrechten niet is gehandhaafd voor geschenkzendin- gen tot een waarde van ongeveer 25 gulden van artikelen (o.a. tabaks producten), waarvoor bij vervaardi ging in Indonesië accijns verschul digd is. De heer Ruys vraagt deze maatre gel in te trekken, of de invoerrechten déor de militaire departemènten te laten betalen. BEROEP OP CASSATIE INGETROKKEN. Willem de B., voormalig corpschef van de gemeente-politie te Zwolle, was door het Bijzonder gerechtshof in Arnhem tof levenslange gevange nisstraf/veroordeeld. In de aanvang van de behandeling van zijn beroep door de Raad van Cassatie, deelde requirant mee, dat hij in het belang van zijn vrouw en kinderen van zijn beroep wilde af zien. Nadat de raad zich in raadkamer had teruggetrokken, werd meege deeld, dat de volgende zaken over acht dagen zullen behandeld worden. Requirant zal hierdoor gelegenheid hebben de intrekking van zyn beroep in te dienen. Door het Tweede Kamerlid Van den Heuvel (A.R.) zijn aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgende vra gen schriftelijk gesteld: Is het de mi nister bekend, dat in sommige stre ken groter en kleiner hoeveelheden consumptie-aardappelen onverkoop baar zijn? Acht de minister het juist, dat landbouwers, die op grond van overheidsvoorschriften Run aardappelen in de tijd, waarin zulks mogelijk was, niet mochten verko pen voor veevoeder, nu niet de vast gestelde prijs voor consumptie-aard appelen zullen ontvangen? Is de mi nister bereid deze producenten als nog deze prijsgarantie te verlenen onder door hem te stellen voor waarden? EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN Kinderen, die overdag zo ge weldig beweeglijk kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij talloze andere gelegenheden zal Moe der zoeken naar een verster kend voedsel, wat haar kind goed doet en graag gegeten wordt. Maak dan eens een lekkere kop De Gruyter's cacaomalt. De kin deren smullen er van en cacao malt is buitengewoon verster kend en voedzaam. Geef cacao malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao malt is zonder bon. Van 11.Juni tot 17 Juni een extra tractatie er bij, want bij ieder busje De Gruyter's cacao malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis. sis WfclNIG ANIMO OP DE BEURS. In deze tijd van het jaar plegen de meeste jaarverslagen van maatschap pijen los te komen. Over het alge meen uiten de directies zich, afge zien van de vrijwel unanieme klacht -over belemmerende overheidsmaat regelen, in bevredigende zin en ge- "ve;n de financiële resultaten voldoe ning. Omtrent het weldra verschij nende verslag der Kon. Petroleum Mij. zijn de verwachtingen hoog ge spannen, gezien de alom te constate ren uitbreiding der olie industrie en cte door andere ondernemingen reeds -gerapporteerde cijfers. Men acht het dan ook denkbaar, dat een hoger di vidend dan 9 pet. voor de Koninklijke mogelijk zou zijn geweest. Gisteren waren het de verslagen van „Gouda- Apollo" en de Rotterdamsche Lloyd die de aandacht vroegen door de di videndverhoging van beide ónderne mingen. Op de effectenbeurs valt van enige uitwerking dezer verslagen echter maar weinig te bespeuren. Het ;publiek toont weinig animo, doch aangezien groot aanbod achterwege blijft, lopen de koersen niet terug, Gisteren waren de veranderingen in de toonaangevende fondsen niet groot. Echter op twee uitzonderingen na, n.l. Amsterdam Rubber, die na een opening op 164J4 tot 169 aantrok en die 6 pet. wist op te lopen. Pro longatie 2 1/4 procent. 504 STAATSLOTERIJ. 2e klasse, 2e lijst, f 5000.— 20755. f 2000.r- 8769. "f "1500.— 10238. f 1000.— 1060 5339 12326 18542. f 400.— 6723 7477 14830 19792 20227. f 200.— 1258 3822 15325. f 100.— 1683 2538 4082 4794 5246 10125 10677 10872 17622 20475. 3{xwte. Qoty Een Kath. kunst-academie zal te Maastricht worden gesticht, on der de titel „Jan van Eijk". Er zal ho ger onderwijs worden gegeven in beeldhouwen, bouwkunst, kunstge schiedenis, ikonografie, liturgie, lette ren, enz. Pater dr. Th. J. H. Huigens O. F.M., te Utrecht is bevorderd tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau. Drie millioen kilo suiker is ut Batavia in Rotterdam aangekomen, de grootste partij, die na de oorlog uit Indonesië is ingevoerd. De ontsierende steenbergen in de omgeving van de mijnen zullen worden beplant met bomen. De proef-aanleg bij de „Wilhelmina" en de „Hendrik" heeft bevrédigende re sultaten opgeleverd. Een graanbeurs is te Eindhoven geopend en zal voortaan iedere Dins dag worden gehouden. Het initiatief daartoe ging uit van de R.K. Bond van Molenaars „St. Victof". Ernstige heidebranden hebben gewoed in Drenthe, onder de ge meenten Beilen en Wijster, 120 H.A. hëide werden vernield. Oorzaak: een weggeworpen sigaret.' ■ï- Tot burgemeester van Maarsen en.Maarsseveen is genoemd de heer H.~J. de Ruyter uit Gouda. —Bij het gouden huwelijksfeest van dr. Philips te Eindhoven is aan de jubilarissen het millioenste radio-toe stel aangeboden dat sedert de bevrij ding de fabriek heeft verlaten. De stichter van de K.A.J., ka- Wat lezers ons schrijven DE „MINDERHEDEN" IN DE K.V.P. Oppervlakkig gezien, zou men het een stap in de goede richting kun nen noemen, dat het Partijbestuur een „Collegiaal Orgaan" wijl instel len ter .beinvloeding der Partij door andere opvattingen. Dit was ook de mening van de Jongerenraadsvergadering in de K.V.P. 1.1. Zaterdag gehouden ,toen op ons voorstel de vraag aan de orde werd gèsteld, of het- wenselijk werd geacht leden van de KVP te royeren wegens Ifet propageren van een me ning, afwijkend van die der .meer derheid in het Partijbestuur.' Door een motie Den Haag, die een tegen gesteld doel beoogde, met bijna al gemene stemmen te verwerpen ver oordeelde de Jongerenraad hiermede feite1 ijk het uitstoten van de groep Weiter uit de KVP. Natuurlijk vroeg men zich wel reeds af, waarom dit „Vertrouwvol beraad'' niet een maand eerder plaats had kunnen hebberïT Dan ware onze politieke eenhéid vrijwel zeker bewaard gebleven. Op 29 Mei j.l. stelden wij persoonlijk nog op het Partijbureau overleg met de groep Weiter voor. Dit werd evenwel bij voorbaat afgewezen. Het in de Kathoheke pers van 1.1. Zaterdag (o.a.Maasbode) gepubli ceerde bericht wekt bij nauwkeurige bestudering echter grote teleurstel ling: le Het verbaast ons, dat een derge lijke belangrijke mededeling via een persconferentie moet geschieden. Is dit niet een disqualificatie van de Partij vergaderingen en Partij pers? Het gd1 ij kt op het doen van mede delingen, die door socialistische mi nisters op politieke vergaderingen in plaats van in de Kamers geschie den. 2e De wijzigingen in het politieke advies worden betreurt. Men vindt het dus jammmer, dat de tiendui zenden kiezers.die zich b.v. met de achterstelling van de heer v. d. Weij- den e.d. niet konden verenigingen, van hun reglementaire rechtgn ge bruik maakten 3e De maat loop o.i. over als ver volgd wordt: „Daaraan was, gege ven de reglementaire bepalingen, weinig te doen, tenzij van bovenaf nunnik J. Cardijn, komt naar Neder land en zal op 5 Juli het woord voe ren op de door de Diocesane Bond van de K.A.J. in hef St. Jozefgezel- lengebouw aan de Stadhouderskade te Amsterdam georganiseerde Aal moezeniersdag. Te Tilburg is in de Kromstraat een dubbele woning afgebrand. Een .lompenopslagplaats nabij "de woning werd eveneens een prooi der vlam men. Hier bleek ook een aantal ge- Pastoor L. P. Hurkmans yit Chi cago komt.in het vaderland op 4 Juli zijn gouden priesterfeest vieren. De „Beauftragte" van de Rijks commissaris voor Zuid-Holiand is bui ten vervolging gesteld én zal naar Duitsland wórden uitgeleid. De Katholieke Universiteit te Nijmegen zal op 19 Juni een nieu\V gebouw voor psychologisch onderzoek in gébruik nemen. Inzegening door de bisschop van 's Hertogenbosch. Toen Prins Bernhard op zijn rondreis door Oost-Gelderland naaf Duiven reed, verdwaalde de officiële stoet en kwam de prins zonder ge volg in Duiven aan. JDe metaalwarenfabrïek „Kle- ma" te Druten is afgebrand. Van de inventaris konden slechts enkele ma chines worden gered. Ter gelegenheid van de troons bestijging van de Prinses-Regentes zal een gedenkboek verschijnen on der redactie van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, mr. Arn. J. d'Ailly, ir. J. W. Albarda, dr. J. J. C. van Dijk, dr. G. H. J. van der Molen, mr.,dr. -S. J. R. de Monchy, dr. C. G. C. Quarles van Ufford, prof. dr. J. E. de Quay en mr. J. R. H. van Schaik. Verzoeken om rechtsherstel kunnen nog worden ingediend tot 1 Januari 1949. Geschillen over onroe rende zaken moeten zijn ingediend vóór 1 Juli a.s. Bij een maalbedrijf hier te lande is gebleken, dat gedurende het laat ste halfjaar van een 12-tal landbou wers clandestien circa 50 ton tarwe was gekocht. Het van deze tarwe be reide tarwemeel werd met een opslag van 5.tot 7.50 per 100 kg. van de hand gedaan a'an bakkers. Hangende het onderzoek werden de beide fir manten van het maalbedrijf in verze kerde bewaring gesteld. 1000 meter gebleekte zijde is in enkele maanden tijds gestolen door een arbeider van de fabriek van Gerh. Jannink en Zn. te Enschede. Hij was de hoofdman van een com plot. 7 personen zijn gearresteerd. .WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. Droog weer, behoudens enkele verspreide onweersbuien in het Zuid-Oosten van het land. Enige overdrijvende wolkenbanken. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering van temperatuur. straffer wordt ingegrepen." Bij de behandeling van de regle mentswijzigingen hebben Wij in de vergadering van de kring Leiden in dertijd betoogd, dat het oude regle ment reeds te weinig bevoegdheden aan de kiezers gaf. Het nieuwe geeft nog minder, maar moet niettemin straffer worden aangehaald! Waar blijft dan de democvratie in onze Par tij? Wij moeten m.i. terug. Wij vin den het fout, dat een massa^ kiezers actie, zoals onlangs, niet in staat is, een candidaat een verkiesbare plaats in de Kamer te geven! Het spijt ons zeer te moeten con cluderen, dat de instelling van een „Collegiaal Orgaan" blijkbaar niet gepaard gaat met een wezenlijke koersverandering in de Partijleiding Er schijnt trouwens een streven' in onze Partij te zijn, personen en groepen, die een mening over een materieel onderwerp propageren, af wijkend van die v. d. meerderheid in het Partijbestuur, niet voldoende plaats toe kennen. Een aantal factoren wijzen in de ze richting o.a.: 1. Het uitsluiten van de functio narissen van Rijkseenheid voor functies in de KVP. In een zeer on volledige Partijraad. 2. Het niet aanvaarden van de candidatuur Welter( omdat deze het verkiezingsmanifest niet zou onder schrijven itylaar was de heer W. niet reeds door de Partijraad van can didatuur uitgesloten?) 3/Het niet voldoende plaats inrui men in enig partij-orgaan voor in terne critiek: 4. Leden van de afd. Wassenaar - protesteerden d.d. 9 Mei bij de gros lijststemming, omdat een door hen gestelde candidaat op geen onleed groslijst was geplaatst. Zij verna men tot heden niets, Iaat staan dat zij gelegenheid kregen hun stand punt tegenover bevoegde partij in stantie te verdedigen; 5. Bij het opstellen der resoluties tijdens het Partij-congres werd o.i4 niet of niet voldoende rekening ge houden met de uit de vergadering gemaakte opmerkingen; 6. Evenmin werd tijdens genoemd congres 'gelegnheid gegeven tegen de moties te stemmen; Onze opinie blijft, dat menings verschillen omtrent materiële pun ten van ondergeschikte betekenis dienen te zijn, en wij gevoelen ons achteraf gesteund door de Bisschop pelijke verklaring d.d. 9 Mei j.l. Ten slotte vragen wij ons af, of de benaming „minderheden" juist is? Gaat het niet eerder om al diegenen, die zich niet bij voorbaat zonder meer neerleggen bij elke beslissing van Partijbestuur of Kamerfractie? Van daag zijn dit de land- en tuinbou wers, die Jiun „man"' in de Kamer wensen, of de aanhangers van de groep Weiter, morgen, naar wij ho pen, een groep die mede door dras tische beperking van de bureaucra tie tot dragelijke belastingen wil ko men! De daad. is thans aan het. Partij bestuur om kerkelijk te tonen dat het hartelijk wil samenwerken met alle Nederlandse Katholieken, die op grondslag van onze zedelijke normen het algemeen welzijn van ons volk op democratische wijze bevorderd willen zien! Wassenaar, Juni 1948 C. E. van den Berg HAAGSE POLITIERECHTER. Looddiefstal. De opperman J. M. E. uit Leiden moest in een huis te Katwijk een werkje verrichten, wel ke gelegenheid hij te baat had geno men om lood mee te nemen. „Het lag er zo maar", zei verdachte. De Offi cier constateerde, dat verdachte het lood wilde gaan verkopen, maar de politie was hem net nog even voor, en nam alles- inbeslag. Omdat van ver trouwen misbruik was gemaakt, luid de de eis een maand gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot 40 boete of 20 dagen hechtenis, en voorwaardelijk drie maanden gevan genisstraf. Het slechte verleden. De Officier constateerde dat het verleden van de kapper G. J. C. te Leiden nu niet be paald uitblonk, hetgeen ook het straf blad wel uitwees. En daarom was hij van mening dat verdachte nu onvoor waardelijke gevangenisstraf moest hebben, nu hij wegens diefstal meer malen gepleegd terecht stond. Een maand gevangenisstraf luidde de eis. De rechter veroordeelde daartoe. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 43) Mieltje was Maaltje een goede driehonderd meter vooruit en hoor de haar hijgende, vertwijfelde kre ten niet. Ik deelde Balthassar mijn vermoedens mede. De brief was niet nodig Twee ge stalten kwamen de bergweg opge sneld, de tyeelingen uit de „Drui ventros". Ik begreep de situatie on middellijk die door het geklets van yader Jensch waarschijnlijk reeds van mijn briefkaart had gehoord en niet volle 2eilen op me af kwam ge stevend; achter haar draafde de jam merende Maaljte, die haar -zuster wilde weerhouden zich te compro mitteren. Mieltje was Maaltje een goede driehonderd meter vooruit en hoor de haar hijgende, vertwijfelende kre ten niet. Ik deelde Balthassar mijn vermoedens mede. „Ja!" knikte hij smartelijk. „Wie had dat kunnen denken! Een van de tweelingen manziek! Gelukkig is Mieltje het. Ik heb me dan toch eigenlijk ook altijd alleen maar tot Maaltje aangetrokken gevoeld." Ik had geen tijd, 'me er verder aandachtig in te verdiepen, hoe ook zo'n dood-eerlijke kerel als Balthas sar bij tijd en wijle in huichelarij te vervallen Mieltje was reeds gearri veerd. -Zij stevende'de tuin in, recht op me af. „Waar is hij? Waar is hij? Geef uw briefkaart hier!-' Het was pijnlijk. De brievenbe steller Jensch rekte als een ouwe gans zijn nek over de haag van de tuin vrouw Sturz stond met de ar men gekruist, boven haar opge schorte rok, als een zéér robust beeld der zedelijke verbolgenheid. Ik nam mijn aanminingste stem geluid te baat om het wild-gewor- den meisje uit de „Druiventros" tot bedaren te brengen. „Juffrouw Emilia, ik wil u gaar ne elke gewenste inlichting verschaf fen, maar komt u alstublief mee naar binnen." Zij «luisterde niet. Vol haat wees zij naaT Balthassar. ,Daar heb je hem weer! Die stin kerd, die bedrieger. „Mens let op je woorden!'* Mijnhèër Balthassar brulde. En nu brulde ook ik. „Hier ben ik de baas! Jij, juffrouw Sturz scheer je weg, ga aan je werk en u bode, vervolgt u liw- weg. U hebt hier niets meer te maken! En u, dames en heren, volgt u me alstu blieft naar binnen." Mis! Vrouw Sturz ging niet, de brievenbesteller ging niet, de „da mes en heren" volgden niet. Daar entegen fladderde Maaltje paderbij. ;Mieltje, Mieltjel" gilde ze. „Wat bezielt je.wat bezielt je? Bij mijn heer binnenlopen... bij mijnheer... o hemel.ook mijnheer Balthassar!" Ruzie! f. „Ruzie" is een mooi levendig woord en omvat 'n summum aan le ven, beweging tragiek en humor, los! By ons knetterde een echte ruzie Over het velerlei geschreeuw, ge tier en geharrewar, dat toen volgde, wil ik niet uitweiden. Gtfijk steeds in dergelijke omstandigheden be daarden tenslotte de gemoederen en werd men nuchter. Het slot was een telegram., dat ik afgaf voor Timmm in Bremen en waarin ik hem uitnodigde terug te keren, aangezien alles was opgehel derd. VLOTTENDE HOOFDSTUK Timm beantwoordde mijn telegram op een echt arrogante manier, Aan „rehabilitaties" achteraf was hem niets gelegen. Mijnheer Balthassar dreigde hij wegens „lasten1 ij ke be lediging" te zullen aanklagen; zijn „Woudbode'' van zijn onverzoenlij- verloofde deed hij slechts door de ze gezindheid blijken. „Ik kom niet weer, al doet het hart ook zeer, eeuwig verloren lief, nooit kom ik weer!" Waarop ik Timm schreef, dat als hij in het vervo^ nog eens bij ande re Duitse dichters leende, hij niet juist Heinrich Heine moest nemen, aangezien de gedichten van die man in Duitsland nogal enige bekendheid genieten. Ik wist, dat ik* hem met deze critiek in zijn hoogmoed zou treffen. Voor het overige besloot ik de hoogmoedige jonkman ondanks de goede eigenschappen, die hij zeker in rijke mate bezat, en ondanks de klaarblijkelijk onrecht, dat hem was aangedaan, links te laten liggen. Mei allerlei slag mensen is tenslotte -nog iets aan te vangen, alleen niet met suffers en ijdeltuiten. De mensen hebben dit Jaar een zware oogst. De zon steekt fel, zo- dal het koren snel rijpt en ineens on der de zeis moet, daar ander de over rijpe aren uitvallen. Maar er zijn géén verdoende werkkrachten. En ligt het koren eenmaal, dan is het moeilijk te bergen want om de an dere dag onweert het Balthassar zegt dat hij nooit in het wouddal een jaar met zoveel onweer heeft meege maakt. Het is lastig met die onweers buien in de bergen. Als ze laag han gen, blijven ze hangen, stoten tegen de bergen, wordtn door de wouden vastgehouden, komen niet van him plaats en ontladen zich geheel bo ven de smalle landstreek. Dikwijls duurt zo'n bui in een bergdal zes, acht of twaalf uur. Mijn huishouden is maar klein en dus gemakkelijk te overzien als er zo'n catastrophe losbarst. Wat mezelf betreft, ik. ben niet bang voor on weer, al geef ik onomwonden toe, dat ik een onaangenaam gevoel daarbij niet van me af kan zetten, dat ik een onbehagelijke spanning van mijn zenuwen gewaar wordt. Tot de op snijders, die beweren, dat ze bij een onweer pas beginnen te leven, dat ze er nooit genoeg van krijgen om aan het o<pen raam de bliksems te bewonderen behoor ik niet. Ik heb de lieden, die zo praten nooit ver trouwd. ■A»! het pluimvee vlucht bij de eer ste flinke donderslag de stal in. De poedel voelt zich Onbehaaglijk hij schijnt eveneens electrische storin gen gewaar te worden. De taks be antwoordt de donderslagen eerst met geblaf, dan met geknor en geeft het ten slotte op, zich verder met dat rommelende natuurverschijnsel te occuperen. Hij slaapt; slechts bij en kele slagen knippert hij even met de ogen. Dan trekt hij zijn philosophen- gezicht, dat onkundigen voor „dom" houden. Hij voelt zich gestoord. Mijn goede Malhilde laat tijdens een onweer alle werk rusten; zij zal ook beslist geen hap eten, zelfs geen slok van haar geliefde koffie ge bruiken. Je yveet niet, wat er kan gebeuren, zegt ze, en als je sterft, moet je niet juist aan het werk zijn of eten of drinken .Bijgevolg zit ze stil met gevouwen handen, a.7s wachtte ze op de dood. Zij behoort tot die volkomen stille zielen, die zeggen kunnen; Dood, waar is uw prikkel? Het einde van haar leven zal eens vol vrede zijn. Men zou ko ninkrijken willen geven voor de rijkdom, die mijn goede Mathilde be zit. Vol rust, overgave en vertrou wen, zo is Mathilde in het leven, en zo zal zij ook bij haar sterven zijn: Vrouw Sturz is heel anders, Zo'n praatvaer als ze anders is... bij de eerste donderslag geeft ze geen kik meer en wordt plotseling een. en al bescheidenheid en gehechtheid aan ons huis.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2