Bom ontplofte bij Arnhem Komt er een zwemgelegenheid het Poelmeer? aan RECHTZAKEN WOENSDAG 9 JUNI 1948 DE EEIDSE COURANT PAGINA 1 Vijf mannen het slachtoffer Gistermiddag omstreeks 12 uur is op het vliegveld Deelen bij Arnhem gelijk reeds in het kort gemeld een tweeduizend kilo zware bom ontploft, waardoor vijf mensen van de vrijwillige hulpverleningsdienst, die enkele weken geleden nog met uiterste voorzichtigheid de bommen van de Velperpoort te Arnhem hadden verwijderd, in de lucht zijn gevlogen. Van de lijken zijn hier en daar brokstukken teruggevonden. Men staat hier voor een raadsel, dat wel nooit zal worden opgehelderd, omdat er geen ooggetuigen meer in leven zijn. Een ploeg van dertien man was gistermorgen aan het werk in de bunker aan de Koningsweg, waarin vroeger het hoofdkwartier was ge vestigd van de Luftwaffe voor West- Europa. Acht man van deze groep waren in een vertrek op een der vérdiepingen van de bunker bezig met het reinigen van munitie; een groep van vijf man had een vlieg tuigbom van tweeduizend kilo on derhanden. Zij schijnen de bom naar buiten te hebben gesleept om te trachten de ontstekingsinrichting te demonteren. Omstreeks twaalf uur hoorde men een 'ontzettende slag. De acht man snelden naar buiten, maar niemand van de vijf' man bleek de ontplof fing te hebben overleefd. Het enige wat men zag was een grote rook kolom. Eerste hulp was spoedig ter plaatse, maar zij kon niets uit richten. In de omgeving van de ramp wa rén de mensen hevig ontdaan. Het was net of er een groot bom bardementsvliegtuig neerstortte, zei een van de omwonenden. De lucht druk heeft heel wat ruiten ver nield. Uit het eerste onderzoek is komen vast te staan, dat men de ontsteking reeds uit de bom had verwijderd, toen zij ontplofte. Men vermoedt, dat er nog een tweede ontsteking in heeft gezeten. De mannen hebben dat waarschijnlijk niet geweten, daar de bom voor hen van een on bekend type was. De namen van de slachtoffers zijn: A. van Balkom uit Nijmegen, 43 j. oud en vader van zes kinderen; J. Deckers uit Tilburg, 54 jaar oud en vader van één kind; H. van Hoof uit Vught, 39 jaar oud en vader van zes kinderen; Th. Leehders uit Nij megen, 47 jaar oud en vader van vier kinderen en de 35-jarige J. Gouw uit Velp, die ongehuwd was. GEMEENTERAAD VAN WARMOND Onder voorzitterschap van jhr. mr. L. M. F. von Fisenne, kwam de raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen. Als enig punt op tie agenda stond een voorstel tot behan deling van het door het lid de heer G. van Elburg in de vorige vergade ring voorgestelde plan, tot het ma ken van een kleed- en zwemgele genheid aan het Poelmeer. Aan het te dezer zake aan B. en W. ingezon den adres bleek, dat een commissie ter bevordering van geordend zwem men in het léven was geroepen, welke commissie zich ten doel stelt het zwemmen in deze gemeente in geordende banen te leiden. Deze commissie bestaat uit bestuursleden of leiders van Christelijke en Katho lieke jeugdbewegingen, benevens de heren V. Labree en G. van Elburg. Bedoelde commissie verzocht goed- kèuring van het doen oprichten 'van een kleed- en zwemgelegenheid op een strook grond van mr. E. Mehten, aan de Poel. Uit de overgelegde be scheiden bleek, dat de voorlopige onkosten zouden bedragen ƒ7000, waar tegenover een ontvangst van 250 per jaar. Verdeeldheid in B. en W. De voorz. zegt het te betreuren, dat B. en W. niet in de gelegenheid zijn gesteld het voorstel grondig te be studeren, aangezien het slechts en kele uren voor de aanvang dezer ver gadering bij hen was ingekomen. Hij wil de voorstellers er op wijzen, dat buiten de door hen gemaakte begro- de verwerking van wei. De Organisatie van Toegepast Na tuurwetenschappelijk onderzoek heeft een onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheid van verwerking van wei tot verschillende producten, voor wel ke verwerking de grondslag wordt gelegd door een electro-dialytische zoutver wij dering. Hierbij zijn resul taten verkregen, die o.m. naar ons wordt medegedeeld voor de ver werking van wei op een synthetische moedermelk van betekenis zijn. Ten eerste zou daardoor een economische verwerking van wei tot de mogelijk heden gaan behoren en ten tweede een zuigeling-voedsel worden ver kregen van grote waarde, aangezien een vervangingsmiddel voor moeder melk, dat aan hoge eisen voldoet, nog steeds niet bestaat. joden-vervolger berecht De ex-kapitein der staatspolitie J. Chr.Lousberg uit Aalsmeer is door het Bijzondere Gerechtshof tot veertien jaar gevangenisstraf met verbod om ooit bij de gewapende macht te dienen en ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. De eis was 20 jaar. L. had tijdens de bezetting o.a. in Oldenzaal, Enschede, Breda en Maastricht Nederlanders gearre steerd, zulks in samenwerking met de S.D. Hij was een beruchte Joden vervolger, die o.a. in Breda een fa milie arresteerde, waarvan vrijwel niemand meer is teruggekeerd. de kon petr. op de beurs Het Maandagavond bekend gewor den dividendvoorstel der Kon Petr. van 9 pet. in contanten was min of meer volgens de verwachtingen, doch liet niet na in sommmige krin gen teleur te stellen. De hoop was op een hogere uitkering dan wel op een gedeeltelijke betaling in stock dividend gevestigd. Ook het totale dividend der Shell Union van 714% is zoals verwacht. Niettemin liepen aandelen olie een 6-tal punten terug. De oude aandelen bereikten het .laagste peil op 346)4, de nieuwe 337^, waarbij de marge van 9 pet werd gehandhaafd, dëfcr de nieuwe aandelen niet in dit dividend-betaal baarstelling dooreen verhandeld wor den. De aandacht ging ook uit naar de suikerhoek, waar HVA wederom zwak was en tot circa 218 terugliep, men ment, dat ook deze cultuur onderneming met emissie aan de markt zal komen, waartoe de situa tie op het ogenblik echter weinig ge schikt is. Prolongatie 2 K procent. ting verschillende bedragen niet zijn opgenomen, die noodwendig uit die plan voortvloeien. Bovendien is nog geen overleg gepleegd met de In spectie van de Volksgezondheid en B. en W. kunnen onder geen beding hun medewerking verlenen, indien niet eerst het gevoelen van bedoelde inspectie is ingewonnen om te ver nemen, welke eisen van deze zijde gesteld zullen worden. Ten aanzien van dit plan was in het college een meerderheid en een minderheid. De meerderheid van B. en W. is er van overtuigd, dat het noodzakelijk is, dat te d^zer zake maatregelen wor den getroffen, om de excessen op het gebied van zwemmen in deze ge meente tegen te gaan, maar kan toch zonder meer dit plan niet voetstoots aannemen. Wethouder Dekker, als minderheid van het college bepaald uitdrukkelijk, dat hij niet tegen het voorgestelde doel is. Integendeel, hij is zeer sterk voor de morele en zedelijke verheffing van het volk en is ook bereid hiervoor desnoods be langrijke financiële offers te bren gen. Zijn bezwaar gaat dan ook uit sluitend tegen het financiële ge deelte van het plan. Dit berust vol gens hem op losse schroeven en hij heeft nog geen gelegenheid gehad om het behoorlijk te besturen. Er ko men bij hem op dit gebied nog zo veel vragen naar voren, dat hij zeer sterk twijfelt, of het gevraagde be drag maar in enige mate voldoende zal zijn om het gewenste doel te be reiken. De eisen, die de inspectie van de Volksgezondheid zal kunnen stellen, kunnen van die aard zijn, dat dit plan een geheel ander finan cieel aspect zou krijgen. Wethouder De Greer als meerder heid van het college, zegt de bezwa ren van zijn college te kunnen aan voelen, doch de morele zijde van het vraagstuk heeft bij hem de doorslag gegeven, hoewel hij ook als eis stelt, dat eerst het advies van de inspec- van de Volksgezondheid wordt ingewoftnen. Is het plan te duur? De heer van Elburg doet het ge noegen, dat de meeerderheid van het college het pïhn der commissie toe juicht. Wat de financiële zijde van hetvraagstuk betreft, merkt spreker op, dat hier een permanente inrich ting geschapen wordt, die in de toe komst steeds verbeterd kan worden. Het bedrag van 7000 (een begro ting van de N.V. Panegro, alhier) is noodzakelijk voor de eerste onkosten te dekken, waardoor echter een goed begin van uitvoering aan het plan gegeven kan worden. De heer Van Vliet meent dat in de vorige verga dering toch was medegedeeld, dat de architect in staat zou zijn voor deize datum een behoorlijk gedocumen teerd plan in te dienen. Hij is van oordeel, dat in dit geval het initiatief had -moeten uitgaan van het ge meentebestuur en dus de voorstellers geen verwijt treft, van een te late indiening der voorstellen. Ook hij zou echter liever een meer gespeci ficeerde begroting zien, om te kun nen nagaan, of geen goedkopere uit voering mogelijk is. De heer Heitlager is overtuigd van de urgentie van het plan, doch is hui verig voor de financiële consequen ties. Hij zou willen voorstellen een bedrag uit te trekken van onge veer 2500, waardoor de kinderen steeds kunnen zwemmen in de zwem vereniging „Poelmeer", waarna dan eerst rustig het plan tot oprichting van een eigen zwemgelegenheid kan worden bestudeerd. Algemeen was men echter van oordeel, dat dit niet uitvoerbaar was, gezien het gebrek aan ruimte in het Poelmeer, waar door de kinderen te lang zouden moeten wachten, eer zij aan de beurt kwamen. Bovendien geldt het hier niet alleen de kinderen, doch ook de rijpere jeugd en de volwassenen. Nadat de heer Vergeer nog de ziens wijze van de'kath. fractie had ver tolkt, waaruit bleek, dat deze fractie het voorstel warm toejuichte, werd met algemene stemmen besloten aan B.'en W. opdracht te geven de plan nen van de commissie over te nemen om hierop verder te bouwen. Aan de gemeente-architect zal worden ver zocht een uitvoerig rapport samen te LEIDEN BALLONVAART BIJ DE JUBILEUMFEESTEN. Nu het meer dan 20 jaar geleden is, dat in onze stad een luchtballon het vrije luchtruim koos en dus onze jongere.generatie dit toch altijd weer groote gebeuren van „het vertellen" heeft, terwijl de ouderen onder ons nog altijd een herinnering bewaren aan die laatste sensationele vlucht, welke Van Pottum in 1925 maakte, toen tot aller ontzetting een jongen als onvrijwillige pasagier de lucht reis, hangende onder aan de mand, medemaakte. heeft het bestuur „De Professoren wijk" besloten om in het kader van de hier ter stede te houden jubileumfeesten een ballon opstijging te organiseren. Het heeft zich daartoe met de Haag se balloncommandant, de heer J. Boesman, in verbinding gesteld, met wie in principe is overeehgekomen, dat deze ballonopstijging zal plaats vinden in de namiddag van Vrijdag, 27 Augustus, en wel vanaf het" ter rein van de speelweide van deze ver eniging, aan het einde van de De Sit- terlaan. Teneinde deze opstijging zo attrac tief mogelijk te maken zullen er voor het publiek ook verschillende wed strijden aan worden verbonden, zoals een hoogteschattingswedstrijd (op welke hoogte wordt de vlag afgewor pen), een kinderballonjacht en een sweepstake (waar en wanner zal de ballon landen), terwijl het in de be doeling ligt voorts nog van het ter rein enige honderden duiven op te laten. Voor dit laatste zal de mede werking van de Leidse Postduivenver. eniging worden ingeroepen. Als bijzondere attractie is m®t de ballonvaarder overeengekomen, dat, indien de weersomstandigheden zulks toelaten, tot 5 maal toe de ballon aan een kabel tot pl.m. 60 meter hoog te zal worden opgelaten. Tijdens deze „vluchten" zullen ongeveer 20 Leide- naars, die bij loting per tourbeurt worden aangewezen, de luchtreis- ge- heel gratis mogen medemaken. Deze opstijging, met de daaraan verbonden attracties, welke in over leg met het Jubileumcomité-1948 ii georganiseerd en die in een gister avond gehouden ledenvergadering van „De Professor en wijk" is bespro ken en toegelicht, zal pl.m. 2 uur in beslag nemen;' zodat wij mogen ver wachten, dat Leiden die dag een „kijkspel" in haar midden zal heb ben, waarvoor duizenden belangstel ling zullen tonqn. „DE PROFESSORENYVIJK". Tijdens een gisteravond in „In den Vergulden Turk" gehouden vergade ring van „De Professoren wijk" heeft de voorzitter, de heer P. D. Bever sluis, een uiteenzetting gegeven van de plannen, welke het bestuur koej tert voor' wat betreft de bouw van een clubhuis. Aan de hand van een door de architect, de heer D. L. Land man, ingediend ontwerp, gaf spreker een inzicht van de indeling van het gebouwtje, waarvan het de bedoe ling is, dat dit op de speelweide van de Professoren wijk zal worden opge trokken. Naast een portiersruimte, waarin ook het spelmateriaal kan worden opgeborgen en dat'tevens zal moeten dienen voor kleedgelegenheid, is ook een vergaderlokaal geprojec teerd, welke plaats zal bieden aan ruim 100 personen. In totaal zal het clubhuis een oppervlakte beslaan van 5 bij 12 meter. Hoewel dit gebouw tje, met het oog op de uitbreidings plannen der gemeente, een semi-per manent karakter zal dragen, wordt er toch rekening mede gehouden, dat bij een eventuele verplaatsing der speel weide, nog veel van het hiervoor thans benodigde materiaal kan wor den gebruikt. Voor wat de financiën betreft, deel de de heer Beversluis mede, dat deze zullen worden bestreden uit een bin nenkort te houden bouwstenen actie, wharvoor tijdens deze vergadering reeds een bedrag van f 300.be schikbaar werd gesteld. Ook is reeds een renteloos voorschot van 2000. aangeboden, welk bedrag het bestuur zich voorstelt- in enkele jaren uit eigen kasmiddelen af te lossen. Nadat de bij B. en W. inmiddels reeds aangevraagde bouwvergunning zal zijn afgekomen, hoopt men spoe dig met debouw te kunnen begin nen. Zo mogelijk zal het gebouwtje, dat ook van sanitair, gas en electrici- teit zal worden voorzien, nog dit jaar in gebruik worden genomen. Tot goed begrip diene, dat met het oog op de nog steeds precaire materiaalpositie, in hoofdzaak oud materiaal zal wor den gebruikt. Na een uitvoerige gedachtenwisse- ling werd het bestuur met algemene stemmen gemachtigd om de nodige stappen te nemen, welke kunnen lei den tot de bouw en inrichting van het clubhuis. In een van veel waardering getui gende toespraak heeft de voorzitter in deze vergadering nog afscheid ge nomen van de heer P. A. Knaap, die de vereniging vanaf de oprichting als bestuurslid heeft gediend. Hem werd het ere-lidmaatschap der vereniging aangeboden, hetgeen gepaard ging met de aanbieding van een stoffelijk aandenken. In de vacature van de heer Knaap werd de heer C. van Bentveld tot bestuurslid gekozen. Met hem keert één der oprichters in het bestuur terug. •Voorts1 is in deze vergadering nog een comité geïnstalleerd, dat plan nen zal beramen tot de inrichting van een Oranje~feest-markt ter gelegen heid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin, terwijl verder nog van gedachten is gewisseld tot het in het leven roepen van een z.g.n. comi- ié Vrouwenhulp. BONKAARTEN AFHALEN. Voor de uitreiking van bonkaarten, welke gehouden wordt in het Stad huis (ingang Breestraat) zijn de lo ketten geopend van 8.3012 uur en van 24.30 uur. Medegebracht dienen te worden: Stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart en eventuele con- trolekaart moeders (voor toeslag kaartjes). Donderdag zijn aan de beurt de nummers 43201 tot en met 48600. Hengelsport Het viscollege „Vios" hield Zondag haar openings wedstrijd in de Nieuwe Wetering. Na 2 x VA uur vissen was de uit slag als volgt. Ie prijs H. Tegtfaar Sr. met wisselbeker 2e prijs P. v. Vliet Jr. 3 pr. K. v. d. Berg, 4e pr. J. de Vos, 5 e pr. D. A. v. d. Beï'g en extra prijs voor grootste voorn, 6e pr- P. Koreman, 7e pr. P. Harteveld 8e pr. W. de Vos, 9e pr. C. Vermeer 10e pr. H. Tegelaar Jr. 11 pr C. v. Wee- ren, 12 pr. A. Kijk in de Vegte, 13e pr. D. v. Tongeren 14e pr C. v. d. Reyden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ingrid Oliva, d. van P. J. Heijkoop en H. C. van Pdgée; Ferdi- nanda, d. van H. J. van der Pluijm en J. W. van der Linden; Barend Hendrik Constant, z. van H. A. J. Franke en W. A. Entzinger; Johanna, d. van W. Sjardijn en H. Stokkel; Eli sabeth Maria, d. van J. G. Frielink en S. J. M. Wüst. Bastiaan Anselmus, z. van G. A. van Kleef en S. S. J. Hille- sum. Elisabeth, d. van N. van den Hout en A. R. E. van Bommel. John ny Wilhelm, z. van J. J. Thijssen en N. Cramer; Henricus Petrus, z. van G- H. van der Hoorn en H. C. Valen- tijn; Maria, d. van J. P. van der Lin den en E. Montagne; Anna Cornelia Adriana, d. van A. J. Zwart Voorspuij en G. van den Brink. Overleden: M. A. Kerkhof dr. 4 weken; E. Bootsma wednr. 75 j.; C. M. Schelvis dr. 3 maanden. stellen, met als leidraad het door de commissie ingediende plan, om hier na zo spoedig mogelijk tot een defi nitieve oplossing van het zwemvraag- stuk in deze gemeente te komen. - Bij de gebruikelijke rondvraag kwam nog eens het in de vorige ver gadering voor kennisgeving aange nomen adres ter sprake van de be woners van de Spoorstraat, om deze straat weer terug te brengen tot de oude naam „Herenweg". Besloten werd dit verzoek nog eens nader te bezien, indien op een zakelijke en behoorlijke wijze aan de raad werd ge adresseerd. Hierna volgde sluiting. HAAGSTE POLITIERECHTER. Het vertrouwensbaantje. I vormer. A. J. A. te Leiden had een vertrouwensbaantje, zo vond de Of ficier, maar dat vertrouwen had hij geschonden, door diefstal van steen kolen te plagen. Verdachte was nachtwaker, en had dus juist diefstal moeten voorkomen, inplaats van die zelf te plegen. Een maand gevange nisstraf luidde de eis. De rechter veroordeelde tot 15.boete of 5 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevanigenisstraf met drie jaar proeftijd. Textielroof op „Endegeest". In de al^mene roof der linnenkasten van de stichting „Endegeest" had ook de werkster J. E. uit Leiden haar deel bijgedragen; zij nam la kens, slopen, en vele kledingstukken mee. De Officier constateerde, dat het een gewoonte was geworden in dat gesticht om diefstal te plegen. Uit armoe gebeurde het niet. Erger lijk was, dat verdachte twee kinde ren .niet de gestolen goederen langs de deuren liet venten! Twee maan den gevangenisstraf luidde de eis, en de rechter veroordeelde daartoe. Gesnapt. De stoker H. van D. uit Leiden werd gesnapt, toen hij het terrein van een fabriek te Katwijk verliet, en 25 kilo steenkolen mee sjouwde. Dat was omdat hij thuis in de kou zat, zo vertelde verdachte, en vanwege het blanco strafblad wilde de Officier volstaan met 50.boe te of 25 dagen hechtenis, en voor waardelijk een maand gevangenis straf. De rechter gaf alleen 25. boete of 10 dagen hechtenis. Niet zou nauw genomen. De Of ficier meende, dat de metselaar K. de' B. uit Leiden het niet zo nauw nam met de eerlijkheid, want ver dachte had haardsteen weggenomen op de fabriek waar hij werkte. Omuat fabrieksdiefstallen streng gestraft moeten worden, was de eis een maand gevanigenisstraf. De rechter veroordeelde tot 30.boete of 15 dagen hechtenis, en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf. studiedagen op „ons erf". Jongedames van Zoetermeer leer lingen van de Landbouwhuishoud- cursus te Stomp wijk volgden met hun lerares mej. L. Miltenbrug eni ge studiedagen op „Ons Erf te De Steeg Gelderland. Daar kwamen on derwerpen ter sprake als: „Het we zen der vrouw en haar taak in de gezin Het plattelandsmeisje in gemeenschap" Het meisje in het deze tijd, enz. Deze onderwerpen werden ingeleid door deskundige als Dir. Stokmans, Th. v. Steen, dr Cor- nelissen enz. Niet alleen door deze lezingen wordt de blik verruimd, maar ook door de kennismaking en omgang met meisjes uit ander stre ken van ons land. De sfeer op „Ons Erf" is zeer ge zellig, de materiële verzorging uit stekend en de geestelijke verzorging onovertroffen We hopen dat nog veel meisjes zulen profiteren van deze unieke gelegenheid. LAATSTE BERICHTEN Wapenstilstand in. het H. Land aanvaard Naar gemeld wordt hebben de Jo den vanmiddag aan Bernadotte me degedeeld, dat zij de wapenstilstand aanvaarden en bereid zijn deze Vrij dag te doen in gaan. De aard van het Arabische ant woord wordt angstvallig geheim ge houden. Ofschoon Bernadotte in zijn nota heeft ve:rklaard, dat hij als antwoord een rechtstreeks „ja" of „neen" op zijn bestandsvoorstel wenst, zijn er aanwijzingen, dat de Arabieren op sommige punten op heldering zouden wensen. De radio van de „New York Times" heeft een bericht uit Amman omge roepen, waarin verlaard wordt, dat alle Arabische staten het bevel van de V.N. om het vuren te'staken heb ben aanvaard. JOODS-ARABISCHE BOTSINGEN IN MAROKKO. Zoals reeds gemeld, hebben in Marokko botsingen tussen Jod>en en Arabieren plaats gehad, waarbij 39 personen gedood en 25 gewond wer den. Heden hebben* zich opnieuw on lusten voorgedaan, waarbij 37 Joden om het leven zijn gekomen en enige honderden gewond werden. Een es kader is over het gebied gevlogen om het herstel der orde te bevorde ren. De ongeregeldheden begonnen le Djerada en Oedja. De Joodse wijk van Oedja is bijna geheel verlaten. De meeste inwoners zijn naar de Europese wijk gevlucht. Volgens be richten uit Rabat heeft de Marok kaanse nationalistische partij tot kalmte gemaand. Zij schreef de on lusten toe aan „agitators". Volgens een woordvoerder van de Belgische regering zullen de maat regelen, welke België, Nederland, en Luxemburg moeten treffen voor de verwezenlijking van de economische unie bestaan uit: 1. Geleidelijke afschaffing van de Nederlandse politiek, wat betreft de 'subsidie verstrekking; 2. Geleidelijk vermindering van de economische beperkingen in Neder land, vooral wat betreft het ver strekken van in en uitvoerlicenties; 3. Het invoeren van een gelijk be lasting- en tarieven niveau tussen Nederland en de beide andere lan den. Nederland zou het hieTuit voort vloeiende verlies kunnen compense ren uit de bedragen, welke vrijkomen door het afschaffen der subsidies; 4. Het mededelen van investerings projecten door elk der Benelux lan den aan de partners in de Benelux. In de Europese editie van de „New York Herald Tribune" wor den bijzonderheden bekend gemaakt over een geheim verdrag tussen Tsjecho-Slowakije en de Sowjet- Unie, volgens hetwelk aan de Sow- j A-Unie de absolute controle over de Boheemse uraniummijnen van Jachimof wordt afgestaan. Volgens Ivo Duchacek, de vroege re voorzitter van de Tsjecho-Slo- waakse parlementscommissie voor buitenlandse betrekkingen, wien hieromtrent een interview werd af genomen, werd het „geheime ver drag" in 1945 getekend. Sindsdien hebben de Sow jet-Russen alle Tsje- cho-Slowaken die invloedrijke func ties uitoefenden, vervangen door hun eigen technici en geleerden om de uraniumwinning voor de studie van atoomwapens te leden. De Sow- jet-Russen hebben autonome ura nium enclave in de Tsjechische mijnstad Jachimof gesticht, vijf k.m. van Karsbad, zo vervolgde Ducha cek. Duchacek verklaarde voorts het eerst van het bestaan van het ver drag vernomen te hebben, toen hij lid was van de Tsjechische delega tie ter Algemene Vergadering der V.N. te Londen. dader overval hillegersberg gegrepen. De dader van de overval op de 34- jarige huidenkoopman J. H. 5. V. in de Burg. le Fèvre de Montignylaa'n, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.L plaats vond en die ten gevolge had, dat V. met een hersen schudding en ernstige snijwonden aan gelaat en handen in het zieken huis moest Ivorden opgenomen, is dezer dagen door de politie gearres teerd. Het is de 27-jarige schilder M .G. H., een recidivist, die om streeks Pasen uit de Rijkspsychopa- teninrichting te Avereest is ont vlucht. Al zwervende was hij te Rot terdam aangekomen, waar hij in zijn onderhoud door diefstal voorzag. Naar aanleiding van een tip deed de politie huiszoeking in een perceel te Schiedam en vond in een koffer de blauwe trui, die H. na de overval had" gestolen. Toen H. 's avonds thuis kwam werd hij door de politie gegre pen. WEERSVERWACHTING droog. Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken in het Noorden Van het land. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Meest matige wind tus sen Noord en Oost. dodelijk ongeval bij machinefabriek te delft. Op het terrein van de machinefa briek Reineveld <e Delft, waar onge veer een maand geleden een arbei der werd verpletterd, toen een on derdeel van een ketel uit de takels viel, is gistermiddag opnieuw een dodelijk ongeluk gebeurd. De 35-ja- rige N. de Zwart was werkzaam op een rijdende zandspuitinstallatie. Aangezien de trechter leeg was werd de installatie onder het resrvoir ge reden om opnieuw te worden ge vuld. De Zwart bleef echter over de trechter hangen, zodat hij tussen de ze trechter en het reservoir bekneld geraakte. Zwaar gewond werd ce man paar het Gasthuis overgebracht, 'waar hij 4 uur later is overleden. data en deskundigen hbs-eindexamens. De minister van O., K. eh W. heeft de data vastgesteld voor de monde linge eindexamens der Hogere Bur ger Scholen, waarbij tevens de des kundigen wérden aangewezen. Gemeentelijke HBS afd. A: 9, 10, 12, 13 en 14 Juli, deskundigen P. J. M. van der Reijden (Amsterdam), mr. dr. A. F. H. C. Schrijvers (Voor burg), dr. H. L. A. van Wijk (Den Haag). Gemeentelijke HBS afd. B: 17, 18, 19, 21, 22, 23 en 24 Juni, deskundi gen ir. A. Verstege (Den Haag), dr. W. Tuyn (Leiden), mevr. F. J. van GelderDroste (Den Haag). Meisjes HBS afd. B: 5, 6. 7. 8. 9. 10 en 12 Juli, deskundigen dr. A. Ver- stege (Den Haag), dr. W. Tuyn (Lei den), mevr. F. J. van GelderDroste (Den Haag). R.K. H.B.S.: afd. A: 29 en 30 Juni en 1, 2 en 3 Juli, deskundigen P. J. M. van der Reijden (Amsterdam), mr dr. A. F. H. C. Schrijvers (Voorburg), dr. H. L. A. van Wijk (Den Haag). R.K. HBS afd. B: 17, 18, 19. 21. 22, 23, 24, 25 en 26 Juni, deskundigen prof. dr. N. G. de Bruyn (Delft), dr. S. A. Koopal (Leeuwarden), mevr. A. DrayerDe Haas (Den Haag). Chr. HBS afd. A: 21. 22. 23. 24 en 25 Juni, deskundigen P. J. M. van der Reyden (Amsterdam), mr. dr. A. F. H. C. Schrijvers (Voorburg), dr. H. L. A. van Wijk (Den Haag). Chr. HBS afd. B: 28, 29 en 30 Juni en- 1, 2, 3 en 5 Juli, deskundigen prof. dr. N. G. de Bruyn (Delft), dr. S. A. Koopal (Leeuwarden), mevr. A. DraayerDe Haas (Den Haag). scheepsberichten. BLOEMFONTEIN, 9 Juni van Te- neriffe. BOSCHFONTEIN, 8 Juni v. Lorenzo Marquez te Durban. AM- STELKERK. 8 Juni van Lagos naar Lome. CONGOSTROOM, 8 Juni van Amsterdam? naar Hamburg. W'EST- LAND, 8 Juni van Rio de Janeiro. NIEUW AMSTERDAM wordt 11 Juni te Cowes verwacht. CORRESPONDENTIE. Lezer in Noordwijkerhout. Ook wij hadden het verslag gelezen, dat de „Nieuwe Leidsche Courant" over de herdenking van de Munsterse vre de heeft gegeven en waren het er evenmin mee eens, als de grote meer derheid van ons volk. Degenen, die menen in een „Protestantse natie" te wonen, leven in een waan, die niet strookt met de werkelijkheid. Twee ambtenaren van de planten- ziektekundige dienst uit Wageningen vonden vanmorgen bij bad Zuid te Zandvoort op 50 meter strand 100 coloradokevers. Onmiddellijk zijn 35 werklieden van publieke werken naar het strand gedirigeerd. Ook de twee hoogste klassen van de openba re en bijzondere scholen uit Zand voort zullen op initiatief van de wet houder van onderwijs, met de werk lieden het strand over een afstand van 9 k.m. het grondgebied van Zandvoort gaan afzoeken. ALPHEN AAN DEN RIJN Tragische dood. Terwijl de fam. V. aan de Steekterweg ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan dezér firma, in kleine kring met het perso neel ten huize van de heer V. bijeen wawerd omstreeks 9 uur de schip per P. v. D. plotseling onwel. Een on middellijk gewaarschuwde dokter kon slechts de dood constateren. OEGSTGEEST Geboren: Cornelia Sophia Wil- helmina, d. van A. C. Mieog en H. Jongejeugd. Getrouwd: P. J. van der Pennen en C. A. den Dubbelden; C. Stol en C. M. Polak; P. de Gunst en G. Maat. VOORSCHOTEN NOODLANDING LUCHTTAXI. Gistermorgen moeet een Frits Die- pen-luchttaxi, wegens weigering van de motor, een noodlanding maken op het weiland van de heer Droogh, aan de Leidseweg alhier. Nauwelijks op de grond aangekomen, ging de motor echter reeds weer draaien, zo dat het vliegtuig zijn weg kon ver volgen. Opening speeltuin. Door de be woners van het Vernèdepark en om liggende straten is een vereniging op gericht tot stichting van een speel terrein voor de kind-ren. Het ge heel is thans zo ver gevorderd, dat de speeltuin Donderdagavond om 7 uur geopend zal worden. Pe speeltuin is aangelegd op het terrein achter de Nieuw-Voordorpstraat. De burge meester zal een openingswoord spre ken. VOORHOUT Groot voetbaltournooi. Ten bate van de Bond van Nederlandse mili taire Oorlogsslachtoffers wordt Zon dag 13 Juni a.s. een groot voetbal tournooi gehouden, op het terrein van de R.K.S.V. Foreholte. Het programma is als volgt: 12 uur Foreholte ITeylingen I; 2.15 uur ADO II—VVSB I; 2.30 uur Vorlic- zersronde; 3.45 Finale'. le prijs wisselbeker, 2e pry's lau werkrans, 3e pr. lauwertak, ,4e prijs medaille. Personalia. Mej.„C. Prins slaag de te Leiden voor het examen assis tente apothekeres. MARKTBERICHTEN woerden, 9 Mei. Kaas. Aan gevoerd 252 partijen, le soort 170 174, 2e soort 166—168—176. Handel flauw.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3