Hubertus Herziening van Bioscoopwet Een oplichter! WOENSDAG 9 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Commissie adviseert: kinderen beneden 14 jaar uit de bioscoop! NEGATIEF CRITERIUM GEHANDHAAFD. Verschenen is het verslag der com missie inzake herziening van de Bios coopwet. De commissie heeft, ter beantwoor ding van de vraag, in hoeverre de Bioscoopwet in het algemeen nog wel voldoet aan de eisen, welke in de hui dige tijd daaraan moeten worden ge steld in verband met het levendig worden van het besef, dat de cultu rele mogelijkheden van de film meer dan tot dusverre dienen te worden gestimuleerd en tot haar recht ge bracht, gemeend in de eerste plaats te moeten nagaan of, en zo ja, in hoe» verre bij de keuring van films een po sitief criterium dient te worden aan gelegd. De commissie is eenstemmig van mening, dat geen positief criterium dient te \vorden aangelegd cn er geen aanleiding bestaat de Bioscoopwet op dit stuk aan te vullen. Niettemin meent de commissie dat de overheid op velerlei gebied stimu lerend kan optreden. Op het terrein van de productie, zal steun van de overheid onontbeer lijk zijn. Wat Nederland toch op dit gebied tot heden door het particu liere initiatief tot stand heeft ge bracht, was te gering en van inhoud en vorm vaak hoogst onvoldoende. De overheid mag niet afwachten of in de toekomst door particulier ini tiatief in ons land meer en betere producten vervaardigd zullen wor den. Zij zal ten aanzien van het tot stand komen van waardevolle Ne derlandse films steunend en stimule rend te werk moeten gaan. Voor zover het gaat om de posi tieve bevordering *van de vertoning van goed films, ligt hier, zoals reeds thans het geval is, bij uits-tek een laak voor het particulier initiatief, met name voor de filmclubs," film liga's, filmacties, instituten voor volksontwikkeling, enz. Zij moeten het publiek opvoeden in het gaan zien van goede films. De commissie heeft overwogen, dat de hierboven genoemde filmorganisa ties haar arbeid doeltreffender zou- Radio DONDERDAG. HILVERSUM I. (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gr.pl.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.45 Offenbach; 9.15 Morgen wijding, ds. B. J. Lietaert Pcerbolte, Ned. Herv. predikant te Hilversum; 9.30 Strijkorkest; 10.30 Van Vrouw tot Vrouw; 10.35 The Inkspots en The Andrew Sisters; 10.50 Kleuterprogr. 11.45 Palestina; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Johan Luger; 13.00 Nieuws; 13.45 Gerhard Hüsch; 14.00 De Vrouw; 15.00 Ziekenprogr.; 16.00 Tussen vier en vijf; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Dr. Portielje; 17.30 Vaudeville-strijkor kest; 18.00 Nieuws: 18.15 De Davis- cup-Tenniswedstrijd Engeland-Neder- land; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Sport- pr aatje; 19.15 Volksmuziekschool; 19.45 Reg. Voorl. Dienst; 20.00 Nieuws 20.15 Kurhaus, Residentie-orkest o.l.v. de Amerikaanse dirigent Leonard Bernstein. Soliste: Ginette Neuveu, viool; 21.45 Techniek en Noodlot (II). 22.20 Pierre Palla, orgel, Rob Richard, zang; 22.45 Onder vier ogen; 23.00 Nieuws; 23.15 Schlagers na 1920. HILVERSUM II. (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Omroep Kamer koor; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Kwintet; 9.30 Waterstanden; 9.45 Schoolradio; 10.00 Brandenbrugs Concert; 10.15 Morgen dienst, ds. P. "Boes. Geref. pred. te Tienhoven; 10.45 Orgelspel; 10.00 Zie kenbezoek; 11.45 Gr.pl.; 12.03 Maria Leentvaer, zang, Cor van Boven, piano; 12.33 Metropole Orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws: 13.45 'Hors d'oeuvre; 14.00 Gr.pl.; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Sopraan; 16.00 Bij bellezing; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Orgel; 17.50 De Tongtong; 18.00 Pia nomuziek; 18.30 Orkestmuziek; 19.00 Nieuws en weeroverzicht; 19.15 Leger des Heils; 19.30 Actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 „Wen telende wieken"; 21.20 Robert Casa- desus; 21.30 Omroeporkest; 22.15 De Vaart der Volken; 22.45 Avondover denking; 23.00/ Nieuws; 23 15 BBC- Symphonie-orkest. den kunnen verrichten, indien zij in engierlei vorm subsidie van de over heid zouden ontvangen. SCHADELIJKE FJLMS. Voorts heeft de commissie zich be zig gehouden met de vraag of het ne gatieve criterium, weergegeven in ar tikel 16 der Bioscoopwet, in deze vorm gehandhaafd moet worden. De commissie is eenstemmig van oordeel, dat de motieven, die in 1928 tot de invoering van een algemene systematische controle op films heb ben geleid, ook thans nog in onver zwakte mate gelden. Over de vraag of het negatieve cri terium in de practijk voldoet, lopen in de commissie de meningen uiteen, zij het in mindere mate voor wat be treft de keuring voor volwassenen dan ten aanzien van de keuring voor de jeugd. Van de zijde van één der adviseurs wordt er op aangedrongen, het nega tieve criterium aan te vullen met een bepaling ,dat de films niet schadelijk mogen zijn voor de geestelijke volks gezondheid. De commissie heeft echter gemeend tot een dergelijke aanvulling niet te moeten adviseren, aangezien naar haar inzicht de bestaande normen het weren van films, die schadelijk zijn voor de geestelijke volksgezond heid, mogelijk maken. De commissie heeft tenslotte nog overwogen of het gewenst is maatre gelen te nemen tegen films, die het Nederlandse volk geestelijk armer maken. Zij moet erkennen, dat zij met het negatieve criterium in de hand geen mogelijkheid ziet tegen films van laag gehalte, welke niet strij dig zijn met de openbare orde en goe de zeden, langs de weg van de film keuring op te treden. Het hier geconstateerde euvel zal slechts bestreden kunnen worden door voorlichting van het publiek door de verenigingen en het stimu leren van de productië >an goede films. KEURING VOOR DE JEUGD Ten aanzien van de keuring voor de jeugd is men niet algemeen inge nomen met het bestaande stelse1. Na overweging van de verschil lende voorstellen werd tenslotte bij stemming besloten de betreffende ministers te adviseren een algeheel verbod van filmbezoek voor kinderen beneden 14 jaar in te voeren met de volgende twee uitzonderingen: 1. Ten aanzien van voorstellin gen, waar films vertoond worden, welke goedgekeurd, zijn voor r\Te leeftijden: voor die kinderen, welke onder geleide van hun ouders, voogden onderwijzers of andere op voeders staan. DE NAKEURING Aan het vraagstuk van de na keuring heeft de commissie bijzon dere aandacht gewijd. e meerderheid der commissie heeft tegen de huidige nakeuring ernstige bezwaren. De commissie heeft besloten te ad viseren de mogelijkheid tot gemeen telijke nakeurig uit artikel 4 te schrappen. Door een drietal leden, hetwelk hiermede niet kan instem men is een minderheidsnota aan dit rapport toegevoegd, waarin wordt voorgesteld de nakeuring te hand haven. CABARETS EN VARIéTé De vraag, of er bezwaren tegen bestaan, dat van een filmvoorstelling andere* vertoningen deel uitmaken, vormde het laatste afzonderlijke punt van bespreking. Algemeen werd er bezwaar tegen gemaakt, dat filmvoorstellingen worden afgewisseld met cabaret- of variéténummmers, omdat op deze vertoningen niet voldoende toezicht gehouden wordt, zodat veel van het gebodene de grenzen van het toe laatbare overschrijdt. De commissie meent derhalve te moeten adviseren te dezer zake een absoluut verbod in te voeren betref fende het deel doen uitmaken van andere vertoningen van .een .film voorstelling. De commissie is zich er van be wust, dat een verbod als voorgesteld een ernstige inbreuk betekent op de vrijheid vertoningen als hier be doeld te houden, doch zij meent, dat de belangen, welke aldus gediend worden, een dergelijke inbreuk ten volle rechtvaarigen. Nog aanvullende bevoegdheid voor gemeenten? Is er na de totstandkoming van de nieuwe wet nog plaats voor zoge naamde aanvullende bevoegdheid van de gemeentebesturen? De com missie meent deze vraag voorshands ontkennend te moeten beantwoorden, aangezien de uitoefening van deze bevoegdheid zich niet zou verdragen met de structuur van de wet. Niettemin heeft zij het verstan dig geoordeeld in het wetsontwerp niet een uitdrukkelijk verbod inzake het uitvaardigen van verdere voor schriften door de gemeentebesturen op te nemen, aangezien de ontwik keling van de door het ontwerp ge regelde materie niet is te overzien. DE FILM BIJ HET R.K. ONDER WIJS. Mgr. Dr. Th. Verhoeven, Direc teur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, handelende namens de R.K. Schoolraad in Nederland, Mgr. Prof; Dr. F. R. L. Sassen, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en de Reserve-Majoor bij de Generale Staf S. P. van 't Hof te Leiden hebben een stichting in het leven geroepen onder de naam „Filikon" (Film en Lichtbeeld voor het Katholieke Onderwijs in Neder land). De Stichting heeft ten doel, het onderwijs, de opvoeding en de we tenschap in des ruimste zin te bevor deren door middel van de film en het stilstaande lichtbeeld; zij tracht haar doel te bereiken door het ver tonen en doen vertonen van naar haar oordeel geschikte films en lichtbeelden, zowel geheel als ger deeltelijk in eigen uitvoering als door anderen vervaardigd, alsmede door andere middelen, welke voor haar doel bevorderlijk zijn. Een en ander op de grondslag der katho lieke beginselep. Het Secretariaat is voorlopig ge vestigd ten kantore van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opupeding,Bezuidenhoutsewe'g 275, 's-Gravenhage. WEINIG ANIMO VOOR DE HULPPOLITIE In Den Haag hebben zich 296 per sonen voor de hulppolitie aangemeld Twee en twintig hiervan bleken di rect al niet in aanmerking te komen voor toelating tot het corps. Dertig hebben zich verder gauw eigener beweging teruggetrokken, zodat er nog 240 candidaten overbleven. Van de eerste ploeg zijn er twintig af gekeurd. aldus het „Alg. Dag blad" Het onderzoek naar de anteceden ten van hen, die zich hebben aan gemeld, is aan de gang en men ver wacht dat er tenslotte niet meer dan 150 personen zullen overblij ven, die het nieuwe corps in Den Haag zullen moeten vormen. Bij deze cijfers zijn niet vermeld de aanmeldingen uit de gemeentebe drijven. Maar ook daar blijkt het aantal opgaven ver beneden de ver wachtingen te blijven. Zo hebben zich van het personeel van de Drink waterleiding, bij wie men veel animo voör de hulppolitie verwachtte, slechts veertig leden aangemeld. Ook in het Noorden van het land blijkt er weinig interesse te bestaan om bij het nieuwe corps dienst te doen. Nachten van lijden - jaren van leëd - door Rheumatische pijnen. En dat, terwijl toch voor velen de af doende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumati sche aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloed zuiverende Kruschen-kuur uitkomst. De zes minerale zouten waaruit Kru schen is samengesteld hebben re gelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dagelijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; onzuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spie ren en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van die on dragelijke pijn. Volg het voor beeld van die talloze Rheumatiek- lijdens over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apo theker of Drogist. 4809 De pas afgetreden Afrikaanse pre mier, Generaal Smuts, die op 18 Juni het ere-doctoraat van de Leidse Uni versiteit in ontvangst zal nemen, vertoeft nu in Engeland. Smuts arri veert op het Northolt vliegveld nabij Londen, waar hij verwelkomd wordt door luchtmaarschalk Lord Tedder. f 10.000 in drie weken verboemeld Martinus Bonnema, een 26-jarge oplichter, die vooral gedurende de laatste weken weer veel van zich deed spreken, is in een luxueus ca baret op het Rembrandtplein te Am sterdam gearresteerd. Omstanders herkenden hem, dank zij het signale ment, dat vorige week van hem in de bladen verscheen, en waarschuw den de polite. Bonnema, die gedurende de laat ste weken verscheidene juweliers en bankinstellingen voor minstens 10.000 had opgelicht, was bij zijn arrestatie nog slechts in het bezit van zeven centen. Hij had kans ge zien de rest van het geld in nog geen drie weken te verboemelen. Hij was verder voorzien van verscheidene officiële en vervalste bescheiden en een boekje met traveller-chèques, met behulp waarvan'hij zijn oplich terijen pleegde. Op een briefje, dat de politie op hem vond, had hij nauwkeurig de namen van zijn slachtoffers geschre ven alsmede de waarde, waarvoor hij hen had opgelicht. Dat dit lijstje, dat hij waarschijnlijk uit gewoonte hij was vroeger boekhouder heeft samengesteld, voor de politie van veel gemak zal zijn, is duidelijk. Van het boekje met traveller- chèques, dat hij onder valse voorspie gelingen van een Haagse bankinstel ling in handen had gekregen, heeft hij twaalf chèques uitgeschreven, op naam van de - Amerikaanse consul, wiens handtekening hij vervalste. Vorige week vermeldden wij reeds, dat hij de Nederlandse Middenstands- bank in Amsterdam en Den Haag had opgelicht, waarbij hij zich uitgaf onder de naam Van Oord, een reke ninghouder in Arnhem, bij wie hij vroeger boekhouder is geweest. Verscheidene juweliers in verschil lende steden moesten eveneens het loodje leggen tegen zijn geslepen heid. Bij een van hen gaf Martinus Bonnema zich uit als de heer Bonne ma van de bekende stroopfabriek en hij beloofde deze juwelier, die er niet inliep, en passant een paar kilo lekkenijen. In Amsterdam kreeg hij verkering met een meisje uit de Van Baerlestraat. Hij wilde zich onmid dellijk verloven en vroeg het meisje hem een van haar ringen te le nen om de maat vast te stellen voor haar verlovingsring. Daarna was de verkering prompt ujt en Bonnema vergat de ring terug te geven. De K.N.A.C. raamt het totaal aan tal motorrijtuigen per 1 Juni 1948 op 226.300, verdeeld als volgt: personen auto's 76.000, bussen 4800, motorrij wielen en driewielers 79000, vracht auto's en tractoren 66.500. Op 1 Mei 1940 waren deze getallen resp. 104.000 .76.000, 4700, 71.500, 66.500. De kwaliteit van het motorrijtui genpark staat nog aanzienlijk ten achter bij dat van voor de ooi-log. Voor wat betreft het personenwa- genpark, dat thans meer dan ander half maal intensiever wordt gebruikt dan voor 1940, moge dit blijken uit het feit, dat ongeveer 3/5 deel van vooroorlogs fabrikaat is. De opbrengst van de jaarlijkse in zameling voor de St. Radboud- stichting zal in het vervolg niet n uitsluitend de Universiteit van Nij megen en de bijzondere leerstoelen aan de andere Nederlandse Univer siteiten, maar ook aan de Econo mische Hogeschool van Tilburg ten goede komen. De opbrengst van de inzameling 1947 bedroeg f 339.000.- netto; een behoorlijke som, die ech ter ondanks de op handen zijnde subsidie nodig is om de balans in evenwicht te houden. Jlaite BINNENLAND. De drukst-bezochte hogeschool van Nederland is Delft met 5424 stu denten, onmiddellijk gevolgd door de Stedelijke Universiteit te Am sterdam; daarna Utrecht, Leiden, Groningen, Wageningen en Rotter dam. Nijmegen heeft 733 volledig in geschreven studenten, Tilburg 709. In totaal voor ons land 25000 studen ten. Een hele familie in Oss is ach ter slot en grendel gezet wegens be rovingen. Alle cellen van het politie bureau zitten vol met leden van de familie V. Met zand moest een brand wor- deji geblust te Ekamp bij Winscho ten, omdat er geen water in de buurt was. Het huis is afgebrand, maar door de emmers zand van hand tot hand werd een dreigende uitbreiding voor komen. De militaire missie te Tokio zou, naar verluidt, in een Nederlandse ambassade worden omgezet. De Haagse bomaanslag is giste ren verder gerechtelijk behandeld met de zaak tegen de koopman F. G. A. Bakker, tegen wie wegens mede plichtigheid 10 jaar werd geëist. De actie voor veilig verkeer is voorlopig afgelast; mede in verband met een voorgenomen herziening van de verkeerswetgeving. Mevr. NoordewierReddingius hoopt op 1 Sept. 80 jaar te worden. De ?ott. Lloyd heeft over 1947 een bevredigend resultaat geboekt. De exploitatie-rekening sluit met een voordelig saldo van 16.721.255, waarvan 2.450.000 beschikbaar is voor een dividend van 7 pet. Het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 Juni j.l. 1.027.506 tegen 1.017.753 op 1 Mei. Op 1 Mei waren it 495.431 aangesloten op het rijksradio-distri butienet, tegen 494.860 op 1 April j.l. De prijs van kaarsen is ver hoogd. Een pak van 300 gram kost thans 1.10. Voor kerk-kaarsen zijn nü ook maximum-prijzen vastgesteld. Gratie van doorstraf is verleend aan de 41-jarige Willem Pons. doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. P. had door ver raad verscheidene levens op zijn ge weten. Belgische kersen worden van he- den af weer in ons land ingevoerd door erkende groothandelaren. In het kader van de Benelux-overeenkomst is een prijs van 10 frs. per K.G. vast- Bij de gouden bruiloft van het echtpaar Philips heeft de gemeente Eindhoven een damast tafelkleed met bijbehorende servetten, naar het on derwerp van Cornelis van der Slik, waarbij het stadswapen der gemeente en de jaartallen en data der gouden bruiloft zullen worden ingeweven. Dit geschenk acht het gemeentebe stuur het best in overeenstemming met het karakter van dit familiefeest van deze ereburger van Eindhoven. Het publiek wordt aangeraden zo spoedig mogelijk de brandstoffen, waarop men volgens de ingeleverde bonnen recht heeft, af te nemen. Wan neer de thans aanwezige voorraden bij de detail en groothandel resp. door de cliënten en de detailhandel afgenomen worden, is er weer plaats voor de aangevoerde en nog aan te voeren brandstof. Dan ook zal men iit de herfst of winter niet in de kou be hoeven te zitten. De Centrale der Ned. Verbrui kerscoöperaties telt 281.909 leden. De geldomzet in 1947 bedroeg 39.383.000 (v.j. ƒ30.888.000). De algemene resul taten-rekening geeft een overschot ana van 44.693 (vorig jaar 279.675). Er is vergunning gegeven tot vesti ging van een nieuwe meelfabriek. De spoorwegen in Brabant zul len eind 1950 geëlectrificeerd zijn. De lijn Oost-West komt het eerst aan de beurt. Prins Bernhard brengt een dezzer dagen een bezoek aan Oost-Gelder- land. ^PERSSPIEGEL j De belasting-lawine De Nieuwe Rott. Courant bespreekt klacht, dat de belastingbetaler met aanslagbiljetten wordt bestookt. De aanslagbiljetten hopen zich op. „Haarlems Dagblad" heeft zich reeds dezer dagen de tolk gemaakt van degenen, die nu in het nauw worden gebracht. Terecht wees dit blad er op, dat de opgelegde lasten zo redelijk moeten worden verdeeld, dat een paniekstemming wordt ver meden en het geeft in overweging, dat algemene maatregelen zullen worden toegepast, welke verandering brengen in de huidige methode van fiscale aanval. De „N. Rott. Crt." voegt daaraan toe: Het is beslist noodzakelijk, dat een uitgewerkte regeling wordt getroffen, volgens welke aan de genen, die gelijktijdig verschillen de belastingen wegens onlangs uitgereikte biljetten moeten vol doen, ruimere termijnen wor den toegekend. Niet alleen zou zulks een aanzienlijke ontlasting brengen aan de velen, die nu in de verdrukking dreigen te ko men, bovendien zou een dergelij ke psychologisch hoog te waar- deren maatregel een administra tieve behandeling van de onge twijfeld talrijke individuele -ge vallen, waarin uitstel aan de be lastingdienst zal worden ge vraagd, voorkomen. Het is best mogelijk, dat een regeling als door ons bepleit, weer andere ad ministratieve beslommeringen zal meebrengen. Doch het resul taat is dan precies omgekeerd: bij de belastingbetaler wordt het aangename gevoel gewekt, dat met zijn belangen in rede lijkheid reke#ning wordt gehou den, instedc van de geprikkeld heid, welke een strijd voor uit stel in het individuele geval on getwijfeld doet ontstaan. Intussen blijft dan nog bij heel wat aangeslagenen het 'onpret tige gevoel bestaan dat zij het slachtoffer zijn van fouten, wel ke de thans zeker niet feilloos werkende belastingdienst blijkt te maken. Opk in dit opzicht blij ven ons klachten bereiken. Ge wone rekenfouten bij het calcu leren van aftrekposten, hqt ver onachtzamen van behoorlijk aan gegeven aftrekken, zoals van er fenissen voor de vermogensaan- wasbelasting, dan wel van een behoorlijk gestaafd beroep op besparing uit arbeidsinkomen (de z.g, tweede ƒ5000) e.d. ko men voor. Om nog maar te zwij gen van boven de aangifte aan zienlijk uitgaande aanslagen, waarvan de belastingplichtige niet kan bevroeden, of hier een doodgewone rekenfout in het ge ding is dan wel de inspecteur bepaalde vermogensbestandde len anders heeft gewaardeerd dan in de aangifte is geschied. Wij hebben de indruk, dat men aan de Kneuterdijk de psycholo gische uitwerking van het ge voerde beleid onvoldoende in zijn overwegingen betrekt. Laat minister Lieftinck thans tonen, dat hij de toch reeds bestaande tegenstelling tussen overheid en burger niet onnodig wil ver scherpen. COLORADOKEVERS BEZOEKEN HET SCHEVENINGSE STRAND. Hedenmorgen ontdekte mén op het Scheveningse strand ter hoogte van het Volkszeebad een grote menigte Coloradokevers, die door de zee wa ren aangespoeld. De schadelijke in secten zijn waarschijnlijk afkomstig uit België en Frankrijk, dat op het ogenblik zeer te lijden heeft van dit schadelijk ongedierte. De gemeente lijke plantsoendienst heeft reeds een aantal krachten ingeschakeld om de Coloradokevers te vangen en te ver delgen. Ook is een aantal vrijwilli gers bezig het strand van 'deze die ren te zuiveren. Alle scholen op jacht! De burgemeester van 's Gravenhage heeft de waarnemende wethouder van onderwijs, de heer Dresmé vol macht gegeven alle scholen in de ge meente te mobiliseren om de kevers te vangen. De wethouder heeft de hoofden der scholen doen weten, dat het onder wijs gestaakt kan worden om, zoals hij het noemde, „deze vijand te lijf te gaan". EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler* 42) „Dat is loffelijk van u, mijnheer Balthassar. Maar u zei zelf, dat het cude mens geen enkele reden had om haar kleindochter te vermoorden, aangezien zij haar kostwinster, haar voornaamste bron van inkomsten was, het beste paard uit haar stal, zoals u zeide." „Komt uit Maar komt ook hele maal niét uit. Was zeer logisch ge dacht, maar helaas geheel verkeerd. Dat komt voor bij de logica. .Weet u, wat het oude mens vorig jaar Kerstmis gedaan heeft? Ze heeft een levensverzekering op haar klein dochter gesloten. Van zesduizend mark. Er liep destijds hier in het dorp een vertegenwoordiger rond, die heeft ook hij een nieuwe vijf duizend aangesmeerd bij de hele sta- pei lasten die ik, als alleenstaand sterveling, reeds aan begrafenis- gelden levensverzekeringspremies, invaliditeitsrente etc. te betalen heb. Wat ik echter zeggen wil: vrouw Krügel heeft ^Jianca voor zesduizend mark verzekerd. Stelt u zich voor, een houthak'kersvrouw! De man ver diende in drie maanden nog niet zoveel als de premie bedroeg." „Ze' had haar bijverdiensten." „Toegegeven! Maar zo'n hoge premie hadden de Krügels op de duur nooit op kunnen brengen. Neen de opzet van die ouwe duivelin was eenvoudig deze: ik verzeker Bianca vermoord haar, en strijk vervolgens de zesduizend mark op. 'n Vlot en eenvöudig zaakje! Gaat u een licht op? Die vent, die vertegenwoordiger was vandaag bij me. De verzeke ringsmaatschappij vindt de zaak eveneens hoogst verdacht." Ik 'haagde de schouders op. „De relatief-hoge verzekering is inderdaad vreemd; maar ze kan ook gesloten zijn uit andere over wegingen dan u veronderstelt. Vrouw Krügel meende uit de handlijnen van haar kleindochter met zeker heid te weten, dat ze nog maar 'n half jaar te leven had en kan toen op het idee zijn gekomen, haar te voren flink te verzekeren." „De lijnen van een hand! Aan zo iets gelooft u toch zeker niet?" „Zeker niet! Maai* zij g^oofde er aan, en daarmee hebben wij hier re kening te houden." „Ah, u wilt me weer dwars zitten. Maar ik laat me niet van m'n stuk brengen. Als ik me ook al 'ns ver gis, ik zoek tenminste; u excu seert u me u doet helemaal niets in deze aangelegenheid!'' „Oho... ik zoek ook!" „Naar wie?" „Naar Emil Bönisch." „U beweert, dat Emil. „Ik beweer niets. Ik houd het al leen met de meest voor de hand lig gende oplossing Emil was bij Bian ca; Ifij liep haar na, hij was razend jaloers, Bianca was 'n wispelturig ding; wat ligt nog meer voor de hand dan de verondersteUing, dat hy haar pnderweg tegenkwam, haar mis schien op ontrouw betrapte en haar toen heeft neergeslagen. Waarom is hij anders verdwenen?" „Omdat hij - zijn vader heeft be stolen en diens molen waarschijn lijk in brand heeft gestoken." „En wie heeft Bianca dan ver moord?" „Vrouw Krügel. Zij benutte de dubbelgunstige gelegenheid, die de verdenking of op haar man of op Emii! moest richten." „Enigszins ver gezocht, mijnheer Balthassar. Ik ben ook eerst lang zamerhand tot de mening van juf frouw Isenloh overgeheld, dat Emil Bianca heeft vermoord." „Vervloekt, dan wordt het oppas sen, want die heeft 'n heldere kop.'* „Gelooft juffrouw Isenloh dat ook?" Ik geneerde het voor mij weinig vleiende, dat in deze woorden be sloten lag; het verheugde mij te zeer, als Erica geprezen werd. Balthassar liep nadenkend op en neer. Einde1 ijk zei hij: „In de Ijijbel staat: Ons weten is ten dele. Dat is opvallend juist. Nou, volgt u uw spoor, ik volg mijn spoor. Wat mijnheer Timm betreft, ik heb zojuist een brief aan juffrouw Emilia geschreven. Doet u me 't ge noegen en leest u hem 'ns door." Hij reikte me een groot vel papier Hooggeachte Mejuffrouw! De verdenking die ik in mijn functie van ambtenaar en inge volge van mijn beroep op mijnheer Max Timm deed rusten, schijnt niet bewaarheid te worden. Ik haast mij u hiervan te verwittige en tegelijk als man van eer uit drukking te geven aan mijn leed wezen, indien ik u in verband met mijnheer uw verloofde onaange naamheden heb bezorgd." Uw dienstwillige Balthassar." „En?" vroeg hij nieuwsgierig naar mijn oordeel. „Goed!" zei ik. „Heel goed!" „Stuur ik vandaag nog weg!" Difl»onderhoud had in mijn priëel plaats. De deus ex machina is in de litteratuur verboden, in het leven verschijnt hij maar al te vaak. Juist liep vader Jensch, onze postbode, langs de haag van mijn tuin. „Dag mijnheer Hubertus. Weet u waar Timm zit? In Bremen. Volgen de week vertrekt hij met de boot naar Amerika." „Hoe weet u dat?" „Staat op de kaart, die ik u breng." Hij reikte me de kaart over de haag aan, en ik gaf hem verheugd een foöi. „Van Timmm?" vroeg Balthassar nieuwsgierig. Ik las hem de kaart voor. „Hooggeachte Heer! Ik ben Europa moe. Ik heb in de oude wereld te droeve ervarii> gen opgedaan. Ik heb een goede betrekking als plaatsvervangend steward op een der grote L'oyd- schepen aangenomen en denk reeds de volgende week te ver trekken. ik neem de vrijheid u vóór mijn vertrek mijn nederig ste groeten aan te bieden. Max Timm thans Bremen Wasser weg 25 Helemaal Timm! 'n Opgeblazen, maar trouwe kerel. Jensch, de post bode, stond bij het hek af te gluren wat ik van deze kaart wel zou zeg gen: ik zei echter niets doch trok mijnheer Balthassar mee dieper de tuin in. „Tja!" zei hij. „Daar nu het adres vaststaat moet ik ook mijnheer Timm wel mijn excuus aanbieden. Pijnlijk, maar er zit niets anders op! 'k Heb altijd gezegd: kom bij iedereen wel voor dat hij zich tegenover een derde vergaloppeert, maar dan moet je ook de moed hebben te zeggen: 't Spijt me, het was onzin, dat ik gezegd heb, 'k vraag om verontschuldiging!" „Bravo, beste Balthassar! Zo spreekt een man van eer!" Hoogopgericht liep hij naast me voort. ,Zou ik in een naschrift juffrouw Emilia niet tevens het adres van mijnheer Timm mededelen?" „Ja doet u dat!" Op een tuintafel voegde hy aan zijn brief nog de volgende woorden toe: „Zojuist verneem ik van mijn heer Hubertus het adres van mijn heer uw verloofde: Bremen, Was- serweg 25. Hij wil helaas reeds de volgende week naar Amerika rei zen. Er is dus haast bij! Indien ik u in iets met mijn bemiddeling be hulpzaam kan zijn, zal het mij zeer aangenaam zijn. Balthassar.''

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2