Het elfde lustrum van „Sanctus Augustinus'' fficUe Qejf\ DOLLE DADEN RECHTZAKEN SPORT DINSDAG S JUNI 194S DE LEIDSE COURANT PAGINA I MGR. PAOLO GIOBBE EN PROF. AALBERSE BEZOCHTEN DE FEESTVERGADERING. De buitengewone algemene verga dering, gistermiddag ter gelegenheid van het elfde lustrum der R.K. Stu dentenvereniging „Sanctus Augusti nus" gehouden in het Groot audito rium der Leidse universiteit, mocht zich in een bijzondere belangstel ling verheugen. Onder de aanwezi gen bevonden zich o.m. de Pause lijke Internuntius, Z.H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Z. Exc. prof. mr. P. J. M. AaLberse, oprichter der ver eniging, deken A. Homulle, prof. mr. J. C. van Oven, rector magnifi cus, jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, pastoor Th. M. Beukers, prof. dr. J. A. J. Barge, prof. dr. H. van Laer en mevr. I. Ruland-Langezaal, eerste vrouwelijk lid van „Augustinus" en alle leden van de honoraire lus- trumcom'missie. Voorts waren cura toren vertegenwoordigd door mr. K. Wiersma, secretaris van dit college, terwijl verder nog. aanwezig waren prof. dr. C. C. Berg, secretaris van de Acad. Senaat, vertegenwoordi gers van Pax Romana, de Unie van R.K. Stud. ver. in Nederland, afge vaardigden van tal van' zusterver enigingen in den lande, van het LSC en de WSL, de SSR en de Christen Studentenraad, enz. Na opening der bijeenkomst door de heer C. W. F. H. van den Muij- senbergh, praeses der vereryging heette hij alle aanwezigen bijzon der hartelijk welkom, in het bijzon der Mgr. Giobbe en deed hij mede deling van de berichten van ver hindering en van de ingekomen gelukwensen, w.o. een van de stud, ver. Bellarminus te Batavia. Hierna hield praeses v. d. Muij- senbergh de lustrumrede, waarvan we gisteren reeds een resumé gaven. Pater H. L. van Breda O.F.M. over „Cultuur en Openbaring" De feestrede werd hierna uitge sproken door de zeereerw. pater H. L.van Breda, O.F.M., titularis in de natuurphilosophie aan het Hoger Instituut van Wijsbegeerte, met de rang van Faculteit, te Leuven. Met zekere vroomheid en enige schroom waagde spr. het te spreken in deze eerbiedwaardige plaats van cultuur in de oudste Nederlandse plaats van wetenschap, op deze catheder van, die het brandpunt genoemd kan worden van de meest roemrijke universiteit. Spr. achtte zich ook gelukkig voor „S.-Augustinus" mogen spreken en een groet te mo gen overbrengen uit het katholieke Vlaanderen, zo nauw aan Neder land verwant. Zijn rede aanvangend zeide spr. dat de stelling, volgens welke de West Europese m'ens de volledige humaniteit zou ontdekt of heront dekt hebben ten tijde van de Re naissance, een gemeenplaats is ge worden in de hedendaagse historio grafie en cultuur. Veelal wordt hieraan toegevoegd, dat reeds de grote Grieken de waarde van de mens in volle omvang kenden en een optimistisch vertrouwen had in het mens-zijn en het menselijk kunnen. Daarna schetste spr. wat de grote Middeleeuwers dachten over het humanisme. Het kernstuk van de herontdekking van de mens door de mens en de centrale stelling van het Humanisme bleek wel te zijn: een nieuwe antropologie, het onmis kenbaar recht van de mens op het vrije onderzoek van al wat hem ter kennis wordt voorgelegd en de al leen bindende macht voor eigen ge weten en van eigen inzicht. Spr. ging daarna uitvoerig de ontwikke lingsgang van Tiet Humanisme in.de Middeleeuwen na en preciseerde daarna wat er onder „geloven" wordt verstaan. Dat cultuur en openbaring bij een bewust m'ens nimmer kunnen sa mengaan. achtte spr. een valse, al thans zeer eenzijdige voorstelling, welk gegeven hij nader uitwerkte, om vervolgens te' wijzen op het samengaan van mens, wetenschaps mens en cultuurmens, waarbij spr. als grootste denker aller tijden noemt Sint Augustinus, van wie hij BINNENLAND. De advocaat is in prijs verlaagd, tengevolge van de verlaging van de eierprijs. De verbruikersprijs per li terfles is gebracht' van 5.75 op 5.25. Een vteemde baldadigheid is gepleegd in het R. K. Lyceum in Hil versum. Lessenaren werden openge broken, boeken verscheurd en over de grond gesmeten en de wand en de vloer bedekt met zedekwetsende te keningen. Er wordt echter niets ver mist. Scheveningen Radio houdt élke Maandag en Donderdag van 19.00 24.00 uur op 3 125 m. golflengte proef uitzendingen met frequentiemodulatie (F.M.). De ene week v/ordt het pro gramma van Hilversum I, de andere week dat van Hilversum II doorge- van Walcheren hebben, naar in de M. van T. op het wetsontwerp tot wijziging van de begroting van we deropbouw wordt meegedeeld, 38 rnillioen gulden bedragen. Het verkeer op de Rijkswegen is volgens de gegevens van het C. B. S. de eerste maanden van dit jaar 25 pet. drukker geweest dan het vo rige jaar. Dr. P. Kasteel zal naar alle waarschijnlijkheid, na zijn aftreden als Gouverneur van Curasao, be noemd worden tot gezant in Chili. De „Waterman" met 1300 man troepen aan boord, is gisteren bin nengelopen. Er was ook een contin gent Eindhovenaren onder de mili tairen; toen zij buiten de poorten van het Lloyd-emplacement kwamen werd hun autobus door enthousiaste moeders en verloofden tot stopzetten gedwongen en een schat van bloe men werd in de bus binnen gebracht. Het Tweede Kamerlid mr. C. P. M. Romme is gistermorgen met de K. L. M. van Schiphol naar Batavia vertrokken. Het Nederlandse Postmuseum zal in de gebouwen van de N.V. Gebr. Gerzon's modemagazijnen, te Amsterdam van 12 Juni tot 24 Juli en te 's Gravenhage van 7 Augustus tot 11 September een tentoonstelling houden getiteld „Meer dan vijftig jaren koninginnezegels." De reeks onzer koninginnezegels opent met de weergave van een destijds zeer po pulair portret, „de Koningin met han gend haar." Verzoeken om uitstel van eerste oefening of vrijstelling van de dienstplicht zullen, naar men ons van de zijde van het ministerie van Ooi-log mededeelt, in het vervoeg slechts in behandeling worden ge- toe is ingediend bij de burgemees- r.omen, wanneer de aanvrage daar- ter plaatse. De Koningin heeft een bezoek gebracht aan t Tiel en verschillende getroffen dorp'en in de Betuwe. PATER G. ROORDINK O.F.M. t Te Amsterdam, waar hij wegens het plotseling overlijden van zijn moeder vertoefde, ging na een kort stondige hevige ziekte tot een beter leven op 6 Juni over Pater Guido Roordink O.F.M.! vicarius te Weert, bekend retraitenleider. Hij was 10 Mei 1897 geboren te Amsterdam, trad in 1926 in de Minderbroeders- orde en werd in 1933 priester gewijd. De begrafenis heeft Woensdag plaats te Weert. R. I. P. 55 Landelijke ruiters zullen de Gouden Koets vergezellen*op de dag der troonswisseling, van het paleis in den Haag naar de Ridderzaal. Bij het uitzoeken der paarden zullen waar schijnlijk aantrekkelijke kleurcombi naties worden samengesteld. Zo zal b.v. Friesland vijf zwarte paarden le veren, Groningen vijf bruine en Drente vijf schimmels enz. Auto-toeristen kunnen een klei ne toewijzing extra- deviezen krijgen n.l. ƒ30.in Belgische francs' en voor een reis naar Zwitserland 30. in Franse francs. Per wagen komt slechts één persoon in aanmerking. Het rijverbod op Zondag is voortaan niet van toepassing op hen, die uit het buitenland komen. Zij moeten echter in het bezit zijn van een verklaring, afgegeven| door de in de grensplaats gestationneerde doua ne-ambtenaren of de Koninklijke Ma rechaussee. Tot lid van Prov. Staten van Zuid-Holland is benoemd verklaard de heer L. Krol te den Haag. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een programma voor de opleiding volgens- het leerlingstel sel in de praktijk van het slagers vak in het grootbedrijf en een regeling van salarissen en andere arbeidsvoor waarden voor kantoor- en magazijn- personeel, werkzaam in de groothan del in ijzer, ijzerwaren en aan ver wante artikelen in sanitair. In Zundert het grootste aard beiencentrum van Nederland (er is ongeveer 500 H.A. beteeld met aard beien) heeft men goede verwach tingen over de komende oogst van late aardbeien. Men verwacht er ruim 2 rnillioen kilo. Het weer zal dan evenwel wat warmer moeten wor den. De oogst van de vroege aard beien is tegengevallen. Om de plaats of plaatsen uit te zoeken waar een tweede technische hogeschool moet worden gevestigd, is een commissie ingesteld. Nederlandse consulaten zijn op gericht te Berlijn, Hamburg en Düs- seldorf, Oudenburg, Kleef, Hannover, Dortmund, Mülheim a. Ruhr, Keulen, Aken, Baden-Baden, Koblenz, (tijde lijk gevestigd te Bad-Ems), Frankfort a. Main, Miinchen en Stuutgart en vice-consulaten te Gronau, Emden en Bremen. De paardenslagers hebben pro test aangetekend tegen de verlaging van het paardenvlees-rantsoen. Men ging er een soort repressaille-maatre- gel in zien van de bedrijfsgroep sla gers, omdat het aan rundveeslagers niet is' toegestaan paardenvlees te'ver- kopen. met verschillende aanhalingen be wees, dat deze het richtsnoer kan en moet zijn bij. alle moeilijkheden. Na een dankwoord van praeses v. d. Muijsenbergh verkreeg prof. mr. P. J. M. Aalberse het woord als een van de twee laatst overgebleven op richters. Spr. gaf gaarne als getui genis aan de jubilerende vereniging mee, dat de bedoelingen van de op richters thans wel sterk in de ver eniging worden verwezenlijkt. De praeses had dit in zijn rede wel zeer juist weergegeven. Vervolgens haalde spr. enige bij zonderheden-op omtrent de oprich ting, welke nimmer tegen het Leids Studentencorps was gericht, hetgeen wel daaruit bleek, dat een corpslid met opzet tot eerste praeses werd benoemd, n.l. de heer Ch. Ruys de Beerenbrouck. In verband met de thans opko mende Civitas-gedachte herinnerde hij terloops nog even aan de tijd, dat er op de colleges vroeger zelfs een scheiding werd gemaakt tussen leden en niet-ledèn van het corps. De eersten zaten vooraan op de collegebanken, de anderen achter aan Spr. zeide voorts, dat de Civitas-gedachte gehbel ligt in de lijn der oprichters en hij dankte God deze dag te hebben mogen me demaken. Hij wenste tenslotte „Augustinus" het allerbeste toe, tot meerdere eer van de Heer der we tenschap en de Leidse studenten tot heil. Hierna volgde de installatie tot erelid van prof. dr. P. H. van Laer (die van prof. dr. u. J. M. A. Assel- bergs moest wegens verblijf bui tenslands tot later worden uitge steld), waarop prof. v. Laer zeide, dat deze onderscheiding hem lang niet onverschillig was, omdat „Au gustinus" hem zeer na aan het hart ligt. Spr. wees vervolgens nog - op de belangrijkheid der disputen, zeg de zijn bereidwilligheid toe om de studenten ook niet-katholieke te helpen en uitte tot besluit de wens, dat „Augustinus" een tijd van nieuwe bloei moge#tegemoet gaan. Na riddering der avunculi, de da mes C. J. M. Halkes en A. M. Kuyn- ders en de heren H. J. B. J. Lubbers, H. G. J. M. Kuypers, J. J. A. M. van Winkel, P. Preseun, H. J. M. van Rijckevorsel en R. J. L. Klop penburg, volgde sluiting der verga dering. Met een souper en slotbal in „Huis ter Duin" te Noordwijk werd de feestviering besloten. HULPVRLENING AAN UNIVERSITAIRE WERELD VAN INDONESIë. Het hier ter stede gevestigde Ne derlandse comité voor „World Stu dent Relief" heeft besloten, de hulp verlening kan de universitaire wereld van Indonesië ter hand te nemen. Sinds 1946 was deze hulpverlening uitsluitend in handen van het alge meen studentencomité voor over zeese gebiedsdelen, welk comité ech ter naar het inzicht van W.S.R. in de uitvoering van zijn taak tekort is ge schoten. In een door de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen bij eengeroepen bespreking tuisen ver tegenwoordigers van dit ministerie, de universiteiten, de Roepi, Chung Hwa Juy, Asvo, Indië-contact, Ned. Studentenraad, Internationaal Stu dent Service en World Student Re- lief over het contact met en de hulp verlening van de Nederlandse uni versitaire wereld aan de Indenesische zustersamenleving deelde de voorzit ter van W.S.R. genoemd besluit me de, waarop de vertegenwoordigers der onderscheidene organisaties hun medewerking hebben toegezegd. De uitvoering van een en ander wordt opgedragen aan de onderafdeling van W.S.R., de commissie Indonesië, ge vestigd op het algemeen secretariaat Rapenburg 34, te Leiden. Nu de acties van W.S.R. in ver band met dit besluit komend jaar grotendeels op deze nieuwe taak zul len zijn gericht, moet de aandacht voor de Oost-Europese studenten, die tot dusver in het centrum van de W.S.R.-activiteit stonden, worden be perkt. Het Ned. comité voor W.S.R. zal nog deze maand 5000 aan re- lief-goederen naar Indonesië ver schepen. BONKAARTEN. AFHALEN. Woensdag zijn aan de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft v. 37001 t.t. 43200 Medebrengen de stamkaarten van alle gezinsleden, de inwisselings bonnen van de thans lopende bon kaart, het restant van de thans lo pende brandstoffen kaart met bon re serve 2, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart moeders (voor toeslagkaarten). Het kantoor aan de Steenschuur is ge opend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. GEM. AANKONDIGING ONTEIGENING VAN PERCELEN TEN WESTEN VAN DE STATIONS WEG EN TEN ZUID-WESTEN VAN DE LAGE MORSCHWEG. De Burgemeester van Leiden, brengt ter kennis van belangheb benden, dat van het College van Al gemene Commissarissen voor Wederopbouw de aanzegging is ont vangen, dat het is overgegaan tot onteigening ten name van de ge,- meente Leiden van een aantal per celen, gelegen ten Westen van de Stationsweg en ten Zuid-Westen van de Lage Morschweg. De op deze onteigening betrek king hebbende stukken liggen ge durende twee weken voor een ieder ter kosteloze inzage op de gemeen te-secretaris, afdeling Algemene Za ken. 480" Leiden, 8 Juni 1948. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. 54. Ambrosius Truffel treedt binnen. De Schim ligt verslagen op de grond. ..Goeie! baas Daniël Daa- zér". „Naar de directeur," commandeert de aangespro kene. „Ambrosius. trek de monstervermomming aan" Dat de leden van „Siseo" ook nog ander kunnen dan hockeyen, be merkten we gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal, toen een fleurige rood-grijze groep met sticks zich op het podium presenteerde, als inleiding op.de feestavond, wel ke voor de leden met hun familie gegeven werd. Vooraf sprak de heer J. Devilee, voorzitter van de afd. heren, een openingswoord en verbond daaraan een opwekking tot de kath. jonge- luid van Leiden, om toe te treden tot de rijen van Siseo, die met 3 da mes- en 1 heren-elftal nog wel wat nieuwe krachten gebruiken kunnen. Afgewisseld met conferences van dë heer H! Brugman, die als „Jaap Knol uit Zijerkaspel'\voor de komi sche noot zorgde, werd een pro gramma van zang, schetsjes en dan sen uitgevoerd, waaraan ook de reeds meer dan populair geworden schets in twee bedrijven van God fried Bomans „Een eeuw achter" niet ontbrak. Het werd een gezellige avond, wel ke o.a. werd bijgewoond door de de geest, adv., pater Engering, O.F. M., waarop Siseo getoond heeft een frisse, blijde en opgewekte geest in hun midden te hebben, wat een le vende reclame., ic voor de hockey- sport in het algemeen en in dit ge val de Kath. hockeysport in Leiden in het bijzonder. „WIE KUST DE MUMMIE"? In een stampvolle zaal van het St. Antoniusclubhuis werd Zondagavond het stuk „Wie kust de Mummie" op gevoerd. Deze opvoering is een enorm succes geworden. Publiek en spelers kunnen terugzien op een zeer ge slaagde avond. Er werd zeer vlot ge speeld en vooral de huisknecht van Prof. Wagemans veroorzaakte met zijn droge opmerkingen donderende lachsalvo's in de zaal. Doch ook de andere spelers deden hun best slaagden allen wonderlijk wel. Tegen het einde van hët eerste bedrijf steeg de spanning ten top; zou de mummie weer gaan leven? En toen dit pro bleem was opgelost kon men vele dolle scenès met Antje de huishoud ster en mysterieuze tonelen met een Egyptische schone aanschouwen, 't Einde was verrassend en toen 't doek viel ontvingen alle spelers een dave rend applaus. Wegens de enorme toe loop en belangstelling, zal er binnen kort nog één opvoering van het stuk plaats vinden. Neemt dan uw kans waar en voorziet u tijdig van kaar ten, want 't zal weer storm lopen! N.K.J.B. Leiden Door deze roe pen wij alle leden der N.K.J.B. uit de stad, zowel K.J.M.V.-ers als Ka- jotters op Woensdag avond 7 uur aanwezig te zijn bij „de Burcht'' daar dan de eerste repetitie plaats zal vinden voor een op te voeren Ju- bileumspel. Deze repetitie duurt slechts van 7-8 uur zorgt dus dat jullie zoveel mogejüjk aanwezig bent!!!! K.A.J. Dek Par. In verband met bovenstaande is deze samenkomst a.s. Woensdag reeds om 7 uur bij de Burcht" zij die dan niet aanwezig kunnen zijn zorgen er om 8 uur te zijn, waarna we kwart over acht ver trekken naar een bakkerij voor een aanschouwelijke excursie in het bak ken van koek en brood. Aller op komst gewenst!!!! BURGERLIJKE SVAND. Geboren: Carl Maria z. van C. M. Westermann en M. A. H. Walter; Jo hanna Nelia Elisabeth d. van G. Groen en L. S. van der Vijver; Karei Adrianus z. van C. Hakkert en B. Meester; Helena Adriana d. van P. J. van den Broek en J. Koet; Petro- nella Elisabeth Johanna Maria d. v. T. Driessen en P. M. M. Rosier; Wil- helmina Marrigjen d- van W. Wage mans en M. C. Wendt; Maaike Ca- tharina d. van L. J. Teeuwen en M. Brugman; Robert z. van J. J. B. Braggaar en E. Noorduin; Wijnand z. van J. B. Sloos en J. Koet; Franz z. van F. Bronsgeest en S. E. van der Waals; Elsje d. van J. de Groot en T. E. Stoker; Willem Cornelis Martinus z. van C. Sloos en J. van Rijn; René Alexander z. van W. F. C. van Werkhoven en M. C. van Overeem; Leonardus Johannes Caro- lus z. van J. H. van der Zwaan en A. S. Struelens; Sander z. van D. C. Hilarius en J. C. van der Nat; Corne lis Jozef Marinus z. van C. M. A. A. Mol en E. M. F. R. Bolsius; Antonius Adrianus Maria z. van A. A. Roden burg en A. A. van Breukelen; Theo dora Gijsberta Maria d. van W. Lui ten en T. M. van Veen; Maria d. van C. de Zwart en K. Hoek. Overleden:» M. Redegeld wed. van F. J. Kriek 74 j.; A. Bouwmeester wed. van J. Voorbij 76 j.; K. Peut, man 82 j. Gehuwd: J. G. Wijnbeek jm. en M. van der Meulen jd.; J. Rijnbout wednr. en M. H. A. Vervoort jd.J. Zitman jm. en C. Roodenburg jd.; C. H. van der Linden jm. en M. P. de Graaff jd. VAN ONZE ADVERTEERDERS. OPENING „MADELEINE". Morgenochtend zal „Madeleine", de stoffenzaak, waarover onze leze ressen reeds zoveel in de adverten tierubriek hebben kunnen'lezen, haar deuren voor het publiek openen. Deze zaak is gevestigd in het pand Haarlemmerstraat 17, waar vroeger dc aardappelhandel van v. d. Vlist was gevestigd en het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat het huis een heel ander aanzien heeft gekregen. Het interieur ziet er licht en fleu rig uit, waartoe de kostelijke inhoud van allerlei dames- en herenstoffen en nouveauté's natuurlijk niet weinig bijdraagt. Inderdaad is een ruime sorte ring goederen aanwezig en de da mes zullen weer kunnen smullen, vooral wanneer binnen enkele we ken een nieuwe puntentoewijzing af komt. Deze zaak van de heren O. B. Be rets en H. Reiss staat onder de lei ding van mej. M. Vellinga, die door jarenlange practische ervaring en met behulp van ander personeel allen in 't bezit van het textielbre- vet borg staat voor inderdaad vakkundige bediening. De Haarlemmerstraat is weer een goede zaak rijker-geworden. LAATSTE BERICHTEN Bunker ontploft te Arnhem REEDS 5 DODEN Hedenmorgen omstreeks 12 uur heeft zich m de grote bueker bij het voormalig sanatorium aan de Ko ningsweg te Arnhem een hevige ont ploffing voorgedaan bij het demon teren van munitie. Tot dusverre zijn 5 doden gevonden. Deze bunker ligt vlak bij het voormalig vliegveld Dee- len en werd in de oorlog door de Duitsers aangelegd. HOE DE VERMISTE „JAN VAN GENT" WERD GEVONDEN. De schipper J. H. Foppen, die met zijn zoon vanmogren met de botter de „HK 10" de vermiste B.M. „Jan van Gent" de haven van Harderwijk bin nenbracht, vertelde na zijn binnen komst hoe hij het verongelukte zeil scheepje had gevonden. Omstreeks acht uur vanmorgen waren zij op 17 k.m. Zuid Zuid Oost van Harderwijk, Enkhuizer koers, toen zij boven het spiegelgladde wa teroppervlak een giek en een mast zagen uitsteken. Zij voeren langszij en zagen een volgelopen zeilbootje n et de boordrand net onder de wa terspiegel drijven. Toen zij de kuip \oor een gedeelte hadden leegge- hr c sd kwam het lichaam van een jonge man uit het water vry, die met zijn zwaargewond hoofd onder de voorplecht zat vastgeklemd. Op de bodem van dc boot lagen een arm bandje, met de naam van het slacht offer J. Brei en de letter M. A. R. N.. een manicuuretuitje, en een bOoje sleutels. Om het been van het slachtoffer zat een verbandwindsel dat aan stuurboord van de boot was vastge raakt. De schipper vermoedt, dat de „Jan van Gent" de volle wind in de zeilen heeft gekregen en toen is om geslagen. de zeilen waren totaal aan iiarden gescheurd. Hij vermoedt, dat de beide meisjes over boord zijn ge slagen of gesprongen, doch de jonge man daartoe geen kans heeft gezien- De giek en mast lagen kruislings over de kuip toen de schipper de bout vend. NIEUWE KONINKLIJKE TREIN. Gistermorgen ca. half twaalf heeft de voltallige directie van de Ned. Spoorwegen op het station te Keste- ren toen H.M. de Koningin daar aan gekomen was voor haar bezoek aan een aantal plaatsjes van de Betuwe, aan H.M. een nieuwe koninklijke trein overgedragen. „Tot het aanbieden van een splin ternieuwe waren wij niet by machte" aldus de N.S. „maar de uitvoe ring van deze trein is, hoewel sober, zo fraai, dat men hem moeilijk van een splinternieuwe kan onderschei den". De nieuwe trein bestaat uit een salon-, en een bagagerijtuig. Het zijn omgebouwde oude D-trein-rijtuigen. Het salonrijtuig kreeg zijn nieuwe vorm in de werkplaatsen van de fa. fa. Aallan te Rottterdam. Het baga gerijtuig werd omgebouwd door de fa.'Beynes te Haarlem. Zoals bekend heeft de N.S. de oorspronkelijke koninklijke trein ge durende de gehele bezetting tot de afkondiging van de grote spoorweg staking, verborgen weten te houden. Na de bevrijding bleek hij met zo veel ander materiaal te zijn wegge voerd. De nieuwe trein staat in de werk plaatsen van de N.S. te Utrecht. MOEILIJKHEDEN BIJ DE HUISBRANDVOORZIENING De vakgroep Detailhandel in Brandstoffen heeft aan het ministe rie van Economische Zaken mede gedeeld, dat er moeilijkheden bij de huisbrandvoorziening dreigen te ont staan, doordat een deel der huis brandverbruikers niet 'bereid is de op de bonnen beschikbaar gestelde brandstoffen reeds thans af te ne men. De vakgroep schreef dienaan gaande: „De aanvoer van brand stoffen van de mijnen naar de han del vindt regelmatig voortgang, zo dat de kolenhandelaren ook regel matig moeten afleveren om ruimte te kunnen maken voor nieuwe aan voer. Voorts kan de kolenhandel, in verband met de beperkte vervoer- capaciteit, a^chts dan al zijn afne mers tijdig voorzien, wanneer reeds thans met de bezorging der brand stoffen 'in een zo groot mogelijke WEERSVERWACHTING WARM. Zonnig en warm weer met in de namiddag een kleine kans op orfweer in het Zuiden van he land. Zwakke tot matige wind overwegend uit Oostelijke rich tingen. WASSENAAR NOG EEN SLACHTOFFER TRAM ONGELUK OVERLEDEN. Gisteren is in het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage nog een slachtoffer van het tramongeluk overleden nl. de 51-jarige bestuur der J. Vermeulen, uit Wassenaar. De begrafenis is Vrijdagmorgen a.s. om 10 uur op de R. K. Begraafplaats «te Wassenaar. omvang wordt begonnen. Indien de handel daartoe niet in de gelegen heid wordt gesteld, is het gevaar niet denkbeeldig, dat vele gezinnen tegen het aanbreken van de winter voor de noodzakelijkheid zullen worden geplaatst of de kolen zelf af te halen, of genoegen te nemen met vertraagde bezorging." Wij hebben óns terzake tot het mi nisterie van Economische Zaken ge wend, waar men ons het bestaan van de door de vakgroep geschetste moeilijkheden bevestigde. MAANDAG A.S. ONDERHOUD VAN MOOK EN HATTA. Aneta verneemt, dat het onder houd tussen dr. van Mook en Moh. Hatta volgende week Maandag zal plaats vinden. Te Batavia wordt het niet onmogelijk geacht, dat Hat ta vergezeld zal zijn van enige hoge republikeinse autoriteiten. HONGERSTAKING OP CYPRUS VOORTGEZET. De ongeveer 24.000 Joden op Cy prus hebben besloten hun honger staking voort te zetten. De staking heeft thans een dag geduurd en is begonnen als protest tegen het Brit se verbod cp de immigratie van weerbare mannen in Paleslina. POS. NED. SCHEPEN AiALSDIJK 5 Juni van Gulfport te New Orleans. ALBLASSERDIJK 5 Juni van Veracruz te Houston. AL CYONE 6 Juni van Rosario te Bue nos .Aires. ALCOR 7 Juni van Rio de aneiro te Pernambuco. FLORENSE LUCKENBACH (H.A.L.3 Juni van New York te Batavia. EDGAR LUC KENBACH (H.A.L.) 4 Juni te Ba-1 tavia van New York. DOODSTRAF VOOR VERRADER. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden arrest gewezen indc zaak tegen dc 38- jarige Haagse boekhouder A. Breed, die van 1944 tot het einde van de oorlog werktuig en handlanger van Schreieder, destijds Kriminaldirek- tor van de S.D., is geweest. Hij was werkzaam als „Polizei-angestellter" bij de Sicherheitspolizei cn als V- man van de Sicherheitsdienst, in ^elke functie hij eenzelfde soort ar beid verrichtte als Van der Waals. De procureur-fiscaal mr. de Gruytcr had de doodstraf tegen B. geëist, omdat deze zich vrijwillig gewijd had aan verraderswerk van het erg ste soort, hetgeen tientallen Neder landers het leven heeft gekost. Het Bijzonder Gerechtshof heeft B. thans conform de eis tot de doodstraf ver oordeeld. HAAGSE POLITIERECHTER. De voetballer op sokken. We WQten niet, of het een vriendschap pelijke wedstrijd is geweest, waaraan de bloemenhandelaar J. -van B. uit Leiden had, deelgenomen, maar in eik geval was het geen sportieve streek, die hij jegens zijn Alphense voet balbroeders had uitgehaald. Want, hij had een paar schoenen meegepikt, die in het voetballokaal-stonden. „Ik dacht, dat die van iemand uit mijn club waren, die ze vergeten had", luidde verklaring die verdachte gaf, doch de Officier constateerde: „Dan moest, die voetballer op z'n sokken naar huis gegaan zijn". En dat was niet erg aannemelijk. Vanwege de lelijke streek, vorderde de Officier twee weken gevangenisstraf, en de rechter gaf die grif. MOTORSPORT DE TT-RACES OP MAN. Negentig renners verschenen gis teren aan de start voor de TT-race in de 350 cc-klasse juniores over 7 ronden, totaal afstand 264 mijl. Win naar werd de Brit Freddie Frith op Velocette met een tijd van 3 uur 14 minuten 33.6 sec., gem. snelheid *81.59 mijl per uur. Frith lag voort durend aan de kop, behalve gedu rende korte tijd ip de vierde ronde toen hij stopte om benzine in te ne men. Tweede werd P. Foster (G.B. op Velocette in 3 uur 19 min. 12.6 sec., derde A Bell (G.B.) op Norton in 3 uur 20 min. 50.5 sec. WIELRENNEN Swift-combinatic. De wedstrij den van Zondag zijn door omstan digheden afgelast. Alleen de junio ren reden 40 km. en dit werd keurig gewonnen door Wallet, 2e D. Nieu- wenburg, 3e A. Vermeulen. De avondwed^tryd van Woensdag wordt een dag later verreden en wel Donderdag 10 Juni. Start 7 uur aan de Zijl, afstand 16 en 8.50 K.m., jun. 30 Km.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3