Hubertus BeneluxDrie in-een geslagen handen DINSDAG 8 JUNI 1948 DE LEÏDSE COURANT PAGINA 2" Elkaar vinden, kennen en begrijpen I. E'en reis door België en Luxemburg, de twee bevriende landen, waar mede wij meer dan gewone vriendschappelijke betrekkingen onder houden, bracht ons bij de haard van de snel-groeiende Benelux-gedachte. Hier en daar hebben wij ons licht opgestoken en ervaren, dat de Bene lux een begrip is geworden, dat ondanks nauwere samenwerking tussen de Europese landen met het Europa- congres in Den Haag als hoogtepunt, geenszins overbodig is. Want niemand minder dan Chur chill heeft verklaard, dat de Be- nelux-landen pionnen zijn op het bord, waarop het spel van de Euro pese samenwerking wordt gespeeld. Die samenwerking vindt Ijaar stu wing door de dreiging uit 't Oosten; daarboven staat de Benelux, geboren uit deze positieve overtuiging, dat de drie lage landen op elkaar zijn aan gewezen. Terwijl de* drie Regeringen in zo menig opzicht samen optrekken, mag een reactie uit de bevriende volken niet ontbreken. Vooral op cultureel terrein zullen deze elkaar moeten vinden. Hun ideële taak komt hierop neer, dat de samenwerking moet steunen op de hechte wil, hand in hand de toekomst in te gaan. Wij moeten el kaar vinden, leren kennen en begrij pen. Wij, in Nederland, zullen niet ver geten. dat België ons reeds trouw h?elp in de Indonesische kwestie, en dat intussen vriendschappelijke ban den werden gesmeed tussen dertig sted%n in de Benelux-landen. Advo caten, smeden, politiemannen en an deren gaan over en weer logeren; er bestaat een uitwisseling van studen ten en scholieren, van sportmensen en technici; en in deze maand Juni verschijnt het eerste nummer van het Benelux-maandblad en van de Benelux-Exporter. /"\p hét secretariaat van de Benelux- ^unie te Brussel heeft mr. dr. E. Jaspar ons verklaard, dat de econo mische samenwerking in de drie lan den spoediger een feit zal zijn dan men vermoedt. En het zal geen scha- blone worden! De eigen nationaliteit, het. eigen vorstenhuis en het eigen karakter zullen volkomen bewaard blijven. Maar.... men zal elkaar aanvullen. In de Wereldoorlog I noemden de Belgen ons demi-boches, halve mof fen, en men keek scheel, omdat wij toen zoveel geld met onze nefttraliteit Wonderbare genezing Voor de tweede maal sinds het jaar 1946 wordt een genezing, welke wordt toegeschreven aan O. L. Vrouw, van Lourdes als een wonder erkend. Deze genezing geschiedde niet in Lourdes maar in Oran (Algiers) en betreft mej. Gabrielle Clauzel. Gabrielle Clauzel leed sinds No vember 1937 aan een bijzonder ern stige vorm van gewrichts-rheumatiek. Ondanks alle maatregelen der ge neesheren werd haar toestand steeds ernstiger. Begin Augustus 1943 woog zij nog slechts 35 Jtg. Op 15 Augus tus van dat jaar voelde de zieke haar einde "naderen, zij wist haar omgeving te bewegen haar nog eenmaal naar de kerk te brengen om haar gebed daar te verenigen met dat van de Vereni ging der Vrienden van O. L. Vrouw van Lourdes, waarvan zij de presi dente was. Deze vereniging had zich tot doel gesteld de bedevaarten naar Lourdes, die door de tijdsomstandig heden onmogelijk waren geworden door bijzondere gebeden te vervan gen. Tussen de Consecratie en de Communie was Gabrielle Clauzel zeer onrustig. Toen de mens-en naar hun plaats waren teruggekeerd, stond zij op en kon zich ongehinderd bewe gen. Zij had geen tijd nodig om tot volledig herstel te komen, maar kon ogenblikkelijk haar vroegere werk weer opnemen. Zij werkt in een kli niek te Oran en heeft daar een zeer zware dienst terwijl zij bovendien zich reeds tweemaal ter beschikking heeft gesteld voor bloedtransfusie. Mgr. Lacaste, Bisschop van Oran, heeft de noodzakelijke voorbereidin gen getroffen om deze gebeurtenis als wonderbare genezing te doen erken nen. Dit is het 35e geval dat tot dus verre officieel als een wonder is er kend. verdienden. Maar de economische crisis van 1929 bracht ons dichter by elkaar. Geleidelijk is een toenade ring gekomen, sterk bevorderd door Koningin Wilhelmina en koning Al- bert. Maar dit laatste kwam toen niet in de krant. Er werd binnens kamers gewerktEn tijdens We reldoorlog II waren wij reeds zo danig naar elkaar toegegroeid, dat die zelfde Belgen van 1914 de groot ste bewondering betuigden voor de geestkracht van ons, Nederlanders. j^et nadruk heeft men, zowel in Den Haag als in Brussel, ons toegelicht, dat de Benelux geen poli tieke eenheid is; het blijven drie af zonderlijke landen. Er wordt echter één economie opgebouwd. De eerste phase, de tariefunie, is nog maar een stap, bedoelende, onderling 4geen invoerrechten te heffen en gelijke invoerrechten van andere mogendhe den. Zijn wij goed ingelicht, dan zal 1 Januari 1949 die douane-unie een feit zijn. Dit betekent, dat aan de grenzen der Benelux-landen geen enkel recht van de drie partijen zal worden geheven. Natuurlijk bete kent dat nog piet een volkomen vrij verkeer. Want zowel de deviezenbe- perking -als de licenties en de contin- gen teringen gaan door. Wij mogen niet vergeten, dat Nederland een deviezen-arm land is! Toch zal het geen jaren duren, eer ook de economische unie is verwe zenlijkt. Dat betekent een econo misch territoir van Delfzijl tot Bad Mondorf in Luxemburg. Dan zullen er nog slechts staatkundige grenzen tussen de Benelux-landen bestaan. Doch mensen, goederen en geld zul- lenn vrij van het ene dahd naar het andere kunnen overgaan. Moeilijkheden, die te over winnen zijn. \7oor het echter zover is, moeten allerlei ingewikkelde vraagstuk ken worden opgelost. Want, aldus on ze zegsman, in de economische unie kan slechts één systeem worden toe gepast. Wij vroegen een voorbeeld. Een der grote moeilijkheden is gelegen in het feit, dat België geen geleide economie wenst als doel, hoogstens als tijdelijk middel om uit de moeilijkheden van deze tijd te ge raken. Waaruit leidt "u dit af? Wel: steun aan de landbouw, monopolieheffing en bedrijfsorgani satie zijn uitingen van geleide eco nomie, die de Belgen 'verfoeien. Én dan is er de havenkwestie Rotter damAntwerpen, waarbij het chau vinisme zal moeten wijken; de loon- en prijspolitiek, die Nederland iets moet laten vieren en zo meer. Ver der moeten beide valuta's uitwissel baar worden op gelijke pariteit. U ziet: dit alles is niet eenvoudig op te lossen, doch waar de ernstige wil heerst Drie kleine landen dragen in deze moeilijke jaren de fakkel van vrij heid en recht. Benelux wil aan dit geslacht en de nakomelingen vrede brengen, vrijheid en geluk, en een voorbeeld zijn voor de ganse we reld. Dat de idee op weg is, bleek ons uit verdere besprekingen met auto- ritsten uit alle drie Benelux-landen. Daarover een andere keer. geldleningen voor bijzonder hoger onderwijs. Bij de Tweede Kamer is- ingediend het wetsontwerp „Machtiging tot het van Rijkswege garanderen van geld leningen, ten behoeve van ^de stich ting en de inrichting van de gebou wen en terreinen van gesubsidieerde bijzondere universiteiten en hoge scholen". Nieuwe wrijving te berlijn? Het Sowjet-nieuwsbureau S.N.B. meldde vandaag, dat het Britse mi litaire bestuur de Sowjet-bezettings- autoriteiten heeft verzocht haar ra diostation, dat uitzendingen naar de Sowjet-zone van Duitsland verzorgt, uit de Britse sector van Berlijn te verwijderen. Het nieuwsbureau zin speelt op „tegenmaatregelen" in verband met dit verzoek. De Sowjets hebben het radiosta tion in gebruik genomen, toen zij Berlijn bezetten. De Britten gaven hun toestemming het te blijven ge bruiken, ofschoon de studio in het hart van de Britse sector ligt en de zender in de Franse sector. De Sowjets verklaarden destijds, dat zij niet over andere faciliteiten be schikten voor uitzendingen ngar de Sowjet-zone. Er is steeds een gewa pende Sowjet-soldaat in het gebouw gestationneerd geweest. de betrekkingen tussen praag en het vaticaan. Machula Jaromir, geestelijk advi seur bij de Tsjechoslovaakse legatie bij de Heilige Stoel, is door de Tsjecho-Slovaakse regering van zijn functie ontheven, zo wordt door het nieuwsbureau Ansa uit Praag ver nomen. Dit bericht heeft in gods dienstige kringen een pijnlijke in druk gemaakt. Men ziet er. een symptoom in van een mogelijke ver slechtering der betrekkingen tussen Tsjechoslowakije en het Vaticaan. Machula Jaromir was persoonlijk benoem'd door president Benesj, die zopas ontslag heeft genomen en die zich de regeling der kwestie van de betrekkingen met de Heilige Stoel had voorbehouden. Handel in West-Europa krimpt in De Amerikaanse autoriteiten, be last met de uitvoering van het plan- Marshall toiicn zich ernstig veront rust over de voortdurende achter uitgang in het handelsverkeer tussen de Wes»-Europese Isncen. De Ame rikaanse regering heeft door middel v«»n inmiddels naar Europa gezon den vortegenwoo-c.gers te kennen gegeven, dat zo sp"edig mogeijlk aan dez* ontw.keling <en einde moet komen, daar- anders het succes van het plan-Marshall in gevaar zou ko men. Een handel op grote schaal *us sen de 16 landen van het plai- Marshall v» crl+ beschouwd als een der belangrijkste facto: en, waardoor West-Europa zich in Ie kader van het pi a i-Marshall zelf kan helpen. Door Amerikaanse autoriteiten is gisteren verklaard, i'at tenzij eei oplossing voor de n-oeilijkhedn wordt gconden, overschotten aan groenten en fruit vein cedelijk -.ui len gaan gerrotten in landen als Ita lië en Nederland, terwijl aangrenzen de landen, die andere producten heb ben te verkopen, aan deze groente en dit fruit behoefte hebben. De dalende beweging in de inter- Europese handel heeft volgens de Amerikaanse autoriteiten de volgen de b'asisoorzaken: 1. Ieder land beperkt op drasti sche wijze zijn invoer, teneinde zijn schaarse dollarvoorraad te handha ven. 2. Landen zoals België, Zweden en Zwitserland verstrekken niet lan ger crediet aan behoeftige landen, die hun goederen te hoog stellen. De landen van het plan-Marshall zijn thans in Parijs druk bezig met besprekingen om voor de huidige moeilijkheden een oplossing te vin den en in Amerikaanse regerings kringen verwacht men, dat waar schijnlijk binnen enkele weken een of andere vorm van overeenkomst zal worden bereikt. Een eventuele overeenkomst zal volgens deze krin gen de grootste stap vooruit bete kenen in de richting van het herstel der Europese landen. Een der rege lingen. waarover naar verluidt de besprekingen gaan, betreft een multi. lateraal clearingssysteem. staalproducten en penicilline naar nederland Aan een aantal Europese landen zijn in het kader van het E.R.P. nieu we aankoopmachtigingen voor voe dingsmiddelen en goederen verstrekt ten bedrage van totaal 33.638.370 dollar. Nederland heeft machtiglhg ont vangen voor een bedrag van 1.311.000 dollar. Geleverd zullen worden staalproducten uit de V.S. ter waarde van een millioen dollar pe nicilline en andere medicamenten ter waarde van 250.000 dollar en een hoeveelheid dwarsliggers. Geen processie-verbod in Brabant! In Aug. 1946' liet de deken van Steenbergen een processie in Steen bergen houden, in verband waarmee hij voor het gerecht werd gedaagd. Deze kwestie is thans door de ci viele kamer van de Bredase recht bank behandeld. De verdediger, mr. van Wymén uit Breda, was van oor deel, dat er in feite geen processie verbod bestaat, doch een absolute processie-vrijheid behoudens ingrij pen door de overheid ter verzekering van de openbare rust en orde. Hij vroeg vrijspraak, De officier van ju stitie mr. Bosch concludeerde tot vrij spraak daar hij geen strafbaar feit kon bewijzen. EEN BESLUIT VAN DE RAAD VAN ARBEID TE LEIDEN. Vragen van het Kamerlid Hooij. Het Tweede Kamerlid Hooij heeft óan de Minister van Sociale Zaken schriftelijk de volgende vragen •ge steld: 1. Is het juist, dat de minister aan de Rijksverzekeringsbank schrif telijk heeft doen weten, niet gene gen te zijn, een besluit van de Raad van Arbeid te Leiden, waarbij, in af wijking van de opvatting van de Centrale Raad van Beroep met be trekking tot het bepaalde in het eer ste lid van artikel 24 van de kinder bijslagwet, kinderbijslag aan een on gehuwde moeder voor haar natuur lijk kind werd toegekend, wegens strijd met de wet aan de kroon ter vernietiging voor te dragen. 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, heeft dan niet het door de minister ingenomen stand punt, in verband met de bedoelde opvatting van de Centrale Raad van Beroep, de weg geopend naar tweeër lei rechtsbedeling, welke niet mag worden bestendigd? 3. Is het voorts juist, dat het kin- derbijslagvereveningsfonds bij rond schrijven van 31 December 1947, No. 806. zich op het standpunt heeft ge steld, dat geen verevening behoort plaats te vinden van kinderbijslag, welke in afwijking van de meerbe- doelde opvatting van de Centrale Raad van Beroep wordt uitgekeerd, zodat in verband hiermede de met. de opvatting van de Centrale Raad van Beroep strijdige houding van de minister tot tegenstrijdige wetstoe passing leidt? 4. Is de minister bereid aan de in de vragen 2 en 3 bedoelde toestand een einde te maken door ook hier de rechtscheppende werking van de uiftpraak van de Centrale Raad van Beroep te erkennen en zich dien overeenkomstig te gedragen. 5. is de minister voorts bereid op korte termijn de totstandkoming van een voorziening te bevorderen, waar door, zonder dat deswege wettelijke rechten worden toegekend, de moge lijkheid van uitkering van kinder bijslag voor natuurlijk erkende kin deren wordt geopend, b.v. door ter zake te doen opnemen een post op de begroting voor sociale zaken, gelijk door de ondergetekende in overwe ging is gegeven bij de behandeling van Hoofdstuk XII der Rijksbegro ting voor 1948? de financiering van de woningbouw Op de 37ste Spaarbankdag heeft prof. N. J. Polak medegedeeld, dat er een nieuw financieringssysteem met Rijksbedragen ten behoeve van het opvoeren van.de woningbouw is ontwikkeld. Dit biedt aan eigenaren en exploitanten behoorlijke rende mentsvooruitzichten en zal er waar schijnlijk toe bijdragen, de vraag naar hypotheken in de komende tijd belangrijk te vergroten. in juni meer fietsbanden Het kwantum rijwielbanden, dat door de fabrieken mag worden afge leverd op de binnenlandse markt, zal in de maand Juni met een extra hoeveelheid worden verhoogd, ten einde aan de vacantie-vraag tege moet te komen. Ofschoon de handel niet meer zal bevoorrading met rijwielbanden, zo- kunnen rekenen op de overvloedige als die kort na de opheffing der dis tributie plaats vond, ziet de voor ziening van rijwielbanden er voor het puibliek niet slecht uit. In totaal zullen er dit jaar onge veer evenveel banden voor de bin nenlandse markt worden afgeleverd, a's in 1939. Anderzijds is het aantal rijwielen nog steeds lager dan voor de oorlog zodat men vertrouwt in de normale vraag te kunnen blijven voorzien. „Vrije Volk". pensioentrekkers vragen 40 pCt. verhoging. Op een vergadering, welke gepen- sionneerden uit vele delen van het land in Den Haag hebben gehouden, is pen resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de voorstellen der regering, betreffende de verbete ringen in de positie der gepension- neerden, in het algemeen op zo goed als alle punten onvoldoende zijn. Volgens de heer J. Huijkman, voor zitter van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden, die de vergadering leidde, verlangen de be langhebbenden een verhoging van het percentage van de toeslag tot 40 per. cent. Zij vragen een wijziging van het betreffende wetsontwerp en vast stelling van de volgende verhogin gen: voor gepensionneerden van vóór 1920 100 percent, idem in 1920 80 percent, idem in 1921 60 per cent en voor de overigen een verho ging van 40 percent. Verder wenst men de maxima te verhogen tot 1000 gulden voor eigen pensioen, 500 gul den voor pensioen van ouders, groot ouders en schoonouders, 600 gulden voor weduwenpensioen, 100 gulden voor wezenpensioen voor het eerste en 200 gulden voor elk volgend kind. De vermiste zeilboot gevonden Ruim een dag nadat zij voor het laatst bij de monding van de Eem zijn gezien, is er nog steeds geen spoor van de drie jongelui gevonden, die. Zondag met de kleine BM „Jan van Gent" op het IJsselmeer gin gen zeilen. Voortdurend gaan vrien den van de opvarenden op de fiets of per boot er op uit om te trachten een spoor van de vermisten te vinden. Ook de rivierpolitie van Amsterdam, Urk en Harderwijk zoekt. (De namen van de verdwenen jon ge mensen zijn: J. Brei, 21 jaar, leer ling stuurman te Baarn, Elly Loopuit, 20 jaar, leerlinge aan het lyceum te Baarn. G. J. Brakel, 24 jaar, studen te te Utrecht, afkomstig uit Opheus- den). lijk van stuurman aan boord. Vanmorgen om half twaalf is een Harderwijker visser met de vermiste zeilboot „Jan van Gent" de haven van Harderwijk binnengekomen. Het lijk van de 21-jarige leerling-stuur man J. Brei, uit Baarn, bevond zich nog aan boord. burgemeester verbood leuzen Achtduizend jongeren van de A.R. Jongeren Studieclub hielden Zondag in Amsterdam een toogdag. De bur gemeester van Amsterdam had ver boden spandoeken, waarop de leu zen voorkwamen: „Indië niet los van Holland" en „Niet de chaos der republiek maar de rechtstaat'', in het openbaar mede te voeren. Wel wa ren andere spandoeken toegestaan De heer Bruins Slot zeide, dat door dit verbod de grondwettelijke vrij heid was aangetast. „In deze verbo-. den leuzen manifesteren zich de prin cipes van de A.R.-Partij." „Tijd" In weerwil van over het algemeen niet ongunstig beoordeeld nieuws uit het bedrijfsleven, blijft de beurs lij den onder gebrek aan orders en is er van enige activiteit op de fond- senmarkt geen sprake. Practisch al le hoeken waren gisteren ongeani meerd en het publiek bleef sterk op de achtergrond, zodat ook in het koersverloop weinig beweging zat. Enige belangstelling ging uit naar de oliehoek, waar oude aandelen Ko ninklijke van bepaalde zijde gekocht werden en een vijftal punten hoger noteerden, waarbij uiteraard de koprs der nieuwe aandelen zich aansloot. Het slot kwam weer iets lager op circa 352voor.de nieuwe aandelen. Met grote belangstelling heeft men ter beurze uiteraard ook kennis ge nomen van de mededeling aan aan deelhouders der rubbercultuur-mij. „Amsterdam", welke mededeling over het algemeen niet ongunstig werd opgevat en waaruit met name de opmerking werd genoteerd, dat naar verwachting de uitgaven voor rehabilitatie en exploitatie gedekt kunnen worden uit de opbrengst der oogsten van 1948. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat het niet in het voornemen der directie ligt binnen kort tot een uitgifte van nieuwe aan delen over te gaan. Prolongatie 2 1/4 pet. WIE HAD ZICH ZO VOOR P. GEÏNTERESSEERD? W. P. uit Valkenburg (L.) was door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot 12 jaar gevangenis straf met aftrek veroordeeld wegens dienstneming bij de Waffen SS en bij de S.D. Zijn zaak werd opnieuw behandeld «door de Bijz. Raad van Cassatie. Verdachte's raadsman,- mr. P. J. M. Ruyssenaars uit Amsterdam, wees er op, dat verdachte reeds een tijd voor waardelijk in vrijheid gesteld is ge weest door de procureur-fiscaal uit 's-Hertogenbosch, nadat alle verhoren waren geschied. Nu i§ verdachte we derrechtelijk van de vrijheid beroofd. Door zijn moeder, die niet een an dere man samenleefde, werd ver dachte de straat opgestuurd, zodat h- gemakkelijk een prooi van de S.S. werd. Toen verdachte in het inter neringskamp'zat en zijn moeder hem eindelijk eens zou bezoeken, bleek deze vrouw bij aankomst dood. Een meisje uit de omgeving, getrof fen door deze tragische omstandig heden. belastte zich daarop om voor verd^hteês pakketjes te zorgen. Met dit meisje is verdachte nu in het hu welijk getreden. Hij is inmiddels ka tholiek geworden en kent voor het eerst een behoorlijk gezinsleven. Depresident drukte er zijn ver wondering over uit, dat de procu reur-fiscaal in 's-Hertogenbosch ver dachte voorwaardelijk in vrijheid had gesteld, gezien de gepleegde strafbare feiten. Hij vroeg zich af wie zich zo voor P. hadden geïnte resseerd. De procureur-fiscaal'achtte de ge pleegde feiten dermate erg, dat niet veel rekening gehouden kon wor den met de verwachtingen bij ver dachte opgewekt door de voorwaarde lijke in vrijheidstelling. Hij conclu deerde tot een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek. Nadat de Raad zich in raadkamer had teruggetrokken, werd bij herope ning der zitting P.'s onmiddellijke in vrijheidstelling gelast, omdat hij bij de tweede keer wederrechtelijk gevangen was genomen. De presi dent waarschuwde verdachte, dat de vervolging, ondanks deze invrijheid stelling, toch gewoon doorging. Verdachte vroeg voorwaardelijke clelijk te mogen worden veroordeeld ën toonde zijn bereidheid om in de mijnen te gaan werken. Uitspraak over 3 weken. Radio woensdag HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8 18 Lichte rüorgenklanken. 8.50 Voor de huis- vrouw. 9.30 Smetana. 10.00 Morgen wijding, dr. H. A. Enklaar, voorgan ger v. d. N.P.B. te Laren. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Halfuur voor de vrouw. 11.00 ..Hollands familieleven in de 17e en 18e eeuw". 11,30 „Non stop". 12.00 „Vincentino". 12.30 Weerpraatje. 12.38 Licht orkestcon cert. 13.00 Nieuws. 13.20 Malando. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Kamermuziek. 15.00 Jeugd-hoorspel. 15.30 Regenboog. 16.00 Roodborstjes. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Orgel. 17.30 Maatschappelijk werk. 17.35 Virtuoso-trio. 18.00 Nieuws. 18.20 Gr.pl. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Ne derlandZweden. 21.00 Operaprogr. 22.00 Hoorspel. 22.35 The Ramblers. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Réveille. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Mendelssohn. 8.30 Gr.pl. 9.00 Onze jonge zieken. 9.30 Waterstan den. 9.35 Beethoven. 10.30 Morgen dienst,- A. Ramaker, Rotterdam, Evangelist voor Vergaderingen van Gelovigen. 11.00 Viool. 11.15 „Stan ley' (IV). 12.00 Mefropole- Orkest. 12.30 Weekoverzicht. 12.33 Wil Strie- der, cello en Meindert Boekei, orgel 12.55 Het P. T. T. F. spreekt. 13.00 Nieuws. 13.15 „Van Rameau tot Ra- vel". 13.50 Vrolijke middagklanken. 14.05 „Haensel und Gretel", Hum- perdinck. 15.05 Kamerorkest. 16.00 Onze jeugdige postzegelverzame- laars. 16.15 Jeugdprogr. 17.30 Zwem wedstrijden. 18.00 Ned. koren en korpsen. 19.00 Nieuws en weerover- zicht. 19.15 Nieuws uit Indië19.45 Ned. Kamerkoor. 20.00 Nieuws. 30.15 Residentie-orkest. 21.05 Ds. J. H. Grolle. 21.25 Orgel en piano. minderheidsopvatting •in de k. v. p. Via de K. R. O. zal Vrijdag 11 Juni a.s. om 20.35 uur een gesprek om de ronde tafel worden uitgezon den, waaraan deelnenien de voorzit ter der K. V. P., de heer W. J. An- driessen en Mr. Vogelaar, medewer ker aan het rapport van jonge Ka tholieke intellectuelen. Het gesprek zal gaan over politieke organisatie. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 41) Ik .zei hem, dat „uitsmijtersnooit goede politici zijn geweest. Hij heeft me geantwoord, dat hij zich noch door mij, noch iemand ander liet voorschrijven wat hij als rentmees ter of baljuw voor politiek had te voeren. Ik ben wel in- 'n zeer bewogen jaar in dit woud-dal terecht geko men! Wij maken al weer een nieu we emotie, mee. De oude vrouw Krü- gel is uit 'haar voorarrest ontslagen. Het heette, dat Bianca's geweMda- dig einde bewezerr was als doodslag door haar man bedreven; de verden king dat de vrouw de houtzager be stolen en zijn huis in brand gestoken had, kon- met bewezen worden weshalve zij werd vrijgelaten. Het oude mens is naar de houtzager ge gaan om hem te vragen, haar ver der weer in de moerashut te laten wonen. De houtzager kreeg een aan val van razernij, is de vrouw naar, de keel gevlogen en heeft haar de deur uitgesmeten, maar trok 'er zich toch verder niets van aan toen de oude vrouw Krügel weer in de hut bij het moeras trok. Bönisch is nage noeg voor alles onverschillig gewor den. Hij kijkt alleen iedere dag uit naar de postbode of deze hem niet eindelijk bericht brengt van zijn zoon De ruwe oude man heeft een gren zeloze liefde voor zijn zoon. Hij heeft zes kinderen gehad. Drie ervan zijn aan kinderziekten gestorven, een is bij het skilopen gevallen en omgekopien; een is in het machine huis vqn de zagerij door een drijf riem zodanig gewond, dat hij stierf. Alleen Emil heeft hij overgehouden Toen Emil de wintersport ging "be oefenen, da.cht vader aan het kind, dat gevallen was efl toen Emil zich aan de houtzagerij vergreep, dacht hij aan die ander, die door de drijf riemen was gegrepen. En hij raakte buiten zichzelf. Hoe kan zo'n een voudige ziel, die in zó diepe een zaamheid en menselijke verlatenheid leeft, dat alles ook verwerken, hoe kan zij dergelijke slagen van het noodlot verdragen? Ik dacht vaak, dat ik my het lot van de oude Bönisch wat meer moest aantrekken; hij mocht niet zo een zaam blijven, niet zo van alle men sen verlaten. Ik dacht aan Erica Isen- loh die overal ingreep waar zij een leven bedreigd meende. Maar ik was ouder dan Erica, veel sceptischer dan zij; ik wist hoe moeilijk het is een schip in nood te redden. Erica ging altijd weer moedig aan het werk. Ik draalde. Eens heb ik de houtzager een be zoek gebracht. Het duurde enige tijd vooraleer hij mij bij zich toeliet. Ik zei hem toen op de iman af: Beste Bönisch, je verlangt naar je zoon!" Hij steunde. „Zie je, Bönisch, enige schuld is er absoluut niet bewezen kunnen worden. Het bevel tot aanhouding heeft je zo aangegrepen. Maar daar moet je je overheen zetten. Het ge recht werkt nu eenmaal zo. En je ziet als er niets bewezen wordt, volgt er ook vrijspraak. Dat zie je immers zelfs bij zo iemand als de oude vrouw Krügel." Dat was onhandig van me Böniscb geraakte buiten zich zelf van drift Hij verwenste de beide Krügels er hun kleindochter naar het diepst var de hel. Pas op, Hubertus, dacht ik. anders bezorg je met al je gbede wi1 het strandend schip nog een nieuw lek! „Mijnheer Bönisch, ik wil alleen maar zeggen, dat ik uw zoon voor een goed mens houd." Hij l^eek mij verschrikt aan. Toen stamelde hij: „Wat... wa't zei u?" „Dat ik uw zoon voor een goed mens houd." Toen begon hij te snikken,. Hij snikte bitter. En knikte aldoor met het hoofd. „Jaja... jaja!" lik liet hem een tijdlang alleen met zijn gedachten. Toen zei ik: „U moet het me niet kwalijk ne men, als ik mij met uw aangelegen heden bemoei Maar ik meen, dat ik in de wereld wat meer huis ben en als u er niets op tegen hebt, zou ik u wPlen helpen, uw zoon te zoeken." Hij staarde mij aan. „Wat wilt u?" ,Uw Emil helpen zoeken." Daarop ontstak hij opnieuw in woe de. „Ik weet al, wat dat wil zeg gen... u wilt hem laten arresteren laten arresteren... u, en Balthassar die al zo lang mijn vijand is.maak dat u wegkomt!" Hijgend stond de oude man voor nij. De weinige woorden, die ik nog ;prak waren volkomen vergeefs; er bleef mij niets anders over dan heen te gaan. Ik liet mezelf eerst wat tot kalmte komen, toen begaf ik niij naar de school. Daar vertelde ik Erica Isenloh al les, wat ik beleefd had Zij keek mij vriendelijk aan en zei: „Het is goed van u. mijnheer Hu bertus dat u het met de oude Bönisch geprobeerd hebt. Maar het is moei lijk, anderen te helpen. Als u hot zelfs niet klaarspeelt, wat moet ik hem dan zeggen?" „Erica, u bent zoveel handiger dan ik." Zij schudde het hoofd. „Neen!... Ik heb nog niets bereikt Elisabeth Ranke is... geloof ik... op het ogenblik al verloren." De oude vrouw Krügel leidde een mensenschuw bestaan in de moeras hut. Sedert ze in de gevangenis heeft gezeten, is haar roem als kaartleg ster slechts gestegen. Het vrouwvolk verdringt zich om haar. Maar ze laat geen mens toe, en ze versmaadt zelfs de overvloedige inkomsten die zij zou kunnen genieten. Zelfs de vrouw van de burgemees ter uit de stad moet bij haar zijn geweest en tien mark hebben aan geboden. Ook zij is afgewezen. Dat zeggen de mensen of het Waar is, weet ik niet. Bönisch schimt op haar, maar weet niet, hoe hij haar uit de moerashut moet krijgen. Met de wachtmeester wil hij er niet over spreken; hij is maa rbang, dat die voortdurend op zijn zoon Joert. Om dezelfde reden gaat hij Balthassar en de laatste tijd ook mij uit de weg. De zoon... de zoon! Ik geloof niet; dat Balthassar zich door de lectuur van detectiveverha len van de kook heeft laten brengen ik geloof zelfs, dat hij, behalve de krant, in het geheel niets leest. Maar hij voelt nu eenmaal iets van de speurhond in zich en vooral voor het gev?V Krügel laat hem niet met rust. Gisteren kwam hij weer geagi teerd bij me aanlopen, met een nieuwe „oplossing" van het myste rieuze geval. „De oude vrouw Krügel heeft het' toch gedaan," barstte hij los. „Wat heeft ze gedaan?" Bianca vermoord." „Mijnheer Balthassar! En Timm heeft haar immers doodgeslagen". „Ik heb me wat Timm betreft ver gist. Zelfs een baljuw kan zich wel eens vergissen. Ik zal hjet mens in het nauw drijven, Krügel uit de gevan genis verlossen en mijnheer Timm elk door hem gewenst eerherste1 doen geworden, en zijn veroofde, juffrouw Emilia, natuurlijk even eens." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2