Het 55-jarig bestaansfeest van „Sanctus Augustinus" Katholiek leven in Hongarije MAANDAG 7 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - BAGINA 3 TJET IS VOOR HËT BESTUUR van een. studentenvereniging steeds als een grote eer beschouwd in een lustrumjaar als bestuur te mo gen fungeren en het kan daarom geen verwondering baren, dat elk be- stUur er dan op uit is bij een dergelijk feest leden en oud-leden het beste vpor te zetten wat er op te dissen valt. Dit is thans ook bij de R.K. Stu dentenvereniging „Sanctus Augusti nus" het geval en wel temeer nu het elfde lustrum ook de onmogelijk gemaakte viering van het gouden feest' moet goedmaken. dat dit toneelspel in slechts een maand werd ingestudeerd, dan bren gen we gaarne hulde aan regisseur Wim Paauw, aan de praeses der td- neelafdeling Th. Crijns en alle mede werkers. Die hulde sprak ook duidelijk uit het lofwoord van praeses van den Muijsenbergh, wanneer uit de woor den v«n de praeses cöllegii van het Leids Studentencorps en uit de be minnelijke woorden van de presi dente der V. V.S.L. aan het sot van de uitvoering bezegeld met bloemen voor praeses Crijns, regisseur Paauw en de medespelende dames. De'heer Crijns dankte daarvoor in hartelijke woorden. Het was inmiddels kwart voor één geworden. De auteur van het stuk, de heer W. Ph. Pos, de rector magnificus der universiteit, prof. mr. J. C. van. Oven, verschillende ereleden van de jubile rende vereniging en leden van de honoraire lustrumcommissie, een ver tegenwoordiging van „Katholiek Lei den" en. vele toeschouwers woonden de uitvoering bij. Pontificale H. Mis Mgr. J. P. Huibers De auguste jxersoon van Haar lems bisschop heeft vandaag de feestviering van „Sanctus Augusti nus" geaugeerd door zijn aanwe zigheid. Z.Exc. droeg vanmorgen in de St. Lodewijk een pontificale H. Mis op, welke door vele jubileren de studenten werd bijgewoond. Het al taar was bijzonder mooi versierd met klaprozen en balsemienen, in rood en .wit, de Leidse kleuren, ook de kleuren van het „bloed en water" van deze dag in het octaaf van het H. Hartfeest. Op de witte heuvel van het tabernakel sprong rond het kruis een fontein van lelies op. De bisschop werd met een door al len gezongen „Sacerdos et Pontifex" ingehaald. Bij het opdragen van het H. Offer werd mgr. geassisteerd door' deken Homulle als presbyter-assis- ter.s, door pastoor Beukers en pas toor Smitz als troon-diakens, door pastoor Van der Schoot en pater dr. H. van Rooyen als mis-diakens. Ce- remoniarius was de bisschoppelijk secretaris, de zeereerw. heer Solle- veld; ad librum pater Terpstra C.M., ad mitram father J. Hanrath, ad ba- culum pater Oudejans O.F.M., ad can- delam pater W. P. Janssen C.M., thu- riferarius pater Nijman.'De overige functies werden eveneens waarge nomen door te -Leiden studerende priesters. Na het evangelie .heeft cje bis schop in een predikantie zijn vreugde uitgesproken over dit jubi leum, wegens de heerlijke vruchten, welke „St. Aüg." in de afgelopen 50 jaar heeft afgeworpen. -Mgr. uitte zijn lof over de grote en heldhafti ge liefde voor Kerk en Vaderland, getoond 1 in de moeilijke jaren en over de voortvarendheid, om na die jaren opnieuw te beginnen en her op te bouwen. Het verblijdde mgr., 'dat de leden, in de geest van de H Augustinus, mannen en vrouwen zijn van diepe geloofsbeleving, hetweik ook tot uiting komt in het in groten getale beoefenen van de Christelij ke wijsbegeerte. De wijsbegeerte im mers in de wetenschap, welke han delt -over de eerste beginselen en diepste oorzaken van alle menselijk weten; de christelijke, ware wijsbe geerte tracht door te dringen tot de Eerste Oorzaak en het Allereerst^ Beginsel in het licht der Goddelijke Openbaring. De christelijke wijsbe geerte voelt zich niet belemmerd in haar vrijheid, maar veilig omdat zij niet tast in de duisternis en voort bouwt op de grondslag, welke door God is gelegd. Ook verheugde het mgr., dat er on der de studenten zo grote belangstel ling is voor de theologie, als aanvul ling van eerr zelf-gevoeld tekort, als een gebrek aan zelf-kennis, volgens de woorden van St. Augustinus: „no- verim me, noverim te", omdat door de studie van de theologie het daar opvolgende bewaarheid worde: „ode- rim me et amem te". Door nederige zelfkennis van de afstand tussen God en mens wil men komen tot een kennen, tot een ondervindelijk bele ven van wat wij leren en geloven. Daaruit spruit voort een geest van apostolaat jegens'hen, die het geluk van de kennis missen, geest van apos tolaat, dat ook onder de studenten leeft. Het beste apostolaat is echter niet dat van woorden, maar van de daad, van het gedrag, van een dege lijk christelijk voorbeeld. Mgr. wek te op tot gehoorzaamheid ook in de vurigheid van het apostolaat aan de geestelijke leidslieden en tot éénheid onder elkander. Dé ver wachting uitsprekend, dat zijn toe hoorders, die in de toekomst geroe pen zullen zijn leiding te geven aan het volk, echt principiële christenen zullen zijn, besloot 'mgr. zijn toe spraak. De gezangen tijdens de H, Mis wer den uitgevoerd door een studenten koortje beurtelings met de .gemeente. De „studenten-parochie" is ook daar in voorbeeldig. Mgr. Huibers begaf zich na afloop der plechtigheid naar de pastorie der St. Petruskerk. Hierna bracht Z.H.Exc. een bezoek aan de „Vergulde Turk", waar het bestuur en de lustrumcommissie het ontbijt gebruikten. Monseigneur liet de leden van het bestuur en van de lustrumcomrnissie aan zich voorstel len en maakte gebruik van het aan geboden kopje koffie. Geslaagde lustrumopvoering Een studentenfeest is bijna vanzelf sprekend een feest, dat aan de bur geren ongemerkt voorbijgaat, behal ve dan dat de luidruchtigheid zo nu en dan wat sterk opklinkt in de geving, maar,wie neemt dat de stu denten en vooral ook de oud-studen ten kwalijk, als zij in een gezellige reünie elkaar soms na vele jaren weer hebben teruggevonden? Zo was het'ook met de reünie, wel ke Zaterdagmiddag de inzet vormde van de feestelijkheden. Van het sta tion leidde de weg natuurlijk onmid dellijk naar het „Eigen Huis" aan het Rapenburg, waar een groot gedeelte van de dag in gezellig samenzijn werd doorgebracht. Tegelijkertijd werd in Rehoboth. Rapenburg 10, een bijeenkomst ge houden voor arme kinderen, georga niseerd door het Sint Maartensclubej zulks in samenwerking met' de St. Vincentiusvereniging. De eerste dag werd besloten met een diner in de Turk. Gistermorgen werd de dag begon nen met en gezongen H. Mis in de St. Lode wij kskerk, opgedragen door de S'tudentenoastoor, de zeereerw heer prof. dr. H. L.-M. van Rooyen O.S.C. Tal van studenten èn reunis- ten woonden deze H. Mis bij, welke gevolgd werd door het gebruikelijke Zondagsontbijt in de Turk. In de middag vond een bijeenkomst" plaats van reünisten, voor wie prof. van Rooyen een en ander vertelde over de Civitas Academica, haar doel en streven. Voor dit onderwerp be stond van de zijde der reünisten Ier vendige belangstelling en uit de ge voerde discussies bleek, dat d<? idea len der Civitas-gedachte een sterke stoot in de goede richting van samen werking en opheffing van het isola tionisme betekenen. Gala-uitvoering Leidse Schouwburg. Als een der hoogtepunten van een lustrumviering mag steeds de toneel uitvoering beschouwd worden. Dat was voor de jubilerende vereniging een wel zeer moeilijke opgave. Een eigen toneelafdeling bezat „Augusti nus" niet meer .en men stond voor de keus een ander gezelschap te laten optreden of wel onder eigen leden uit te zien naar krachten, diéMn staat ■geacht konden worderi voor een be hoorlijke vertolking te kunnen zor gen. Daarbij kwam nog, dat de keus van het stuk „De Droom en de Si rene", toneelspel in zes taferelen door W. Ph. Pós, nu bepaald geen gemak kelijke opgave voor regisseur en to nelisten whs te noemen. Niettemin, men heeft met eigen krachten gewerkt omdat de praeses, dé heer v. d. Muij senbergh dit de beste oplossing vond en het mag gezegd worden, dat zijn vertrouwen in* eigen krachten niet beschaamd is geworden. Allereerst echter iets over de in houd van het stuk zelf. Het is voor studenten nu eenmaal gewoonte een bijzondere greep te doen bij hun keu- Ze van een toneelstuk en daarmede zijn zij, wat „De Droom en de Sire ne" betreft, uitstekend geslaagd. Dit stuk brengt ons in beeld een crisis in het l^ven van een theaterdirecteur, Vincent Paulsen. Deze wordt op een gegeven moment aangetast in zijn ar tistiek geloof: het toneel dient in zijn zuivere vorm tot het oproepen van een hogere waarheid, - ter realisering waarvan men zich echter van gege vens uit het dagelijkse leven mag be dienen. Op dit punt wordt Paulsen aange vallen van twee kanten, de eerste van buitenaf, de buitenwereld, die zegt: „Er zijn tijden, waarin het onbe gonnen werk is te pogen de kunst het tegen de naakte realiteit te doen bol werken; de andere van binnen uit, van de zijde van de zoon van Paulsen .zelf, die 'in de op handen zijnde op voering van „De Droom en de Sirene" de hoofdrol moet vervuiler/en, twij felend aan zijn acteur-zijn, het geloof in zijn kunst en daarmee in deze rol dreigt te verliezen. Deze strijd van Paulsen en zijn ver dediging van een schone illusie tegen de werkelijkheid de antithese dus van de droom en deze werkelijkheid vormt het grondthema van het stuk en zowel in de hoofdpersonen (Raph. Thunnissen en Wim Heiwig) als als in de bijfiguren is dit conflict steeds opnieuw en op een met hun aard overeenkomstige wijze beli chaamd. En zo is di/stuk geworden een dra matische symphpnie met verschillen de en vaak sterk wisselende variaties, waarbij elke variatie een bepaald fa cet uitbeeldt van het hoofdconfUct: de vervulling van levensillusie, die door de realiteit dreigt te worden vernie tigd. Voorzeker geen gemakkelijk gege ven en daarom te meer een woord van lof voor de bijzondere vertolking, die men hiervan heeft weten te ge ven. Speciaal de heren Thunissen en Heiwig hadden het niet gemakkelijk omdat zij het hoofdconflict te ver werken hadden, doch de wijze, waar op zij dit deden deed denken aan het beste studententoneel, dat wij ooit za gen. En roncbhun schaarde zich een hele rij van medespeelsters en -spe lers, die ieder op hun wijze bijdroe gen tot een gave vertolking, waarin wonderlijk genoeg eigenlijk geen zwakke plekken te vinden wa ren. 'n Enkèle aarzeling, 'n foutje in het gesprokene woord tellen we niet. En wanneer we daarbij bedenken, Daarna begaf de bisschop zich huiswaarts. BUITENGEWONE ALGEMENE VERGADERING. Des middags te 2 uur had in het Groot-Auditorium van de Academie een buitengewone algemene verga dering plaats, waarin de praeses van de R.K.S.V. „Sanctus Augustinus", de heer C. W. F. H. van den Meysen- berg,' de lustrumrede uitsprak. Spr. wierp een terugblik op het 55-jarig bestaan der verenigii^g. Het initiatief is in 1893 uitgegaan van de heer Aalberse, terwijl het eerste praesi- diaat bekleed werd door de heer Ruys de Beerenbrouck. Dit wijst er op, dat het hier geen anti-corpsactie betrof. De doelstelling van de oprichter van de godsdienstig-wetenschappelijke en culturele, vorming van de katholieke studenten te Leiden. Daarna ont stond er een drang naar een eigen gezelligheidsleven, welk streven zijn bekroning vond in de oprichting van het „Eigen Huis" in 1921. De katholieke studenten zochten en vonden elkaar op een eigen socië teit. waar de gezeligheid zo groot was, dat het eerste doel, de gods- dienstig-culturele vorming min of meer verloren ging. Wij behoeven slechts te wijzen op het kwijnend be staan van de M.A.K.K.E.R.E, de ge ringe» intensiteit van het dispuutle ven, de matig bezochte algemene ver gaderingen. Onder deze omstandigheden werd ook het lustrum van 1938 gevierd. Toch constateren wij een kentering in deze jaren. Van verschillende zij den, zowel binnen als buiten „Augus tinus", gaan stemmen op tot verbre king van het isolement. Zichtbaar resultaat werd niet bereikt. Dan komt de oorlog met de daaropvol gende sluiting van de universiteit en de opheffing van alle gezelligheids verenigingen te Leiden. .Waartoe men voor de oorlog niet kon komen, kwam nu tot stand on der de druk-der omstandigheden. Het isolement werd doorbroken. In de gemeenschappelijke strijd werd het verlangen geboren, iets van de nu bewust ervaren eenheid on danks alle vei'scheidenheid, voor de toekomst te bewaren. Zo ontstond het plan voor de huidige Civitas Aca demica Lugduno Batava. Spr. wees in dit verband ook op de .oprichting van de Christen Studenten Raad. Een moeilijkheid deed zich voor bij de deelname van de Kath. Studenten aan het Studium Genera le, welke moeilijkheid echter geluk kig is opgelost. De Christen Studen ten Raad heeft zich echter ontwik keld tot een onmisbaar orgaan voor de Academische gemeenschap. Mede door deze Raad werden de relaties van ,',St. Aügustinus" met de ande de confessionele groenen zeer harte lijk en vruchtbaar. Wat de V.V.S.L. betreft kan gesproken worden van een volledig succes. Deze vereniging is er daadwerkelijk inx geslaagd een gezonde gemeenschap van bijna alle vrouwelijke studenten op te bou wen, waarin de vrouwelijke -leden van St. Augustinus haar natuurlijke plaats gevonden hebben. Met het Leids Studenten Corps zijn er grote bezwaren te overwinnen. Dit Corps heeft een eigen traditie en de moei lijkheden hieruit voortspruitend kun nen slechts door een stage evolutie worden overwonnen. Voorlopig is de ^prwerkelijking van de Civitas- idee met betrekking tot het gezel ligheidsleven van de mannelijke stu denten een onmogelijkheid. Wel is er een overvloed van on derling vertrouwen,' begrip, waarde ring, samenwerking en gevoel van saamhorigheid tussen het Collegium en het bestuur van „St. Augustinus", zodat er in Leiden vergeleken met vroeger en elders veel bereikt is. Omtrent het inwendige bestand van St. Augustinus in de nieuwe si tuatie merkte spr. op, dat merkwaar digerwijs de vereniging is terugge keerd tot de oorspronkelijke opzet van haar stichters, welke ziöh kort laat formuleren als de draagster te willen zijn van de Katholieke ge dachte in de Leidse universitaire- wereld. Aan deze zaak is St. Augus- stinus niet ten ondergegaan, zoals sommigen voorspelden. In tegendeel er is een intens leven in de vereni ging,- al zijn er ook lacunes en te kortkomingen. Spr eindigde zijn re de met een citaat van Z.H Paus Pi us XII „Leeft uw Universitaire leven- tocfh intens mee, met al het goede, het grote en. schone dat zijn wetenschap pelijke ernst, maar evenzeer dat zijn gezonde en eerlijke kameraadschap u biedt; dit is voor u een plicht'en tegelijk de meest krachtige vorm van uw apostolaat, van uw eigen Katho lieke actie." Hierna sprak prof. H. L. v. Breda O.F.M. de feestrede uit waarop wij nader terugkomen. ZILVEREN JUBILEUM Zaterdag herdacht de heer H. Roosendaal zijn Zilveren jubileum in dienst van de N.V. „Het Motorhuis" alwaar hij als garage-employé aan de Hoge Rijndijk werkzaam is. Des middags werd de jubilaris met vrouw en dochter per auto naar „Li berty" gebracht, waar directie en persöneel hem een hulde hebben be reid. De heer J. G. Boon wees er in zijn toespraak op, dat de jubilaris zich altijd had doen kennen als een be trouwbaar en rechtschapen mens, die een standvastig karakter toonde en in zijn werk een voorbeeld was te noemen voor iedereen. Spr. deel de mede voor de jubilaris moeite te hebben gedaan -bij de R. v. A. om hem in de ouderdomswet te' doen vallen, hetgeen niet is mogen geluk ken. Als compensatie daarvoor had de directie hem ingekocht voor vyf jaar in het eigen pensioenfonds en buitendien overhandigde hij hem een enveloppe met inhoud, terwijl aan zijn echtgenote bloemen wer den aangeboden. Namens het personeel werd daar na het wbord gevoerd door de heer M. de Bruin, voorzitter van het ju bileumfonds, diewees op de pret tige en aangename omgang met de jubilaris, verschillende anecdotes op haalde en hem een radiotoestel en zijn echtgenote een fraaie mand met bloemen aanbood. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. COMITé AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Het zetfoutduiveltje heeft ons Za terdag wel heel lelijke parten ge speeld en wel bij de vermelding van het gironummer vap de penning- meesteresse van het Comité Autotocht Ouden van dagen, dat moet luiden 494684 (t. n. v. mej. J. G. den Older, Zoeterwoudse Singel 4). Retraitanten van de K. A. B. A.s. Zaterdag vertrekken wij naar Noordwijkerhout. Zij die nog geen kaart hebben ontvangen, (gelieve dezé van de week even te willen af halen bij ondergetekende daar niet alle adressen bekend zijn. Const. Huygenslaan 35. J. v. d. Weijden, dansavond aan boord van het s.s. indrapoera. Op 12 Juni a.s. zal het St. Anto- niusclubhuis omgetoverd zijn in een zaal aan' boord van het bekende Mailschip s.s. Indrapoera. De gehele bemanning, met inbegrip van de scheepsaalmoezenier en het koks maatje, geven op dit moment het schip een grote beurt. Er wordt een nieuwe railing aangebracht, de schoorsteen krijgt een streekje en putsen water en massa's zwabbers worden gebruikt om de dekken schoon te maken. En door het la waai dat al het werk maakt heen, is de scheepskapel „De Lucky Strikes" aan het oefenen. Voor de passagebiljetten a 1. p.p. is veel aanvraag, maar de kapi- room ter beschikking stellen, tein zal zo nodig ook de kleine mess- Hedenimorgen ontving het Bestuur van het Katholiek Thuisfront van de Hartebrug het volgende telegram van de Marconist van de Indrapoera: „Werkzaamheden verlopen vol gens plan stop. Scheepskapel „The Washboard Tigers" uit Alaska ver trokken stop. Komen aan boord. stop. Helpen Lucky Strikes voor Thuis front. Stop."* De Rederij deelt ons mede dat de passagebiljetten van morgen af ver krijgbaar zjjn bij de walagenteh: Mej. T. Krol, Haarlemmerstraat 46, JI. Vrouwenvelder, Haarlemmerweg 146, M. de Bolster, Lange racht 46 en W. J. Stumpel, Hooigracht 40. BONKAARTEN AFHALEN. Dinsdag zijn aan de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft v. 32.40137.000. Medebrengen de stamkaarten van alle g-.zinsleden, de inwisselings bonnen van de thans lopende bon kaart, het restant van dc thans lo pende brandstoffenkaart met bon re serve 2, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart moeders (voor toeslagkaarten)Het kantoor aan de Steenschuur is ge opend van S.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. o inenting tegen pokken. De Burgemeester van Leiden, brengt ter kennis, dat op Woensdag 16 Juni as. te 14 uur 30 aan het Bureau van de Geneeskundige Diénst, Mare 13a, gelegenheid is tot kosteloze inenting tegen pokken. Trouwboekje meebrengen. 4787 Leiden, 4 Juni 1948. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannéfe Martinus Tar- cisius Mari^ z. van J. H. M. Brug- mans en J.#T. van Berge Henegou wen; George Albert, z. van P. van Noort en J. L, M. G. Schrijvers; Glara Elisabeth Agnes Alida Maria, d. van G. J. F. Dijkstra en E. C. Swaanenlburg; Helena Gerina An- drina Maria, d. yan W. van West broek en A. E; van den Broek; Cla- riet FranCisca, d. v. T. A. Wouters en F. Menten; Hanna. d. van G. Ver does en A. M. J: Feldman* Elisabeth d. van'A. van der Vijver en C. van Kampen. Overleden: A. C. Zandbergen hvr. van W. Jungerius 50 jaar. LISSE Brandweerwedstrijd. In het sportpark van Lisse hield de Kring Leiden een brandweerwedstrijd, klas se C„ welke geoi'ganiseerd werd door de Ned. Ver. van brandweer commandanten. Aan de wedstrijd na men deel ploegen van de brandweer der gemeenten .Gouda, Hillegom, Kat wijk Leidschenaam, Lisse, Noordwxjk en van' de N.V. Padox. Op het terrein waren tegenwoor dig ue Burgemeester Van Lisse, mr. W. Lambooy, xr.» Hemmes, distriets- inspecteur van brandweerwezen en de commandanten van de leelnemen- de corpsen. Op het veld was een geraamte van een schuur opgebouwd, waarin een drietal aenkbeeldige vuurhaarden waren, wtxke geblust moesten wor den. Gestart werd over een lengte van driehonderd meter, waarbij eni ge hindernissen moesten worden ge nomen." Een willekeurige groep van de brandweer van Lisse gaf eerst een demonstratie, waarna de wed strijd aanving. De wedstrijd was aantrekkelijk en moest resspect hebben voor de be hendigheid van de spuitgasten. Met enige fantasie kon men de wed strijd ook goed volgen en zag men of er fouten gemaakt werden. De strijd was fel en men gaf elkaar niet veel toe. De juryleden hebben be slist, dat de uitslag was als volgt. Ie prijs Hilegom in een tijd van 23 m. 44 sec., verguld zilveren medaille: 2e prijs Lisse ifx een tijd van 24 m. 31.3 sec., zilveren medaille; 3e prijs Noordwxjk 25. Deze ploeg legde te vens Lesjag op een extraprijs,; be staande uxt blikjes vleesconserven, doordat zij het snelst de oefening verrichtte, zonder opbergen der ma terialen, n.l. 12 min. 33.4 sec. De vierde aankomende was de brand weer van de gemeente Katwijk; 5e aankomend Gouda; 6e N.V. Padox te Warmond en 7e de brandweer van Leidchendam, die eveneens een ex- traprijs behaalde met 25.door dat zij het minste fouten heeft ge maakt. De prijzen werden met een toepasselijk woordt door ir. Hemmes, disti-icts-inspecteur van het brand weerwezen uitgereikt aan de win naars. De belangsteling voor deze strijd was van de zijde van het pu bliek groot. SASSENHEIM - Nieuwe kerkklokken Na jaren van gedwongen zwijgen zullen spoe dig alle klokken van de St. Pacra- tiuskerk hun lied weer doen galmen Deze week zullen de laatste drie nieuwe klokken arriveren. Zondag middag 13 Juni zullen zij plechtig worden gewijd. Jeep op de tram gereden. Zater dagmiddag bemerkte de bestuurder van een'jeep, waarin brandweerlie den uit Muiden, te laat, dat nabij de R.K. kerk de weg smaller is en werd de auto gegrepen door de tram. De inzittenden wisten ziax, door uit de wagen te springen, in veiligheid te stellen. De jeep werd zwaar bescha digd en kon de reis niet meer vervol gen. VOORSCHOTEN Jongeren-K.V.P. Vrijdagavond hield de Jongeren-Organisatie der K. V.P. in de achterzaal van het Bonds- gebouw een bijeenkomst. Er was een goede opkomst. De heer N. Vlaar, hoofdcommies ter gemeente-secreta rie *van Wassenaar, gaf een uiteen zetting van de gang van zaken bij de verkiezingen alsmede van de bepa lingen der Grondwet, die handelen over grondwetsherzieping, daar im mers de komende grondwetsherzie ningen de oorzaak zijn van deze tus sentijdse verkiezingen. Na de pauze hield een der eigen leden, n.l. de heer M. Oosteyveer, een korte inleiding over de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Na afloop van zijn speech ontspon zich nog een geani meerde gedachtenwisseling. LAATSTE BERICHTEN HET NEDERLANDSE AUTOPARK. Stond het Nederlandse autopark kwantitatief in 1947 nog ongeveer 10 pCt. bij dat van 1938 achter, de ver deling over de provincies loopt nog al uiteen, aldus m,elt de K.N.A.C. Overijssel heeft thans 5 pet. meer (N.O.-polder), Noord-Brabant 2 pet. en Drente is'op vooroorlogsepeil. Limburg staat 2 pet, Gelderland en Zeeland 5 pet. achter. Groningen, Friesland en Utrecht 8 pet., Zuid-Hol land 10 pet. en Noord-Holland 18 pet. Ook Amsterdam heeft nog 18 pet. motorrijtuigen minder, Den Haag 15 pet. en Rotterdam 5 pet. Het aantal vrachtauto's, motorrijwielen en bus sen is op of boven vooroorlogs peil, dat van de personenauto's is nog 30 pet. daarbij achter. DE WEDSTRIJD NEDERLAND- ZWEDEN. Woensdagavond 9 Juni geeft de V.A.R.A. om 19.00 uur over Hilver sum I een reportage van de voetbal wedstrijd NederlandZweden. Extra treinen. In verband met deze wedstrijd zul len de spoorwegen een aantal extra treinen laten lopen, waarvoor op de verschillende stations materieel in re serve wordt gehouden. WEERSVERWACHTING HOGERE TEMPERATUREN. Minder bewolking en overwe gend droog weer met hogere temperaturen. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. BIEDT BENESJ ONTSLAG AAN? President Benesj van Tsjecho-Slo- wakije heeft het kabinet een brief overhandigd, waarin hij zijn ontslqg aanbiedt, zo verneemt Reuter uit be trouwbare bron. Men verwacht spoedig een officiële verklaring. OUDE MAN DOODGEVALLEN. De 86-jarige H. J. van Heel, die in het sanatorium „Vredenhof" aan dc 's-Gravenweg te Rottei'dam werd vei"pleegd, is Vrijdagmorgen van dc eerstfe verdieping gevallen, doordat spijlen van een balustrade, waar hij tegen aan viel het begaven. Hij kwam op een vier meter lager gelegen vloer terecht. Twee uur later is hij aan de bekomen verwondingen oveideden. OVERVAL OP SLAPENDE MAN Een onbekende man is in de nacht van Donderdag op Vrijdag binnen gedrongen in de kelder van de wo ning van de familie V. aan dë Bur gemeester Le Fievre de Montigny- laan te Rotlprdam waar de 34 jarige zoon des huizes, de huidenhande laar J .H. F. V. lag te slapen. Om de heer V. onschadelijk te ma ken, sloeg de indringer hem met een .ijzeren hengselscharnier ojj het hoofd. V. liep een hersenschudding en snij- wonden aap gelaat en handen op* De indringer sloeg op de vlucht en de overvallene kon naar boven strompelen. Door het raam zag hij de man in een tegenover het ,huis gelegen plantsoen staan, doch door de duisternis kon hij niet zien, hoe de man eruit zag. Het slachtoffer werd naar 't Bergwegziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is nu redelijk, hoewa1 hem de eerste dagen geen verhoor kon worden afgenomen. Het bleek, dat de indringer een blauwe pantalon met witte streep, waarin zich een portemonnaie met 50 en een tabakskaart bevond en 'n blauiwe trui had meegenomen. STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van heden. 20.000: no. 12296 1500: no. 18484. 1000: no. 18720. 200: no. 21052 en 3389. 100: no. 17936, 1497, 10527, 19140 en 4002. POSITIE NED. SCHEPEN. AALSDIJK, 4 Juni van Houston te Gulfport. AAGTEKERK, 4 Juni van Sydney te Adelajde. ALCHIBA, 4 Ju ni van Bahia te Rio de Janeiro. AL- KAID, 4 Juni van Bahia te Macaio. DUIVENDIJK, 5 Juni van. Champe- rico naar Las Palmas. STAD LEI DEN, 6 Juni v. Hamburg te Rotter dam verwacht Talisse, 4 Juni van Seyney naar Brisbane. VEENDAM, 4 Juni 15 uur van Rotterdam te New York. WATERMAN, wordt 7 Juni 7 uur aan de Hoek van Holland en 9 uur te Rotterdam verwacht. ALGORAB, 5 Juni van Rotterdam te Bombay. ABBEDIJK, 5 Juni van Havanna te Antwerpen. ALEBARAN pass. 6 Juni Scillies. ALPHERAT, wordt 8 Juni van Australië te Rot terdam verwacht. ANNENKERK, 7 Juni te Genua. NEDERLAND (t), pass. 7 Juni Gibraltar. SOMMELS- DIJK, 5 Juni te Mwam. Grootse herdenking van Euch. Congres te Boedapest Thans berêiken ons uitvoerige be schrijvingen van de grootse plechtig heden, die in Bóedapest en in geheel Hongarije ter gelegenheid van de 10- jarige herdenking van het in 1938 te Boedapest gehouden 34ste Eucharis tische Wereldcongres zijn gehouden. Aan de vooravond van de sluitings dag trokken uit alle parochies van Boedapest en zijn voorsteden de ge lovigen processiegëwijs op naar de basiliek van St. Stephanus voor het plechtige aanbiddingsuur en toen om 9 uur het Allerheiligste werd over gebracht naar het rijk versierde al taar, dat op de trappen van de hoofd kerk was opgericht, waren het gro te plein en alle aangrenzende stra ten geheel gevuld met een biddende menigte van wel 150.000 personen. Kardinaal Mindszenty en verschil lende bisschoppen waren bij deze ontroerende geloofsuiting tegen woordig. De Kardinaal-Primaat her nieuwde uit naam van alle aanwezi gen de plechtige geloften door het Hongaarse volk tien jaar geleden af in de morgen van de sluitingsdag trok déi mannelijke en vrouwelijke jeugd ten getale van 80.000 op naar de basiliek. Aan het altaar op het bordes voor de hoofdingang droeg Kardinaal Mindszenty het H. Offer op en sprak de jeugd toe, haar aan sporende tot een vurige liefde voor Christus Eucharisticus en tot trouw aan de H. Kerk. Onder het sluitingslof, dat om half zes begon en waaraan meer dan 250.000 gelovigen deelnamen, hièld Hongarije's Primaat wederom een Geestdriftige predicatie, waarbij her innerend aan de gezegende dagen van 10 jaar geleden. Om 6 uur werd het Lof onderbroken voor de aange kund igde rede van Z.H. de Paus, die destijds als pauselijk legaat het 34e Eucharistische Wereldcongres heeft voorgezeten en toen zulk een onver getelijke indruk op het Hongaarse volk heeft gemaakt. Onbeschrijfelijk was de vreugde van de qnafzienbare menigte, toen de H. Vader aan het einde van zijn Latijnse toespraxk zich van de Hon- gaarse taal bediende en besloot, met de woorden: „Mijn dierbare Hongaarse'kinde ren, blijft standvastig in de liefde voor Jezus Eucharisticus en voor de - Heilige Maagd Maria, de Patrones van Hongarije. Geloofd zij onze Heer Jezus Christus! Leve het land van Maria!' De geweldige uitingen van leven dig en diep geloof, bij deze herden kingsfeesten aan de dag gelegd, heb-, ben wel zeer duidelijk doen zien, dat het Hongaarse volk in zijn grote meerderheid niet staat aan de zijde van hen, die niets onbeproefd laten de Kerk en haarj dienaren in ver denking te brengen en de godsdienst aan groten en kleinen te ontrukken. Een klein staaltje daarvan is het volgende: In een Hongaars dorp hebben 500 dorpelingen de parochie bestormd. Hierbij kwam een polife- agent om het leven en werden twee personen ernstig gewond. Er wer den 28 personen gearresteerd, die allen voor het gerecht zullen moeten verschijnen, zo meldt radio-Boeda- pest. Het conflict ontstond, nadat de priester onderwijzers met excom municatie gedreigd had, indien zij vóór de nationalisatie van de kerke lijke scholen zouden stemmen, één der twistpunten tussen Staat en Kerk. Toen de volgende dag de dorps raad vergaderde, liet de priester de klokken luiden om de mensen bijeen te roepen. Hierbij ontstond de bot sing. Onder de gearresteerden bevindt zich de priester. De minister voor opvoeding, Ortu- tay, noemde het incident in een brief aan de primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenti, ..een ernstige waarschuwing aan de Kerk". De mi nister verzocht de Primaat te gelas ten, „dat iedere vorm van agitatie tegen de Hongaarse democratie on middellijk moet nagelaten worden, anders zullen de consequenties aan vaard moeten worden en zal ieder, die voort gaat met agitaties met de wet geconfronteerd worden".

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3