Hubertus in De geruchten over het vreemde lingenkamp „Mariënbosch"' Het wagon-lits schandaal in de restauratie-wagen «Pulchri Studio» in het zilver DOLLE DADEN MAANDAG 7 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 2 „Nog nooit zijn vreemdelingen met zoveel rechtswaarborgen omgeven als juist de t Duitsers" - aldus de Minister van Justitie Dè Minister van Justitie, mr, J. H. van Maarseveen, heeft te zijnen departemente een persconferentie gehouden, waarop de publicaties in verband met het kamp Mariënbosch te Nijmegen ter sprake kwam. De minister verklaarde, dat de aan leiding tot déze conferentie niet is de critiek, welke op de Rijksvreem delingendienst is uitgeoefend. Hij merkte op, d*it hij aan de ene kant werd afgeschilderd als een minister van barmhartigheid en aan de andere kant als een minister van de Gestapo. Hij achtte het niet nodig de verschil lende persuitingen onder de loupe te nemen en zeide J,e menen, dat heel veel critiek achterwege had kunnen blijven als men de inlichtingen, waarover men beschikte, even had getoest bij de daarvoor geëigende instanties. De minister deed mededelingen over het kamp Mariënbosch, welke Overeenstemden met de mededeling, welke de rijksvreemdelingendienst met machtiging van de minister in het begin dezer week heeft gepubli ceerd. Uit zijn mededelingen vermelden wij nog zijn oordeel, dat de kampen van politieke delinquenten door de bewoners beter worden onderhouden dan die van Duitsers. Ten aanzien van de voeding deelde hij mede, dat deze uitstekend is en dezelfde als welke Nederlanders krijgen. Alles wordt in natura uijb gereikt, zodat de bewoners zelf.,kum nen controlerentof zij krijgen, waar op zij recht hebben. Er is een der beste sociale* verzorgsters van het directoraat-generaal der Bijzondere Rechtspleging aanwezig. De gezinnen worden bijeengehou den, er zijn aparte barakken, waar de jeugd des nacht verblijft. Er zijn natuurlijk klachten en grieven, voor de behandeling daarvan is een con tactcommissie ingesteld. Het .aantal •brieven, dat verzonden en ontvan gen mag worden, is onbeperkt, maar er is censuur. Het bezoek is tegen woordig niet beperkt tot de naaste familieleden, het aantal en de duur érvari worden alleen beperkt door de mogelijklieden van ontvangst. Ook mogen levensmiddelenpakketten wor den ontvangen, slechts levensmidde len uit de zwarte handel worden ge weerd. De minister vestigde er de aandacht op, dat verschillende ver beteringen waren aangebracht vóór de pers haar bijzondere belangstelling op het kamp richtte. Z. i. was er dus eigenlijk geen reden meer oni op oude toestanden terug te grijpen. .•Het kamp.Mariënbosch is uitgeko- zen voor het onderbrengen der uit. Radio DINSDAG HILVERSUM I (301 m.) 7^00 Nieuws, 7.1-5 toéhtendgymn., 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Aubade, 8.45 Gr.pl., 9.15 Morgenwij ding, 9.30 Cello Sonate, 10.30 Van vrouw- tot vrouw, 10.35 „Kinder droom", 11S00 Gr.p»'. 12.00 Lyra Trio, L2.30 Weerpraatje, 12.43 De Raaff en Schutte, 13.00 Nieuws, 13.15 Vaude ville-orkest, 14.00 Metnaald en schaar, 14.30 Radio Matinée, 16.10 Deens blaaskwintet, Wi.40 De school bel, 17.00 „Dat kun jij ook!" 17.30 Orgel, 18.00 Nieuws, 18.15Tom Erich 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Or gelconcert, 19.45 Niwin, 20.00 Nieuws 2G.15 Vacantietrip naar Londen, 20.50 Jan Boots beantwoordt vragen over hersengymn. '21.00 Kinderkoor 21.20 Kamerorkest, 22.15 Buitenlands overzicht, 22.30 The Skymasters, 23.00 Nieuws, 23.15 Wagner-Strauss- concert. HILVERSUM II (415. m.) 7.00 Nieuws. L15 Gr.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Gr.pl., 9.30 Waterstan den, 9.35 Promenade-concert, 10.00 Kleuterprogr. 10.30 Schoolradio, 11.00 „Muziek houdt fit!" 11.40 Concerto Grosso, 12.03 Zang en Piano, 12.30 Weero verzicht, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.45 Pianokwartet, 14.30 „Onder ons", causerie, 15.00 Schoolradio, 15.30 Vrolijke paatjes, 10.00 Zieken bezoek, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Kinderkoren, 17.45 Gr.pl. 18.30 Viool ert orgel, 19.00 Nieuws, 19.15 Kareol Septet, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge wone man, 20.12 Kamermuziekcon cert, 22.05 Symph. concert, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondconcert. te wijzen Duitsers, omdat het ge makkelijk ligt als concentratieplaats, namelijk dicht bij de grens. Het ver blijf moet er zo kort mogelijk duren, maar de geallieerde bezettingsautori teiten wensen uitgeleiding „en mas se" en niet privé. In velband met de opmerking, dat mensen, die uitgeleid worden, niet weten waarom dat geschiedt hier over is eveneens in de bovenbedoel de Uiteenzetting van de rijksvreem- delingendiensf gesproken ver klaarde de minister, dat de mensen allen gehoord zijn. Zij beweren ech ter niet gehoord te zijn. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor'bij po litieke delinquenten, die ook zeggen niet gehoord te zijn. Bij onderzoek blijkt dat ze dan zeggen: „dat be schouw ik niet als verhoor". Dat men niet weet waarom men wordt uitgeleid lijkt de minister hoogst onwaarschijnlijk. Worden de Duitsers mindercle ment behandeld dan Belgen, Fransen en anderen, die worden uitgeleid, of minder clement dan Nederlanders, die uit Duitschland gezet worden? vroeg de minister en hij antwoordde aldus: „Nog nooit zijn vreemdelingen met zoveel rechtswaarborgen omge ven uitgeleid als juist de Dqitsers", ze worden omringd door het maxi mum aan rechtswaarborgen. Wij ke ren terug tot de rechtsstaat, maar wij zijn de toestand van voor de oor- lognog ver vooruit." Geen wrok en geen wraak. De minister verzekerde voorts, dat het volkomen onjuist is, dat ge voelens van wrok of- ressentiment een rol zouden spelen, hetgeen hieruit blijkt, dat slechts 10 pet der Duit sers is of wordt uitgeleid. De Rijksvreemdelingendienst werkt er juist toe mede, dat Duitse kinde ren in Nederland gastvrij worden ontvangen. De regering is bezig het contact tussen Nederland en Duits land weer te doen lopen.- De kloof tussen beide landen moet worden gedempt. Te denken, dat de regering het herstellen van het contact ener zijds bevordert en anderzijds sabo teert is onlogisch. Naar 's ministers oordeel moesten bijzondere gevallen niet behandeld worden, want dan zou de regering gedwongen worden een boekje open te doen. En de regering wenst nie mand aan de schandpaal te slaan. Nog merkte hij op, dat bijzondere consideratie gébruikt wordt ten aan zien van Duitsers, die met Neder landse vrouwen gehuwd zijn. Voorts deelde hij mede, dat een nieuwe in structie is verstrekt aan het beheers instituut om geen meubelen te ver kopen vóór iemand definitief is /uit gewezen. Vóór de „persbelangstel ling" is verder een circulaire uitge gaan, behelzende, dat de advocaten bevoegd zijn de dossiers in te zien. Over- het algemeen blij-ven de men sen veertien dagen in het kamp. De ze termijn hangt af van de zone, waarheen zij" vervoerd moeten wor den en men heeft verder de moei lijkheid, dat er grotere transporten verlangd worden. Binnenkort zal het transport naar de Amerikaanse zóne beginnen. O. m. heeft de minister nog de aan dacht erop gevestigd, dat de uitwij zing van Duitsers niet speciaal hem regardeert, doch.een zaak van rege- ringspolitiek is. Minister Lieftinck weer thuis Minister Lieftinck is van zijn veertiendaags verblijf in Batavia te ruggekeerd. Hij is van oordee', dat het contact bijzonder 'vruchtbaar is geweest. Er is een grote mate van overeenstemming'* bereikt over de de samenwerking op financieel-eco- nomisch gebied in het verband van voorwaarden, waardoor een blijven de Unie kan worden gewaarborgd. De inhoud van een financieel-eco- norïlisch accoord is ontworpen. Dit zal deel kunnen uitmaken van het statuut van de Unie. Een regeling van de bestaande financiële betrek kingen is voorbereid. Het overlég over een aantal monetaire en büd- getaire problemen was zeer waarde vol. Over de politieke verhouding van Nederland tot déf Republiek wilde de minister zich niet uitlaten. Slecht eten vooh veel geld „Terwijl de reizigers op de interna tionale treinen steen en been klaag den over de geserveerde maaltijden in de wagon-lits, zwendelden de di recteur van de afdeling Nederland en de sectie-chef van Amsterdam grootscheeps met de legale toewijzin gen, maar bovendien met een groot aantal door een dubbele boekhouding verkregen extra coupures. Terwijl de kellners in de treinen >ren. Ongeveer 5.000 maaltijden wer- zich tegenover de klagende reizigers excuseerden met de opmerking, dat de levensmi(ddelenpositie in Neder land niet zo rooskleurig was, dat voldoende voedsel beschikbaar kon worden gesteld voor de wagons-lits, verrijkte de sectie-chef K., uit Am sterdam, zich door verkoop van toe wijzingen met minstens 60.000 gul den, die in de brandkast in. zijn bu- reau werden aangetroffen en waar voor hij- geen enkele verklaring kon geven". Aldus de prijzencontrole dienst te Amsterdam, die het onder zoek leidt tegen de directie van de „Compagnie Internationale des Wa- wons-Lits" in verband met tegen deze gerezen ernstige vermoedens van fraude. Als voórbeeld van de slechte kwa liteit van het geserveerde eten kan de wagons-lits-jus^ dienen! deze be stond uit water, waarin de koks de vis kookten (want zij beschikten over te weinig boter), aangemaakt met wat maïzena. Des te erger mag deze gang van zaken, die ons land bij bui tenlandse reizigers een weinig fraaie indruk gaf, worden genoemd, wan neer men bedenkt, dat het Centraal Distributiekantoor in Den Haag, dc wagons-lits als internationaal or gaan, dat voor ons land deviezen op leverde, ruimschoots van toewijzin gen voorzag. Niet alleen profiteerden de beide gearresteerde directieleden van deze legale toewijzingen, maar al of niet met meaèweten van directeur H., legde sectie-chef K. op het kantoor in het Centraal Station bovendien in Juni 1947 een valse boekhouding aan, die op vele punten met de echte overeenstemde, doch die groot ver schil vertoonde daar dè. genoteerde getallen voor verbruikte maaltijden met duizenden werden verhoogd." „Zo leest men in.deze gefingeerde omzet over de maand Maart-1948 een geserveerd aantal kopjes koffie van 80.000 terwijl", zoals, aldus de prij- zen-controledienst, uit de juiste boek houding blijkt „het er-15.000 wa den in deze maand geserveerd, maar in de valse boekhouding stonden er niet minder dan 52.000 genoteerd". „Met deze gefingeerde administra tie toog de sectiechef iedere twee maanden naar het Centraal Distribu tiekantoor te Den Haag, alwaar men hem vergunning gaf tot het afhalen vkn toewijzingen op het distributie kantoor te Amsterdam op basis van de vervalste cijfei's." De fraude beperkte zich geehszins tot levensmiddelen, maar strekt zich uit over practisch alle verbruiksarti- kelen der wagons-lits dié slechts op distributietoewijzingen waren te ver krijgen. Er is geen financiële fraude gepleegd. Gebleken is, dat directeur H gebruik maakte van textielpunten, die voor uniformkleding van het personeel beschikbaar "ivaren gesteld. Zowel H. als K. lieten zich voorts costuums aanmeten bij de firma W. in de Kalverstraat te Amsterdam, al waar de Wagons-Lits een creditsal do aan textielpunten had. Dit moet des te bedenkelijker worden geacht wanneer men weet, dat verscheide ne kellners der treinen van Run eigen .textielkaart 35 punten moesten afstaan om zich een tuniek aan te schaffen. Directeur H.. die de rechtercom missaris onlangs in vrijheid wilde stellen, maar die door de Officier van Justitie onmiddellijk daarop weer werd gevangen genomen, profiteer de voorts van 119 eenheden brand stoffen, die hij zich uit de toewijzin gen' liet thuisbezorgen. Ee n man viel de trein uit Een noodlottige vergissing was oorzaak, dat de 52-jarige monteur A. v. V. uit Rijsoorji gisteravond om streeks 10 uur op het traject Rot terdamDordrecht uit de trein is gevallen en daarbij beide benen heeft gebroken. De monteur, die met zijn vrouw' bij zijn zuster op visite was geweest, drukte, in het vermoeden, dat hij met een schuifdeur te maken had, op de knop van de coupé-deur. De deur, opengerukt door de hevige druk van de wind, sleurde van V. uit de in voll,e vaart voortrijdende trein. De mail sloeg tenslotte los en kwam hals over kop enige meters lager in het; gras langs de spoordijk te land. Zijn vi'ouw, die in de coupé naast hem had gezeten, zocht in haar ont steltenis naar de noodrem, die zij te vergeefs probeerde te hanteren. Een medereiziger stelde eveneens pogin gen in het werk, maar ook hij slaag de er niet in, de trein tot stilstand te brengen. In hevige angst moest de vrouw afwachten, tot de trein het station Barendrecht had bereikt. Onmiddellijk werd de G.G.D. te Rotterdam gewaarschuwd en dr. Drost uit Barendrecht, die eveneens was gewaarschuwd, kon met de juist passerende trein uit Dordrecht naar de -plaats van het ongeluk worden gereden, welke te ongeveer half elf op de lichtsignalen van een baan wachter stopte even voor de overweg de Dordtse straatweg. Na ter plaatse te zijn verbonden, werd het slachtoffer voorzichtig in de bagage wagen van de trein uit Dordt gedra gen, welke langzaam naar de over weg opreed, waar de ziekenauto wachtte, dié hem naar één der Rot terdamse ziekenhuizen heeft ge bracht. ,.Alg. Dgbl." Drie circa 20-jarige jongelui twee meisjes en een jongen die Zondagmorgen met een kleine BM „Jan van Gent" van Baarn uit op het IJsselmeer gingen zeilen, waren "vanmorgen nog niet teruggekeerd. Het laatst heeft een andere zeilboot de „Jan van Gent" waargenomen Zondagmiddag om half vier onder kust van Harderwijk. Men ver moedt, dat de jongelui door de sterke wind, die gisteravond kwam opzetten zijn overvallen, en vreest een ongeluk. EEN GOUDEN BRUILOFT TE EINDHOVEN. De heer en mevrouw dr. A. F. Phi lipsde Jongh zullen op 9 Juni a.s. hun gouden bruiloft vieren. In ver band' hiermede zal Eindhoven op die dag een indrukwekkende manifesta tie van huldebetoon beleven. Over de regeling van de huldiging verne-- fnën. wij het volgende: Nadat tijdens .de receptie van 12 tot 2. uur het werkcomité van de perso- rieelraad namens het gehele perso neel op huize „De Laak" een cadeau zal hebben aangeboden en ook een delegatie van de vereniging van Phi- lips-gepensionneerden haar opwach ting zal hebben gemaakt, begint des middags om half drie het grote de- filé, waaraan naar verwachting hét vóltalige personeel, van directeur tot jongste bediende, spontaan zal deel nemen. Ongeveer dertien harmonie- gezelschappen zullen deze plechtig heid opluisteren. Men verwacht, dat bet défilé zal duren van half drie tot vier uur, waarna de stoet zich zal ontbinden. LEIDEN \7IJF EN TWINTIG JAAR is een hele tijd voor een Kath. Zangvereni- ging,' vooral in Leiden, waar niet zo heel veel verenigingen kunnen bogen op een 25-jarig bestaan", zei de heer Verburg in zijn dankwoord, toen hij een prachtige bloemenmand in ontvangst had genomen. Inder daad, het is een hele tijd en een mijlpaal, om even bij stil te staan. Het is daarom dat er gisteren feest was in „De Harmonie", waar de jubileren de R. K. Gem. Zangvereniging „Pulohri Studio" haar tenten had op geslagen en met haar leden, rondom hun directeur, bestuur en jubila rissen,een nooit te vergeten zilveren feest vierde. De geest, adv., kap.'W. Bende, had 's mórgens in de kapel van „De Voor zienigheid", een H. Mis opgedragen, tot intentie vanlevende en overle den leden, waarna de feestvierende zangeressen en zangers zich geza menlijk naar „De Harmonie" bega ven, om een feestelijk ontbijt te ver werken en daarna in een feestver- gadering de zilveren jubilarissen te huldigen. Die zilveren jubilarissen waren voorzitter J. van Wisse, secretaris J. v. d. Veer en pennipgmeesteresse A. C. van 2ijp, die van de voorzitter van" de feestcommissie, de heer H. C. Snelderwaard werden toegespro ken mét een fraai gecalligrapheerde oorkonde verrast werden en daar naast resp. Victor Krkvchenko's boek „Ik verkoos de vrijheid", een vul penhouder en een 'zilveren couvert 'mochten ontvangen. De twee andere jubilarissen, mej. T. Lovink en me vrouw SnelderwaardNiekerk, kre gen eveneens een oorkonde en bo vendien resp. een naaidoos en een zilveren icouvert. Voorts waren er bloemen vóór de dames van Wisse Niekerk en v. d. Veèr—Vorst, ter wijl de wed. Niekerk, echtgenote van de eerste directeur, .do<?r de heer Snelderwaard werd toegesproken en BINNENLAND. De directeur van een zuivel fabriek te Leeuwarden is tot 1000 boete en 6 mnd. voorwaardelijk ver oordeeld, omdat hij öCtöO rantsoenen kaas, 3000 rantsoenen melk én 1870 rantsoenen boter zonder bon had afgeleverd. De vereniging »De Hollandsche Molen" viert haar 25-jarig bestaan, o.a. met een tentoonstelling in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam, welke Zaterdag is geopend. Het station in Den Bosch, dat in 1944 door de Duitsers gedeeltelijk werd verwoest,zal niet fnèèr her bouwd worden en Cuypers' werk zal plaats moeten maken voor een ge bouw in beton en staal. De J.A.P.I.-prijs voor dè lan delijke papier-inzameling is gewon nen door een Opénb. - Buitengewoon Lagere Schóól te Nijmegen. Iri' een half jaar tijds wisten zij ruim 4300 k g. papier in té zamelen. „Rijkseenheid" heeft besloten bij de komende Tweede Kamerver kiezingen de candidatenlijsten. van de A.R. partij, van de Staatkundig Gei-eformeerde Partij, de lijst-Welter en de -lijst Feuilleteau de Bruyn aan te bevelen. Voorts zullen ook worden aanbevolen de lijsten van de afge vaardigden van die partijen, welke verklaren, dat -zij' tegen de voorstel len in zake de grondwetsherziening zullen stemmen. 53. Hoofdkwartier van De Schim. Pa Daazer ontsluit de deur. Het Monster rijst op. „O.K.. Jónas?" „O.K.", zej;t Daniël en is voor de zoveelste maal in zijn le ven enthousiast over de handigheid v,an een ploer tendoder. eveneens bloemen mocht ontvangen. Voor kapelaan Bende was er een kist fijne sigaren en voor mevr. Verburg —de Best, echtgenote van de huidige directeur, een bouquet bloemen, dat met een schoon vers door mej. N. Lut werd aangeboden.' De voorzitter van het feestcomité, de heer H. C. Snelderwaard, die „pas" 24 jaar lid van de vereniging is, werd toegesproken door de heer S. Straathof, onder aanbieding van een wandlampje. Wij schreven reeds de woorden waarmede de directeur, de heer W. Verburg, zijn toespraak begon en waarbij hij beloofde nog veel voor Pulchri Studio te zullen doen, echter alleen wanneer de leden hem daar bij trouw terzijde staan, om full speed de volgende vijf en twintig jaren naar het gouden feest door te zingen. Tijdens een zeer druk bezochte re ceptie, die hierna plaats vond, sprak het oud-bestuurslid, de heer H. Kien- jet over hetgeen Pulchri Studio in de afgeiopen 25 jaar voor Katholiek Leiden gedaan heeft, dank zij het energiek werken van de eerste di recteur, de heer Niekerk, waarbij de vereniging het praedicaat R, K. steeds als het hoogste bewaard heeft. Van degenen, die hun gelukwen sen kwamen aanbieden, noemen wij pastoor. Beukers, de kapelaans Spruyt Van Drunen en Plaat, vertegenwoor digers van de Leidse Orkestvereni ging „Musica" die ook een mooie bloemenmand gezonden had en een deputatie ,van „Sernpre Avanti". Deken Homulle had schriftelijke feli citaties gezonden. Om drie uur werd het feest voort gezet met een diner, waaronder nog veie goede woorden gesproken wer den. De voorzitter herdacht de over leden eerste directeur, wiens por tret een ereplaats in de zaal gekre gen had, en verheugde zich dat de wed. Niekerk de hulde voor haar overleden echtgenoot in ontvangst kon nemen. De feestcommissie kreeg een pluim voor het keurige voorbe reidingen en de andere bestuursle den voor-hun prettige samenwerking. Met. een opwekking tot propaganda maken voor de vereniging, die thans' de operette „De klokken van Corn- ville'* in repetitie heeft, eindigde de heer van Wisse zijn toespraak. De heer v. d. Veer dankte voor het mooie cadeau en hoopte nog vele jaren voor Pulchri Studio 'te mogen werken. Tussen de verschillende gerechten door sprak kapelaan Bende over Pulchri Studio, waarvan hij negen jaar moderator is en die hij in de toekomst nooit zal vergeten. Aan dit laatste scheen de feestcommissie te twijfelen en bood hem daarom als aandenken een twaalftal theelepels aan, die bij dagelijks gebruik steeds herinneringen aan Puléhri Studio zullen oproepen. In de bqste stemming werd het di ner beëindigd, waarbij de~ verschil lende liederen niet ontbraken daar is het tenslotte een zangvereniging voor en toen de leden 's avonds terug kwamen voor een gezellige feestavond met een dansje toe* be reikte deze stemming een hoogte punt, die het duidelijkste be wijs was, dat Pulchri Studio kan te rugzien op een geslaagde jubileum viering, het beginpunt van ee# nog grotere bloei, zoals kapelaan Bende het uitdrukte „we moeten naar de honderd leden toe!" Bij deze mijl paal wensen .wij Pulchri Studio dit van harte toe. BONKAARTEN AFHALEN. Voor de nieuwe bonkaarten, dié deze week. in het Stadhuis (ingang Breestraat) worden uitgereikt zijn Dinsdag aan de beurt de nummers: 32401 t.m. 37000. Meegebracht dienen te worden: stamkaarten van alle gezinsleden, in wisselingsbonnen van de thans lo pende bonkaart, eventueele controle- kaart a.s. mqgders (voor toeslag kaartjes). De loketten zijn geopend van 8.3012-00 en van 2—4.30 uur. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 40) 1. Krügel is een ouwe onnozelaard Hij kan alleen houthakken. 2. Krügel lust er graag eentje, als hij er eentje krijgen kan. Meestal heeft hij niets en daarom is hij een tamelijk matig persoon. 3. Krügel is mijn politieke tegen stander, want hij heeft, zoals ik be slist geloof, op de socialisten gestemd ook. heb. ik om het huis, waar hij in woont, .een reeks processen verloren. 4'. Krügel is dus in mijn ogen volstrekt geen toonbeeld voor de ge meente. Maar van één ding ben ik overtuigd, d^t hij in geen geval zijn kleindochter heeft neergeslagen. Tot iets dergelijks is hij niet in staat Er is in mijn dorp een herberg „De Druiventros" die door twee meisjes gedreven wordt. Zij heUben Krügel, die, zoa'ls ik opmerkte er graag een tje lust, een halve liter drank aan geboden als hij voor haar een paar duiven wildé slachten, maarKrü gel heeft geantwoord, dat hij zoiets niet over z'n hart kon krijgen ,dat hy dan liever van de jenever afzag. Onze voorzitter onderbrak me. Die dingen had de verdediger naar voren horen te brengen, meende hij Maar die verdediger, dat rund heeft niets naar voren gebracht. Ik kon nog tegen alle regels in uit roepen „Ik geef u mijn erewoord dat de oude Krügel het niet heeft ge daan'* toen volgden enige formali teiten'en toen ging men over tot de stemming. Ten eerste 'inzake de moord. Ik zeg 't u, mijnheer Hubertus, wees blij, dat u nooit als gëzworene hoeft op te treden. Het is iets af schuwelijks, voor de vraag te wor den gesteld: Moet hij verder leven, of moet hij naar de andere wereld verhuizen? Alle donders! en dan te weten dat er iemand is, die je uit spraak op een goudschaaltje weegt en die er slechts op wacht, dat je zelf eveneens naar de andere wereld ver huist; en dan bovendien nog, je leven lang, zo'n armezondaarsgraf voor je ogen te zien.Dus „moord"? Van de twaalf gezworenen bevonden hem werkelijk drie schuldig aar^ „moord". Volgens hen anoest dus de oude Krü gel de kop worden afgehakt: knip pen, scheren en tandentrekken in één slag, zoals dat heet. Maar bij een uitspraak van twaalf mannen zijn voor een veroordeling acht stemmen nodig, een meerder heid dus van tweederde. De drie stemmen hadden derhalve geen effect en Krügel's inooie kop was.gered. Ik herademde. Nu de tweede vraag doodslag? Sloeg Krü gel Bianca dood in woede, in op winding, zonde" voorbedachte rade? Opnieuw werd er gestemd. Zevenmaal „ja"! Vijfmaal „Neen"! Voor een veroordeling zijn acht „ja"-s nodig. Eén ja ontbrak dus. Krügel was vrij. Ik wreef onder ta fel in mijn handen van vreugde. Plotseling zei een der gezworenen: „Pardon, mijnheer de president, ik heb me vergist. Ik heb de vraag niet goed begrepen; ik had ja inplaats van nee wihen zegen." Dan moet er nog eens gestemd worden besliste de president. Toen werd het me te machtig, en mijn optreden zal nog wel enige on aangename gevolgen met zich bren gen. Ik hield vol, stemming is stem ming, ieder van ons moest „ja" van „neen" .kunnen onderscheiden, en het oordeel was ge'vallen. Krügel moest worden vrijgesproken. Weet u wat er gebeurde? Er moest een rechterlijke uitspraak aan te pas komen en er werd beslist, dat een herhaalde stemmimng toege staan en noodzakelijk was. Die leverde toen acht keer „ja" en vier keer „neen" op Krügel werd schuldig bevonden en kreeg tien jaar Ach mijnheer Hubertus, wat is het menselijk recht! Je verspreekt je, of- je verspreekt je niet, en de ander komt daardoor vrij of komt in de ge vangenis." „Tien jaar. Voor Krügel is het iets vreselijks." zei ik. „Neen, mijnheer Hubertus, voor hem is het precies hetzelfde of hij nu twee of tien of vijftien jaar Langer dan 'n half jaar leeft hij toch niet meer. En dan is hij vrij. Maar de schaapskop, die zich bij het stemmen „versprak",- die geen ja van neen, geen zwart van wit kon onderschei den, verdiende voor Krügel liet re stant van de straf te moeten Tiitzit- ten." De dag, waarop Balthassar me dit alles vertelde, heeft hij zich een stuk ip* de kraag gedronken en drie gla zen kapot geslagen. Zózeer zat de „gerechtelijke moord" hem dwars. VEERTIENDE HOOFDSTUK De zomergasten zijn gearriveerd. De „Druiventros" beneden is hele maal bezet; ookvè'e bperen hebben hun „pronk-kamer" verhuurd en menig dorpsbewoner heeft zich met vrouw en kind naar een klein hoek je van zijri huis teruggetrokken, al leen om zijn woon- en slaapvertrek ken tijdens het -seizoen voordelig te kunnen afstaan. Er zijn twee soortenzomergasten gewone en betere. De gewone zomergast is een stads mens die te weinig geld heeft om met zijn familie naar een badplaats te trekken en dat ook vrijmoedig bekent; de „betere" zomérgast heeft ook te weinig geld om met zijn fami lie naar een badplaats te gaan, maar bij elke mogelijke of onmogelijke «Tegenheid verte11 hij zuchtend, dat Ju] het rumoerige badleven met de jaren steeds meer beu is geworden en nu naar stilte en eenvoud ver langt; zijn vrienden en familieleden ,die in Zoppot. Sylt en Reichenhall zitten benijdt hij volstrekt niet De gewone zomergast draag een voudige stadse kleren en spreekt hoog-Duits; de betere daarentegen draagt in Silezië of Thüringen opper- beiersche costuums met kuitkousen, hoedjes met n veer etc.. eet. en spreekt een dialect dat een Tatjetoe is van Weens, Hamburgs, Berlijns, hét eigen grotestadsjargon plus on geveer vijf procent van het dialect van zijn streek. Dat gaat dan voor grappig en minzaam door! Maar de boeren lachen om hem of ergéren zich aan zijn allegaartje. De gewo ne zomergast gaat stil zijns weegs, speelt met de kinderen en trekt naar buiten, slaapt of botaniseert er wat, en komt slechts voor, de maaltijden teruig; de betere daarentegen is een Jantje Bemoeial, hij houdt de boeren door zijn „intresse" overal van hun werk af en doorsnuffelt huis en hof terwijl zijn kinderen in de tuin, in het korenveld of in de weide bloe men plukken. De gewone zomergast betaalt gewoon en eenvoudig de van hem verlangde bedragen, de betere beschouwt het a's zijn hoogste over winning als hij goedkope inkoopge legenheden weetf te ontdekken. De gewone zomergast geeft als hij ver trekt de dienstboden een flinke fooi; de betere daarentegen vindt, dat de dienstboden gedurende de laatste dagen onoplettend en brutaal zijn geweest, weshalve zij,, bij wijze van straf geen of sleghts een heel ge- finge fooi van hem ontvangen. De gewone zomergast mag terugkomen de betere overkomt het vaak dat hij het volgend jaar bericht krijgt, dat het huis „al bezet" is. Met .Balthassar ben ik het weer 'ns oneens. Ik weet, hoezeer stads bewoners een verblijf op het land van node hebben en ik hoop, dat zij steeds meer in de richting van het buitenleven worden opgevoed. Ba1- thassar daarentegen zou ze liefs al lemaal tegelijk „er uit smijten". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2